MUX-8

informacje techniczne związane z wdrażaniem ósmego multipleksu DVB-T
AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: MUX-8

Post autor: AdamP »

Kolor pisze:Jesteś w tych 9% z brakiem zasięgu.
I tu się mylisz, wg. map Emitela jestem właśnie w gronie tych 91%. Symulacje komputerowe i obliczenia to jedno, a rzeczywistość to drugie.
W trakcie wprowadzania sygnału cyfrowego Emitel uruchomił Mux 3 z nadajnika Bytków (10kW dookólnie, pol. H) w wyniku czego, na dużej części województwa nie dało się odbierać Mux 3 z uruchomionych wcześniej nadajników Kosztowy i Skrzyczne. Przez kilka tygodni Emitel zarzekał się, że wszystko jest w porządku, ale UKE dostawało wiele zgłoszeń (głównie od instalatorów) o tym problemie i robiło pomiary w bardzo wielu miejscach. W praktyce sygnał był "tak dobry", że Emitel musiał zmienić moc Bytkowa na 6 kW w pol.V i silnie kierunkowe nadawanie.

Alterego777
Posty: 75
Rejestracja: 1 grudnia 2016, o 17:44

Re: MUX-8

Post autor: Alterego777 »

Moim zdaniem wcale treści nie są takie słabe. Oczywiście nie są jakieś wybitne, ale porównując do gniotów typu atm rozrywka, super poslat i innych, to te programy są wg. mnie nawet lepsze. Nie lecą tam setny raz te same powtórki, ale cokolwiek nowego. Są też programy autorskie.

Winna jest często inna polaryzacja i słaby zasięg. Do połowy roku miał być zrealizowany etap 3 i dodatkowych 20kilka nadajników, więc może to coś poprawi.

Druga rzecz, to oczywiście brak kanałów TVP. Uważam, że emitel powinien wyznaczyć im konkretną datę i jak się nie ustosunkują, to zrobić z tym porządek, a nie czekać w nieskończoność.

Trzecia rzecz, o której wspominałem, to masa kanałów testowych. Robi się przez to syf na liście, a nie każdy użytkownik (w tym osoby starsze) umie poukrywać te kanały. Przez co ludziom niewygodnie się tego używa i też to ich zniechęca.

Awatar użytkownika
Acid
Posty: 308
Rejestracja: 11 lutego 2009, o 17:54
Odbiornik: Philips PUS8303 / Sharp HI3422E
Instalacja antenowa: Dipol-16/21-60 / Dipol-4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: MUX-8

Post autor: Acid »

Największym problemem jest niewiedza potencjalnych widzow. Ostatnio w gronie znajomych poruszyłem ten temat i nikt z pośród kilkunastu osób wogóle nie słyszał o czymś takim jak mux8, mało tego część z nich mieszka na osiedlu gdzie instalacje zbiorcze zostały przystosowane do odbioru pasma VHF zaraz po starcie nowego muxa.

Awatar użytkownika
ANDPOL
Posty: 315
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Rzgów
Odbiornik: Ferguson Ariva 250, WinFast DTV 1000S, Samsung UE55NU7402
Instalacja antenowa: "Siatka" za 20zł + LNA169
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź-EC4, Łódź-Sienkiewicza, Zygry

Re: MUX-8

Post autor: ANDPOL »

Powtórzę się jeszcze raz. Oferta mux-8 jest na tyle słaba, że mało kto chce inwestować w rozbudowę anten. Duża zachętą byłby TVP Sport ale jak wiemy koncepcja umarła.

Kamilx
Posty: 1011
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: MUX-8

Post autor: Kamilx »

Uruchomiono MUX8 z:
- RTCN Lublin / Boży Dar,
- TSR Cieszyn / Mickiewicza.

fred
Posty: 285
Rejestracja: 13 kwietnia 2012, o 01:17
Odbiornik: Ferguson Ariva T65
Ferguson Ariva T650i
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź, ECIV Zygry

Re: MUX-8

Post autor: fred »

JaroslawMroczkowski pisze:Pomijając treść nowych programów (jakość merytoryczną) oraz politykę informacyjną, pokazałeś niedostosowanie instalacji odbiorczych, a nie problemy z zasięgiem. Zdaję sobie sprawę, że w odczuciu widza to to samo. Sam próbując odebrać sygnał na zupełnie niedostosowanej do warunków odbioru małej antenie samochodowej narzekałem, na zbyt słaby sygnał, ale nie mylmy pojęć. Zasięg techniczny sygnału MUX-8 jest liczony tą samą metodą dla wszystkich multipleksów naziemnych i odpowiada postawionym wymaganiom. Niestety odbiór MUX-8 wymaga dostosowania instalacji antenowych, ale to jest konsekwencja wyboru pasma VHF. To na pewno wpływa na ilość widzów, szczególnie że była zima i wiele osób nie chciało chodzić po oblodzonych dachach, ale nie oznacza, że MUX-8 skazany jest na porażkę.
Panie Jarosławie, w Łodzi, szczególnie wschodniej, mamy bardzo silny sygnał z ECIV i słaby, często z odbić sygnał z Zygier. Sygnał ten zakłócany jest przez całą Łódź. Dodatkowo wszelkie niestabilne elementy typu drzewa powodują zaniki sygnału lub drastyczne obniżenie jakości. W miastach, szczególnie dużych, natężenia sygnałów powinny być wyrównane. Duże instalacje sobie poradzą, ale indywidualne już nie.
I nie pomoże tu mówienie o poprawnej instalacji. Ja np. musiałbym nad domem mieć kilkunastometrowy maszt lub stawiać go u któregoś z sąsiadów, który ma przerwę między wieżowcami. Koszt i skomplikowanie nie warty tego. Czasami coś zerknę, ale zwykle oglądanie nie ma sensu. Jak pojawią się liście na drzewach, to odbiór zniknie zupełnie.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: MUX-8

Post autor: AdamP »

Daj spokój, jeszcze nie zorientowałeś się na czym to polega :?: Liczą się wyniki symulacji i obliczeń, jeśli "na papierze" jest wymagane pokrycie % ludności, to jest O.K. - lepiej nie znać stanu faktycznego ;)

dvbtowiec
Posty: 2361
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-8

Post autor: dvbtowiec »

ANDPOL pisze:Powtórzę się jeszcze raz. Oferta mux-8 jest na tyle słaba, że mało kto chce inwestować w rozbudowę anten. Duża zachętą byłby TVP Sport ale jak wiemy koncepcja umarła.
Nie zgadzam się z tą tezą. Jest wiele bardzo ciekawych pozycji.
Po praz pierwszy odkąd ruszył MUX8 w okresie od listopada do marca było co oglądać w telewizji, a nie powtórki z minionego jesiennego sezonu jak na pozostałych kanałach.
I to nie jakieś beznadziejne produkcje, ale seriale i dokumenty znane widzom tylko płatnej telewizji, z BBC, Discovery, serial Pod Kopułą, Serial Dynastia Tudorów i wiele, wiele innych.

Nie przesadzaj już z tą słabością oferty MUX8.

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: MUX-8

Post autor: Kolor »

@dvbtowiec, zgadzam się z Tobą. Teaza @ANDPOLa jest skrajna i jako taka nie do przyjęcia. Niektórzy zwyczajnie nie rozumieją, że odbiorcy mają swoje gusty i potrzeby, nawet jeśli one im samym, są obce. Dopowiem też, bo nikt nie odszczekał tych słów: Jakość techniczna programów wychodzących ze studia/działu emisji nadawców mux8, jest bez zarzutu. Widać to w kablówkach i na satelicie. Beznadziejna jest kompresja w MUX8 na NTC.
P.S. Wspomnieć należy o bardzo dobrych serialach z BBC.

jaszek
Posty: 59
Rejestracja: 31 marca 2016, o 08:52
Odbiornik: DUAL DAB 10S
Nadajnik - obiekt nadawczy: Olsztyn (Pieczewo)

Re: MUX-8

Post autor: jaszek »

Muszę przyznać, że odważne jest stwierdzenie, że MUX-8 niekoniecznie jest skazany na porażkę. Póki co jedynym wygranym jest TVP, która - może przypadkowo, a może nie - wstrzymuje się z emisją i tym samym wyrzucaniem grubych milionów w próżnię. Nadawanie na DVB-T jest drogie i trudno uwierzyć, żeby udziały na poziomie 0,1-0,3% w samym tylko DVB-T(!) dobrze rokowały na osiągnięcie rentowności w najbliższej przyszłości.

http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/po ... wa-tv-i-wp

Telewizja WP już się boleśnie przekonała o realiach i już "wykręca żarówki" - redukuje zespół i przebudowuje ramówkę.

Słaba oferta programowa, problemy z odbiorem w wielu miejscach w kraju, brak kampanii informacyjnej, to wszystko obecnie nie ma prawa się udać.

dvbtowiec
Posty: 2361
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-8

Post autor: dvbtowiec »

@jaszek
Nie bądźmy już takimi czarnowidzami.
Nie oczekuj że kilka miesięcy od startu MUX8 kanały osiągną 1%.
Pozycję i markę buduje się latami.
Taki przeciętny optymistyczny okres po którym zazwyczaj osiąga się 1% (taka jest obiegowa opinia specjalistów w branży) 3-4 lat.

Jeśli ktoś buduje telewizję, to nie zakłada jej zamknięcia po pół roku, a ma kapitał nad doinwestowywanie przez minimum 5 lat. Inaczej budowanie telewizji nie ma sensu.

jaszek
Posty: 59
Rejestracja: 31 marca 2016, o 08:52
Odbiornik: DUAL DAB 10S
Nadajnik - obiekt nadawczy: Olsztyn (Pieczewo)

Re: MUX-8

Post autor: jaszek »

Tylko o ile startu muxów 1,2 i 3 DVB-T ludzie byli świadomi, o tyle o MUX-8 prawie nikt nie słyszał. Co miałoby się zmienić i kiedy? Jak ktoś przypadkiem przeskanuje dekoder to złapie, jak nie złapie to będzie miał w nosie. Już widzę oczami wyobraźni ludzi skaczących po dachach, żeby obejrzeć "Pudelek Show".
dvbtowiec pisze:@jaszek
(...)Pozycję i markę buduje się latami.
(...)
Tak jak latami budowali swoją pozycję takie kanały, jak TVP ABC, Stopklatka, Fokus TV, czy PULS2?

Awatar użytkownika
ANDPOL
Posty: 315
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Rzgów
Odbiornik: Ferguson Ariva 250, WinFast DTV 1000S, Samsung UE55NU7402
Instalacja antenowa: "Siatka" za 20zł + LNA169
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź-EC4, Łódź-Sienkiewicza, Zygry

Re: MUX-8

Post autor: ANDPOL »

Kolor pisze:@dvbtowiec, zgadzam się z Tobą. Teaza @ANDPOLa jest skrajna i jako taka nie do przyjęcia. Niektórzy zwyczajnie nie rozumieją, że odbiorcy mają swoje gusty i potrzeby, nawet jeśli one im samym, są obce. Dopowiem też, bo nikt nie odszczekał tych słów: Jakość techniczna programów wychodzących ze studia/działu emisji nadawców mux8, jest bez zarzutu. Widać to w kablówkach i na satelicie. Beznadziejna jest kompresja w MUX8 na NTC.
P.S. Wspomnieć należy o bardzo dobrych serialach z BBC.
Napisałem tak na podstawie moich obserwacji u klientów. Tylko raz spotkałem kogoś, kto ogląda systematycznie jakiś kanał na mux-8. Ci co chcą jakieś treści bardziej tematyczne idą w satelitę. Druga sprawa, to wiedza o nowych kanałach jest zerowa. Śmiem twierdzić, że dopóki TVP się nie ruszy to nic się nie poprawi. Potrzebna jest jakaś bardzo mocna propozycja programowa, która zmotywuje przeciętnego Kowalskiego do wyjęcia pieniędzy z kieszeni. Forum Emitela to jeszcze nie całe społeczeństwo.
Ostatnio zmieniony 31 marca 2017, o 14:20 przez ANDPOL, łącznie zmieniany 1 raz.

Alterego777
Posty: 75
Rejestracja: 1 grudnia 2016, o 17:44

Re: MUX-8

Post autor: Alterego777 »

Acid pisze:Największym problemem jest niewiedza potencjalnych widzow. Ostatnio w gronie znajomych poruszyłem ten temat i nikt z pośród kilkunastu osób wogóle nie słyszał o czymś takim jak mux8, mało tego część z nich mieszka na osiedlu gdzie instalacje zbiorcze zostały przystosowane do odbioru pasma VHF zaraz po starcie nowego muxa.
To prawda z drugiej strony nowe telewizory raczej każdy z nich ma (skoro to nowe osiedle), więc powinno im wyszukać automagicznie.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2572
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: MUX-8

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Dziś ruszyły emisje mux8 z obiektów:
  • RTON Zakopane / Gubałówka
  • RTCN Miechów
  • RTCN Piła / Rusinowo
Od wczoraj Trzeciewiec nadaje 20kW ERP.

Parametry wszystkich emisji telewizji naziemnej dvb-t
tu :arrow: https://www.emitel.pl/telewizja/naziemn ... sji-dvb-t/
i tu :arrow: https://emimaps.emitel.pl/transmitter/listMux (aktualizacja tej listy może zająć do 3 dni od wprowadzenia zmiany)

Szuler78
Posty: 24
Rejestracja: 24 stycznia 2017, o 17:37
Miejscowość: Tarnówka
Odbiornik: Sony-KDL-48W705C, Philips-50PUS6203/12
Instalacja antenowa: ATX-55-4m npt + Hirschmann-K9-4,5m npt,
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piła-Rusinowo-40km

Re: MUX-8

Post autor: Szuler78 »

Potwierdzam,jest sygnał z Rusinowa.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3558
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: MUX-8

Post autor: K63 »

NoMedia odc.2
Fragment 5:20 - 9:30 poświęcony - dyskutowanej ostatnio w tym temacie - sytuacji mux-8.

Awatar użytkownika
MarioPL
Posty: 290
Rejestracja: 15 lutego 2014, o 09:18
Miejscowość: Luboń k.Poznania
Odbiornik: LG 43UP78003LB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem", AE Poznań

Re: MUX-8

Post autor: MarioPL »

@ANDPOL.Przeczytałem Twoj post gdzie wspominasz o 200zl jako koszt instalacji i można odnieś wrażenie, że dotyczy to wszystkich, a przynajmniej większości. Tymczasem patrząc na to co jest dookoła, w moim 25 tys. mieście, nie widzę by ktoś nie miał masztu, anteny kierunkowej...
Pewnie ktoś by się znalazł, ale byłby to mały procent z całego ogółu.
Tu jest potrzebna informacja i... chęci. Większość odbiera na instalacji, na której jeszcze niedawno ja odbierałem. Siatkowa na Śrem, kierunkowa na Poznań, a właściwie to na ul.Piekary bo tam nagadawala kiedyś TV-S (chyba tak, to się pisze).
I tak naprawdę wystarczy by każdy (poinformowany / chcący) wysupłał ok. 30zl na nową antenę i ewentualnie drugie tyle na zwrotnice.
Ja za te pieniądze (oczywiście sam podłączałem) mam 4 kanały (+ 3 łowicze) na trzech telewizorach.
No ale jak tylko zaczepiam sąsiadów i pytam, to przeważnie nic nie wiedza (tak z 4/5), a jak coś słyszeli, to twierdzą, że mają to samo (czyt. reklamy)na innych programach. Niestety, mają rację.

acer
Posty: 18
Rejestracja: 10 maja 2012, o 19:32
Odbiornik: Panasonic TX-L32C3E
Instalacja antenowa: Antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Piła-Rusinowo

Re: MUX-8

Post autor: acer »

Nie trzeba kupować żadnych dodatkowych anten , MUX-8 można odbierać na zwykłej antenie siatkowej.

Awatar użytkownika
Jingiel
Posty: 167
Rejestracja: 1 stycznia 2009, o 23:38
Odbiornik: SONY KLD 40U4000, SAMSUNG LE 37C650
Instalacja antenowa: Logarytmiczna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra, św.Krzyż, Góra św. Marc

Re: MUX-8

Post autor: Jingiel »

Nie zawsze. Problem jest z inną polaryzacją.

ODPOWIEDZ