[POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Awatar użytkownika
maciek_p
Posty: 136
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków/Chorągwica

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: maciek_p »

Wybacz ale to nadal nie są merytoryczne argumenty. O wszystkim można powiedzieć, że jest badziewne.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: DVB-T/S »

Miałem obie anteny w ręce i te z dipola są badziewne. Jakość ich wykonania jest niskich lotów choć cena sugeruje zupełnie coś innego.

Nie wiem ile miałeś anten w ręce ale ich trochę miałem i dla mnie (oraz co najważniejsze dla klienta) jest ważne aby antena służyła jak najdłużej bezawaryjnie.
Dipol i ich rdzewiejące dziesiątki śrubek po pierwszym deszczu, góra plastików i innego badziewia! Nie dziękuję.
Wolę antenę w której jedyne śrubki w ilości 3szt to te do przykręcenia reflektora. Plastikowa jest tylko puszka na symetryzator.

marcopl88
Posty: 3
Rejestracja: 13 listopada 2018, o 10:23
Miejscowość: Olszewnica Stara
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: marcopl88 »

Która w takim razie zwykła antena jest ok :)?

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: DVB-T/S »

Na allegro w wyszukiwarkę wpisz ten nr.
5931070945

Tu zdjęcie zamontowanej anteny w Opolu.
Obrazek

Awatar użytkownika
maciek_p
Posty: 136
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków/Chorągwica

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: maciek_p »

DVB-T/S pisze: Dipol i ich rdzewiejące dziesiątki śrubek po pierwszym deszczu, góra plastików i innego badziewia! Nie dziękuję.
Wolę antenę w której jedyne śrubki w ilości 3szt to te do przykręcenia reflektora. Plastikowa jest tylko puszka na symetryzator.
I to są argumenty! :) Wszystko ma swoje plusy i minusy. Zagniatane elementy też nie zawsze są dobre, bo w razie uszkodzenia nie ma możliwości ich wymiany, a czasami zagniatanie jest na tyle fatalne, że directory potrafią po jakimś czasie powypadać z anteny. Również zaprezentowana antena jest dużo mniejsza niż antena Dipol 28 https://dvbsklep.pl/antena-vhf-uhf-dipo ... yzacja-v-h (mniej materiału - stąd niższa cena) , nie obejmuje również zakresu VHF / MUX 8.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: DVB-T/S »

To jak chcesz po taniości to weź DEXTA.
To z dipola to niestety badziewie. MUX8 jest bardzo trudno odebrać i tylko anteny strojone na dany kanał sobie radzą.
Nie wierzysz to kup ten badziew a potem kolejny. W końcu Ty zakładasz setki anten to co Ci będę cokolwiek proponował.

Co do zagniatania. "Rurka" nie wypadnie i jest wykonana z grubego materiału czego o produkcie dipolu powiedzieć nie mogę.

Awatar użytkownika
Acid
Posty: 308
Rejestracja: 11 lutego 2009, o 17:54
Odbiornik: Philips PUS8303 / Sharp HI3422E
Instalacja antenowa: Dipol-16/21-60 / Dipol-4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Acid »

Co do MUX 8 to zależy od lokalizacji, u mnie śmiga na przysłowiowym kawałku drutu zarówno z Mysłowic jak i Skrzycznego. Są gorsze anteny od Dipola choć to już nie ta jakość co kiedyś , ich combo wynalazków nie polecam. Dobrze wykonane anteny w rozsądnej cenie oferuje firma Buro.

Awatar użytkownika
maciek_p
Posty: 136
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków/Chorągwica

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: maciek_p »

Biorąc pod uwagę ilość pozytywnych komentarzy o antenach combo Dipola nie są chyba takie złe. :) Nie jest to jakość Televesa ale combo Televesa kosztuje 300 zł, a nie 100. Na razie jedyną anteną combo, która okazała się moim zdaniem dużym badziewiem jest Opticum AX 1000+ Combo.
Buro robi przyzwoite anten w rozsądnych pieniądzach. Sam mam zamontowaną w instalacji zbiorczej na 42 lokale https://dvbsklep.pl/antena-vhf-ca-rtv-4-mux-8 i przy odległości 30 km sygnał jest zawsze mocny i stabilny. Antena jest tylko na dwupiętrowym budynku.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: DVB-T/S »

To lepiej dołożyć parę zł i wziąć Hirschmanna który ma nie 8,5dBi a 12dBi.

Wroclawianin
Posty: 23
Rejestracja: 3 grudnia 2016, o 09:19
Odbiornik: SAMSUNG 32 CALE
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 3/21-69 DVB-T UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: SLEZA

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Wroclawianin »

Witam,prosze o pomoc w doborze anteny uhf,balkon .1 pietro,54-207 Wrocław

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: DVB-T/S »

Takie pytania są zajebiste! Jak z widocznością na blokowisku?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: K63 »

Wroclawianin pisze: 22 października 2019, o 18:52 Witam,prosze o pomoc w doborze anteny uhf,balkon .1 pietro,54-207 Wrocław
Przecież nie tak dawno pisałeś
Wroclawianin pisze: 8 kwietnia 2019, o 08:15 https://www.dipol.com.pl/antena_telewiz ... _A0315.htm (...) i mam tak mux1- siła sygnalu 75.poziom bledów skacze od 3 do7 mux2-siła sygnalu 64,poziom błedów 0, mux3--96,pozim bledów 0
I co? Coś się zmieniło?

Wroclawianin
Posty: 23
Rejestracja: 3 grudnia 2016, o 09:19
Odbiornik: SAMSUNG 32 CALE
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 3/21-69 DVB-T UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: SLEZA

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Wroclawianin »

Pogorszenie totalne,odłaczyłem tez mux8,najgorzej mux 2.teraz odbi or mam na kanałach 25,35,30,24,42

lexom
Posty: 13
Rejestracja: 5 grudnia 2016, o 17:05
Miejscowość: Ostrów Wielkopolski
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit + antena logarytmiczna 5-12/21-60
Nadajnik - obiekt nadawczy: Poznań/Śrem

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: lexom »

Obecnie posiadam dwie anteny:

1. Dipol 44/21-60 Tri Digit
2. Logarytniczna 5-12/21-60

Obrazek

Wszystko podłączone do zwrotnicy: AMS ZA-206Ms (Tri Digit do UHF, a logarytmiczna na VHF)

Obrazek

Moj problem polega na tym, że nie mogę z żaden sposób odebrać programów z MUX-8. Nie mogę odebrać również Polsatu i TVN. Programy jak Eska, TVP1, TVP2 działają bez problemu - nie ma nawet żadnych zakłóceń. Czy problemy z odbiorem są spowodowane anteną ? Do nadajnika mam według mamy około 50 km (Poznań/Śrem). Ukształtowanie tereny jak poniżej.
Poza tym, czy istnieje jakaś godna polecenia antena do DVB-T, która odbiera wszystko włącznie z MUX-8 (zastanawiam się nad rezygnacją z tych dwóch antena i zwrotnicy na rzecz jednej).

Obrazek

Wykonałem wczoraj jeszcze kilka testów:
a) tylko antena logarytmiczna podłączona do zwrotnicy AMS ZA-206Ms

a1) polaryzacja pozioma, antena podłączona do UHF - znaleziono 0 programów
a2) polaryzacja pozioma, antena podłączona do VHF - znaleziono 0 programów
a3) polaryzacja pionowa, antena podłączona do UHF - znaleziono 14 programów (wszystkie "tną")
a4) polaryzacja pionowa, antena podłączona do VHF - znaleziono 0 programów

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: K63 »

Czy w instalacji jest zamontowany jakiś wzmacniacz?
Zrób próby podłączając antenę bezpośrednio do odbiornika - z pominięciem zwrotnicy (do połączenia przewodów użyj "beczki").
lexom pisze: 17 listopada 2019, o 09:52 nie mogę z żaden sposób odebrać programów z MUX-8
Antena LOG na który nadajnik ustawiona i odbiornik na który kanał zaprogramowany? Śrem nadaje mux-8 na k.7, a Poznań/AE na k.9.
lexom pisze: 17 listopada 2019, o 09:52 czy istnieje jakaś godna polecenia antena do DVB-T, która odbiera wszystko włącznie z MUX-8
Przecież masz taką ...
lexom pisze: 17 listopada 2019, o 09:52 Logarytniczna 5-12/21-60
lexom pisze: 17 listopada 2019, o 09:52 Do nadajnika mam według mamy około 50 km (Poznań/Śrem)
Miejscowość? Jeżeli to ta lokalizacja ...
lexom pisze: 5 grudnia 2016, o 17:15 Obrazek
... to w odległości ok. 12 km masz nadajnik mux-8 w Zdunach (k.6/pol. V). Mniej więcej na tym samym azymucie masz Kalisz/Mikstat (ok. 60 km)

Awatar użytkownika
seba950
Posty: 126
Rejestracja: 21 października 2018, o 20:43
Miejscowość: Mikołów
Odbiornik: Tv Philips 32PFL3088h/12
Instalacja antenowa: Televes zenit mix, osobna antena vhf i dookolny dipol fm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice Kosztowy, Skrzyczne

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: seba950 »

12km około do nadajnika. Poleci ktoś niedrogą antene uhf i vhf? zwrotnice i resztę sobie ogarnę. Potrzebuje tylko pomocy z antenami.
Siatki mnie nie zadowalają, szczególnie te dipolowskie. Unikajcie tego jak ognia

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: K63 »

Masz w Katowicach producenta anten. Zapewne wybierzesz coś, co spełni Twoje oczekiwania.
http://www.barczak.com.pl/oferta/anteny ... trzne.html

lexom
Posty: 13
Rejestracja: 5 grudnia 2016, o 17:05
Miejscowość: Ostrów Wielkopolski
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit + antena logarytmiczna 5-12/21-60
Nadajnik - obiekt nadawczy: Poznań/Śrem

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: lexom »

Nie mam zamontowanego wzmacniacza. Wcześniej taki posiadałem ale czesto pojawiały się artefakty podczas oglądania. Na forum ktoś polecał, żeby wymontować wzmacniacz i dać sam symetryzator. Zrobiłem zgodnie z instrukcja i problem z artefaktami zniknął.

Nawet nie wiem na który nadajnik jest nastawiona antena logarytmiczna. Wszystkie anteny sprawdzałem miernikiem ANT-300 i wskazywały poziom 9-10.

Nadajnik MUX-8 jets w Zdunach i na początku był plan aby ustawić antenę Tri Digit na Poznań, a logarytmiczną na MUX-8 w Zdunach. Niestety gdy kieruję, w tą stronę antene to jest cicho - wskazówka na mierniku nawet nie drgnie.

Chodziło mi o to, żeby zrezygnować z dwóch anten i zwrotnicy na rzecz jednej, bo logarytmoiczna to chyba nadaje się tylko do MUX-8 ??

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: K63 »

lexom pisze: 17 listopada 2019, o 13:56 MUX-8 w Zdunach. Niestety gdy kieruję, w tą stronę antene to jest cicho - wskazówka na mierniku nawet nie drgnie
Uszkodzony wskaźnik, zwrotnica, przewód lub źle wykonane połączenia.
Nie ma takiej możliwości byś nie odebrał jakiegokolwiek sygnału z nadajnika w Zdunach na antenie LOG. Chyba że nadajnik masz kompletnie zasłonięty.
lexom pisze: 17 listopada 2019, o 13:56 logarytmoiczna to chyba nadaje się tylko do MUX-8 ??
lexom pisze: 17 listopada 2019, o 09:52 Logarytniczna 5-12/21-60
Antena którą posiadasz, nadaje się do odbioru mux-8 (k.5-12) i mux 1-3 (k.21-60). Część tylną anteny (do odbioru mux-8) można zamontować do odbioru polaryzacji pionowej.
Obrazek
https://www.dipol.com.pl/antena_telewiz ... _A4015.htm

lexom
Posty: 13
Rejestracja: 5 grudnia 2016, o 17:05
Miejscowość: Ostrów Wielkopolski
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit + antena logarytmiczna 5-12/21-60
Nadajnik - obiekt nadawczy: Poznań/Śrem

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: lexom »

@K63, kabel i miernik sygnału na 100% są sprawne. Na tym samym kablu ustawiłem tą antenę (logarytmiczną) na Poznań/Śrem i pokazuje poziom 9-10. Probowałem już kilka razy ustawić tą antenę na Zduny ale zawsze poziom wskazuje "zero". Trochę mnie to dziwi bo ukrztałkowanie według poniższego wykresu nie jest najgorsze.

Obrazek

To ustawienie co podałeś to chyba na Zduny. Z tego co kojarzę to tam sygnał nadawany jest w polaryzacji pionowej.
W Poznaniu sygnał chyba nadawany jest w polaryazcji poziomej, więc chyba wszystkie cześci anteny powinny takeże być ustawione poziomo ? Jeśli się mylę to proszę o poprawkę.

Zablokowany