Konsultacje w sprawie przyjęcia przez KRRiT kierunków strategicznych

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 1918
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Odbiornik: LG 26LK330
WIWA HD-90 NEW+MC-001
OPTICUM Dekoder STB(HD N2)
Instalacja antenowa: Odbiornik cd.:
OPTICUM BLUE XS65 COMBO
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krosno/Sucha Góra

Re: Konsultacje w sprawie przyjęcia przez KRRiT kierunków strategicznych

Post autor: Krosnoludek » 1 marca 2017, o 14:37

No właśnie, ja nie chciałbym, by naziemna telewizja straciła jeden ogólnopolski MUX-6, skoro dla Polski było przydzielone 6, to nadal się tego trzymajmy i nie odpuszczać. I tak jeden ogólnopolski MUX-7 poszedł już pod LTE.

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: Konsultacje w sprawie przyjęcia przez KRRiT kierunków strategicznych

Post autor: Kolor » 1 marca 2017, o 15:48

@Krosnoludek, to niewątpliwie byłby porażka wizerunkowa, materialna dla operatorów. Dla widzów, no nie wiem, to się okaże. Wygląda na to, że trend jest jasny. Fala elektromagnetyczna jako środek przekazu telewizji zmierza do wymarcia. To nawet logicznie układa się w całość, do stacjonarnych odbiorników można dotrzeć poprzez satelitę i kabel. Rozwija się sieć światłowodowa, która zdolna jest do przekazu UHD i to wielu kanałów. Pasmo UHF wybitnie się nadaje na przekaz LTE, pod zwiększające się potrzeby tego rynku.
@dvbetowiec, śledząc dotychczasowe poczynania nadawców, nie widać u nich parcia na jakość obrazu.

Awatar użytkownika
ObywatelDVB-T
Posty: 1835
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Odbiornik: Samsung UE40D6500 / Ferguson Ariva T-60 / Ferguson DAB+150
Instalacja antenowa: UHF 44/21-69 Tri Digital + UHF 19/21-69 + VHF Dipol 11/5-12 + wzm. Terra MA-062
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Kamieńsk, Św.Krzyż

Re: Konsultacje w sprawie przyjęcia przez KRRiT kierunków strategicznych

Post autor: ObywatelDVB-T » 1 marca 2017, o 16:46

To fakt, internet przyspiesza w zawrotnym tempie a wraz z nim wzrastają możliwości, nawet na wioskach montują światłowody. Pewnie jeszcze przez najbliższe lata ludzie będą korzystać z tradycyjnych metod oglądania telewizji ale już teraz widać jakie są trendy i w jakim kierunku to idzie.
Wielu operatorów dostarcza telewizję poprzez IPTV, sami obserwujemy nową rozwijającą się technologię HbbTV która też to umożliwia. Kanały telewizyjne online można oglądać poprzez np. Iplę a nawet YouTube TV tyle, że na razie nie u nas. Obecnie większość telewizorów to smart a technologia z tym związana ciągle się rozwija. Nadawanie przez internet jest o wiele tańsze niż naziemne czy nawet satelitarne a szybki internet jest coraz powszechniejszy i coraz więcej ludzi go ma i to nie ze względu na telewizję.
Podobnie z radiem wiele odbiorników ma Wi-Fi i obsługuje radio internetowe z tysiącami stacji.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2458
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Konsultacje w sprawie przyjęcia przez KRRiT kierunków strategicznych

Post autor: JaroslawMroczkowski » 1 marca 2017, o 18:31

Nadawanie przez internet jest o wiele tańsze niż naziemne czy nawet satelitarne
Pod warunkiem, że nadawca nie musi inwestować w infrastrukturę.
Wszyscy patrzą na łącza dostępowe. To że operator daje 50, 100, czy nawet więcej Mb/s w łączu dostępowym nie znaczy, że jego szkielet obsłuży taki ruch od dużej ilości użytkowników jednocześnie. Pamiętajmy również, że wideo ma innych charakter ruchu i inne wymagania. Szybkie ściągnięcie stronki www to co innego niż kilka godzin stałego obciążenia. Jeśli znacząco wzrośnie wykorzystanie internetu do streamingu wideo, konieczne będzie przebudowanie szkieletu sieci, a to tanie nie jest i dostawca internetu będzie musiał skądś pieniądze wziąć. Skoro dostawcy usług stremingowych płacić nie chcą, zapłaci klient.

Wspomniany przeze mnie w poprzednim poście raport "Ekspertyza dotycząca wpływu zmiany przeznaczenia pasma 700 MHz" mówi, że obecnie:
Brak możliwości zastąpienia odbioru telewizji w DVB-T przez transmisję strumieniową w sieci 4G w związku z:
wymaganym transferem: ponad 216 GB/m-c/osobę (oglądalność 4h)
• brakami w zasięgu sieci 4G,
• brakiem powszechnych urządzeń odbiorczych,
znacznie wyższym kosztem po stronie nadawców (znacznie szersze łącza IP, sieć nadawcza o znacznie większej liczbie stacji).

Na tym zatrzyma się dalszy rozwój telewizji naziemnej, bo jak na razie nic nie słychać o następcy technologi DVB-T2, a i kodek HEVC nie doczekał się jeszcze, swojej nowszej wersji.
Prace nad nowym kodekiem już trwają.
DVB-Scene Digest Issue 49:
"The work on video coding techniques beyond HEVC has already started with VCEG and MPEG joining their forces in a Joint Video Exploration Team (JVET) in October 2015. The future video coding standard should consider new video formats from the beginning,[...] The finalization of the standard is scheduled for October 2020."

Awatar użytkownika
ObywatelDVB-T
Posty: 1835
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Odbiornik: Samsung UE40D6500 / Ferguson Ariva T-60 / Ferguson DAB+150
Instalacja antenowa: UHF 44/21-69 Tri Digital + UHF 19/21-69 + VHF Dipol 11/5-12 + wzm. Terra MA-062
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Kamieńsk, Św.Krzyż

Re: Konsultacje w sprawie przyjęcia przez KRRiT kierunków strategicznych

Post autor: ObywatelDVB-T » 2 marca 2017, o 10:11

Oczywiście zgadzam się, że na tą chwilę, nie ma podstaw do tego aby twierdzić, że na dzień dzisiejszy odbiór telewizji przez internet to priorytet i pewnie przez wiele lat tak nie będzie a przynajmniej dopóki nie wymienią się pokolenia.
Jednak zauważam pewne trendy, bo jak wspomniałem już dziś oglądanie kanałów TV online przez internet jest możliwe, sam mam kablówkę IPTV ale można i w inny sposób.
Z mojej perspektywy wygląda to tak, że w mojej okolicy są pewne problemy z odbiorem NTC, natomiast u mnie na wiosce są dwa różne światłowody, różnych operatorów, oprócz tego dwóch operatorów internetu radiowego i nadajniki LTE różnych operatorów i to na wieży Emitela SLR. Czyli z dostępem do szybkiego internetu nie ma problemu a z dostępem do naziemnej jest.
Oczywiście budowa sieci szkieletowej dla potrzeb samej telewizji jest kosztowna i bez sensu z tym się zgadzam tylko, że internet w ostatnich latach rozwija się w zawarowanym tempie, teraz mają wdrażać sieć 5G i na pewno nie jest to budowane z myślą o telewizji, to jest niejako przy okazji, chodzi o różne usługi.
Internet powoli staje się niezbędny w każdym domu, za jakiś czas będzie podstawowym medium jak prąd czy woda, choć nie wiadomo która technologia będzie ważniejsza światłowód czyli mobilny.
Telewizja w Polsce powstała mniej więcej w 1937r. W tym czasie wiele się zmieniło począwszy od czarno-białego analogu z minimalnym zasięgiem, aż do dzisiejszego sygnału cyfrowego. Ale to niewiele jeśli porównać do internetu gdzie pierwsze łącze analogowe w Polsce zaczęło funkcjonować w 1991r.
Moim zdaniem telewizja naziemna ma teraz swoje pięć minut, bo coraz więcej ludziom ta oferta wystarcza, dodatkowo korzystają np. z treści VOD przez internet bo oglądają kiedy chcą a nie kiedy muszą.
Jednak może się to zmienić jeśli niektórzy nadawcy zaczną nadawać bezpłatnie na podobnych zasadach jak w naziemnej tylko że za pomocą jakiejś platformy internetowej, skupionej w jednym miejscu.

Awatar użytkownika
Paweł Tutka
Posty: 41
Rejestracja: 18 lutego 2012, o 13:01
Odbiornik: Kilkanaście TV umożliwiających odbiór HbbTV
Instalacja antenowa: DVB-T
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa - Raszyn

Re: Konsultacje w sprawie przyjęcia przez KRRiT kierunków strategicznych

Post autor: Paweł Tutka » 2 marca 2017, o 14:26

Uważam, że już nadszedł czas na ustalenie terminu wyłączenia w Polsce naziemnej telewizji cyfrowej. Nie ma znaczenia czy będzie to rok 2030, 2040 czy też nawet 2050. Bardzo ważne jest by taki termin został wyznaczony.

Teoretycznie brzmi to jak science fiction, jednakże w praktyce w znaczący sposób taka decyzja zmienia sposób myślenia o przyszłości telewizji wśród osób nieświadomych tego, że właśnie teraz odpowiadają za jej przyszłość.

Jeżeli będziemy mówić otwarcie i śmiało o końcu emisji TV drogą rozsiewczą, to automatycznie pojawi się pytanie w jaki inny sposób dostarczyć telewizję. A czym tak naprawdę jest telewizja? To nic innego jak transmisja danych. Dane idealnie transmituje się przez internet. Od tego nie uciekniemy. Nie przejmujmy się infrastrukturą. Infrastruktura zostanie zbudowana z naszych stałych co miesięcznych opłat za dostęp do internetu.

Wyobraźcie sobie taką sytuację gdy cofniemy się w czasie do roku 1997. Opowiedzmy sobie i znajomym z branży o tym jak zmieni się "oglądanie TV" za 20 lat. Opowiedzmy o YouTube, który umożliwia nam oglądanie na żywo transmisji wideo w HD. Mamy możliwość oglądania za pośrednictwem YouTube wideo w 4K Ultra HD. Na tym samym serwisie znajdują się już testowe materiały wideo w 8K. Opowiedzmy też, że każdy z widzów może sobie założyć za darmo konto na którym będzie mógł publikować materiały wideo na żądanie. Jakby było mało, to każdy z nas może nadawać własne transmisje wideo w HD. O oglądaniu wideo na urządzeniach mobilnych nie będę się rozpisywał. Rzeczywistość i pęd rozwoju technologi wykracza poza naszą wyobraźnie.

Dlatego też nie zdziwię się gdy w 2030 roku sprzedawane telewizory nie będą miały tunera telewizyjnego. A tym samym nie będziemy mieli możliwości podłączenia ich do anteny. Będą zbędne i będą generować tylko i wyłącznie koszty. Telewizor po połączeniu z internetem umożliwi nam oglądanie TV oraz wideo na żądanie. MPEG-DASH oraz nowe kodeki wideo obniżą koszty transmisji TV i VOD w internecie.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2458
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Konsultacje w sprawie przyjęcia przez KRRiT kierunków strategicznych

Post autor: JaroslawMroczkowski » 2 marca 2017, o 14:32

To najpierw wyznaczmy termin dostępności darmowego, szerokopasmowego internetu na terenie całego kraju (takiego, który pozwoli na oglądanie strumieni przynajmniej HD, a może i UHD), a potem dyskutujmy o ewentualnym terminie odbierania ludziom dostępu do darmowej telewizji drogą rosiewczą.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 1918
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Odbiornik: LG 26LK330
WIWA HD-90 NEW+MC-001
OPTICUM Dekoder STB(HD N2)
Instalacja antenowa: Odbiornik cd.:
OPTICUM BLUE XS65 COMBO
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krosno/Sucha Góra

Re: Konsultacje w sprawie przyjęcia przez KRRiT kierunków strategicznych

Post autor: Krosnoludek » 2 marca 2017, o 15:05

Kategorycznie jestem przeciwny wyznaczaniu jakiegokolwiek terminu końca NTC, popieram Pana Jarosława, najpierw dać każdemu dostępność darmowego szerokopasmowego internetu, a dopiero wówczas możemy zacząć w ogóle mowie o końcu NTC i zastąpieniu jej internetem. My tu się domagamy by nie zabierano nam ogólnopolskiego MUX-6, a nie o likwidację całkowitą NTC.

Awatar użytkownika
ObywatelDVB-T
Posty: 1835
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Odbiornik: Samsung UE40D6500 / Ferguson Ariva T-60 / Ferguson DAB+150
Instalacja antenowa: UHF 44/21-69 Tri Digital + UHF 19/21-69 + VHF Dipol 11/5-12 + wzm. Terra MA-062
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Kamieńsk, Św.Krzyż

Re: Konsultacje w sprawie przyjęcia przez KRRiT kierunków strategicznych

Post autor: ObywatelDVB-T » 2 marca 2017, o 15:17

Tylko, że internet nie powstał na potrzeby telewizji, telewizja jest przy okazji.
To tak jak z prądem kiedy go wynaleziono była tylko żarówka, dziś bez prądu nie ma życia w żadnym gospodarstwie domowym i nikt nie zastanawia się dlaczego oprócz kilowatów jest jeszcze opłata przesyłowa stała i opłata przesyłowa zmienna, nawet jak się nie korzysta to się płaci, podobnie jest z innymi mediami tzw. opłata licznikowa.
Bardziej zasadnym według mnie jest pytanie, czy powiedzmy za 10 - 20 lat będzie gospodarstwo domowe które nie będzie miało internetu.

Dla Emitela pewnie jest obojętne czy oferta dla odbiorcy jest darmowa czy odpłatna, ważne żeby nadawcy zapłacili za nadawanie.

Tu pewnie chodzi o pieniądze i umowy, ale paradoksalnie to Emitel sam przyczynia się do rozwoju konkurencji w tej dziedzinie.
Bo prawie na każdym obiekcie Emitela są wydzierżawione miejsca pod TBS’y . Z kolei wraz ze sygnałem video nadawany jest strumień HbbTV, który ma umożliwiać oglądanie dodatkowych kanałów telewizyjnych z internetu.
Prawdę mówiąc to naziemna jest w tym pionierem, bo jakoś operatorzy satelitarni i kablowi nie spieszą się z takimi innowacjami ale trzeba też zrozumieć, że pewne rozwiązania zostały narzucone niejako z urzędu.

dvbtowiec
Posty: 969
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Konsultacje w sprawie przyjęcia przez KRRiT kierunków strategicznych

Post autor: dvbtowiec » 2 marca 2017, o 16:46

Paweł Tutka pisze:Uważam, że już nadszedł czas na ustalenie terminu wyłączenia w Polsce naziemnej telewizji cyfrowej. Nie ma znaczenia czy będzie to rok 2030, 2040 czy też nawet 2050. Bardzo ważne jest by taki termin został wyznaczony.
Absolutnie się z tym nie zgadzam. Internet nie zastąpi przekazu w NTC.
- po pierwsze nie każdy chce mieć taką przepustowość, aby w dużych ilościach transmisje wideo oglądać (większa przepustowość = większe koszty za internet)
- po drugie co już zostało powiedziane, gdyby wszyscy nagle zaczęli oglądać telewizję w internecie, łącza i serwery po prostu by wybuchły ;)
- po trzecie w przypadku DVB-T mamy możliwość tworzenia dowolnej gałęzi odbiorników we własnym domu bez straty na jakości oglądanego obrazu. Już sobie wyobrażam wykupione łącze na przepustowość taką, aby obsłużyć kilka odbiorników sygnałem wideo w jakości HD, lub UHD ;)

Krótko mówiąc nierealne i niewykonalne !!!

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: Konsultacje w sprawie przyjęcia przez KRRiT kierunków strategicznych

Post autor: Kolor » 2 marca 2017, o 20:36

ObywatelDVB-T pisze:Oczywiście zgadzam się, że na tą chwilę, nie ma podstaw do tego aby twierdzić, że na dzień dzisiejszy odbiór telewizji przez internet to priorytet i pewnie przez wiele lat tak nie będzie a przynajmniej dopóki nie wymienią się pokolenia.
Jednak zauważam pewne trendy, bo jak wspomniałem już dziś oglądanie kanałów TV online przez internet jest możliwe, sam mam kablówkę IPTV ale można i w inny sposób.
Tylko rozwinąłeś to co napisałem wcześniej. ;) I dalej piszesz:
Moim zdaniem telewizja naziemna ma teraz swoje pięć minut, bo coraz więcej ludziom ta oferta wystarcza, dodatkowo korzystają np. z treści VOD przez internet bo oglądają kiedy chcą a nie kiedy muszą.
Jednak może się to zmienić jeśli niektórzy nadawcy zaczną nadawać bezpłatnie na podobnych zasadach jak w naziemnej tylko że za pomocą jakiejś platformy internetowej, skupionej w jednym miejscu.
Jeśli już, to jest ostatnie 30 sekund z tych 5 minut. Telewizja to taki sam towar jak buty i masło, chłonność rynku jest zawsze ograniczona, a do tego konkurencja w postaci kablówek i TV satelitarnej. Nie można chcieć wszystkiego na raz, trzeba zdecydować. Kalkulacje finansowe, to musi na siebie zarobić. A rynek się skończył, dlatego mux 8 jest wciąż mało popularny.
Pan Paweł Tutka też rozwinął zawartą w moim poście sugestię o końcu "fali elektromagnetycznej" i odważnie napisał o wyznaczeniu daty końca TV naziemnej. Mnie to nie interesuje w 2040 tak samo jak to, że za ileś (dużo) lat, przestanie świecić słońce. Ale myśl jest słuszna, część mojej rodziny od dawna nie ma odbiorników TV, co potwierdza tą tezę.
Wniosek jest taki, że jest to ostatnie 5 minut na sprzedaż telewizorów i dekoderów HEVC i kolejny zarobek dla producentów i sieci dystrybucji. W tym dystrybucji kanałów telewizyjnych.
Tym niemniej, trzymam stronę Pana Jarosława, głos rozsądku. Ta sieć musi być zagwarantowana i tania relatywnie do zarobków.

dvbtowiec
Posty: 969
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Konsultacje w sprawie przyjęcia przez KRRiT kierunków strategicznych

Post autor: dvbtowiec » 2 marca 2017, o 23:32

@Kolor
Jeśli już, to jest ostatnie 30 sekund z tych 5 minut.
Jak to wyliczyłeś i na podstawie jakich danych? :)
A rynek się skończył, dlatego mux 8 jest wciąż mało popularny.
MUX8 ma kiepską promocję, dlatego jest wciąż mało popularny.
Ale myśl jest słuszna, część mojej rodziny od dawna nie ma odbiorników TV, co potwierdza tą tezę.
To żadna przesłanka. Zawsze była jest i będzie pewna grupa ludzi, którzy nie potrzebują telewizji.
chłonność rynku jest zawsze ograniczona, a do tego konkurencja w postaci kablówek i TV satelitarnej.
Owszem jest ograniczona, ale znam bardzo wiele osób w dużej aglomeracji miejskiej które zrezygnowały z TV kablowej i satelitarnej na rzecz DVB-T.
To albo osoby które uznały że repertuar jest podobny, lub klienci podstawowych pakietów.
Wystarczy spojrzeć na osiedlach na których nie ma tzw. instalacji azart, jak dużo przybyło nowych anten kierunkowych w miastach na balkonach i oknach.
To raczej kablówki i platformy sat. mają o czym myśleć po uruchomieniu DVB-T, bo systematycznie tracą klientów na rzecz NTC.

Awatar użytkownika
Paweł Tutka
Posty: 41
Rejestracja: 18 lutego 2012, o 13:01
Odbiornik: Kilkanaście TV umożliwiających odbiór HbbTV
Instalacja antenowa: DVB-T
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa - Raszyn

Re: Konsultacje w sprawie przyjęcia przez KRRiT kierunków strategicznych

Post autor: Paweł Tutka » 3 marca 2017, o 12:58

JaroslawMroczkowski pisze:To najpierw wyznaczmy termin dostępności darmowego, szerokopasmowego internetu na terenie całego kraju (takiego, który pozwoli na oglądanie strumieni przynajmniej HD, a może i UHD), a potem dyskutujmy o ewentualnym terminie odbierania ludziom dostępu do darmowej telewizji drogą rosiewczą.
1. Czy nadawcy telewizyjni płacą firmie Emitel za emisję swoich kanałów telewizyjnych z nadajników DVB-T?
2. Czy widzowie oglądający bezpłatne kanały TV przypadkiem ich nie finansują? Kupując w sklepie reklamowany produkt w TV finansujesz emisję kampanii reklamowej u nadawcy TV.

Nie da się oglądać telewizji za darmo. Nie ma nic za darmo... nawet za pośrednictwem "darmowej naziemnej telewizji cyfrowej". Za wszystko i tak zapłacą widzowie.

A tak przy okazji to widzowie sami finansują TV, płacą za prąd do TV. Zdarza się, że niektóre spółdzielnie mieszkaniowe pobierają opłatę za dostęp do anteny zbiorczej w ramach konserwacji. Tak więc ludzie sami i we własnym zakresie sfinansują dostęp do telewizji przez Internet. Tak jak ma to dzisiaj miejsce w przypadku chęci oglądania YouTube, Netflixa itp

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: Konsultacje w sprawie przyjęcia przez KRRiT kierunków strategicznych

Post autor: Kolor » 3 marca 2017, o 17:20

Po pierwsze, to spokojnie. Nie ma co podnosić temperatury.
To albo osoby które uznały że repertuar jest podobny, lub klienci podstawowych pakietów.
Klienci podstawowych pakietów, owszem. Ale repertuar nie jest podobny, nawet jakość obrazu jest lepsza.
Wystarczy spojrzeć na osiedlach na których nie ma tzw. instalacji azart, jak dużo przybyło nowych anten kierunkowych w miastach na balkonach i oknach.
Przybyło i nie, większość anten w Pabianicach była, nadajniki są w tych samych miejscach co za analogu, jeśli przybywa to głównie na zużycie starych. Te balkonowe nie tak bardzo powszechne są. Nic takiego nie obserwuję ani w Pabianicach, ani w Łodzi.
To raczej kablówki i platformy sat. mają o czym myśleć po uruchomieniu DVB-T, bo systematycznie tracą klientów na rzecz NTC.
Tracą, bo są pazerne. Sprzedawałem pakiety TV jak się Enka połączyła z C+, gorszych rzeczy nie mogli zrobić.
Do innych pytań się ustosunkuje tak: Skąd obliczyłeś te 5 minut i że to ostatnie 5 minut? Mamy to samo źródło?

dvbtowiec
Posty: 969
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Konsultacje w sprawie przyjęcia przez KRRiT kierunków strategicznych

Post autor: dvbtowiec » 3 marca 2017, o 19:30

Do innych pytań się ustosunkuje tak: Skąd obliczyłeś te 5 minut i że to ostatnie 5 minut? Mamy to samo źródło?
Niestety to nie moje słowa, zatem nie odpowiem Ci na to pytanie :D

@Paweł Tutka
Mam nadzieję że się na mnie nie obrazisz, ale Twoje tezy to czysta demagogia ;)
Przecież za internet jako konsumenci także płacimy, za sprzęt do jego odbioru kupowany także płacimy, w tych wszystkich opłatach, także mieszczą się reklamy i inwestycje.

Czy gdy będziesz oglądał telewizję przez internet nie będziesz ponosił kosztów zakupu towarów, reklamowanych w telewizji?

Czy mając telewizję przez internet odbierasz ją na powietrze? Przecież także na prąd ;)

Zatem nie bardzo rozumiem do czego jest to porównanie i czepianie się słowa "darmowa telewizja".

Owszem pełna zgoda, nie ma nic za darmo, ale gdy już kupisz sprzęt do oglądania TV za pośrednictwem DVB-T, nie ponosisz kosztów miesięcznego abonamentu na szybkie łącze internetowe - tu widzę zasadniczą różnicę i w tym znaczeniu oglądasz ją za darmo.

Awatar użytkownika
ObywatelDVB-T
Posty: 1835
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Odbiornik: Samsung UE40D6500 / Ferguson Ariva T-60 / Ferguson DAB+150
Instalacja antenowa: UHF 44/21-69 Tri Digital + UHF 19/21-69 + VHF Dipol 11/5-12 + wzm. Terra MA-062
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Kamieńsk, Św.Krzyż

Re: Konsultacje w sprawie przyjęcia przez KRRiT kierunków strategicznych

Post autor: ObywatelDVB-T » 4 marca 2017, o 15:35

Telewizję naziemną traktuję jako hobby, trochę wydałem na instalację, niektórzy koledzy z forum wiedzą jakie mam anteny, jest też w moim profilu. Cóż takie uroki, po prostu lubię się z tym bawić.

Napisałem powyżej, że mam kablówkę internetową IPTV, ale mam też satelitarną TNK HD. Pakiet domowy HD kosztuje 19.90zł. wystarczy doładować raz na 13 miesięcy, to znaczy miesiąc idzie pakiet domowy HD, plus promocje, potem przez 12 miesięcy tzw. pakiet bez opłat czyli łącznie 40 kanałów przez rok w tym prawie wszystkie te co w naziemnej i nie tylko w dodatku na dzień dzisiejszy jest 9 w jakości HD, brak w ofercie na rasie kanałów z paczki MUX-8, ale to pewnie kwestia czasu, w kablówce są.

Reasumując, z naziemną niestety pomimo wszystko w mojej lokalizacji są problemy, potwierdzają to pomiary samego Emitela i UKE, chodzi głownie o MUX-3, a i z MUX-8 nie jest ciekawie. Natomiast tu tak w jednym jak i w drugim przypadku nie dosyć, że jeśli minimalnie zaszatkuje to tylko wtedy kiedy jest silna burza, (antenę sat. mam dużą dlatego nie miewam problemów) to jeszcze w przypadku TNK HD to elastyczna oferta, ładuję kiedy chcę.
Pomijając fakt, że właściwie ładuje się po to aby mieć, przynajmniej najniższy płatny pakiet, to gdyby ładować tylko dla tych kanałów które idą w pakiecie bez opłat przez rok, czyli te 19,90zł. podzielić przez 13 miesięcy to daje około 1,50zł na miesiąc, to o jakich kosztach my tu mówimy względem darmowej oferty naziemnej.
Podałem to jako przykład oczywiście, a nie po to aby reklamować konkurencję, ale jeśli „telewizja internetowa” weźmie górę to wyprze także platformy satelitarne.
Chodziło mi raczej o wskazanie alternatywy, bo nie jest tak, że NTC to idealne i całkiem darmowe rozwiązanie, przynajmniej nie dla wszystkich.

Dlatego uważam, że Emitel powinien iść za ciosem i uruchomić wszystko co się da w jak najkrótszym czasie póki jest dobra passa, bo część ludzi się tym zachłysnęła, czyli skokiem z analogu na sygnał cyfrowy ze zwykłej anteny. Sprzyja temu też starsze pokolenie które jest przyzwyczajone do takiego odbioru telewizji i dla których internet jest rzeczą obcą.
Generalnie chodzi mi o to, że im więcej ludzi się przyzwyczai do takiego odbioru telewizji tym większa jest szansa, że pozostaną dłużej przy takim rozwiązaniu. Czyli innymi słowy naziemna ma puki co swoje przysłowiowe 5 minut, ale do tego potrzebne są częstotliwości oczywiście.

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Konsultacje w sprawie przyjęcia przez KRRiT kierunków strategicznych

Post autor: Drekan » 6 marca 2017, o 21:47

Dziwi mnie, że osoba lansująca technologię HbbTv, jest za likwidacją NTC. :shock:

Przecież tylko DVB-T, jest jedyną szansą na skuteczne, rozpowszechnienie tego standardu w Polsce. Dla platform satelitarnych i kablówek, HbbTv, nie jest atrakcyjną technologią i w żaden sposób, nie wpłyną oni na widza, by zakupił sprzęt, pozwalający odbierać tą technologię.

Tylko wymogi stawiane przy przejściu na nowszy standard DVB-T, mogą zmusić producentów do wprowadzenia technologi HbbTv, obowiązkowo do swoich urządzeń. Na razie, producenci wolą stawiać na rozwiązania, pozwalające wyróżnić się na tle konkurencji, niż stawiać na coś, co mogą zaoferować wszyscy pozostali producenci. Dlatego, to co oferują telewizory z funkcją SmartTV, jak na razie bije na głowę HbbTv. :!:

Nadawcy, jakoś nie są przekonani do HbbTv i nie angażują się specjalnie w rozwój treści oferowanych tą drogą. Dopiero gdy, większość widzów będzie miała sprzęt pozwalający odbierać HbbTv, większe zaangażowanie będzie miało jakiś sens. Jednak widzowie, nie widzą sensu inwestowania w technologię, która oferuje tak mało treści i posiada ją tak niewiele urządzeń oferowanych na rynku. Powstaje błędne koło i w efekcie HbbTv pozostaje, tylko taką ciekawostką dla garstki pasjonatów.

I tak pozostanie, dopóki standardy DVB-T nie zmuszą widzów, do zaopatrzenia się w sprzęt zgodny z technologią HbbTv. Natomiast plany likwidacji NTC sprawią, że nadawcy nie będą zainteresowani, wprowadzaniem nowych standardów do nadawania naziemnego. Nowy standard, to dodatkowe koszty i miejsce dla dodatkowej konkurencji w DVB-T. Po co ponosić koszty inwestycji w nowsze technologie, skoro i tak za kilka lat i tak będzie trzeba zrezygnować z tej formy szerzenia sygnału, lepiej zainwestować pieniądze w nadawanie satelitarne i dobrą pozycję w kablówkach, by po wyłączeniu nadawania DVB-T, nie stracić widzów. :?

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 1918
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Odbiornik: LG 26LK330
WIWA HD-90 NEW+MC-001
OPTICUM Dekoder STB(HD N2)
Instalacja antenowa: Odbiornik cd.:
OPTICUM BLUE XS65 COMBO
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krosno/Sucha Góra

Re: Konsultacje w sprawie przyjęcia przez KRRiT kierunków strategicznych

Post autor: Krosnoludek » 29 marca 2017, o 00:31

Cyfrowy Polsat: Nowa strategia KRRiT ogranicza pluralizm, faworyzuje zagraniczne media

https://media2.pl/media/140487-Cyfrowy- ... media.html

Polsat już płacze, że podmioty zagraniczne pomału wchodzą do NTC (Discovery wykupiło 49% udziałów w Metro), i bardzo dobrze niech wchodzą zawsze będzie coś ciekawszego niż po x razy powtarzany po kolei program na każdym z kanałów Polsatu, a ma ich kilka w NTC i jeszcze w garści trzyma cały MUX-4. Dać coś ciekawego do DVB-T to Polsat niełaska.

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 886
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: Konsultacje w sprawie przyjęcia przez KRRiT kierunków strategicznych

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING » 1 maja 2017, o 17:39

Podsumowanie konsultacji „Strategii Regulacyjnej KRRiT na lata 2017-2022"

http://www.krrit.gov.pl/regulacje-prawn ... -2022.html

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: Konsultacje w sprawie przyjęcia przez KRRiT kierunków strategicznych

Post autor: Kolor » 1 maja 2017, o 20:54

Krosnoludek pisze:Cyfrowy Polsat: Nowa strategia KRRiT ogranicza pluralizm, faworyzuje zagraniczne media
https://media2.pl/media/140487-Cyfrowy- ... media.html
Polsat już płacze, że podmioty zagraniczne pomału wchodzą do NTC (Discovery wykupiło 49% udziałów w Metro), i bardzo dobrze niech wchodzą zawsze będzie coś ciekawszego niż po x razy powtarzany po kolei program na każdym z kanałów Polsatu, a ma ich kilka w NTC i jeszcze w garści trzyma cały MUX-4. Dać coś ciekawego do DVB-T to Polsat niełaska.
Nie wiem jaki związek ma ta wypowiedź z tematem, ale skoro już to też się wypowiem. TVN, też ma sporo kanałów i od diabła powtórek, więc o co Ci chodzi? Druga sprawa, wolałbym aby polskie media kupowały udziały w zagranicznych stacjach, niż odwrotnie. Szczególnie, jeśli te będą u nas proponować ogłupiające audycje.

Odpowiedz