Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: dvbtowiec »

K63 pisze: Niektóre odbiorniki przy autoscanie za "właściwy" uważają ten sygnał, który napotkają jako pierwszy. Jeżeli napotkany później sygnał ma taką samą zawartość (mux), to pomimo lepszej jakości mogą go zignorować lub w wypadku mux-3 wyłuszczają sobie tylko ten kanał, którego jeszcze nie ma na liście (inny TVP3 Regionalny).
Tak, to też bardzo częsty przypadek.
Mam tutaj jeszcze jedną technikę jak sobie z tym poradzić, którą na podstawie własnych doświadczeń wypracowałem.
Nie koniecznie w niektórych odbiornikach trzeba resetować ustawienia. Wystarczy uruchomić ręcznie wyszukiwanie kanałów danego MUX'a na najmocniejszym nadajniku (czyli tym właściwym).
Powinien wówczas nadpisać częstotliwość tych kanałów, bez ruszania ich pozycji na poukładanej liście użytkownika.

W ostateczności można nic nie robić i podmiana częstotliwości powinna sama nastąpić, gdy na tym pierwszym zlokalizowanym nadajniku z "gorszym" jakościowo sygnałem, jakość spadnie na tyle że odbiornik zacznie przeszukiwać samodzielnie innej częstotliwości i przestawi się (nie ruszając kolejności) na tą najlepszą częstotliwość.
To też mam w praktyce zweryfikowane.
Doskonale radzą się z tym odbiorniki np. Sony.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Robert03 »

U mnie na telewizorach Samsung TVP Sport dodał się sam na pozycji 32 automatycznie bez ruszania Menu i bez zmiany listy kanałów. TVP Rozrywka została na liście tam gdzie była tylko przełaczając kanały przyciskiem P+ P- telewizor pomija tą pozycję przeskakując o jeden kanał dalej.
Natomiast telewizor Panasonic po włączeniu woła że znaleziono nowe kanały i chce przeskanować pasmo (na co mu nie pozwalam). Co ciekawe włączając na Panasonicu TVP Rozrywka widoczne jest aktualne EPG tylko zamiast obrazu i dźwięku wyświetla komunikat "brak wszelkich usług". Tak więc wniosek jest taki że EPG z TVP Rozrywki wciąż jest w MUX3 nadawane (???).

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Nie, wniosek jest taki, że odbiornik zapamiętał dane EPG dla TVP Rozrywka. EPG jest nadawane na 7 dni, więc co dzień powinien pokazywać mniej, a po 7 dniach już nic.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: qwerty »

Co to za [...] nadawanie "zaklęty dwór" (tvp historia) czy ród gąsieniców (TVP Kultura). TV panoramiczny wykrywa nadawanie 4:3 (np miodowe lata na tv6) i mam pasy po bokach. Na tvp historia ustawia 4:3 i jeszcze zwęża obraz (wtedy mam proporcję 1:1). Czy TVP nie potrafi nic dobrze nadawać?

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Kamilx »

Jak dekoder powinien poprawnie wyświetlać kanały w rozdzielczości 704x576? Mój dekoder na telewizorze CRT rozciąga obraz w poziomie, aby uzyskać pełną rozdzielczość - 720x576.
Jak wiadomo telewizory CRT ucinają trochę boków obrazu i w efekcie podczas emisji tego samego programu na TVP1 HD i TVP Sport widać różnicę - np. podczas wczorajszego meczu - na TVP1 HD jest lekki odstęp licznika czasu od krawędzi ekranu, a w TVP Sport licznik czasu dotyka do krawędzi ekranu (ucinało literę "U" nad nim).

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

Analiza jakości multipleksu trzeciego MUX-3 (październik 2019).
Źródło informacji: http://sat-charts.eu/artykul,5148,Anali ... -2019.html

Analiza jakości multipleksu trzeciego MUX-3 (listopad 2019).
Źródło informacji: http://sat-charts.eu/artykul,5149,Anali ... -2019.html
===========================================
Analiza jakości multipleksu ósmego MUX-8 (październik 2019).
Źródło informacji: http://sat-charts.eu/artykul,5150,Anali ... -2019.html

Analiza jakości multipleksu ósmego MUX-8 (listopad 2019).
Źródło informacji: http://sat-charts.eu/artykul,5151,Anali ... -2019.html

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: dvbtowiec »

Z tych danych wynika że po zmianach, w MUX3 wszystkie kanały HD straciły znacznie na przepływności.
Natomiast w MUX8 nie wykorzystuje się pełnej przepływności na TVP Kultura, jak poprzednio dla TVP Sport.

Wszystko to potwierdza moje poprzednie obserwacje, ale nie zwracałem uwagi na jakość pozostałych kanałów HD na MUX3.

Jednym słowem kiepsko, zmiany przyczyniły się do znacznego pogorszenia jakości wszystkich kanałów na MUX3.
Jedyny problem jest taki że przepływność w MUX3 dla kanałów jest dynamicznie zmienna. Aby mieć pomiar rzetelny poszczególnych kanałów, trzeba by go robić powiedzmy przez tydzień non stop dla każdego kanału i wyciągać średnią.

------------------------------------
Zrobiłem wczoraj przy meczyku pomiary wszystkich kanałów TVP. Na TVP1 oraz TVP Sport była zatem taka sama transmisja. Poniżej wyniki jakie zaobserwowałem w Mb/s:
TVP1: 5,01 do 6,34
TVP SPORT: 4,40 DO 4,98
TVP2: 4,82
TVP INFO: 3,49
TVP 3: 2,77
TVP HISTORIA: 2,99

TVP KULTURA: 6,66
TVP ROZRYWKA: 4,98

TVP ABC: 3,40

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: K63 »

30 marca o godz. 8:00 rusza projekt "Szkoła z TVP". Programy w tym pasmie będą emitowane na czterech kanałach: TVP3, TVP Rozrywka, TVP Sport oraz TVP Historia.
https://centruminformacji.tvp.pl/473179 ... kola-z-tvp
EDIT 30.03.2020:
Wersje satelitarne w/w programów mają identyczną ramówkę.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: hadam »

Dziś 07.09.2020 na stronie UKE pojawił się nowy wykaz pozwoleń, ja zauważyłem tylko MUX-3 na k. 27, Warszawa / PKiN.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: K63 »

Są jeszcze Katowice i Iława z pozwoleniami z dn.28.08.2020 dla TVP. Ale także dla mux-3 (Katowice k.34, Iława k.29).

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Dobrycel »

A nie zauważyliście ze nazwa pliku z pozwoleniami nie ma daty. Dopiero jak sie otworzy to widac date uaktualnienia.

eter
Posty: 1295
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: eter »

Ostatnio jest dobra propagacja w godzinach rannych i są zakłócane lokalne nadajniki (na przykład MUX3 ze Śnieżnych Kotłów).
Przychodzą odbiory z dalekich rejonów na co dzień niedostępne.
Stąd dochodzi do zupełnego zaniku odbioru z uwagi na pojawiający się bardzo duży BER, wynikający z nakładania się dwóch różnych nadajników na tej samej częstotliwości.
Kiedyś w analogu były jedynie prążki lub nakładanie się obrazów, teraz to już inna bajka i nie ma tak dobrze.
Następują przerwy w odbiorze, szatkowanie i tym podobne :cry:

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Kamilx »

Po ponad 3 latach naprawiono problem z emisją programów w formacie obrazu 4:3 na kanałach SD nadających w tym MUXie (oprócz TVP3). Od października 2019 roku ten problem występował już tylko na TVP Historia, bo kanały TVP Sport SD i TVP Kultura SD zakończyły emisję w MUX3. Do tej pory kanał w MUX3 był nadawany w sztywnym 16:9, mimo, ze w sieciach kablowych i na satelicie format obrazu był zmienny 4:3/16:9. Od teraz także w NTC format obrazu dostosowuje się do oryginału.

Ciekawe, po ilu latach powróci Telegazeta na TVP Sport :lol:

eter
Posty: 1295
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: eter »

Nie zauważyłem tego problemu.
Niby jak były emitowane?
Na Wiwie wystarczyło ustawić format obrazu Pillarbox i materiały 4:3 miały pasy po bokach, więc wszystko OK.
Chyba, że chodzi o co innego.
Na TV też było OK.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: dvbtowiec »

@Kamilx Nie wiem jakie masz ustawienia w odbiornikach, ale mnie również podobnie jak u @eter wszystko działało cały czas dobrze.
W odbiornikach ustawiasz "Autoformatowanie" (lub jakaś nazwa podobna), a jako standardowy rozmiar obrazu 4:3.
Wszystkie materiały w 16:9 są skalowane do właściwych proporcji, a te które są w 4:3 wyświetlają się w 4:3.

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Kamilx »

Przytoczę post @Martens
Martens pisze: 21 października 2017, o 12:16 Po przeprowadzonych pracach serwisowych kanały SD nadawane są w MUX-3 w sztywnym 16:9. Efekt tego jest taki, ze audycje 4:3 na odbiornikach CRT wyświetlane są teraz w tzw. "znaczku pocztowym". :( W kablówce na tychże kanałach jest dynamiczna zmiana formatu obrazu (16:9/4:3). Czy Emitel mógłby zgłosić TVP, aby to poprawili w NTC?
Jeszcze tydzień programy w 4:3 były w ramce dookoła obrazu przez 3 lata. Wczoraj zauważyłem, że już na pełnym ekranie obraz się wyświetla. Do tej pory musiałem bawić się w przełączanie pomiędzy 4:3 PS, a 4:3 LB.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: dvbtowiec »

Z ustawieniami jak wyżej napisałem, niczego nie musiałeś robić.
Odbiornik domyślnie ustawiał 4:3 gdy nie otrzymał informacji o skalowaniu do 16:9.
A ponieważ wszystkie 16:9 miały prawidłową informację, to w sporadycznych przypadkach dla formatów 4:3 obraz był formacie 4:3 .

To tylko kwestia ustawień odbiornika.
Ustawiałem tak na różnych odbiornikach i set-top-boxach. Zawsze działało bez zarzutu.

eter
Posty: 1295
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: eter »

Kolega pisał o odbiorniku CRT czyli kineskopowym, gdzie proporcja wyświetlacza to 4:3 i stąd mogły się zdarzać takie sytuacje, że odbiornik miał pasy ze wszystkich stron w zależności jak odbiornik reagował na emisje 16:9.
To wyjątkowa sytuacja, kiedy odbiornik CRT realizował emisję 16:9 z programem nadawanym 4:3 i wówczas obraz faktycznie wygląda jak znaczek.
Możliwe, że automatycznie nie dało się tego ustawić prawidłowo tak na dekoderze i TV więc, faktycznie mogło występować takie zjawisko przy braku w sygnale jakiejś składowej, czego nie obserwowało się na wyświetlaczach o proporcjach 16:9.
Ale jak kolega pisze już jest wszystko OK, więc możliwe że jakąś korekcję sygnału wprowadzono.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1361
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: DanielK »

Ustawienia czasu na MUX-3 lubuskie są nieprawidłowe - telewizor zmienia czas na zimowy. Po przełączeniu np. na MUX-1 czas ustawia się prawidłowy.

Edycja:
Od kilka dni już jest prawidłowo.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

Post autor: Puma »

TVP niby takie... postępowe i chcą robić kanał 4k a na TVP Historia się zdarzają programy w okienku zamiast to proporcjonalnie powiększyć na cały ekran.
Przed chwilą oglądałem "sensacje XX wieku".

Zablokowany