[POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Albin
Posty: 7
Rejestracja: 15 grudnia 2017, o 15:06
Miejscowość: Wyszków

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Albin »

Pochodziłem dziś po sklepach żeby zobaczyć co tu jest do wyboru i generalnie są 2 typy do montażu w mojej okolicy. W jednym sklepie pan polecał antenę asr a w drugim Televes V Zenit Mix HD LTE za prawie 200zł i powiedział, że tańszych nie ma co kupować bo szkoda pieniędzy.
Teraz pytanie - polecają te anteny bo są faktycznie lepsze i televes za 190zł będzie ponad 4x lepszy od atx 55 z firmy inel za 42zł? Czy polecają bo to akurat mają i chcą sprzedać a odbiór będzie taki sam na tym i na atx 55? Mam nadzieję, że to już ostatni post jak zadaję pewnie głupie pytania i w następnym pochwalę się dobrym sygnałem ale proszę jeszcze o odpowiedź na powyższe.
Z góry dziękuję

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: DVB-T/S »

Sam wiem że wystarczy dobra antena za 30 zł. Góra plastiku w televesie kończy się wymianą anteny po kilku latach. Cena nie idzie z jakością.
Chcesz znać co jest sensowne i kosztuje rozsądne pieniądze pisz na PW.

Ksieciunio
Posty: 11
Rejestracja: 17 września 2017, o 14:24
Miejscowość: Drezdenko

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Ksieciunio »

Panie Albin sam kiedyś byłem w takim dylemacie, polecaja antene za 30 zl, a w sklepach są ładne duże za 200zl. Jak to jest ze taka może działać ? Jednak posłuchałem się użytkowników z tego forum i cieszę sie że nie dałem nabić sie na butelkę, kupiłem prawie polecana antene i mam piekny obraz.
W drugiej lokalizacji mam założoną tą antenę http://sklep.satserwis.pl/antena-uhf-atz-16b-21-69.html + symetryzator 21-60 i odbiera MUX 1,2,3 (siła 90%, jakość 100%), na dodatek łapie MUX8 (siła 38%, jakość 52%). Wprost rewelacja

Albin
Posty: 7
Rejestracja: 15 grudnia 2017, o 15:06
Miejscowość: Wyszków

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Albin »

Dziękuję za pomoc. Miałem zamówić atx 55 przez Internet ale znalazłem sklep w Warszawie (Inel) z tymi antenami a, że miałem i tak podjechać załatwić sprawę to pojechałem kupić osobiście. Zapytałem o radę i powiedzieli, że atx się nada ale lepszą anteną dla mnie będzie ATZ 25 bo nie ma plastikowych elementów które z czasem się kruszą, łamią, pękają itp. Pan sprawdził też na jakiejś stronce (nie widziałem jej wcześniej) że dla mojej lokalizacji muszę odbierać sygnał z Raszyna a nie PKiN i odległość zwiększa się o 20km i stwierdził, że to kolejny argument za ATZ, będzie lepsza na większą odległość więc kupiłem polecaną antenę.
Dziś pojechałem zamontować. Sprawdzenie sygnału przed montażem - siła 9%, jakość 45% (zawsze obraz się pogarszał jak była gorsza pogoda).
Po zamontowaniu nowej anteny (pomimo, że maszt przechodzi przez środek anteny) - siła 90%, czasem spada do 70% w zależności, który kanał, a jakość 100%. Do tego musiałem zastosować posiadany wzmacniacz SWA-6000/6T, na samym symetryzatorze nie było sygnału.
Wszystko śmiga jak powinno, jeszcze raz dziękuję za rady, pewnie jakby nie forum to bym kupił najpopularniejszą antenę z allegro 2x droższą a efekt końcowy mógłby być różny...

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: DVB-T/S »

Jak nie miałeś sygnału to oznacza że masz przynajmniej 70m przewodu koncentrycznego albo jest on krótszy (np. 20m) ale najgorszej jakości.

U siebie mam od pasywnej anteny 10m przewodu, rozdzielacz na 3 i kolejne 15m przewodu. Straty na nim są na poziomie 10-15db a na końcu i tak mam jeszcze blisko 60dBuV.

Niestety to kuleje że ludzie kupują gówno, potem ładują wzmacniacz bo nie chce działać, zaczyna działać, a po pewnym czasie znowu nie działa i wtedy zaczyna się pasmo nieszczęść i wydatków. Nowy wzmacniacz, zasilacz, gówniany przewód i tak w kółko. Na końcu wzywają fachowca co przesądza o wymianie anteny itd.

A wystarczyło kupić porządny, zewnętrzny, żelowany przewód, odpowiednią antenę i by działało pasywnie.

Oby u Ciebie taki scenariusz się nie sprawdził.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: K63 »

Albin pisze:Po zamontowaniu nowej anteny (pomimo, że maszt przechodzi przez środek anteny) - siła 90%, czasem spada do 70% w zależności, który kanał, a jakość 100%.
Lepiej byłoby gdyby antena zamontowana była na szczycie masztu.
viewtopic.php?t=2448&start=40#p204613
Jeżeli jest niżej i sygnał jest niestabilny, zastosuj uchwyt boczny (np. 40-50 cm). Sygnał niby jest dobry, ale po takim montażu powinien być lepszy. Skoro na symetryzatorze nie było sygnału, to podejrzewam że po wzmocnieniu rewelacji raczej nie ma. Bez pomiaru tak naprawdę nie wiadomo jakie parametry kryją się za tymi 100%. Nie wiadomo jak skalibrowano odbiornik i jakim minimalnym wartościom BER i MER te procenty odpowiadają.

Albin
Posty: 7
Rejestracja: 15 grudnia 2017, o 15:06
Miejscowość: Wyszków

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Albin »

Jeżeli chodzi o kabel to faktycznie jest go sporo. Ciężko dokładnie określić ile metrów ale na pewno 10 by nie starczyło. Tak jest to wszystko rozmieszczone, że raczej ciężko zejść z tej długości. Wiem, że im krócej tym lepiej, może jakiś pomysł mi wpadnie do głowy.
Jeżeli chodzi o maszt to jak będzie cieplej w planach mamy go przewrócić na ziemię, skrócić i będzie wszystko zgodnie z zasadami ;) Spróbuję wtedy jeszcze raz bez wzmacniacza, może faktycznie ten masz trochę przeszkadza.
O uchwycie nawet myślałem, szukałem czegoś podobnego do mocowania na pionową rurę ale nie znalazłem, pewnie za słabo szukałem. W każdym razie telewizja działa, obraz i dźwięk ok, nic nie przerywa i jestem zadowolony z efektu.
Co do sygnału to nie jest tak, że skacze 70%-90% tylko na k27 jest trochę inna wartość niż na k58. Wydaje mi się, że to wynika z konstrukcji anteny gdzie na wyższych częstotliwościach jest większe wzmocnienie. Bez przełączania to nie ma takich skoków, jest +/- 3% więc chyba w miarę stabilnie.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: DVB-T/S »

Jak na 10m nie masz w ogóle sygnału to teraz odbierasz na granicy. Troszkę się pogorszy i będzie płacz.

Nie lepiej było komuś dać stówkę (albo mniej) i by przyszedł, pomierzył i miałbyś spokój.
Twoje pieniądze i widać że bardzo bogaty.

grzesiekt19
Posty: 5
Rejestracja: 4 lutego 2016, o 23:26

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: grzesiekt19 »

Witam,
jaką antenę polecicie dla lokalizacji

49°40'54.5"N 20°34'47.2"E (49.681798, 20.579775)

najprawdopodobniej odbiór z nadajnika RTON Przehyba - Sczawnica 24km
inne możliwe lokalizacje to Kraków-Chorągwica 47 km, Tarnów - G. Św Marcina 45km, Krosno - Sucha Góra 89km

potrzebuję jednej anteny do MUX8 + MUX1,2,3 która będzie zamontowana na uchwycie do komina, najlepiej żeby była jak najmniejsza, chciałbym uniknąć montowania masztu oraz dwóch osobnych anten. Długość przewodu to około 10m. Proszę o polecenie jaki przewód będzie najlepszy. Myślę, że można zastosować na całej długości czarny przewód, żeby nie robić dodatkowych złączek? Podłączony będzie tylko jeden TV. Sąsiedzi w większości mają siatkowe anteny ale nie wiem czy odbierają na nich MUX8.


Kraków-Chorągwica
https://zapodaj.net/6a58ab54c28ba.png.html

Krosno - Sucha Góra
https://zapodaj.net/679f1c47ce560.png.html

RTON Przehyba - Sczawnica
https://zapodaj.net/0fef6127df499.png.html

Tarnów - G. Św Marcina
https://zapodaj.net/6115a0d43348f.png.html

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: K63 »

Jedynym rozsądnym kierunkiem wydaje się być Przehyba. Teoretycznie może być jednak kłopot z odbiorem, bo Twoja lokalizacja leży w cieniu Wysokiego. Dlatego właśnie na tej górze zlokalizowano doświetlenie mux-3, które zapewne widzisz. W praktyce z odbiorem Przehyby może być nie najgorzej. Popytaj sąsiadów czy odbierają tylko 7 kanałów TVP (mux-3 z G. Wysokie), czy więcej. Przehyba nadaje mux-8 w polaryzacji pionowej, więc do odbioru wszystkich mux-ów potrzebna jest antena "dwupolaryzacyjna". Z racji że będzie montowana na kominie powinna być w miarę lekka. Klasyczna siatka nie jest przystosowana do odbioru VHF w polaryzacji pionowej. Jeżeli nawet coś złapiesz, to sygnał może być kiepskiej jakości. Osobiście na początku spróbowałbym Emme Esse 560HVD.
grzesiekt19 pisze:Proszę o polecenie jaki przewód będzie najlepszy. Myślę, że można zastosować na całej długości czarny przewód, żeby nie robić dodatkowych złączek
Rozsądny pomysł. Najlepiej z żyłą miedzianą 1.13 mm i dobrym ekranowaniem. Może dostaniesz taki w Nowym Sączu w Androtinie (koło Europy) lub na Paderewskiego.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: DVB-T/S »

Ta antena to zwykły badziew! Na VHF ma zysku w granicach 6-8dB czyli tyle co nic.

grzesiekt19
Posty: 5
Rejestracja: 4 lutego 2016, o 23:26

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: grzesiekt19 »

Czyli:
- antena
https://satsklep.pl/pl/p/Antena-DVB-T-U ... Esse/23027

- kabel
http://www.dipol.com.pl/przewod_koncent ... 1017_1.htm

- w linii antena na dachu - Prehyba mam też bezpośrednią widoczność na Wysokim na 2 BTSy Play oraz obok T-mobile+Orange+MUX3 w związku z tym czy dodatkowo kupić filtr LTE? W sensie czy może zaszkodzić?
https://satsklep.pl/pl/p/Filtr-LTE4G-Jo ... -dB-/14212

- wtyk antenowy
https://satsklep.pl/pl/p/Wtyk-IEC-Cabel ... nstal/1410

- uchwyt
https://satsklep.pl/pl/p/Uchwyt-anteny- ... 01.003/302
i pytanie jaka powinna być minimalna odległość elementu anteny od blaszanego dachu

i jeszcze pytanie, w niedalekiej przyszłości planuję zakup amplituner z DAB+(zależy mi na trójce i czwórce PR) jeśli uruchomią na Prehybie DAB+ w V można próbować podpiąć Amplituner do tej anteny? Takim rozdzielaczem
https://satsklep.pl/pl/p/Rozgaleznik-3-x-gn.-F/39959


Rozumiem, że antena z polecenia jest pasywna, więc po czym poznać że potrzeba wzmacniacza, czy inną antenę w przypadku gdyby nie było odbioru?

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: DVB-T/S »

Ta antena jest bardzo słaba! Tam się nadaje gdzie odbiera na siatce :lol:

Dobra instalacja zawiera 2 anteny. Ty chcesz na skróty - Twoja sprawa (i pieniądze, czas, nerwy).

Jak nie będzie odbioru co wtedy zrobisz? Bez pomiarów to jest loteria.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: K63 »

[
DVB-T/S pisze:Na VHF ma zysku w granicach 6-8dB czyli tyle co nic.
Czyli tyle samo co np. dedykowana na VHF Dipol 4/5-12 (tak przynajmniej podają producenci tych anten)."Tyle co nic" to na samym dipolu.
Każda antena jest na tyle dobra, na ile radzi sobie w danej lokalizacji. Nie można od razu zakładać że będzie źle. Znam trochę te okolice i dlatego uważam że jest szansa odbioru na tym logarytmie. Oczywiście najlepiej byłoby zastosować dwie oddzielne anteny, ale póki co nie ma gwarancji że ten układ także zda egzamin. Jeżeli jednak @grzesiekt19 chce to zrobić samodzielnie, musi eksperymentować. Najłatwiej i najtaniej byłoby zacząć od - np. pożyczonej od sąsiada - siatki i na podstawie osiągniętych wyników podejmować dalsze kroki.
grzesiekt19 pisze:Rozumiem, że antena z polecenia jest pasywna, więc po czym poznać że potrzeba wzmacniacza, czy inną antenę w przypadku gdyby nie było odbioru?
Właśnie dlatego że niedaleko masz BTS-y trzeba uważać ze wzmacniaczami.
Jeżeli sygnał ma dobrą/bardzo dobrą jakość przy średniej sile, to wzmacniacz możemy sobie odpuścić. Natomiast jeżeli mamy niską jakość przy niskiej sile (np. poniżej 50%), najlepiej zastosować antenę o większym zysku. Niska jakość przy optymalnej sile może w Twojej lokalizacji wynikać np. z zakłóceń LTE.
DVB-T/S pisze:jeśli uruchomią na Prehybie DAB+ (zależy mi na trójce i czwórce PR)
Zapewne kilka lat upłynie zanim usłyszysz PR w DAB+ z Przehyby. Na razie proces cyfryzacji Polskiego Radia został wstrzymany i nie wiadomo kiedy ruszy. Ale teraz możesz odebrać Mux RDN (RDN Małopolska, Radio RDN Nowy Sącz, Radio eM Kielce, Radio VIA, Radio OFF Kraków).

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: DVB-T/S »

Nie twoja kasa więc nie kupi tą antenę, a jak nie zadziała to inną, i jeszcze inną.

[...]

Awatar użytkownika
Acid
Posty: 308
Rejestracja: 11 lutego 2009, o 17:54
Odbiornik: Philips PUS8303 / Sharp HI3422E
Instalacja antenowa: Dipol-16/21-60 / Dipol-4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Acid »

@grzesiekt19 Jeśli masz ochotę na trochę majsterkowania proponuje wykonać Ci prostego biquada
https://youtu.be/3Azu6ILl-MI
Anteny logarytmiczne są jednymi z lepszych jakie kiedykolwiek skonstruowano. Mankamentem jest stosunkowo niewielki zysk. Nie masz bezpośredniej widoczności z nadajnikiem i nie wiadomo jakiego syganłu można się spodziewać . Aby mieć jakiś zarys poziomu syganłu u Ciebie możesz wykonać antenę jak w załączonym linku, a kto wie może i nawet się lepiej spisze niż można się spodziewać . Koszt praktycznie zerowy , potrzebujesz niespełna metra drutu, lutownice trochę chęci i jazda :)

Mastertoon
Posty: 2
Rejestracja: 13 stycznia 2018, o 16:39
Miejscowość: KOL/SJ

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Mastertoon »

Witam.
Podepnę się pod temat i poproszę o podpowiedź co do wyboru anteny. Lokalizacja to Jaworzno, w linii prostej niecałe 10km do nadajnika w Katowicach.
Problem w tym, iż okna w bloku wychodzą na drugą stronę. Jest możliwość zwrócenia anteny w stronę masztu nadajnika, tyle że "strzelałbym" sąsiadom w okna. Pozwoliłem sobie dorzucić fotkę, z czym mamy do czynienia- linia czerwona wyznacza nadajnik. Linia żółta pokazuje jak większość anten patrzy, niebieska to kierunek jakiś pozostałych 5%.
I teraz pytanie- 90% ludzi ma anteny kierunkowe, coś pokroju AX1000- ma to sens gdy nie są one zwrócone w stronę nadajnika? To że większość takie anteny ma nie znaczy że jest to odpowiedni wybór... dlatego proszę o poradę.
Obrazek

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: DVB-T/S »

10km to blisko. Na którym piętrze mieszkasz? Pasywna antena pokojowa się nie sprawdza?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: K63 »

Mastertoon pisze:Pozwoliłem sobie dorzucić fotkę
Zdjęcie przekłamuje kierunki, bo jest odwrócone o 90 st.
Mastertoon pisze:linia czerwona wyznacza nadajnik
Mastertoon pisze:okna w bloku wychodzą na drugą stronę
Chcąc odbierać z Kosztowych, musisz szukać sygnału z odbicia od sąsiednich bloków. Egzamin mogłaby zdać zwykła siatka bez wzmacniacza.
Mastertoon pisze:Linia żółta pokazuje jak większość anten patrzy
Azymut na Skrzyczne, które dosyć dobrze pokrywa ten rejon Jaworzna sygnałem mux 1-3. Egzamin powinna zdać pasywna Dipol 19/21-60. Z mux-8 może być gorzej ze względu na niską moc nadawczą. Ponadto sytuację komplikuje odmienna polaryzacja tego mux-a.
Mastertoon pisze:niebieska to kierunek jakiś pozostałych 5%.
Prawdopodobnie odbiór z Chorągwicy k. Krakowa lub z Rabki. Być może sygnał osiągalny jest na wyższych kondygnacjach.

Mastertoon
Posty: 2
Rejestracja: 13 stycznia 2018, o 16:39
Miejscowość: KOL/SJ

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Mastertoon »

Piętro 6, czyli ponad linią drzew i mniejszych bloków.
Bardzo fajne odpowiedzi, teraz już wiem na co sąsiedzi patrzą.
Pokojowa jest na innym telewizorze i średnio zdaje egzamin. Na główny odbiornik chciałbym coś solidnego. Teraz jeszcze czy takim np. ax1000 z mux8 można szukać sygnału z Katowic? A może Telmor ASR albo inna siatkowa będzie lepsza?

Zablokowany