Anteny 63 km oraz 12 km od nadajników

Yacenty
Posty: 15
Rejestracja: 8 stycznia 2018, o 17:05
Miejscowość: Niedośpielin
Odbiornik: PANASONIC VIERA TX-50DS630E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-60 Tri Digit + antena siatkowa Sanyo - balkon (2 piętro)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Dobromierz

Anteny 63 km oraz 12 km od nadajników

Post autor: Yacenty »

Witam
Mieszkam w miejscowości Niedośpielin w województwie łódzkim. Ze względu na zajmowany lokal w bloku mam w obszarze widzenia dwa nadajniki. Częstochowa (Wręczyca Wielka) – 63km. Odbieram z tego nadajnika MUX-1 oraz MUX-2. Wszystko na skraju zasięgu nadawania. MUX-3 oraz MUX-8 mogę odbierać z nadajnika Dobromierz (12km). MUX-1 i MUX-2 odbieram przy pomocy anteny Opticum AX1000 COMBO DVB-T UHF (kupiłem taką antenę bo myślałem, że MUX-8 będzie w tym samym kierunku). Okazało się inaczej. MUX-3 i MUX-8 odbieram za pomocą anteny siatkowej Sanyo. Obie anteny połączone sumatorem S2 firmy BADMOR do jednego odbiornika (Panasonic TX50DS630E). Problem polega na tym, że gdy zastosuję jakikolwiek wzmacniacz antenowy do anteny siatkowej to gubię zupełnie MUX-3 natomiast MUX-8 działa prawidłowo. Gdy zastosuję symetryzator oba MUX-y działają znakomicie natomiast znacznie pogarsza się odbiór z anteny skierowanej na MUX-1 i 2. Jak sobie z tym problemem poradzić?
Yacek

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: Anteny 63 km oraz 12 km od nadajników

Post autor: Tomciosz »

A z Przysuchej - Kozłowca jest tam jakiś sygnał?

Awatar użytkownika
Kuba.G
Posty: 147
Rejestracja: 24 października 2016, o 21:05
Odbiornik: Panasonic TX-P42GT20E
Instalacja antenowa: UHF antena GSM ATK 20
Antena VHF 3 elementowa
Wzmacniacz MA082L Terra
Nadajnik - obiekt nadawczy: Białystok "Krynice"

Re: Anteny 63 km oraz 12 km od nadajników

Post autor: Kuba.G »

Ale ta antena to jest dno (OPTICUM AX 1000 DVB-T UHF) masz mux 3 z RTCN Wręczyca o mocy 80 kW i nie łapie
wszystkiemu winny ten dipol UHF&VHF ja bym wymienił ten dipol i postawił na próbę dipol zamknięty UHF zrobiony według kalkulatora
http://www.changpuak.ch/electronics/Dipole_folded.php
dla lokalizacji Wręczyca na 580 MHz ,wtedy byś odbierał MUX 1,2,3 z RTCN Wręczyca(oczywiście z tym wzmacniaczem co masz).
wtedy sprawdzasz czy trzy MUX-y działają ,jak tak dokupujesz zwrotnice "Zwrotnica antenowa ZWR-210DC FM-VHF/UHF Telmor"
http://www.dipol.com.pl/zwrotnica_anten ... _C0325.htm zasilanie włączasz tylko na antene UHF i kupujesz symetryzator antenowy VHF do anteny siatkowej,
siatke ustawiasz na Włoszczowa "Dobromierz" (MUX-8 dległość 13 km )

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Anteny 63 km oraz 12 km od nadajników

Post autor: poxipol »

@Yacenty
Sprawa przedstawia się następująco.
Po włożeniu wzmacniacza do siatki,MUX-3 jest przesterowany z Dobromierza.
Z tym wzmacniaczem sygnał z Częstochowy jest odbierany z tej siatki.
Sumatory mają duże tłumienie i kiepską separację w porównaniu ze zwrotnicami.

@Kuba.G
Krokodyl do odbioru pasma UHF posiada dipol całofalowy.
W kalkulatorze jest dipol półfalowy.
Poza tym,jeżeli wstawiamy inny dipol np.w klasycznej Yagi,to oprócz jego dokonuje się korekty długości direktorów i odległości między nimi i co najważniejsze- bierny element dopasowujący.
Dotyczy to również reflektora
Wtedy wszystko ma ręce i nogi.

Yacenty
Posty: 15
Rejestracja: 8 stycznia 2018, o 17:05
Miejscowość: Niedośpielin
Odbiornik: PANASONIC VIERA TX-50DS630E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-60 Tri Digit + antena siatkowa Sanyo - balkon (2 piętro)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Dobromierz

Re: Anteny 63 km oraz 12 km od nadajników

Post autor: Yacenty »

Dziękuję za odpowiedzi.
Jestem gotów zrobić wszystko od początku z zakupem porządnych anten włącznie. Proszę tylko o bardzo konkretne rozwiązanie. Na jaką zamienić Opticum-a, jaką drugą dokupić by ze sobą dobrze współdziałały, jakie konkretne zwrotnice itd. Czytałem, że trudno o dobrą współpracę anteny typu Yagi z siatkową.
Bardzo proszę o konkretną propozycję rozwiązującą mój problem.
Z góry dziękuję
Yacek
Ps. Czytałem gdzieś, że telewizory Panasonica nie posiadają możliwości zasilenia wzmacniacza antenowego. Czy to ma jakieś znaczenie?

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: Anteny 63 km oraz 12 km od nadajników

Post autor: Tomciosz »

Przydała by się przybliżona lokalizacja lokalu, aby oszacować z jakiego nadajnika może być lepszy odbiór. ;)

Yacenty
Posty: 15
Rejestracja: 8 stycznia 2018, o 17:05
Miejscowość: Niedośpielin
Odbiornik: PANASONIC VIERA TX-50DS630E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-60 Tri Digit + antena siatkowa Sanyo - balkon (2 piętro)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Dobromierz

Re: Anteny 63 km oraz 12 km od nadajników

Post autor: Yacenty »

Z uwagi na brak możliwości zamontowania anteny na dachu lub elewacji budynku mam do wyboru tak jak pisałem wcześniej tylko te dwie możliwości - Wręczyca i Dobromierz. Na dodatek z Wręczycy korzystam tylko z uprzejmości sąsiada i antena wisi na jego balkonie. Brak alternatywy.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Anteny 63 km oraz 12 km od nadajników

Post autor: K63 »

Yacenty pisze:MUX-1 i MUX-2 odbieram przy pomocy anteny Opticum AX1000 COMBO
Czy ta antena ma wzmacniacz? Jakie masz parametry sygnału na tej antenie (z pominięciem sumatora) na k.9, 35, 39, 41, 47.

Yacenty
Posty: 15
Rejestracja: 8 stycznia 2018, o 17:05
Miejscowość: Niedośpielin
Odbiornik: PANASONIC VIERA TX-50DS630E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-60 Tri Digit + antena siatkowa Sanyo - balkon (2 piętro)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Dobromierz

Re: Anteny 63 km oraz 12 km od nadajników

Post autor: Yacenty »

K63 pisze:
Yacenty pisze:MUX-1 i MUX-2 odbieram przy pomocy anteny Opticum AX1000 COMBO
Czy ta antena ma wzmacniacz? Jakie masz parametry sygnału na tej antenie (z pominięciem sumatora) na k.9, 35, 39, 41, 47.
Obecnie nie bardzo mam możliwość sprawdzenia tego z pominięciem sumatora dokładnie (nie ma sąsiadów) natomiast odbierałem wszystko na dobrym poziomie oczywiście bez MUX8 a Mux3 bardzo słabo.
W antenie o którą pytasz na 90% jest symetryzator fabryczny.
Teraz sprawy wyglądają tak:
.........jakość obrazu ...... siła sygnału .....nazwa sieci
ch 37 ...... 25-35% ..... 20-27% ........ Emitel ...... 602,00 MHz
ch 47 ....... 40-60% ....... 90% ....... NW07SWI ...... 682,00 MHz
ch 9 ......... 100% ......... 90% ........ Emitel ....... 205,50 MHz
ch 30 ........... 2-8% ......... 9% ........ Emitel ...... 546,00 MHz

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Anteny 63 km oraz 12 km od nadajników

Post autor: K63 »

Yacenty pisze:Częstochowa (Wręczyca Wielka) – 63km. Odbieram z tego nadajnika MUX-1 oraz MUX-2
Antena może i odbiera Wręczycę, ale w odbiorniku masz zaprogramowane kanały, na których nadawany jest mux-1 i mux-2 ... z Przysuchy!
Yacenty pisze:ch 37 ...... 25-35% ..... 20-27%
(...)
ch 30 ........... 2-8% ......... 9%
Telewizor prawdopodobnie skanowany na automacie, stąd taki efekt. Wykasuj te programy i zrób ponownie programowanie ręczne kanałów o które pytałem (k. 35, 39). Sprawdź dodatkowo k.41 (mux-3 Wręczyca) i k.26 (mux-3 Kamieńsk). Ten mux-3 z Dobromierza nie ma zbyt dobrej jakości.
Yacenty pisze:ch 47 ....... 40-60% ....... 90%

Yacenty
Posty: 15
Rejestracja: 8 stycznia 2018, o 17:05
Miejscowość: Niedośpielin
Odbiornik: PANASONIC VIERA TX-50DS630E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-60 Tri Digit + antena siatkowa Sanyo - balkon (2 piętro)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Dobromierz

Re: Anteny 63 km oraz 12 km od nadajników

Post autor: Yacenty »

Tak, dopiero teraz się zorientowałem. Pozmieniam i zobaczę co będzie.
Po wymuszeniu zmiany na kanał 39 jakość sygnału spadła do 10% a siła sygnału do 18%.
Na kanale 35 jakość sygnału 10% a siła 26%. Reszta b/z.
Nie rozumiem jak to się dzieje, że MUX 2 lepiej odbiera z Przysuchy niż z Wrączycy choć nadajnika wcale żadna antena nie widzi a Opticum jest wręcz odwrotnie skierowana i za sobą ma cały budynek. Chyba, że to siatkowa odbiera sygnał z odbicia jakoś.

https://www.dropbox.com/s/4fruexyajxxgv ... T.jpg?dl=0

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: Anteny 63 km oraz 12 km od nadajników

Post autor: Tomciosz »

Bardzo możliwe, że to jest sygnał odbity. Jeżeli to jest osiedle mieszkaniowe Gaik w miejscowości Niedośpielin, to po tym, co widać na mapie pokrycia ze strony dvbtmap.eu to w sumie z wielu kierunków jest problem aby coś odebrać. Teoretycznie lepszy profil terenu jest na Przysuchę, lecz wydaje mi się, że lepszy sygnał powinien być z Wręczycy.

Jeżeli jest tylko możliwość, to spróbowałbym złapać sygnał z Przysuchej i Dobromierza. Bez używania wzmacniaczy/przedwzmacniaczy.

Yacenty
Posty: 15
Rejestracja: 8 stycznia 2018, o 17:05
Miejscowość: Niedośpielin
Odbiornik: PANASONIC VIERA TX-50DS630E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-60 Tri Digit + antena siatkowa Sanyo - balkon (2 piętro)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Dobromierz

Re: Anteny 63 km oraz 12 km od nadajników

Post autor: Yacenty »

Witam ponownie
Niestety wyjazd służbowy nie pozwolił zająć się tematem lecz po powrocie problem rozwiązałem. Po pierwsze wyrzuciłem rozpadającą się choć prawie nową antenę Opticum, zamontowałem Dipol 44/21-60 Tri Digit, wyrzuciłem zgodnie z sugestią wszystkie wzmacniacze i przedwzmacniacze, użyłem wyłącznie symetryzatory i wszystko śmiga jak złoto (biorąc pod uwagę słaby zasięg). Moc i jakość sygnału z Dobromierza ok 80/100% a z Wręczycy słabiej ale zdecydowanie jakość akceptowalna.
Dziękuję za uwagi i pomoc.
Temat można zamknąć.
Yacek

Yacenty
Posty: 15
Rejestracja: 8 stycznia 2018, o 17:05
Miejscowość: Niedośpielin
Odbiornik: PANASONIC VIERA TX-50DS630E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-60 Tri Digit + antena siatkowa Sanyo - balkon (2 piętro)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Dobromierz

Re: Anteny 63 km oraz 12 km od nadajników

Post autor: Yacenty »

Nie chwal dnia przed zachodem słońca. Powiedzenie to znów się spełniło. Podczas odbioru programów z MUX3 siła sygnału wskazuje na stabilne 80% natomiast jakość sygnału skacze co chwila od 50% do 100% i podczas tych przeskoków na ekranie pokazują się zakłócenia/artefakty. Co może być przyczyną?

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: Anteny 63 km oraz 12 km od nadajników

Post autor: Tomciosz »

Odbiór z Dobromierza anteną "siatkową"?

Może jakimś cudem druga antena łapie też sygnał z Dobromierza. U mnie często występuje taki problem.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Anteny 63 km oraz 12 km od nadajników

Post autor: poxipol »

Nie napisałeś czy została wymieniona tylko antena ,podpięta w poprzedni układ.
W zasadzie wymiana jednego krokodyla na innego,to tak jak z deszczu pod rynnę.
Jeżeli odbiór MUX-3 jest na 47 K.to przy lepszej propagacji sygnał może być zakłócany przez Święty Krzyż na tym samym kanale.

Yacenty
Posty: 15
Rejestracja: 8 stycznia 2018, o 17:05
Miejscowość: Niedośpielin
Odbiornik: PANASONIC VIERA TX-50DS630E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-60 Tri Digit + antena siatkowa Sanyo - balkon (2 piętro)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Dobromierz

Re: Anteny 63 km oraz 12 km od nadajników

Post autor: Yacenty »

Tomciosz pisze:Odbiór z Dobromierza anteną "siatkową"?

Może jakimś cudem druga antena łapie też sygnał z Dobromierza. U mnie często występuje taki problem.
Może i łapie jakiś "boczny" sygnał ale jak sobie z tym problemem poradzić?
poxipol pisze:Nie napisałeś czy została wymieniona tylko antena ,podpięta w poprzedni układ.
W zasadzie wymiana jednego krokodyla na innego,to tak jak z deszczu pod rynnę.
Jeżeli odbiór MUX-3 jest na 47 K.to przy lepszej propagacji sygnał może być zakłócany przez Święty Krzyż na tym samym kanale.


Antena siatkowa pozostała, lecz jeśli to ona generuje problemy to chętnie ją wymienię. Nie ma pewności że to ona jest źródłem problemów i nie mam pomysłu jak to sprawdzić.
Mux-3 odbieram z K47 a jakość sygnału ciągle skacze jak szalona. Najczęściej zmienia się tak jak pisałem między 50 a 100% dosłownie co 2 sekundy.

Proszę o rady

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Anteny 63 km oraz 12 km od nadajników

Post autor: K63 »

Yacenty pisze:wyrzuciłem zgodnie z sugestią wszystkie wzmacniacze i przedwzmacniacze, użyłem wyłącznie symetryzatory
Yacenty pisze:Obie anteny połączone sumatorem S2 firmy BADMOR
Po wyrzuceniu przedwzmacniaczy rozgiąłeś zwory w sumatorze?
Tomciosz pisze:Może jakimś cudem druga antena łapie też sygnał z Dobromierza
Podłącz oddzielnie każdą antenę - z pominięciem sumatora - i sprawdź parametry sygnału na k.9, 26, 30, 35, 37, 39, 41, 47. Zobaczysz co która antena odbiera.

Yacenty
Posty: 15
Rejestracja: 8 stycznia 2018, o 17:05
Miejscowość: Niedośpielin
Odbiornik: PANASONIC VIERA TX-50DS630E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-60 Tri Digit + antena siatkowa Sanyo - balkon (2 piętro)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Dobromierz

Anteny 63 km oraz 12 km od nadajników

Post autor: Yacenty »

Witam ponownie. Dawno mnie tu nie było co nie oznacza, że problem został rozwiązany. Po prostu nie miałem czasu zająć się antenami.


Zwory rozgięte oczywiście.
Zgodnie z sugestią podłączyłem anteny oddzielnie i faktycznie okazało się, że obie anteny łapią sygnał na kanale 47 z Dobromierza. Siatkowa ściąga z siłą 92% a jakość skacze na niej jak szalona od 42 do 100%. Tri Digit odbiera kanał 47 z siłą 54% o jakości 30%.
Prawdopodobnie tutaj tkwi problem. Jak go rozwiązać?
Sumatory mają podobno duże tłumienie i słabą separację. Czy wymiana na zwrotnicę może pomóc. Jeśli tak to na jaką? Z drugiej strony to sumator jest też zwrotnicą.
HELP

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Anteny 63 km oraz 12 km od nadajników

Post autor: poxipol »

Biorąc pod uwagę bezpośredni odbiór z anteny siatkowej skierowanej na Dobromierz,przy skaczącej jakości sygnału,najprawdopodobniej jest problem z synchronizacją Świętego Krzyża na tym samym kanale.
W pierwszej kolejności należy z anteny siatkowej zapewnić niezakłócony odbiór.
Jaki jest poziom sygnału zakłócającego,tego nikt nie wie.
Jako że z tej anteny jest dodatkowo odbiór MUX-8,w tej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest strojony filtr środkowo zaporowy,mogący odpowiednio wytłumić ten kanał.

Zablokowany