DAB+ w Polsce

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DVB-T/S »

Więcej troski? Jak nadają za darmo to się nie dziwię.

Jeśli twoje RADYJKA mające jeden głośnik grają na stereo po podłączeniu słuchawek czy innego zestawu wzmacniacz-głośniki - to coś tu poszło nie tak :shock:

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Max van Org pisze: Do tej pory nadawcy mogli twierdzić, że nie ma wolnych częstotliwości w paśmie VHF II. Uzupełnienie zasięgu sieci DAB+ w miejscach, gdzie są problemy, nadawcy nie mogą już zwalać na brak częstotliwości. Problemem może być brak kasy. Problemem nie jest standard DAB+ a „zamrożenie” planów rozbudowy sieci. W niewielu miejscach w Polsce możemy sprawdzić, czy SFN działa dobrze. Możliwość wykorzystana SFN jedną z istotnych zalet tego standardu.
Problemem jest nie tylko zamrożenie, ale też twoje mieszanie na forach.
Tak, SFN to zaleta. Chcę doświadczyć zmiękczenia pola z wieży na Cieszyńskiej za pomocą ułamka kW ERP w SFN z RTCN-em Krynice. W środku miasta DAB przerywa w licznych miejscach. Tylko nie pisz o złych odbiornikach.
Napisz więc w tej sprawie do PR jako redaktor działający na rzecz DAB.
DVB-T/S pisze:Więcej troski? Jak nadają za darmo to się nie dziwię.

Jeśli twoje RADYJKA mające jeden głośnik grają na stereo po podłączeniu słuchawek czy innego zestawu wzmacniacz-głośniki - to coś tu poszło nie tak :shock:
Nic tu nie ma nieprawidłowego. Układ odbiornika jest zawsze stereo - nawet tych z jednym głośnikiem, włącznie z końcowym wzmacniaczem małej częstoliwości. Pojedyńczy głośnik odtwarza albo jeden kanał (lewy) albo ich sumę. Na gniazdku słuchawkowym jest zawsze stereo - to słychać. Duale i Sangeany, gdy działają w trybie UKF, mają przełącznik stereo/mono pozwalający na polepszenie odsłuchu stacji o słabym sygnale.
Myślę, że nikt nie produkuje monofonicznych w całości odbiorników DAB. Bebechy radia zawsze dają stereo chyba, że samo nadawanie jest mono jak np. w przypadku PR24 i Radia Poland w muxie Polskiego Radia.
Ostatnio zmieniony 7 stycznia 2018, o 14:27 przez antypyra, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DVB-T/S »

Czyli kupujesz STEREOFONICZNY odbiornik DAB+ który jest tylko opcją :lol:
To tak jak by sprzedawali auto bez jednego koła.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

DVB-T/S pisze:Czyli kupujesz STEREOFONICZNY odbiornik DAB+ który jest tylko opcją :lol:
To tak jak by sprzedawali auto bez jednego koła.
Źle to interpretujesz. Stereo przy dwóch głośnikach, ale małej obudowie i tak jest problematyczne. Odbiornik z dwoma głośnikami z reguły jest większy i droższy i mało poręczny. A przy takim rozwiązaniu z jednym głośnikiem jest w miarę niewielki i mobilny, a stereo mamy na słuchawki.
Myślę, że firmy tak czyniące wiedzą, co robią.
Zresztą praktyka ta jest stara i w co lepszych dawniejszych odbiornikach przenośnych, gdy jeszcze nikt o DAB nie myślał, była już stosowana.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: hadam »

antypyra pisze: Nie uważasz, że radio nie jest od grania tylko na namiastkach radioaparatu?
I już wiadomo, że efekty są lepsze na tunerach niż radiach przenośnych. Była o tym już dyskusja. DVB-T/S mnie przekonał nawet do tunera komputerowego z dobrą kartą.
Ależ tu w pełni się z Tobą zgadzam. Pisałem o tym również, takie radyjka są raczej do wysłuchania wiadomości i w ogóle żeby coś tam rzępoliło w biurze czy w kuchni i pewnie większość ludzi tak słucha. Ale są i tacy co potrzebują posłuchać dobrej muzyki na dobrym sprzęcie i do tego służą właśnie lepsze tunery, wieże, kina domowe itd.
Rynek przystosuje się raczej do większości, ze względów ekonomicznych. Co nie świadczy o tym, że tej jakości ma nie być, wprost przeciwnie. Tyko, że ja jestem realistą i aby przesłać nieskompresowany sygnał radiowy w jakości co najmniej CD to potrzeba około 1400 kb/s.
FM nie ma tu przewagi w jakości dźwięku, bo też jest kompresja, a czysto gra gdy jest mocny nadajnik i do tego blisko im dalej tym większe szumy, albo w ogóle nie możliwy odbiór bez wzmacniacza i porządnej anteny. A DAB+ mi odbiera bez problemu na antence teleskopowej.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Ciesze się, że się zgadzamy. Też jestem realistą. Nie myślę o jakości CD w radiu i owych 1400 kbps. Przecież wiem, na jakiej zasadzie to działa. Myślę, że kosztem likwidacji Polandu w muxie PR mogłoby podwyższyć Trójkę - dość popularny program oraz nieco Dwójkę i RD oraz ewentualnie coś jeszcze uruchomić.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DVB-T/S »

Zresztą praktyka ta jest stara i w co lepszych dawniejszych odbiornikach przenośnych, gdy jeszcze nikt o DAB nie myślał, była już stosowana.
Niby kiedy i przez jakie firmy?

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Chociażby Sony - flagowy odbiornik globalny ICF SW 7600 GR. Na UKF był stereofoniczny i miał jeden niezbyt imponujący głosniczek.
https://www.amazon.com/Sony-ICF-SW7600G ... B00006IS4X

Mam sypać przykładami dalej?

Sony ICF Sw11
https://www.sony.pl/electronics/radia/icf-sw11

Degen 1103 odbiornik globalny:
http://www.ercomer.pl/pl/p/DEGEN-DE1103 ... ji-SSB/102

Było więcej, ale robi się off, więc tylko tylko dodam, że było oczywiście bardzo wiele odbiorników bez DAB z jednym głośnikiem i były one po prostu odbiornikami monofonicznymi w całej konstrukcji i po włożeniu wtyku słuchawek - bez specjalnej przejściówki - nawet grała tylko jedna słuchawka (nie w każdym tak było).
Ostatnio zmieniony 7 stycznia 2018, o 16:19 przez antypyra, łącznie zmieniany 8 razy.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: hadam »

Dołączę się do tematu.
Przykład taki choć dotyczy współczesnego radia DAB+ masz w tym filmie do którego link wkleiłem na poprzedniej stronie, dlatego wklejam ponownie.
https://www.youtube.com/watch?v=QzLMZln25Do
Obejrzyj pod koniec gdzie facet rozbiera takie radyjko i opowiada z czego się składa.
Radyjko ma jeden głośnik, wydawałoby się, że mono, ale na samym już końcu jest włączone i to na analogu. Przeczytaj na wyświetlaczu „RMF FM ST FM” gdzie ST znaczy stereo.
Na moim, gdzie jak pisałem z analogu na antenie teleskopowej to tylko odbiera RMF-FM właśnie, jest podobnie, a to ST w zależności od warunków odbioru czasem mruga i wtedy wyraźnie słychać zmianę przejście, dźwięku stereo a mono i w dodatku kiedy pojawia się „ST” to i RDS zaczyna przez ten czas działać, a w słuchawkach to już bezdyskusyjnie słychać stereo lub mono.
W tym samym radiu, ale już w DAB+ takiego efektu nie ma, bo tam zawsze jest stereo i nie ma możliwości aby z powodu słabego sygnału odbiornik przeszedł na dźwięk mono, może co najwyżej zaniknąć odbiór całkiem.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Zgadza się. I na słuchawkach gra stereo zawsze, o ile w muxie dana stacja jest stereo. A na UKF zależy to jeszcze od ustawienia w menu ustawień.
Jeśli mamy gadać o odbiornikach to może w odpowiednim temacie.

Zachęcam tu:
viewtopic.php?p=228385#p228385

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

antypyra pisze:
Max van Org pisze:
antypyra pisze:W DAB jest dźwięk bez szumów, ale często zdegradowany wewnętrznie przez nadmiar kompresji. Zwłaszcza w krajach "przodujących" w nim.
Piszesz o dźwięku zdegradowany przez nadmiar kompresji. Możesz udowodnić, że na UKF-ie wszystkie rozgłośnie nie wykorzystują kompresję i nie biorą udział w „loudness war”? https://pl.wikipedia.org/wiki/Loudness_war
Nie wykręcaj kota ogonem!!!! (...)

Komerchy tylko wrzeszczą, przesterowują MPX, wysokie robią na żyletę, niskie na łomot. Więcej zniekształceń od konkurencji. Gdyby nie norma MPX, byłby już zupełny bajzel.
Więcej troski jednak zachowuje PR.
W wykazie „radiofonia naziemna” na portalu KRRiT wymieniono 268 koncesji komercyjnych,
Audytorium 17 twierdzi, że członkowie produkują 17 programów regionalnych, 6 miejskich i 3 dla multipleksów DAB+,
Polskie Radio produkuje 8 programów (4 nadaje na UKF-ie i w DAB+, 4 tylko w DAB+),
w sumie 302 programy, w tym 295 UKF i 7 DAB+.

Na UKF-ie nadaje 295 programów, tylko 4 należą do Polskiego Radia, czyli 1,4 %. Udział w rynku jest większy. Cały czas przytaczasz jako wzorzec dla innych nadawców programy Polskiego Radia. Zgadzam się, że są wzorcem odnośnie jakości dźwięku, ale nie zgadzam się, że można rynek spostrzegać wyłącznie uwzględniając tylko 4 programy Polskiego Radia, czyli 1,4 % wszystkich rozgłośni. Ok. 98 % robi co chce i zniekształca dźwięk również na UKF-ie.

Wiem, że napiszesz, że manipuluję. Jeżeli tak jest, to podaj proszę, ile nadawców komercyjnych wypowiedziało się w konsultacjach nt. MPX=0 dBr za stosowaniem normy ITU-R BS.412? Przypominam sobie, że koniecznie chcieli zastosować MPX=3 dBr. Czyli gloryfikujesz UKF nie uwzględniając 98 % programów w eterze. Spostrzegasz rynek tylko uwzględniając część programów Polskiego Radia.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DVB-T/S »

Antypara twoje przykłady to radyjka (przenośne) i ze względu na gabaryty 1 głośniczek (pierdziawka) jest pożądany.

To co pokazujesz ma mało wspólnego z porządnym dźwiękiem - tyle tylko że gra.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Ja na pewno nie porównuję przenośnych odbiorniczków z wysokiej klasy tunerami, ale czy przekonałem Cię, że odbiornik przenośny z jednym głośniczkiem (obojętne czy z DAB czy bez DAB) może być być stereofoniczny i możliwość odbioru stereo dawać na słuchawkach. Jakość na słuchawkach jest zawsze lepsza niż przez głośniczek, a nawet dwa. Ale zależy ona od ich jakości, jak również od jakości wzmacniacza sygnału podawanego na słuchawki. W odbiornikach z DAB coraz częściej stosuje się wzmacniacz pracujący w klasie D.

Wydawało mi się, że jesteś zaskoczony faktem "stereofoniczności" odbiorników przenośnych z jednym głośnikiem.

@MvO
Wiem, że komercha chce ryczeć i doszło do ograniczenia MPX zaledwie do +3 dBr zamiast do 0 dBr. Komercha tak pojmuje konkurencję i tam panuje prawo dżungli i myślenie prymitywne, które chcesz nam przedstawić jako szlachetne panowanie demokracji.
Najlepiej byłoby palić dewiację, stosować bez opamiętania loudness war, podbijać , przekręcać, deformować, łoić i łoić, byle uwalić konkurenta i być słyszalnym jak najdalej.
Popierając stacje komercyjne w tej postawie, chcesz doprowadzić do jeszcze większego bajzlu na UKF, żeby głosić propagandę o jego zamknięciu.
A potem co?
DAB oczywiście. Z 1295 stacjami o jakości 32 kbps? Tylko w DAB już nie będziecie tak łoić.
Ostatnio zmieniony 8 stycznia 2018, o 09:56 przez antypyra, łącznie zmieniany 10 razy.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DVB-T/S »

Klasa D jest dla głuchych ludzi.
Sama idea potaniania odbiorników katastrofalnie odbiła się na ich torze audio.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Myślę, że na wyrost i a priori oceniasz wszystko negatywnie, nie wdając się w słuchanie i porównywanie.
Nie twierdzę, że klasa D to jakiś ideał, bo ja mam wzmacniacz tranzystorowy klasy A i takiż lampowy tetrodami strumieniowymi w końcówce, ale tego da się słuchać tylko w domu. A w polu?
Ostatnio zmieniony 8 stycznia 2018, o 09:43 przez antypyra, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DVB-T/S »

Myśl co chcesz. Liczy się co słychać z głośnika.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

A na polu czego słuchać? Wytargać wzmacniacz klasy A ważący 20 kg na pole?
I mała prośba o niezaśmiecanie tematu.
O radiach DAB zachęcam do pisania tu:

viewtopic.php?p=228385#p228385

Tutaj o loudness war- estetyce dla idiotów:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Loudness_war
Ostatnio zmieniony 8 stycznia 2018, o 15:31 przez antypyra, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: hadam »

DVB-T/S pisze: Jeśli twoje RADYJKA mające jeden głośnik grają na stereo po podłączeniu słuchawek czy innego zestawu wzmacniacz-głośniki - to coś tu poszło nie tak :shock:
Wyraziłeś zdziwienie tym faktem, oprócz treści zdania to także duże litery i emotikon dobitnie o tym świadczą.
DVB-T/S pisze:
Zresztą praktyka ta jest stara i w co lepszych dawniejszych odbiornikach przenośnych, gdy jeszcze nikt o DAB nie myślał, była już stosowana.
Niby kiedy i przez jakie firmy?
Tu dalej szedłeś w zaparte.

Kol. @antypyra udowodnił Ci, że takie radia analogowe były, ja z kolei potwierdzam, że radyjka DAB+ z jednym głośnikiem mają bebechy stereo i też wkleiłem link.
Więc jeśli nie chcesz przyznać, że nie masz racji, to powinieneś nie ciągnąć dalej tematu, bo w dalszej dyskusji odwracasz kota ogonem.
DVB-T/S pisze:Antypara twoje przykłady to radyjka (przenośne) i ze względu na gabaryty 1 głośniczek (pierdziawka) jest pożądany.

To co pokazujesz ma mało wspólnego z porządnym dźwiękiem - tyle tylko że gra.
To więc jeśli odtwarzają dwa niezależne kanały dźwięku na stereo a nie jeden mono, w dodatku na obudowie jest napisane "stereo" mają wyjście mini jack stereo, to jakie to jest radio? Bo to, że takie radyjka nie mają nic wspólnego z porządnym dźwiękiem. to już całkiem inny temat.
A np. telefony komórkowe, które w większości (nie wszystkie) mają tylko jeden wbudowany głośnik, a przecież też są stereo, nie spotkałem się z takim, aby pliki mp3 czy radio, przez słuchawki odtwarzał w mono.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

@Obywatel DVB-T

Twoje ostatnie zdania to bardzo dobra argumentacja.

Przepraszam, ale skrajne postawy reprezentowane przez MvO i DVB-T/S nie bardzo mi odpowiadają.
Chodzi o negację jakości dźwięku jako zagadnienia w dyskusji o DAB+ z jednej strony (MvO) i negację i pogrążanie DAB+ w ogóle z drugiej strony (DVB-T/S).

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: hadam »

ObywatelDVB-T pisze: Nie napisałem, że jakość dźwięku nie jest ważna bo jest, ale jej nie ma, podobnie jak nie ma jakości w MUX-3. Miałem na myśli to, że dla większości i tak jest to bez większego znaczenia, ważne że gra i nie szumi, bo i tak słuchają na niewielkich odbiornikach najczęściej mono.
Muszę i ja uderzyć się w piersi. Bo treść mojego wcześniejszego posta może wprowadzać faktycznie w błąd.


Napisałem:
(ważne że gra i nie szumi, bo i tak słuchają na niewielkich odbiornikach najczęściej mono.)

A powinienem napisać:
(ważne że gra i nie szumi, bo i tak słuchają na niewielkich odbiornikach najczęściej w mono.)

Niemniej jednak w dalszej dyskusji wyjaśniliśmy.

Jeszcze tak na marginesie dodam, że facet w tym filmie mówi o tym, że na podobnych gotowych układach budowane jest większość tego typu odbiorników i że jest możliwość wyprowadzenia z niego czytnika USB albo na kartę SD, aby odtwarzać np. pliki mp3, to jak miałby odtwarzać tak na logikę, w mono bez możliwości stereo choćby na słuchawkach.
Układy są takie same do odbiorników z jednym jak i z dwoma głośnikami.
Stereo w małych radyjkach niewiele daje, więc niektórzy tną koszty, albo nie tną tylko zamiast dwóch dają jeden głośnik, ale lepszy. Przykład mojego ferdka.
Ostatnio zmieniony 8 stycznia 2018, o 19:10 przez hadam, łącznie zmieniany 1 raz.

Zablokowany