Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
Byczek12345
Posty: 312
Rejestracja: 3 maja 2013, o 23:38
Miejscowość: Nuddd

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: Byczek12345 »

Org już policzył, ale nie podał. Nie napisałem że w cyfrowym nadawaniu mocą 10kW to będzie mniej, ale do takiego samego zasięgu stacji cyfrowej potrzeba nadajnika o mocy około 10x mniej. Do kosztów dochodzi jeszcze wiele innych czynników, które w nadawaniu cyfrowym są mniejsze lub pomijane. Pisał o tym już pan Jarek o DVB-T.
Ja jestem za utrzymaniem UKF FM, które jest mniej podatne na zakłócenia, i ma lepszą jakość dźwięku, pisałem już o tym.
Ostatnio zmieniony 2 marca 2019, o 15:59 przez Byczek12345, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: DVB-T/S »

Czyli 10kW FM ma się tak jak 1kW DAB+?
Tak sobie piszesz czy są na to jakieś dowody?

Byczek12345
Posty: 312
Rejestracja: 3 maja 2013, o 23:38
Miejscowość: Nuddd

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: Byczek12345 »

DVB-T/S pisze: 2 marca 2019, o 15:59 Czyli 10kW FM ma się tak jak 1kW DAB+?
Tak sobie piszesz czy są na to jakieś dowody?
Sądzę że ten obrazek wyjaśni Ci to.
Obrazek

http://www.audiomisc.co.uk/BBC/GoodRece ... f2011.html

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: DVB-T/S »

Nie wiem ile to dBuV przy około 5uV - jakieś 14dBuV.
10uV to 20dBuV i przy takiej sile IDEALNEGO sygnału da się słuchać DAB+ (wg tej tabeli nieco niższym).
Z praktyki wiem że 40dBuV wystarczy aby komfortowo słuchać FM w stereo. To 100uV!
Z tego wynika że dla DAB+ wystarczy 1/20 mocy tej co na FM.

To na papierze prawda ale w rzeczywistości jest inaczej. Sygnał DAB+ często jest wielokrotnie słabszy niż zakłócenia, dlatego na FM słychać normalnie a DAB+ nie odbiera.

Byczek12345
Posty: 312
Rejestracja: 3 maja 2013, o 23:38
Miejscowość: Nuddd

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: Byczek12345 »

Wystarczy że sąsiad będzie kosił trawnik, u Ciebie poziom zakłóceń będzie powiedzmy 20uV, to na FM będziesz słyszał trzaski (albo i nie), a w DAB poziom zakłóceń może być wyższy od sygnału użytecznego. Nawet nie będziesz wiedział co jest przyczyną nie działania odbiornika. Dlatego w samochodzie DAB będzie miał problem, właśnie z powodu zakłóceń.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: DVB-T/S »

Zapomniałem napisać że dobry odbiornik FM zadowoli się sygnałem 1uV a nawet 0,5uV! Na DAB+ można tylko pomarzyć.
Oczywiście wtedy będzie sygnał MONO ale w pełni zrozumiały.

Byczek12345
Posty: 312
Rejestracja: 3 maja 2013, o 23:38
Miejscowość: Nuddd

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: Byczek12345 »

Taką czułość osiągały głowice UKF budowane tradycyjnie - montaż przewlekany lub SMD, a obecnie na jakiejś tam hybrydzie jeszcze sieją zakłócenia, do tego wszędobylskie zasilacze impulsowe, które dają całe pasmo harmonicznych.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: antypyra »

Dlatego to propaganda, że DAB jest tak rewelacyjnie tańszy od FM.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: Max van Org »

Może warto wrócić do dyskusji merytorycznej. Dyskutujmy o tym co przedstawia KRRiT w
Zielonej księdze z 2016 r. Jeżeli ktoś posiada inne liczny, to niech je po prostu przedstawi wraz źródłem albo przedstawi nam jak je wyliczył!

Zielona księga KRRiT z 2016 r.
dla uzyskania tego samego pokrycia powierzchniowego sygnałem cyfrowym wymagane jest wypromieniowanie z nadajnika około ¼ mocy niezbędnej do uzyskania takiego samego pokrycia analogowego
jeden nadajnik cyfrowy może wyemitować od kilku lub kilkunastu programów radiowych, podczas gdy w technice analogowej liczba nadajników jest równa liczbie nadawanych programów.
W efekcie koszt wyemitowania jednego programu radiowego w technologii cyfrowej jest o około 80% niższy. Zwiększona sprawność systemów i zmniejszona liczba urządzeń nadawczych powoduje znaczne obniżenie zużycia energii elektrycznej do ich zasilania
Dzięki stosowaniu rozwiązań jednoczęstotliwościowych (SFN) i wieloczęstotliwościowych (MFN) istnieje możliwość optymalnego zaprojektowania sieci nadawczej, poprzez dobór parametrów i lokalizacji. Znaczący jest tu przykład Szwajcarii. W bardzo trudnym propagacyjnie terenie, uzyskano zmniejszenie liczby nadajników DAB+ w stosunku do liczby nadajników analogowych o 76% (w systemie analogowym emitowano cztery programy ogólnokrajowe za pomocą 280 obiektów nadawczych, na których działało 855 nadajników, w systemie cyfrowym liczba obiektów nadawczych zmniejszyła się do 180, liczba nadajników do 185 podczas gdy liczba programów zwiększyła się trzykrotnie). W efekcie koszt sieci DAB+ okazał się o 50% niższy od kosztu sieci FM, w przeliczeniu na jeden program koszt DAB+ stanowi 1/6 kosztu emisji analogowej.

Całkowity pobór mocy przez nadajnik DAB+ jest ponad 20 razy mniejszy, 13 razy mniej ciepła wydzielają urządzenia nadawcze, co warunkuje rozmiary instalacji chłodzącej. Nadajnik cyfrowy zajmuje 12 razy mniej miejsca w pomieszczeniu stacji nadawczej i dwunastokrotnie mniejszy jest koszt wynajmu miejsca dla anten. Również proporcjonalnie mniejsze są koszty obsługi i konserwacji.
W opracowaniu KRRiT z 2013 r. dokonano szacunkowego zestawienia kosztów emisji ogólnopolskiej sieci DAB+ radiofonii publicznej w zestawieniu z kosztami ogólnopolskich programów analogowych. Wynika z niego, że przejście na nadawanie cyfrowe DAB+ spowoduje pięciokrotne obniżenie kosztów emisji jednego programu.

Rzeczywiste koszty emisji cyfrowej wszystkich programów w roku 2015 poniesione przez wszystkie spółki radiofonii publicznej wyniosły 6 777 tys. złotych. Radiofonia publiczna nie eksploatowała własnej cyfrowej bazy nadawczej, korzystała z usług wyspecjalizowanego operatora – spółki Emitel. Zważywszy, że wymienione koszty dotyczą usługi emisyjnej dającej w efekcie pokrycie 31% terytorium kraju, w następnych latach koszt ten będzie wzrastał w miarę uruchamiania coraz to nowych stacji nadawczych. Nie będzie to jednak przyrost wzrost proporcjonalny do przyrostu zasięgu, gdyż wypełnienie całego obszaru kraju sygnałem cyfrowym wymagać będzie coraz bardziej szczelnej sieci. Warto jednak podkreślić, że koszty emisyjne jednego ogólnopolskiego programu analogowego (PR1, PR3) zawierają się w granicach 13 – 14 mln zł rocznie.
https://www.worlddab.org/files/document ... 1377949415

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: Max van Org »

Byczek12345 pisze: 2 marca 2019, o 19:06 Wystarczy że sąsiad będzie kosił trawnik, u Ciebie poziom zakłóceń będzie powiedzmy 20uV, to na FM będziesz słyszał trzaski (albo i nie), a w DAB poziom zakłóceń może być wyższy od sygnału użytecznego. Nawet nie będziesz wiedział co jest przyczyną nie działania odbiornika. Dlatego w samochodzie DAB będzie miał problem, właśnie z powodu zakłóceń.
Piszesz, bo masz doświadczenie z rozbudowaną siecią SFN w Polsce i nadajnikami dużej mocy? Czy tylko zmyślasz? Ani kombajn, ani żadna kosiarka nie zakłócają u mnie odbiór.

Do tej pory żadne tropo nie spowodowało jakiś najmniejsz problem z odbiorem nadajnika DAB+. Wszystkie nadajniki ukf małej mocy wielokrotnie były zakłócane przez inne rozgłośnie nadające na tej samej albo sąsiedniej częstotliwości.
DVB-T/S pisze: 2 marca 2019, o 15:59 Czyli 10kW FM ma się tak jak 1kW DAB+?
Tak sobie piszesz czy są na to jakieś dowody?
Na pewno tak nie jest, nawet producenci sprzętu porównują UKF z 10 kW do DAB+ z 2,5 kW.

https://de.slideshare.net/WorldDAB/dab- ... benefits-c

Są inne problemy z tymi wyliczeniami, ale o tych krytycy DAB+ nie mówią. Szkoda!

Problemem UKF-u jest relatywnie obszerny teren, na którym musisz odbierać dwie różne częstotliwości a odbiornik z RDS-em przełącza się podczas jazdy między nimi. Tego w DAB+ nie masz, jeżeli używasz SFN i w przypadku MFN ma być podobnie, nie sprawdzałem do tej pory.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: DVB-T/S »

DAB+ ma tylko jeden poważny problem! Na przeszło 1MHz może być tylko kilka programów aby był skok jakościowy - nie kilkanaście jak pisze KRRiT. Na upartego może tam być ich i 30 :lol: Ale będzie oszczędność :!:

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: antypyra »

I w zielonej księdze (może czerwonej) są dogmaty bez dowodu.
Skąd wiadomo np. o tym?
dla uzyskania tego samego pokrycia powierzchniowego sygnałem cyfrowym wymagane jest wypromieniowanie z nadajnika około ¼ mocy niezbędnej do uzyskania takiego samego pokrycia analogowego
Ostatnio zmieniony 4 marca 2019, o 11:38 przez antypyra, łącznie zmieniany 1 raz.

Byczek12345
Posty: 312
Rejestracja: 3 maja 2013, o 23:38
Miejscowość: Nuddd

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: Byczek12345 »

Max van Org pisze: 4 marca 2019, o 02:08
Piszesz, bo masz doświadczenie z rozbudowaną siecią SFN w Polsce i nadajnikami dużej mocy? Czy tylko zmyślasz? Ani kombajn, ani żadna kosiarka nie zakłócają u mnie odbiór.

Do tej pory żadne tropo nie spowodowało jakiś najmniejsz problem z odbiorem nadajnika DAB+. Wszystkie nadajniki ukf małej mocy wielokrotnie były zakłócane przez inne rozgłośnie nadające na tej samej albo sąsiedniej częstotliwości.
Ale są opinie użytkowników DAB+, że zwykła ładowarka do telefonu potrafi uniemożliwić odbiór radia w samochodzie. Dochodzą do tego jeszcze okresowe zaniki odbioru wynikające z przemieszczania się pojazdu. Źródła nie potrafię podać, czytałem o tym w literaturze anglojęzycznej.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: antypyra »

[...]
Dużo osób z forów jest fachowcami, a ci, którzy nie są, mają takich w swym otoczeniu. My się nie damy przekabacić Dabowej "świętej" księdze ani propagandzie "egipskich kapłanów" na temat zaćmienia słońca.
W efekcie koszt wyemitowania jednego programu radiowego w technologii cyfrowej jest o około 80% niższy.
Od fachowca słyszałem, że wcale tak nie jest, a nadawanie DAB również kosztuje.

Ponadto trzeba wziąć pod uwagę, co napisał DVB-T/S na temat jakości dźwięku w kontekście liczby stacji w muxie, co jest bardzo ważne, a czego znaczenie cały czas pomijasz. Zielona księga przyjmuje w założeniu za dużą liczbę stacji w muxie.

Co do zasięgu w kontekście mocy nadajników FM/DAB, proszę mi wyjaśnić, dlaczego Dwójka ze Starosielc 1 kW, wysokość zawieszenia systemu antenowego 121 m npt., jeszcze gra 50 km dalej na południe, a DAB+ z Krynic 2,4 kW już ginie (przerywa), nadając z wyższego obiektu (286 m npt.). A nawet przerywa tu i tam w mieście.

Sprawa relacji kosztów nadawania DAB+/FM była wałkowana setki razy i jest bardzo złożona. Nie umiesz jej nam wytłumaczyć, bo masz inny cel - straszyć nas wyłączeniem FM i ciszą w polskich odbiornikach FM zagranicą za parę lat podczas wycieczki do zachodniej Europy.

Gdyby było tak cudownie z DAB, wszyscy rzuciliby się na DAB. A tak się jakoś nie dzieje.

W sumie mam to w nosie, bo i tak w najbliższym eterze na FM znajduję, co chcę. Podobnie DVB-T/S - jak pisał kiedyś.

Tobie zależy, by lichy sprzęt i miliony odbiorników z Niemiec Polacy kupili.

Niech nadawcy decydują, jak będą nadawać, i co im się opłaca, a co nie. I negocjują to z operatorami nadawczymi. A nie Wittenbergia.
Ale są opinie użytkowników DAB+, że zwykła ładowarka do telefonu potrafi uniemożliwić odbiór radia w samochodzie.
Tak jest. Sprawdzone. I nie tylko w samochodzie, ale i w pomieszczeniu zamkniętym, gdy sygnał jest niezbyt mocny. Ponadto nawet zasilacz dołączony do odbiornika i pochodzący z jego wyposażenia w skrajnej sytuacji słabego sygnału blokuje odbiór, który wtedy nadal jest możliwy na bateriach. Proszę nie pisać, że mam złe odbiorniki, bo mam te, które są na Ziemi. Księżyc ani Mars raczej ich nie dostarczą.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: Max van Org »

DVB-T/S pisze: 4 marca 2019, o 09:01 DAB+ ma tylko jeden poważny problem! Na przeszło 1MHz może być tylko kilka programów aby był skok jakościowy - nie kilkanaście jak pisze KRRiT. Na upartego może tam być ich i 30 :lol: Ale będzie oszczędność :!:
[...]
Czy mógłbyś udowodnić twoją tezę?

Wpierw parę podstaw

kanał 5A = 174,928 MHz
kanał 5B = 176,640 MHz
różnica = 1,872 MHz
czyli 1,536 MHz = 192, 384, 768 albo 1536 fal nośnych i 0,336 MHz wynosi odstęp pomiędzy dwoma częstotliwościami.

Według niektórych opinii w DAB+ nie powinno być umieszczonych więcej programów niż 6, 9 albo 12.
Pozostańmy przy przykładzie 6 programów w multipleksie, co gwarantuje dla niektórych osób, dyskutujących tutaj na forum, dobrą jakość dźwięku.

Spójrzmy w zieloną księgę KRRiT, dokładnie na stronę 181:

Niezależnie od powyższej propozycji UKE przedstawiło w cytowanym materiale tzw. Wariant 2, czyli koncepcję rozszerzenia Planu cyfrowego GE06 o dodatkową warstwę MR-4’. Powstała ona na bazie jednego bloku częstotliwościowego – bloku 10a, który zastosowano na obszarze prawie całego kraju (z wyjątkiem trzech allotmentów w części północno-wschodniej) tworząc bardzo rozległą sieć jednoczęstotliwościową SFN.

Czyli kanał 10a moglibyśmy użyć prawie w całym kraju.

Porównajmy sytuację z UKF-em:

początek pasma 87,5 MHz + 1,538 MHz + 0,336 MHz = 89,372 MHz
albo 100 MHz + 1,538 MHz + 0,336 MHz = 101,872 MHz

Jeżeli uważasz, że 1,5 MHz dla 6 programów o zasięgu prawie ogólnopolskim jest dużo, to może udowodnisz to?

Zaprezentuj nam coś porównywalnego na UKF-ie. Wybierz dowolną częstotliwość pomiędzy 87,5 MHz a 106,128 MHz i dobierz wyłącznie częstotliwości genewskie, aby zyskać częstotliwości na pokrycie całego kraju. Czyli używając wyłącznie częstotliwości genewskie i pasmo nie szersze niż 1,872 MHz albo jeszcze lepiej 1,536 MHz zapewnij zasięg jednego programu w całym kraju.

Powtórz to dla sześciu programów. Napisz nam, jak szerokie pasmo było potrzebne, aby zapewnić pełny zasięg 6 programów w całym kraju.

Jeżeli nie mamy twoją wypowiedz uznać frazes, głupią propagandę lobbystów przeciwko DAB-owych, to udowodnij twoją tezę. Inaczej uważam twoją tezę za bezzasadną.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: Max van Org »

antypyra pisze: 4 marca 2019, o 10:46 I w zielonej księdze (może czerwonej) są dogmaty bez dowodu.
Skąd wiadomo np. o tym?
dla uzyskania tego samego pokrycia powierzchniowego sygnałem cyfrowym wymagane jest wypromieniowanie z nadajnika około ¼ mocy niezbędnej do uzyskania takiego samego pokrycia analogowego
Oczywiście jest na to dowód. Od lat mierzony jest odbiór dipolem na wysokości 10 metrów i w rekomendacjach możesz przeczytać jakie musi być natężenie sygnału. Wystarczy spojrzeć do których norm odwołuje się Polskie Radio w zamówieniu nadajników DAB+.
Byczek12345 pisze: 4 marca 2019, o 11:04 Ale są opinie użytkowników DAB+, że zwykła ładowarka do telefonu potrafi uniemożliwić odbiór radia w samochodzie. Dochodzą do tego jeszcze okresowe zaniki odbioru wynikające z przemieszczania się pojazdu. Źródła nie potrafię podać, czytałem o tym w literaturze anglojęzycznej.
Są też właściciele radio budzików, do których zawitał odpowiednik UKE, bo odbiorniki radiowe zakłócały komunikację samolotów z wieżą kontroli lotów. Jest to powód na rezygnację z UKF-u?

Zgadza się, w pobliżu wieżowców w miastach występują problemy na UKF-ie w DAB+.
https://www.deutschlandradio.de/index.m ... 5c82ae.pdf

Do tej pory nikt nie wyłączył nadajniki UKF, a sygnał po 70 latach nadal nie dociera wszędzie. Żaden program na UKF-ie nie dociera do 99 % słuchaczy albo powierzchni Polski. Brakuje zawsze co najmniej 5 % w przypadku Polskiego Radia i 6 % w przypadku RMF i Radio Zet. Co z tym UKF-em? Trzeba wyłączyć, bo nie dociera wszędzie?
antypyra pisze: 4 marca 2019, o 11:41 Gdyby było tak cudownie z DAB, wszyscy rzuciliby się na DAB. A tak się jakoś nie dzieje.
Nigdy nigdzie ludzie nie rzucą się już na odbiorniki UKF i też nie na DAB+. DAB+ jest rezerwą, aby można było coś posłuchać, wtedy kiedy internet nie będzie działał.

Wiele razy pisałem jakie są alternatywy:
1. Brak jakiejkolwiek zmiany, najwięcej ludzi zrezygnuje z UKF-u na korzyść radia internetowego.
2. Wprowadzenie DAB+, część słuchaczy będzie korzystała z DAB+, większa część z radia internetowego
3. Brak wprowadzenia DAB+: Słuchacze uciekną do radia internetowego.

Radio internetowe: w przyszłości ok 1000 kanałów do wyboru i kolory z Polski i 30 tyś. – 50 tyś. z całego świata.
DAB+: w zależności o lokalizacji mniej niż 100 stacji w Polsce.

Jak myślisz, gdzie babcia Władzia znajdzie szybciej swoją ulubioną rozgłośnię?

UKF: brak możliwości rozwoju, zastój innowacyjny. Inni gracze dostarczający treści audiowizualne rozwijają swoją ofertę szybciej.

Na razie rynek reklamowy działa, zobaczymy jak długo. Ty nie uwzględniasz jednego możliwego scenariusza: Ludzie rezygnują ze słuchania UKF-u na korzyść smartspeakerów i aplikacji w smartfonach. Utrzymywanie UKF-u staje się tak samo nieopłacalne, jak utrzymywanie nadajników AM.
antypyra pisze: 4 marca 2019, o 11:41 Proszę nie pisać, że mam złe odbiorniki, bo mam te, które są na Ziemi. Księżyc ani Mars raczej ich nie dostarczą.
Żyjesz w Polsce B, gdzie nadajnik jest za słaby. Szczecin 15 kW a Białystok 2,5 kW. Dlaczego narzekasz na DAB+ a nie na Polskie Radio. Oni zamawiają usługi u operatora sieci. Mam ci przypomnieć jak miała wyglądać sieć po 2015 r. i później? Odnośnie porównania nadajników UKF 1 kW i DAB+ 2,5 kW. Mógłbyś jak silny był sygnał i opisać detalicznie sposób pomiaru?

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: DVB-T/S »

różnica = 1,872 MHz
Czyli na 6 programów potrzeba 1,8MHz :shock: Wtedy to będzie cyfrowa jakość która pożera bardzo dużo. Taka to nowoczesność.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: antypyra »

Żyjesz w Polsce B, gdzie nadajnik jest za słaby. Szczecin 15 kW a Białystok 2,5 kW. Dlaczego narzekasz na DAB+ a nie na Polskie Radio. Oni zamawiają usługi u operatora sieci. Mam ci przypomnieć jak miała wyglądać sieć po 2015 r. i później? Odnośnie porównania nadajników UKF 1 kW i DAB+ 2,5 kW. Mógłbyś jak silny był sygnał i opisać detalicznie sposób pomiaru?
Pomiar? Po co mi on, gdy słyszę w tym samym miejscu, że 1 kW FM gra, a 2,5 kW DAB nie.
Nie narzekam na DAB, tylko piszę, co odbiera mój odbiornik w danym miejscu przy określonej odległości od nadajników nadających z podaną mocą.
Ostatnio zmieniony 5 marca 2019, o 13:24 przez antypyra, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: Max van Org »

DVB-T/S pisze: 5 marca 2019, o 07:43 różnica = 1,872 MHz
Czyli na 6 programów potrzeba 1,8MHz :shock: Wtedy to będzie cyfrowa jakość która pożera bardzo dużo. Taka to nowoczesność.
Jak szerokie pasmo zajmuje obecnie 6 stacji na UKF-ie? Przykład z woj. Dolnośląskiego:

Radio RAM

Kod: Zaznacz cały

 89,80    Wrocław/Żórawina                6
0,2 MHz

Muzyczne Radio

Kod: Zaznacz cały

 90,90   Jelenia Góra/Wzg. Kościuszki    1
 90,90   Wałbrzych/G. Chełmiec III       5
105,80   Jelenia Góra/G. Baraniec       10
106,70   Świeradów-Zdrój/G. Świeradowiec 5
106,70   Wałbrzych/G. Chełmiec III       0,78
106,70   Bogatynia/KWB Turów             0,16
0,6 MHz

Radio Plus

Kod: Zaznacz cały

 92,70   Legnica                          0,1
 93,10   Kamienna Góra                    0,2
 94,90   Jelenia Góra/Łysa Góra           5
102,60   Polkowice/Komin EC-2            20
102,80   Świeradów-Zdrój/G. Stóg Izerski  1
1,0 MHz

Radio Złote Przeboje

Kod: Zaznacz cały

 90,00    Legnica/Komin Huty Miedzi       4
 90,40    Wrocław/ul. Fabryczna           1
 91,80    Wałbrzych/G. Chełmiec III       0,2
106,20    Jelenia Góra/Łysa Góra II       1
0,8 MHz

Radio Rodzina

Kod: Zaznacz cały

 88,50    Milicz                          0,5
 88,70    Kudowa-Zdrój                    0,5
 90,70    Stara Góra                      0,5
 92,00    Wrocław                         2,5
 94,80    Strzelin/G. Szańcowa            2
 97,10    Kłodzko                         0,2
 98,10    Świdnica                        0,5
 99,60    Wołów                           0,1
100,40    Nowa Ruda                       2
107,20    Bystrzyca Kłodzka               2
2,0 MHz

RMF Maxxx

Kod: Zaznacz cały

 96,00    Oleśnica/Komin ZNTK Oleśnica    1
 99,50    Kłodzko/Komin Fortum DZT        0,2
101,10    Wałbrzych/G. Chełmiec           5
0,6 MHz

suma: 5,2 MHz
W DAB+ bez problemu wystarczy 1,8 MHz.

Udowodnij, że nie mam rację.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: antypyra »

Dla mnie te wyliczenia nie mają wartości. Jeśli nawet są prawdziwe (a może jednak manipulatorskie) i można zastosować SFN , to co? Wątpliwości pozostają.

Dalej nie wiadomo, czy to się opłaca i czy nakłady na DAB nie będą się zwracać po kilkudziesięciu latach.
Musi być jakaś przyczyna braku entuzjazmu nadawców do przechodzenia na DAB. Przecież twoim zdaniem droga jest otwarta- jest atrakcyjnie i tanio.
Bcast umożliwia ekspansję nadawcom lokalnym. Od zgłoszeń chętnych jakoś d..y nie urywa.

Jeżdżę po kraju od ładnych paru lat zawsze z czułym odbiornikiem DAB/FM i spotkałem się już nie raz, że DAB przerywa na odbiorniku trzymanym w rękach na ulicy, a stacja FM nadająca z tego samego miejsca i o podobnej lub mniejszej mocy jest odbieralna w sposób ciągły. Ostatnio doświadczyłem tego w Giżycku, gdzie na ulicy św. Brunona Dwójka 2,5 kW z Pieczewa grała, choć mono, a DAB 5 kW stamtąd odbierałem tylko punktowo.

Może te obserwacje też niewiele wnoszą do tematu, ale przyjęcie w Zielonej księdze za normę odbioru dipolem na 10 m npt. pochodzi z czasów, gdy słuchaczowi wpajano wszędzie, iż dla odbioru UKF musi mieć rezonansową antenę zainstalowaną na dachu. Jeśli odbierać rozbudowaną Yagą, to odbiór DAB wystąpi na o wiele większym obszarze niżby to wynikało z "oficjalnego" zasięgu stacji. Ja odbierałem Warszawę 7 el. yagą na 10. piętrze jeszcze w czasach testów DAB w 2013 roku. Do tego był wzmacniacz antenowy.

Mogę odebrać białostocki DAB nawet w Gołdapi. Ale muszę z yagą wejść na wierzch tężni lub na Piękną Górę i będę słyszał Dwójkę z Krynic, której na 106,4 FM na pewno już tam nie usłyszę.
Porównywać można tylko to, co jest porównywalne. Po prostu mam wątpliwości, czy DAB ma taki rewelacyjny zasięg w porównaniu z tym, jakie tu miraże roztaczasz. z zasad fizyki wynika, że fala o mniejszej długości propaguje się gorzej.

A przecież chcesz, by drucik od słuchawek w smarkfonie dawał odbiór! Propagujesz prymitywizm młodzieżowych potrzeb w zakresie radia i dźwięku.
Jeżeli nie mamy twoją wypowiedz uznać frazes, głupią propagandę lobbystów przeciwko DAB-owych, to udowodnij twoją tezę. Inaczej uważam twoją tezę za bezzasadną.
Nie ma lobbystów przeciw DAB-owych, są tylko DAB-owi, do których należysz. Po co straszysz babcię Władzię trudną obsługą nowoczesnych urządzeń? Może ich nie będzie już potrzebowała....? :(

Zablokowany