MUX8 w Małopolsce Południowej

cinek-28
Posty: 16
Rejestracja: 3 lipca 2017, o 22:11
Miejscowość: Wola Radziszowska
Odbiornik: TV Samsung seria 6
Instalacja antenowa: UHF siatka + ATZ5 VHF połączone zwrotnicą Telmor
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX8 w Małopolsce Południowej

Post autor: cinek-28 »

Zrobiłem wszystko od początku czyli. Antena Intela 10dBi strojona na kanał 7 do tego symetryzator na kanały 1-12 i zwykła wtyczka do telewizora. Sprawdziłem wszystkie miejsca gdzie mógłbym zamontować antenę i wszędzie zero sygnału. Następnie zamiana symetryzatora na LNA 169 i zasilacz przy telewizorze i dalej zero sygnału na kanale 7. Następnie wymiana LNA 169 na SWA9 potem SWA9701 w akcie desperacji po 9701 jeszcze rozgałęźnik aktywny regulowany HFO 0-25 dB i dalej zero sygnału. Stwierdzam że w Radziszowie na ul. Rynek od wiosny tego roku coś spowodowało całkowity brak lub zakłócenie sygnału Mux 8 na kanale 7. Pisałem ponownie do Badmora, Azartu i Sat serwis w poszukiwaniu przedwzmacniacza na kanał 7 ale brak odzewu. Zasilałem też przedwzmacniacze przez separator pomiędzy TV a zwrotnicą. Zwrotnica telmora ze zworkami gdzie ma przesyłać zasilanie przedwzmacniaczy. Coś stało się wiosną tego roku, może Pan Jarosław coś podpowie ? Myślałem jeszcze że to przesterowanie od DAB+ ale przecież co innego jest odbierać sygnał z określoną siłą i zerową jakością a co innego gdy najsilniejsze wzmacniacze powodują zerową siłę i oczywiście jakość. Mam jeszcze w garażu WA7/ 6-12/21-39/41-60 z czasów młodości ale wątpię czy jest sens w ogóle to montować. Czy jest też sens budować antenę od postaw na kanał 7 kilkunastoelementową skoro na mojej ze wzmacniaczem niema nawet śladu sygnału ? Dla jasności sprawdziłem ten zestaw w moim domu 5 km dalej i odbiera na samym symetryzatorze. Ale się rozpisałem.

Stan na 11.10. 2017

Zbudowałem antenę ATZ 12 według starych książek na kanał 8/9 czyli ok. 195 MHz i nadal brak sygnału.
Napisałem do UKE, oddzwonił Pan, że przyjadą pomierzyć.
Powinienem jeszcze coś zrobić przed pomiarem ?
Jest możliwość, że część nadajników jest wyłączonych ( obniżona moc ) ze względu na oszczędności bo TVP nawala?
Pytam bo podczas rozmowy odniosłem wrażenie, że Pan z UKE coś wie ale nie może mi tego powiedzieć a sygnał MUX 8 znikł wiosną tego roku bezpowrotnie.

Stan na 19.12.2017

Pomoże ktoś w interpretacji wyników pomiarów przez UKE ?

"Ogólnie zrobiliśmy pomiary w trzech punktach wzdłuż ulicy Rynek w Radziszowie (antena na wys = 7m + wzmacniacz 30 dB)
Tak to wygląda:

w punkcie 1 (N 49° 56’ 20’’ E 19° 48’ 36’’),
dla 7-go kTV => 43,0 dBµV (MUX8), brak synchronizacji miernika
w punkcie 2 (N 49° 56’ 25’’ E 19° 48’ 42’’),
dla 7-go kTV => 40,4 dBµV (MUX8), VBER > 5,4e-3
w punkcie 3 (N 49° 56’ 30’’ E 19° 48’ 50’’),
dla 7-go kTV => 65,3 dBµV (MUX8), brak synchronizacji miernika

w żadnym z punktów odbiór MUX8 nie był możliwy
Pozdrawiam,"

cinek-28
Posty: 16
Rejestracja: 3 lipca 2017, o 22:11
Miejscowość: Wola Radziszowska
Odbiornik: TV Samsung seria 6
Instalacja antenowa: UHF siatka + ATZ5 VHF połączone zwrotnicą Telmor
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX8 w Małopolsce Południowej

Post autor: cinek-28 »

Mam już odpowiedź UKE. Prośba, pytanie do Pana Jarosława czy mogę jeszcze coś zrobić aby uzyskać odbiór mux 8 lub czy planowane są jakieś zmiany po stronie nadawcy. Odbiór mux8 był możliwy w grudniu 2016 po uruchomieniu nadajnika Skrzyczne. Z początkiem roku 2017 sygnał zaginął bezpowrotnie co potwierdziło też UKE.
Przepraszam za posta pod postem, próbuję zwrócić uwagę na mój problem.

cinek-28
Posty: 16
Rejestracja: 3 lipca 2017, o 22:11
Miejscowość: Wola Radziszowska
Odbiornik: TV Samsung seria 6
Instalacja antenowa: UHF siatka + ATZ5 VHF połączone zwrotnicą Telmor
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX8 w Małopolsce Południowej

Post autor: cinek-28 »

Rozumiem, że Panowie z Emitela nie mają ochoty napisać co się takiego wydarzyło wiosną roku 2017, że zabrakło sygnału mux 8 z nadajnika Wisła Skrzyczne.
co się stało z mux 8 ?

Awatar użytkownika
Acid
Posty: 308
Rejestracja: 11 lutego 2009, o 17:54
Odbiornik: Philips PUS8303 / Sharp HI3422E
Instalacja antenowa: Dipol-16/21-60 / Dipol-4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: MUX8 w Małopolsce Południowej

Post autor: Acid »

Uruchomiono nadajnik na Luboniu Wielkim. Pomiary UKE pokazują , że warunki odbioru u Ciebie są fatalne w zasadzie tylko w jednym miejscu osiągnięto zadowalający poziom sygnału ale przy użyciu kosmicznego wzmacniacza , syganł jednak był na tyle zakłócony że nie pozwolił na odbiór. Czy aby napewno nie ma szans na odbiór z nadajnika Kosztowy ? Taki urok odbioru w terenie pagórkowatym . Obawiam się , że pozostaje Ci montaż anteny sat. Praw fizyki nie przeskoczysz.

cinek-28
Posty: 16
Rejestracja: 3 lipca 2017, o 22:11
Miejscowość: Wola Radziszowska
Odbiornik: TV Samsung seria 6
Instalacja antenowa: UHF siatka + ATZ5 VHF połączone zwrotnicą Telmor
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX8 w Małopolsce Południowej

Post autor: cinek-28 »

Rozumiem, że trudny teren, że trzeba silną antenę i wzmacniacz. Gdybym nie odbierał tego muxa kilka miesięcy to bym się pogodził że tak musi być. Mux 8 odbierałem stabilnie na kanale 7 pionowo z Wisły na antenie ATZ4 i LNA 169. Pewnego dnia sygnał znikł całkowicie. Uruchomienie Rabki mogłoby spowodować, że jakość sygnału spadła ale siła powinna zostać na podobnym poziomie a tu się stało tak, że siła i jakość 0 %. Wiem, że coś zmieniono po stronie nadawczej tylko Panowie z Emitela nie chcą lub nie mogą tego tu napisać. Teraz mam już ATZ 12 strojoną na kanał 7 i LNA 177 i dalej brak sygnału. Na kanale 6 poziomo z Katowic podobnie.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: MUX8 w Małopolsce Południowej

Post autor: K63 »

cinek-28 pisze: co się takiego wydarzyło wiosną roku 2017
Acid pisze:Uruchomiono nadajnik na Luboniu Wielkim
Nadajnik koło Rabki uruchomiono chyba w grudniu 2016 - w tym samym czasie co Skrzyczne.
viewtopic.php?f=50&t=6750&p=220146&hilit=Rabka#p220146
Na początku kwietnia 2017 włączono mux-8 z Gubałówki, ale nie wydaje mi się by miał on wpływ na odbiór.

cinek-28
Posty: 16
Rejestracja: 3 lipca 2017, o 22:11
Miejscowość: Wola Radziszowska
Odbiornik: TV Samsung seria 6
Instalacja antenowa: UHF siatka + ATZ5 VHF połączone zwrotnicą Telmor
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX8 w Małopolsce Południowej

Post autor: cinek-28 »

Skrzyczne uruchomiono w grudniu 2016 i wtedy był możliwy odbiór mux 8 w Radziszowie. Wiosną 2017 sygnał znikł i nikt nic nie wie. UKE też potwierdza, że brak sygnału. Gdzie mogę jeszcze pytać, co robić ? Przecież uruchomienie nowych nadajników na tym samym kanale nie może powodować spadku siły sygnału do zera czyli całkowity brak sygnału . Gdyby siła była podobna a jakość spadła do zera to szukałbym problemów z SFN. Jak dla mnie coś zrobiono z mux 8 na Skrzycznym tylko dlaczego panowie z Emitela, którzy piszą w wielu tematach na tym forum tutaj milczą.

Zablokowany