[POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Kolor »

Żartowniś z Ciebie, co oni prezentują?

turkuć
Posty: 20
Rejestracja: 22 czerwca 2017, o 19:39

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: turkuć »

ObywatelDVB-T pisze: Reasumując: Lepszym rozwiązaniem jest dobrać antenę o odpowiednim zysku, rzadko się zdarza, aby przesterować sygnał samą anteną z symetryzatorem, (wtedy stosuje się tłumik lub tłumik kanałowy, pułapkę). Takie rozwiązanie jest tańsze, nie wymaga zasilania, nie ma elektroniki a co za tym idzie, jest mniej narażone na awarie np. po burzy, jest mniejsze prawdopodobieństwo przesterowania sygnału i ogólnie jeśli sygnał w danym miejscu jest wystarczająco silny to taka antena nie będzie wprowadzała zakłóceń do instalacji sama z siebie, chyba, że z zewnątrz np. TBS'y LTE itd.
Tyle, że to już spora odległość więc wątpię żeby przesterowanie sygnału przez antenę pasywną było w ogóle możliwe, ba - i nie wiem czy naturalny zysk anteny (wstępnie wybrałem Dipol Tri Digit ECO - ma praktycznie identyczne parametry, a kosztuje i waży mniej niż zwykła wersja) będzie wystarczający do zapewnienia odpowiedniej jakości obrazu, stąd myśli o czymś ze wzmacniaczem.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: hadam »

W razie czego wzmacniacz lub przedwzmacniacz i ewentualnie zasilacz do niego zawsze można dołożyć, byle nie przesadzić z mocą tzn. nie więcej niż potrzeba.
Bez miernika to właściwie dobiera się na oko, ale ja mam taki sposób, że staram się aby w miarę możliwości paski procentów jakości sygnału w odbiorniku były większe od pasków siły.
Jeśli zaś idzie o decyzję przedwzmacniacz w puszce antenowej czy wzmacniacz np. rurkowy (liniowy) na przewodzie, to tu już rozważałbym w jakim kierunku ma iść w przyszłości ewentualna dalsza rozbudowa instalacji np. o kolejną antenę do MUX-8 VHF.
Bo najlepiej w takiej sytuacji dwie anteny pasywne z symetryzatorami połączyć zwrotnicą a dopiero potem ewentualnie wzmocnić sygnał jak potrzeba, można też wzmocnić na etapie zwrotnicy (zwrotnicą aktywną) ale zawsze im bliżej anteny (anten) jest wzmacniacz tym lepiej.
Inna sprawa, że jeśli idzie o samo ustawienie anteny, czyli: dobór miejsca, wyżej-niżej, kierunek odbioru itd., to najlepiej to robić na antenie pasywnej, bo wtedy po paskach jakości i siły w odbiorniku najlepiej widać reakcję nawet na niewielką zmianę pozycji anteny i dopiero potem jak antena jest ustawiona możliwie najlepiej to jak potrzeba dodać wzmacniacz lub przedwzmacniacz.

turkuć
Posty: 20
Rejestracja: 22 czerwca 2017, o 19:39

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: turkuć »

Czyli ten Dipol na start powinien być lepszym wyborem niż Telmor?

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: hadam »

Trudno to tak jednoznacznie stwierdzić, wszystko zależy od lokalnych warunków i od tego co się chce osiągnąć.
Telmor to dobra firma i robią różne anteny także kierunkowe mają też wzmacniacze, rozdzielacze, zwrotnice i inne rzeczy. Antena Telmora o której piszesz nawet jeśli sama jej konstrukcja nie daje zbyt wiele zysku ze względu na jej budowę to jest to antena dość trwała i uniwersalna daje radę tak w paśmie VHF jak i UHF pod warunkiem zgodności polaryzacji ma też porządny wzmacniacz i zasilacz w komplecie ale jest stosunkowo droga i nie daje możliwości ewentualnej rozbudowy w przyszłości.
Z kolei Dipol to taż dobra firma i też robią różne anteny. Ta o której piszesz jest bardziej kierunkowa ma większy zysk energetyczny i daje możliwości rozbudowy w przyszłości. sam przedwzmacniacz w niej zwykle LNA-177 jest ekranowany niemniej to nie jest tak dobry wzmacniacz jak ten z Telmora, ale za to tani i w razie czego można zmienić na słabszy np. LNA-101. Choć ja jak już radziłem wcześniej zacząłbym od symetryzatora, bo to najtańsze a dopiero potem ewentualnie dokupiłbym przedwzmacniacz.
Można też w antenie Dipola zamontować symetryzator czego się nie da zrobić w Telmorze, co prawda po wyłączeniu zasilania wzmacniacz w niej (w Telmorze) działa jak symetryzator jednak ma wtedy większe tłumienie niż zwykły symetryzator, co w Twoim przypadku może być niewystarczające jeśli chodzi o sygnał.
Można też do anteny Dipol Tri Digit ECO zamontować symetryzator a wzmacniacz w razie czego zamontować na kablu i to wcale nie musi być tani zestaw i razem może wyjść drożej niż wspomniany Telmor bo wzmacniacze są różne lepsze i gorsze.
Możesz też pomyśleć o czymś takim, zysk trochę mniejszy od Tri Digit'a a tańsza i też kierunkowa.

turkuć
Posty: 20
Rejestracja: 22 czerwca 2017, o 19:39

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: turkuć »

Nie będzie rozbudowywania instalacji.

Ten mniejszy dipol ma niezbyt korzystną charakterystykę, wzmocnienie rośnie dopiero przy wysokich częstotliwościach (powyżej 700MHz) gdzie najbliższy nadajnik nie nadaje żadnego multipleksu.

Kupiłem Dipola Tri Digit ECO bez wzmacniacza (z symetryzatorem), zobaczymy jak sobie poradzi.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: poxipol »

Każda z tych anten ma zysk energetyczny podawany w różniących się od siebie jednostkach.
Antena Tri-Digit największy zysk energetyczny ma w kanałach 65-69 ok 13,8 dB ( nieźle sobie radzi z odbiorem słabych sygnałów LTE pasma 800 MHz )

Klasyczna Yagi w górnym paśmie ma ok 14 dB zysku i gwałtowny spadek powyżej 60 K ( taki naturalny filtr LTE )
Pozostałe parametry też ma lepsze.

turkuć
Posty: 20
Rejestracja: 22 czerwca 2017, o 19:39

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: turkuć »

Gwałtowny spadek powyżej 700MHz? Raczej kontynuacja gwałtownego wzrostu, przecież ona te 14dB ma przy 780-790MHz!
Obrazek

Poniżej 600MHz Yagi ma zaledwie 8dB, Tri Digit 12-13 dB (14-15dBi), a ja na kanale 22 (482MHz) mam MUX-3.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: K63 »

poxipol pisze:gwałtowny spadek powyżej 60 K ( taki naturalny filtr LTE )
turkuć pisze:Gwałtowny spadek powyżej 700MHz?
Kol. @poxipol napisał o gwałtownym spadku powyżej k.60 - czyli powyżej 790 MHz, a nie 700 MHz (k.49).
turkuć pisze:przecież ona te 14dB ma przy 780-790MHz
Dipol pogubił się w podawaniu charakterystyk swoich anten. Antena A1910R - wg informacji na stronie - zysk maksymalny osiąga w okolicach 790MHz, ale w katalogu w okolicach 700 MHz.

turkuć
Posty: 20
Rejestracja: 22 czerwca 2017, o 19:39

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: turkuć »

Tyle że według tego samego katalogu Tri Digit Eco dalej ma dużo lepszy zysk i w miarę równo rozłożony.

darioone
Posty: 22
Rejestracja: 3 czerwca 2013, o 16:12
Odbiornik: LG 32LF5610 i LG 32LF510B
Instalacja antenowa: Telkom-TELMOR ASR IQ
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Gołogóra

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: darioone »

http://s2.ifotos.pl/img/Darlowo-W_qrppwne.jpg Witam serdecznie.Lokalizacja taka jak na zdjęciu,czerwoną strzałką zaznaczony kierunek na nadajnik w Gołogórze i widoczne przeszkody,do nadajnika 50 km.Antena Telmor ASR IQ umieszczona na balkonie,drugie piętro około 10 metrów nad ziemią skierowana na nadajnik i wyniki MUX 1-2-3 jakość i siła 95-100%.Niestety antena nie za bardzo "wspiera" odbiór MUX 8 w paśmie VHF i tu wynik mamy 0%.Znalazłem antenę Telmor Digitmax HD aktywną wzmocnienie 25 dB która normalnie odbiera pasmo VHF i tu nasuwa się pytanie czy taka antena zda egzamin w takiej sytuacji?

Ksieciunio
Posty: 11
Rejestracja: 17 września 2017, o 14:24
Miejscowość: Drezdenko

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Ksieciunio »

Witam, potrzebuję kupić antenę do odbioru MUX 1,2,3 (mux 8 mnie nie interesuje).

Obecnie mam antenę siatkową ze wzmacniaczem i zasilaczem przy TV. Programy odbierałem przed wbudowany dekoder w tv, jednak on się popsuł i obecnie mam TV + dekoder, działają tylko programy z MUX 1 (kiedyś działały wszystkie ale zacinały się lub były artefakty).

Moja lokalizacja
52.837125, 15.822564
Antena zamontowana jakieś 4 metry nad ziemią, między blokami.(mieszkanie na parterze)
Nadajnik jaki mnie interesuje to Rusinowo (Piła - 46km) .

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: K63 »

Ksieciunio pisze:Obecnie mam antenę siatkową ze wzmacniaczem i zasilaczem przy TV
Sprawdź jakość wszystkich połączeń. A może zasilacz odmówił posłuszeństwa?
Ksieciunio pisze:obecnie mam TV + dekoder
Ksieciunio pisze:kiedyś działały wszystkie ale zacinały się lub były artefakty
Wzmacniacz możesz zasilić alternatywnie z gniazda antenowego dekodera, włączając w menu instalacyjnym opcję "Zasilanie anteny". Ale najpierw musisz zdemontować zasilacz i zastąpić go wtyczką antenową. Jednak na samym początku wzmacniacz zastąp symetryzatorem i sprawdź efekt. Może wzmacniacz nie będzie Ci potrzebny?
Ksieciunio pisze:działają tylko programy z MUX 1
Trochę dziwne, bo w odległości ok. 15 km masz doświetlacz mux-3 (Dobiegniew, k.32), a najbliższy nadajnik mux-1 to ok. 47 km.
Ksieciunio pisze:Antena zamontowana jakieś 4 metry nad ziemią, między blokami.(mieszkanie na parterze)
Nadajnik jaki mnie interesuje to Rusinowo
Lokalizacja trudna. Sygnał dociera do anteny z wielokrotnego odbicia. Akurat siatka radzi sobie stosunkowo dobrze w takich warunkach, ale jej ustawienie może wymagać dużo czasu i cierpliwości. Najlepszego odbioru szukaj wykorzystując ręczne wyszukiwanie kanałów w dekoderze, obserwując sygnał na kanałach 31 lub 32 (mux-3), 42 (mux-1), 43 (mux-2).

Ksieciunio
Posty: 11
Rejestracja: 17 września 2017, o 14:24
Miejscowość: Drezdenko

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Ksieciunio »

Trochę dziwne, bo w odległości ok. 15 km masz doświetlacz mux-3 (Dobiegniew, k.32), a najbliższy nadajnik mux-1 to ok. 47 km.
Mój błąd, miałem na myśli MUX 3.
Sprawdź jakość wszystkich połączeń. A może zasilacz odmówił posłuszeństwa?
To raczej odpada, bo wymiana TV na drugi wraz z połączeniem trwała max 30 minut. Przed wymianą było ok (nie do końca bo jak pisałem nieraz obraz się krzaczył, artefakty, a nawet znikał całkiem).

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: K63 »

Ksieciunio pisze:Programy odbierałem przed wbudowany dekoder w tv, jednak on się popsuł i obecnie mam TV + dekoder
Ksieciunio pisze:Przed wymianą było ok (nie do końca bo jak pisałem nieraz obraz się krzaczył, artefakty, a nawet znikał całkiem).
Sprawdź w menu instalacyjnym dekodera czy aby nie masz włączonego zasilania anteny, co może skutkować zwarciem na wtyczce separatora i kłopotami z odbiorem. Ponadto telewizory mają bardziej zaawansowane układy automatycznej korekcji i lepiej - niż dekodery - radzą sobie z kiepskiej jakości sygnałem.
A OK to nie było, skoro były zakłócenia i zaniki. Ewidentnie sygnał poniżej normy i na pograniczu odbioru. Tak czy siak, wymaga poprawy jakości.

Ksieciunio
Posty: 11
Rejestracja: 17 września 2017, o 14:24
Miejscowość: Drezdenko

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Ksieciunio »

A OK to nie było, skoro były zakłócenia i zaniki. Ewidentnie sygnał poniżej normy i na pograniczu odbioru. Tak czy siak, wymaga poprawy jakości.
Czyli kupić symetryzator i próbować ustawić, czy najlepiej jakąś nową antenę kierunkową ?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: K63 »

Z wymianą anteny wstrzymaj się. Każda antena jest bardziej lub mniej kierunkowa. Użycie anteny bardzo kierunkowej do odbioru z odbicia to nie jest trafiony wybór.
Dobra praktyka instalatorska sugeruje rozpoczęcie "zabawy" w poszukiwanie sygnału, od użycia anteny pasywnej (z symetryzatorem). Tym bardziej że nie jest to zbyt duży wydatek, a zbyt pochopne użycie wzmacniacza może spowodować kłopoty.

Ksieciunio
Posty: 11
Rejestracja: 17 września 2017, o 14:24
Miejscowość: Drezdenko

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Ksieciunio »

Jako że i tak muszę zrobić zamówienie w sklepie to od razu kupię antenę na drugą lokalizację.
Co polecacie w tej lokalizacji ?

52.852615, 15.681570
Kierunek Jemiołów (Zielona Góra), bo Rusinowo mam z drugiej strony mieszkania.
Interesuje mnie MUX 1,2,3
Tutaj nie posiadam żadnej anteny, budowa od zera.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: K63 »

Ksieciunio pisze:52.852615, 15.681570
Ksieciunio pisze:Kierunek Jemiołów (Zielona Góra)
Profil terenu OK, praktycznie brak przeszkód, więc ATZ-19/21-60 powinna dać radę. Ze wzmacniaczami ostrożnie, bo w promieniu ok. 300 m masz dwa BTS-y LTE.

Ksieciunio
Posty: 11
Rejestracja: 17 września 2017, o 14:24
Miejscowość: Drezdenko

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Ksieciunio »

Jeśli sama antena nie będzie działać to jakiś ew.wzmacniacz ? Pytam bo jest ich dużo i nie wiem na co zwracać uwagę.

Zablokowany