Nowe wymagania techniczne dla odbiornika NTC w Polsce (DVB-T2/HEVC/AC-4) od 1.12.2019, a HbbTV 2.0.1 od 1.1.2021

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Opublikowany został Projekt rozporządzenia Ministra Cyfryzacji w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych
:arrow: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/1 ... 8#12567188

Ciekaw jestem Waszych komentarzy i uwag. Także tych pozytywnych.
Zbieram "plusy dodatnie" i "plusy ujemne" by ewentualnie przedstawić je odpowiednim osobom na etapie konsultacji.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: Krosnoludek »

Odbiorniki wprowadzone do sprzedaży po 30.06.2020r.
Dlaczego tak późno, a nie od 1 stycznia 2020?
12. Dekoder sygnału fonii
Wymagania minimalne:
Dekoder sygnału fonii umożliwia dekodowanie strumieni cyfrowych fonii zakodowanych zgodnie z:
1. MPEG-2 Warstwa II zgodnie z ISO/IEC 13818-3 [11] i ograniczeniami zawartymi w ETSI TS 101 154 [7] część 6.1
2. E-AC-3 zgodnie z ETSI TS 102 366 [9] i ograniczeniami zawartymi w części 6.2 ETSI TS 101 154 [7].
Wymagania dodatkowe:
3. W przypadku odbiornika zintegrowanego (iDTV) umożliwiającego wyświetlanie obrazu ultra wysokiej rozdzielczości (UHDTV 4k), wymagana jest obsługa AC-4 zgodnie z ETSI TS 103 190-2 i ograniczeniami zawartymi w ETSI TS 101 154 w części 6.6 i 6.7.
Dekoder sygnału fonii wykorzystuje metadane przesyłane w strumieniu E-AC-3 lub AC-4 do normalizacji siły głosu, konwersji dźwięku przestrzennego do stereofonicznego lub mieszania głównej składowej fonii z dodatkowymi.
Niezależnie od systemu kodowania i liczby transmitowanych kanałów fonicznych, dekoder sygnału fonii dostarcza sygnał stereofoniczny do wyjścia analogowego fonii odbiornika cyfrowego, chyba, że nadawane są sygnał monofoniczny lub dwa dźwięki. Wówczas dekoder dostarcza na obu kanałach sygnał monofoniczny wybrany przez użytkownika.
Czyli AC-4 tylko w telewizorach UHD będzie wymagany, w STB nie?

W zewnętrznym tunerze nie powinno być wymagane także obsługa UHD TV?, np jak TVN zachciałby nadawać w UHD to musiałby dwie wersje swojego programu nadawać w HD i UHD, bo zewnętrzne stb sobie z UHD nie poradzą z przeskalowaniem do niższej rozdzielczości. Albo inaczej, tworzymy MUX-5 w UHD i wtedy te kanały nie będą dostępne na STB bez obsługi UHD, więc nadawcy nie będą chcieli takich kanałów tworzyć, bo będą mieć mniejszą widownię. Poprawcie mnie jeśli źle myślę.

HbbTV zmienić na wersję HbbTV 2.0.2 – (luty 2018)
http://hbbtv.pl/2018/05/26/wersje-hbbtv/
Ostatnio zmieniony 5 lutego 2019, o 23:22 przez Krosnoludek, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
mclusky
Posty: 33
Rejestracja: 10 lutego 2013, o 03:15
Odbiornik: Phillips 55PUS7303/12
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa / PKiN

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: mclusky »

Jeśli dobrze zrozumiałem, to dla SD wpisany jest H.264/AVC, a dla (U)HD mamy kodek HEVC?

Ja wiem, że to może najmniej istotne w planowanych zmianach, ale... może by podnieść teletekst do poziomu 2.5?

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: Krosnoludek »

Co taka cisza, czemu nikt nie komentuje, potem będą wylewać żale na forum, że czego to, że czego tamto. Teraz jest na to czas, potem będzie już za późno.

Jeśli okazałoby się że nie przechodzimy na nowy standard nadawania do końca 2022 roku jak było pierwotnie planowane, to może powinniśmy zaczekać na nowy kodek JEM, który ma być wydany jesienią 2020 roku. Jak uważacie ???

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

Myślę, że warto byłoby przeczytać co najmniej oba dokumenty, z podanej przez Pana Jarosława strony internetowej w linku(chodzi o treść tego postu: viewtopic.php?p=231725#p231725) – z punktu: „2. Uzgodnienia”, zakładka: „Projekt”.

1. Odnośnie kodeka: JEM. Myślę, że z tego co się orientuję - byłoby na to za późno, tj. na nasycenie rynku odpowiednimi odbiornikami, z odpowiednim kodekiem(zakładając koniec 2022 roku jako datę(„mniej więcej”) zmiany standardu nadawania NTC). Chyba, że faktycznie będzie tak, że zmiana standardu nadawania NTC nastąpi „grubo” po końcu 2022 roku, to myślę, że może wtedy można by to rozważyć. Tyle, że jeżeli JEM miałby być dopiero wydany na jesieni 2020 roku, to zmiana standardu nadawania NTC musiałaby chyba nastąpić kilka lat później – może najpierw jakieś testy, wykorzystanie, przygotowanie, wyprodukowanie i wdrożenie na rynku odpowiednich sprzętów itp. Może też dochodzi tu kwestia licencji, kosztów. Było też mówione, że: „[...] Wymagania techniczne wypracowane w ramach Zespołu muszą być zgodne z polskimi normami i standardami opracowywanymi przez Europejski Instytut Norm Telekomunikacyjnych (ETSI), stąd wspomniany przez Pana kodek JEM, będący dopiero w fazie testów (jego pierwsza stabilna wersja ma być dostępna dopiero pod koniec 2020 roku) nie mógł być wzięty pod uwagę.[...]”(źródło cytatu: viewtopic.php?p=228646#p228646) jak i cytat w poście, poniżej tego postu z linku, podanym przed chwilą przez mnie w nawiasie, do wypowiedzi Pana Jarosława, chociażby odnośnie telewizji linearnej. Co prawda do np. 2022 roku, sytuacja może się zmienić, choćby w tej kwestii. Dochodzi tu też do tego wszystkiego i ma chyba duże znaczenie: zmiana przeznaczenia wykorzystywania pasma tzw.: „700 MHz”, co ma być(zasadnym jest) według najnowszych informacji: zsynchronizowane ze zmianą standardu nadawania NTC w Polsce.
Sam nie wiem czy poczekanie na JEM przy obecnej wiedzy i sytuacji nie byłoby lepszym rozwiązaniem dla NTC(i ogólnie telewizji) od HEVC-a. Nie wiem.

2. Jeżeli chodzi o tą datę: 30.06.2020 r. Myślę, że jest to związane ze „zwolnieniem przez NTC, pasma tzw.: „700 MHz””. Z tego co wyczytałem w omawianych dokumentach i o ile dobrze rozumiem to te „wymagania” dla odbiorników, mówią o m.in. zmianie wymaganych parametrów odbioru częstotliwości pasma, na takie, bez pasma tzw.: „700 MHz”(co jest rzeczą jasną i dobrą moim zdaniem w kontekście planowanych zmian). [.Myślę, że to może być powodem takiej przykładowej daty; późniejszej niż np. styczeń 2020 roku]. Więc jeszcze przez chyba przynajmniej(lub do/około/ponad) półtora roku od tej daty(30.06.2020 r.): przez NTC, będzie używane pasmo „700 MHz”, tzn. że jakby ktoś akurat kupił i chciał użyć do odbioru NTC przez ten czas(od 30.06.2020 r. do czasu opuszczenia przez NTC pasma „700 MHz) np. dekoder(STB) z już nowymi minimalnymi wymogami(o ile pojawiłby się takowy, dokładnie "w czasie" z "wymogów"), które powinien on spełniać, pod teoretyczny przyszły system NTC w Polsce, to ktoś mógłby nie odebrać przez ten czas jakiegoś MUX'u, MUX'ów z pasma „700 MHz”. Zmieniając ten czas na np. 01.01.2020 r. - to prawdopodobieństwo się zwiększa. Poza tym o ile dobrze czytam i rozumuję, to zapisy te, nie mają chyba statutu obowiązkowych, tj. że producenci nie będą musieli zrobić: „w takim terminie, takie i takie urządzenia”. Są to minimalne wymagania jakie powinien spełniać sprzęt, pod przyszły teoretyczny system NTC w Polsce. Tak naprawdę to myślę, że mogą zrobić np. sprzęt, który nie będzie „odbierał” nadawanej, podstawowej ścieżki dźwiękowej w NTC(przykładowa, raczej mało realna sytuacja). Ja to tak czytam, że jest to zapis tego co i w jaki sposób najprawdopodobniej przynajmniej, minimalnie będzie nadawane przez nadawców, którzy mogą np. rozszerzyć swoje portfolio nadawanych „rzeczy”, że tak to ogólnie ujmę, a co nie znajduje i nie znajdzie się w minimalnych wymaganiach dla odbiorników do podstawowego odbioru przyszłego systemu NTC w Polsce.

3. Nie wiem czy dobrze pamiętam, ale nie wiem czy jeden kanał nadający w 4K(z odpowiednim bitrat'em) nie zająłby połowy, większości lub całego MUX'u(nawet w DVB-T2 z kodekiem: HEVC), także sądzę, że takowy kanał, kanały byłyby/będą w przyszłym planowanym teoretycznym systemie NTC w Polsce – rzadkością, ograniczając się do niewielkiej ilości takich kanałów(lub może nawet jednego czy też żadnego) i to być może nie nadających stale(bynajmniej na początku), a może tylko z okazji np. jakiejś imprezy sportowej(jeżeli wszystko będzie zgodnie z prawem – jeżeli na wszystko będą pozwolenia itp.). Stąd myślę, że raczej problem tego typu nie wystąpi bądź wystąpi rzadko, że np. jakiś kanał(nadawca) będzie chciał nadawać w UHD – to, że z racji zasięgu(brak teoretycznego wsparcia tej rozdzielczości przez dekodery(STB)) będzie musiał również „trzymać” ten sam kanał w HD i UHD na MUX'ie(MUX'ach).
Choć może wystąpić taki problem w zależności od tego czy jakiś kanał w 4K będzie nadawał czy nie(i w jaki sposób, np. stale czy czasowo) i wtedy chyba będzie problemem brak wsparcia tej rozdzielczości przez np. dekodery(STB), które chyba stanowią i będą być może stanowić większość, jeżeli chodzi o sprzęt do odbioru NTC(choć chyba z czasem będzie to się zmieniać na korzyść telewizorów z wbudowanym dekoderem do odbioru NTC) i gdy np. przy „stałym” kanale w rozdzielczości 4K – nadawca nie chciał by marnować miejsca i emitować ten sam kanał w Full HD.

Co do obsługi rozdzielczości UHD(4K) (i kodeka AC-4). Rozumuję właśnie to: „iDTV” i jego opis jako po prostu np. telewizor z wbudowanym dekoderem o wyświetlaczu w rozdzielczości: 4K. Może się mylę.
Jeżeli nie mylę się, to z jednej strony rozumiem to(takie myślenie), żeby tylko np. telewizory z wyświetlaczem 4K umożliwiały odbiór sygnału w takowej rozdzielczości z odpowiednimi kodekami, funkcjami jak np. HEVC, HDR, HFR(a bynajmniej by tak było zapisane w "wymaganiach") - być może dlatego w rozumowaniu przygotowujących ten dokument, że tylko takie urządzenia będą w stanie „oddać” jakość nadawanej rozdzielczości oraz być może ze względów finansowych, w myśleniu takim, że wzrósł by koszt dekodera(STB) do NTC, który umożliwiał by odbiór w rozdzielczości m.in. 4K; a ze względu na już m.in. powszechną obecność telewizorów w takiej rozdzielczości – taka sytuacja by nie wystąpiła. Być może w jakimś stopniu taka argumentacja to prawda.
Myślę też jednak, że „z latami”(jeśli nie „od początku), jeżeli chodzi o koszty, to byłyby one na przyzwoitym, „normalnym” poziomie i możliwe, że jest to tylko taki „psychologiczny” „straszak” nas samych, przed zaimplementowaniem rozwiązania rozdzielczości 4K i za nim idących funkcji do dekoderów(STB). [Trzeba też brać myślę pod uwagę KORZYŚCI jakie niesie ta „technologia”, nie myśląc tylko o cenie, ale i o niej nie zapominając, m.in. ze względów społecznych].
Teoretycznie też chyba nie wszystkie dekodery(STB) musiałyby mieć „funkcję 4K”(przy założeniu, że jest ona wpisana w „wymaganiach”), że tak to nazwę skrótowo – „w swojej ofercie”. Co prawda np. rodziłoby to wśród odbierających na dekoderach(STB) bez „funkcji 4K”, jakieś problemy, pytania, przy teoretycznym starcie jakiegoś kanału w rozdzielczości 4K – z np. pytaniem: „Dlaczego to mi nie odbiera ?” (Ludzie „nie znający się dosyć dobrze w temacie” już co najmniej przy zakupie dekodera(STB)).
Ciekawe o ile wyższa byłaby cena zakupu dekodera(STB) z m.in. „funkcją 4K” od tego bez tej funkcji. Przy dobrym, sprawdzonym sprzęcie, znanej, polskiej marki, myślę, że taki z „funkcją 4K” - mógłby być jedynym i wystarczającym „zakupem na lata”. Dodam, że z własnego doświadczenia wiem, że jakikolwiek(różnych firm) dekoder DVB-T, do obecnego systemu NTC w Polsce został kupiony i używany, to każdy „cały czas działa”(już przez lata). Z tego co się orientuję to chyba najwięcej wadliwych tego typu sprzętów, jeżeli już taki się znalazł(ma jakąś wadę) – to jest to wada fabryczna, widzialna zaraz po uruchomieniu lub po próbie uruchomienia(chyba są to bardzo rzadkie przypadki).
Co do jakości: w rozumieniu, że tylko takie urządzenia(np. telewizory z wyświetlaczem z m.in. rozdzielczością 4K) będą w stanie „oddać” jakość nadawanej rozdzielczości(4K) to nie jestem w tym ekspertem, ale nawet porównując przy obecnym stanie odbiór na telewizorze poprzez dekoder(STB) z wyświetlaczem telewizora w rozdzielczości, np.: HD Ready(nie wiem czy też nie SD na przykład) kanału nadającego w rozdzielczości Full HD: różnica jakościowa dodatnia jest zauważalna na kanałach nadających w Full HD w porównaniu z tymi nadającymi i odbieranymi w ten sam sposób w rozdzielczości SD. Wnioskuję też, że zauważalna taka różnica jakościowa na plus może być: oglądając kanał nadający w rozdzielczości: 4K(i bynajmniej w przypadku, gdy jego źródło w takiej rozdzielczości zostało zarejestrowane), na telewizorze w rozdzielczości ekranu: Full HD poprzez dekoder(STB) „odbierający” w rozdzielczości: 4K, w porównaniu z nadającym i odbieranym w ten sam sposób kanałem w Full HD czy SD. [Nawet przy telewizorze o niewielkiej przekątnej].
Stąd myślę, że może zawarcie w wymaganiach dla dekoderów(STB) służących do odbioru teoretycznego przyszłego systemu nadawania NTC w Polsce: rozdzielczości m.in.: 4K(i za tym idących usług jak np.: HDR, HFR) i obsługi audio w kodeku: AC-4 - byłoby chyba wskazane. Na podstawie tego co wcześniej napisałem: obowiązkiem dla producentów - zaimplementowanie tego rozwiązania – chyba nie byłoby to, ale może niejako zmusiłoby to do wytworzenia większej(lub zdecydowanej większości) ilości takiego sprzętu, a przez to i powszechności ich wśród odbiorców(co przełożyłoby się chyba na niższą ich cenę). Jeśli np. może od tego przykładowego: 30.06.2020 roku cena takich dekoderów(STB) z możliwością odbioru m.in. rozdzielczości 4K nie byłaby wygórowana i jednocześnie z czasem by spadała i popyt byłby odpowiedni, to może i producenci zdecydowaliby się na zdecydowaną(większościową) produkcję takich urządzeń, szczególnie już w czasie „przejścia na nadawanie w nowym systemie dla NTC”.
Reasumując: w każdym możliwym wariancie: zawarcia/bądź nie zawarcia w "wymaganiach" dla m.in. dekoderów(STB) służących do odbioru teoretycznego przyszłego systemu nadawania NTC w Polsce: możliwości obsługi m.in. rozdzielczości 4K:
na rynku pojawiłyby się chyba mimo nie zawarcia w „wymaganiach” obsługi rozdzielczości 4K – dekodery(STB) – umożliwiające to, tyle, że chyba ich cena byłaby wyższa niż gdyby w „wymaganiach” ten „zapis” o tej „rzeczy” byłby zawarty(ze względu na konsekwencje).
Pamiętać należy o wymiernych - znanych choćby z urzędowych dokumentów(m.in. omawianych) - korzyściach jakie niesie wykorzystanie kodeka audio: AC-4 w porównaniu z np. kodekiem: E-AC-3. Być może istnieją również i pewne wady takiego rozwiązania(użycie kodeka AC-4 zamiast np. E-AC-3), lecz nie są mi one znane.

4. Myślę, że może warto byłoby zastanowić się mimo wszystko(m.in. rozumiejąc pewną „dowolność” w wytwarzaniu sprzętów przez producentów), o ile to możliwe(rozumiem normy, koszty, konsekwencje itp.) czy aby zmienić lub nie - w projekcie rozporządzenia "wymagań":
- HbbTV w wersji 2.0.1 na 2.0.2, co chyba jest ważne, bo np. z tego co wiem to najnowsza wersja(2.0.2) zawiera m.in. umożliwienie obsługi: HDR, HFR.
- gniazdo HDMI w wersji 1.3a, na nowsze, może np. w wersji: 2.1. Chyba obsługiwało by ono(wersja np.: 2.1) w każdej modyfikacji i podłączeniu urządzenia „wstecz”, tj. np. te w wersji 1.3a. Gdy założymy(przy założeniu), że jednak dekodery(STB) będą miały w „wymaganiach” obsługę m.in. rozdzielczości 4K, wtedy znaczenie to ma choćby pod tym względem, że np. dekoder(STB), nie obsłużyłby, nie przesłał wcale albo nie w pełni możliwej jakości(lub jeszcze inna opcja istnieje): rozdzielczości, np. kanału 4K do telewizora poprzez kabel HDMI. Wnioskuję tak na podstawie tych informacji: https://pl.wikipedia.org/wiki/HDMI. Jeżeli dekodery(STB) będą zapewniały obsługę, będą przesyłały tylko rozdzielczość(w „wymaganiach” również tak będzie) co najwyżej Full HD, to wtedy chyba wersja HDMI: 1.3a - wystarczy.

5. Bardzo dobrą decyzją będzie to myślę, jeżeli będzie tak, jak z tego co widzę w omawianych dokumentach jest opisane i uzasadnione, że „rezygnujemy” w „wymaganiach” w urządzeniach z gniazd: SCART i RF OUT. Jeżeli chodzi o gniazdo(złącze): S/PDIF, to ja bynajmniej nie widzę korzyści(dodatkowych - polepszających) jego zastosowań do odbioru NTC(czyli jego obecności przy urządzeniach do odbioru przyszłego systemu NTC w Polsce)(być może ktoś takowe korzyści widzi), także uważam to również za dobre „posunięcie”.

Nie jestem ekspertem, profesjonalistą w wyżej omawianych kwestiach. W treści tego powyższego postu nie nakazuję, nie namawiam do niczego, tylko rozmyślam, przedstawiam swoją prywatną opinię, spostrzeżenia.

Być może mylę się w jakiś sposób, w którymś miejscu, pisząc treść powyższej wiadomości, jednak nie było to moim celem. Za wszelkie błędy i złe „rzeczy”, które znajdują się w tej mojej wiadomości, a które zostały być może wykonane przeze mnie: przepraszam – nie zostały uczynione celowo.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: dvbtowiec »

Koledzy wyżej już wymieniali i w sumie się powtórzę, nie wiem dlaczego AC-4 jest przypisane tylko do 4k?

Kolejna praktyczna uwaga, którą można by umieścić w wersji finalnej:

p.9.
"Użytkownik powinien mieć możliwość zmiany uszeregowania usług lub stworzenia własnej listy. Wszystkie usługi oznaczone jako „niewidoczne” powinny zostać zachowane, ale nie wyświetlane na liście dostępnych usług."

Usunałbym słowo "lub", zastępując przez "i". Starsi użytkownicy DVB-T obecnie nie potrafią się posługiwać listą ulubionych.
Pewnia grupa odbiorników STB nie posiadała możliwości sortowania, a tylko dodanie kanału do ulubionych, wg kolejności LCN. To duży problem, bo raz nie mogli stworzyć własnej kolejności w ulubionych, dwa trzeba było tą listę za każdym razem wywołać, aby odszukać kanał.

Moim marzeniem byłoby dodanie do tej części zdania, że jeśli odbiorniki telewizyjne posiadają jednocześnie głowicę satelitarną, obowiązkowo umożliwia się odbiorcy utworzenie wspólnej listy kanałów, aby nie trzeba było się przemieszczać między tunerami podczas zmiany kanału.
Takie rozwiązania są stosowane w podstawowych tunerach combo, a producenci odbiorników TV do dziś na to nie wpadli.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: Krosnoludek »

dvbtowiec pisze:Moim marzeniem byłoby dodanie do tej części zdania, że jeśli odbiorniki telewizyjne posiadają jednocześnie głowicę satelitarną, obowiązkowo umożliwia się odbiorcy utworzenie wspólnej listy kanałów, aby nie trzeba było się przemieszczać między tunerami podczas zmiany kanału.
Takie rozwiązania są stosowane w podstawowych tunerach combo, a producenci odbiorników TV do dziś na to nie wpadli.
Popieram to rękami i nogami, sam poszukuję takiego telewizora.
Czyli np. coś takiego:
1. TVP 1 (DVB-T)
2. TVP2 (DVB-T)
3. POLSAT (DVB-T)
4. TELE 5 (DVB-S)
5. TVP POLONIA (DVB-S)
6. TVN (DVB-T)
7. STARS TV (DVB-S)
8. TV4 (DVB-T)
ITD.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Kilka komentarzy "na gorąco" do dotychczasowych uwag:

:arrow: Nie możemy regulować rynku odbiorników sat i kablowych. To rozporządzenie definiuje tylko wymagania dla odbiorników telewizji naziemnej.
"§ 1. 1. Rozporządzenie określa wymagania techniczne i eksploatacyjne dla odbiorników cyfrowych służących do odbioru cyfrowych naziemnych transmisji telewizyjnych."

:arrow: Z wymaganiami na UHD w STB robi się skomplikowanie. Trzeba by opisywać jak się ma zachować przy podłączeniu do różnych typów wyświetlaczy/telewizorów. Mogą być sytuacje, gdy TV obsługuje tylko HD, może być UHD ale bez HDR, itp. Podobnie z fonią, dżwiek wielokanałowy, metadane, itp. Dlatego w projekcie przyjęto, że STB to rozwiązanie "budżetowe" i podstawowy typ STB będzie miał tylko podstawowe funkcje. Pamiętajmy, że w Strategii KRRiT był zapis, że wszystkie programy mają być w HD. Jeśli nawet w telewizji naziemnej pojawią się pojedyncze przekazy UHD to nie sądzę by było to zjawisko masowe. Zobaczymy co na ten temat napiszą Nadawcy.

:arrow: Faktycznie pojawiła się nowa, poprawiona wersja standardu HbbTV 2.0.2 i warto to uwzględnić. Wymagania będą obowiązywać przez wiele lat, powinny być wpisane najnowsze, dostępne wersje standardów.

:arrow: Wyjścia SCART, RF, analogowe i cyfrowe audio wydają się obecnie mniej popularne, a podnoszą koszt. chyba można z nich już zrezygnować w STB. Sygnał z reguły dostarczany jest po HDMI. Konsekwentnie w 12.3 powinien zniknąć akapit zaczynający się od: "Niezależnie od systemu kodowania i liczby transmitowanych kanałów fonicznych, dekoder sygnału fonii dostarcza sygnał stereofoniczny do wyjścia analogowego fonii ...". Ewentualnie powinno zostać dodane "o ile występuje" przy "wyjścia analogowego". Rozporządzenie nie zabrania sprzedaży lepiej wyposażonych odbiorników, więc jeśli będzie popyt to i takie urządzenia powinny się pojawić.

:arrow: AC-4 daje spore oszczędności pasma i pozwala na wprowadzenie dodatkowych usług. Moim zdaniem warto rozważyć wprowadzenie takiego wymogu nie tylko dla UHD, ale to wymaga analizy. Przyjrzę się sprawie dokładniej.

:arrow: Na kodeki typu JEM, H.266, VC-1, itp, jest jeszcze za wcześnie. Nie ma masowej dostępności chipsetów, nie mówiąc o odbiornikach. Nie wiemy, czy te kodeki zyskają popularność. Jeśli wybierzmy nietypowy standard, inny niż inne kraje europejskie, może być problem z dostępnością i ceną odbiorników. Producenci telewizorów nie będą robili odbiorników tylko na jeden rynek. Dla przykładu niedawno w Asia Pacific Broadcasting był artykuł o kodeku H.266 "[...] Also in the pipeline is a new video coding standard, H.266, that will potentially offer 28% more bitrate savings than the High Efficiency Video Codec (HEVC)/H.265 standard [...] Predicting the new video coding standard to be available by 2021" brzmi obiecująco, ale nie za bardzo możemy czekać. Jeśli zmiana zmiana standardu nawania miałby nastąpić najpóźniej w 2022, a rozporządzenie efektywnie będzie obowiązywać od 2020 to i tak jest niewiele czasu na wymianę (lub doposażenie w STB) kilku milionów odbiorników.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: Krosnoludek »

Jeśli nie w wymaganiach, to w zaleceniach czy nie można zapisać by telewizory/STB wyposażone w głowice DVB-T2 i DVB-S2 umożliwiały zapis kanałów z naziemnej i satelitarnej na jednej liście kanałów (bez wyboru źródła) i możliwość ich dowolnego mieszania. Myślę, że jako zalecenie taki zapis mógłby się pojawić, a mógłby nam wszystkim pomóc i to bardzo.

Co do STB z UHD myślę, że warto się nad tym jeszcze pochylić i zastanowić. Też jakie plany mają obecni nadawcy, czy np. za 5 lat nie będą chcieli uruchomić jakiś kanałów w UHD. Wtedy część społeczeństwa z STB nie zobaczy danego kanału, a dla nadawcy automatycznie oznacza to dużo mniejszą oglądalność i kto zechce przez to taki kanał uruchomić ?

Tak samo AC-4 albo wszędziej jako wymagany, albo nigdzie. Ale jak miało by to wyglądać tak jak teraz z DD+, to czy jest sens wprowadzać?. Najlepiej wykreślić fonię w MPEG.

Nowy kodek JEM, jeśli mielibyśmy przejść na nowy format do 2022 roku, to tak jak już nieraz było pisane, nie ma na to czasu, natomiast gdyby okazało się że przejdziemy później np. 2024, 2025 (np. blokada pasma 700 przez Rosję), to w tedy bezwzględnie zmienić na nowy kodek.

Gniazdo euro, myślę, że jeszcze do starych kineskopów by się przydało, sporo tych telewizorów jest jeszcze w użyciu a telewizory podłaczone nim, same przełaczają się na AV, więc dla starszych osób praktycznie niezbędne. Ja byłbym za jego pozostawieniem jako obowiązkowe.

HbbTV zmienić na najnowszą wersję 2.0.2

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: hadam »

Nie wiem, możliwe, że coś źle zrozumiałem ale, w "odbiorniki cyfrowe uzasadnienie" rozdział 5 jest coś takiego:
Rozdział 5 określa możliwości odbiorcze uwzględniające zmianę zakresów pasma radiowego. Ograniczenie do zakresu 470 – 694 MHz ma na celu uniknięcia zakłóceń pochodzących od systemów szerokopasmowych pracujących w paśmie 700 MHz (694-790 MHz). Dzięki ograniczeniu pasma odbiornik TV posiadać może dodatkowy filtr na wejściu eliminujący transmisję i zakłócenia pochodzące od sieci 5G w paśmie 700 MHz.
Producenci pewnie będą produkować odbiorniki z wyprzedzeniem, jak tylko zostaną zatwierdzone nowe normy.
A co jeśli odbiorca kupi taki odbiornik i użyje go w miejscu gdzie multipleksy będą jeszcze nadawane w paśmie 694-790 MHz, czy taki filtr na wejściu nie uniemożliwi mu odbioru tych kanałów?
No chyba, że zakres powyżej 694 MHz będzie można włączyć i wyłączyć w ustawieniach odbiornika. Ale to też rodzi pewne obawy, bo skąd odbiorca będzie o tym wiedział.

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

ObywatelDVB-T, pisałem niejako o tym w swoim poście wyżej(wcześniej) w punkcie drugim. Dlatego nie wiem czy ta data nie powinna być późniejsza(choć i tak producenci będą mogli chyba zrobić jak tylko będą chcieli), bo sam zapis w tych „wymaganiach”, aby nie potrzebnie(pod przyszły system NTC w Polsce i już po zwolnieniu przez NTC pasma „700 MHz”) odbiornik nie odbierał pasma tzw.: „700 MHz” uważam za bardzo dobry. Być może twórcy omawianego dokumentu liczą na to i mają takie dane, że sprzedaż póki co urządzeń do odbioru NTC w Polsce jest i będzie do zmiany standardu nadawania NTC w Polsce na niskim poziomie, przy jednoczesnym założeniu, że może producenci i tak do tego czasu(przejścia na nadawanie w nowym systemie NTC w Polsce) nie wyprodukują kto wie ile(lub wcale) urządzeń w pełni zgodnych z teoretycznym nowym systemem nadawania NTC w Polsce. Dokumenty te też może były przygotowywane jeszcze z myślą o szybszym(nawet może rozpoczęciu w tym roku) opuszczenia pasma „700 MHz” przez NTC, ale plany być może uległy zmianie. Mówię to w kontekście tego wątku i tych wypowiedzi: viewtopic.php?p=231617#p231617. Chociaż to chyba nigdy nie było planowane z myślą o rozpoczęciu działań w tym roku i może po prostu doszło tam do pomyłki, braku wiedzy w danej kwestii(np. odnośnie planów). Mogę się mylić.

1. Uważam, że błędem byłoby zachowanie(dopisanie) w „wymaganiach” gniazda SCART. Niech samo tłumaczenie z omawianych dokumentów wystarczy:
„[...]Rozdział 16 wprowadza interfejsy dla sygnału w.cz. oraz interfejs cyfrowy. Względem obowiązującego rozporządzenia w projektowanym rozporządzeniu usunięto wymóg interfejsów S/PDIF oraz SCART dla odbiorników cyfrowych, ze względu na coraz mniej znaczący udział w rynku tych interfejsów oraz na skutek zastąpienia ich interfejsem HDMI. Zgodnie z danymi GUS na koniec roku 2017 tylko ok. 12% gospodarstw posiadało odbiorniki kineskopowe. Biorąc pod uwagę przewidzianą zmianę standardu nadawania po roku 2022, ze względu na zużycie sprzętu udział ten ulegnie dalszemu zmniejszeniu. Należy zaznaczyć, że procedowane rozporządzenie nie ogranicza wyposażenia urządzeń STB w różne interfejsy, a jedynie określa minimalne wymagania. Obowiązek wyposażenia w ww. interfejsy przyczyniłby się natomiast do wzrostu cen urządzeń, z których większa część konsumentów nie będzie korzystała. Natomiast, jeśli będą potrzeby klientów, rozporządzenie nie zabrania producentom oferowania takich rozwiązań na ich życzenie.[...]”
Źródło cytatu: https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//522 ... 379682.doc

oraz:
„[...]Spełnienie wymagań określonych w załączniku nie wyklucza rozbudowy odbiornika cyfrowego o inne funkcje podnoszące jego walory funkcjonalne lub użytkowe.[...]”
Źródło cytatu: https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//522 ... 379681.doc

Mam nadzieję więc, że m.in. gniazda SCART, nie będzie w finalnej wersji „wymagań”.

2. Co do UHD, w odniesieniu do m.in. tego co pisał Pan Jarosław.
Rozumiem wszelkie zawiłości jakie niesie „projektowanie” UHD dla STB i kwestie „budżetowe”, społeczne takiego, a nie innego rozwiązania.
Rozumiem też, że np. producenci mimo nie zapisania dla STB w ”wymaganiach” odbioru m.in. 4K, HDR, HFR będą chyba mogli takie urządzenia „wypuścić na rynek”(tak jak i takie np. ze SCARTEM).
Tylko tu pojawia się pytanie, które niejako przedstawiałem w poprzednim poście: Czy zapisanie w minimalnych wymaganiach m.in. 4K(UHD) itd. nie spowodowałoby mimo wszystko, większej ilości takowych urządzeń, a przez to ich mniejszej ceny(większej dostępności wśród „ludu”), przy jednoczesnej powszechnej obecności STB bez „tych funkcji UHD” - wersja „budżetowa” ? Być może ciężko to przewidzieć, dlatego planowane jest to rozwiązać tak, a nie inaczej. W ogóle nie wiem o ile wzrosła by cena takiego STB z możliwością odbioru UHD względem takiego bez „tych funkcji”. Ciekawe czy ktoś z przygotowujących „projekt wymagań”zrobił mniej więcej jakieś obeznanie w tym temacie kosztów: ile takie rozwiązanie, a ile takie by kosztowało i jaka jest różnica.

Bo może później być tak, że jakiś nadawca zechciałby uruchomić kanał(czasowy lub stały) w 4K poprzez NTC i z jednej strony będzie go blokowała informacja(chociażby w przypadku planów na kanał „stały”) o zasięgu/braku wsparcia przez znaczną(lub niemal wszystkie) STB, które stanowią jakiś(dość duży, większościowy) udział wśród urządzeń odbiorców NTC(co może się zmienić do czasu choćby przejścia na nowy standard na znaczną korzyść(przewagę) TV – z np. wyświetlaczem i wbudowanym dekoderem 4K), a z drugiej strony np. niezadowolenie odbiorców(poprzez STB), że dlaczego „to mi nie odbiera” - czy też jeszcze inne możliwe przypadki „problemów” z tym związanych. I rozwój technologii(nadawcy)(a bynajmniej NTC), oferty „będzie stał” w takim wypadku...

3. Z raczej powinnością wpisania w „wymagania” najnowszej wersji HbbTV niejako „zgodził się” Pan Jarosław.
Co z najnowszą wersją gniazda HDMI ? Czy tak jak pisałem w poprzednim moim poście, że w przypadku STB z "podstawowym odbiorem przyszłego standardu NTC", gdzie maksymalną rozdzielczością odbioru będzie: Full HD – nie ma sensu „dawać” nowszej wersji, gdyż ta: 1.3a wspiera Full HD ? Czyli, że ewentualnie jest to uzależnione od tego czy STB będą wspierały w „wymaganiach” m.in. 4K czy nie ?

4. Pan Jarosław napisał, że: „[...]Wyjścia SCART, RF, analogowe i cyfrowe audio wydają się obecnie mniej popularne, a podnoszą koszt. chyba można z nich już zrezygnować w STB. [...]”.

Jak najbardziej się zgadzam z tymi pomysłami i z chociażby tą argumentacją.

Bynajmniej już w Ustawie z 27.07.2015 roku(może były we wcześniejszych Ustawach, rozporządzeniach) chyba nie ma mowy o gniazdu wyjściowym: RF OUT, ani o analogowych wyjściach audio(chyba żeby uznać to za fragment mówiący o tym: „[...]Niezależnie od systemu kodowania i liczby transmitowanych kanałów fonicznych, dekoder sygnału fonii dostarcza sygnał stereofoniczny do wyjścia analogowego fonii odbiornika cyfrowego, chyba że nadawane są sygnał monofoniczny lub dwa dźwięki. Wówczas dekoder dostarcza na obu kanałach sygnał monofoniczny wybrany przez użytkownika.[...]”
Źródło cytatu: http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/downl ... 151042.pdf)

Mówimy chyba tu również np. o tzw. złączach analogowych RCA(audio: L i R oraz video: CVBS(composite video)) najczęściej chyba do tej pory obecnych w dekoderach DVB-T spośród różnych możliwych złącz RCA.
Uważam, że nie powinno być mowy w „wymaganiach” rzecz jasna i o właśnie gnieździe: composite video(CVBS; „żółte”).

5. Odnośnie tego co napisał Pan Jarosław i Krosnoludek o AC-4. Zgadzam się z tym co powiedział Pan Jarosław i myślę, że warto tu zastanowić się nad czymś czego „dotyka” Krosnoludek w swojej wypowiedzi.

Obecnie w ramach obecnych „wymagań”(27.07.2015) dla urządzeń służących do odbioru NTC, zapisane są dwa kodeki służące do odbioru ścieżki audio: MPEG-2 Layer 2 i E-AC-3.
W planach w „projekcie obecnych wymagań” są zapisane również te dwa kodeki: MPEG-2 Layer(warstwa) 2 i E-AC-3 dla "wymagań minimalnych"(bo w "wymaganiach dodatkowych" jest o: AC-4, tyle, że dla chyba np. telewizorów z wyświetlaczem i wbudowanym dekoderem w rozdzielczości UHD, np. 4K).

Czy nie lepiej byłoby aby w obecnie omawianych „wymaganiach” dla teoretycznego przyszłego systemu NTC w Polsce „wymagać” tylko jednego kodeka audio, tak aby ewentualnie nie marnować miejsca na MUX'ie(i w urządzeniach do odbioru NTC – koszty, sprawność urządzenia itp.) na niepotrzebny drugi kodek(kto wie ile audio nie zajmuje, ale jak policzy się to na cały MUX to już trochę jest dla np. podniesienia bitrate'ów kanałów) ? Zapewne tu wtedy dochodzą jakieś koszty i ruchy po stronie chociażby nadawców... Ale „przyszłościowo” i logicznie to chyba dobry ruch.
I tutaj jak najbardziej też pojawia się myślę duża wartość tego, aby zawrzeć w „wymaganiach” tylko: kodek AC-4, zarówno dla STB jak i np. TV. Tyle, że chyba niemal większość obecnie oferowanych STB i TV z DVB-T2 i HEVC: nie oferuje tego kodeka... I tu się mogą pojawić „problemy” i rozmyślenia...
Ja mimo wszystko byłbym chyba jednak za wprowadzeniem w „wymaganiach” dla STB i innych urządzeniach jak np. telewizory: tylko i wyłącznie kodeka audio: AC-4(lub AC-4 i E-AC-3, gdy jest lepszy(E-AC-3) pod względem „jakości kompresji” i mniej zajmującego miejsca przy takich samych parametrach od MPEG-2 Layer 2). Jeden kodek audio w „wymaganiach” lub w większości urządzeń zmusiłby chyba do przejścia nadawców na tej jeden standard nadawania poprzez NTC na czym finalnie by chyba niejako zyskali wszyscy(poza względami finansowymi chyba „znikomymi” w powszechnym rozumieniu tego słowa).
Ale jeżeli właśnie by miało to wyglądać jak obecnie, że DD+(E-AC-3) teoretycznie jest w wymaganiach i chyba większość urządzeń do odbioru NTC go obsługuje, ale jeżeli chodzi o jego faktyczne, praktyczne używanie to już jest chyba inaczej, to... po co dwa kodeki ? Nie lepiej zostawić jeden „najlepszy”(w zależności od tego jak się rozumie to słowo, przez jakie kategorie się na nie patrzy) ?
Wiadomo: duże znaczenie mają chyba w tym wypadku nadawcy.

6. Odnośnie „odbiorników SAT i kablowych”. Napisane jest w jednym z omawianych dokumentów tak:
„[...]W projektowanym rozporządzeniu, podobnie jak w rozporządzeniu poprzednim, odstąpiono od określania wymagań techniczno-eksploatacyjnych dla innych platform nadawczych, tj. satelitarnej i kablowej. Telewizyjna cyfrowa platforma kablowa nie tworzy jednolitej i spójnej sieci na obszarze całego kraju. Dlatego nie jest zasadne określanie ujednoliconych wymagań techniczno-eksploatacyjnych dla urządzeń odbiorczych podłączonych do tego rodzaju sieci.

Z kolei telewizyjne cyfrowe platformy satelitarne ze względu na swój rozsiewczy charakter i stosowanie własnych odbiorników dystrybuowanych przez właścicieli platform, nie są regulowane w warstwie technicznej przez prawodawstwo krajowe. Określanie wymagań techniczno-eksploatacyjnych dla urządzeń odbiorczych pracujących w tych sieciach pozostaje w związku z tym bezprzedmiotowe.[...]”

Źródło cytatu: https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//522 ... 379682.doc

7. Nie rozumiem tego(wykorzystanie MPEG-2; do czego ?): „[...]Załącznik określa wymagania techniczne i eksploatacyjne, których spełnienie jest niezbędne do poprawnego odbioru przez odbiorniki cyfrowe sygnałów dostarczanych drogą rozsiewczą naziemną w oparciu o system DVB-T i DVB-T2, wykorzystujący strumień transportowy MPEG-2 do dostarczania treści audiowizualnych oraz innych danych i usług dodatkowych.[...]”.
Źródło cytatu: https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//522 ... 379681.doc

8. Dlaczego jest tam napisane: „[...]11. Dekoder sygnału wizji
Wymagania minimalne:
Dekoder sygnału wizji dekoduje strumienie cyfrowe wizji zgodne z:
1) Zaleceniem ITU-T H.264[...]” ?
Źródło cytatu: https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//522 ... 379681.doc

Czy kodek H.265 tam określony nie działa „wstecz”, nie odebrał by ewentualnych sygnałów w H.264(zarówno w SD i HD) ? Czy to jest po to, by wiadomo było jaki konkretnie kodek H.264 musi być zaimplementowany w kodeku H.265 ?
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Nie jestem ekspertem, profesjonalistą w wyżej omawianych kwestiach. W treści tego powyższego postu nie nakazuję, nie namawiam do niczego, tylko rozmyślam, przedstawiam swoją prywatną opinię, spostrzeżenia.

Być może mylę się w jakiś sposób, w którymś miejscu, pisząc treść powyższej wiadomości, jednak nie było to moim celem. Za wszelkie błędy i złe „rzeczy”, które znajdują się w tej mojej wiadomości, a które zostały być może wykonane przeze mnie: przepraszam – nie zostały uczynione celowo.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: dvbtowiec »

https://satkurier.pl/news/177862/700-mh ... -2022.html
Jak czytamy w dokumencie Ministerstwa Cyfryzacji, zwolnienie pasma 700 MHz i zmiana części kanałów w czterech multipleksach nie spowoduje znaczących kosztów i tym samym nie wymusi konieczności dokonania ewentualnych rekompensat. Ewentualne koszty po stronie nadawców pojawią się dopiero po zmianie technologii na DVB-T2.

Jak uważa Ministerstwo Cyfryzacji, zmiana techniki nadawania i odbioru sygnałów multipleksów na DVB-T2/HEVC jednocześnie ze zwolnieniem pasma 700 MHz (do 30 czerwca 2022 r.) może być trudna do zaakceptowania przez widzów i traktowana jako przedwczesna. W związku z tym optymalizacja planów częstotliwości dla sieci NTC w zakresie 470-694 MHz została przeprowadzona w taki sposób, aby po zwolnieniu pasma 700 MHz nadawanie programów w ramach funkcjonujących obecnie w paśmie UHF czterech multipleksów (MUX 1-4) mogło być kontynuowane bez zmiany standardu transmisji. Wymagana będzie jedynie wspomniana zmiana kanałów na wybranych obszarach. Dopiero po wdrożeniu standardu DVB-T2/HEVC niezbędna będzie wymiana odbiorników telewizyjnych, niespełniających wymagań technicznych umożliwiających odbiór sygnału w nowym standardzie. Pozostawienie obecnej oferty NTC nadawanej w standardzie DVB-T/AVC w węższym zakresie częstotliwości nie niesie takich skutków.
Czyli proszę Państwa rozporządzenie nawet jeśli wejdzie w życie, nie będzie oznaczało że zmienimy standard nadawania.
Na zmianę standardu nadawania możemy czekać znacznie dłużej.

Pan Jarosław wyżej pisał
Nie możemy regulować rynku odbiorników sat i kablowych. To rozporządzenie definiuje tylko wymagania dla odbiorników telewizji naziemnej.
Oczywiście zapewne racji nie mam ;) jednak wydaje mi się że umożliwienie utworzenia wspólnej listy kanałów ulubionych nie jest ingerencją w rynek odbiorników sat i kablowych, a jedynie zasugerowaniem że jeśli producent dostarcza sprzęt DVB-T/T2 jednocześnie z innymi tunerami, to wskazane byłoby aby umożliwił dołączenie list kanałów naziemnych do pozostałych i sortowanie takiej listy.
Taka sprytna konstrukcja która może w języku prawniczym wiele znaczyć :D

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: K63 »

dvbtowiec pisze:Czyli proszę Państwa rozporządzenie nawet jeśli wejdzie w życie, nie będzie oznaczało że zmienimy standard nadawania.
Na zmianę standardu nadawania możemy czekać znacznie dłużej.
Pisałem o tym tutaj.
Do terminowego zwolnienia pasma 700 MHz będziemy zobligowani chociażby ze względu na południowych i zachodnich sąsiadów. Jakoś nie mogę sobie wyobrazić, by ze względu na blokadę pasma 700 Mhz przez Rosję, część Polski nadawała tv poniżej 694 MHz, a część powyżej 694 Mhz. Polska - jako członek UE - musi dotrzymać terminów, a w wypadku przedłużających się negocjacji ze wschodnimi sąsiadami, pasmo 700 MHz prawdopodobnie będzie "leżało odłogiem".
Na dobrą sprawę, stwierdzenie ...
Zasadne jest aby zmiana standardu nadawania z DVB-T/AVC na DVB-T2/HEVC, była zsynchronizowana ze zmianą wykorzystania pasma 700 MHzna potrzeby naziemnych systemów zdolnych do zapewniania usług bezprzewodowej szerokopasmowej łączności elektronicznej.
można zinterpretować, że zmiana standardu nadawania tv naziemnej ma iść w parze z zagospodarowaniem pasma 700 MHz na potrzeby internetu. Czyli - w skrajnym przypadku - może to nastąpić po roku 2022. W końcu do zmiany standardu nadawania tv nie jesteśmy zobligowani żadnymi umowami międzynarodowymi.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: ploomba »

To ja dołożę swoje 3 grosze.
Dziś mnie tak olśniło, że chciałbym mieć telewizor lub STB obsługujący jednocześnie DVB-T2 / hevc oraz DAB+. Czy takie coś jest fizycznie możliwe?
Moze pomysł zakrawa o jakąś fantastyke ale pomyślcie. I tak w muxie polsatowskim nadawane są stacje radiowe. Sporo osób podpina tv/stb pod kina domowe,wzmacniacze itd.
Takie radio dab+ w jednej skrzynce z dvb-t2 mogłoby napędzić rozwój dab+ /przyspieszyć bo słabo to idzie w naszym kraju/. Gdyby ludzie masowo mieli w odbiornikach telewizyjnych chipset/glowice dab+ , to ociągający się komercyjni nadawcy pewnie sami by nalegali na swoją obecność w dab+.
Ustawowo takie połaczenie dwoch standardow w jednym odbiorniku jest mozliwe?
Sci-fi? Czy moze czesciowe rozwiazanie problemu z niemrawym dab+?

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: DVB-T/S »

Jest możliwe.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: Krosnoludek »

Ja również byłbym za dołożeniem do tunerów DVB-T2 modułu DAB+, pytanie o ile podrożałby STB, czy też telewizor ?

wieslaw
Posty: 104
Rejestracja: 3 lipca 2015, o 19:26
Miejscowość: Świdnica
Odbiornik: Viola HD T1 + OTV THOMSON 21DK24E
Instalacja antenowa: Antena siatkowa b/wzmacniacza
w mieszkaniu IIp.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Praded-Jeseniky, Ślęża

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: wieslaw »

Nie ma problemu. Dekodery STB z radiem DAB+ są produkowane przez TechniSat.
Jak ktoś potrzebuje - może kupić.
https://www.technisat.com/pl_PL/DIGIPAL ... 792-11401/

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: Krosnoludek »

Pierwszy raz taki tuner widzę, z DAB+, HbbTV, DVB-T2/HEVC (H.265) bardzo ciekawy, brak OSD w języku Polskim. Dzięki @wiesław za info.

maker3
Posty: 49
Rejestracja: 29 kwietnia 2010, o 12:23

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: maker3 »

Parawanie AC-4 z 4K jest wg mnie bez sensu, bo co ma piernik do wiatraka. Niby czemu na kanałach HD miałby być mniej efektywny kodek?

W obecnej formie AC-4 będzie martwe na starcie, nawet dla 4K.
AC-4 weszło na rynek później niż HEVC i DVT-T2 i podejrzewam, że na rynku jest sporo telewizorów 4K, które nie obsługują tego formatu. Żaden nadawca nie zrezygnuje z E-AC3, tak samo jak teraz kurczowo trzymają się MPEG2.

Albo AC-4 wchodzi jako minimalne wymaganie i jedyny kodek dźwięku, albo nigdy nic z tego nie będzie.

Nie wiem jaka jest penetracja AC-4, ale podejrzewa, że bardzo niska, bo Wikipedia mówi, że pierwszy TV Samsunga był dopiero w 2017. Czy w 2018 był to już powszechny kodek i każdy TV go miał?

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: DanielK »

Dodawanie AC-4 rzeczywiście nie jest do końca dobre. Czy ta zaoszczędzona ilość danych naprawdę będzie aż taka istotna?
Co do odbiornika z radiem DAB+, to nie jest zły pomysł, ale do ustawy bym tego nie wprowadzał. Ten Technisat jest produkowany dla FreeNet (kodowane DVB-T2 od nadawców prywatnych w Niemczech). Choć jeszcze przydałby się wyświetlacz alfanumeryczny lub LCD (nazwa stacji).

Zablokowany