DAB+ w Polsce

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

w dotychczasowych...
Czyli stoimy w miejscu z cyfryzacją.

DAMIAN KATOWICE
Posty: 271
Rejestracja: 8 lutego 2016, o 15:41
Odbiornik: Sherwood TX 5505id,Sony ST-SE 520,Dual PR 3
Instalacja antenowa: VHF 4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DAMIAN KATOWICE »

Niech jeszcze nowy operator zdejmie wszystkie anteny i kodery i na nowo zainstaluje :lol:

Złapałem kanały ze Słowacji blok 12A jakość dobra powyżej 128kbps czyli standard :|
zasięg przy takiej średniej mocy to tylko chwalić :o

DAMIAN KATOWICE
Posty: 271
Rejestracja: 8 lutego 2016, o 15:41
Odbiornik: Sherwood TX 5505id,Sony ST-SE 520,Dual PR 3
Instalacja antenowa: VHF 4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DAMIAN KATOWICE »

Muszę dodać jeszcze że Radio Slovensko 136kbps jak na razie brzmi najlepiej z tego co słyszałem na Dab+
nie wiem jakie koledzy mają odczucie ??

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Robert03 »

jojoro pisze: Ja też nie słucham. Na FM łapię w dobrej jakości na mojej wieży Philipsa ok. 30 stacji. Kupię sobie porównywalnej jakości odbiornik DAB+ za grubą kasę i będę miał z tego jakiś zysk? Przybędzie mi stacji, poprawi się jakość dźwięku? Nie. Nie widzę więc sensu.
To nie słuchaj. Przecież nie ma przymusu. Mieszkasz w pobliżu bardzo dużego miasta gdzie dobrze słychać stacje nadające z małą mocą. Wielu obiorców takiej możliwości nie ma. Ja nawet przy pomocy dwóch anten zewnętrznych kierunkowych, skierowanych w różne kierunki nie złapię 30 stacji w dobrej jakości a te które łapię są zakłócane przez silniejsze nadające z daleka.
Na antenie teleskopowej odbieram w dobrej jakości: Jedynkę, Dwójkę, PiK, Trójkę, RMF i Zet. To jest 6 stacji na UKF.
W DAB+ mam więcej stacji, brak zakłóceń i nie muszę stosować anten zewnętrznych żeby posłuchać czegoś innego jak RMF...
DAB+ to przyszłość radia czy się to komuś podoba czy nie. Na dziś innej drogi nie ma. Ważne jest żeby nie zgubić przy tym jakości bo takie zagrożenie istnieje.
W Polsce idzie to bardzo kulawo i nikt tego procesu nie wspiera. W nowych samochodach ciągle brak odbiorników DAB (nawet w takim BMW serii 5) albo występują w najbogatrzych wersjach wyposażenia za słoną dopłatą.
Ostatnio miałem przyjemność być w Norwegii. Tam DAB jest już podstawowym systemem nadawania a na UKF udało mi się złapać tylko 1 stację lokalną. W samochodzie słuchało się tego bardzo dobrze.

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Kolor »

W nowych samochodach ciągle brak odbiorników DAB (nawet w takim BMW serii 5) albo występują w najbogatrzych wersjach wyposażenia za słoną dopłatą.
Ostatnio miałem przyjemność być w Norwegii. Tam DAB jest już podstawowym systemem nadawania a na UKF udało mi się złapać tylko 1 stację lokalną. W samochodzie słuchało się tego bardzo dobrze
Czysta nieznajomość tematu, albo zwykłe tłumaczenie po swojemu.
Jeśli BMW, nie montuje fabrycznie DAB+, to chyba jednak oznacza, że ma do tego stosunek jasny. Jakość BMW i jakość DAB+ stoją w wyraźnej sprzeczności. Za to to w Norwegii na wielu terenach górzystych i pagórkowatych tylko wiele nadajników małej mocy w DAB+ jest w stanie pokryć zasięgiem radiowym. To jest jedyny wyraźny zysk, bo jakość jest też marna. Byłem i słuchałem. Większość tamtejszej ludności posiada radyjka DAB+ wyłącznie do słuchania w kuchni, szopie a może na traktorze.
To tak na odwrót napisałem, aby nie było jednostronnych poglądów, te wypaczają sytuację.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Kolor pisze: Większość tamtejszej ludności posiada radyjka DAB+ wyłącznie do słuchania w kuchni, szopie a może na traktorze.
To tak na odwrót napisałem, aby nie było jednostronnych poglądów, te wypaczają sytuację. (...) Za to to w Norwegii na wielu terenach górzystych i pagórkowatych tylko wiele nadajników małej mocy w DAB+ jest w stanie pokryć zasięgiem radiowym.
Jeśli wytną UKF do końca, a to mają - jak widać - w zamiarze, nie będzie jakościowego przekazu nawet na nizinach i nad morzem. Nawet w Oslo!
Ja bym to nazwał upadkiem radia...

Ramirez
Posty: 242
Rejestracja: 26 grudnia 2016, o 22:37
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: Amiko V30+ LG 43v635uj
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Ramirez »

Tak czytam sobie ten temat i widzę że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Jako mieszkaniec miasta w odległości 30 km od granicy ukraińskiej zawsze byłem poszkodowany jeśli chodzi o stacje radiowe gdzie w mieście w mieszkaniach bardzo dobry odbiór mają tylko dwie stacje plus 6 stacji w jakości akceptowalnej. A na antenie zewnętrznej 8 stacji (PR1, PR3, Rmf, Zet (średnia jakość), Plus, Maryja, Lublin, i stacja lokalna. I dla mnie te DAB+ to powiew normalności bo zwyczajnie pomimo tej kompresji mam lepszą jakość od FM bo przynajmniej nie szumi. Dodatkowo mam nowe stacje typu Program, 2, 4, Polskie Radio 24, których nie miałem szansy na FM odebrać nawet na zewnętrznych antenach.

szocik111
Posty: 1
Rejestracja: 7 sierpnia 2017, o 14:11
Miejscowość: warszawa

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: szocik111 »

No miałem tak samo mieszkałem pod granicą lub szpital zol małopolska ... No ale życie jest nie sprawiedliwe jedni mają lepiej a inni jeszcze gorzej niż my..
Ostatnio zmieniony 22 sierpnia 2017, o 16:31 przez szocik111, łącznie zmieniany 1 raz.

DAMIAN KATOWICE
Posty: 271
Rejestracja: 8 lutego 2016, o 15:41
Odbiornik: Sherwood TX 5505id,Sony ST-SE 520,Dual PR 3
Instalacja antenowa: VHF 4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DAMIAN KATOWICE »

Ramirez pisze:Tak czytam sobie ten temat i widzę że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Jako mieszkaniec miasta w odległości 30 km od granicy ukraińskiej zawsze byłem poszkodowany jeśli chodzi o stacje radiowe gdzie w mieście w mieszkaniach bardzo dobry odbiór mają tylko dwie stacje plus 6 stacji w jakości akceptowalnej. A na antenie zewnętrznej 8 stacji (PR1, PR3, Rmf, Zet (średnia jakość), Plus, Maryja, Lublin, i stacja lokalna. I dla mnie te DAB+ to powiew normalności bo zwyczajnie pomimo tej kompresji mam lepszą jakość od FM bo przynajmniej nie szumi. Dodatkowo mam nowe stacje typu Program, 2, 4, Polskie Radio 24, których nie miałem szansy na FM odebrać nawet na zewnętrznych antenach.
Lepiej słuchać z szumami i mieć jakość która nie koli w uszy albo jeszcze gorzej głuchej ciszy :lol:

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: pswiatki »

Coś mi się wydaje, że punkt widzenia zależy ..... Jednym lepiej słuchać z szumem, innym bez szumu choćby i jakość cyfrowa nie była tą wymarzoną. Powiedzmy sobie szczerze - jeśli np. radio gada - to chyba gorzej się słucha z np. takim szumem, który utrudnia zrozumienie słów, niż z delikatnymi efektami cyfrowej kompresji audio.
Niekoniecznie od razu musimy iść na drugi koniec skali i rozważać HajFaj :mrgreen: Na tej skali jest jeszcze sporo punktów pośrednich, czyż nie?

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Nie wydaje mi się, żeby nie można było połączyć "bezszumności" z niesłyszalnością artefaktów kompresji. Tylko nadawcy muszą zmienić myślenie.

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: pswiatki »

Nikt tego nie implikował. Może trzeba przyzwyczaić się do tego tempa - krok po kroku, powoli. Jak widać z poprzednich wpisów są tacy, których cieszy co jest (i napisali dlaczego). Oczywiście: jak widać z nawały listów idącej na forach od lat - są też i tacy, których nie cieszy co jest, bo za słabej to jakości. No cóż - tylko potwierdza się - jak to napisał poprzednik (kilka postów wstecz) - "punkt widzenia zależy od punktu siedzenia".
I tyle w temacie :ugeek:

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

pswiatki pisze: Oczywiście: jak widać z nawały listów idącej na forach od lat - są też i tacy, których nie cieszy co jest, bo za słabej to jakości.
Najgorsze nie jest to, co reprezentuje mux DAB+ Polskiego Radia w tej chwili - choć to oczywiście nie zachwyca. Gorsza jest perspektywa, że upowszechnienie DAB-u w Polsce może nastąpić podobnie jak w krajach "postępowych" i za 32- 48 kbps będziemy mieli odgłosy spłuczki.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: hadam »

Dla zainteresowanych. Na stronie UKE pojawiły się nowe pozwolenia i zmiany z dzisiejsza datą dla MUXR3 a także Radio Bielsko eksperymentalnie, choć to mogło być wcześniej tylko może nie zauważyłem.
https://www.uke.gov.pl/pozwolenia-radio ... znych-4160

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DVB-T/S »

To DAB+ nadaje? :shock: Myślałem że przynoszące straty medium dawno temu wyłączono.

Awatar użytkownika
Robertus
Posty: 205
Rejestracja: 12 maja 2012, o 13:43

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Robertus »

Emisja MUXR3 z obiektu Wrocław/Żórawina została przeniesiona na blok 5B, zgodnie z obowiązującym planem zagospodarowania częstotliwości. Jak wynika z wykazu pozwoleń, w przypadku tego obiektu nastąpiła zmiana systemu antenowego i obniżono moc.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DVB-T/S »

Jeszcze bardziej obniżono moc? Poprzednio był bardzo słabo a teraz to już jest kompletne dno. Widać nadajnik za dużo prądu ciągną :lol:

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

A więc, jak widać, postępują postępy postępu cyfryzacji.
ObywatelDVB-T pisze:Dla zainteresowanych. Na stronie UKE pojawiły się nowe pozwolenia i zmiany z dzisiejsza datą dla MUXR3 a także Radio Bielsko eksperymentalnie, choć to mogło być wcześniej tylko może nie zauważyłem.
https://www.uke.gov.pl/pozwolenia-radio ... znych-4160
I co z tego?

radiodarek
Posty: 52
Rejestracja: 2 stycznia 2016, o 17:43
Miejscowość: Środa śląska
Odbiornik: SENCOR SMC 4600DBR

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: radiodarek »

po zmianie kanału w Środzie Śląskiej 30km od nadajnika brak sygnału, chyba Polskie Radio powinno zmienić operatora technicznego, jak to możliwe, że przy obniżonym kanale zasięg zniknął, przecież przy tej samej mocy powinno być odwrotnie, zasięg powinien się poprawić i zwiększyć, chyba że emitel majstruje coś przy mocy i kierunku nadawania, może doszli do wniosku, że jak obniżyli kanał to powinni obniżyć moc nadawania, ot taki pomysł na oszczędności, efekt taki, że słucham polskiego radia przez internet, tu działa bez zarzutu, może polskie radio powinno zrezygnować z dab-u w wersji emitela na rzecz internetu, mam wrażenie, że emjtel udaje, że nadaje

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Kamilx »

Obniżono moc do 2,5 kW ERP nadając z nowego systemu anten. Jednakże koordynowana międzynarodowo jest obecnie emisja DAB+ z Wrocław / Żórawina z mocą 6,3 kW ERP, a więc w przyszłości jest szansa na większą moc.

Zablokowany