DAB+ w Polsce

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DVB-T/S »

Z VLC gra tylko czemu te próbki są skompresowane? to w FM leci skompresowany dźwięk w MP4 :shock: :?:

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Przecież to zgrywki z DAB wprost.

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: pswiatki »

janusz44 pisze:Rzeczywiście wzmacniacz w pełni cyfrowy np NAD, nie mylić z impulsowym, cena jego kształtuje się na poziomie 10 tys. Dużo i mało dla dobrze sytuowanego, raczej to już sprzęt przyszłości, radio DAB+ nie wiadomo jaki okres czasu przeżyje, pozostanie odtwarzanie plików muzycznych 24 bit/192 KHz i może jeszcze doskonalszych formatów.
A to nie po prostu wzmacniacz klasy D ? Takich to masy używamy w naszych sprzętach do samochodów (również z górnej półki). Mi się coś wydaje, że to taka sama metoda promowania produktu, jak kable głośnikowe podwieszane na wieszakach (trakcja głośnikowa?) :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: I to, dodajmy, "wyczynowe" kable, kosmicznie drogie.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

Dźwięk Radia Maryja obojętnie czy w DAB+ czy na UKF-ie jest źle wysterowany. Trzeba było nagrać audycję ze studia. Nie nadaje się do porównania.

muzo fm przysłuchuje się dosyć dobrze, czego nie można powiedzieć o Radiu Kolor. Jeżeli ktoś stosuje ultramaximizer to przysłuchuje się na UKF-ie bardzo głośno w DAB+ ale za głośno.
antypyra pisze:Przecież to zgrywki z DAB wprost.
Pewnie ty coś „zgrywasz”. Czysto po polsku mówi się zapis.

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: pswiatki »

Panie, to jasne, że to zgrywka. To jest właściwe, polskie określenie. Każdy kumaty rozumie o co chodzi.

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: janusz44 »

pswiatki pisze:
janusz44 pisze:Rzeczywiście wzmacniacz w pełni cyfrowy np NAD, nie mylić z impulsowym, cena jego kształtuje się na poziomie 10 tys. Dużo i mało dla dobrze sytuowanego, raczej to już sprzęt przyszłości, radio DAB+ nie wiadomo jaki okres czasu przeżyje, pozostanie odtwarzanie plików muzycznych 24 bit/192 KHz i może jeszcze doskonalszych formatów.
A to nie po prostu wzmacniacz klasy D ? Takich to masy używamy w naszych sprzętach do samochodów (również z górnej półki). Mi się coś wydaje, że to taka sama metoda promowania produktu, jak kable głośnikowe podwieszane na wieszakach (trakcja głośnikowa?) :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: I to, dodajmy, "wyczynowe" kable, kosmicznie drogie.
Proszę się zapoznać co to jest wzmacniacz w pełni cyfrowy i nie pisać bzdetów wprowadzając użytkowników forum w błąd. Myli się Kolega, raczej to nie jest urządzenie audiofilskie dla konserwatystów.

Test jednego z modeli NAD.
http://www.avtest.pl/wzmacniacze/item/543-nad-c390dd

DAMIAN KATOWICE
Posty: 271
Rejestracja: 8 lutego 2016, o 15:41
Odbiornik: Sherwood TX 5505id,Sony ST-SE 520,Dual PR 3
Instalacja antenowa: VHF 4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DAMIAN KATOWICE »

Muzo,Kolor przesterowany grubo, Maryja ciężko stwierdzić cokolwiek :mrgreen: nie wiem jak można tak przesterować tor audio totalna porażka,pewnie ktoś napisze że grają głośno na FM ale to Dab jest przesterowany :lol:

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: janusz44 »

DAMIAN KATOWICE pisze:Ja też nie mam wzmacniacza z wejściem cyfrowym chociaż mój tuner Sherwood tx 5505 id taki posiada, ale robiąc odsłuch Samego FM z Sony ST - se 520 lepiej wypada Sony i nie sądzę aby po digitalu szło lepiej po drugie trzeba pamiętać że każdy tuner vintage będzie lepszy jakościowo od nowoczesnego Onkyo czy innej marki produkowanej dziś przerobiłem to...
Damian nie gniewaj się, poszukiwane tylko rzadkie modele Vintage, to sprzęt kolekcjonerski, za kilkanaście lat można pokazać wnukom, lub sprzedać. Oczywiście radia na UKF można z powodzeniem słuchać, przecież to nawet nie pasmo HI-FI, do High End to bardzo wątpliwa sprawa ze względu na ograniczenia tego sprzętu. Mieszkasz w Katowicach, może w salonach audio np RCM mają do odsłuchu na porządnych kolumnach NAD C 390DD plików 24bit/192 KHz.

Pozdrawiam
J.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DVB-T/S »

antypyra pisze:Przecież to zgrywki z DAB wprost.
Słuchać się tego nie da. Dźwięk jest bardzo "krzykliwy" i ogołocony ze wszystkiego.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

pswiatki pisze:Panie, to jasne, że to zgrywka. To jest właściwe, polskie określenie. Każdy kumaty rozumie o co chodzi.
Proszę Pana, przecież nie poprawiam Pana. Poprawiam Antypyrę który cały czas podkreśla jak poprawnie wykorzystuje język polski. Oczywiście może na pamięć USB mówić paluch albo wplątywać po co drugim słowie wyraz opisujący kobietę prowadzącą życie niemoralne. Jeżeli poprawia Antypyra innych, to niech wysławia się w tematyce radiofonii więcej niż poprawnie – czyli czysto fachowo. Nikt nie napisze w pracy magisterskiej „zgrywka”.

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: pswiatki »

Też ma się Pan czego czepiać, Panie. Zgrywka - powiedział antypyra. Dobre określenie, podoba mi się. Nieźle je sobie wymyślił. Jest oryginalne. Ja powiem zdecydowanie mniej oryginalnie: ZRZUT (dump). Konkretnie: strumienia audio. Natomiast uwagi dotyczące elementarnych rzeczy językowych (nie tylko w j. polskim zresztą) jak interpunkcja, czy szyk zdania - no, to już co innego. Jeśli tutaj nie będziemy wystarczająco staranni, to posty staną się mało (lub w ogóle nie-) zrozumiałym bełkotem. Takie przykłady można spotkać wszędzie w Internecie (również na tym i na równoległym forum). Myślę, że nie trzeba dalej bełtać tego tematu, bo po co. Wszystko powinno być już jasne. Dziękuję za wypowiedź.
Ostatnio zmieniony 26 września 2018, o 13:33 przez pswiatki, łącznie zmieniany 1 raz.

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: pswiatki »

janusz44 pisze:
pswiatki pisze:A to nie po prostu wzmacniacz klasy D ? Takich to masy używamy w naszych sprzętach do samochodów (również z górnej półki). Mi się coś wydaje, że to taka sama metoda promowania produktu, jak kable głośnikowe podwieszane na wieszakach (trakcja głośnikowa?) :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: I to, dodajmy, "wyczynowe" kable, kosmicznie drogie.
Proszę się zapoznać co to jest wzmacniacz w pełni cyfrowy i nie pisać bzdetów wprowadzając użytkowników forum w błąd. Myli się Kolega, raczej to nie jest urządzenie audiofilskie dla konserwatystów.

Test jednego z modeli NAD.
http://www.avtest.pl/wzmacniacze/item/543-nad-c390dd
OK, no to tam piszą takie coś:
Wejściowy sygnał PCM przechodzi przez modulator PWM, gdzie jest poddawany konwersji do strumienia impulsów o zmiennej szerokości (128 poziomów). Procesem tym zarządza programowalna kość FPGA taktowana zegarem 108 MHz. Omawiana konwersja z definicji jest źródłem błędów, czyli szumów, stąd konieczność stosowania techniki kształtowania szumu (ang. noise shaping). Obarczony błędami sygnał wyjściowy z modulatora PWM jest wzmacniany do kilkudziesięciu woltów z udziałem tranzystorów FET, dalej następuje korekcja błędów w ramach pętli cyfrowego sprzężenia zwrotnego, gdzie sygnał wzorcowy z modulatora PWM zostaje porównany ze wzmocnionym sygnałem wyjściowym. Sygnał błędu jest całkowany, poddawany konwersji a/c, po czym trafia z powrotem do noise shapera.

Jak twierdzi NAD, rozdzielczość obróbki sygnału cyfrowego odpowiada 35 bitom, co stwarza bardzo duży zapas dla regulacji głośności, która jest dokonywana oczywiście w domenie cyfrowej. Maksymalne tłumienie sygnału wynosi -70 dB, co odpowiada degradacji rozdzielczości układu teoretycznie do 23,5 bita.
Pomijając wszelkie ozdobniki (cyfrowa regulacja poziomu, kupa różnych modułów wejściowych, usług streamingowych, itd, itp.) - powyższy opis jako żywo ilustruje to ten obrazek:

Obrazek

A skąd on jest? Ano stąd: https://en.wikipedia.org/wiki/Class-D_amplifier

Jedyna istotna różnica jaką widzę, to pierwszy blok (C). Zamiast niego w tych wyrobach NAD jest przetwarzanie próbek wejściowych na PWM. Tak swoją drogą: wyszukując w Googlu Direct Digital Amplifier trafiam głównie na różne modele NAD. Zapewne to oni wprowadzili tę nazwę oraz skrót DDA.

Zatem proszę mi wyłuszczyć jedną fundamentalną różnicę w idei wzmacniacza DDA oraz Class-D.
Kwestię tego, co jest na wejściu pomijam. Chodzi mi o to, w jaki sposób wytwarzany jest odpowiednio duży prąd dopływający do głośników i zamieniany tam w dźwięk odbierany przez ludzkie ucho i mający odpowiednie do upodobań słuchacza natężenie. Czyli: chodzi mi o podstawową funkcję urządzenia wynikającą z jego nazwy - o wzmacnianie. Szczerze mówiąc nie widzę różnicy.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

DVB-T/S pisze:
antypyra pisze:Przecież to zgrywki z DAB wprost.
Słuchać się tego nie da. Dźwięk jest bardzo "krzykliwy" i ogołocony ze wszystkiego.
Ale ja nie napisałem, że to jest dobre. Nawiązałem tylko do tego, co się w Polsce dalej w zakresie DAB robi.
Ostatnio zmieniony 26 września 2018, o 21:23 przez antypyra, łącznie zmieniany 1 raz.

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: pswiatki »

I to ma ~170 kbps?? :o :shock: :(

DAMIAN KATOWICE
Posty: 271
Rejestracja: 8 lutego 2016, o 15:41
Odbiornik: Sherwood TX 5505id,Sony ST-SE 520,Dual PR 3
Instalacja antenowa: VHF 4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DAMIAN KATOWICE »

pswiatki pisze:I to ma ~170 kbps?? :o :shock: :(

Raczej 128 kbps

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: pswiatki »

yhm, aha... to reszta to pewnie didaskalia (PAD). Tak to pokazuje VLC.
.....
eeee... nieee... to nie tak - właśnie sprawdziłem - VLC pokazuje zmieniający się bitrat.
To by oznaczało, że urządzenie, które wyprodukowało ten plik (pewnie odbiornik radiowy) dokonało jakiejś re-kompresji, a nie po porostu ZRZUTU strumienia audio. Lipa.
FFmpeg pokazuje ten stream (dla MUZO FM) tak:

Kod: Zaznacz cały

[STREAM]
index=0
codec_name=aac
codec_long_name=AAC (Advanced Audio Coding)
profile=LC
codec_type=audio
codec_time_base=1/48000
codec_tag_string=mp4a
codec_tag=0x6134706d
sample_fmt=fltp
sample_rate=48000
channels=2
channel_layout=stereo
bits_per_sample=0
id=N/A
r_frame_rate=0/0
avg_frame_rate=0/0
time_base=1/48000
start_pts=0
start_time=0.000000
duration_ts=2966400
duration=61.800000
bit_rate=174466
max_bit_rate=174464
bits_per_raw_sample=N/A
nb_frames=3090
nb_read_frames=N/A
nb_read_packets=N/A
DISPOSITION:default=1
DISPOSITION:dub=0
DISPOSITION:original=0
DISPOSITION:comment=0
DISPOSITION:lyrics=0
DISPOSITION:karaoke=0
DISPOSITION:forced=0
DISPOSITION:hearing_impaired=0
DISPOSITION:visual_impaired=0
DISPOSITION:clean_effects=0
DISPOSITION:attached_pic=0
DISPOSITION:timed_thumbnails=0
TAG:creation_time=2018-09-19T16:07:29.000000Z
TAG:language=und
TAG:handler_name=soun
[/STREAM]
Ja tu widzę jakieś dziwy.... Nie wygląda to na surowy strumień prosto z MUXa DABCASTów

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: janusz44 »


Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

pswiatki pisze: eeee... nieee... to nie tak - właśnie sprawdziłem - VLC pokazuje zmieniający się bitrat.
To by oznaczało, że urządzenie, które wyprodukowało ten plik (pewnie odbiornik radiowy) dokonało jakiejś re-kompresji, a nie po porostu ZRZUTU strumienia audio. Lipa.
Trzeba zapytać autora postu, który zamieścił link na Radiopolsce do zgrywek z Bcastu, w jaki sposób je zrobił.
http://forum.radiopolska.pl/index.php?s ... t&p=397612

Sam zgrywam (nie zgrywam się! MVO)) z odbiornika Sangean DPR 17 i są one w formacie m4a. Iriver zgrywa natomiast do AAC.

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: pswiatki »

janusz44 pisze:@ pswiatki.

Może to pomoże.
http://m.avtest.pl/wzmacniacze/item/543 ... ?showall=1
Ale to przecież dokładnie ten sam (czy taki sam tekst). W czym zatem on ma pomóc? Nowinką jest "przyspawanie" bloku przeliczania strumienia próbek na sygnał o zmiennym wypełnieniu (PWM), tak? Jakieś jeszcze istotne różnice? No tak, noise shaping i pętla sprzężenia zwrotnego na ten shaping pozwalająca.

DAMIAN KATOWICE
Posty: 271
Rejestracja: 8 lutego 2016, o 15:41
Odbiornik: Sherwood TX 5505id,Sony ST-SE 520,Dual PR 3
Instalacja antenowa: VHF 4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DAMIAN KATOWICE »

pswiatki pisze:yhm, aha... to reszta to pewnie didaskalia (PAD). Tak to pokazuje VLC.
.....
eeee... nieee... to nie tak - właśnie sprawdziłem - VLC pokazuje zmieniający się bitrat.
To by oznaczało, że urządzenie, które wyprodukowało ten plik (pewnie odbiornik radiowy) dokonało jakiejś re-kompresji, a nie po porostu ZRZUTU strumienia audio. Lipa.
FFmpeg pokazuje ten stream (dla MUZO FM) tak:

Kod: Zaznacz cały

[STREAM]
index=0
codec_name=aac
codec_long_name=AAC (Advanced Audio Coding)
profile=LC
codec_type=audio
codec_time_base=1/48000
codec_tag_string=mp4a
codec_tag=0x6134706d
sample_fmt=fltp
sample_rate=48000
channels=2
channel_layout=stereo
bits_per_sample=0
id=N/A
r_frame_rate=0/0
avg_frame_rate=0/0
time_base=1/48000
start_pts=0
start_time=0.000000
duration_ts=2966400
duration=61.800000
bit_rate=174466
max_bit_rate=174464
bits_per_raw_sample=N/A
nb_frames=3090
nb_read_frames=N/A
nb_read_packets=N/A
DISPOSITION:default=1
DISPOSITION:dub=0
DISPOSITION:original=0
DISPOSITION:comment=0
DISPOSITION:lyrics=0
DISPOSITION:karaoke=0
DISPOSITION:forced=0
DISPOSITION:hearing_impaired=0
DISPOSITION:visual_impaired=0
DISPOSITION:clean_effects=0
DISPOSITION:attached_pic=0
DISPOSITION:timed_thumbnails=0
TAG:creation_time=2018-09-19T16:07:29.000000Z
TAG:language=und
TAG:handler_name=soun
[/STREAM]
Ja tu widzę jakieś dziwy.... Nie wygląda to na surowy strumień prosto z MUXa DABCASTów
Też to zauważyłem,może po stronie nadawcy(B-CAST-U) coś pokombinowane po drugie ciekawe skąd przesył z satelity?? bo z FM nie sądzę lepiej by to wszystko zagrało,na razie to sieczka :lol:

Zablokowany