Nowe wymagania techniczne dla odbiornika NTC w Polsce (DVB-T2/HEVC/AC-4) od 1.12.2019, a HbbTV 2.0.1 od 1.1.2021

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Awatar użytkownika
Kuba.G
Posty: 147
Rejestracja: 24 października 2016, o 21:05
Odbiornik: Panasonic TX-P42GT20E
Instalacja antenowa: UHF antena GSM ATK 20
Antena VHF 3 elementowa
Wzmacniacz MA082L Terra
Nadajnik - obiekt nadawczy: Białystok "Krynice"

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: Kuba.G »

Chwyt marketingowy "DVB-T2, DVB-T2 HD" to tak samo jak sprzedawcy opisuja anteny , jeden pisze antena do odbioru MUX-1,2,3, DVB-T 3D drugi pisze antena DVB-T UHD a oboje sprzedają antene UHF.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: dvbtowiec »

Dostałeś już na poprzedniej stronie na Twoje pytanie odpowiedź, kolega napisał:
DVB-T/S pisze:DVBT, T2, S, S2 i C to tylko standardy nadawania (odbioru).
Ja to rozwinąłem ;)

Nie ma czegoś takiego jak DVB-T2 HD
Standard to DVB-T2 i tu może być kodek tylko MPEG4, lub także HEVC.

Pan_Paweł
Posty: 23
Rejestracja: 4 sierpnia 2011, o 02:09

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: Pan_Paweł »

Zadałem też moje pytanie do Philips support w Polsce podając przykład w/w telewizorów z których każdy ma H.265, ale jeden ma oznaczenie tunera DVB-T2 HD a drugi DVB-T2 HD.
Odpowiedziano mi, że "telewizor może odbierać jakość HD, ale nie musi się to dziać na wszystkich źródłach. Jeśli przy tunerze nie ma oznaczenia HD, oznacza to, że mimo iż telewizor ogólnie odtworzy jakość full HD, to na tunerze telewizyjnym tej jakości nie odczyta."
No i bądź tu mądry.... Nowy "standard" stworzyli.

Czyli, wg Philipsa, nawet jeśli odbiornik w swojej specyfikacji zawiera dekoder HEVC (H.265), to nie musi on działać w tunerze? Dlaczego niby sygnał telewizji naziemnej miałby być "gorzej traktowany" niż sygnał z innego źródła? Dla mnie nie ma to sensu. A co wy sądzicie ?
pozdrawiam,
Paweł

Awatar użytkownika
Robertus
Posty: 205
Rejestracja: 12 maja 2012, o 13:43

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: Robertus »

dvbtowiec pisze: Nie ma czegoś takiego jak DVB-T2 HD
Standard to DVB-T2 i tu może być kodek tylko MPEG4, lub także HEVC.
Z pojęciem DVB-T2 HD można się spotkac powszechnie na "rynku niemieckim".
Oznacza to po prostu standard DVB-T2 z kodekiem HEVC.

"(...)
DVB-T2 HD is the successor to DVB-T antenna-based television. It represents a combination of the DVB-T2 broadcasting standard and the HEVC video codec, offering improved quality (primarily in HD) and expanded programming (around 40 channels in metropolitan areas).
(...)
DVB-T2 HD is a joint initiative of ARD, the federal state media authorities, Mediengruppe RTL Deutschland, ProSiebenSat.1 Media SE, VPRT and ZDF.
(...)"
źródło: http://www.dvb-t2hd.de/englisch

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: dvbtowiec »

Ok, może potocznie tak to oznaczają, ale to już jakiś konkret oznacza HEVC.

Natomiast po tym co pisze kolega odnośnie odbiorników:
"telewizor może odbierać jakość HD, ale nie musi się to dziać na wszystkich źródłach. Jeśli przy tunerze nie ma oznaczenia HD, oznacza to, że mimo iż telewizor ogólnie odtworzy jakość full HD, to na tunerze telewizyjnym tej jakości nie odczyta."
To mi sugeruje że chodzi tutaj o HD Ready ;)

Proszę to teraz zestawić z opisem modelu i rozdzielczością:
- Ten który ma oznaczenie DVB-T2 HD, posiada opis modelu "Telewizor LED HD", a rozdzielczość 1366x768
- Ten który ma oznaczenie DVB-T2, posiada opis modelu "Telewizor LED Full HD", z rozdzielczością 1920x1080

Po głębszej analizie tej tabelki:
1. Obsługiwane formaty Video - tu jest HEVC
2. Obsługa MPEG - tu jest MPEG2, MPEG4

IMO ad.1 sugeruje mi źródła zewnętrzne
ad.2. sugeruje mi użyte kodeki DVB-T, T2

Moim zdaniem te telewizory nie mają HEVC w DVB-T2 ;)

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Gdy pojawiły się pierwsze telewizory HD niektóre firmy pakowały tam tunery SD. HD można było uzyskać tylko z zewnętrznych źródeł, ale odbiornik dumnie oznaczano jako HD.
Czyżby firma TPV Technology próbowała powtórzyć stary numer, tyle że tym razem z hevc?

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: DanielK »

Robi się tak bardzo często w telewizorach 4K, które działa jedynie z zewnętrznego źródła, a włożony fabrycznie tuner sat (DVB-S) jest tylko HD.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: dvbtowiec »

Czyli potwierdzają się moje przypuszczenia.
Szkoda tylko że przepisy jasno nie precyzują oznaczeń.
Producenci tworzą zawiłe tabelki z których jasno nie wynika co posiada tuner wbudowany, a co jest możliwe do odtworzenia ze źródeł zewnętrznych.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Dlatego potrzebne jest nowe Rozporządzenie w sprawie wymagań dla odbiorników tv naziemnej i deklaracje zgodności (lub niezgodności) produktów z tymi wymaganiami.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: DVB-T/S »

Niech od razu wszystko określą aby nie było bubli jakie były przez wdrażaniu DVB-T.

Awatar użytkownika
Robertus
Posty: 205
Rejestracja: 12 maja 2012, o 13:43

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: Robertus »

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przekazała do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia w sprawie wysokości opłat za udzielenie koncesji na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych oraz sposobu ich wyliczania.

źródło:
http://www.krrit.gov.pl/regulacje-prawn ... udzie.html

Projekt ten przewiduje już możliwość udzielania koncesji na rozpowszechnianie programu telewizyjnego w sposób cyfrowy rozsiewczy naziemny w multipleksie w standardzie DVB-T lub DVB-T2, w systemie standardowej (SD) lub wysokiej rozdzielczości (HD), jak również w systemie podwyższonej rozdzielczości (Ultra HD).

W odróżnieniu do obowiązującej obecnie regulacji, zgodnie z którą opłata za udzielenie koncesji na rozpowszechnianie programu telewizyjnego w sposób cyfrowy rozsiewczy naziemny w multipleksie o zasięgu ogólnopolskim w standardzie DVB-T, w systemie wysokiej rozdzielczości jest dwukrotnie wyższa niż w przypadku rozpowszechniania programu w systemie standardowej rozdzielczości, w projektowanej regulacji opłata za udzielenie koncesji na rozpowszechnianie programu w multipleksie o zasięgu ogólnopolskim dla obu systemów jest jednakowa. Natomiast dwukrotnie wyższą opłatę przewiduje się w projekcie rozporządzenia w przypadku udzielenia koncesji na rozpowszechnianie programu telewizyjnego w sposób cyfrowy rozsiewczy naziemny w multipleksie o zasięgu ogólnopolskim w standardzie DVB-T lub DVB-T2, w systemie podwyższonej rozdzielczości.

W uzasadnieniu do rozporządzenia czytamy:
"W związku z planowanym wprowadzeniem standardu DVB-T2 i kompresji HEVC (High Efficiency Video Coding), w multipleksie w miejsce dotychczasowego rozpowszechniania programów w standardowej rozdzielczości, możliwe będzie rozpowszechnianie w wysokiej rozdzielczości zbliżonej liczby programów. W Strategii regulacyjnej KRRiT na lata 2017 – 2022, zmiana standardu transmisji DVB-T na DVB-T2 uznana została jako konieczny etap postępu technicznego, skutkujący oczekiwaną przez odbiorców znaczącą poprawą jakości obrazu i dźwięku w programach telewizyjnych. Wspomniany dokument prognozuje, że zmiana ta może nastąpić najwcześniej w 2019 r., a najpewniej w 2022 r."

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: K63 »

Obrazek
TVP rezygnuje z 4, 8 i 16K ?
Na 2018 były plany uruchomienia 4K, a wygląda na to że będzie dokładnie odwrotnie.
http://www.tvp.pl/zamowienia_publiczne/ ... =0&id=1296

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: hadam »

Byli pionierem, w naziemnej i wszelkiego rodzaju innowacji a teraz TVP to pierwszy hamulcowy wszelakiego rozwoju, w tym oferty DVB-T.
FIFA poinformowała w zeszłym roku, że wszystkie 64 mecze mistrzostw będą produkowane w 4K. Możliwość obejrzenia meczów polskiej reprezentacji w rozdzielczości 4K mogłaby wywołać zainteresowanie tą technologią także wśród tych widzów, którzy do tej pory nawet nie mieli do czynienia z UHD. TVP w swojej historii wielokrotnie była motorem napędowym dla wdrażania innowacji. Jej rola przy przechodzeniu z naziemnej telewizji analogowej na cyfrową była nieoceniona. Prowadziła kampanie informacyjne i uświadamiała Polaków o zaletach migracji na DVB-T. Teraz mogłaby pełnić podobną rolę w przypadku wdrażania 4K.

Czytaj więcej na: http://satkurier.pl/news/168498/co-z-4k-w-tvp.html

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

Francja rozpocznie prace nad planem przejścia na DVB-T2(HEVC).

http://satkurier.pl/news/168472/francja ... -hevc.html

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: hadam »

Nowa specyfikacja dosyłu satelitarnego dla nadajników naziemnych, DVB-SIS (Single Illumination System)
Na 88. posiedzeniu Rady Sterującej DVB zatwierdzono nową specyfikację techniczną dla Single Illumination System (DVB-SIS). System ten pozwala na połączenie kontrybucji DVB-T/T2 i dystrybucji DVB-S/S2/S2X w jednym przekazie satelitarnym. Specyfikacja została opublikowana jako DVB BlueBook A175 i zostanie przekazana do ETSI w celu publikacji jako Europejska Specyfikacja Techniczna.

Czytaj więcej na: http://satkurier.pl/news/168993/dvb-sis ... ednym.html

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

Nie wiem czy słyszeliście, czytaliście, że chodzą głosy o możliwej likwidacji, zastąpieniu Ministerstwa Cyfryzacji innym resortem, agencją, instytucją czy czymś innym państwowym tego typu ?

A jak chyba wiadomo: "[...]z inicjatywy Ministerstwa Cyfryzacji w 2017 r. powołany został roboczy Zespół, składający się z przedstawicieli Ministerstwa Cyfryzacji, Instytutu Łączności – Państwowego Instytutu Badawczego, Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz przedstawicieli rynku, tj. nadawców, którego zadaniem jest wypracowanie wymagań technicznych dla odbiorników telewizyjnych w związku z planowaną zmianą standardu nadawania na DVB-T/2.[...]

Źródło cytatu: viewtopic.php?p=228646#p228646

Mam nadzieję, że te zmiany, o ile nastąpią, nie opóźnią prac nad interesującym nas projektem oraz nie spowodują jakiś innych nieprzewidzianych negatywnych skutków dla niego.

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

Najprawdopodobniej, jednak Ministerstwo Cyfryzacji będzie nadal istnieć w obecnym kształcie. Podobno jest już też ustalone, kto zostanie nowym Ministrem Cyfryzacji.

Pan_Paweł
Posty: 23
Rejestracja: 4 sierpnia 2011, o 02:09

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: Pan_Paweł »

Czy jest jakiś sposób, aby sprawdzić czy tuner odbiornika tv posiada dekoder HEVC?

"Zapytaj sprzedawcę/producenta" - może ktoś powiedzieć. A jakże, zrobiłem to. 13 marca napisałem do firmy Vestel Poland, która produkuje wiele "marek" odbiorników tv maila z prostym pytaniem "czy telewizor JVC LED LT-32VF52K posiada tuner DVB-T2 z dekoderem HEVC (H.265)"? I nic...cisza...żadnej odpowiedzi. Po tygodniu przypomniałem się kolejnym mailem, że nadal czekam na informację. I znów żadnej odpowiedzi.

Na początku kwietnia przypadkiem trafiłem na wywiad z panem Andrzejem Kropem dyrektorem zarządzającym firmy Vestel w Polsce (https://imagazine.pl/2017/07/06/o-telew ... el-poland/). Napisałem do niego maila z pytaniem do kogo mam się zwrócić w jego firmie, aby dostać odpowiedź na moje pytanie? Mail został odczytany, ale żadnej odpowiedzi nie dostałem do dzisiaj. Widać to taka nowa "świecka tradycja" w tej firmie, aby nie pisnąć ani słowa, bo "może ono być użyte przeciwko....".
Pan dyrektor chwali się jaka to nowoczesna jest ich fabryka w Turcji. Fabryka może i nowoczesna, ale traktowanie klientów poniżej krytyki!

Próbowałem szukać info w instrukcji obsługi. Ale ona zawiera tak istotne informacje jak to, że z telewizora należy korzystać na wysokości poniżej 2000m albo, żeby nie umieszczać żadnego rodzaju świeczek lub otwartych płomieni na telewizorze, ale parametrów technicznych nie znajdziemy tam żadnych!!! Aż "zatęskniłem" za instrukcjami z czasów PRLu, kiedy to nawet można było znaleźć w nich dołączony schemat ideowy odbiornika!

Podejrzewam, że ten model posiada dekoder HEVC, bo na angielskojęzycznej stronie (na polskiej stronie taki model nie istnieje!) http://jvctv.eu/eu-en/lt-32vf52k/ widnieje zapis: "Tuner Type - HD DVB-T2/C/S2(HEVC)". Ale przecież nie wiem czy model o tym samym oznaczeniu nie jest "wersjonowany" na różne rynki z różną zawartością...?

Wracam więc do mojego pytania z początku: "Czy jest jakiś sposób, aby sprawdzić czy tuner odbiornika tv posiada dekoder HEVC, jeśli producent nie chce ujawnić tej "tajemnicy"?. Oczywiście nie mając takiej transmisji w eterze...
pozdrawiam,
Paweł

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: DanielK »

Tutaj można sobie pobrać pliki TS nagrane z niemieckiej DVB-T2 HEVC:
[edit - aktualny link]
https://drive.google.com/open?id=1Efc80 ... DaGSfqIJvW
Ostatnio zmieniony 25 stycznia 2020, o 12:05 przez DanielK, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

Rumunia przymierza się do konkursu na DVB-T2 i DAB+.

http://satkurier.pl/news/170689/rumunia ... i-dab.html

Zablokowany