DVB-T CZECHY

dyskusje o zagranicznych emisjach telewizji cyfrowej DVB-T
106
Posty: 28
Rejestracja: 25 lipca 2011, o 12:19
Miejscowość: Na Zach od Wrocław Leśni
Odbiornik: LG 55UN81003LB
Instalacja antenowa: UHF Dipol 44/21-60 Tri Digit DVB-T/T2 UHF + LNA-177 i zasilaczem AMS AZS-03R
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trutnov/CernaHora

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: 106 »

#hol2
Dużo i ciekawie napisałeś. Mnie w tym tunerze 760i brakuje tylko HBB, które nadawane jest na programach CT na kanale 26, a ten akurat dzisiaj ma zaniki w moim przypadku. Niestety programy na kanale 28 nie emitują HBB a konkretnie chodzi mi o Panoramę z gór. Spróbuję poprawić rozdzielczość wyjścia o czym pisałeś. Ciekawe czy to coś zmieni. Zauważyłem jednak że dziwnie zachowuje się ten kanał 26 - potrafi zanikać raz przy niskiej temperaturze a niekiedy idzie 70/90% a często zaniki zupełne odbioru; co ciekawe 28 kanał zawsze jest stabilny czego nie można powiedzieć o 26 gdzie siła jest stabilna ale jakość skacze tak +/- 20 jednostek. Niejaki Lumca na forum tvsatkurier pisze że odbiorcy na Dolnym Sląsku będą mieli problemy właśnie z 26 kanałem z winy Mikstatu, a to podobno potrwa aż do wycofania się u nas z wyższych częstotliwości.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: blockbuster »

106 pisze: Niejaki Lumca na forum tvsatkurier pisze że odbiorcy na Dolnym Sląsku będą mieli problemy właśnie z 26 kanałem z winy Mikstatu, a to podobno potrwa aż do wycofania się u nas z wyższych częstotliwości.
Niestety, ale k26 z Mikstatu został skoordynowany także pod przyszłe emisje, więc tu raczej nic się nie zmieni. To samo dotyczy chociażby emisji na tym samym kanale MUX-3 z Góry Kamieńsk, dzięki czemu u mnie nie ma i nie niestety nie będzie nigdy szansy (poza przerwami konserwacyjnymi) na odbiór najbardziej wartościowego czeskiego MUX-a, pomimo tego, że sygnał na k26 jest tak samo silny jak pozostałych MUX-ów z LH.

mm4738
Posty: 226
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Vu Duo2, T750 (T2)
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem, Ślęża, Mikstat, Praded

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: mm4738 »

Kolega Lumca ma 100% racji.
W tym tygodniu Mikstat znowu ma przerwę konserwacyjną nadajnika. Warto sprawdzić co się dzieje z sygnałem.

sopelo
Posty: 7
Rejestracja: 18 grudnia 2012, o 12:43
Miejscowość: Będzin
Odbiornik: Cryptobox 752 Combo
Instalacja antenowa: Szerokopasmowa "siatkowa"
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: sopelo »

Witam, chciał bym się dowiedzieć jaką antenę kupić bądź wzmacniacz zmienić w antenie, aby odbierać kanał 54 (kanały CT) z lysa hora, bo mi cały czas kratkuje, a kanał 37 (Prima, Nova) z tego samego nadajnika odbiera dobrze. Poza tym wszystkie MUX-y nasze odbierają na 100%. Mam cały czas antenę siatkową (już od ponad 10 lat). Miejscowość moja to okolice Siewierza. Kanały z MUX-ów odbieram z Katowice-Kosztowny, ale na tej antenie mam też Kraków (TVP 3 Kraków), czyli chyba najlepsza by była szerokopasmowa. Montaż dwóch anten odpada, czyli raczej kierunkowa antena chyba się nie nada do tego, bo pewnie by Kraków już nie odbierało. Zastanawiałem się nad włożenie wzmacniacza do tej starej anteny SWA-9701, ale podobno może zakłócać nasze bliskie nadajniki, myślałem też o antenie Telmor ARS. Według dvbtmap.eu do nadajnika Katowice mam ok. 30km, a do Lysa hora ok. 120km. Jakie rozwiązanie było by w moim przypadku najlepsze ?

Awatar użytkownika
a.d.
Posty: 458
Rejestracja: 1 maja 2011, o 08:39
Odbiornik: Optic SLOTH Combo plus, Ferguson FT-8100, Cabletech URZ0083Q
Instalacja antenowa: siatka+SWA-9701 pol.V siatka+LNA-177 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: (PL)-Przehyba / G.Sw.Marcina (SK)-Kotnik

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: a.d. »

sopelo pisze: 27 lutego 2019, o 19:53 Witam, chciał bym się dowiedzieć jaką antenę kupić bądź wzmacniacz zmienić w antenie, aby odbierać kanał 54 (kanały CT) z lysa hora, bo mi cały czas kratkuje, a kanał 37 (Prima, Nova) z tego samego nadajnika odbiera dobrze. Poza tym wszystkie MUX-y nasze odbierają na 100%. Mam cały czas antenę siatkową (już od ponad 10 lat). Jakie rozwiązanie było by w moim przypadku najlepsze ?
  • Na razie zdemontuj na kazdym z 4 segmentow wibratorow -X anteny siatkowej kpl,3szt.-directorow , to rozwiazanie powinno znacznie podniesc jakosc sygnalu dla K37 i K54 oraz poprawic odbior innych wyzej wymienionych kanalow.

piotrowicki
Posty: 65
Rejestracja: 26 grudnia 2013, o 20:12
Miejscowość: Mikołów
Odbiornik: TV Sony
Instalacja antenowa: Mikołów Televes DAT75,Optima, czeskie sito z APL 109 w pionie, 2 logarytmiczne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Żilina,Trzyniec,Radhost,Ostrawa,Pradziad

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: piotrowicki »

a.d. pisze: 28 lutego 2019, o 18:27
sopelo pisze: 27 lutego 2019, o 19:53 Witam, chciał bym się dowiedzieć jaką antenę kupić bądź wzmacniacz zmienić w antenie, aby odbierać kanał 54 (kanały CT) z lysa hora, bo mi cały czas kratkuje, a kanał 37 (Prima, Nova) z tego samego nadajnika odbiera dobrze. Poza tym wszystkie MUX-y nasze odbierają na 100%. Mam cały czas antenę siatkową (już od ponad 10 lat). Jakie rozwiązanie było by w moim przypadku najlepsze ?
  • Na razie zdemontuj na kazdym z 4 segmentow wibratorow -X anteny siatkowej kpl,3szt.-directorow , to rozwiazanie powinno znacznie podniesc jakosc sygnalu dla K37 i K54 oraz poprawic odbior innych wyzej wymienionych kanalow.
Witaj
Ja sprawdziłbym czy nie będzie lepszych efektów odbioru kanałów nadawanych w systemie DVB-T2. Z Łysej Góry idą bardzo silne sygnały na Muxów na kanale 26 i 28. Warunek - zakup dekodera DVB-T2 ( koniecznie z kodekiem H.265 ) , jeśli Twój odbiornik TV nie posiada wbudowanego już tego typu dekodera. Jeśli to nie wystarczy zainwestowałbym w antenę o wyższym zysku energetycznym .
Pozdrawiam

sopelo
Posty: 7
Rejestracja: 18 grudnia 2012, o 12:43
Miejscowość: Będzin
Odbiornik: Cryptobox 752 Combo
Instalacja antenowa: Szerokopasmowa "siatkowa"
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: sopelo »

piotrowicki pisze: 28 lutego 2019, o 22:53
a.d. pisze: 28 lutego 2019, o 18:27
sopelo pisze: 27 lutego 2019, o 19:53 Witam, chciał bym się dowiedzieć jaką antenę kupić bądź wzmacniacz zmienić w antenie, aby odbierać kanał 54 (kanały CT) z lysa hora, bo mi cały czas kratkuje, a kanał 37 (Prima, Nova) z tego samego nadajnika odbiera dobrze. Poza tym wszystkie MUX-y nasze odbierają na 100%. Mam cały czas antenę siatkową (już od ponad 10 lat). Jakie rozwiązanie było by w moim przypadku najlepsze ?
  • Na razie zdemontuj na kazdym z 4 segmentow wibratorow -X anteny siatkowej kpl,3szt.-directorow , to rozwiazanie powinno znacznie podniesc jakosc sygnalu dla K37 i K54 oraz poprawic odbior innych wyzej wymienionych kanalow.
Witaj
Ja sprawdziłbym czy nie będzie lepszych efektów odbioru kanałów nadawanych w systemie DVB-T2. Z Łysej Góry idą bardzo silne sygnały na Muxów na kanale 26 i 28. Warunek - zakup dekodera DVB-T2 ( koniecznie z kodekiem H.265 ) , jeśli Twój odbiornik TV nie posiada wbudowanego już tego typu dekodera. Jeśli to nie wystarczy zainwestowałbym w antenę o wyższym zysku energetycznym .
Pozdrawiam
Coraz bardziej zaczynam się zastanawiać nad TELMOR ASR CLASIC, ale jedni mówią, że mogę mieć kłopoty z bliskimi nadajnikami w okół mnie, bo niby za silna antena ! Np. do nadajników z KATOWIC mam ok. 25 km, do KRAKOWA ok. 50 km, a do tego który mi teraz tnie na antenie siatkowej z CZECH ok. 110 km.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: poxipol »

Porównując Asr i siatkę.
Zysk energetyczny w górnym paśmie UHF
-siatka 14.5 dB
-asr 14 dB
Kąt promieniowania w H
-siatka 50 stopni
-asr 40 stopni
Biorąc pod uwagę że chcemy ogarnąć wiele nadajników z jednej anteny,istotny jest odpowiedni zysk energetyczny i duży kąt promieniowania.
Siatka jest anteną synfazową,gdzie wszystkie parzyste dipole łączy się tzw. transformatorem rozwidlającym.
Jakakolwiek ingerencja w ten układ,powoduje pogorszenie jej parametrów.Podobnie jakby się amputowano nogę zwierzakowi.

Z własnego doświadczenia przypuszczam że K 54 CZ może być zakłócany lokalnymi zakłóceniami,bądź silnym nadajnikiem z Wisła-Skrzyczne K 55.
Na próbę proponuję zastosować regulowany napięciowo zasilacz antenowy.Jeżeli da to efekt,to później odpowiedni filtr korekcyjny,aby nie pogorszyć odbioru innych kanałów.

tomekdvbt
Posty: 7
Rejestracja: 18 września 2013, o 23:42
Odbiornik: Telewizor Samsung UE40NU7192 4K
Instalacja antenowa: ATX 107 + LNA-188
Nadajnik - obiekt nadawczy: JELENIA GÓRA-ŚNIEŻNE KOTŁY, Trutnov

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: tomekdvbt »

Potwierdzam odbiór MUX-a DVBT na kanale 40 z Trutnov/Cerna Hora, poziom sygnału 25%, bez klatkażu.
ATX 107 + LNA 188.
W ciągu dnia brak sygnału, wieczorami ściąga.
To spory skok w dół, ponieważ obecnie mam antenę na wysokości 15 metrów, a kilka lat temu wieczorem miałem co najmniej 2 muxy na poziomie sygnału 90%, antena 2 metry niżej. Płd.wielkopolska ok.Gostynia, według DVBTmap.eu na granicy zasięgu nadajnika.
Czyżby Czesi jeszcze bardziej stłumili sygnał? Może zasilacz regulowany + jakiś dopalacz sygnału by pomógł?
Ostatnio zmieniony 7 marca 2019, o 01:07 przez tomekdvbt, łącznie zmieniany 1 raz.

Krispl
Posty: 80
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 23:07

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Krispl »

Sopelo: nie opłaca ci się inwestować w instalację na czeskie DVB-T na wysokich kanałach, zwłaszcza 54. W przyszłym roku zostaną wyłączone kanały DVB-T a pozostaną tylko DVB-T2. Szukaj dobrej anteny na kanały 24-48 bo to na tych kanałach docelowo będą tak polskie MUX-y jak i czeskie. Masz dość dużą odległość od Lysej Hory bo chyba ponad 130 km. Problem przy DVB-T2 to wymagany znacznie większy odstęp C/N niż przy DVB-T ponieważ mamy do czynienia z modulacją 256QAM a nie 64QAM. Wydaje się że z dostępnych rozwiązań warto byłoby wypróbować dwie anteny ATX-91 połączone synfazowo. W tym wypadku zysk na niskich kanałach będzie mniej więcej na poziomie 15-16 dB co jest bardzo dobrym rezultatem. Ja u siebie w Sosnowcu odbieram teraz 4 czeskie MUX-y na antenie ATX-91 bez wzmacniacza i stabilnie. Skorygowałem antenę bardzo dokładnie na max sygnału i teraz jest OK. Niestety w moim położeniu jak na razie nie mogę uzyskać stabilnie MUX-a 3 DVB-T2 na kanale 31 bo po pierwsze ma on tylko 10 kW mocy a po drugie jest w odległości ok. 120 km od mojego miejsca odbioru. Lysa Hora z kolei leży w odległości 95 km. Przy bardzo dobrej propagacji udało się kilka razy złapać sygnał i wyszukać kanały. Aktualnie nie mam odbioru. Myślę nad dwoma antenami ATX-91 połączonymi synfazowo czyli dodaniem drugiej. Ewentualnie 2x ATX-107. ATX-107 jest dłuższa o ok. 70 cm. i mam wrażenie że jest nawet szersza od ATX-91 co wskazywałoby na lepsze wzmocnienie na niższych kanałach.

Przy okazji MUX-3 przejściowy nadaje lepszą fonię niże MUX-2 przejściowy bo jest to HE-ACC. To słychać w odbiorze.

tomekdvbt
Posty: 7
Rejestracja: 18 września 2013, o 23:42
Odbiornik: Telewizor Samsung UE40NU7192 4K
Instalacja antenowa: ATX 107 + LNA-188
Nadajnik - obiekt nadawczy: JELENIA GÓRA-ŚNIEŻNE KOTŁY, Trutnov

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: tomekdvbt »

Załączam filmik jak tam u mnie ściąga, jak myślicie, który sygnał jest silniejszy?
Jesenik Pradziad, czy Trutnov Cerna Hora? Według dvbtmap.eu jestem w zasięgu obydwu, a Trutnov mam codziennie, tyle że tylko późnym wieczorem i w nocy, więc chciałbym spróbować podziałać z Pradziadem. Ładnie ściąga kanał 28, czyli DVBT2, 26 nie ma szans, Mikstat pewnie zakłóca.
http://youtu.be/mV-BqeeU-9I

sopelo
Posty: 7
Rejestracja: 18 grudnia 2012, o 12:43
Miejscowość: Będzin
Odbiornik: Cryptobox 752 Combo
Instalacja antenowa: Szerokopasmowa "siatkowa"
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: sopelo »

Kupiłem na razie nową antenę siatkową i do tego płytkę LNA-177 i jest OK. Wszystkie nasze MUX-y odbiera na 95%-100% i czeskie są OK. nic nie tnie jak na razie (odpukać) a sygnał na czeskich teraz cały czas się utrzymuje w miarę stabilnie na (siła 68-70%, jakość 90%). Jestem jeszcze ciekaw czy płytka LNA-188 dała by coś poprawy niż moja obecna LNA-177.

piotrekstz
Posty: 20
Rejestracja: 4 października 2018, o 14:44
Miejscowość: Żary
Odbiornik: Globo STB T90 Lite
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa + siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Żagań Wichów

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: piotrekstz »

A u mnie dzieją się dziwne rzeczy. STB Globo T90 nie odbiera nic a nic z czeskich muxów, za to drugi tuner - Esperanza - odbiera z tej samej anteny wszystkie czeskie kanały. 650 mhz i 722 mhz, z nadajnika Frydlant. Zaktualizowałem firmware i dalej to samo... Ta sama antena, ten sam kabel, dwa różne tunery. O co tu chodzi? Wcześniej Czechy śmigały na jednym i drugim.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: DanielK »

@piotrekstz - STB Globo T90 ma słabszą czułość głowicy. Muxy z Czech odbierasz poniżej wymaganego "normą" poziomu i jakości sygnału i dlatego tak jest.

piotrekstz
Posty: 20
Rejestracja: 4 października 2018, o 14:44
Miejscowość: Żary
Odbiornik: Globo STB T90 Lite
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa + siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Żagań Wichów

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: piotrekstz »

No tak, w końcu Esperanza to nowszy model :) Aha, rozwiązałem już ten problem inaczej - znacznie skróciłem kabel, pociągnąłem go inną drogą, trochę musiałem powierciś ścianę i jakieś 4 metry krócej teraz jest - i sygnał nagle się znacząco wzmocnił :) Aha, druga antena kierunkowa, która odbierała dwa niemieckie muxy, a trzeciego nie - miała tak samo krótszy kabel, więc już go nie mogłem bardziej skrócić, więc dokupiłem do anteny wzmacniacz liniowy 20db. Śmiga teraz wszystko elegancko :) Pan ze sklepu twierdził, że tego liniowego nie przykręca się do symetryzatora (!), a musi w puszce być płytkowy wzmacniacz, jednak go nie posłuchałem, bo w internecie pisało, że nie można go podłączaś do puszkowego wzmacniacza. No to podłączyłem tak jak było do symetryzatora. Podłączyłem do tunera zasilacz i kupa. Odłączyłem zasilacz, ale w ustawieniach pozostawiłem włączoną funkcję zasilania anteny - teraz dopiero zaczęło działać.

Awatar użytkownika
seba950
Posty: 126
Rejestracja: 21 października 2018, o 20:43
Miejscowość: Mikołów
Odbiornik: Tv Philips 32PFL3088h/12
Instalacja antenowa: Televes zenit mix, osobna antena vhf i dookolny dipol fm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice Kosztowy, Skrzyczne

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: seba950 »

U mnie czeską telewizje dało się odebrać cały czas . Ale od tygodnia mam silne zakłócenia. Czy ktoś z Okolic Mikołowa też ma ten problem?

kef
Posty: 41
Rejestracja: 25 października 2015, o 10:06
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Lysa Hora, Hostalkovice

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: kef »

W Wyrach z odbiorem bez zmian, tzn. bardzo dobrze, bez żadnych zakłóceń, więc to coś u Ciebie musi być nie tak.

bigdamian2
Posty: 24
Rejestracja: 29 lipca 2016, o 12:32

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: bigdamian2 »

Nie koniecznie u niego.
Powodem mogą być zakłócenia przemysłowe.
Na początek polecam sprawdzić instalację antenową, ewentualnie podłączyć inny odbiornik dvbt.

Awatar użytkownika
seba950
Posty: 126
Rejestracja: 21 października 2018, o 20:43
Miejscowość: Mikołów
Odbiornik: Tv Philips 32PFL3088h/12
Instalacja antenowa: Televes zenit mix, osobna antena vhf i dookolny dipol fm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice Kosztowy, Skrzyczne

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: seba950 »

Dzisiaj sprawdziłem 2 inne anteny i 2 inne kable. nawet dekoder przyniosłem od znajomego. Niestety ciągle to samo. Mam nadzieje że to przejściowe ;/

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Dobrycel »

A polataj z antena troszke. Czasem zmiana miejsca powoduje poprawe.
Ewentualnie jak masz w sklepie znajomosci to wez ANTENA DVB-T YAGI 19-elem. 21-69 + symetryzator ma bardo dobre parametry.

Zablokowany