MUX-8

informacje techniczne związane z wdrażaniem ósmego multipleksu DVB-T
rafisz
Posty: 55
Rejestracja: 19 grudnia 2016, o 11:29
Odbiornik: Samsung UE40H6400
Instalacja antenowa: FM - "okrąglak", VHF - ATZ-5, UHF - ATZ 19, zwrotnica Badmor Z-3
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN Warszawa

Re: MUX-8

Post autor: rafisz »

no tak, ale w UHF "za chwilę" zrobi sie ciasno, do VHF ludziska jakoś niechętne lgną (co mnie szczerze powiedziawszy nie dziwi), czasu do reorganizacji DVBT pozostało niewiele (chodzi mi o DVBT2), raczej przed 2020+ żadna stacja TV nawet nie pomyśli o emisji w naziemnej, nie oszukujmy się - na chwilę obecną jest to wielka niewiadoma...
a jeśli chodzi o mux8 to jedno jest pewne - ludziska maja gdzieś "nowe" kanały, bo sa często zbyt problematyczne/ drogie we wdrożeniu, dla nas forumowiczów jest to z reguły przysłowiowa buła z masłem, kupujemy sprzęt, włazimy na dach i oglądamy, niestety większości odbiorców nie chce się inwestować w dodatkową antenę + zwrotnicę, koszt zakupu sprzętu może i jest akceptowalny dla powiedzmy większości(niestety dla części społeczeństwa 100 zł to spory wydatek i to też trzeba wziąć po uwagę), ale jest jeszcze kwestia montażu, pół bidy jeżeli ktoś sam wlezie na dach i zamontuje to na istniejącym maszcie, a co jeżeli maszt lichy, albo niedostępny, albo właściciel budynku ma lek wysokości, ewentualnie zdrowie nie pozwala na "lawirowanie" po dachu, koszty rosną no bo trzeba kawał rury, mocowania, ewentualnie jakiś majster który to ogarnie... nie oszukujmy się gdyby ktoś przy wdrażaniu DVBT powiedział żeby ludziska nie domontowali anten " do jedynki" bo za dwa trzy lata im sie przyda, to teraz problem by w zasadzie nie istniał, antenę do jedynki każdy miał, a tak - ludzi nakupowali "krokodyli" czy innego dziadostwa bo ktos tak powiedział/ doradził i teraz są tego efekty...

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: MUX-8

Post autor: Puma »

Dokładnie, mi zdrowie nie pozwala na chodzenie po dachu. Koszt fachowca, anteny i może masztu... z tego już robi się nie taka mała sumka a przy rencie to każdą złotówkę trzeba kilka razy oglądać zanim się ją wyda.

Gdyby wcześniej ktoś wspomniał że będą może potrzebne anteny na VHF ale NIE, prawie każdy doradzał anteny na UHF a nie np. combo.
Teraz mamy co mamy i za dużo się nie zmieni w tym temacie.
Jedyna nadzieja to gdyby TVP dało na MUX 8 coś wartościowego a widać że im się nie śpieszy z tym... ja się im nie dziwie bo MUX 8 jest marginalny i zyski będą znikome (jeżeli w ogóle jakieś będą).

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-8

Post autor: dvbtowiec »

Puma pisze:Gdyby wcześniej ktoś wspomniał że będą może potrzebne anteny na VHF ale NIE, prawie każdy doradzał anteny na UHF a nie np. combo.
I bardzo dobrze doradzali, bo combo to wynalazek który nie zawsze się sprawdza i wówczas gdyby ktoś nawet doradzał combo to mało kto doradzałby w różnych polaryzacjach, bo to nie było ustalone.

2 anteny + zwrotnica dają gwarancję dobrego odbioru.

Nie przesadzajcie już z tymi kosztami. Wystarczy mniej palić papierosów i mniej piw kupować aby uzbierać zaskórniaki w postaci 200zł.
Oczywiście nie generalizuję, ale idę o zakład że większość narzekaczy to biedni, którzy na piepierosy piwko i flaszkę nie będą sobie żałować.

Polacy to kraj maruderów. Najlepiej gdyby wszystko było za darmo.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: MUX-8

Post autor: hadam »

To jak ludzie są chętni do doinwestowania w instalację pod MUX-8 pokazuje jak może być przy przejściu na DVB-T2.
Dopóki ludzie nie zobaczą czarnego ekranu jak to było w przypadku wyłączenia analogu to nie kupią odbiornika, a nadawcy w okresie przejściowym będą nadawać w prawie pusty eter.
Dlatego nie dziwi mnie, że nikt się jakoś do tego nie pali, choć niektórzy lokalni nadawcy już przecież od kilku lat mają koncesję na testy DVB-T2.
Tak na dobrą sprawę to nawet nie mają gwarancji, że pomimo poniesionych inwestycji i strat w widowni, kiedykolwiek taki standard będzie obowiązywał, bo takich zapisów z konkretną datą w rozporządzeniach nie ma, na razie są tylko zapowiedzi a ostatecznie za kilka lat, to może obowiązywać taki standard, że jeszcze nikt o nim nie słyszał.
W przypadku anten, to też jest tak jak wcześniej pisali przedmówcy (monterzy), że jak proponują to ludzie mówią, że im wystarczy to co jest. Analogicznie gdyby ktoś zaproponował dokupienie dekodera DVB-T2 aby oglądać np. MUX-5 jakieś powiedzmy kanały te same co w innych MUX’ach tylko , że w HD to odpowiedź byłaby podobna.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: MUX-8

Post autor: K63 »

Puma pisze:Gdyby wcześniej ktoś wspomniał że będą może potrzebne anteny na VHF ale NIE, prawie każdy doradzał anteny na UHF a nie np. combo
rafisz pisze:nie oszukujmy się gdyby ktoś przy wdrażaniu DVBT powiedział żeby ludziska nie domontowali anten " do jedynki" bo za dwa trzy lata im sie przyda, to teraz problem by w zasadzie nie istniał, antenę do jedynki każdy miał, a tak - ludzi nakupowali "krokodyli" czy innego dziadostwa bo ktos tak powiedział/ doradził i teraz są tego efekty...
Jeżeli mówicie o okresie wdrażania dvb-t (2010-2013), to mało kto wówczas wiedział że mux-8 - podobnie jak mux-5 i 6 - jest planowany. Owszem, istniał na papierze - w fachowych opracowaniach na podstawie GE06. Ale kto był świadomy spośród zwykłych śmiertelników? Może mały odsetek pasjonatów śledzących temat. Znane było tylko rozmieszczenie obszarów SFN, ale nic na temat polaryzacji, mocy, charakterystyki i lokalizacji nadajników. Temat uruchomienia mux 5,6,8 wydawał się być baaardzo odległy.
W tamtym okresie wszyscy "jarali się" włączaniem poszczególnych nadajników mux 1-3. Marketing wyczuł interes i nastąpił masowy wysyp "krokodyli". W sklepach praktycznie nie było anten VHF (bo i po co?). Jedynymi combo w tamtym czasie to były logarytmiczne 1-69 i ... siatki ;). W mediach szła kampania informacyjna, w której informowano że jeżeli jest problem z odbiorem, to antenę najlepiej wymienić -> https://youtu.be/AA-AFaeNu4Q?t=37. Nic na temat modernizacji lub naprawy instalacji. Wystarczy włączyć wtyczkę i ma działać :!: Nikt nie wspominał żeby starych (niedziałających) anten nie demontować, bo mogą się jeszcze przydać. Po wyłączeniu analogu - w połowie 2013r. - w świadomości większości odbiorców panowało przekonanie że to koniec cyfryzacji telewizji.
Temat mux-8 rozpoczął Emitel pod koniec 2013r, składając wniosek rezerwacyjny. Ruszyła machina biurokratyczna. Dzisiaj już mało kto pamięta że mux-8 miał w całości należeć do TVP ... i to w HD (może gdyby tak się stało, nie byłoby dzisiejszych problemów, albo ... mux jeszcze by nie nadawał). Przez kolejne 3 lata toczył się proces uruchamiania tego mux-a, ale bez większego rozgłosu medialnego. Więc nie ma się co dziwić, że świadomość społeczna dalszego rozwoju dvb-t była .. i jest nadal znikoma. A z radiem cyfrowym jest chyba jeszcze gorzej.

rafisz
Posty: 55
Rejestracja: 19 grudnia 2016, o 11:29
Odbiornik: Samsung UE40H6400
Instalacja antenowa: FM - "okrąglak", VHF - ATZ-5, UHF - ATZ 19, zwrotnica Badmor Z-3
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN Warszawa

Re: MUX-8

Post autor: rafisz »

K63 pisze:
Puma pisze:Gdyby wcześniej ktoś wspomniał że będą może potrzebne anteny na VHF ale NIE, prawie każdy doradzał anteny na UHF a nie np. combo
rafisz pisze:nie oszukujmy się gdyby ktoś przy wdrażaniu DVBT powiedział żeby ludziska nie domontowali anten " do jedynki" bo za dwa trzy lata im sie przyda, to teraz problem by w zasadzie nie istniał, antenę do jedynki każdy miał, a tak - ludzi nakupowali "krokodyli" czy innego dziadostwa bo ktos tak powiedział/ doradził i teraz są tego efekty...
Jeżeli mówicie o okresie wdrażania dvb-t (2010-2013), to mało kto wówczas wiedział że mux-8 - podobnie jak mux-5 i 6 - jest planowany. Owszem, istniał na papierze - w fachowych opracowaniach na podstawie GE06. Ale kto był świadomy spośród zwykłych śmiertelników? Może mały odsetek pasjonatów śledzących temat. Znane było tylko rozmieszczenie obszarów SFN, ale nic na temat polaryzacji, mocy, charakterystyki i lokalizacji nadajników. Temat uruchomienia mux 5,6,8 wydawał się być baaardzo odległy.
no i właśnie o tym pisałem, ludziska nie wiedzieli że za kilka lat bedzie VHF znowu uruchomiony i że poczciwa antena "do jedynki" znowu sie przyda, no więc zbyteczne żelastwo zniknęło z masztów, babcia (chyba) Lodzia ze spotów emitowanych w TV przecież mogła wspomnieć że za kilka lat stara antena może się przydać i żeby ich nie wyrzucać, teraz płacz bo mux sie nie sprzedaje, no nie sprzedaje i sprzedawał nie będzie, zauważcie że abonentami DVBT są z reguły ludzie którym wystarcza kilka podstawowych programów, albo ci którzy nie maja kasy, no bo jak sie ma kasę i chce oglądac to sie bierze kabel, ewentualnie talerz...
że sklepach nie było anten VHF też się nie dziwię bo i tak nikt ich by nie kupił bo po co, a skoro tak to przeciez żaden sprzedawca nie będzie trzymał towaru na magazynie, ogólnie przy wdrażaniu DVBT był "uskuteczniany" błąd za błędem, ale to temat na zupełnie inna rozmowę...

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-8

Post autor: dvbtowiec »

Problem z MUX8 istniałby nawet pomimo pozostawienia anten VHF. Nie zapominajcie iż MUX8 to na wielu obiektach nadawczych odwrotna polaryzacja niż za czasów analogu.

Osobiście polemizowałbym także z tezami że DVB-T jest dla ludzi biednych.
Znam bardzo wiele osób w tym ja sam osobiście dla których wydatek na płatną telewizję (nie wspominając o pakietach premium) nie stanowiłby problemu, a mimo to nie chcą jej mieć, gdyż:
- oferta płatna niewiele różni się od oferty bezpłatnej
- nie ogląda się wszystkich kanałów za które się płaci
- konieczność ponoszenia co miesięcznych opłat, a pieniądze te można znacznie lepiej spożytkować ;)

Oczywiście to kwestia pewnych kompromisów, zawsze z czegoś się rezygnuje, tylko trzeba sobie zadać pytanie czy jestem w stanie żyć bez określonego kanału, czy tak dużo go oglądam i czy treści które tracę, nie są do zobaczenia w DVB-T? Bo moim zdaniem są, tylko nie są skupione na jednym kanale i nie emitowane w pętli całą dobę :)

MUX8 to problem głównie przyzwyczajeń. Pamiętam jak było z początkiem cyfryzacji. Ludzie zaczęli masowo kupować sprzęt i anteny, dopiero kiedy zgasł analog. Potrzebny był silny bodziec aby wymusić zmiany. I nagle okazało się że społeczeństwo nie takie biedne, bo wielu z tych którym zgasł ekran na starych kineskopowych ekranach, zamiast dekoderów poszli po nowe telewizory.
Wystarczyło stanąć w tamtym okresie pod marketami i zobaczyć jak masowo ludzie kupują telewizory.

Taki sam bodziec jest potrzebny MUX8, np. TVP Sport i cały mundial 2018 tylko w tym kanale (poza meczami Polaków, półfinałami i finałami) i idę o zakład że instalację wówczas ruszą.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: MUX-8

Post autor: hadam »

W czasie kiedy startowały nadajniki DVB-T w artykułach i poradnikach także UKE było, że do poprawnego odbioru naziemnej telewizji cyfrowy jest potrzebna antena UHF pracująca na kanałach 21 - 60. Co oczywiście wtedy było zgodne z prawdą.
Także tutaj na tym forum, wystarczy przejrzeć wątki latami do tyłu aby zobaczyć jak wielu fachowców polecało takie właśnie anteny, zamiast szerokopasmowych siatek i innych.
Trudno z tym polemizować bo przecież antena powinna odbierać jak najwęższy zakres i tylko taki jak jest potrzebny aby nie zbierała niepotrzebnych śmieci.
Ba, na początku tak gdzieś w 2011r. - 2013r. były polecane anteny, wzmacniacze i symetryzatory na kanały 21 - 69, dopiero potem okazało się, że tylko do kanału 60, wtedy niektórzy zaczęli montować filtry LTE, a niebawem będą potrzebne filtry powyżej 47 kanału bo i ta część pasma zostanie oddana pod LTE.
No i jak w tym wszystkim ma się odnaleźć przeciętny Kowalski? Za czasów analogu jak kupił telewizor to był aż nie padł tak, że już nie dało się naprawić a teraz najpierw DVB-T z MPEG-2 potem z MPEG-4 z obsługą HD i bez 3D, potem HbbTV i w końcu DVB-T2, Ultra HD i to wszystko w przeciągu kilku lat. Antena np. siatkowa wisiała dotąd aż nie zgniła. No fakt pewnie nikt nie chciałby wracać do czasów kiedy były dwa słuszne kanały telewizyjne, ale mentalności i przyzwyczajenia zostają.
Bo jeśli Kowalski wynajmie montera, który zapewni go, że teraz gdy zamiast siatki jest kierunkowa UHF i będzie wszystko śmigało, potem za rok wchodzą zakłócenia i monter montuje filtr LTE a ten znowu kasuje a przy okazji proponuje rozbudowę o instalację pod MUX-8 no to Kowalski traktuje go jak naciągacza, podobnie będzie jeśli sprzedawca będzie proponował coraz to nowe sprzęty do rozbudowy instalacji czy wymianę telewizora.
Użyłem może i mocnych słów ale niestety są dwie strony medalu, oczywiście to nie standard ale pewnie niektórzy tak uważają, bo tak to może wyglądać z punktu widzenia części konsumentów, odbiorców. Tym bardziej, że na rynku jest mnogo płatnych operatorów z tanimi abonamentami, gdzie odbiorca nie musi się martwić o dekoder czy antenę, przyjdą i zamontują w cenie i wszelkie awarie też usuwają bezpłatnie.
To czego najbardziej mi brak to spójnej polityki i planowania. Przychodzi nowa władza i wszystko się zmienia.
To Kowalski w końcu ma kulić czy nie kupować radio DAB+, telewizor DVB-T2 kupić czy nie kupić, instalację do MUX-8 rozbudować czy nie a zasięg jest jaki taki jak podaje Emitel czy taki jak podają nadawcy? Panuje ogólny bałagan i dezinformacja.
Czyli co dla Kowalskiego jest wiarygodnym źródłem informacji? Zaufać monterowi czy sprzedawcy, no nie bardzo, bo ten będzie promował to, co akurat ma na stanie.
I między innymi te wszystkie czynniki wraz z brakiem profesjonalnej promocji wpływają na tak małe zainteresowanie kwestują odbioru MUX-8.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-8

Post autor: dvbtowiec »

Tym bardziej, że na rynku jest mnogo płatnych operatorów z tanimi abonamentami, gdzie odbiorca nie musi się martwić o dekoder czy antenę, przyjdą i zamontują w cenie i wszelkie awarie też usuwają bezpłatnie.
Jedno sprostowanie, nie bezpłatnie. Płacisz na to abonament.
Najtańszy licząc nawet 30zł miesięcznie, to wydatek roczny 360zł.

Aż tyle na monterów aby poprawić swoją instalację nie wydasz, a już na pewno nie co rok ;)

Z usuwaniem usterek też nie jest tak kolorowo - nie jednego się nasłuchałem od abonentów.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: MUX-8

Post autor: hadam »

Abonament to inna sprawa, każdy musi płacić, bez względu na to jak odbiera czy poprzez płatnego operatora czy naziemnie.
A najtańsze abonamenty u operatorów zaczynają się tak od 20 zł w tym np. 3 miesiące gratis sprawdź. 24 mies. minus 3 mies. = 21 mies. po 20 zł. = 420 podzielić na 24 mies. = 17.5 zł. na mies. czyli 210 na rok, to też sporo, tylko wtedy masz lepszą ofertę niż bezpłatna naziemna.
A teraz mój przykład: oprócz kablówki i naziemnej mam też na jednym telewizorze z wbudowanym tunerem sat. moduł TNK HD. Jak doładuję kartę 19.90 zł. to przez miesiąc idzie mi pakiet podstawowy a przez pozostałe 12 mies. pakiet bez opłat czyli wszystkie kanały które są w naziemnej a nawet więcej bo w sumie bez opłat jest 40 kanałów polskich w tym 12 w jakości HD. Łatwo policzyć nawet pomijając fakt, że przez miesiąc mam włączony pakiet to 19.90 podzielić na 13 mies. daje trochę ponad złoty pięćdziesiąt na miesiąc.
Ze sprzętem do odbioru kablówki nie miałem nigdy problemu technicy przyjechali zamontowali trzy lata temu i działa do tej pory. Natomiast w tym roku burza spaliła mi modem a jest to kablówka IPTV więc nic nie działało, internet też. Zgłosiłem, po 14 godzinach przyjechali bezpłatnie wymienili na nowy i cześć, za modem ani tuner nic nie płacę ale po zerwaniu umowy muszę zwrócić.
Przeprasza, że wybrzmiało to trochę jak reklama, ale chciałem to przedstawić w kontekście wcześniejszej dyskusji, inaczej się nie dało jak na przykładzie.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-8

Post autor: dvbtowiec »

Ja Cię rozumiem. Ale po to właśnie płacisz abonament kablówkom, czy innym platformom, aby to realizowały w ramach Twojej umowy.
Nie robią Ci żadnej łaski.

W DVB-T sytuacja nie zmienia się aż tak diametralnie szybko jak to prezentujesz.
Nie róbmy z igły widły.
Zawołanie montera nawet raz na kilka lat, gdy nie ma się pojęcia w temacie, to wydatek rzędu 100zł + koszty materiałów.

W porównaniu z regularnym płaceniem abonamentu oszczędności na DVB-T są znaczące zwłaszcza dla osób które liczą każdy grosz, a oferta w zależności od regionu od 27 kanałów w górę, robi poważną konkurencję dla tych pierwszych.
I najważniejsza zaleta - instalujesz dowolną liczbę odbiorników.
Spróbuj to zrobić z kablówką, lub platformą cyfrową. Za miltiroom, każdy odbiornik to dodatkowa opłata.

Nie ma nic za darmo.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: MUX-8

Post autor: hadam »

Masz rację co do kosztów, darmowa oferta to darmowa, zawsze będzie lepsza od nawet najmniej płatnej i tu nie ma dyskusji. Ba, nawet płatni operatorzy poprawili swoje oferty ze względu na konkurencje w postaci bezpłatnej naziemnej, czyli same korzyści.
To wszystko o czym pisałem powyżej miało na celu przedstawienie jako jedenego z powodów nieufności polaków do inwestowania w rozbudowę instalacji pod MUX-8, spowodowany jednak bądź co bądź częstymi zmianami.
Część ludzi nigdy nie słyszało o MUX-8 a część i tej właśnie się to dotyczy nawet jak ktoś np. monter proponuje to nie chcą. Pisałem raczej o mentalności polaków i skąd się to mogło wziąć.
Pisałem też wcześniej że podobnie może być gdy ktoś zaproponuje tuner DVB-T2 dla kilku kanałów w HD, wtedy też powiedzą, że im wystarczy to co jest. Na mentalność narodu wpływ mają różne czynniki w tym i te o których pisałem.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: MUX-8

Post autor: K63 »

TVP jest zainteresowana wejściem na MUX8, ale na określonych zasadach ekonomicznych
Czterej nadawcy nadający teraz w ramach MUX8 (właściciele kanałów Zoom TV, Nowa TV, WP i Metro TV) liczą na to, że w związku ze słabym odbiorem nowych cyfrowych stacji przez widzów Emitel, który dodatkowo jest teraz przedmiotem nowej regulacji ze strony Urzędu Komunikacji Elektronicznej, który chce mu nadać status podmiotu o znaczącej pozycji rynkowej na rynku dosyłu sygnału rtv, ugnie się i zgodzi na niższe stawki dla TVP, co automatycznie wymusi obniżenie wcześniej wynegocjowanych stawek z pozostałymi czterema nadawcami z MUX8.
Jednym z argumentów nadawców jest to, że wyniki nowych cyfrowych stacji mają słaby odbiór. Nadawcy winą za to obarczają słaby techniczny zasięg nowego pakietu stacji. – Sprawdzamy go teraz i według nas powinien wynosić 80 proc., a sięga 40 proc. – mówił Jerzy Straszewski. Przemysław Kurczewski, prezes Emitela, jest o wyniki testów spokojny. – Z siecią nadawczą wszystko jest w porządku, jest za to problem wynikający z tego, że niewielu widzów po prostu o tym pakiecie stacji wie – mówił.
http://rpkom.pl/artykul/1340731.html
Podczas 44. Konferencji Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej doszło do rozmów nadawców czterech stacji z MUX-8 z szefami Urzędu Komunikacji Elektronicznej i Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. - To pierwsze spotkanie od czasu startu - mówi Jerzy Straszewski, prezes PIKE, która jest współwłaścicielem Zoom TV.
W spotkaniu wzięli też udział przedstawiciele Telewizji Polskiej, która dostała trzy miejsca na nowym multipleksie. Na razie nie zdecydowała się ich zająć. - TVP jest nadal zainteresowana uczestnictwem i wejściem na MUX-8 na określonych zasadach ekonomicznych - mówi Straszewski.
https://businessinsider.com.pl/media/tv ... im/hljjwdn
Straszewski ujawnia, że trwa negocjowanie warunków umowy między Telewizją Polską a firmą Emitel, która jest operatorem ósmego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej. TVP nie chce się zgodzić na stawki Emitela i przedstawia własne propozycje. - To jest warunek, aby umowa została podpisana - podkreśla Straszewski.
http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/tv ... rrit-i-tvp

Awatar użytkownika
Rzeszowiak
Posty: 313
Rejestracja: 26 listopada 2012, o 19:28
Miejscowość: Rzeszów
Instalacja antenowa: Antena UHF/VHF T-urbo-T COMBO Telmor.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: MUX-8

Post autor: Rzeszowiak »

Skoro TVP nie stać na Mux 8 to po co zajmuje i blokuje sloty. Jakoś pozostali nadawcy kanałów WP, Nowa TV, Zoom TV i Metro opłacają i płacą Emitelowi za usługę. Emitel też musi opłacić rachunki za prąd, sprzęt - nadajniki podatki od nieruchomości koncesje pracowników.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: MUX-8

Post autor: hadam »

Pojawiły się nowe pozwolenia na stronie UKE
To co mnie najbardziej dziwi to pozwolenie MUX-8 Miechów DVB-T2 i tylko T2, może to błąd?
Sprawa jest o tyle dziwna, że to nie jest zmiana tylko pozwolenie a przecież wg. wykazu Emitela Miechów już nadaje MUX-8 na tym samym 7 kanale i z takimi samymi parametrami tylko że w DVB-T. Natomiast w pozwoleniach UKE zniknęło poprzednie jest tylko to nowe ważne od 11.10.2017.

Dla zainteresowanych, jest też zmiana eksperymentalna dla Warszawa PKIN, zmiana MUX-3 Lędzin, pozwolenie dla MUX-L4 Pustków Żuławski.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: MUX-8

Post autor: K63 »

ObywatelDVB-T pisze:To co mnie najbardziej dziwi to pozwolenie MUX-8 Miechów DVB-T2 i tylko T2, może to błąd?
Może i pomyłka, ale czytałeś to? -> viewtopic.php?f=2&t=6453&start=180#p227059
Widać przygotowania do zejścia poniżej 700 MHz. Ponadto wygląda jakby zgłoszono do koordynacji nowe parametry emisji dla kilku nadajników mux-8. Np. Św. Krzyż emisja dookólna z mocą ERP 10 kW. Kosztowy i Chorągwica także z trochę inną charakterystyką promieniowania. Jeżeli coś pokręciłem, niech mnie ktoś oświeci.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: MUX-8

Post autor: hadam »

Przyjrzałem się temu i rzeczywiście tak to wygląda z tym Św. Krzyżem, ale wolałbym aby wypowiedział się ktoś kto umie lepiej to odczytać.
Zgodnie z wykazem pozwoleń na stronie UKE dotyczącym DAB+ będzie podniesiona antena o 6 metrów a to przecież ta sama co do MUX-8, tak przypuszczam, bo do tej pory DAB+ i MUX-8 były nadawane z tej samej wysokości a o zmianie MUX-8 nic nie ma, trochę dziwne, może zostanie tu gdzie jest tylko dookolnie.
Natomiast z tym Miechowem to też dziwna sprawa, może testy? bo przecież MUX-8 to jedyny którego operatorem w całości jest Emitel. Na swoim mogą sobie testować a Miechów to może taki mniej znaczący nadajnik, może z góry zakładali takie przeznaczenie.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-8

Post autor: dvbtowiec »

Telewizja Polska może stracić miejsce na ósmym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej na rzecz nadawców komercyjnych, jeśli będzie dalej zwlekała z uruchomieniem kanałów - nieoficjalnie ustalił portal Wirtualnemedia.pl.

http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/te ... ni-nadawcy
Nie ma niestety żadnych konkretów skąd te przecieki i kto stawia TVP takie ultimatum.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: MUX-8

Post autor: K63 »

... jeśli nadawca nie zapełni wszystkich slotów lub wcale nie wystartuje z ofertą naziemną, może stracić przyznane miejsce.
No i żadnych dat, ostatecznych terminów.

Poniżej fragment wywiadu z Maciejem Staszakiem, wiceprezesem zarządu EmiTel
Nikt nie kwestionuje sukcesu pierwszy trzech multipleksów, ale przy czwartym pojawiły się istotne problemy. Nadawcy cały czas narzekają na niewystarczający zasięg techniczny.

- Nadawcy mieli pełną wiedzę na temat tego, w jaki sposób nadawany będzie MUX-8. Chodzi tu głównie o wykorzystanie zupełnie innego pasma niż w przypadku poprzednich multipleksów. Zbudowaliśmy sieć znacznie szybciej niż początkowo zakładano i do końca czerwca br. osiągnęliśmy 95 proc. pokrycia outdoor i 90 proc. indoor. Z naszego punktu widzenia problem braku zasięgu nie istnieje, co więcej, zostały spełnione wymagania nadawców przed pierwotnym harmonogramem. Zupełnie inną sprawą jest to, ile gospodarstw domowych faktycznie odbiera programy z MUX 8. Na to jednak jako operator nie mamy już wpływu.

Ale nadawcy prowadzą własne badania określające zasięg i ich wyniki różnią się od państwa danych.

- Zakończyliśmy przy współpracy z nadawcami pierwszą fazę pomiarów które wykazały, że osiągnięte zostały założone parametry. Ich wyniki są znane nadawcom, a same badania zostały wykonane z zachowaniem najwyższych standardów. Jeśli są jakieś wątpliwości, gotowi jesteśmy o nich rozmawiać. Utrzymujemy stały kontakt z nadawcami. Przypomnę, że do sukcesu pierwszych trzech multipleksów przyczyniła się współpraca wszystkich zainteresowanych stron. Była też odpowiednia komunikacja, pokazanie dobrego kontentu, itp. MUX 8 wymaga w niektórych przypadkach albo dodatkowej anteny, albo przeskanowania dekodera. I o tym wszystkim odbiorcy muszą wiedzieć.

Sugeruje pan niewystarczające zaangażowanie się nadawców?

- Osiągnięcie konsensusu w sprawie MUX 8 obejmuje działanie na wielu polach, co nie zawsze miało miejsce. Warto podkreślić niedawną akcję promocyjną nadawców, którzy zamieścili w jednym z pism telewizyjnych specjalną wkładkę informacyjną poświęconą ich kanałom. My ze swej strony prowadzimy szkolenia dla instalatorów, angażujemy się w działania edukacyjne, uruchomiliśmy call-center i zbudowaliśmy specjalną aplikację ze wskazówkami dotyczącymi odbioru przekazów z MUX 8. Możliwości nadawców są jednak daleko większe od naszych. Wydaje się, że polem które można by jeszcze komunikacyjnie zagospodarować jest także internet. Ponadto, mówiąc o zasięgu kanału trzeba pamiętać zarówno o naziemnym przekazie, jak i kablu oraz satelicie, bo koncentrowanie się tylko na jednym elemencie nie oddaje całej prawdy. Dziś nasza sieć pracuje prawidłowo, a jej zasięgi są zgodne z tym, czego oczekiwał od nas UKE i co jest zapisane w umowie z nami.
http://www.telekabel.pl/cyfryzacji-zyskali-wszyscy/
Maciej Staszak, EmiTel pisze:prowadzimy szkolenia dla instalatorów
A tak na marginesie pytanie do P. Jarosława - można wiedzieć gdzie i kiedy te szkolenia?

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: MUX-8

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Szkolenia były przed wakacjami, organizowane wspólnie z Televes.
Jeśli będzie potrzeba możemy zorganizować drugą turę (z tym samym lub innym dostawcą), możemy też coś zorganizować np. w trakcie SatKraku jeśli będą chętni a organizatorzy pozwolą ;)

Zablokowany