Nowe wymagania techniczne dla odbiornika NTC w Polsce (DVB-T2/HEVC/AC-4) od 1.12.2019, a HbbTV 2.0.1 od 1.1.2021

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: dvbtowiec »

https://www.emitel.pl/aktualnosci/testy-ac4-w-emitel/
Testy wykazały, że zastosowanie kompresji AC4 może dać znaczące oszczędności pasma w multipleksie oraz pozwolić na wprowadzenie nowych, atrakcyjnych usług
Nie ma informacji jak duże, ale jeśli pojawia się słowo "znaczące", tzn. że warto rozważyć, czy nie zastosować najnowszej technologii, pozwalającej zwiększyć atrakcyjność usług.
Jeśli już zmieniamy standard nadawania, to jestem zdania że powinno się korzystać z najnowszych sprawdzonych technologii, zwłaszcza jeśli "znacząco" oszczędzają pasmo.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: Krosnoludek »

Jeśli dobrze pamiętam, pan Jarosław pisał, że w DVB-T2 HEVC zmieści się ok 12 kanałów w HD, i teraz można przemnożyć 12x no właśnie ile tego pasma na jednym kanale by się zaoszczędziło ?

Awatar użytkownika
sirdaniel
Posty: 235
Rejestracja: 16 maja 2012, o 08:28
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: sirdaniel »

Wybaczcie nie czytałem dokumentów a nie widziałem nic w postach o tym. Czy całkowicie przechodzimy na DVB-T2?? może jednak będzie częściowo infrastruktura na dvb-t również. Wtedy zrozumiałym jest nie wrzucanie kodeka AC4 do transmisji sd/HD, gdyż dalej można by było używać istniejących dekoderów stb i TV nie do końca spełniających nowe wyznaczane standardy. Coś jak rodzaj kompatybilności wstecznej. Co więcej, istnieją obecnie dekodery dvb-t2 ale bez ac4 przecież.

Materiały 4k/ac4 będą raczej ekskluzywne i nieczęste, coś jak obecnie HD w NTC a może nawet rzadsze. Jeśli będzie inaczej, to bardzo dobrze że się mylę. A co daje nam AC4 to dalej nie jest udowodnione.

Co do JEM to daleka pieśń, zwłaszcza w sprzętach. A tak w ogóle albo on zmienił nazwę na Versatile Video Coding (VVC) albo to zupełnie nowy kodek. Nie śledziłem tak ostro tematu https://jvet.hhi.fraunhofer.de/ Wiedziałem że taka beznadziejna nazwa nie utrzyma się długo :) Tak więc spółka joint venture teraz nad tym pracuje i pewnie to będzie następca HEVC. Natomiast grupa MPEG pracuje nad dookólnym kodowaniu 360 st zwanym we formacie OMAF oraz nad wydajnym kodekiem nazwanym Essential Video Coding (EVC). Tak więc jest ruch w biznesie i nie jestem pewny co do dat, których podajecie, jeśli chodzi o wypuszczenie finalnej wersji kodeka - następcę HEVC

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: dvbtowiec »

Zapewne będzie jakiś okres przejściowy, przez 2 do 3 lat, albo zostanie uruchomiona marchewka w postaci kolejnego MUX5 z HEVC z np. powielonymi kanałami komercyjnymi w HD. Docelowo emisja w DVB-T zostanie wyłączona. Po to przechodzimy na HEVC, aby zaoszczędzić na kawałku tortu, który jest podbierany pod internet.

Brak AC-4 w obecnym projekcie ma tylko jedno uzasadnienie. Na rynku istnieją już dziś odbiorniki 4K, które w standardzie mają DVB-T2 HEVC, ale mało który ma kodek AC-4.
Bez AC-4 spora grupa odbiorców po przeskanowaniu pasma bez dodatkowych kosztów może zatem już dziś odebrać sygnał w HEVC. Za kolejne 3 lata liczba tych odbiorników wzrośnie jeszcze bardziej.

Gdyby się okazało że AC-4 wprowadzamy także do kanałów SD/HD, 99% kupionych już teraz odbiorników 4K z HEVC nie odbiorą dźwięku. I tylko to może być hamulcem dla wprowadzenia tej technologii.

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

Krosnoludek pisze:Jeśli dobrze pamiętam, pan Jarosław pisał, że w DVB-T2 HEVC zmieści się ok 12 kanałów w HD, i teraz można przemnożyć 12x no właśnie ile tego pasma na jednym kanale by się zaoszczędziło ?
"[...] Daje to również możliwość dużo efektywniejszego wykorzystania zmniejszonej części widma radiowego dostępnego dla telewizji (470-694 MHz) dzięki cechom technicznym standardu DVB-T2/HEVC, takim jak większa pojemność multipleksu DVB-T2 w stosunku do DVB-T (do ok. 40Mb/s w 8 MHz zamiast obecnie wykorzystywanych 24,88 Mb/s w 8MHz) oraz lepszą, dużo efektywniejszą kompresją HEVC/H.265 w stosunku do obecnie stosowanej kompresji AVC/H.264 (ok. dwukrotnie zmniejszona przepływność przy takiej samej jakości programu). [...]"

Źródło cytatu: https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//522 ... 379682.doc

W Rosji np. testowano chyba 10 kanałów w jakości HD (https://satkurier.pl/news/164715).
Trochę też chyba zależy od tego co też chcemy zmieścić na MUX'ie oprócz samego wideo. I w zależności jaki chcemy mieć bitrate wideo kanałów(jakość obrazu), tyle w teorii chyba można zmieścić na MUX'ie.
Np. licząc mniej więcej, "na okrągło", te 10 kanałów w HD(sam strumień wideo) w DVB-T2(w kodeku HEVC) z bitrat'em 4 Mb/s dla jednego kanału, odpowiadało by to chyba mniej więcej: 8 Mb/s w obecnie stosowanym DVB-T(w kodeku H.264) - do których to w obecnym systemie NTC: 8 Mb/s, chyba z tego co pamiętam dochodzi czasami np.(nie wiem czy nie jako jedyny w NTC) kanał: TVP Sport HD na MUX-8 - choć pewnie bardzo rzadko ma to miejsce.

O przepływności m.in. kanału TVP Sport HD na MUX-8:
http://www.sat-charts.eu/artykul,5016,T ... akosc.html
viewtopic.php?p=231495#p231495

[Oczywiście zakładając jak to się chyba najczęściej mówi, że: "H.265 w porównaniu z H.264 około dwukrotnie zmniejsza przepływność, przy takiej samej jakości programu i pamiętając, że w cytacie z linku, który wyżej przytoczyłem, jest mowa o paśmie UHF, o ile dobrze wiem].

Także myślę, że i 12 kanałów w jakości HD można by chyba zmieścić bez większego problemu w DVB-T2 w kodeku HEVC(H.265), bez zauważalnej utraty jakości obrazu w porównaniu gdyby było tam(MUX) w tych samych "ościennych" warunkach: 10 kanałów w HD.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: dvbtowiec »

@DVB-T(2) INQUIRING
Nam chodziło o to jakie oszczędności pasma da AC-4, gdyby zastosować go w każdym nadającym kanale z HEVC ;)

maker3
Posty: 49
Rejestracja: 29 kwietnia 2010, o 12:23

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: maker3 »

sirdaniel pisze:Co do JEM to daleka pieśń, zwłaszcza w sprzętach. A tak w ogóle albo on zmienił nazwę na Versatile Video Coding (VVC) albo to zupełnie nowy kodek.
Obojętnie jakby się nie nazywał, to komercyjne sukcesu mu nie wróżę.
Teraz cała para idzie w darmowy AV1, bo wszyscy najwięksi gracze mają dosyć opłat dla MPEG.

zaphod777
Posty: 1
Rejestracja: 19 lutego 2019, o 13:54
Miejscowość: Szklary Gorne
Odbiornik: LG 65OLEDC7
Instalacja antenowa: Televes DAT HD Boss Mix 790 LTE VHF / UHF
maszt na budynku jednorodzinnym
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śnieżne kotły

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: zaphod777 »

Krosnoludek pisze: 13 lutego 2019, o 22:02 Jeśli dobrze pamiętam, pan Jarosław pisał, że w DVB-T2 HEVC zmieści się ok 12 kanałów w HD, i teraz można przemnożyć 12x no właśnie ile tego pasma na jednym kanale by się zaoszczędziło ?
Z tego co kojarzę, to AC-4 ma być 4 razy bardziej efektywne od AC-3.
Dźwięk 5.1 w AC-3 jest chyba nadawany w 384kbps (np. przez TVN) a stereo strzelam, ze 192kbps (może ktoś to zweryfikować?)
To by dawało odpowiednio 96 kbps dla 5.1 i 48 kbps dla stereo w AC-4.

Patrząc na parametry programu TVP Rozrywka z MUX-8 mamy tam audio w Mpeg stereo 256 kbps i e-ac-3 96 kbps.

Na 12 kanałach mamy oszczędność 12x208kbps=2496kbps wobec mpeg audio i 12x48kbps=576kbps wobec e-ac-3.

To jest najmniejsza możliwa korzyść przy założeniu, ze mamy tylko jedną ścieżkę stereo per kanał i żadnych dodatkowych funkcjonalności jak audiodeskrypcja, dźwięk oryginalny, dźwięk surround, dźwięk 3D, dodatkowe języki.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: JaroslawMroczkowski »

https://blog.dolby.com/hearing-is-belie ... olby-ac-3/
"While AC-3 delivers 5.1-surround sound at 384 kilobits/second, AC-4 delivers 5.1-surround sound at bit rates as low as 96 kilobits/second. That means AC-4 is up to four times as efficient as AC-3, freeing bandwidth for broadcasters to deliver new premium audio and video experiences."

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: DVB-T/S »

Ciekawe jak to subiektywnie brzmi?

Awatar użytkownika
sirdaniel
Posty: 235
Rejestracja: 16 maja 2012, o 08:28
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: sirdaniel »

maker3 pisze: 17 lutego 2019, o 10:38
sirdaniel pisze:Co do JEM to daleka pieśń, zwłaszcza w sprzętach. A tak w ogóle albo on zmienił nazwę na Versatile Video Coding (VVC) albo to zupełnie nowy kodek.
Obojętnie jakby się nie nazywał, to komercyjne sukcesu mu nie wróżę.
Teraz cała para idzie w darmowy AV1, bo wszyscy najwięksi gracze mają dosyć opłat dla MPEG.
Tak, opłaty to jedno ale dopóki nie będzie sprzętowej obsługi i wspomagania to nie wypłynie na wody.
https://blog.dolby.com/hearing-is-belie ... olby-ac-3/
"While AC-3 delivers 5.1-surround sound at 384 kilobits/second, AC-4 delivers 5.1-surround sound at bit rates as low as 96 kilobits/second. That means AC-4 is up to four times as efficient as AC-3, freeing bandwidth for broadcasters to deliver new premium audio and video experiences."
Nie to, że nie wierzę tylko mało jest obiektywnych testów, brak oficjalnego kodeka. Technologia dostępna za zamkniętymi drzwiami, więc ciężko się wypowiedzieć tu na forum na ten temat.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Nie ma stałej emisji, ale sa już TV, które dekodują AC4.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: Krosnoludek »

Być może nadal na Astrze nadawany jest test dźwięku w AC4
https://satkurier.pl/news/171001/ses-te ... e-fta.html

Nieliczne telewizory z 2018 roku miały obsługę AC4 np. Oled LG, liczę że więcej telewizorów na 2019 będzie już ten nowy kodek dźwięku obsługiwać. Dlatego w zeszłym roku wstrzymałem się z zakupem nowego telewizora.

Awatar użytkownika
vlazy
Posty: 4
Rejestracja: 25 lutego 2019, o 14:55
Miejscowość: Czechy
Odbiornik: Dekoder SENCOR SDB4001M4
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wisła "Skrzyczne", Ostrava

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: vlazy »

Jestem z Czech gdzie mieszkam blisko granicy z Polską i jestem zainteresowany odbiorem jak czeskich tak i polskich telewizji. Obecnie te telewizje odbieram bez większych problemów w DVB-T. Czeskie z MPG2 a polskie MPG4. W Czechach obecnie przebiega okres przejścia na DVB-T2 gdzie prawdopodobnie pod koniec tego roku rozpocznie się wyłączanie nadajników DVB-T a w przyszłym roku by miały być wyłączone wszystkie pozostałe czeskie nadajniki DVB-T i pozostanie tylko DVB-T2. Z tego powodu potrzebuję rozwiązać problem jaki sprzęt (telewizja, dekoder) do tego kupić tak aby tym był możliwy odbiór zarówno czeskich tak i polskich tewlewizji. Z tego co dotychczas stwierdziłem tak w Czechach i w Polsce ma być DVB-T2 nadawane prawdopodobnie jednakowym sposobem z H.265/HEVC, ale w Polsce dodatkowo z kodowaniem dźwięku w AC4 z czym może być w moim przypadku dość znaczny problem. Wybór telewizji i dekoderów DVB-T2 z AC4 jest dość znacznie ograniczony i w większości jest to niestety droższy sprzęt niż bez tego AC4. W związku z tym by mnie interesowało np.:
  • Czy w Polsce jest już definitywna decyzja, że to DVB-T2 będzie napewno z kodowaniem dźwięku w AC4?
  • Czy Polska już rozpoczęła lub kiedy rozpocznie wprowadzanie DVB-T2 i czy są już jakieś decyzje do kiedy ma Polska całkowicie przejść na DVB-T2? Z tego co mi jest wiadome tak w Polsce jest wprowadzanie DVB-T2 trochę opóźnione niż w Czechach i pozostałych krajach.
  • Jaki konkretny sdprzęt (telewizja, dekoder) bym miał kupić (szukać) tak aby był zdolny odbioru zarówno Czeskich tak i Polskich telewizji w DVB-T2? Niechciałbym kupować czegoś co za np. 2 - 3 lata niebędzie zdolne normalnego dobrego odbioru polskich telewizji.
W tych sprawach się zbytnio nieznam i jest to dla mnie dość problem co kupić tak aby to było dobre. Przewiduję, że ktoś mi w tej kwestii coś doradzicie.

Awatar użytkownika
mclusky
Posty: 33
Rejestracja: 10 lutego 2013, o 03:15
Odbiornik: Phillips 55PUS7303/12
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa / PKiN

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: mclusky »

AC-4 jest tak naprawdę niemal równie egzotyczne JEM. Ilość sprzętu dziś sprzedawanego z obsługą AC-4 jest znikoma. Sporo jest za to sprzętu właśnie z DVB-T2 HEVC i to gdzieś od dwóch lat - bym powiedział... A wręcz ze świecą dziś szukać telewizora UHD, który by NIE miał DVB-T2 HEVC. W dużej mierze tę sytuację zawdzięczamy Czechom i Niemcom.

Forsowanie AC-4 jest obecnie nierozsądne i wygeneruje niepotrzebnie spore, dodatkowe koszty. Miejmy w końcu te same standardy co nasi sąsiedzi...

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: K63 »

vlazy pisze: 25 lutego 2019, o 17:18 Czy w Polsce jest już definitywna decyzja, że to DVB-T2 będzie napewno z kodowaniem dźwięku w AC4?
Na razie ministerstwo opracowało projekt wymagań technicznych dla odbiorników DVB-T2. Po konsultacjach projekt zostanie zatwierdzony z poprawkami lub bez nich.
Projekt zakłada wymóg kodeka AC-4 tylko dla odbiorników UHD.
vlazy pisze: 25 lutego 2019, o 17:18 Czy Polska już rozpoczęła lub kiedy rozpocznie wprowadzanie DVB-T2 i czy są już jakieś decyzje do kiedy ma Polska całkowicie przejść na DVB-T2?
Nie został jeszcze opublikowany szczegółowy harmonogram przejścia z DVB-T na DVB-T2. Najpierw ma być zrealizowany tzw. refarming, czyli przeniesienie kanałów na pasmo poniżej 694 MHz. A dopiero potem zmiana standardu nadawania, która ma się zakończyć w roku 2022.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: JaroslawMroczkowski »

mclusky pisze: 25 lutego 2019, o 18:00AC-4 jest tak naprawdę niemal równie egzotyczne JEM.
Nie przesadzajmy.
Wystarczy zajrzeć do normy ETSI TS 101 154 "Digital Video Broadcasting (DVB); Specification for the use of Video and Audio Coding in Broadcast and Broadband Applications". Wymienione są tam dopuszczone kodeki i AC4 tam jest opisany a o JEM nie ma ani słowa.
Jeśli chodzi o "sąsiadów" warto przejrzeć choćby specyfikację NorDig 3.1 gdzie napisano "the Nordig HEVC IRD shall support AC-4 audio decoding".

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: Krosnoludek »

Mam nadzieję, że telewizory z 2019 roku już prawie wszystkie będą mieć obsługą AC-4.

AC-4 - nowy audio kodek od Dolby: https://hdtvpolska.com/ac-4-nowy-audio-kodek-od-dolby/

Awatar użytkownika
vlazy
Posty: 4
Rejestracja: 25 lutego 2019, o 14:55
Miejscowość: Czechy
Odbiornik: Dekoder SENCOR SDB4001M4
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wisła "Skrzyczne", Ostrava

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: vlazy »

mclusky pisze: 25 lutego 2019, o 18:00Forsowanie AC-4 jest obecnie nierozsądne i wygeneruje niepotrzebnie spore, dodatkowe koszty. Miejmy w końcu te same standardy co nasi sąsiedzi...
Jeśli jest to nierozsądne tego nieumiem posądzić. Zgadzam się ale z tym, że wygeneruje to dodatkowe spore koszty mi. po stronie odbiorców. Telewizje z AC-4 są w większości trochę droższe niż te bez AC-4 i w dodatku ich oferta jest trochę mniejsza.
Niewiem, ale wydaje mi się to tak jako by to AC-4 Polska wprowadzała do DVB-T2 specjalnie po to żeby tym utrudnić lub uniemożliwić tym sąsiadom odbiór polskich telewizji na terenach przygranicznych z polską. Sąsiedzi (przynajmniej Czesi) niepotrzebują do odbioru DVB-T2 AC-4 i tak niebędą mogli bez odpowiedniego odbiornika z AC-4 odbierać i telewizje polskie.
K63 pisze: 25 lutego 2019, o 19:26Na razie ministerstwo opracowało projekt wymagań technicznych dla odbiorników DVB-T2. Po konsultacjach projekt zostanie zatwierdzony z poprawkami lub bez nich.
Oznacza to, że narazie jeszcze niejest wiadomo jakie konkretne parametry będą wymagane do bezproblemowego odbioru DVB-T2 w Polsce? Jeżeli teraz ktoś kupi telewizor lub dekoder z DVB-T2 to niemoże mieć pewności, że mu to po rozpoczęciu wprowadzania DVB-T2 będzie dobrze działało z Polskimi telewizjami?
K63 pisze: 25 lutego 2019, o 19:26Projekt zakłada wymóg kodeka AC-4 tylko dla odbiorników UHD.
Znaczy to to, że ten kodek AC-4 będą wymagały tylko telewizje nadające w UHD a inne nie i dlatego nietrzeba na to zwracać zbyt wielkiej uwagi przy zakupie nowego telewizora?
K63 pisze: 25 lutego 2019, o 19:26A dopiero potem zmiana standardu nadawania, która ma się zakończyć w roku 2022.
Do roku 2022 to już nie aż tak daleko i dlatego by już teraz było dobrze myśleć na to co się kupuje, żeby potem niebyło trzeba kupować znowu nowy telewizor bo ten teraz kupiony niemusi spełniać wymogi polskiego DVB-T2.
Krosnoludek pisze: 25 lutego 2019, o 22:27Mam nadzieję, że telewizory z 2019 roku już prawie wszystkie będą mieć obsługą AC-4.
Tym bym niebył sobie aż tak pewny. Jeżeli w Polsce ma być to AC-4 wprowadzone do DVB-T2 to było by chyba logiczne, że już teraz by mogły takie telewizory pojawiać się w Polsce. Z tego co przeglądałem w internecie niektóre polskie sklepy z telewizorami to narazie niestety niejest zbyt wielka oferta telewizorów dla DVB-T2 z AC-4 a jeżeli są to raczej same droższe.
Ostatnio zmieniony 26 lutego 2019, o 10:57 przez vlazy, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
PrzemekS
Posty: 51
Rejestracja: 16 marca 2018, o 15:10
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: Opticum Sloth Combo Plus
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Śrem/SLR Piątkowo/UE Poznań

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: PrzemekS »

Jak dla mnie niektóre części tej propozycji są niezrozumiałe. Rozumiem że w gruncie rzeczy to dwa podzbiory - HD i UHD (nie wiem czy UHD będzie kiedykolwiek wykorzystywane naziemnie, mówiąc szczerze wątpę).

Kodeki dźwięku to mp2 i E-AC3 w przypadku HD oraz dodatkowo AC4 w przypadku UHD. Moim zdaniem bez sensu te mp2. mp2 jest po prostu przestarzały i koniecznie powinien iść do odstrzału (dla stereo wg danych podawanych przez Dolby Labs potrzeba w mp2 160 kbps, podczas gdy E-AC3 to 96 kbps, a AC4 to 80 kbps).. Odstrzelenie mp2 zatem dałoby całkiem spory zysk. Wbrew pozorom mocno zastanawiałbym się nad AC4, który wykazuje przewagę w scenariuszu "dźwięk wielokanałowy i JEDNOCZEŚNIE Dolby Atmos". Bez dźwięku wielokanałowego i jednocześnie Dolby Atmosa zysk w przepływności nie jest wart komplikowania życia. Wg mnie powinien zostać tylko E-AC3. ew. plus AC4 dla UHD. Adopcja E-AC3 już teraz jest niezła (występuje on w DVB-T, z użyciem bywa różnie). AC4 to egzotyka.

Przypomnę że w Polsce obowiązuje od lat Enhanced AC3 (roboczo mogę go nazwać AC3.5 lub nawet AC3.75) a nie tylko starszy AC3, więc prosiłby o odnoszenie się do tego, ukorzenionego już w Polsce standardu w porównywaniu ewentualnych zysków. Przypomnę też że telewizja to nie tylko telewizory i set top boksy ale także komputerowe dongle. Sądząc po tym że one dopiero niedawno zyskały obsługę Enhanced AC3 (poprzestawały na MPEGu i AC3) ich zdolność do obsługi AC4 przed długi czas pozostanie zerowa i wynika to z niczego innego jak polityki Dolby Labs.

Chętnie bym za to przywitał przymus nadawania dwóch ścieżek dźwiękowych przez telewizję - oryginalną i polską (tak nadawane są już niektóre filmy/programy w polskim DVB-T) w przypadku filmów i z komentarzem i bez w przypadku zawodów sportowych. I przymus prawidłowego i ludzkiego opisywania ścieżek, bo tu panuje dziwna dyzwoluntura.

Nie widzę niczego o telegazecie (chyba że coś przeoczyłem) i dobrze, bo pożera ona całkiem sporo przepływności a jej przydatność jest dziś dyskusyjna. Wbrew pozorom zastanowiłbym się nad SCARTem, tu uczucia mam mocno mieszane. Z jednej strony to historia, z drugiej adopcja nowego sprzętu wśród gorzej sytuowanych wcale nie jest tak wysoka (wskaźnik Giniego się kłania i jego konsekwencje społeczne).

Radio DAB+? Jestem stanowczo na nie. Nie wiem czy ktokolwiek na świecie stawia takie wymagania w stosunku do urządzeń, a chyba gros społeczeństw w Europie jest bardziej zasobna niż polska. Wiem za to że w Czechach czy w Niemczech wplata(ło?) się ścieżki radiowe w muksy. W Polsce nadaje czy nadawał tak muks testowy z Katowic, no i nieszczęsny muks solorzowy.
HbbTV też umożliwia nadawanie stacji radiowych i za tym bym optował z KONIECZNYM zapisem dotyczącym minimalnego bitrate, bo w Polsce uszy się wykręcają jak się słucha stacji nadawanych przez Internet. Polskie Radio potrafi nadawać stream PR3 100 kilobipsów 48 kiloherców (po co, bo nie chce się zrobić resamplingu tego co leci z konsolety?) w jednej najstarszych wersji WMA. Jakść porównywalna z porządnym mp3 64 kilobipsy i teraz mnie nie dziwi, że podcasty własne Polskiego Radia są zawieszane na serwisach RSS w jakościach mp3 128-192 zamiast epatowaniem "jakością" tego co nadawane jest na żywo.
Kodek do streamów audio HbbTV powinien być też jakiś ukorzeniony, ale żaden Opus (świetny, ale egzotyka jak AC4, choć w odróżnieniu od AC4 darmowy, a nawet otwartoźródłowy). To nie łagier w Sołowkach gdzie na bramie było napisane "Żelazną ręką zapędzimy ludzkość do szczęścia". Nie należy żelazną ręką zapędzać odbiorców do nowoczesności. Ona sama przyjdzie.

Zablokowany