MUX8 w woj. lubuskim

Mowca
Posty: 25
Rejestracja: 9 października 2016, o 10:54
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jelenia Góra - Śnieżne Kotły

Re: MUX 8 w Żarach

Post autor: Mowca »

Odbieram na dekorze kor hd128
k.32
60-70
100
k.41
100
100
k.45
90-95
100

k.30
100
100
k.35
100
100
k.49
100
100

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: MUX 8 w Żarach

Post autor: K63 »

Mowca pisze:k.30
100
100
k.35
100
100
k.49
100
100
Czyli lepiej odbierasz Śnieżne Kotły. Zostawiając na liście kanały czeskie, wykasuj wszystkie polskie i doprogramuj ręcznie kanały 30, 35 i 49. Lub wykasuj z listy tylko te duble które mają gorsze parametry. Jakość sygnału na danym kanale możesz sprawdzić naciskając dwukrotnie INFO na pilocie. Teoretycznie nie powinieneś mieć już zakłóceń odbioru. Pozostaje tylko kwestia rozwiązania problemu z odbiorem mux-8. Albo przy pomocy anteny combo lub - w razie niepowodzenia - dodatkowej na pasmo VHF.

Mowca
Posty: 25
Rejestracja: 9 października 2016, o 10:54
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jelenia Góra - Śnieżne Kotły

Re: MUX 8 w Żarach

Post autor: Mowca »

Chyba najlepiej będzie dokupić ta antenę na VHF...? taniej wyjdzie i jeszcze zwrotnice tak?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: MUX 8 w Żarach

Post autor: K63 »

Antena na Wichów, np. taka i do tego zwrotnica.

szymon9904
Posty: 123
Rejestracja: 23 lipca 2015, o 14:36
Miejscowość: Żary
Odbiornik: T2: FTE T220 Max, Samsung UE40K5672 | DAB: Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: FTE Diamond (pasywnie) - ok. 17 m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śnieżne Kotły / Wichów / Liberec / Lobau

Re: MUX 8 w Żarach

Post autor: szymon9904 »

@Mowca: pamiętaj o ustawieniu tej anteny w polaryzacji pionowej.

Potwierdzam jednocześnie to, co zostało tu powiedziane. Sygnał TV z Kotłów jest w tej okolicy (Żary, Żagań, południowa część ZG) bardzo dobry (ogółem sygnał z górskich obiektów Dolnego Śląska jest stacjonarnie bardzo dobry - dotyczy to także nadajników radiowych). Nie bez powodu cała gama anten jest ustawiona na południe, bo w takim ustawieniu, oprócz kompletu naszych MUXów, można złapać jeszcze MUX L1 z Rząsin na kanale 38 [610 MHz] czy też czeskie MUXy z Liberca (najlepiej MUX1 na kanale 43 - 650 MHz), a przy okazji 'bokiem' wpada MUX3 z Wichowa (z programem TVP3 Gorzów Wielkopolski).

MUX8 z Kotłów miejscowo odbiera lepiej tylko i wyłącznie dlatego, że w naszą stronę nie jest w ogóle tłumiony (bo ogółem to jego moc nie jest zbyt duża - 8 kW ERP), a MUX8 z Wichowa tak (do śmiesznych wartości typu 1,5 kW ERP).

Przy dołożeniu anteny UHF na zachód (oraz posiadaniu dobrego zestawu UHF / VHF skierowanego na południe), w Żarach czy Żaganiu można odbierać naziemnie przynajmniej około 50 programów TV.

Mowca
Posty: 25
Rejestracja: 9 października 2016, o 10:54
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jelenia Góra - Śnieżne Kotły

Re: MUX 8 w Żarach

Post autor: Mowca »

Zestaw od @k63 wychodzi około 70zl bez wysyłek. A co jeśli bym zastosował tą antenę na kotły?
http://www.dipol.com.pl/antena_asp-8w_l ... _A0024.htm
Dala by rade na wszystkie muxy?
szymon9904 pisze:@Mowca:
Przy dołożeniu anteny UHF na zachód (oraz posiadaniu dobrego zestawu UHF / VHF skierowanego na południe), w Żarach czy Żaganiu można odbierać naziemnie przynajmniej około 50 programów TV.
Tak, Pamiętam o pionie.
Dlaczego na zachód? Możesz napisać co na taki "dobry zestaw" powinno się składać w moim przypadku?

szymon9904
Posty: 123
Rejestracja: 23 lipca 2015, o 14:36
Miejscowość: Żary
Odbiornik: T2: FTE T220 Max, Samsung UE40K5672 | DAB: Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: FTE Diamond (pasywnie) - ok. 17 m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śnieżne Kotły / Wichów / Liberec / Lobau

Re: MUX 8 w Żarach

Post autor: szymon9904 »

Znaczy się wskazuję tylko taką możliwość, by mieć te '50 programów'.
W tamtym roku testowałem odbiór MUXów na antenie logarytmicznej 2-69 od Barczaka (docelowo wisi u ciotki 15 km na północ od Żar, sprawuje się - wioska leży w dołku, dookoła lasy, ale u niej odbiór jest świetny).
Miałem do dyspozycji balkon na 3. piętrze bloku i odsłonięty każdy kierunek (poza północą), balkon z widokiem na południe.

Ustawiając się na wschód - złapałem MUX3 ze Ślęży na kanale 25 i ślad MUX L7 z Głogowa/Jakubowa na kanale 43 (powodował on większą ilość błędów przy odbiorze MUX1 z Liberca na tym samym kanale).
Analogicznie na południe - komplet MUXów ze Śnieżnych Kotłów (100/100 na paskach) + polski MUX L1 (Rząsiny, kanał 38 - 610 MHz) + MUX1 Liberec (kanał 43, 650 MHz - odbiór stabilny).
Tak samo na zachód - wtedy wpadły MUXy niemieckie na kanałach: 27 / 36 / 39 / 53 / 57 (Cottbus i Lobau).
Na kanale 27 i 53 były błędy w transmisji, mimo wszystko odbiór był dosyć stabilny (rzadko kiedy pojawiały się piksele). Na pewno bez zacięć (stopa błędów: 0) były kanały 36 / 39 / 57.

Na każdym z ww. kanałów jakość sygnału wynosiła powyżej 90%.

Przez ten cały czas odbierałem Wichów (bokiem anteny), no i w większości Kotły. W tamtym okresie czasu MUX8 jeszcze nie istniał - nie miałem więc możliwości sprawdzenia, czy jest odbierany (podejrzewam, że jest).

Mowca
Posty: 25
Rejestracja: 9 października 2016, o 10:54
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jelenia Góra - Śnieżne Kotły

Re: MUX 8 w Żarach

Post autor: Mowca »

Dla mnie kanały Niemieckie są zbędne... Interesują mnie tylko Polskie i Czeskie.
A co z ta antena co podałem wyżej? Nada się na Muxy 1,2,3,8

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: MUX 8 w Żarach

Post autor: K63 »

Podałeś link do "siatki", a parę postów wcześniej napisałeś ...
Mowca pisze:odbieram je na zwykłej siatce ale muxa 8 całkowicie brak
:?:

Mowca
Posty: 25
Rejestracja: 9 października 2016, o 10:54
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jelenia Góra - Śnieżne Kotły

Re: MUX 8 w Żarach

Post autor: Mowca »

No tak. Ale na tej pisze, ze to UHF + VHF. To nie będzie się różniła do tej mojej? Tu na tej są jeszcze te direktory a na mojej wydaje mi się ze ich tam nie ma. No chyba, ze one są tylko tak dla picu? Jutro wejdę na dach i sprawdzę czy są

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: MUX 8 w Żarach

Post autor: K63 »

Siatka to z założenia antena UHF. W Polsce utarło się że może odbierać VHF i tak też się ją reklamuje.
Tutaj masz coś na ten temat.

jezyk403
Posty: 8
Rejestracja: 22 maja 2011, o 09:19
Odbiornik: IPBOX 9000HD
Instalacja antenowa: Antenowy z polaryzacją H/V Dipol 28/5-12/21-60 DVB-T
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jemiołów

Re: odbiór mux-8 w woj. lubuskim

Post autor: jezyk403 »

Odgrzeje kotleta i napiszę. By odebrać mux 8 w woj.Lubuskim potrzeba posiadać 2 anteny w różnych polaryzacjach.
1. Antena UHF (polaryzacja pozioma)
2. Antena VHF (polaryzacja pionowa)
Sygnał jeszcze daje dużo do życzenia bo nie wszędzie jest stabilny a w niektórych miejscowościach wcale go niema. A prawidłowa instalacja dla mux 1,2,3,8 powinna wyglądać tak

Obrazek

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: odbiór mux-8 w woj. lubuskim

Post autor: Kolor »

To nie jest prawidłowa instalacja. Antena VHF ustawiona w polaryzacji pionowej, powinna wisieć na wysięgniku poziomym, szczególnie o takiej konstrukcji reflektora. Zgoda, że powinny być dwie anteny.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: odbiór mux-8 w woj. lubuskim

Post autor: poxipol »

Każda antena ma zróżnicowaną charakterystykę promieniowania dla H i V.
Dla polaryzacji V prawidłowy montaż jest bardzo istotny ze względu na stalową konstrukcję wsporczą anteny.
Błędny montaż może nawet spowodować pogorszenie stosunku promieniowania głównego do wstecznego poniżej wartości krytycznej -dla pasma VHF równej 12 dB.
Aby zmniejszyć szkodliwość elektrycznego wpływu konstrukcji wsporczej stosuje się różne metody przy minimalizacji nadmiernego obciążenia masztu-bez spowodowania nadmiernych statycznych momentów gnących.

W tym przypadku jest kilka możliwości poprawy tego stanu.
Zastąpienie części pionowej masztu dobry dielektrykiem.
Mocowanie anteny za reflektorem min 0,1 długości fali odbieranego kanału.
Zastosowanie poziomego wysięgnika.
Najkorzystniej jest zastąpić antenę o lepszych parametrach,czyli posiadającą reflektor kątowy i można ją montować bezpośrednio do pionowego masztu.

Mowca
Posty: 25
Rejestracja: 9 października 2016, o 10:54
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jelenia Góra - Śnieżne Kotły

Re: MUX 8 w Żarach

Post autor: Mowca »

Problem rozwiazany bez kupowania dodatkowych anten i zwrotnic. Wystarczyla zwykla rurka z alu zagieta w takie mocne wydluzone C. Na dwoch koncach wyprowadzone przewody ktore sa podpiete z tylu puszki. - tam gdzie puszka jest przykrecona do anteny. Efekt? Kotly, mux 8 kalan 6 - sygnal 95-100%.
Rys. pogladowy :D
Obrazek

Mowca
Posty: 25
Rejestracja: 9 października 2016, o 10:54
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jelenia Góra - Śnieżne Kotły

Re: MUX 8 w Żarach

Post autor: Mowca »

Witam.
Dziwny problem. Na kanale 35 nie zapisuje mi programow: Super Polsat i Tv6. Podczas wyszukiwania recznego widac je, po zapisaniu nie ma ich na liscie programow. Za to jak dodam kanal 41 z wichowa to norlamnie dodaje i zapisuje mi na liscie te programy.
Czemu tak sie dzieje?

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: MUX 8 w Żarach

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Inteligentniejsze odbiorniki rozpoznają, że to ten sam program tylko z innego nadajnika i na liście pokazują tylko sygnały o lepszej jakości. To może być taki przypadek.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: MUX 8 w Żarach

Post autor: poxipol »

Niestety kłaniają się tu podstawowe braki w tematyce.
Takie podłączenie powoduje bardzo duży ubytek właściwej desymetryzacji.i rozwalenie charakterystyki promieniowania anteny.
Impedancja anteny w rezonansie ma charakter rezystancji

Przy takim podłączeniu mamy jedną wielką antenę ,łącznie z kablem zasilającym,czyli taki duży kondensator o nieokreślonych parametrach.
Do tego dochodzi bliskość elementu stalowego w stosunku do nieekranowanego transformatora sprzęgającego cztery dipole.

Aby wszystko mogło prawidłowo funkcjonować stosuje się zwrotnice ( w dużo gorszym wykonaniu sumator,czyli odwrotność rozgałęźnika )
Nawet w zestawach głośnikowych (kolumnach) stosuje się zwrotnice,w gorszym układzie kondensator.

Mowca
Posty: 25
Rejestracja: 9 października 2016, o 10:54
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jelenia Góra - Śnieżne Kotły

Re: MUX 8 w Żarach

Post autor: Mowca »

JaroslawMroczkowski pisze:Inteligentniejsze odbiorniki rozpoznają, że to ten sam program tylko z innego nadajnika i na liście pokazują tylko sygnały o lepszej jakości. To może być taki przypadek.
Mam zwykly dekoder TechniSata. A co do jakości to na kanale 35 mam 100% a na 41 około 80%
poxipol pisze:Niestety kłaniają się tu podstawowe braki w tematyce.
Takie podłączenie powoduje bardzo duży ubytek właściwej desymetryzacji.i rozwalenie charakterystyki promieniowania anteny.
Impedancja anteny w rezonansie ma charakter rezystancji

Przy takim podłączeniu mamy jedną wielką antenę ,łącznie z kablem zasilającym,czyli taki duży kondensator o nieokreślonych parametrach.
Do tego dochodzi bliskość elementu stalowego w stosunku do nieekranowanego transformatora sprzęgającego cztery dipole.

Aby wszystko mogło prawidłowo funkcjonować stosuje się zwrotnice ( w dużo gorszym wykonaniu sumator,czyli odwrotność rozgałęźnika )
Nawet w zestawach głośnikowych (kolumnach) stosuje się zwrotnice,w gorszym układzie kondensator.
Wcześniej przed przeróbka anteny tez nie miałem tych kanałów. Tzn nie wiem jak w przypadku TV6 ale Super Polsatu na pewno nie było.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: MUX 8 w Żarach

Post autor: poxipol »

Głównym przesłaniem była wadliwie wykonana instalacja.
Przy tego wykonaniu można coś zyskać kosztem drugiego.

Spotkałem parę przypadków,gdzie po porostu w celu uzyskania odbioru VHF pomijano symetryzator,w tym również symetryzator na wejściu przedwzmacniacza,gdzie ze zwisającego kabla robiła się druga antena.
Wzrokowo tego nie widać,dopóki sąsiedzi nie zaczną się skarżyć na pogorszenie własnego odbioru.Niedopasowanie instalacji powoduje że większość zdeformowanego sygnału wylatuje bezpowrotnie w eter,a powinna zapewnić odpowiedni poziom sygnału i co najważniejsze jakość.

Zablokowany