DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Viadrus67
Posty: 17
Rejestracja: 31 marca 2017, o 14:05
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Viadrus67 »

Podobnie na Kazimierza Wielkiego i Zapolskiej. Co ciekawe w jednym mieszkaniu ( Kazimierza) jeden telewizor chodzi O.K. a drugi ma problem (zbiorcza). Wynika z tego,ze na te zakłócenia jedne sprzęty są bardziej odorne od innych.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: poxipol »

Krakowski SFN to taka zmora,biorąc pod uwagę bliskie sąsiedztwo Chorągwicy o dużej mocy.
Dawniej było również doświetlenie.Była to jednak emisja na innym kanale i nie było żadnych problemów.
W Krakowie mamy też drugi SFN MUX-3 z Kielcami ( TVP-3 Kielce -emisja z Chorągwicy ) i tu nie ma żadnych problemów.

Korzystając z instalacji zbiorczej o określonych parametrach,niewiele można samemu zdziałać.Czasem pomaga odpowiednie zredukowanie poziomu sygnału na 50 kanale,ale nie zawsze.
Na całość instalacji zbiorczej,można zastosować transkoder + ewentualna przemiana częstotliwości ( W sieciach kablowych dalej jest pomijany 10 kanał ze względu na dawną silną emisję lokalnego nadajnika )
Reasumując,najprościej w takiej sytuacji jest wymienić odbiornik,który lepiej sobie radzi z synchronizacją.

Ikey
Posty: 145
Rejestracja: 12 lutego 2009, o 13:07
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Jemiołów

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Ikey »

Masz rację, tylko wymienić na który? Ktoś badał odbiorniki pod kątem "zdolności synchronizacyjnych" ?
Podejrzewam, że w niektórych lokalizacjach żaden odbiornik nie da sobie rady ze względu na znaczne zaniki interferencyjne z dwóch SFN.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: poxipol »

W analogu taka sytuacja to pewnie dwa obrazy przesunięte w czasie.
W takich sytuacjach,trudno jest wskazać coś konkretnego w zależności od specyfiki odbioru w danym miejscu odbioru.
Parametry tech.odbiorników są ogólnikowe.
Jak przedstawimy problem w sklepie,to pewnie sprzedawca zrobi duże oczy,podłączy zalegający odbiornik i powie działa.
Z drugiej strony zawsze można zwrócić lub zamienić na inny bez podawania przyczyny,do iluś tam dni.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Jarosław Bałuka »

W przypadku instalacji zbiorczej są możliwości odpowiedniego wyregulowania sygnału wchodzącego w instalację jednak musi to wykonać fachowiec zajmujący się systemem zbiorczym.

kerry2
Posty: 7
Rejestracja: 29 kwietnia 2017, o 09:42
Odbiornik: telewizor thompson
Instalacja antenowa: Antena Manta MA302
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: kerry2 »

Jak dziś widzę to nadal nie zrobiono nic z błędami synchronizacji nadajników.. Co chwilę obraz pixeluje ,nieraz staje...jakość sygnału nieraz spada do 0 procent..Ktoś się weżmie w końcu za to....?Czy jest ktoś z Bronowic z Armii Krajowej co ma tak samo?,bo nie mam pomysłu czy coś się da z tym zrobić..

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Jarosław Bałuka »

Synchronizacja działa poprawnie. Wszystko wskazuje, że problem występuje lokalnie u Ciebie - może jakieś zakłócenia od urządzeń albo "za silna" antena jak na MUX3 którego sygnału jest dużo w mieście.

Viadrus67
Posty: 17
Rejestracja: 31 marca 2017, o 14:05
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Viadrus67 »

Z synchronizacja są problemy od kilku miesięcy i to właśnie na linii Bronowice Rząska. I mam na to dowody w postaci pomiarów
Żeby niepotrzebnie nie przepisywać informacji
http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewto ... 7#16400917

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: hadam »

Raczej nie lokalnie bo u mnie w śląskim też są problemy z MUX-3 i to od ponad 2 miesięcy, pisałem o tym w innych działach więc nie będę się powtarzał.
Zgłosiłem pisemnie do UKE, mają do mnie przyjechać mierzyć. Otrzymali odpowiedź z Emitela bardzo podobną jak wyżej, że nic z siecią nie było robione, ja niestety pomimo, że wielokrotnie pytałem na forum nie doczekałem się odpowiedzi, stąd pismo do UKE.
Trochę do dziwne, bo jak na pogodę czy tropo to problem trwa zdecydowanie za długo i u zbyt wielu osób co widać na forum i np. wczoraj teściu mi mówił, że u niego od około miesiąca szatkuje MUX-3 ze Św. Krzyża, podobnie mówią moi sąsiedzi a anteny mają albo na Wręczycę albo na Św. Krzyż i wszyscy narzekają tylko na MUX-3.
Dziś przestawiłem na Kosztowy i odbiera jak nigdy o dziwo bo zawsze z tym kierunkiem miałem straszne problemy zastawia mi góra. Tylko co będzie jak za jakiś czas wróci wszystko do normy, wtedy znowu będę musiał latać po dachu to nie ma sensu.

Viadrus67
Posty: 17
Rejestracja: 31 marca 2017, o 14:05
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Viadrus67 »

Jarosław Bałuka pisze:Synchronizacja działa poprawnie.
Zrobiłem testy w czasie kiedy była wyłączona Chorągwica ( 25 kwietnia ) i w problematycznych lokalizacjach odbiór był wzorowy. Niestety nie byłem w stanie zrobić podobnych testów w czasie wyłączonych Krzemionek bo 9 maja to nie nastąpiło. A szkoda. Może ktoś wie kiedy następny termin planowanego wyłączenia Krzemionek?

kerry2
Posty: 7
Rejestracja: 29 kwietnia 2017, o 09:42
Odbiornik: telewizor thompson
Instalacja antenowa: Antena Manta MA302
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: kerry2 »

Antena jest bez wzmacniacza to po pierwsze..,to co mam próbować na kawałku drutu..?Po drugie to nie dzieje się cały czas lecz o różnych porach dnia (dlatego pisałem wcześniej czy jest możliwe że ktoś coś włącza w pobliżu co powoduje te zakłócenia..?),nieraz cały dzień nic się nie dzieje..A z tego co czytam to też u innych taki problem występuje..Od dłuższego czasu miałem antenę zrobioną własnoręcznie tkzw.biquad,ale jak zaczęły się dziać te problemy to myślałem że ta antena się już nie sprawdza.Zakupiłem antenę Manta MA302 ,kabel wymieniłem na nowy,ustawienie kierunku w porządku... i myślałem że to załatwi sprawę ale z tego wynika że nie tu jest problem....Ciekawe czemu na MUX-1 i MUX-2 nic takiego się nie dzieje...sygnał nic nie skacze...Dlatego że na tamtych muxach są stacje zagraniczne...?
Ostatnio zmieniony 3 lipca 2017, o 20:05 przez kerry2, łącznie zmieniany 1 raz.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: poxipol »

Bronowice Małe ul.Na Błonie -blokowisko.
Podobne problemy z anteny Tri-Digit 21-69
Zastąpiono starą polkatowską 12 el.21-41
Poziom sygnału na 50 K trochę spadł,ale odbiór jest stabilny bez żadnych zacięć.
Na pozostałych MUX-ach nawet się poprawił

Viadrus67
Posty: 17
Rejestracja: 31 marca 2017, o 14:05
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Viadrus67 »

poxipol pisze: Zastąpiono starą polkatowską 12 el.21-41
Poziom sygnału na 50 K trochę spadł,ale odbiór jest stabilny bez żadnych zacięć.
na kanale 50-tym poziom doświetlenia ( lub Chorągwicy - bo nie wiem który tam jest silniejszy ale 24 sierpnia już powinienem to wiedzieć) spadł na tyle, że już nie przeszkadza...

olvko
Posty: 7
Rejestracja: 26 stycznia 2014, o 21:36

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: olvko »

Też mam problem z odbiorem MUX-3 na osiedlu Widok/Bronowice Nowe. Bardzo słabo jest od około 2 miesięcy. Antena to mała antena logarytmiczna Barczaka DVBT 6-69 HV. Pozostałe multipleksy działają poprawnie.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: poxipol »

Spróbuj wyszukać ręcznie K 34 MUX-3 Rabka-Luboń Wielki.

Viadrus67
Posty: 17
Rejestracja: 31 marca 2017, o 14:05
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Viadrus67 »

Jarosław Bałuka pisze:Synchronizacja działa poprawnie. Wszystko wskazuje, że problem występuje lokalnie u Ciebie
olvko pisze:Też mam problem z odbiorem MUX-3 na osiedlu Widok/Bronowice Nowe. Bardzo słabo jest od około 2 miesięcy. Antena to mała antena logarytmiczna Barczaka DVBT 6-69 HV. Pozostałe multipleksy działają poprawnie.
Lokalnie - zgoda i wiemy gdzie - Bronowice. Ale skoro na wielu instalacjach antenowych to samo to co jest przyczyną? Dla mnie to jasne...

Bilbo
Posty: 7
Rejestracja: 14 czerwca 2016, o 19:44

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Bilbo »

Witam, takie szybkie pytanie. Mieszkam na ulicy Lubelskiej, i chciałbym odbierać mux 2 z chorągwicy, jednak staram się ustawić antenę ale ciągle sygnał jest za słaby.
zakres pracy - 47-230, 470-870 MHz
wzmocnienie - 21+/-3 dB
polaryzacja - pozioma/pionowa
Takie parametry ma moja antena, dodam że jest ona pokojowa.
Czy według Was nie ma możliwości odebrania na niej mux2, czy po prostu próbować przestawić antenę w inne miejsca ?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: poxipol »

Jest tu tylko zakres pracy anteny i parametry wzmacniacza w antenie.
Odbiór w pomieszczeniu zamkniętym jest na ogół przypadkowy i uzależniony od bardzo wielu czynników.
Przeważnie jest to gonienie po pokoju i ciągłe przestawianie przy zmianie programów.
Jedynym plusem to poprawienie sobie kondycji.

Bilbo
Posty: 7
Rejestracja: 14 czerwca 2016, o 19:44

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Bilbo »

Problem jest tylko z mux2, mux3 odbieram idealnie. Z tego co widzę odbieram to na k.50 706MHz, więc z tym nie muszę biegać, mam ustawione i działa. Tylko właśnie mam zagwozdkę odnosnie tego mux3, Chorągwica nie jest daleko, mieszkam wysoko więc nic nie powinno blokować przekazu a i tak tego nie mogę złapać.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: poxipol »

Najprawdopodobniej MUX-3 odbierasz z synchronicznego nadajnika Kraków-Krzemionki.
Tak jak pisałem różnie z tym bywa.
Spróbuj wystawić antenkę za okno.Tzw.okna plastikowe mają duże zaburzenia w przenikaniu fal radiowych.
Najlepiej jest przykręcić coś konkretnego za oknem.
Typowe antenki na zew.ulegają uszkodzeniu.

Zablokowany