Sony ZS-RS70BT brak DAB+

odbiorniki i zagadnienia związane z odbiorem
marekm
Posty: 3
Rejestracja: 14 października 2017, o 19:12
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Sony ZS-RS70BT
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Sony ZS-RS70BT brak DAB+

Post autor: marekm »

Podczas skanowania pojawiają się nazwy stacji, komunikat "Initial scan", a następnie komunikat "Off air". Radio na gwarancji zostało wysłane do serwisu, wróciło z informacją "wymieniono moduł radia" ale nadal zachowuje się tak samo. Powtórne wysłanie do serwisu nic nie dało, w Poznaniu, wg serwisu Sony, firma Sontronic, radio prawidłowo odbiera stacje DAB+. Mieszkam w Krakowie, w takim miejscu, że przez okno widzę maszt nadajnika na Chorągwicy.
W innej lokalizacji - Łagiewniki, nadal brak odbioru, więc nie wierzę, że to kwestia lokalizacji. Gwarancja kończy się za kilkanaście dni. Ktoś ma pomysł, co robić? Adnotacja serwisu jest jednoznaczna ""Sprzęt sprawny, kilkugodzinny test odbioru radia w systemie DAB+ zakończony powodzeniem, stacje odbierane są prawidłowo, nie stwierdzono zaniku fonii". Mijają wkrótce dwa lata, nie używałem do tej pory DAB+, ale wydaje mi się, że po kupieniu sprawdziłem i odbiór był.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Sony ZS-RS70BT brak DAB+

Post autor: DanielK »

W Krakowie na pewno znajdziesz kogoś kto będzie mógł zmierzyć Ci poziomy sygnału DAB+ na wejściu do odbiornika. Teoretycznie to powinno śmigać na kawałku druta.

marekm
Posty: 3
Rejestracja: 14 października 2017, o 19:12
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Sony ZS-RS70BT
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: Sony ZS-RS70BT brak DAB+

Post autor: marekm »

Odbiornik wrócił po raz kolejny z Centrum Serwisowego SONTRONIC w Poznaniu. Odbiornik zwrócono z informacją iż cyt: „ Jeśli jest OFF AIR czyli stacja ma zbyt mały zasięg żeby odtwarzać płynnie dźwięk a€“ w radiu analogowym brakowało stereo albo było słychać szum, a radiu cyfrowym jeśli sygnał jest choćby minimalnie mniejszy niż powinien to automatycznie nie ma dźwięku i pojawia się komunikat OFF AIR”. Z kolei od Emitela uzyskałem informację: "Odbiór radia cyfrowego w podanej przez Pana lokalizacji powinien być prawidłowy. Emisja z RTCN Kraków Chorągwica prowadzona jest z mocą 10kW ERP, pozwala to pokryć teren całej aglomeracji krakowskiej." Dodam, że sprawdzałem odbiór w innej lokalizacji - też bez efektu, tak, że sprawdzanie poziomu sygnału nie wydaje się celowe. Biorąc pod uwagę że radio na FM odebrało zaledwie kilka stacji, sądzę, że moduł radia w tym sprzęcie jest kiepskiej jakości.

Zablokowany