MUX-8

informacje techniczne związane z wdrażaniem ósmego multipleksu DVB-T
Awatar użytkownika
Kuba.G
Posty: 147
Rejestracja: 24 października 2016, o 21:05
Odbiornik: Panasonic TX-P42GT20E
Instalacja antenowa: UHF antena GSM ATK 20
Antena VHF 3 elementowa
Wzmacniacz MA082L Terra
Nadajnik - obiekt nadawczy: Białystok "Krynice"

Re: MUX-8

Post autor: Kuba.G »

DVB-T/S pisze: Nie ma to jak robić na pałę!
No w sklepach nie dają na próbę żeby sprawdzić :D kabli ,no jak już będzie remont to sie wymieni na lepszy.
Wymienisz i dalej nie będzie działało i co wtedy?
Nie ma takiej opcji, jak nie pmoże to podniosę antenę wyżej.

Apropo jest lepszy kabel od TRISET PROFI z mniejszym tłumieniem ,ale drogi i ciężki 'jak chor.a TRISET-11 PE ,coś instalatorzy o nim nie wspominą
Ostatnio zmieniony 13 lutego 2018, o 14:58 przez Kuba.G, łącznie zmieniany 2 razy.

fred
Posty: 285
Rejestracja: 13 kwietnia 2012, o 01:17
Odbiornik: Ferguson Ariva T65
Ferguson Ariva T650i
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź, ECIV Zygry

Re: MUX-8

Post autor: fred »

Z Białegostoku na "pomorze" na pewno nie zadziała!

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: MUX-8

Post autor: K63 »

Na kanale TEST w serwisie HbbTV, w zakładce Player pojawiły się Rozgłośnie Regionalne Polskiego Radia - Radio Opole, Radio Opole 2, Radio Gdańsk, Radio Wrocław, Radio Wrocław Kultura, Radio RAM, Radio Szczecin, Radio Szczecin Extra, Radio PiK oraz stacje EuroZET - Radio ZET, Meloradio, Antyradio i Radio ChilliZET.
Tym samym - razem ze stacjami PR i RMF - w serwisie dostępnych jest 25 programów radiowych.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: MUX-8

Post autor: K63 »

EmiTel żąda zdyscyplinowania TVP. Urząd Komunikacji Elektronicznej wszczął postępowanie
W zeszłym tygodniu UKE skierował do TVP zawiadomienie o wszczęciu postępowania w sprawie wydania decyzji, która ma już zawierać termin, w jakim TVP będzie zobowiązana uruchomić swoje kanały. Jeśli ich nie dotrzyma, straci swoje miejsca. (...) TVP nie odpowiedziała na nasze pytania. Dyskusje na temat kanałów, które miałyby zadebiutować na MUX-8, trwają tam od dawna, ale problemem są m.in. pieniądze. Obecne władze najchętniej widziałyby tam sport. Maciej Stanecki, wiceprezes spółki, przyznał, że w projekcie budżetu na 2017 r. przewidziano tzw. rezerwę koncesyjną, lecz nie pokryłaby ona kosztów.
http://wiadomosci.dziennik.pl/media/art ... wanie.html

EDIT:
Przepraszam za zamieszanie. Podałem link do artykułu dokładnie sprzed roku (14.02.2017). Coś nie tak z moją przeglądarką, bo wyświetliła mi go jako dodany w ciągu ostatnich 24 godzin.
Jednak w kontekście tej informacji, utrata 3 slotów przez TVP jest jak najbardziej możliwa.
Ostatnio zmieniony 15 lutego 2018, o 19:49 przez K63, łącznie zmieniany 1 raz.

pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: MUX-8

Post autor: pikaczu »

Czy, coś wiadomo na temat hybrydy, na czarnych testach?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: MUX-8

Post autor: K63 »

Aktualni nadawcy szukają oszczędności, TVP nie ma kasy na mux-8, a Tobie marzą się usługi interaktywne. ;)
Póki co, na jednym kanale masz Pogodę, Wiadomości, Program TV i kilkanaście stacji radiowych.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: MUX-8

Post autor: hadam »

Osobiście sceptycznie podchodzę do tematu radia w telewizorze, tym bardziej internetowego i to w jakimkolwiek wydaniu, czy to przez aplikację HbbTV, czy poprzez widget w smart TV.
Myślę, że na dłuższą metę to się nie przyjmie. O ile dostęp do treści video a także pogody, programu TV i wszelkiego rodzaju szybkiego dostępu do różnych wiadomości ma sens, o tyle radio w telewizorze to bardziej taka ciekawostka, przynajmniej jeśli chodzi o dłuższe sluchanie.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: MUX-8

Post autor: Krosnoludek »

Jak to do k.... nędzy nie mają pieniędzy, przecież tyle milionów złotych dostali ostatnio z budżetu państwa, w przyszłym roku abonament ma zostać zastąpiony dużymi pieniędzmi z budżetu państwa, i co nadal nie będą mieli pieniędzy na nadawanie w MUX-8 ????
Prezes Kurski, teraz nie zrobi chyba z gęby przysłowiowej cholewy i jednak udostępni w MUX-8 TVP Sport w czerwcu, zwłaszcza że w jesieni wybory.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: MUX-8

Post autor: DVB-T/S »

Przestańcie już TVPis Sport. Tego nie będzie i tyle.
Jak ktoś chce sport to płaci z CP i tam ma tyle sportu że nie starczy mu czasu (za niewielkie pieniądze).

W obecnej formie cała NTC to zwykły dinozaur. I pod względem jakości obrazu i wymagań stawianych co do odbioru.

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: MUX-8

Post autor: BiTCity »

Każdy szuka oszczędności nie tylko TVP.
https://m.money.pl/wiadomosci/artykul/a ... 98483.html

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: MUX-8

Post autor: K63 »

A co to ma do mux-8? Ta informacja jest już w temacie dot. mux-1.
viewtopic.php?f=43&p=229012#p229012

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: MUX-8

Post autor: eter »

DVB-T/S pisze:
W obecnej formie cała NTC to zwykły dinozaur. I pod względem jakości obrazu i wymagań stawianych co do odbioru.
Ale mi się to spodobało.
Uderzone w punkt.

Awatar użytkownika
Kuba.G
Posty: 147
Rejestracja: 24 października 2016, o 21:05
Odbiornik: Panasonic TX-P42GT20E
Instalacja antenowa: UHF antena GSM ATK 20
Antena VHF 3 elementowa
Wzmacniacz MA082L Terra
Nadajnik - obiekt nadawczy: Białystok "Krynice"

Re: MUX-8

Post autor: Kuba.G »

Męczę się z mux-8 na antenie pasywnej i doszłem do wniosku,że w blokowisku lepiej mieć z 10 dB wiecej wzmocniony sygnał jest mniej podatny na zakłócenia , przez 3 tygodnie kiedy działał mój wzmacniacz żadne urządzenie nie wpływało na odbior.
Straciłem trochę czasu ale udało mi się uzyskać na drugim TV siłę 70% jakość 80% (bez wymiany kabla).
Przypadkiem zauważyłem ,że przesunięcie pierwszego filtra ferrytowego w lewo lub w prawo na pierwszym TV pojawiają się błędy ,przesunąłem go na odległość gdzie jest 0 błędów, 90% siłe sygnału.
Doszłem do wniosku ,że też sygnał na drugim TV zakłuca mi jakieś urządzenie ,włączam stan sygnału na drugim TV i po koleji wyłączam włączone urządzenia , znalazłem winnego TV BOX M8S+ podlączony do pierwszego TV przez HDMI . siła i jakość wzrosła na drugim TV do 70% ale jeszcze błedy lapało ,zaczołem dodawać filtr ferrytowy i znalazłem drugie źródło zakłócenia listwa komputerowa od ktorej podłaczylem przewód uziemiajacy ,po dodaniu na ten przewód filtra ferrytowego na drugim TV siłę 70% jakość 80% , 0 błędów sporadycznie jakies błędedy ale bardzo rzadko,reasumując zakłóca mi chiński TV box i listwy zasilająca PL , która w sobie ma tylko 2 warystory.
Moja instalacja :
Obrazek
P.S.
Zamówiłem wiecej filtrow na ali.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: MUX-8

Post autor: DVB-T/S »

Jak widzę taki schemat z wartościami 40% to gratuluję wiary w te procenty :lol:
Co one oznaczają?
Jeden TV pokaże 40% jakości drugi 100%. Czy to oznacza że pierwszy jest gorszy?

Proponuję komuś dać zarobić, prawdziwemu instalatorowi posiadającemu prawdziwy miernik i mieć raz a dobrze to wszystko zrobione.

Jak chcesz sam to zrobić kup sobie DIGIAIR PRO II i na pewno ogarniesz temat.

tranzystor
Posty: 254
Rejestracja: 28 października 2014, o 11:24
Miejscowość: Bielsko i Żywiec
Odbiornik: Amiko mini 4K UHD Combo oraz Technisat Viola 2 DAB+
Instalacja antenowa: Antena szerokopasmowa + dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy / Wisła Skrzyczne

Re: MUX-8

Post autor: tranzystor »

DVB-T/S pisze: Proponuję komuś dać zarobić, prawdziwemu instalatorowi posiadającemu prawdziwy miernik i mieć raz a dobrze to wszystko zrobione.
Z takimi poradami dostaniesz kolego pierwsze miejsce na elektrodzie gdzie najlepiej byś tam się udał a nie robił że zwykłych ludzi jakichś ułomnych prawda jest taka że na przestrzeni lat strasznie zmieniły się warunki odbioru DVB-T i teraz naprawdę się trzeba wysilić żeby sygnał dobrze odebrać ale po co te traktowanie "Kowalskiego" jak Janusza Nosacza? ludzie nie są aż tak trędowaci żeby sobie nie umieli sami poradzić :roll:

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: MUX-8

Post autor: DVB-T/S »

Jak mam się wk***iać i tracić kilka dni to wolę komuś raz zapłacić i mieć porządnie zrobione.

Sądzisz że to wszystko jest proste. Gra na skrzypcach też jest prosta tak samo jak i wykonywanie akrobacji na równoważni. Założę się że żadnej z tych PROSTYCH rzeczy nie potrafisz.

Awatar użytkownika
Kuba.G
Posty: 147
Rejestracja: 24 października 2016, o 21:05
Odbiornik: Panasonic TX-P42GT20E
Instalacja antenowa: UHF antena GSM ATK 20
Antena VHF 3 elementowa
Wzmacniacz MA082L Terra
Nadajnik - obiekt nadawczy: Białystok "Krynice"

Re: MUX-8

Post autor: Kuba.G »

@DVB-T/S
Nie ma to jak dobra rada "kupno miernika za ponad 1K " drugi tv Panasonic na obrazku jest dalej od rozgałęźnika i anteny, od anteny od zwrotnicy jest nowy kabel Triset-113 PE, a do drugiego TV jest wpuszczony pod listwami i tynkiem kabel
z niższej półki którego wymieniać nie mam jak .Panasonik mam dobre menu stan sygnału który w zupełności wystarczy w domowych warunkach. uzyskanie straty 10% na 16 metrach starego kabla to chyba dobry wynik?
Fachowiec z miernikiem za 3K by głupiał, jak by był wlaczony mój TV-BOX CN :D
Obrazek

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: MUX-8

Post autor: poxipol »

Cały zestaw jest tu przekombinowany.
A wystarczy zamontować maszt,do jego podstawy podpiąć uziom dachowy.
Do odbioru UHF odpowiednia antena ,nie GSM z wymienionym dipolem.
Do odbioru VHF antena o dobrych wystarczających parametrach.
Do każdej z anten odpowiednie symetryzatory i zwrotnica.
Uzyskane dobre parametry z anten, to 100% pewność do rozbudowy instalacji na wiele odbiorników.

Jeżeli stosujemy rozgałęźnik indukcyjny,to konieczne jest stosowanie kabli o tych samych parametrach.
Niedostosowanie się do tych wymogów powoduje niedopasowania i znaczne ograniczenie separacji między odbiornikami,co może powodować problemy na jednym z odbiorników.
Jeżeli nie chcemy wymienić kabla,wtedy stosuje się rozgałęźnik rezystorowy.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: MUX-8

Post autor: DVB-T/S »

@Kuba.G siła sygnału to jedno a jakość to drugie.
Jeden TV pokazuje 100% siły sygnału przy 60dBuV a drugi pokaże 60%.
Te paski to nie miernik tylko wskaźnik!
Doradzam jak to zrobić aby działało. Nie chcesz wydawać 1500 na miernik to zawołaj fachowca, zapłać ułamek tej kwoty i będzie po sprawie. Piszę to bo sam nie możesz dać rady z prostych powodów:
- brak sprzętu pomiarowego
- brak lub niewystarczająca wiedza
- zły dobór komponentów

To najlepsza droga aby brnąć w to dalej i nic z tego nie wyniknie.

Jako że mam duże doświadczenie z antenami DVB-T stwierdzam że czasem przesunięcie anteny o 50cm daje ogromne różnice w poziomach sygnałów.
Ty jednak wiesz lepiej bo masz TV marki panasonic :lol:

Awatar użytkownika
Kuba.G
Posty: 147
Rejestracja: 24 października 2016, o 21:05
Odbiornik: Panasonic TX-P42GT20E
Instalacja antenowa: UHF antena GSM ATK 20
Antena VHF 3 elementowa
Wzmacniacz MA082L Terra
Nadajnik - obiekt nadawczy: Białystok "Krynice"

Re: MUX-8

Post autor: Kuba.G »

Nie, nie o to mi chodziło, podzieliłem się informacją, jak udało mi się rozwiązać problem słabego sygnału ,po tym jak w
moim wzmacniaczu przestało działać wejscie VHF ,przed tym jak ktoś zacznie kupować nowe anteny i wzywać fachowców,
możesz spróbować wyeliminować źródło zakłóceń MUX-8 ,przy pomocy filtra ferrytowego. Te filtry najtaniej
w chinach można kupić 10 sztuk za 10 zł.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Rdzeń_ferrytowy

@DVB-T/S
No właśnie będziesz miał Panasonica to pogadamy,a na poważnie zerknij na fotke i sam sobie odpowiedz ,czy moja instalacja wymaga zmiany.

Zablokowany