MUX-8

informacje techniczne związane z wdrażaniem ósmego multipleksu DVB-T
mariodvb-t
Posty: 5
Rejestracja: 18 grudnia 2016, o 19:02
Odbiornik: NOT ONLY TV lv5tdelux / Sharp lc-32dh520e
Instalacja antenowa: ASP-8 z symetryzatorem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Iława/Kisielice

Re: MUX-8

Post autor: mariodvb-t »

No właśnie, z tym zasięgiem nie jest tak kolorowo. Jest tu napisane, że w zasięgu o Emin=50dBµV/m znajduje się 97,4% populacji. Nie jest jednak zaznaczone, że ten zasięg jest realny tylko przy użyciu specjalistycznych anten VHF. Np. standardowa siatka którą posiadam ma w paśmie VHF zysk 6,5-9 dB w karcie producenta, a mimo to odbiera tylko w miejscach o dobrym natężeniu sygnału lub np. tylko w nocy. Ponadto dodatkowa antena to dodatkowe koszta i problemy - często np. administracja nie wyraża zgody na szpecenie elewacji aż dwoma antenami.
Są jednak miejsca gdzie odbiór mux-8 jest możliwy na zwykłych antenach UHF lub na pokojowych ze wzmacniaczem i dajmy na to taki odbiór ma ~40% populacji. Skłonnych do modernizacji instalacji będzie może 15%. Więc łącznie daje to 55% realnego zasięgu a nie 97,4% jak tu jest podawane. A wystarczyłoby żeby Emitel dostosował odbiór mux8 pod obecnie istniejące anteny. Gdyby wszędzie dał polaryzacje H, moce rzędu 20-50 kW, doświetlacze miejskie 1-2 kW to wówczas zasięg 97,4% mógłby stać się faktem, ponieważ każdy bez problemu odbierałby go na siatkach, krokodylach, kawałkach druta (tak jak muxy 1-3) a tak to zawsze ten mux będzie miał najgorszy odbiór.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: MUX-8

Post autor: Puma »

Ułamek procenta będzie kupować drugą antenę, jeśli się zdecydują to będzie to antena combo. Sam bym kupił WYŁĄCZNIE combo ale widzę że to nie gwarantuje poprawnego odbioru.

UKE pojechało po bandzie z tym MUX 8... może chcieli zaszkodzić Emitelowi, dodatkowo sprawa z TVP i Emitel jest xxxx.

jojoro
Posty: 53
Rejestracja: 19 lipca 2012, o 22:26
Odbiornik: ADB-100T oraz Panasonic tx-p42st50e
Instalacja antenowa: DVBT:Dipol 94/21-69 Vena.Symetryzator.
Radio:Dipol AR9/CCIR/UKF-FM.Symetryzator.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC4

Re: MUX-8

Post autor: jojoro »

Myślę, że w dzisiejszych czasach TV naziemna jest tylko dla pasjonatów lub osób starszego pokolenia.
W sprzedaży mamy telewizory - już od najtańszych modeli - z rozdzielczością FullHD chyba nie po to aby oglądać naziemną TV w SD.
Operatorzy SAT, kablówek, sprzedawcy internetu niemal na siłę wciskają za grosze dostęp do podstawowych kanałów telewizyjnych w super jakości. Nawet operatorzy SAT już czują dreszcz grozy pod postacią streamingu przez net. Widać, że sami zaczynają świadczyć tego typu usługi, żeby nie zostać w tyle.
Nie wiem czy jest sens nadal rozwijać nadajniki naziemne. Lepiej zagospodatować całe pasmo na kolejne częstotliwości dla LTE i streamować wszystko przez internet - TV i radio.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: MUX-8

Post autor: hadam »

Są też pozytywy telewizji naziemnej i internetowej, my konsumenci mamy wybór a przez to płatni operatorzy muszą się bardziej starać, dlatego pchają pakiety do umów internetowych za grosze jak napisałeś. Im większa konkurencja tym dla nas lepiej.
Ale masz rację internet powoli będzie wypierał tradycyjną telewizję. Mnie wystarczy jak popatrzę na swoje córki które tradycyjną telewizję oglądają od wielkiego dzwonu, natomiast filmy i seriale oglądają w internecie kiedy chcą i co chcą, można przecież obejrzeć tak wszystko wiadomości sport itd. Również producenci telewizorów idą w tym kierunku stąd Smart TV czy HbbTV z dostępem do kanałów telewizyjnych online i wszelkiego rodzaju serwisów VOD.
Za kilka lat może się okazać, że to telewizora w ogóle nie będzie potrzebna żadna antena ani naziemna ani satelitarna, tylko połączenie z internetem LAN albo Wi-Fi.

Byczek12345
Posty: 311
Rejestracja: 3 maja 2013, o 23:38
Miejscowość: Nuddd

Re: MUX-8

Post autor: Byczek12345 »

ObywatelDVB-T pisze:... Mnie wystarczy jak popatrzę na swoje córki które tradycyjną telewizję oglądają od wielkiego dzwonu, natomiast filmy i seriale oglądają w internecie kiedy chcą i co chcą, można przecież obejrzeć tak wszystko wiadomości sport itd...
U mnie tak samo. Telewizję naziemną skutecznie zabijają reklamy, w internecie jest to samo i oglądam kiedy chcę, dużo łatwiej też odfiltrować niechciane treści.

panaho
Posty: 196
Rejestracja: 17 maja 2012, o 10:27

Re: MUX-8

Post autor: panaho »

Tylko że najpierw musiałby dotrzeć pod wszystkie strzechy odpowiedniej przepustowości stabilny internet.
Taki jaki jest obecnie w większych miastach. Na wsiach i mniejszych miejscowościach, coś stałego powyżej 8-10+ Mb/s to obecnie rzadkość. Do jutuba wystarcza ale czy starczy do 3-4 telewizorów w domu + komputer, laptop, smarfony....

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: MUX-8

Post autor: BiTCity »

Dobre pytanie czy ten projekt 30 Mb/s Internet w każdym gospodarstwie domowym do 2020 r. istnieje ? Jest rozwijany ? w 2012 r. był taki pomysł w 2015 r. pojawiły się pierwsze opnie operatorów, że to nierealne i temat ucichł przynajmniej jeśli chodzi o dostarczenie go światłowodem, w 2016 pomyślano o technologii LTE, ale o ile na wsi miałoby to sens - mniejsze skupisko osób to w mieście musieliby postawić gęściej nadajniki niż teraz jak to się ma co 600 m.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: MUX-8

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Jeśli masz na myśli projekt europejski "Digital Agenda for Europe" to tak, tylko, że on zakładał, jedynie "bycie w zasięgu" szybkiego internetu. Takie sformułowanie bardzo ułatwiło osiągnięcie celu za pomocą sieci radiowych. Większość z nas jest w zasięgu sieci przynajmniej jednego operatora i jeśli jest to sieć UMTS/HSPA albo LTE to warunek jest spełniony ... a ile realnie da się wyciągnąć z takiego połączenia, to zupełnie inna sprawa. LTE 800MHz jeszcze bardziej poprawi zasięgi sieci. A ci, którzy są poza zasięgiem kabla i internetu komórkowego są w zasięgu internetu satelitarnego, więc warunek "broadband coverage at 30 Mbps or more for 100% of EU citizens" można uznać za spełniony.

The DAE set broadband targets:
(1) basic broadband coverage for 100% of EU citizens;
(2) fast broadband by 2020: broadband coverage at 30 Mbps or more for 100% of EU citizens;
(3) ultra-fast broadband by 2020: 50% of European households should have subscriptions above 100 Mbps.
(http://www.europarl.europa.eu/atyourser ... 5.9.3.html)

Ale wróćmy do tematu wątku. Dyskusje o przyszłości telewizji naziemnej można toczyć w dziale o strategii.
Odbiór MUX8 nie wymaga dostępu do Internetu, chyba, że ktoś chce korzystać z HbbTV, a obecnie dostępne w MUX8 usługi HbbTV też nie wymagają połączenia szerokopasmowego.

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: MUX-8

Post autor: BiTCity »

Dziękuję za info. Pozdrawiam

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: MUX-8

Post autor: Robert03 »

jojoro pisze: Nie wiem czy jest sens nadal rozwijać nadajniki naziemne. Lepiej zagospodatować całe pasmo na kolejne częstotliwości dla LTE i streamować wszystko przez internet - TV i radio.
Tylko że to nie rozwiąże problemu ponieważ pasmo telewizyjne nie jest najlepszym rozwiązaniem dla internetu. Niskie częstotliwości, duże zasięgi = mała pojemność. Jak "wszyscy" przesiedliby się na ten internet to mamy jeden wielki brak zasięgu :-).
Dobry, stały, szybki internet na dziś to jedynie kabel. Rozwiązania radiowe (LTE) mogą być uzupełnieniem ale są limitowane. Może za kilkanaście lat sytuacja się zmieni ale póki co to poza największymi miastami jest słabiutko.

rafisz
Posty: 55
Rejestracja: 19 grudnia 2016, o 11:29
Odbiornik: Samsung UE40H6400
Instalacja antenowa: FM - "okrąglak", VHF - ATZ-5, UHF - ATZ 19, zwrotnica Badmor Z-3
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN Warszawa

Re: MUX-8

Post autor: rafisz »

dodam jeszcze że nawet w bliskiej odległości od wielkich miast jest tragedia (czego sam doświadczam 20 km od centrum stolicy), jedyna infrastruktura kablowa to stara skrętka po której nawet 10 Mb/s nie będzie stabilnie latać, póki co dobrze jest w dużych miastach jeśli chodzi o kabel, wszyscy pozostali muszą się zadowolić marnymi neostradami itp., albo LTE, a z tym że LTE to już loteria i zależy do którego BTSa się łączysz, jeżeli masz to szczęście że jest nieobciążony to jest ok, niestety w większości przypadków są z tym problemy bo dużo abonentów, bo mała wydajność samej stacji itd., no i teraz wrzućmy na to (LTE) wszystkich odbiorców TV to będzie jedna wielka tragedia, ani internetu, ani TV, dopóki nie będzie wydajnych łączy "powietrznych" nie ma sensu "pchać" w to telewizji

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: MUX-8

Post autor: hadam »

Wyolbrzymiacie. Też mieszkam na wsi i nie mam problemów z LTE, choć jak słusznie zauważył kol. Robert03 puki ci są limity. Światłowód natomiast przebiega około 15 metrów od mojego budynku, tylko musiałbym zmienić operatora.
Tak więc z oglądaniem telewizji przez internet nie ma problemu, z resztą miałem usługę IPTV na tym łączu i hulało aż miło.
A ta marna neostrada jak ją nazwałeś u mnie wygląda tak: Obrazek

Chociaż zdaję sobie sprawę z tego, że są jeszcze takie miejscowości gdzie z internetem jest problem, ale nie przesadzajmy, że wszędzie poza dużymi miastami. Ja do byle jakiego małego miasta mam ponad 15 km, do dużego ponad 40 km do wojewódzkiego ponad 60 km.
Z biegiem czasu sytuacja zapewne będzie się poprawiać i to wszędzie bo to jest nieuniknione.
Kiedy miałem kablówkę IPTV to na kanał w SD zabierało mi około 4 Mb/s a na kanał w HD 8 Mb/s, więc 4K też by pociągało. Wystarczy zwykły kabel miedziany i neostrada VDSL.

Awatar użytkownika
MarioPL
Posty: 299
Rejestracja: 15 lutego 2014, o 09:18
Miejscowość: Luboń k.Poznania
Odbiornik: LG 43UP78003LB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem", AE Poznań

MUX-8

Post autor: MarioPL »

Az musiałem się zalogować. Powiem krótko: Pierdoly Pan wypisujesz i tyle. Nie będę się wdawał w dyskusję, bo każdy logicznie myślący i orientujący się w temacie wie jak wygląda smutna rzeczywistość "Internetu".
Za dużo reklam Orange Światłowod Panie.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: MUX-8

Post autor: hadam »

Pisałem też o innych operatorach i światłowodzie, ale do neostrady odniosłem się dlatego, że kolega powyżej o tym pisał. I nie pierdoły bo wkleiłem test, dziś są inne prędkości, sam też zaczynałem przygodę z internetem od 1 Mb/s.
Napisałem to w kontekście odbioru telewizji przez internet, bo od tego zaczęła się dyskusja powyżej.
Akurat tak się składa, że ja nie mam problemów z internetem, choć w większych miastach jest już 600 Mb/s ale za to mam problemy z telewizją naziemną.
Pytanie jest takie, co szybciej dotrze pod strzechy ludzi z dala od większych miast szybki internet czy poprawny sygnał telewizji naziemnej.

rafisz
Posty: 55
Rejestracja: 19 grudnia 2016, o 11:29
Odbiornik: Samsung UE40H6400
Instalacja antenowa: FM - "okrąglak", VHF - ATZ-5, UHF - ATZ 19, zwrotnica Badmor Z-3
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN Warszawa

Re: MUX-8

Post autor: rafisz »

no widzisz, Ty z "noeśką" nie masz problemów, a u mnie jak przyjechali instalatorzy to ledwie 1,5Mb/s się udało osiągnąć, żeby było ciekawiej w przeciągu 5 minut łacze zerwało 2 razy, podziękowałem pomarańczowej firmie bo to nie miało sensu i na LTE Plusa jadę bo nie mam innego wyjścia a przyznam że chciałbym włókno mieć albo chociaż stabilne VDSL, jeżeli bts nie jest obciążony to jest ok, ale jak podłączy się kilku abonentów to zaczynają się problemy, z dobrym kablem nie tylko na wsiach jest problem, wierzcie mi że nawet w najwiekszym mieście w PL są problemy i o czym więcej niż typowe ADSL można zapomnieć, owszem z blokowiskach mają łącza po kilkaset Mb/s, ale na obrzeżach już tak kolorowo nie jest, ba, nawet kanalizacji nie ma...
z tym setkami Mb/s też tak kolorowo nie jest, ludziom się sprzedaje łącza po 300, 500Mb/s, ale "zasilanie" bloku realizowane jest łączem 1Gb/s, a więc ilu abonentom tak naprawdę można zapewnić te prędkości z umowy? inną sprawą po co to Kowalskiemu, wierzcie mi ludziska rzadko ciągną z neta więcej niż 10Mb/s (wiem bo pracowałem w firmie telekom i często podglądałem utylizację łącz),
biorąc pod uwagę moje doświadczenia wiem że telewizja po LTE to póki co nierealna sprawa, każdy chciałby oglądać w HD, a więc na każdy odbiornik potrzeba min 10Mb/s netto, sami chyba się domyślacie że BTSa szybko zatkałoby tak że ani telewizji nie dałoby się oglądać ani z neta korzystać, póki co niech TV zostanie taka jaka jest, a o internetowej można myśleć za kilka lat, gdy w każdym domu będzie min. 10Mb/s na każdy telewizor + min 10Mb/s na internet (czyli jak mamy dwa TV to minimalne łącze 30Mb/s, oczywiście musi być to stabilne 30, a nie że wieczorem spada do 5...), w innym wypadku można zapomnieć o telewizji internetowej, i tak jak napisałem o ile w blokach nie ma problemu, to poza nimi sytuacja diametralnie się zmienia, póki co DVBT nie da się zastąpić inna technologią, wszyscy w miastach przecież nie mieszkają...

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: MUX-8

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Co to wszystko ma wspólnego z MUX8 ?
O przyszłości telewizji dyskutujemy w innym dziale tego forum!

Awatar użytkownika
Rzeszowiak
Posty: 313
Rejestracja: 26 listopada 2012, o 19:28
Miejscowość: Rzeszów
Instalacja antenowa: Antena UHF/VHF T-urbo-T COMBO Telmor.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: MUX-8

Post autor: Rzeszowiak »

Słaba jest reklama tego muxu 8 w mediach i internecie. Dużo osób nie wie że nadaje. Tym bardziej że TVP nie kwapi się ze swoimi kanałami - programami.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: MUX-8

Post autor: Krosnoludek »

BLOG: Czy wejście na MUX 8 było błędem?

- Kanały na MUX 8 mają problemy, płacą dużo za emisję na multipleksie, który ma słabą dostępność. To był błąd nadawców, że weszli na MUX 8 - powiedział „Pressowi” producent telewizyjny Maciej Grzywaczewski. To nie do końca prawda, że to błąd, bo samo wejście na multipleks wydawało się złotym interesem, patrząc na wzrosty oglądalności, takich stacji jak TV Puls czy Puls 2, gdy pojawiły się w DVB-T.

więcej: http://satkurier.pl/news/162847/czy-wej ... ledem.html

Awatar użytkownika
Rzeszowiak
Posty: 313
Rejestracja: 26 listopada 2012, o 19:28
Miejscowość: Rzeszów
Instalacja antenowa: Antena UHF/VHF T-urbo-T COMBO Telmor.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: MUX-8

Post autor: Rzeszowiak »

Dopóki TVP nie uruchomi kanałów w muxie 8 pozostałe kanały komercyjne będą miały pod górkę. TVP jest hamulcowym tego muxu.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-8

Post autor: dvbtowiec »

Nadawcy też się niestety nie popisali z promocją.
Miała być szeroko zakrojona kampania tego MUX, mija rok od uruchomienia dalej nie ma.
Owszem pojawiają się bilbordy z pojedynczymi programami od czasu do czasu reklamowane przez same stacje, ale one nie wyjaśniają gdzie można te programy oglądać.
Tak jakby nadawcy założyli iż każdy ma zaprogramowany ten MUX, odpowiednią instalację itp.
Nie wspominam już o kampanii w postaci krótkich reklamówek w telewizji.
Te które się na początku pojawiały informowały jedynie że jest np. telewizja WP, ale co, gdzie jak odebrać?
Większość osób pomyślała, pewnie reklama kanału z platformy satelitarnej.

Nie wiem, brak pomysłu na promocję, niechęć do wspólnej promocji?
Przedtem tłumaczono brak wspólnej kampanii niepełnym pokryciem. Teraz pokrycie jest, kampanii nadal brak.

Wychodzę z założenia że wszyscy dają na przeczekanie aż TVP wejdzie na MUX i zrobi tę kampanię za darmo na swoich antenach dla swoich kanałów.
Pozostali skorzystają przy okazji, bo przecież wiadomo że gdy ktoś zacznie szukać kanałów TVP, znajdzie i pozostałą czwórkę.

Zablokowany