DVB-T SŁOWACJA

dyskusje o zagranicznych emisjach telewizji cyfrowej DVB-T
Krispl
Posty: 80
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 23:07

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Krispl »

W mnie od 1-go lutego metamorfoza i po lekkiej odwilży w pogodzie pojawił się z powrotem kanał 26 CT. Poziom mniej więcej równy na 26 i 28 kanale to jest ok. 30 % (dziś) ale na 26 kanale jest dużo gorsza jakość odbioru tak jakby nadal coś psuło mi odbiór.

kef
Posty: 41
Rejestracja: 25 października 2015, o 10:06
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Lysa Hora, Hostalkovice

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: kef »

U mnie aktualnie na k. 44 wyśmienity sygnał mux4 czeski prawdopodobnie z Trzyńca. Więc na 100% to nie tv mobilna. Okolice Mikołów, Wyry.

Awatar użytkownika
seba950
Posty: 126
Rejestracja: 21 października 2018, o 20:43
Miejscowość: Mikołów
Odbiornik: Tv Philips 32PFL3088h/12
Instalacja antenowa: Televes zenit mix, osobna antena vhf i dookolny dipol fm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice Kosztowy, Skrzyczne

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: seba950 »

piotrowicki.
Mi coś zakłóca ostatnio czeskie kanały :/
Lokalizacja: Mikołów Kamionka

piotrowicki
Posty: 65
Rejestracja: 26 grudnia 2013, o 20:12
Miejscowość: Mikołów
Odbiornik: TV Sony
Instalacja antenowa: Mikołów Televes DAT75,Optima, czeskie sito z APL 109 w pionie, 2 logarytmiczne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Żilina,Trzyniec,Radhost,Ostrawa,Pradziad

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: piotrowicki »

kef pisze:U mnie aktualnie na k. 44 wyśmienity sygnał mux4 czeski prawdopodobnie z Trzyńca. Więc na 100% to nie tv mobilna. Okolice Mikołów, Wyry.
Dzięki za podpowiedź. Nastawię antenę w polaryzacji poziomej na Trzyniec. Jeśli stamtąd idzie dobry sygnał to byłoby to drugie wytłumaczenie zaniku sygnału MUXa słowackiego w mojej lokalizacji. Czy znalazłeś jakąś informację o nowym nadajniku w Trzyńcu? Dawniej nadawali na 57 kanale, lecz później to zmieniono.
Pozdrawiam

kef
Posty: 41
Rejestracja: 25 października 2015, o 10:06
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Lysa Hora, Hostalkovice

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: kef »

piotrowicki pisze:Czy znalazłeś jakąś informację o nowym nadajniku w Trzyńcu? Dawniej nadawali na 57 kanale, lecz później to zmieniono.
Info na ten temat w wątku DVB-T Czechy.

Wodnik
Posty: 5
Rejestracja: 17 marca 2019, o 17:27
Miejscowość: Katowice
Odbiornik: TV Samsung, Tuner Ariva 760i, TV Philips
Instalacja antenowa: Yagi 5-12 VHF, Yagi 21-69, 19 elementowa 2x, antena logarytmiczna
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy, Ostrava Hošťálkovice (CZ)

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Wodnik »

Panowie, proszę o poradę. Od dwóch miesięcy walczę o odbiór MUX-3 (kanał 26) z Namestova. Moja lokalizacja to Mysłowice, 3 km od nadajnika Kosztowy (po stronie wschodniej od nadajnika). Testy zacząłem od starej Yagi 16-elementowej ze wzmacniaczem LNA-101, którą miałem już na dachu od kilku lat. Oczywiście polaryzacja zmieniona na V. Złapałem na niej MUX-2 (kanał 59) z Namestova, ale w bardzo słabej jakości, tylko "przebłyski" obrazu. Potem przeskoczyłem na siatkę i wzmacniacz LNA-177 i LNA-188. Złapałem już stabilny MUX-2 (kanał 59) oraz MUX-1 (kanał 44) stacja LUX Televizia, jedyny FTA. Kanał 26, czyli jedynka i dwójka słowacka cisza. Nadmienię, że zgodnie z danymi ze strony dvbtmap.eu jestem jestem w żółtej strefie, tak jak inne muxy z Namestova. W weekend założyłem jeszcze na próbę nową Yagę 21-elementową ze wzmacniaczem LNA-188 i tak samo - pociągnęła bez problemu MUX-1 i MUX-2, ale po MUX-3 ani śladu. Bardzo zależy mi na tych dwóch programach z MUXU3 i nie wiem jak teraz prowadzić dalsze testy. Zastanawiam się nad zmianą anteny na Tri-Digit z Dipola, może to coś da. A może filtry w kierunku LTE, które być może blokuje odbiór. Będę bardzo wdzięczny za wszelkie porady i sugestie.

kef
Posty: 41
Rejestracja: 25 października 2015, o 10:06
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Lysa Hora, Hostalkovice

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: kef »

Wg mnie na kanale 26 odbiór blokuje czeski mux-11 w DVB-T2 (Lysa Hora, Ostrava, Praded), który ma bardzo dobre pokrycie sygnałem na Górnym Śląsku. Sam nie testowałem odbioru, ale z tego co czytałem na forach, to występuje kolizja na kanale 26 ze strony Czech i Słowacji, więc myślę że obecnie odbiór Słowacji na tym kanale jest bardzo utrudniony, żeby nie powiedzieć prawie że niemożliwy. Proponuję spróbować odbioru z kierunku Żyliny - tam mux-vp (trzeci) jest nadawany na kanale 32, oczywiście w pol. V.

Wodnik
Posty: 5
Rejestracja: 17 marca 2019, o 17:27
Miejscowość: Katowice
Odbiornik: TV Samsung, Tuner Ariva 760i, TV Philips
Instalacja antenowa: Yagi 5-12 VHF, Yagi 21-69, 19 elementowa 2x, antena logarytmiczna
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy, Ostrava Hošťálkovice (CZ)

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Wodnik »

Rzeczywiście, racja - zapomniałem dodać, że oczywiście odbieram wszystkie czeskie MUXY z Ostravy Hostalkovice bezproblemowo na Yadze z zasilaczem. Pokrycie jest bardzo dobre w naszym regionie, w końcu Czesi nadają z mocą 100 KW, nie tak jak Słowacy - ok. 20 KW. Czyli ten 26 kanał Czesi blokują na tyle skutecznie, że Namestovo się nie przebije, kurcze szkoda, nie wpadłem na to, dzięki. W takim razie testy pójdą w kierunku Żyliny, oczywiście Krizava (kanał 32). Tylko, że moc mają słabszą i jeszcze do tego widzę że mam na osi BTSa - stację komórkową i nie wiem czy nie będzie też tłumiła mi odbioru. Już optycznie robiłem przymiarkę na tą Żylinę, zobaczymy. A co do sprzętu - jakieś sugestie? Serdecznie dziękuję za porady :)

piotrowicki
Posty: 65
Rejestracja: 26 grudnia 2013, o 20:12
Miejscowość: Mikołów
Odbiornik: TV Sony
Instalacja antenowa: Mikołów Televes DAT75,Optima, czeskie sito z APL 109 w pionie, 2 logarytmiczne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Żilina,Trzyniec,Radhost,Ostrawa,Pradziad

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: piotrowicki »

Wodnik pisze: 17 marca 2019, o 21:33 Rzeczywiście, racja - zapomniałem dodać, że oczywiście odbieram wszystkie czeskie MUXY z Ostravy Hostalkovice bezproblemowo na Yadze z zasilaczem. Pokrycie jest bardzo dobre w naszym regionie, w końcu Czesi nadają z mocą 100 KW, nie tak jak Słowacy - ok. 20 KW. Czyli ten 26 kanał Czesi blokują na tyle skutecznie, że Namestovo się nie przebije, kurcze szkoda, nie wpadłem na to, dzięki. W takim razie testy pójdą w kierunku Żyliny, oczywiście Krizava (kanał 32). Tylko, że moc mają słabszą i jeszcze do tego widzę że mam na osi BTSa - stację komórkową i nie wiem czy nie będzie też tłumiła mi odbioru. Już optycznie robiłem przymiarkę na tą Żylinę, zobaczymy. A co do sprzętu - jakieś sugestie? Serdecznie dziękuję za porady :)
Potwierdzam
Od dnia właczenia MUXu czeskiego na 26 kanale , Namestovo zanikło mi na tym kanale. Kanał 32 z Żiliny powinien działać też u Ciebie.
Czasem udawało mi się "ekranować " mocniejszą stacje np przez ustawienie anteny od "zacienionej " strony komina czy ściany zasłaniającej. Oczywiście anteny długie lub zestawy anten synfazowe są bardziej kierunkowe i w Twoich warunkach mogą być jakimś rozwiazaniem. ATX 107 może się sprawdzić na Namestovo ( a na pewno na Zlilinę )w Twojej lokalizacji, tylko trochę wysiłku wymaga połaczenie jej z wysięgnikiem dla polaryzacji pionowej. W poprzednim miejscu mojego mieszkania (Katowice -Piotrowice) kanały słowackie z Namestowva oraz z Żiliny odbierałem tylko za pomocą ATX ze wzmacniaczem LNA 177.
Pozdrawiam
Piotrowicki

Wodnik
Posty: 5
Rejestracja: 17 marca 2019, o 17:27
Miejscowość: Katowice
Odbiornik: TV Samsung, Tuner Ariva 760i, TV Philips
Instalacja antenowa: Yagi 5-12 VHF, Yagi 21-69, 19 elementowa 2x, antena logarytmiczna
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy, Ostrava Hošťálkovice (CZ)

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Wodnik »

Czyli raczej Namestovo na kanale 26 trzeba sobie odpuścić - Czesi tłumią mocno, ale przynajmniej ich muxy na Śląsku można odbierać bez problemu a ze Słowakami trzeba tyle kombinacji. Wszystkiemu winne są te ich śmiesznie małe moce nadajników. Czy wiecie coś Panowie o jakimś zwiększeniu mocy u Słowaków w najbliższym czasie?

Liczyłem na to, że może uda mi się podobnie jak koledze "Marys" (na 51 stronie forum) złapać jak najwięcej na Yadze + LNA 177/188. ATX-107 ma dość monstrualne rozmiary (2.73 m) długości - żeby ją zastosować będę musiał zastosować nowy maszt - zobaczymy. Na razie będę uderzał na Zylinę-Krizava z tym co mam (czyli Yaga z LNA 188). Szczerze wolałbym jeszcze przetestować jakąś bardziej kompaktową antenkę, może Tri Digit + LNA 177? A jeśli Żylina się nie odezwie, to co nam jeszcze zostaje (oprócz Namestova)? Chyba tylko Cadca , chociaż moc słabiutka.

Wodnik
Posty: 5
Rejestracja: 17 marca 2019, o 17:27
Miejscowość: Katowice
Odbiornik: TV Samsung, Tuner Ariva 760i, TV Philips
Instalacja antenowa: Yagi 5-12 VHF, Yagi 21-69, 19 elementowa 2x, antena logarytmiczna
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy, Ostrava Hošťálkovice (CZ)

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Wodnik »

Niestety na Yadze z LNA 188 z kierunku Zylina-Krizava nic nie udało mi się odebrać, na żadnym kanale - wszędzie absolutna cisza. Sprawdziłem profil terenu - jest dość nieciekawy - azymut przechodzi w pobliżu masywu Skrzycznego, poza tym moja okolica na mapie pokrycia nie ma żółtego koloru, bez szans, dodatkowo po drodze (2.5 km od domu) w linii prostej na osi azymutu mam BTSa. No cóż na razie na tym sprzęcie chyba nic już nie da się wyciągnąć - pozostaje w przyszłości test z ATX-107 + wzmacniacz - zgodnie z sugestią. Wróciłem do ustawienia anteny słowackiej na Namestovo Magurka i tutaj odbieram jak poprzednio stabilnie MUX1 oraz MUX 2 a MUX3 na kanale 26 na którym najbardziej mi zależy przykryty przez nadajniki z Czech - pisaliście o tym powyżej. Dziękuję za porady i pozdrawiam.

Awatar użytkownika
a.d.
Posty: 458
Rejestracja: 1 maja 2011, o 08:39
Odbiornik: Optic SLOTH Combo plus, Ferguson FT-8100, Cabletech URZ0083Q
Instalacja antenowa: siatka+SWA-9701 pol.V siatka+LNA-177 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: (PL)-Przehyba / G.Sw.Marcina (SK)-Kotnik

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: a.d. »

  • Dzis zostal wlaczony nowy nadajnik DVB-T2 Námestovo – Magurka, MUX 4 na 46. kanale (674 MHz). z moca 1,2 kW ERP
  • Odbiera ktos sygnal z tego nadajnika na K46 ktory jest nadawany z tak niska moca?

Awatar użytkownika
igorlan
Posty: 784
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Samsung UE55RU7092
Instalacja antenowa: Siatka+LNA188 (SK) Námestovo MUX1,2,3,4
Televes DAT 790 (CZ) Lysá hora MUX23
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Námestovo, Lysá hora

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: igorlan »

U mnie niestety 0 sygnału, reszta muxów z tego nadajnika bardzo silna.

piotrowicki
Posty: 65
Rejestracja: 26 grudnia 2013, o 20:12
Miejscowość: Mikołów
Odbiornik: TV Sony
Instalacja antenowa: Mikołów Televes DAT75,Optima, czeskie sito z APL 109 w pionie, 2 logarytmiczne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Żilina,Trzyniec,Radhost,Ostrawa,Pradziad

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: piotrowicki »

igorlan pisze: 20 marca 2019, o 19:07 U mnie niestety 0 sygnału, reszta muxów z tego nadajnika bardzo silna.
U mnie też brak sygnału; nie wykluczam też interferencji Muxa z Opola.
Czy macie harmonogram następnych włączeń słowackich nadajników z DVB-T2 ?

Wodnik
Posty: 5
Rejestracja: 17 marca 2019, o 17:27
Miejscowość: Katowice
Odbiornik: TV Samsung, Tuner Ariva 760i, TV Philips
Instalacja antenowa: Yagi 5-12 VHF, Yagi 21-69, 19 elementowa 2x, antena logarytmiczna
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy, Ostrava Hošťálkovice (CZ)

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Wodnik »

U mnie też zero sygnału, cały czas mam antenę ustawioną na Namestovo.

Ostatnio przeszukując słowackie strony natknąłem się na notatkę Towercomu odnośnie zwiększenia mocy Muxów z Nemestova, artykuł był z 06.09.2017. Mamy tu informację o zwiększeniu mocy MUX3 do 31 kW. Zastanawiam się dlaczego strona www.dvbtmap.eu nie uwzględnia tych zmian i nadal figuruje tam moc tego muxu jako 20 kW. Może jeszcze nie zwiększono tej mocy.

„Pôjde o skvalitnenie príjmu v nasledovnom rozsahu: na MUX3 bude navýšený výkon ERP z 20 kW na 31 kW. MUX2 bude navýšený z 20 kW na 22 kW,“

Pod koniec artykułu jest informacja:
Navyšovanie výkonov na vysielači Námestovo-Magurka tak nebude určite posledným.


A więc zwiększenie mocy Namestova nie będzie na pewno ostatnim! Oby jak najszybciej.

Awatar użytkownika
a.d.
Posty: 458
Rejestracja: 1 maja 2011, o 08:39
Odbiornik: Optic SLOTH Combo plus, Ferguson FT-8100, Cabletech URZ0083Q
Instalacja antenowa: siatka+SWA-9701 pol.V siatka+LNA-177 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: (PL)-Przehyba / G.Sw.Marcina (SK)-Kotnik

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: a.d. »

Wodnik pisze: 22 marca 2019, o 20:23 Zastanawiam się dlaczego strona www.dvbtmap.eu nie uwzględnia tych zmian i nadal figuruje tam moc tego muxu jako 20 kW. Może jeszcze nie zwiększono tej mocy.

„Pôjde o skvalitnenie príjmu v nasledovnom rozsahu: na MUX3 bude navýšený výkon ERP z 20 kW na 31 kW. MUX2 bude navýšený z 20 kW na 22 kW,“

Pod koniec artykułu jest informacja:
Navyšovanie výkonov na vysielači Námestovo-Magurka tak nebude určite posledným.


A więc zwiększenie mocy Namestova nie będzie na pewno ostatnim! Oby jak najszybciej.
  • Moc nadajnika Mux-2 i Mux-3 z Magurki juz zwiekszono dawno, info jest

Awatar użytkownika
magnezz81
Posty: 110
Rejestracja: 20 lipca 2017, o 23:36
Miejscowość: Zabrze
Odbiornik: Sony KD-55XE9005 4K
Ferguson Ariva 252 Combo
Instalacja antenowa: Zabrze-Rokitnica 282+18 m npm
Emme Esse 1 VHF, 3 UHF
Johansson Profiler 6600A
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice, Ornontowice, Ostrava, Zilina

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: magnezz81 »

Nasi sąsiedzi zaczęli w lipcu akcję przechodzenia pierwszych nadajników na pasmo poniżej 700 MHz.
Szczegóły:
https://www.cezantenu.sk
Z interesujących nas nadajników zmiany nastąpiły:

Kosice/Dubnik
- MUX 1 z E57 na E23 i przełączenie do DVB-T2
- MUX 2 z E59 na E37

Snina/Magurica
- MUX 1 z E57 na E23 i przełączenie do DVB-T2
- MUX 2 z E59 na E37

Zimą 2020 czeka zmiana w Żylinie i Namestowie:
Namestowo:
MUX 1 E44 - czyli bez zmian
MUX 2 E46 - przeniesienie z E59
MUX 3 E26 - czyli bez zmian
MUX 4 E29 - nowość

Żylina
MUX 1 E47 - przeniesienie z E35
MUX 2 E35 - przeniesienie z E52
MUX 3 E32 - czyli bez zmian
MUX 4 E30 - przeniesienie z E39

Może być problem z kanałem 47 - w jednej linii mam nadajnik w Ornontowicach i Żylinie.
Czy ktoś się orientuje czy MUX TVT nie zmieni kanału?

Awatar użytkownika
seba950
Posty: 126
Rejestracja: 21 października 2018, o 20:43
Miejscowość: Mikołów
Odbiornik: Tv Philips 32PFL3088h/12
Instalacja antenowa: Televes zenit mix, osobna antena vhf i dookolny dipol fm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice Kosztowy, Skrzyczne

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: seba950 »

Czy Czeskie i Polskie kanały nie nachodzą na Słowackie? Będę montował atx107 i wzmacniacz i nie chciał bym żeby mi coś nachodzilo na siebie

Awatar użytkownika
magnezz81
Posty: 110
Rejestracja: 20 lipca 2017, o 23:36
Miejscowość: Zabrze
Odbiornik: Sony KD-55XE9005 4K
Ferguson Ariva 252 Combo
Instalacja antenowa: Zabrze-Rokitnica 282+18 m npm
Emme Esse 1 VHF, 3 UHF
Johansson Profiler 6600A
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice, Ornontowice, Ostrava, Zilina

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: magnezz81 »

magnezz81 pisze: 24 lipca 2019, o 22:36 ...
Żylina
MUX 1 E47 - przeniesienie z E35
MUX 2 E35 - przeniesienie z E52
MUX 3 E32 - czyli bez zmian
MUX 4 E30 - przeniesienie z E39

Może być problem z kanałem 47 - w jednej linii mam nadajnik w Ornontowicach i Żylinie.
Czy ktoś się orientuje czy MUX TVT nie zmieni kanału?
Z projektu zarządzenia w sprawie zagospodarowania częstotliwości wynika, że lokalny mux zostanie na kanale 47.
Link
Problem może się pojawić m.in. dla mieszkańców Przyszowic, Paniówek, Chudowa, Szałszy, Czekanowa, Ziemięcic, wschodniej części Gliwic, zachodniej części Zabrza - w jednej linii nadajnik w Ornontowicach i na Kryżawie przy widoczności optycznej nadajnika na Słowacji.
W zarządzeniu wskazano w zasięgu w stronę północną tylko Gierałtowice i Knurów.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: K63 »

Słowacki nadawca publiczny RTVS planuje uruchomienie trzeciego kanału tv. TROJKA miałaby mieć charakter sportowo-lifestylowy. Tym samym "odciążona" tego typu programami DVOJKA miałaby stać się kanałem skierowanym w ciągu dnia do dzieci i młodzieży, a wieczorem będzie to telewizja o charakterze kulturalno-artystycznym z przestrzenią dla mniejszości narodowych.
Szczegółowy projekt tego kanału RTVS ma przedstawić w październiku br., natomiast start planowany jest w 2020 (lipiec?).
TROJKA prawdopodobnie będzie nadawana tymczasowo w mux-1 - do czasu gdy w mux-3 zostaną wyłączone "duble" JEDNOTKI i DVOJKI w SD, lub do czasu przejścia mux-a publicznego na dvb-t2.
Ponadto RTVS ma plany uruchomienia w przyszłości czwartego kanału, przeznaczonego dla starszych widzów.
https://zive.aktuality.sk/clanok/141375 ... o-skoncia/

Zablokowany