Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Krosnoludek »

Z tym modelem nie miałem do czynienia.

Jak tuner układa kanały, wg kolejności LCN ?, jeśli tak, zostawić to włączone jeśli nie przeszkadza kolejność, a lista będzie się sama aktualizowała mniej obeznanym użytkownikom.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: dvbtowiec »

W Arivie też jest automatyczne dopisywanie.
Układają zazwyczaj wówczas po LCN i niestety to jest poważny problem. Nie da się tego u ludzi zostawić włączonego, bo nigdy nie ułożysz kanałów wg własnej kolejności.

Dlatego jeśli TVP Sport otrzyma własny LCN, będzie to wymuszało aktualizację listy kanałów, przez puszczenie programowania automatycznego.
TVP robiąc kampanię podejrzewam w wielu przypadkach spowoduje olśnienie że przy okazji dodały się 3 kanały z MUX8. I to jest plus całej sytuacji.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: hadam »

Nie 3 tylko 4 kanały z MUX-8.

Przełączenie TVP Sport SD zamiast TVP Rozrywka ma nastąpić dziś w nocy.
https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/t ... -obietnice
Jednocześnie TVP Informuje, że w nocy z 6 na 7 czerwca 2018 roku nastąpi wyłączenie kanału TVP Rozrywka na trzecim multipleksie w Naziemnej Telewizji Cyfrowej (MUX3). Kanał ten będzie dostępny w sieciach kablowych i na platformach satelitarnych.
https://media2.pl/media/150967-TVP-Spor ... wieto.html

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: poxipol »

Ciekawe jak to się przedstawi u operatorów sieci kablowych.
Jak wiadomo programy są pakietowane,w tym tzw.pakiety socjalne-niby zastępujące AZART.
Mogą być też sytuacje gdzie nadal będzie TVP Rozrywka,i brak TVP Sport.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: K63 »

press.pl pisze:TVP Sport pozostanie w naziemnej telewizji cyfrowej po zakończeniu Mistrzostw Świata w piłce nożnej - prezes TVP Jacek Kurski nie przesądza jednak na razie, czy zostanie na MUX 3, czy trafi na MUX 8.
(...)
TVP Sport może pozostać na MUX 3, nawet jak TVP porozumie się z Emitelem ws. MUX 8. - Jeśli TVP Sport się zadomowi na MUX 3, będę za tym, żeby przyzwyczajenie widzów szanować - zaznacza prezes Kurski
https://www.press.pl/tresc/53518,prezes ... -naziemnie

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Puma »

Osobiście bym się nie pogniewał gdyby TVP Sport pozostało na MUX 3.

Gdy dojdą do porozumienia z Emitel to mogą na MUX 8 umieścić TVP Rozrywka, TVP Kultura i tym sposobem dać TVP Sport HD. Tym sposobem w MUX 3 będą aż 4 kanały w HD to tylko podniesie jego rangę. W MUX 8 mogą dać mniej chodliwe kanały.

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Maciejek »

Uważam, że tak zostanie. Czyli TVP Sport będzie już na stałe w MUX3. Jeżeli mieliby go usunąć to już wyobrażam sobie jaki będzie lament widzów i zasypywanie TVP listami z petycjami.

Docelowo podniosą go jakości HD, i przesuną jeszcze jeden kanał z MUX 3 do MUX 8. Np Kulturę.
I tak nie uruchamiając kolejnych nowych kanałów bedzie:

MUX 8:

Kultura HD
Rozrywka SD

a w MUX 3:

Sport HD

pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: pikaczu »

Kultura musi zostać w mux 3, tak mi odpisał pan kurski.

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Maciejek »

To tylko życzenie, moje życzenie, a jak będzie to nawet "p. Kurski" jeszcze nie za bardzo wie.

Przy okazji jak oceniacie jakość techniczną? Czy pozostałe kanały uległy jakiejś destrukcji przy dodaniu wymagającego strumienia Sport?

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: dvbtowiec »

Pozostawienie TVP Sport w MUX3 będzie oznaczać pogorszenie jakości pozostałych kanałów.
TVP Sport ma dużo scen dynamicznych, często będą to transmisje równoległe z TVP1, lub TVP2.
Przepływność dla tych scen na 2 kanałach i to jeszcze, gdyby miały być w HD, będzie oznaczało piskelozę na pozostałych.

Już dziś TVP Regionalna i TVP Rozrywka do wczoraj wyglądały jak stare poczciwe VHS.

Zdecydowanie jestem przeciwny pozostawaniu TVP Sport na MUX3.
Tam już jest duża kompresja.
Lepiej będzie dać go w HD na MUX8 i transmisje sportowe będą w lepszej jakości niż na TVP1HD i TVP2HD.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: TLW/SZA »

Ja to bym widział tak na MUX3 pozostają TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3, TVP Info HD oraz TVP Sport.
Natomiast TVP Kultura połączyłbym z Rozrywką tak jak to mają Czesi CT: D z CT art i ten kanał oraz TVP Historia przeniósłbym na MUX8. Lepiej jest pójść w jakość a nie w ilość kanałów na MUX-ie.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: hadam »

Ja jeszcze przypomnę, że planowane jest też przejście ośrodków regionalnych na HD i to już niedługo, może w przyszłym roku.
Raczej mało prawdopodobne, aby nadawali 16 różnych wersji z satelity i to jeszcze w HD. Inwestują kupę kasy więc raczej nie po to aby z tego nie korzystać.
Od 2018 roku rozpocznie się też zmiana standardu nadawania ośrodków regionalnych TVP: z SD na HD. Proces ma się zakończyć w końcówce 2019 roku. Zostanie też zakupiony nowy sprzęt.

- Na doinwestowanie przeznaczymy 200 mln zł. W 2018 roku kilka ośrodków regionalnych dostanie nowoczesne wozy do nadawania w systemie HD,. Wstępna rekomendacja jest taka, by najpierw dostały je Katowice - tam trafi najnowocześniejszy wóz, bo tam mamy najlepszą, najliczniejszą ekipę na etatach. Potem: Gdańsk, Poznań, Lublin. Zrobimy też kilka upgrade’ów starych wozów SD na full HD. taki upgradowany wóz dostanie w 2018 roku np. ośrodek w Bydgoszczy - wylicza Jacek Kurski.

Czytaj więcej na: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/j ... misja-w-hd
Pisaliśmy o tym w innym wątku: viewtopic.php?f=18&t=2610&start=560
Także film z wypowiedzią Kurskiego na ten temat, że do końca 2019 wszystkie ośrodki regionalne będą nadawały w HD. Link wkleił @DVB-T(2) INQUIRING :arrow: https://www.tvp.info/35385174/tvp-info-w-standardzie-hd Mowa o tym jest pod koniec. Pytanie, czy przełączą wszystkie jednocześnie, czy po kolei, bo zacząć jeszcze w tym roku mają od TVP Katowice.


Redakcja Satkuriera zrobiła testy przepływności i jakości kanałów w MUX-3, po włączeniu TVP Sport.
Jest też komentarz co do przejścia na DVB-T2. Ciekawy artykuł w aspekcie technicznym: http://satkurier.pl/news/171448/jaka-ja ... -mux3.html

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: dvbtowiec »

Właśnie, o zapowiedzi TVP3 w HD już zdążyłem zapomnieć.
To kolejny powód aby TVP Sport w HD przesunąć na MUX8.
Na MUX3 będzie jedna wielka pikseloza.

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: eter »

Makabra..
Podmiana jednego programu w jednym muksie, rozwaliła listy wielu użytkownikom.
Starsi ludzie nic nie rozumieją, nie wiedzą dlaczego zamiast TVP1 mają teraz ESKĘ.
Oczywiście, ja jestem w stanie "obsłużyć" kilkunastu znajomych.
Ale ilu starszych ludzi, nie ma się do kogo zwrócić...
Wydaje mi się, że lepiej było podmienić tylko treść programu.
Rozwałka list, w zależności jak sobie radzą TV, aby tylko pojawiła się nowa nazwa, nie była dobrym krokiem.
Owszem są TV, które nie zmieniają listy programów, a jedynie zmieniły nazwę programu.
No niestety, to nie jest regułą i niektóre odbiorniki reagowały inaczej, instalując wszystkie muxy od nowa, co oczywiście wiązało się z rozwaleniem dotychczasowej listy programów.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: DanielK »

Dzieje się tak dlatego, że jest wiele odbiorników które nie są zgodne z przyjętymi parametrami i normami. Jakby prawidłowo działało w nich LCN to by nie było sprawy.
Przy okazji pragnę zauważyć, że w moim odczuciu jakość obrazu w Mux-3 w (lubuskie) poprawiła się. Już wczoraj wieczorem na TVP 3 Gorzów było lepiej. Wcześniej przy bardziej dynamicznych scenach nawet logo się rozmywało.

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: eter »

Tylko co to zmienia, w sytuacji kiedy starszy człowiek, nie potrafi poukładać sobie z powrotem listy.
Żeby było śmieszniej, to spotkałem sytuacje, że odbiorniki zapamiętały sobie odbiór danego muxu dochodzącego do anteny ze słabszego nadajnika i pomijały ten właściwy, uniemożliwiając w ogóle odbiór tych programów na skutek ciągłego zrywania odbioru, bo nie był to właściwy dla konkretnego miejsca nadajnik...
No i pewnie sporo ludzi ma teraz zamiast jednego podmienionego programu niezły bałagan nie z ich winy i nawet zostali odcięcie niekiedy od odbioru, na powyższy skutek, całych muxów.
I wytłumacz im, że to przez odbiornik, który nie spełnia norm...
Oczywiście rozumiem, że podmiana nastąpiła prawidłowo ze strony nadawcy, ale jednak taki jeden ruch, wprowadził tak wiele "złego".

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: dvbtowiec »

@eter nie żyjemy w czasach analogu kiedy całe lata nic się w eterze nie działo.
Nic na to nie poradzisz.
Technika idzie do przodu i zmiany w multipleksach będą zachodzić częściej.
Kiepski sprzęt = problemy.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: poxipol »

Lepszy czy gorszy sprzęt,jeżeli ma funkcję programowania to sobie poradzi.

Nie wiem czemu ze starszych osób robi się jakiś zniedołężniałych sklerotyków.
Niejedna osoba w podeszłym wieku,niejednego młodego by przeskoczyła.
Nie tak dawno byłem świadkiem,gdzie młode małżeństwo zakupiło telewizor i wielkie zdziwienie -w sklepie odbierał a w domu już nie.No i jazda z powrotem do sklepu z reklamacjami.A wystarczyło zapoznać się z instrukcją,podłączyć go do anteny i postępować krok po kroku wg.wyświetlanych komunikatów.

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: eter »

No niestety nie wszystko jest takie proste jak się wydaje.
Oczywiście, że ja nie jestem przeciwnikiem zmian, jedynie zwróciłem uwagę, na pewną uciążliwość takowych, dla niektórych.
Sytuacja taka, że ponowna instalacja kanałów cały czas powodowała wybieranie przez TV (jako że słabszy mux, był pierwszy według kolejności skanowania częstotliwości) właśnie ten, a ignorowanie tego właściwego - powodowała to, że właśnie taka "porada" nie zadziałała.
Ręczna instalacja też nie działała właściwie, bo TV i tak podmieniał właściwy mux z tym, który miał na liście.
Musiałem zastosować metodę, wyszukania automatycznego z przerwaniem, co dopiero wykasowało do zera listę programów i dopiero ręczna instalacja dała efekt.
Oczywiście, że to TV nie był zbyt "smart".
Jednak to znana na rynku marka i pewnie takich mniej sprytnych są dziesiątki tysięcy.
Starsi ludzie mają jednak częściej kłopot niż młodsi, co oczywiście nic nie znaczy, bo wielu mniej rozgarniętych młodych,
również zgłaszało się do mnie po poradę "co się dzieje, nie wiem jak sobie poradzić"(...)

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: K63 »

eter pisze:Sytuacja taka, że ponowna instalacja kanałów cały czas powodowała wybieranie przez TV (jako że słabszy mux, był pierwszy według kolejności skanowania częstotliwości) właśnie ten, a ignorowanie tego właściwego
Niektóre odbiorniki przy autoscanie za "właściwy" uważają ten sygnał, który napotkają jako pierwszy. Jeżeli napotkany później sygnał ma taką samą zawartość (mux), to pomimo lepszej jakości mogą go zignorować lub w wypadku mux-3 wyłuszczają sobie tylko ten kanał, którego jeszcze nie ma na liście (inny TVP3 Regionalny).
Jedyne wyjście to reset do ustawień fabrycznych i instalacja ręczna. No, ale z tą czynnością już nie wszyscy sobie radzą.
Bywają także odbiorniki (np. starsze modele Samsunga), które nie mają LCN i po ponownym skanowaniu (nawet ręcznym) rozwalają całą listę kanałów. Na dodatek przy edycji kolejności (numeracji), zamiast wstawiać kanał i przesuwać pozostałe o jedną pozycję, robią to na zasadzie zamiany miejscami, co wydłuża proces układania listy wg własnych preferencji.

Zablokowany