Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
radiodarek
Posty: 52
Rejestracja: 2 stycznia 2016, o 17:43
Miejscowość: Środa śląska
Odbiornik: SENCOR SMC 4600DBR

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: radiodarek »

We Wrocławiu i okolicach słychać na kanale 10A dab+ w technologii dabcast. Emisja leci z systemu antenowego na obiekcie SkyTower z mocą 100W. Emitowane są 3 programy radiowe z jakością 192kbps tj. MuzoFm, Kolor, R.Maryja. Odbiór na radiu przenośnym w miarę stabilny z obrzeży Środy Śląskiej z dobrą widocznością w kierunku na Wrocław. Czasami sygnał zanika, ale przy tej mocy to chyba normalne.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: antypyra »

192 kbps jeszcze nie o wszystkim mówią. Jak np. brzmi RM w tym muxie i na UKF? Kolor na UKF gra tylko w Warszawie, wiec nie da się tego porównać we Wrocławiu.

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: pswiatki »

Ze 192k przynajmniej jest SZANSA - czy wykorzystana, to się okaże. Może zaczną emisję w Krakowie, to dam znać jak to słychać. Albo może jutro podczas przejazdu po A4 w kierunku Niemiec się nagra MUX, to też dam znać, może podam próbki (snippety takie) fonii.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: antypyra »

We wtorek, jeśli dam radę pomiędzy czynnościami służbowymi, to nagram w Warszawie na kartę pamięci. Jak na razie, to ta dyskusja o muxie lokalnym jest dla mnie abstrakcją, póki nie usłyszę, co tam naprawdę się modzi.

Edit. 12.12.2018
Już nagrałem. Oto link w tym poście:

viewtopic.php?p=231226#p231226

DAMIAN KATOWICE
Posty: 271
Rejestracja: 8 lutego 2016, o 15:41
Odbiornik: Sherwood TX 5505id,Sony ST-SE 520,Dual PR 3
Instalacja antenowa: VHF 4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: DAMIAN KATOWICE »

pswiatki pisze:Emmm..... nie bardzo rozumiem, co masz na myśli. Co ma wspólnego zakres częstotliwości z charakterem modulacji?
Bo czym większa częstotliwość tym gorzej pokonuje wzniesienia,zabudowania sciany itp.itd.myślałem że jest to jasne :lol:(nie mówiłem o żadnej modulacji) dlatego 6kW w Katowicach nie daje rady aby pokryć obszar 6km od nadajnika (aby był możliwy odbiór mobilny) :lol:

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: antypyra »

DAMIAN KATOWICE pisze:
pswiatki pisze:Z odbiorem mobilnym DVB-T może być problem, bo modulacja niekoniecznie sprzyja takim (wciąż zmieniającym się) warunkom odbioru. Niestety może to bowiem być (również) modulacja amplitudy.

Bo radiofonia powinna działać w zakresie 65-108 mhz tyle w temacie.
Dziad o chlebie, baba o fiołkach. Tak się ma sprawa, gdy rozmówcy mówią o zupełnie różnych rzeczach.
Pswiatki odpowiedział na moje indagacje w kwestii mobilności radia działającego w ramach DVB-T z wskazaniem, że stosowana modulacja może nie sprzyjać tej mobilności.

Po czym piszesz na to (co cytuję), że radiofonia powinna się odbywać w paśmie byłego (OIRT) i obecnego UKF (CCIR).
Dlatego i ja zapytam, co ma jedno z drugim wspólnego? Tj. zakres częstotliwości z rodzajem zastosowanej modulacji?

@DAMIAN
Co do samego zakresu oczywiście masz rację, że wysokie częstotliwości (krótsze fale) propagują się gorzej i radio powinno być w VHF, a nie UHF.

Czy ktoś słuchał moich przedwczorajszych próbek z odbioru muxa BCastu w Warszawie?

DAMIAN KATOWICE
Posty: 271
Rejestracja: 8 lutego 2016, o 15:41
Odbiornik: Sherwood TX 5505id,Sony ST-SE 520,Dual PR 3
Instalacja antenowa: VHF 4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: DAMIAN KATOWICE »

Ja słuchałem,Muzo dalej przesterowane Kolor wychodzi najlepiej ale jak na 192kpbs to jakość dyskusyjna(słaba)
Radio Bielsko pokazało jak ma grać Dab dziękuję.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: antypyra »

No właśnie, nie chciałem tego pisać sam, by nie być posądzonym o złośliwość. Te przestery...
Ostatnio zmieniony 14 grudnia 2018, o 21:01 przez antypyra, łącznie zmieniany 1 raz.

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: pswiatki »

Wrocławski MUX Dabcast'u słyszalny przez chwilę na A4. Stabilny wydaje się być mniej więcej od węzła Kąty Wrocławskie do wysokości anteny w Żórawinie (miejsca na A4 które jest najbliżej tejże anteny). Później słabnie dość szybko. Nagranie zrobione, ale jest to nagranie całego MUXa + próbki RF z kanału (+ NMEA ze zintegrowanego odbiornika GPS). Po obróbce pliku wystawię gdzieś wyniki.

misiekzg
Posty: 4
Rejestracja: 21 stycznia 2019, o 13:48
Miejscowość: Zielona Góra

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: misiekzg »

czesc,

za duzo, zeby wszystkie posty z kilku lat przeczytac....ale wtrace sie do dyskusji.

czasami bywam w Berlinie i okolicach i DABa slucham na radiu "kuchennym" wiec nie wypowiem sie jaka jest jakosc. Ale mankamentem jest to, ze antene teleskopowa czasami trzeba pokrecic, aby nie zanikal odbior...

na DABie leci taki sam belkot, jak na FM - tylko jest go wiecej. Pewnie sa stacje dla koneserow...Z koneserami to jest tak, ze wychwyca roznice - normalny Kowalski/Schmidt nie. A moze dla nich operator moglby oferowac via Internet streamy DABa o lepszej jakosci - np. aby posluchac Chopina we FLACu (a to samo lecialoby w DABie z normalna jakoscia)? Wtedy nie byloby problemu, ze ludziska narzekaja na jakosc.

Pozdrawiam

DAMIAN KATOWICE
Posty: 271
Rejestracja: 8 lutego 2016, o 15:41
Odbiornik: Sherwood TX 5505id,Sony ST-SE 520,Dual PR 3
Instalacja antenowa: VHF 4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: DAMIAN KATOWICE »

Normalny Kowalski również wychwyci( jeżeli nie jest głuchy) różnicę o to się nie martw :lol: i nikt tu nie chce Chopina we Flac'u słuchać tylko mieć przyzwoitą jakość powyżej 128kbps inaczej nie ma to sensu,nie mówiąc że ileś % ludzi nie posłucha w ogóle radia bo będzie brak zasięgu a na FM jest zawsze i z FM nie powinno się rezygnować :!:

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: antypyra »

misiekzg pisze:czesc,

na DABie leci taki sam belkot, jak na FM - tylko jest go wiecej. Pewnie sa stacje dla koneserow...Z koneserami to jest tak, ze wychwyca roznice - normalny Kowalski/Schmidt nie. A moze dla nich operator moglby oferowac via Internet streamy DABa o lepszej jakosci - np. aby posluchac Chopina we FLACu (a to samo lecialoby w DABie z normalna jakoscia)? Wtedy nie byloby problemu, ze ludziska narzekaja na jakosc.
Pozdrawiam
Prawda i niektórzy chcą, żeby i u nas był bełkot, tylko więcej bełkotu niż jest na FM.
Co przeszkadza nadawcom udostępnić przyzwoite streamy? Np. PR nie zdobyło się na takie streamy w internecie jak np. CsRo czy inne stacje europejskie radia publicznego, a inne stacje polskie też raczej "oferują" plwociny. Wystarczyłoby, żeby był stream 192-256 kbps w AAC LC - nie jakieś marne 48 kbps.

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: pswiatki »

antypyra pisze:Co przeszkadza nadawcom udostępnić przyzwoite streamy?
Nie wiem, czy to dalej tak jest, ale nie zdziwiłbym się, gdyby unicast.

Mlp
Posty: 2
Rejestracja: 8 lutego 2019, o 14:45
Miejscowość: Tarnowskie Góry
Odbiornik: USB rtl2832, serwer Linux, icecast2, przetwornik C/A
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice kosztowy

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: Mlp »

Witam serdecznie, słucham DAB+ z nadajnika Katowice Kosztowy (trochę mała moc), ale jestem pod wrażeniem jakości. Czytając opinie na temat DAB+ byłem nastawiony na gorsze brzmienie. Mój zestaw to tuner USB DVBT RTL2832 (NOT ONLY TV) do tego linux z programem QT-DAB, potem po USB przetwornik C/A Cambridge Audio, wzmacniacz Marantz pm8003 i głośniki Magnat Quantum. Stream trójki to co prawda 112kb/s ale częstotliwość 48Khz. Właściwie strumień audio ma niecałe 100kb/s po odjęciu bitów nadmiarowych. Porównywałem trójkę po DAB+ z transmisją satelitarną i w zasadzie różnicy brak, przy takim bezpośrednim porównaniu sygnał trójki z satelity jakby miał troszkę więcej wysokich tonów, ale to naprawdę bardzo znikoma różnica. Może tam jest jakaś korekcja przed wysłaniem w ACC DAB+, a może to już wynik kompresji. Mimo wszystko było by idealnie jakby trójka w DAB+ miała większy bit stream 128kb/s chociaż dla lepszego samopoczucia. Może z tego się bierze naprawdę znikoma różnica z satelitą. Ale i tak brzmi bardzo dobrze. W DAB+ Dwójka 128 kb/s, radio Chopin 128kb/s brzmią znakomicie nawet czwórka ma 128kb/s, może ktoś weźmie to pod uwagę i w końcu trójce też podniosą bitstream, bo to radio nie tylko dla przeciętnego słuchacza, ale również dla miłośników i koneserów dobrego brzmienia. Analogowego FM nie porównuję bo sygnał jest zupełnie inny, ma inną amplitudę, dynamikę inną charakterystykę przez modulację no i szum. Mogę jeszcze do swoich spostrzerzeń dodać, że dzwięk z linuxa jest bardziej przyjemny, bardziej pełny w winowsie brzmienie np. fobar2000 jest minimalnie bardziej wyostrzone, mimo, że korzystam z zewnętrznego przetwornika C/A. Nie wiem z czego to wynika, ale pewnie chodzi o algorytmy przetwarzające strumień. Przepraszam za taki długi post.

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: pswiatki »

Dźwięk w Linuxie jest inny niż w Windows? Nie sądzę. Puść ten sam program (player) tu i tam i wtedy porównaj.
Twierdzę, że później to już nic nie ma (jeśli sobie czegoś dodatkowego nie powłączasz, tj. jakichś podbarwiaczy, czy innych udawaczy sal koncertowych, itp.).

A co do bitratów w DABie: nie zapomnij jeszcze odjąć PADu (SLS, DLS)

Mlp
Posty: 2
Rejestracja: 8 lutego 2019, o 14:45
Miejscowość: Tarnowskie Góry
Odbiornik: USB rtl2832, serwer Linux, icecast2, przetwornik C/A
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice kosztowy

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: Mlp »

Nie zajmowałem się tym tematem ale jak porównywałem dzwięk z Rhytmbox z linuxa i fobar2000 z wtyczkami pomijającymi regulację (mixer) windowsa, Rhytmbox gra lepiej. Może za to odpowiadać proces samplowania, a może to tylko moja sugestia, to jest Linux Mate (oparty na ubuntu). Jednak wracając do tematu mam taką nadzieję, że DAB+ w swojej końcowej fazie będzie oferował najwyższą jakość dla radia Państwowego.

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: pswiatki »

Mlp pisze:Nie zajmowałem się tym tematem ale jak porównywałem dzwięk z Rhytmbox z linuxa i fobar2000 z wtyczkami pomijającymi regulację (mixer) windowsa, Rhytmbox gra lepiej. Może za to odpowiadać proces samplowania, a może to tylko moja sugestia, to jest Linux Mate (oparty na ubuntu).
Ale przecież nie ma samplowania. Jest tylko dekodowanie skompresowanego dźwięku, a później próbki wychodzą poza komputer - jak napisałeś, masz zewnętrzny (na wypasie?) przetwornik C/A.
Właśnie ten fakt skłonił mnie do poprzedniego komentarza - tzn. sugestii porównania tego samego oprogramowania (w domyśle: tego samego softu dekodera audio) na Windows i na Linux. Wtedy wyjdzie jakie znaczenie ma sam system operacyjny.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: antypyra »

Na moją intuicję, to o sprawie czyli tak pozytywnych wrażeniach z odbioru DAB+ Kolegi Mlp nie przesądza system operacyjny, choć warto to sprawdzić, lecz użycie DAC-a. Pewnie góruje on właściwościami przetwarzania nad pełniącą tę samą rolę częścią zwykłego odbiornika DAB+ w mydelniczce. U mnie również najlepiej chodzi tuner (klocek), bo ten model posiada super przetworniki D/A.
Mimo tych rewelacji nie nazwałbym jakości w DAB+, nawet Dwójki, czy Radia Chopin znakomitą, a zaledwie jako tako akceptowalną. Natomiast Trójka z 112 kbps jest zwykłym gniotem.
Słyszalność artefaktów kompresji zależy jednak od materiału emitowanego i wydaje się czasem, że to dobrze gra, ale na ogół tak sobie.

Niech sobie ludzie z PR myślą, co chcą, ale to nie jest powód do dumy.
Kiedyś, gdy przed laty byłem piękny i młody (zostało teraz to pierwsze :lol: ) i wprowadzano płytę CD, myślałem, że skoro "ucyfrowili" płytę, to zrobią to i z radiem i będzie super. Wtedy nie przepuszczałem, że kiedyś będzie walka niemal o każdy kb/s, że będzie tyle sztucznych polepszaczy dźwiękowych ekskrementów w rodzaju SBR i PS, które zwłaszcza poza Polską płyną z 48 lub 32 kbps.

DAMIAN KATOWICE
Posty: 271
Rejestracja: 8 lutego 2016, o 15:41
Odbiornik: Sherwood TX 5505id,Sony ST-SE 520,Dual PR 3
Instalacja antenowa: VHF 4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: DAMIAN KATOWICE »

@Mlp

1.System operacyjny nie ma nic wspólnego z jakością dzwięku ;)
2.Trójka jest na platformie nc+ ale na pewno nie w 192kbps mp2 jak ktoś kiedyś pisał(jakość nie przypomina nawet 128kbps mp3) dlatego nie słyszysz róznicy.
3.Jakość powinno się oceniać bez żadnych "ulepszaczy"tuner>wzmacniacz nic więcej.
4.PR nie stać na jakość nadawanego dzwięku dlaczego nie wiem,wystarczy posłuchać siorbania w internecie 96kbps mp3 jakość fal długich :lol:
ale Dab+ potrafi grać dobrze jakby nie mux RB to bym nie uwierzył że może być taka jakość dzwięku.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: antypyra »

Fale długie to sobie można odpuścić, bo tam nigdy nic nie zagra dobrze.
Ale stream PR to rzeczywiście porażka. W korporacjach wszyscy milczą, bo boją się narazić wierchuszce.

Zablokowany