Antena 60km od nadajnika

danmuz
Posty: 87
Rejestracja: 23 grudnia 2013, o 21:48
Miejscowość: Płońsk
Odbiornik: Panasonic TX-58EX780E, Marantz M-CR603
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/PKiN/Raszyn

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: danmuz »

Pisałem do INELA i odp mi że nie robią już anten "na zamówienie". A jak tą ich pod kanał 7 dadzą na rynek w grudniu to dziękuję ;) Na chwilę obecną zamówiłem antenę 9-elementowa Hirschmanna pod kanały 6-8. Przyjdzie w tyg to zamontuję i zobaczymy czy będzie lepsza od tej co teraz mam.... zamówiłem już też zwrotnicę i będę się zabierał do montażu ATX-91. Przetestuję najpierw cały zestaw w wersji pasywnej. Bardzo jestem ciekaw jaki będzie sygnał :)

danmuz
Posty: 87
Rejestracja: 23 grudnia 2013, o 21:48
Miejscowość: Płońsk
Odbiornik: Panasonic TX-58EX780E, Marantz M-CR603
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/PKiN/Raszyn

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: danmuz »

Wczoraj zainstalowałem ATX-91 + VHF k.6-9 Hirschmann połączone zwrotnicą małostratną (max 0,5 dB) i powiem szczerze że mam "niedosyt" :) siły sygnału. Spodziewałem się lepszy osiągów na ATX-91 niż na Televes 790 MIX LTE....jestem trochę "rozczarowany"....pasywnie wyszło w zasadzie podobnie. Zadowolony jestem z tej antenki VHF. Całkiem fajnie się spisuję. Jutro popróbuje jeszcze z kierunkiem - może jeszcze coś wycisnę z tej ATX. Na pudełku piszą że aż do 130 czy 160 km ale to chyba z dachu wieżowca na 15 piętrze :) Różnica jest przede wszystkim w cenie i tu Televes za tyle kasy to lipa że szok skoro pasywnie praktycznie to samo daje ATX.... Myślałem że duży zysk pasywnej anteny spowoduje że jakość na MUX-3 nie będzie "skakała" ale niestety....to samo..... Generalnie obawiam się że przy rozdzieleniu sygnału na 3-4 punkty będzie potrzebny wzmacniacz. Na pewno nie będę montował go w puszcze antenowej. Raczej w domu.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: poxipol »

MUX-3 ma inne parametry nadawania w synchronizacji Raszyn-PKiN.
Tutaj zwiększenie zysku będzie powodować pogarszanie się jakości odbioru.
Aby odbiór był bez zakłóceń najlepiej wstawić między anteną a zwrotnicą filtr korekcyjny aby wytłumił sygnał do odpowiedniej wartości na konkretnym kanale.

Aby zwrotnica pasmowa miała separację wejść 40 dB ma tłumienie ok 1 dB +,- 0,5 dB w zależności od układu odbieranych kanałów.

Antena kanałowa czy wąskopasmowa VHF zawsze będzie miała lepsze parametry odbioru w porównaniu z szerokopasmową typu 5-12.
Dotyczy to również anten UHF.
Prawie każda antena szerokopasmowa UHF ma różne parametry w funkcji częstotliwości.
Każdy producent może je dowolnie zestroić z różnych względów,co może dawać nieraz różnice w odbiorze.

danmuz
Posty: 87
Rejestracja: 23 grudnia 2013, o 21:48
Miejscowość: Płońsk
Odbiornik: Panasonic TX-58EX780E, Marantz M-CR603
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/PKiN/Raszyn

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: danmuz »

A gdzie można kupić taki filtr ? Coś takiego:
https://sklep.delta.poznan.pl/filtr-fsz ... p7149.html
Nie wiem tylko czy on może być montowany na zewnątrz....i czy te 15 dB to ok ?
MUX-3 jest oczywiście najsilniejszy - nadawany jest z większą mocą niż pozostałe.

Zwrotnicę mam taką:

https://dmtrade.pl/p7958,zwrotnica-joha ... f-vhf.html
Podstawowy parametr jakim się kierowałem to tłumienie żeby jak najmniej tracić na przejściu....
Nic lepszego w tym względzie nie znalazłem.

Zdziwił mnie trochę MUX-1 na k.58. ATX nie ma żadnego filtra LTE i wykres zysku też tego nie sugeruje a sygnał mam mniejszą siłę niż MUX-2....Tak samo było na Televesie ale ten ma filtr LTE i myślałem że to dla tego....

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: poxipol »

Właśnie chodzi o coś takiego.Problem w tym że jest to filtr o stałej wartości 15 dB,a my nie znamy konkretnych parametrów tego kanału.
W takim przypadku można zastosować filtr korekcyjny http://www.dipol.com.pl/filtr_4_kanalow ... R90212.htm ,który dodatkowo daje więcej możliwości,w tym obcięcie pasma LTE.
Można w nim wytłumić konkretny kanał do wartości 44 dB.
Dodatkowo można też wyrównać poziomy sygnału wszystkich kanałów pasma UHF o ile jest to konieczne.

Poziom sygnałów poszczególnych MUX-ów uzależniony jest między innymi od propagacji rozchodzenia się fal,warunków terenowych,parametrów anteny.

danmuz
Posty: 87
Rejestracja: 23 grudnia 2013, o 21:48
Miejscowość: Płońsk
Odbiornik: Panasonic TX-58EX780E, Marantz M-CR603
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/PKiN/Raszyn

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: danmuz »

A czy coś takiego jak zasilacz impulsowy od routera LTE może mieć wpływ na jakość sygnału dvb-t ? Może siać jakieś zakłócenia ? Powodować że właśnie "jakość" skacze ?

A jak się ten filtr "ustawia" ? Lepiej już przy podłączonym wzmacniaczu ? Czy najpierw ustawić ten filtr ?
U mnie użyteczne kanały UHF to 27, 48, 53 i 58. Na kanale 58 też jakość skacze - mniej niż na MUX-3. Stałą wartość 100% ma na k.48 i 53.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: poxipol »

Aby się przekonać wystarczy wyłączyć LTE.

Najpierw tak jak wspomniałeś.Próba ukierunkowania anteny,zmiana jej położenia,podniesienia jej wyżej.
Przy ustawianiu należy brać przede wszystkim jak najlepszą jakość sygnału.
Pasmo LTE 800 MHz ,to gdzieś okolice 64 kanału.

danmuz
Posty: 87
Rejestracja: 23 grudnia 2013, o 21:48
Miejscowość: Płońsk
Odbiornik: Panasonic TX-58EX780E, Marantz M-CR603
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/PKiN/Raszyn

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: danmuz »

Wyłączyłem w ogóle router i wyciągnąłem jego zasilacz z prądu. W sumie nic to nie dało - przynajmniej nic nie zauważyłem w wskazaniach tv co do siły/jakości. U mnie LTE 800 ma mocny sygnał bo router można ustawić na to pasmo i robiłem pomiary przed kupnem anteny do LTE. Ja korzystam z LTE 1800. Ale to inny temat.
Wpływu na naziemną nie zauważyłem.

Ale zastanawia mnie ten k.58 bo w dzień widziałem że jakość trzymała się względnie poziomu 100%. Czasem wpadło na chwile 70% lub 80% a teraz skacze około 50%....i w ogóle do 100% nawet nie drgnie....

Jutro zajmę się ustawieniem ostatecznym tej anteny. Wyżej już się nie da ale może coś z kierunkiem.
Trochę nie bardzo rozumiem zasadę działania tego filtra.... Zawsze myślałem że filtrem to wycina się coś całkiem a do regulacji to służy tłumik :) i że im lepsza siła sygnału tym lepsza jakość a tu by wychodziło na odwrót w tym mux-3.

Jutro podam konkretne paramenty siła/jakość na każdym muxie i będziemy działać dalej. Chcę to zrobić tak żeby ta instalacja posłużyła na kilka lat.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: poxipol »

Do stabilnego odbioru najważniejsza jest jego jakość przy nawet minimalnym poziomie sygnału z pewnym marginesem jego naddatku ze względu na zmienność propagacji.
Mamy przeróżne rodzaje zakłóceń.W analogu było to łatwo zdiagnozować.
W twoim przypadku nie mając konkretnego przyrządu pomiarowego,można tylko domniemać.
Jeżeli w ogóle odbiór jest możliwy,to poziom sygnału zakłócającego jest słabszy w porównaniu z sygnałem użytecznym.
Tłumik antenowy w tym przypadku ma tą wadę,że tłumi wszystkie kanały.
W pierwszej kolejności powinna walczyć z tym antena.
W najgorszym przypadku to zakłócenia dostające się bezpośrednio do odbiornika z pominięciem anteny i kabla zasilającego.

Co do wysokich kanałów,to należy mieć też na względzie - im wyższa częstotliwość tym fale są bardziej tłumione.

danmuz
Posty: 87
Rejestracja: 23 grudnia 2013, o 21:48
Miejscowość: Płońsk
Odbiornik: Panasonic TX-58EX780E, Marantz M-CR603
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/PKiN/Raszyn

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: danmuz »

To fakt. Różne rzeczy człowiek kupuje ale jakiegoś dobrego przyrządu pomiarowego się nie dorobiłem....
Na chwilę obecną mogę posłużyć się wskazaniami 2 tv i głowicy naziemnej w tunerze VU+ Solo 4K.
Ciężko jednak z tego będzie wywnioskować o co chodzi bo każde z nich pokazuje inne wartości.
Np. głowica w Solo 4K na każdym kanale pokazuje SNR 99% :) tak jakby sygnał był "idealny"....
Niestety nie działa wskazanie w dB jak dla sygnału z sat. Przynajmniej na sofcie którego używam.

Ale ja lubię "dłubać" aż rozwiążę problem :)
Czy kanał 57 Płock/Rachocin z mocą 100 kW może mieć wpływ na poprawny odbiór kanału 58 z Wawy ? I podobnie kanał 25 Rachocin na 27 Wawa ? Na tych MUX ta jakość tak "skacze"....

Mam tylko nadzieję że nie okaże się że są jakieś zakłócenia na które nie mamy żadnego wpływu i nic się nie uda z tym zrobić.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: poxipol »

Twoje sugestie z pobliskich nadajników są raczej mało prawdopodobne.
Sporadycznie przy dobrym tropo mogą wystąpić interferencje z innych nadajników na tym samym kanale.
Biorąc pod uwagę dobry odbiór z nadajnika testowego o mocy 3 kW,bardziej bym sugerował negatywne oddziaływanie SFN Raszyn-PKiN MUX-1,2,3 na tych samych kanałach.

danmuz
Posty: 87
Rejestracja: 23 grudnia 2013, o 21:48
Miejscowość: Płońsk
Odbiornik: Panasonic TX-58EX780E, Marantz M-CR603
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/PKiN/Raszyn

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: danmuz »

Teraz spr i MUX na k.58 wrócił do swojego poziomu jakości....
W niektórych wykazach ten testowy mux tvn nie ma nawet 3kW tylko jakieś 2,4kW.... jakość na nim jest 100% i nawet nie drgnie :D Oczywiście względem pozostałych siłę ma najsłabszą ale syg się nie zacina wszystko ok.

Z Płońska kierunek Raszyn a PKiN to nie jest dużo stopni. Mux na k.48 też jest SFN a jakość cały czas 100%.
Pewnie jest jak mówisz, że te cudowne "doświetlenia" wprowadzają zamęt....

Jutro podziałam jeszcze z tą anteną. Zobaczymy.

danmuz
Posty: 87
Rejestracja: 23 grudnia 2013, o 21:48
Miejscowość: Płońsk
Odbiornik: Panasonic TX-58EX780E, Marantz M-CR603
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/PKiN/Raszyn

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: danmuz »

Ostatecznie po dzisiejszej korekcie ustawienia anteny sygnały są następujące:

Mux 1 k.58 - 50/100 (czasem jakość zmniejszy się do 70 ale zaraz wraca znów na 100)
Mux-T k.53 - 47/100
Mux 2 k.48 - 63/100
Mux 3 k.27 - 80/jakość skacze w przedziale od 60% do 100% i zatrzymuje się na 100% ale na krótko
Mux 8 k.7 - 90/100

Tak to wygląda w układzie pasywnym.
Miałem cały dzień na testy więc podłączyłem na chwilę taki wzmacniacz:
http://www.ams.waw.pl/spip.php?article37

Kiedyś go kupiłem jakoś przy okazji. Leżał na strychu nieużywany. Zgodnie z instrukcją montuje się go na maszcie za zwrotnicą. Wykorzystałem zasilacz Telmora 12V. Dodatkowo wpiąłem rozgałęźnik na 3 wyjścia z poznańskiej Delty gdzie wyjście przekazujące napięcie daje stratę 3,9 dB.
Sygnały były następujące:

Mux 1 k.58 - 90/100 - nie zauważyłem żeby się zmieniało
Mux-T k.53 - 86/100 - tutaj pojawiły się drobne skoki jakości ze 100 na 76 i ponownie 100
Mux 2 k.48 - 92/100
Mux 3 k.27 - 93/jakość dalej skacze w przedziale 60-100 ale wartość 100% pojawia się częściej i na dłużej
Mux 8 k.7 - 95/100

Na razie zdemontowałem ten wzmacniacz. Trzeba się będzie zastanowić jak to zrobić żeby podnieść siłę ale nie przesterować.... Czy można coś zrobić jeszcze z tą jakością żeby była bardziej stabilna ?
Czy zastosować zwrotnicę ze wzmacniaczem i potem rozgałęźnik w domu na 3-4 punkty ?
Czy jednak oddzielny domowy wzmacniacz rozgałęziający ?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: poxipol »

To co zamontowałeś
za zwrotnicą nie jest wzmacniaczem a przedwzmacniaczem,który montuje się jak najbliżej zacisków anteny.
Tego typu przedwzmacniacze mają narastające wzmocnienie w funkcji częstotliwości.Parametry jego nie są najlepsze -duży współczynnik szumów własnych 3dB.W typowym konwertorze sat masz 0,2 dB.
Oprócz tego jak już coś to powinien być selektywny 21-60

Wskazania w odbiorniku nie są rzeczywistą wartością parametru sygnału,a służą jedynie do optymalnego ustawienia anteny.
Zmienisz oprogramowanie w odbiorniku i wskazania mogą być już inne.

Jak skacząca jakość sygnału przekłada się z odbiorem ?
Masz zamiar podzielić sygnał.
Zamontuj pasywny rozgałęźnik.Każdy z nich ma tłumienie-im wyższy kanał,tym większe.
Nieraz się zdarzało że taki rozgałęźnik skutecznie wytłumił słabszy sygnał zakłócający.

Banister
Posty: 75
Rejestracja: 6 października 2011, o 13:41
Odbiornik: Philips 40"
Instalacja antenowa: Dipol z ATX91 + SWA9701
Nadajnik - obiekt nadawczy: dookolna + Raszyn

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: Banister »

Witam !!
Kolega Danmuz powinien zastosować wzmacniacz antenowy SWA 9701 i by miał problem z głowy. U Mnie na "wykastrowanym" ATX91 śmiga znakomicie.

danmuz
Posty: 87
Rejestracja: 23 grudnia 2013, o 21:48
Miejscowość: Płońsk
Odbiornik: Panasonic TX-58EX780E, Marantz M-CR603
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/PKiN/Raszyn

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: danmuz »

Skacząca jakość w ogóle nie przekłada się na obraz - nic się nie zacina nie ma mozaiki na ekranie...

Zamontowałem tego AMS tak tylko na próbę ;)
Sygnał będę dzielił na 4 punkty.

Jutro zamontuje sam rozgałęźnik syg na 3 wyjścia - taki akurat mam. Jedno wyjście ma tłumienie 3,9 dB a dwa pozostałe 7,8 dB. Sprawdzę na obu jak wygląda sygnał.

Ten wzmacniacz SWA 9701 to 45dB :shock: to by mi się to wszystko chyba "ugotowało" ;)

Skłaniałbym się raczej ku wzmacniaczowi masztowemu z oddzielnym wejściem VHF i UHF oraz oddzielną regulacją wzmocnienia. Bo z tego co widać u mnie MUX-8 nie wymaga jakiegoś specjalnego wzmacniania więc chyba dobry byłby taki gdzie regulacja do VHF zaczyna się od 0 lub kilku dB.... chyba takie gdzie na dzień dobry jest 15dB to odpadają.... z UHF też nie chciałbym przesadzać bo MUX-3 mi się "ugotuje" ;) Do tego potrzebne oczywiście zasilanie....

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: poxipol »

Banister pisze:Witam !!
Kolega Danmuz powinien zastosować wzmacniacz antenowy SWA 9701 i by miał problem z głowy. U Mnie na "wykastrowanym" ATX91 śmiga znakomicie.
Jak się wykastuje antenę to niestety jeszcze można się podratować jakimś przedwzmacniaczem.
Tutaj nie chodzi o wzmocnienie sygnału,ale o poprawę jego jakości.
Przy odbiorniku można też zamontować wzmacniacz,gdzie poziom sygnału może wskoczyć nawet na 200 % - tylko po co wnosić dodatkowe szumy wzmacniacza ograniczające jakość sygnału.

danmuz
Posty: 87
Rejestracja: 23 grudnia 2013, o 21:48
Miejscowość: Płońsk
Odbiornik: Panasonic TX-58EX780E, Marantz M-CR603
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/PKiN/Raszyn

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: danmuz »

No właśnie dodatkowy szum. Jak to zrobić żeby jak najmniej tych "urządzeń" wprowadzać w tor między anteną a TV ?

Rozgałęźnik muszę dać bo mam 3TV i radio DAB+ do podłączenia. Może aktywny rozgałęźnik np. z oferty Telmora ?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: poxipol »

Takim naturalnym najlepszym wzmacniaczem jest sama antena.
Jak ktoś dobrze słyszy,to po co mu aparat słuchowy-no chyba że słoń nadepnie mu na ucho.
Jeżeli poziomy sygnałów po ich rozdzieleniu są niewystarczające,to wtedy można zastosować rozgałęźnik aktywny,który ma wbudowany wzmacniacz i niejednokrotnie z możliwością przesłania napięcia zasilania do przedwzmacniacza w antenie.

danmuz
Posty: 87
Rejestracja: 23 grudnia 2013, o 21:48
Miejscowość: Płońsk
Odbiornik: Panasonic TX-58EX780E, Marantz M-CR603
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/PKiN/Raszyn

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: danmuz »

Jutro podłączę sam pasywny rozgałęźnik. Zobaczymy jaki syg będzie.... Zobaczymy czy stratę rozgałęźnika "zauważy" też głowica w tunerze solo 4K czy nadal będzie pokazywać 99% ;)

Zablokowany