DAB+ w Polsce

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

janusz44 pisze:Onkyo T-4030 włączam rano przy małej czarnej słuchając wiadomości z Tok FM na FM, pomyliłem się słucham publiczne PR. Kolego antypyra, podejrzewam, że Kolega sprzedał Onkyo T-4030 będąc tak bardzo niezadowolony z jakości polskiego DAB.
Pozdrawiam.
Nic nie sprzedałem, ale nie będę się kłócić z DVB -T/S na temat tunera Onkyo, odbiór na którym świadczy o fakcie, że DAB PR nie jest tak tragiczny, jak ujmuje to DVB -T/S potępiajacy wszystko w czambuł i oskarżający wszystkich o "manie" dębowego ucha. :lol:
Mam go już prawie pięć lat. Słuchałem na nim DAB-u z Warszawy, gdy "zacofany" wschód Polski nie miał jeszcze nadajnika DAB (oczywiście wtedy - incydentalnie i z rozbudowaną anteną).
Zawsze było tak, że tunery były lepsze od plastikowych mydelniczek - również wtedy, gdy nikomu nie śniło się o DAB. W końcu nie tylko rozbudowane układy elektroniczne ale i porządne ich ekranowanie w tunerach w porównaniu z mydelniczkami odgrywa dużą rolę w bardziej sprawnej pracy. I w jakości dźwięku.

Nie słucham go często, chyba, że Radia Chopin. Bo i tak Dwójka jest lepsza na UKF. Wystarczy porównać odsłuch stacji dostępnych na obu zakresach. Szczególnie dotyczy to Dwójki, ale także Trójki. Czwórki już nie porównamy, bo została zastąpiona przez obrzydliwie propagandową PR24. Ale i tak na UKF przy dosyle 128 kbps AAC brzmi to lepiej na UKF niż w DAB. I słychać to na przenośnym Dualu DAB14! Pasmo akustyczne jest szersze na UKF. Treść audycji lepiej dociera do słuchacza.

Max van Org pisze:
janusz44 pisze:Jakoś rozgłośnie się nie garną na przejście z FM do transmisji w DAB, cieplutko im na FM.
Tak długo jak UKE będzie znajdywało jakieś marne częstotliwości na UKF-ie, rozwój DAB+ będzie mało dynamiczny. Chyba, że ktoś wierzy w to, że ludzie zaczną nabywać odbiorniki DAB+ aby słuchać dodatkowe 4 programy w multipleksie Polskiego Radia. Dla którego programu w multipleksie DABCAST warto nabyć nowy odbiornik?
I dobrze, że znajduje! Na obszarze Polski północno - wschodniej po wyjeździe z dużego miasta mamy goło na skali - tylko stacje z RTCN w Krynicach czy w Pieczewie. Wobec tego w mniejszych miejscowościach uruchamia się nadajniki małej mocy dla lokalnych nadawców.
Uważasz, że będzie jakiś boom tworzenia nowych stacji na potrzeby nadawania DAB i po to, żeby ludzie masowo kupowali odbiorniki DAB???
Przecież sam tu "schreibujesz", że ludzie dziś mają w d... radio i że słuchają go tylko w samochodzie. Do tego przecież wystarcza im parę stacji dostępnych na UKF.
Hej, Org, kiedy sam stworzysz program w DAB, dla którego warto kupić odbiornik DAB??? :lol:
Np. tłumaczący "zady i walety" DAB - auf deutsch 24/24h ? Bo po polsku słabo ci to wychodzi. W przerwach jakiś metalowy łomot z playlisty.

Ja już dawno taki program mam. Jeśli jadę do miejscowości, gdzie Dwójka jest niedostępna na UKF, jak np. w okolicach Bieszczad, odbieram z DAB z Suchej Góry. I nawet nie na Onkyo tylko na przenośnym Dualu. Stacjonarnie w domu tylko UKF na Sonym ST SB920.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DVB-T/S »

DAB+ wszedł co najmniej dekadę za późno!
Teraz ludzie słuchają co chcą a nie co serwują w PISradiu!
Do tego jest internet!
Jak sądzicie że wyłączenie UKF coś zmieni to jesteście w błędzie.
Niebawem będzie internet 5G a ten obecny 4G w zupełności wystarczy. Jak ktoś ma tel. i z niego słucha (a tak robi zdecydowana większość ludzi) to raczej kupi radio z bluetooth a nie DAB+ aby słuchać siorbania :lol:

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Rozumiem, że ?słuchasz (nielicznych) stacji internetowych nadających z bardzo wysoką przepływnością?
I na telefonie? W domu też?

DAMIAN KATOWICE
Posty: 271
Rejestracja: 8 lutego 2016, o 15:41
Odbiornik: Sherwood TX 5505id,Sony ST-SE 520,Dual PR 3
Instalacja antenowa: VHF 4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DAMIAN KATOWICE »

janusz44 pisze:Dziwię się że jeszcze słuchacie tego łomotu z DAB na pierdziawkach za kilkadziesiąt złotych, oprócz garstki pasjonatów którzy zainwestowali kilka lat temu ponad 250 euro. Nie ma co się dziwić, jeszcze są słuchacze którzy pamiętają radio z jakością do 8 KHz z uciekającą falą, więc poprawa jest znaczna. Jeżeli chodzi o mnie - to mam znacznie lepsze możliwości upajania się najwyższą jakością dźwięku, chociaż z dębowym uchem. Onkyo T-4030 włączam rano przy małej czarnej słuchając wiadomości z Tok FM na FM, pomyliłem się słucham publiczne PR. Kolego antypyra, podejrzewam, że Kolega sprzedał Onkyo T-4030 będąc tak bardzo niezadowolony z jakości polskiego DAB.

Pozdrawiam.
Oczywiście że tuner,pierdziawki precz z małym głośniczkiem!!,tylko jest jedno pytanie podłączając wyjście liniowe z tej pierdziawki bo takowe mają do wzmacniacza i załączymy PR jedynka 112kbps(Przykładowo) to nie będzie słychać wielkiej różnicy w jakości pomiędzy Onkyo bo nic więcej nie wystrzeli po za 112kbps.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Jakość przetwornika C/A jest jednak lepsza w Onkyo. Jedynka jednak to osobne zagadnienie, czy gdziekolwiek dobrze brzmi.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DVB-T/S »

Nie bardzo wysoką ale 192kbps @mp3. Gra to dobrze powiedzmy 7/10, DAB+ góra 4/10.
I przetworniki nic nie zmienią bo mam taki sam na karcie muzycznej w kompie.
Może masz lepszy zestaw kolumn - nie wiem - ale ten co mam wyraźnie pozwala usłyszeć różnice.
Oczywiście FLAC obnaża nawet mp3 192. Gdyby przyjąć że FLAC to szynka za 40 zł, mp3 192 kiełbasa za 18 to DAB+ 112 "smakuje" jak parówka za 5zł.

I wiem dlaczego koncesja DAB+ jest niska, FM wysoka i czemu nie likwidują FM.

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: janusz44 »

Kolego antypyra.

Napisał Kolega, że słucha w domu UKF z tunera Sony via wzmacniacz, dlaczego nie z Onkyo poprzez wyjście cyfrowe? Przypuszczam, że Tuner Sony to Vintage, tylko brakuje wyjścia cyfrowego. Nie często spotyka się tunery DAB które obsługują UKF po wyjściu coaxial, optical co ma na pokładzie tuner Onkyo T- 4030.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DVB-T/S »

A po co mielić analogowy dźwięk na cyfrowy i potem powtórnie na analogowy?

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: janusz44 »

DVB-T/S pisze:Nie bardzo wysoką ale 192kbps @mp3. Gra to dobrze powiedzmy 7/10, DAB+ góra 4/10.
I przetworniki nic nie zmienią bo mam taki sam na karcie muzycznej w kompie.
Może masz lepszy zestaw kolumn - nie wiem - ale ten co mam wyraźnie pozwala usłyszeć różnice.
Oczywiście FLAC obnaża nawet mp3 192. Gdyby przyjąć że FLAC to szynka za 40 zł, mp3 192 kiełbasa za 18 to DAB+ 112 "smakuje" jak parówka za 5zł.

I wiem dlaczego koncesja DAB+ jest niska, FM wysoka i czemu nie likwidują FM.
Może dla DAB+ cena koncesji jest promocyjna i zachęcająca?
Jest sporo stacji z internetu 320 kbp/s, 192 kbp/s, zależy do jakiego serwera jest przystosowane radio, czy tuner internetowy.

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: janusz44 »

DVB-T/S pisze:A po co mielić analogowy dźwięk na cyfrowy i potem powtórnie na analogowy?
Przecież w studio radiowym nikt obecnie się nie bawi w nagrywanie muzyki w analogu, tylko z serwera, lub laptopa idzie w eter, czy tak, czy owak obecne jest mielenie.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

janusz44 pisze:Kolego antypyra.

Napisał Kolega, że słucha w domu UKF z tunera Sony via wzmacniacz, dlaczego nie z Onkyo poprzez wyjście cyfrowe? Przypuszczam, że Tuner Sony to Vintage, tylko brakuje wyjścia cyfrowego. Nie często spotyka się tunery DAB które obsługują UKF po wyjściu coaxial, optical co ma na pokładzie tuner Onkyo T- 4030.
A po co mi wyjście cyfrowe? I tak lepiej brzmi na UKF Sony niż Onkyo z wyjścia analogowego.
DVB-T/S pisze:A po co mielić analogowy dźwięk na cyfrowy i potem powtórnie na analogowy?
No właśnie, po co?
Po co mielenie dwukrotne? Najpierw w studio, a potem w odbiorniku Onkyo (w trybie UKF) z analogu na cyfrę i potem znowu na analog? Tak to niestety chodzi. A tuner Sony Vintage gra świetnie. Kupiłbym drugi taki.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DVB-T/S »

Księgowy patrzy tak. Po co wygaszać FM skoro koncesje kosztują krocie i wpływy z podatku są ogromne.
Przecież wyłączenie FM to strzał w kolano.

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: janusz44 »

@ antypyra.

Kolega nie korzysta z tunera Onkyo z wyjść cyfrowych, ponieważ nie ma możliwości podłączenia do wzmacniacza z wejściem cyfrowym i nie ma możliwości porównania. Co do ilości przemielenia utworu muzycznego tam i z powrotem od studia nagraniowego do studia radiowego i w końcowej fazie po przemianie do uszu słuchacza nie mamy pojęcia.
Dobrym rozwiązaniem chociaż kosztownym jest zakup wzmacniacza w pełni cyfrowego tzw PowerDAC - nazwa jeszcze mało znana chociaż się już przyjęła. Wzmacniacz wówczas przyjmuje w pełni sygnał cyfrowy - wzmacniany i później przetwarzany w domenie cyfrowej i podający pisząc w skrócie modulację PWM na kolumny, bez żadnych przekształceń A/C, C/A. Posiadany tuner Onkyo będzie w pełni wykorzystany po linii cyfrowej, szczególnie jego duże zalety dynamiczne oraz S/N, bardzo ciche sygnały będą świetnie słyszalne. Opracowane rozwiązania pozwalają również pomijać problem zmiany fazy, co pozwala na uzyskanie bardzo dobrej stereofonii. Na pewno będzie w tym temacie trudno dyskutować, prawdopodobnie takiego systemu odsłuchowego nikt z użytkowników forum nie posiada, więc i nie słuchał. Ocena DAB+ na urządzeniach analogowych budżetowych, systemach już dość leciwych nie jest w pełni rzetelna. Wzmacniacze w pełni cyfrowe produkują już od kilku lat firma NAD, Lyngdorf, może warto spróbować.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Używałem wyjścia cyfrowego tunera Onkyo do rejestracji na komputerze audycji w celu analizy widma dźwięku. Zarówno na DAB jak i UKF. Używałem wtedy światłowodu i wejścia optycznego karty dźwiękowej. Tak więc nie jest mi to obce. Ale wzmacniacza "w pełni cyfrowego" rzeczywiście nie posiadam.
Na razie na UKF wyjście analogowe Sony daje lepsze wrażenia niż takież w Onkyo na tym samym zakresie. Wrażenia z DAB są lepsze zdecydowanie od odbioru na mydelniczkach.
Taka Dwójka powinna jednak chodzić w DAB z 160 kbps lub nawet 192 kbps, reszta stacji stereo co najmniej 128 - 144 kbps. Treści tu nadawane w pełni by to uzasadniały. Wtedy wzmacniacz cyfrowy miałby też sens.
Ostatnio zmieniony 26 września 2018, o 01:09 przez antypyra, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

DVB-T/S pisze:Księgowy patrzy tak. Po co wygaszać FM skoro koncesje kosztują krocie i wpływy z podatku są ogromne. Przecież wyłączenie FM to strzał w kolano.
Ktoś zamierza wyłączyć UKF w Polsce? Ile gospodarstw domowych jest wyposażona w co najmniej jeden odbiornik DAB+?

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: janusz44 »

Rzeczywiście wzmacniacz w pełni cyfrowy np NAD, nie mylić z impulsowym, cena jego kształtuje się na poziomie 10 tys. Dużo i mało dla dobrze sytuowanego, raczej to już sprzęt przyszłości, radio DAB+ nie wiadomo jaki okres czasu przeżyje, pozostanie odtwarzanie plików muzycznych 24 bit/192 KHz i może jeszcze doskonalszych formatów.

DAMIAN KATOWICE
Posty: 271
Rejestracja: 8 lutego 2016, o 15:41
Odbiornik: Sherwood TX 5505id,Sony ST-SE 520,Dual PR 3
Instalacja antenowa: VHF 4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DAMIAN KATOWICE »

Ja też nie mam wzmacniacza z wejściem cyfrowym chociaż mój tuner Sherwood tx 5505 id taki posiada, ale robiąc odsłuch Samego FM z Sony ST - se 520 lepiej wypada Sony i nie sądzę aby po digitalu szło lepiej po drugie trzeba pamiętać że każdy tuner vintage będzie lepszy jakościowo od nowoczesnego Onkyo czy innej marki produkowanej dziś przerobiłem to...

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Może tak do tematu.
Próbki z emisji nadawców lokalnych w Warszawie.
https://drive.google.com/file/d/1LxnvyX ... EY9wK/view

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DVB-T/S »

Pliki w formacie który nic nie odtwarza :o

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Jak to nic? U mnie po rozpakowaniu z pakera odtwarza to VLC.

Zablokowany