DVB-T CZECHY

dyskusje o zagranicznych emisjach telewizji cyfrowej DVB-T
tranzystor
Posty: 254
Rejestracja: 28 października 2014, o 11:24
Miejscowość: Bielsko i Żywiec
Odbiornik: Amiko mini 4K UHD Combo oraz Technisat Viola 2 DAB+
Instalacja antenowa: Antena szerokopasmowa + dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy / Wisła Skrzyczne

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: tranzystor »

ainsztain pisze:wystarczy kupić za około 100 zł dekoder DVBT2 z obsługą H.265/HEVC

Jak będziemy żyli tak jak Czesi to będziemy sobie kupowali nowe pudełeczko nawet co rok:
https://www.facebook.com/92814458405634 ... =3&theater :roll:

Awatar użytkownika
magnezz81
Posty: 110
Rejestracja: 20 lipca 2017, o 23:36
Miejscowość: Zabrze
Odbiornik: Sony KD-55XE9005 4K
Ferguson Ariva 252 Combo
Instalacja antenowa: Zabrze-Rokitnica 282+18 m npm
Emme Esse 1 VHF, 3 UHF
Johansson Profiler 6600A
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice, Ornontowice, Ostrava, Zilina

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: magnezz81 »

Planuję zmodernizować układ anteny zbiorczej o antenę ustawioną na obiekt w Ostrawie/Hosztalkowicach, gdyż interesuje mnie odbiór regionalnego muxu na kanale 50 (ERP 2 kW, odległość 70 km). Na razie jednak wspólnota musi wyciąć 3 lipy, które za niedługo skutecznie uniemożliwią odbiór czegokolwiek z tej strony.
Czy ktoś z terenu woj. śląskiego odbiera powyższy mux i w miarę stabilnie?
Oglądałem pokrycie sygnałem na dvb-t map eu i nie wygląda w Zabrzu-Rokitnicy zbyt rewelacyjnie. Jednakże kierując się dotychczasowym doświadczeniem z dvb-t map eu - odbieram 3 słowackie muxy gdzie sytuacja z pokryciem sygnału wygląda gorzej niż z RS8 - mam nadzieję na udany odbiór tegoż muxa.
Dodam, że przy antenie ustawionej na Ornontowice odbierałem poprawnie MUX12 na kanale 28 przed startem Lysej Hory, nie odbieram natomiast MUX3 na kanale 48 (zbyt duży poziom sygnału na sąsiednich kanałach).

lumca_2
Posty: 274
Rejestracja: 14 grudnia 2008, o 10:11
Miejscowość: niedaleko Ostrawy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Hošťálkovice,Hladnov, Kosztowy,Skrzyczne

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: lumca_2 »

Koniec RS8 na K50 z Hošťálkovicbude k 30. 06. 2019!

piotrowicki
Posty: 65
Rejestracja: 26 grudnia 2013, o 20:12
Miejscowość: Mikołów
Odbiornik: TV Sony
Instalacja antenowa: Mikołów Televes DAT75,Optima, czeskie sito z APL 109 w pionie, 2 logarytmiczne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Żilina,Trzyniec,Radhost,Ostrawa,Pradziad

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: piotrowicki »

Kolego Magmezit. Moim zdaniem masz małe szanse na sukces.Sygnał jest mocno zakłócany przeze,TVP Kraków. W ciagu ostatnich lat ani razu nie odebrałem Mux 8 z Hostalkovic. Mux 8 z Novegi Jicina (kanał 56) odbieram sporadycznie ( kilka razy w miesiącu). W aglomeracji ślàskiej mamy rewelacyjne sygnały na kanałach 26,28 i 31 ( Muxy 11,12 i 13 ). Pozwalaj on odbierać zdecydowana większość czeskich programów . Nie złapiemy niestety TV Retro która nadawana jest właśnie na Mux 8. Pozdrawiam z Mikołowa.

irdeto
Posty: 298
Rejestracja: 29 listopada 2011, o 23:31
Miejscowość: Okolice Lublińca
Odbiornik: uClan D-BOX 4K Combo, Panas i LG
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-48 + Dipol 7/5-12 + ams AWS-121m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Częstochowa-Klepaczka + G.Św.Anny-Wysoka

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: irdeto »

Ruszyły kolejne nadajniki z PS13 :
Litoměřice - Michalovice (K28)
Náchod - Dobrošov (K24)
Klatovy - Doubravka (K24)
Trutnov - Šibeník (K24)
Příbram - Hvězdárna (K24)
Vyškov (K31)
Šumperk - Háj (K24)
Jeseník - Zlatý Chlum (K24), Jeseník - Studniční vrch (K24)
Vsetím - Lysá hora (K31)
Varnsdorf (K28)
Blansko - Veselice (K31)
Pozostałe trzy w kolejnych dniach:
Beroun - Lhotka (K24)
Kutná Hora (K24)
Prachatice - Křeplice (K24)

Obrazek

Obrazek
Niestety brak odbioru w rejonach Lublińca.
Może ktoś z bliższych rejonów potwierdzi.

mm4738
Posty: 226
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Vu Duo2, T750 (T2)
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem, Ślęża, Mikstat, Praded

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: mm4738 »

Dzisiaj z uwagi na przerwę konserwacyjną nadajnika Kalisz Mikstat można było sprawdzić w Rawiczu odbiór na k.26 (Pradziad). Tak jak na k.28 w DVB T2 odbiór super.
Szkoda, że akurat tylko na chwilę ....

Awatar użytkownika
igorlan
Posty: 784
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Samsung UE55RU7092
Instalacja antenowa: Siatka+LNA188 (SK) Námestovo MUX1,2,3,4
Televes DAT 790 (CZ) Lysá hora MUX23
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Námestovo, Lysá hora

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: igorlan »

Czy ktoś z szanownych kolegów może potwierdzić start MUX3 k48 z Lysej Hory? Wczoraj dostalem taką informację od kolegi z Frydka.

kef
Posty: 41
Rejestracja: 25 października 2015, o 10:06
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Lysa Hora, Hostalkovice

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: kef »

Sprawa mux3 z LH jest od początku skomplikowana. Jak wiadomo, od momentu uruchomienia sieci DVB-T nie nadaje on z LH, głównie z powodu konieczności nadawania na k. 48 razem z Ostravą i wynikających z tego problemów z emisją w SFN, a także jak to tłumaczono kiedyś - mniejszym zapotrzebowaniem na nadawanie komercyjnych programów z tego mux niż mux2, stąd mniejszy zasięg mux3 i niższe koszty jego utrzymania.

Jednak w listopadzie 2017 CTU wydał pozwolenia na nadawanie mux3 z LH z mocą 25kW https://www.televizniweb.cz/2017/11/mul ... ltiplex-2/ oraz uaktualnił swoją stronę z pokryciem poszczególnych muxów - widać na niej zasięg mux3 z LH https://digi.ctu.cz/dtv/
Z tego, co doczytałem się na czeskich portalach, CRa nie kwapiły się do szybkiego startu nadawania w starym standardzie DVB-T ze względu na uruchamianie nowego systemu DVB-T2. Jednak uruchomienie docelowej sieci DVB-T2 nr 23 (zastępującej obecny mux3) możliwe będzie w pierwszej kolejności na tych nadajnikach, gdzie mux3 nadaje, więc prawdopodobnie stąd przygotowania do uruchomienia.

Ze strony https://digital.rozhlas.cz/ceske-radiok ... ch-7459153 można się dowiedzieć że CRa testowały już emisję mux3 z LH w czerwcu 2018. Jednak brak odpowiedzi czy i kiedy nastąpi regularna emisja, zwłaszcza teraz w dobie przejścia na nowy standard, ale zobaczymy.

Podsumowując, u mnie nie zaobserwowałem żadnych zmian, więc myślę mux3 z LH obecnie nie nadaje.

Awatar użytkownika
a.d.
Posty: 458
Rejestracja: 1 maja 2011, o 08:39
Odbiornik: Optic SLOTH Combo plus, Ferguson FT-8100, Cabletech URZ0083Q
Instalacja antenowa: siatka+SWA-9701 pol.V siatka+LNA-177 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: (PL)-Przehyba / G.Sw.Marcina (SK)-Kotnik

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: a.d. »

igorlan pisze:Czy ktoś z szanownych kolegów może potwierdzić start MUX3 k48 z Lysej Hory?
  • Jest aktualne pozwolenie CTU na emisje Muxa -3 z moca 1KW ERP z Lysej Hory
Obrazek

marcin6660
Posty: 551
Rejestracja: 1 marca 2009, o 17:03
Odbiornik: Samsung UE48H6500 , UE32H5500 , UE58J5200 , P2270HD , Lion 2
Instalacja antenowa: Telkom Telmor ASR-860 P25
Wysokość ok.390m/n.p.m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice , Skrzyczne , Częstochowa

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: marcin6660 »

Nadaje Mux3 z LH na 48 czy nie ?

VITEK2442
Posty: 100
Rejestracja: 13 lutego 2011, o 14:34
Miejscowość: Hawierzów
Odbiornik: Zircon Fire DVB-T2 HEVC
Instalacja antenowa: Anteny zbiorcze STA
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ostrava,Pradziad,Wisla/Skryzcyne

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: VITEK2442 »

https://www.televizniweb.cz/2018/10/sle ... -t2-a-dab/
Na tej stronie jest pisano,że już jakiś czas nadaje (czas 17.18)

tranzystor
Posty: 254
Rejestracja: 28 października 2014, o 11:24
Miejscowość: Bielsko i Żywiec
Odbiornik: Amiko mini 4K UHD Combo oraz Technisat Viola 2 DAB+
Instalacja antenowa: Antena szerokopasmowa + dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy / Wisła Skrzyczne

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: tranzystor »

Może ktoś wytłumaczyć dlaczego nowe muxy DVB-T2 z Czech odbierają prawie bez zakłóceń zaś stare DVB-T MPEG2 jest prawie nie do odbioru? Czy to "zachęta" do przejścia na nowy format czyli specjalne zaniżanie parametrów starego DVB-T? coś co kombinowano już przy wyłączaniu analogu? :roll:

Awatar użytkownika
Acid
Posty: 308
Rejestracja: 11 lutego 2009, o 17:54
Odbiornik: Philips PUS8303 / Sharp HI3422E
Instalacja antenowa: Dipol-16/21-60 / Dipol-4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Acid »

Niższe kanały = lepsza propagacja.

tomekdvbt
Posty: 7
Rejestracja: 18 września 2013, o 23:42
Odbiornik: Telewizor Samsung UE40NU7192 4K
Instalacja antenowa: ATX 107 + LNA-188
Nadajnik - obiekt nadawczy: JELENIA GÓRA-ŚNIEŻNE KOTŁY, Trutnov

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: tomekdvbt »

Koledzy, zakupiłem sobie ATX-107, w środku siedzi LNA-188.
Chcę odbierać sygnał z Trutnova z Czech, chociaż podstawowy MUX, ważne żeby śmigał CT Sport.
Niestety na kanale 40 nie mam nawet 1% sygnału, kompletna cisza.
Sygnał ze Śnieżnych Kotłów mam 100/100, ściągam wszystkie 3 MUX-y, a przecież odległość w linii prostej pomiędzy Śnieżnymi Kotłami a Czarną Górą w Trutnovie wynosi tylko 34 km, więc teoretycznie chociaż szczątki sygnału powinny docierać. Lokalizacja - Ludwinowo, wielkopolska, teoretycznie w miejscu gdzie mieszkam dociera sygnał wg DVBTmap.eu

mm4738
Posty: 226
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Vu Duo2, T750 (T2)
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem, Ślęża, Mikstat, Praded

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: mm4738 »

Kolego. Niestety żadnych szans. Na tym samym kanale 26 nadawany jest MUX-3 z Mikstatu. Czyli mamy kolizję.
Sygnal z nadajnikow czeskich na kanale 26 z nadajnika Trutnov lub Pradziad odbierzesz tylko wtedy kiedy Mikstat będzie miał przerwę konserwacyjną.
Przynajmniej mi tak się udało.

ainsztain
Posty: 111
Rejestracja: 19 sierpnia 2013, o 08:55
Miejscowość: Żory
Odbiornik: sony XR-85XJ95 (polecam!)
Instalacja antenowa: 1/log5-65 +LG2 2/log5-65 +LG1 3/opticum AX1000 +AX W11, wzm. budynkowy WWK 982
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy,Ornontowice,Żilina, Ostrava

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: ainsztain »

W międzyczasie (bodajże już 30 września 2018) z czeskiego multipleksu RS7 (z Ostrawy na kanale 38) zniknęły kanały nadawcy publicznego: CT1 HD, CT2 HD, CTsport HD, oraz CTD/art. W zamian pojawił się kanał zakupowy Galerie. Na szczęście kanały HD od CT są teraz łatwiej dostępne w standardzie DVBT2.

mm4738
Posty: 226
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Vu Duo2, T750 (T2)
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem, Ślęża, Mikstat, Praded

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: mm4738 »

W najbliższą środę Mikstat będzie miał przerwę konserwacyjną. Można spróbować odbioru z nadajników Trutnov i Praded na k.26.

wieslaw
Posty: 104
Rejestracja: 3 lipca 2015, o 19:26
Miejscowość: Świdnica
Odbiornik: Viola HD T1 + OTV THOMSON 21DK24E
Instalacja antenowa: Antena siatkowa b/wzmacniacza
w mieszkaniu IIp.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Praded-Jeseniky, Ślęża

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: wieslaw »

Niezbędny jest odbiornik dvb-t2/hevc

Krispl
Posty: 80
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 23:07

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Krispl »

Witam. Mam takie pytanie ogólne dotyczące odbioru MUX-ów z Lysej Hory. Aktualnie odbieram 4 MUX-y ale jest problem z kanałem 26 czyli z kanałami CT w HD. Wszystkie pozostałe 3 MUX-y odbieram całodobowo i bezprzerwowo. Efekt jest taki, że kanał 26 raz jest a raz go nie ma a sygnał spada do zera. Czy ktoś z okolic Katowice-Sosnowiec może podać pomiary sygnału z tego kanału i czy rzeczywiście jest on najsłabszy z całej "czwórki". Nadajniki są jednakowe mocowo to jest 25 KW ale wygląda na to że wiązka kanału 26 różni się jednak od wiązki z 28 kanału, zwłaszcza w kierunku wschód. Będę wdzięczny za uwagi na ten temat. Dodam tylko że odbieram kanały na antenie włoskiej TriLine 45TL natomiast druga moja antena na dachu to jest ATX-91 na niskich kanałach to jest 26 i 28 nie sprawdizła się. Co ciekawe na tej antenie w ogóle nie odbieram dwóch czeskich MUX-ów DVB-T2 na kanałach 26 i 28. Natomiast sygnał jest wyraźnie lepszy na "starych" kanałach DVB-T to jest 37 i 54. Na kanale 26 mogą też wchodzić jakieś zakłócenia w drodze sygnału. Dziwny dla mnie jest np. zanik sygnału do zera a po chwili jest np. poziom 26 % i jakość 10 % co w zasadzie na TV pozwala odbierać przyzwoicie wszystkie kanały. Dla porównania kanał 28 ma stabilny poziom sygnału to jest 26-30 % i jakość 25-40 %. Kanały są położone bardzo blisko a jakość odbioru zdecydowanie różna.

piotrowicki
Posty: 65
Rejestracja: 26 grudnia 2013, o 20:12
Miejscowość: Mikołów
Odbiornik: TV Sony
Instalacja antenowa: Mikołów Televes DAT75,Optima, czeskie sito z APL 109 w pionie, 2 logarytmiczne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Żilina,Trzyniec,Radhost,Ostrawa,Pradziad

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: piotrowicki »

Witam Krispl
Zastanawiam się czy odbiór kanału 26 z Lysej Hory nie zakłóca Ci słowacki VP Mux z Namestova (26 kanał w polaryzacji pionowej).
U mnie od dnia włączenia czeskiego kanału 26 (dvbt-2) nie mogę odbierać Namestowa na tym kanale (na antenie "czeskie sito" w polaryzcji pionowej ze wzmacniaczem APL 109). Odtąd obieram VP Mux odbieram tylko na 32 kanale z Żiliny (polaryzacja pionowa). Proponuję sprawdzić czy odbierasz muxy słowackie z Namestowa na 44 kanale oraz na 59 w polaryzacji pionowej. Jeśli tak , to jest duże pradopodobieństwo ,że masz interferencję na 26 kanale.
Tobie i wszystkim użytkownikom forum życzę w nadchodzacy 2019 roku zdrowia oraz częstych odbiorów tropo

Pozdrawiam z Mikołowa

Zablokowany