MUX-3 z Trzeciewca i Grębocina na wspólnym kanale?

trurl
Posty: 6
Rejestracja: 8 lipca 2018, o 19:08
Miejscowość: Toruń
Instalacja antenowa: pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

MUX-3 z Trzeciewca i Grębocina na wspólnym kanale?

Post autor: trurl »

Witajcie. Od jakiegoś czasu mam problemy z odbiorem MUX-3. Mam antenę wewnętrzną ze wzmacniaczem i 1,5 roku temu, kiedy ją ustawiałem na Trzeciewiec, odbiór był świetny a teraz lubi się psuć. Po długotrwałym śledztwie ustaliłem, że sygnał z MUX-3 jest na poziomie 90% nawet wtedy, kiedy odłączę antenę pokojową! I wtedy (przy odłączonej antenie!) jakość MUX-3 w kablu instalacji jest b. dobra.

Natomiast kiedy podłączę antenę, siła sygnału MUX-3 rośnie do 100%, niestety jakość poważnie spada. Dopiero parę dni temu znalazłem na emimaps informację, że komin EC Grębocin (Toruń/Ceramiczna) nadaje MUX-3 na kanale 36-tym. Dokładnie tym samym, na którym nadaje Trzeciewiec!

Nadajnik Toruń/Ceramiczna mam w odległości 2 km a instalacja domowa jest ustawiona prostopadle do niego, a jedyną przeszkodą jest niezbyt gruba ściana zewnętrzna. Najwyraźniej kabel (zwykły koncentryk 75 ohm) łapie sygnał z tego nadajnika. Kabel ma ok. 8 metrów i ciągnie się w poprzek całego mieszkania.

Co radzicie? Czy to już tak zostanie, że na tym samym kanale będą nadawać dwa nadajniki bliskie siebie (Trzeciewiec i Grębocin)? Jak rozwiązać problem? Antena ustawiona na Trzeciewiec jest mi potrzebna do odbioru pozostałych kanałów, no ale kiedy ją podłączam do całej instalacji (długi kabel między pokojami), to sygnał MUX-3 jest zakłócony, zresztą zakłócony jest też sygnał na innych kanałach, co prawdopodobnie jest związane ze zbyt silnym sygnałem w kablu.

Pewnym rozwiązaniem jest przyłączenie anteny pokojowej blisko telewizora i wypięcie "długiego kabla do drugiego pokoju". Wtedy w tym pierwszym telewizorze mam dobry odbiór, problem mam jednak z drugim telewizorem, w sypialni. Na tym drugim wtedy nie mogę odbierać innych kanałów a tam z kolei mam już zbyt dużo ścian, aby łapać sygnał z Trzeciewca anteną wewnętrzną a montować zewnętrznej nie ma absolutnie możliwości (budynek jest wielorodzinny).

Proszę o pomoc, pozdrawiam
T

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: MUX-3 z Trzeciewca i Grębocina na wspólnym kanale?

Post autor: K63 »

trurl pisze:Mam antenę wewnętrzną ze wzmacniaczem
Jaki konkretnie model?
trurl pisze:sygnał z MUX-3 jest na poziomie 90% nawet wtedy, kiedy odłączę antenę pokojową! I wtedy (przy odłączonej antenie!) jakość MUX-3 w kablu instalacji jest b. dobra.
Mam rozumieć że odłączasz zasilanie anteny pokojowej czy odłączasz od niej kabel antenowy, który pozostaje podłączony do odbiornika?
trurl pisze: Czy to już tak zostanie, że na tym samym kanale będą nadawać dwa nadajniki bliskie siebie (Trzeciewiec i Grębocin)?
Zapewne tak. Nadajniki nadają w SFN, czyli w emisji synchronicznej na tym samym kanale. Nadajnik mux-3 Grębocin ma za zadanie "doświetlić" ten rejon, do którego nie dociera sygnał z głównych nadajników. U Ciebie sygnał mux-3 z Trzeciewca i Grebocina sumuje się i jest tak mocny, że powstaje przesterowanie wprowadzające zakłócenia wszystkich mux-ów.
Ponadto z komina PGE na k.8 nadawany jest mux-8 w SFN z Trzeciewcem.

trurl
Posty: 6
Rejestracja: 8 lipca 2018, o 19:08
Miejscowość: Toruń
Instalacja antenowa: pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: MUX-3 z Trzeciewca i Grębocina na wspólnym kanale?

Post autor: trurl »

Konkretny model anteny pokojowej to LMHDi300 (szczegóły pokazuje "każda dobra wyszukiwarka" :) ). Antena stoi tuż przy lekkiej ścianie zewnętrznej, od strony Trzeciewca.
Sygnał na kanale 36 "w długim kablu" jest wystarczająco silny (90%) i dobry wtedy, kiedy kabel nie jest podłączony do anteny. Od strony anteny jest rozgałęźnik na TV i na "długi kabel". Odpinam ten rozagłęźnik od kabla antenowego i to wystarcza do dobrego odbioru MUX-3.
Natomiast kiedy odbiornik TV nr 1 (ten przy antenie) podepnę bezpośrednio do anteny, to odbiór jest lepszy, kiedy włączę zasilacz. Zwłaszcza dotyczy to pozostałych kanałów (MUX-1 i MUX-2), które wymagają włączonego zasilacza.
Dzięki za zainteresowanie a zwłaszcza za wyjaśnienie dot. SFN. To co z tym zrobić? Myślałem o jakimś tłumiku jednym albo dwóch na kanał 36 (konkretnie), ale czy to aby pomoże w odbiorze na obu odbiornikach? Czy takie coś jest łatwo dostępne do tego typu domowej instalacji i czy jest sens próbować?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: MUX-3 z Trzeciewca i Grębocina na wspólnym kanale?

Post autor: K63 »

trurl pisze:LMHDi300
Ten gadżet trudno nazwać anteną. Po pierwsze to kawałek drutu z mocnym wzmacniaczem, a po drugie prawdopodobnie odbiera niemal wszystko dookoła.
trurl pisze:Sygnał na kanale 36 "w długim kablu" jest wystarczająco silny (90%) i dobry wtedy, kiedy kabel nie jest podłączony do anteny.
trurl pisze:Najwyraźniej kabel (zwykły koncentryk 75 ohm) łapie sygnał z tego nadajnika.
Doświetlenie mux-3 jest blisko i bardzo mocne, co przy kiepskiej jakości kabla powoduje że sygnał do niego wnika. W takiej sytuacji kabel powinien mieć wysoki współczynnik ekranowania (A+, A++). Jeżeli m.in. "dziurawy" kabel jest przyczyną złego działania całej instalacji, to w pierwszej kolejności powinieneś go wymienić.
trurl pisze:Myślałem o jakimś tłumiku jednym albo dwóch na kanał 36 (konkretnie)
Osobiście próbowałbym użyć innej anteny pozwalającej na odbiór pasywny, bo używanie wzmacniacza w pobliżu mocnych nadajników to skazywanie się na kłopoty. Jeżeli jednak chcesz eksperymentować, to np. filtr, na którym możesz sygnał na wybranym kanale stłumić w zakresie 12-21 dB (pracuje tylko w zakresie UHF).
Czy mux-8 na k.8 w ogóle nie odbierasz?

trurl
Posty: 6
Rejestracja: 8 lipca 2018, o 19:08
Miejscowość: Toruń
Instalacja antenowa: pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: MUX-3 z Trzeciewca i Grębocina na wspólnym kanale?

Post autor: trurl »

K63 pisze:Czy mux-8 na k.8 w ogóle nie odbierasz?
Nie szukałem, ale teraz sprawdziłem i odbieram :) Na samym kablu koncentrycznym, bez podpiętej anteny. Siła sygnału: 70% (jakość 90%).

Dzięki za opinię A ZWŁASZCZA za link do filtra. Jak się nie siedzi w branży, to czasem sformułowanie zapytania okazuje się nie takie banalne.

trurl
Posty: 6
Rejestracja: 8 lipca 2018, o 19:08
Miejscowość: Toruń
Instalacja antenowa: pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: MUX-3 z Trzeciewca i Grębocina na wspólnym kanale?

Post autor: trurl »

No więc dziś udało mi się wyskoczyć do specjalistycznego sklepu w Toruniu. W sklepie nie musiałem dużo opowiadać. Pan sprzedawca miał gotowe na podorędziu (bez wstawania, nawet ręki nie wyciągał) gotowe pułapki na 36 kanał (-30 dB). Tak, wiem, że można sobie takową zrobić samemu z wolnowiszącego kabla, ale tu Pan miałt elegancką przelotkę, w małej puszeczce, więc zainstalowałem to cudeńko tuż za rozgałęźnikiem wyprowadzającym sygnał z anteny (odgałęzienie na TV nr 1). Pomogło jak ręką odjął - obu telewizorom. Zastanawiam się tylko, po co emitent robi takie lokalne "doświetlenie" jednego kanału a inne zostawia (MUX-1 i MUX-2 muszę przecież i tak "ciągnąć" aż z Trzeciewca). Nie lubię teorii spiskowych ale sorry... przychodzi mi do głowy tylko jedno wytłumaczenie.

Ikey
Posty: 145
Rejestracja: 12 lutego 2009, o 13:07
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Jemiołów

Re: MUX-3 z Trzeciewca i Grębocina na wspólnym kanale?

Post autor: Ikey »

No niestety, planowanie sieci TV w naszym kraju mocno kuleje. Nie jesteś jedyną ofiarą takich pseudo doświetleń, które zamiast pomagać to przeszkadzają. Jest tego dużo. A i systemowi SFN też daleko do ideału, o czym wiedzą wszyscy z branży.

trurl
Posty: 6
Rejestracja: 8 lipca 2018, o 19:08
Miejscowość: Toruń
Instalacja antenowa: pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: MUX-3 z Trzeciewca i Grębocina na wspólnym kanale?

Post autor: trurl »

Niniejszym bardzo serdecznie dziękuję każdemu i komukolwiek (szczerze!), mającemu związek z tym, że Mux-3 na podtoruńskim kominie EC Grębocin został w jakiś sposób wyregulowany. Mieszkam od tego nadajnika 2 kilometry, i jak pisałem wcześniej, doświetlenie z Grębocina wchodziło mi w kabel sygnałowy (tak, wiem, kabel pewnie mógłby być lepszej jakości, ale jest już mocno "wkomponowany w zabudowę") i przesterowywało sygnał dostarczany z anteny ustawionej na Trzeciewiec. Od dość niedawnego czasu sygnał Mux-3 z Grębocina chyba osłabł (teraz emimaps pokazuje, żeby Mux-3 brać z Trzeciewca), w każdym razie teraz odbieram pięknie (na obu telewizorach) sygnał z anteny ustawionej naTrzeciewiec (Mux-1,2,3) a Mux-8 przy użyciu samego kabla odbiera się z Grębocina. Mam tylko nadzieję, że to nie jest chwilowa sytuacja. Pozdrawiam :)

Zablokowany