Problemy MUX-8 z pogodą

informacje techniczne związane z wdrażaniem ósmego multipleksu DVB-T
Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Problemy MUX-8 z pogodą

Post autor: Poland »

Mam pewne pytanie a mianowicie dlaczego z powodu deszczu ginie sygnał MUX-8? Obecnie niestety w ogóle nie mam sygnału - w przeciwieństwie do kieleckiego MUX-3 który to działa i to cudem.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Problemy MUX-8 z pogodą

Post autor: K63 »

A jak wygląda Twoja instalacja? Zmieniło się coś, czy nadal siatka ustawiona w poziomie?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Problemy MUX-8 z pogodą

Post autor: poxipol »

Synfazówka najlepiej odbiera w poziomie,gdyż sygnał najlepiej jest odbierany z pionowego nie ekranowanego symetrycznego toru zasilającego.

Ikey
Posty: 145
Rejestracja: 12 lutego 2009, o 13:07
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Jemiołów

Re: Problemy MUX-8 z pogodą

Post autor: Ikey »

Nie ma takiej możliwości aby deszcz wpływał na tłumienie sygnału w zakresie VHF. Zapewne woda dostaje Ci się do kabla lub puszki antenowej.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Problemy MUX-8 z pogodą

Post autor: poxipol »

W mniejszym stopniu, ale ma

Ikey
Posty: 145
Rejestracja: 12 lutego 2009, o 13:07
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Jemiołów

Re: Problemy MUX-8 z pogodą

Post autor: Ikey »

Ma w takim stopniu, że dla Poland'a nie będzie to zauważalne. Chcesz poznać wartość w dB/km ? To będzie jakieś 0,0000cośtam :)
A więc tak, ma wpływ. A teraz wracaj na ziemię :)

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Problemy MUX-8 z pogodą

Post autor: poxipol »

Raczej stąpam stabilnie na ziemi ,a nie bujam w obłokach

tazuj76
Posty: 18
Rejestracja: 26 grudnia 2016, o 20:30
Nadajnik - obiekt nadawczy: trzeciewiec

Re: Problemy MUX-8 z pogodą

Post autor: tazuj76 »

sprawdź przewody szczególnie zewnętrzne, na zwenątrz nie powinno się stosować przewodów w PVC tylko w PE tz kabel żelowy ziemny wówczas woda nie wchodzi do przewodu a jak by się zdażyło że kabel przetarty to nie będzie propagowała wzdłuż kabla

gregorqwert
Posty: 1
Rejestracja: 13 sierpnia 2017, o 15:25
Miejscowość: Żelechów
Odbiornik: Samsung
Instalacja antenowa: Thomson ANT 241
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ryki Dęblin

Re: Problemy MUX-8 z pogodą

Post autor: gregorqwert »

Witam
A ja mam odwrotnie. Jak nie pada nie mam MUX-8, natomiast jak pada deszcz, mam wszystkie kanały z MUX-8. :D
Tylko, że płytka jest włożona UHV, a przy złej pogodzie "ciągnie" właśnie MUX-8. O co kaman (że tak dziwnie napiszę)
Antena aktywna Thomson, dołożony filtr LTE, płytka w antenie (nie pamiętam:) )
Antenka podobna do DPM HN44 LUB DVB-T ATX 55

Aha miejsce odbioru Żelechów mazowieckie

Awatar użytkownika
ANDPOL
Posty: 315
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Rzgów
Odbiornik: Ferguson Ariva 250, WinFast DTV 1000S, Samsung UE55NU7402
Instalacja antenowa: "Siatka" za 20zł + LNA169
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź-EC4, Łódź-Sienkiewicza, Zygry

Re: Problemy MUX-8 z pogodą

Post autor: ANDPOL »

Tam, gdzie sygnał jest prawidłowy to pogoda nie ma wpływu. Jeżeli MUX-8 jest odbierany przypadkowo (antena UHF, zły kierunek, przypadkowy wzmacniacz) to proszę się nie dziwić.

zbychgej
Posty: 34
Rejestracja: 1 stycznia 2017, o 09:02
Odbiornik: TV z wbudowany tuner DVB-T;
Instalacja antenowa: Antena UHF HD NEW + VHF 4-elementowa,symetryzatory, zwrotnica;
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łosice

Re: Problemy MUX-8 z pogodą

Post autor: zbychgej »

Ja antena mam dobra pionowa VHF kierunkowa TELMOR i 30 km. od nadajnik ŁOSICE, woj. mazowieckie w woj. podlaskim brak poprawny odbiór, nowa instalacja na MUX-8,
20-08-2017, godz. 18:00, dziś wieje, pada deszcz, zrywa wszystko, przycinki co kilka sekund,
siła sygnału na wzmacniaczu stała, stabilna 80%,
za to brak jakości sygnału i skacze ona przy powiewach wiatru 30%-40%, spada do 30% i poniżej od razu zrywa wszystko jak dmuchnie mocniej co kilka sekund i jak to oglądać ten MUX-8?
Wyregulować nic nie idzie, antena ustawiona najlepiej jak da przy warunkach bezwietrznych, wtedy tylko jest w miarę nie zrywa tak często...............
Sygnał za słaby, nie dochodzi to , za marnie nadawane i tyle z 10 kW w pion.
Nie idzie na to patrzeć na ten MUX-8 i takie coś ludziom robić!!!!!!
I jak to poprawnie odbierać?
Nie da się i tyle na niczym.
Z UKE przyjadą, tylko powiem w pogodę wietrzną, deszczową i niech mierzą sygnały, dziś wszystko tnie, nic poprawnie nie idzie oglądać, nawet główne kanały, najgorzej z MUX-8,tragedia i MUX-1 mniej trochę przycina też z 20 kW, MUX-3 Białystok znika całkowicie z 1,5 kW..............na MUX-3 Lublin zaniki kilkusekundowe były sygnału całkowite, nagłe dwa razy, choć tam nie tnie wcale, odbiór stabilny zrywek nie ma ze 100 kW, jak na MUX-8, TAM JEST SZOK.
I to ma niby lepiej się rozchodzić w polaryzacji pionowej?
Właśnie zwłaszcza jak wieje i pada...............
Ostatnio zmieniony 20 sierpnia 2017, o 19:04 przez zbychgej, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Problemy MUX-8 z pogodą

Post autor: DVB-T/S »

To co napisałeś jest bezcenne. Raz 30% raz 80%. Nie napisałeś jakie parametry ma sygnał, w szczególności siła (w dBuV) oraz jakość (parametr MER).

zbychgej
Posty: 34
Rejestracja: 1 stycznia 2017, o 09:02
Odbiornik: TV z wbudowany tuner DVB-T;
Instalacja antenowa: Antena UHF HD NEW + VHF 4-elementowa,symetryzatory, zwrotnica;
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łosice

Re: Problemy MUX-8 z pogodą

Post autor: zbychgej »

Jak znika całkowicie przy powiewach wiatru to jakie to może być, nie domyślasz się?
Siła sygnału napisałem wyraźnie stała na wzmacniaczu 80%, bez wzmacniacza 40%, stała stabilna,
jakość sygnału skacze od 50% i spada do zera...........przy podmuchach wiatru.
Drzewa, las po drodze sygnału od anteny do nadajnika na wietrze bujają widocznie, liście też ruszają w tym cały sęk, zasłania tłumi to sygnał przy podmuchach wiatru i temu zaniki jakości sygnału, dodatkowo marnie nadawane, temu tnie SZOK.
Temu na wszystkim i na wszystkich MUX mam takie atrakcje w tej naziemnej tv cyfrowej, jeszcze w zależności od mocy nadawczej danego MUX jest to, czyli tnie w mniejszym lub większym stopniu.
Bo na dobrze nadawanych MUX jest w miarę i tego nie ma, tych ścięć i zaników jakości sygnału tak mocno, przy powiewach wiatru. Tylko na najgorzej nadawanych w tym MUX-8.
Bo na MUX-3 Lublin ze 100 kW jest w miarę stabilnie. A ten MUX-8 jest 10 razy mniej nadawany, a MUX-3 Białystok z Makarki, woj. podlaskie 100 razy mniej. I jak to oglądać i na czym?
Nie będę chyba teraz lazł na dach i mierzył tego szczegółowo.
Napisałem co pokazuje w tv przy sygnale na tym MUX-8.
MUX-3 Lublin też zrywa tylko mniej, raz na pół godziny, MUX-8 praktycznie co sekundę, MUX-1 co kilka minut.............MUX-3 Białystok znikł pikseloza pojawia od czasu do czasu tylko z Makarki..........MUX-3 Warszawa pojawił z Łosice, ale też przytnie co kilka minut..........i odbiera zdaje lepiej od tego MUX-3 Lublin całego!!!!!
Jutro pewnie będzie na odwrót, mniej będzie wiało MUX-3 Warszawa zniknie całkiem, będzie tylko MUX-3 Lublin i to w woj. podlaskim, gdzie prawidłowo powinien być MUX-3 Białystok........a brak, bo też nie dochodzi wcale, jak już to marnie i trzeba na oddzielnej antenie, kablu, wzmacniaczach i zasilaczu do tv i też znika jak wieje.
Jeszcze jak nie wieje, nie pada da popatrzeć na coś, a warunki zmienią pogodowe, to...............wszystko wychodzi te sygnały.
Bo jakby wszystko miej więcej po równo było nadawane, podobne moce nadawcze, ta sama polaryzacja wszystkich MUX z jednego nadajnika, to wtedy każdy dobrałby sobie odpowiednie anteny w zależności od odległości od nadajnika, a tak nie wiadomo co. Jedno znika, drugie pojawia i na odwrót. A nadajnik ŁOSICE, woj. mazowieckie ma wyjątkowa ta rozbieżność tak samo w Makarki, woj.podlaskie radio 10 kW i to też nie dochodzi, a tv 1,5 kW..............i jak to ma ludziom poprawnie odbierać, w żadnym wypadku.
Co druga osoba przeklina co trochę dalej od nadajników mieszka. Jak te warunki pogodowe choć trochę zmieniają. Sygnały się inaczej wtedy rozchodzą przy zmianie tych warunków atmosferycznych, ta polaryzacja pionowa, VHF całkiem inaczej wtedy i taki finał sprawy.
Ustawię antenę na dajmy wiatr, deszcz w miarę to przestanie wiać i padać nie będzie mi odbierać. I na odwrót.
Choć tego MUX-8 w ogóle nie da wyregulować jak wieje i pada, na każdej pozycji tnie..........zaniki jakości sygnału całkowite.
Z MUX-2 tylko nie mam praktycznie problemów, ale to też jest najstabilniej 50 kW nadawane.
Czasami też przytnie ten MUX-2 , ale to już jak naprawdę mocno wieje. A reszta MUX, nie wiem nie nadaje u mnie do poprawnego odbioru na niczym, zwłaszcza jak trochę wiatr zerwie............

Zablokowany