Antena 30km od nadajnika

pablo82
Posty: 312
Rejestracja: 29 grudnia 2008, o 11:24
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: pablo82 »

@musiolek gotowa antena logarytmiczna na kanały 5-60 (podobna do mojej), przystosowana do odbioru wszystkich muxów (w różnych polaryzacjach), w tym i Mux-8, nadawanych ze Św. Krzyża:
http://www.dmtrade.pl/p7856,emme-esse-d ... f-uhf.html
Ps. antena ta nie wymaga stosowania wzmacniacza.
Kolejna sprawdzona antena kierunkowa, służąca do odbioru Mux-1,2,3 bez odbioru Mux-u 8:
http://inel.sklep.pl/pl/p/ANTENA-ATZ-19-21-60/152
W/w antena również przy zastosowaniu w odległości 30km od nadajnika nie wymaga stosowania wzmacniacza (wystarczy sam symetryzator w puszce antenowej).
Ps. w razie problemów z odbiorem, poczytaj moje posty w temacie: "odbiór Skarżysko-Kamienna Mux-8" w dziale "Zagadnienia z odbiorem - województwo świętokrzyskie". Pablo82

pike22
Posty: 1
Rejestracja: 11 października 2017, o 11:13
Miejscowość: Zawada
Odbiornik: TV: LG, tuner: Ferguson Ariva T650i
Instalacja antenowa: Antena "Yagi" - Dipol 19/21-60 DVB-T(symetryzator),
dach budynku parterowego
Nadajnik - obiekt nadawczy: Częstochowa "Wręczyca"

Re: MUX-3 odbiór gorszy niż pozostałe

Post autor: pike22 »

Witam serdecznie.
Proszę o pomoc w rozwiązaniu następującego problemu.

Obserwuję znacznie gorszy odbiór MUX-3 niż pozostałych ( w tym MUX-8 - mimo innej polaryzacji i najsłabszej mocy nadawania!)

Antena 27 km od nadajnika Częstochowa "Wręczyca".
W bezpośrednim sąsiedztwie anteny dużo drzew.

MUX-1
Kanał: 35
Częstotliwość: 586 MHz
Moc: 100 kW
Polaryzacja: H (pozioma)

Siła/Jakość: 73/90


MUX-2
Kanał: 39
Częstotliwość: 618 MHz
Moc: 100 kW
Polaryzacja: H (pozioma)

Siła/jakość: 74/90

MUX-3
Kanał: 41
Częstotliwość: 634 MHz
Moc: 80 kW
Polaryzacja: H (pozioma)

Siła/jakość: 72/90 - sygnał "rwie się" co kilkadziesiąt sekund i spada do 58/10 ( czasem mniej)

MUX-8
Kanał: 9
Częstotliwość: 205,5 MHz
Moc: 8 kW
Polaryzacja: V (pionowa)

Siła/Jakość : 69/90 raczej stabilny

Antena ustawiona precyzyjnie na nadajnik, nowy 15m przewód antenowy (Triset 113).
Co tutaj jeszcze można poprawić? Zamienić symetryzator na wzmacniacz + zasilacz?

Dziękuję i pozdrawiam

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: Tomciosz »

Ja bym spróbował pokręcić anteną prawo/lewo, bądź góra/dół. Tak aby powyższe parametry nie uległy bardzo dużemu osłabieniu, ale mux3 przestał szatkować. Pierw spróbowałbym ustawić antenę pomiędzy Wręczycę, a Błeszno. (Nie znam lokalizacji ani modelu anteny, a na komórce nie widzę opisu profilu).

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: poxipol »

Na odbiornikach Ferguson-Ariva wskazania nie przekraczają 90%.
Wskazania te są bardzo dobre.
Pogorszenie się odbioru MUX-3 może wynikać z pogorszenia się synchronizacji Częstochowa-Błeszno-z tym różnie sobie radzą poszczególne odbiorniki.Nie można też wykluczyć pojawienia się zakłóceń od LTE.z uszkodzonych anten ze wzmacniaczami sąsiadów.
Zastosowanie przedwzmacniacza może jeszcze bardziej pogorszyć odbiór.

Mateusz
Posty: 21
Rejestracja: 25 marca 2019, o 12:47
Miejscowość: Bydgoszcz

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: Mateusz »

Dzień dobry,

Dostałem rodzinne "zlecenie" na poprawienie odbioru sygnału DVB-T.

Na dachu znajduje się stara instalacja z czasów telewizji analogowej (co najmniej 20-letnia). Funkcjonowała w połączeniu ze wzmacniaczem szerokopasmowym z wyjściem na 3 odbiorniki. Po przejściu na telewizję cyfrową (2013 r.) z racji braku sygnału wzmacniacz został odłączony, zaś zastosowano zwykły pasywny rozgałęźnik. Jako, że nie było problemu z odbiorem sygnału, jak również nie było wtedy MUX-8, antena nie było modyfikowana.

Obecnie jednakże od kilku miesięcy występują problemy z odbiorem. Nawet po zastąpieniu rozgałęźnika zwykłym połączeniem bęczką MUX-3 działa bardzo rzadko, MUX-2 często szarpie lub również nie ma sygnału, rzecz jasna brak odbioru także MUX-8 (choć dwa lata temu udawało się niekiedy złapać sygnał mimo anteny UHF). Dobrze działa jedynie MUX-1.

Lokalizacja to południowo-zachodnie przedmieścia za Bydgoszczą, 25 km w linii prostej do nadajnika w Trzeciewcu, przekrój terenu bez przeszkód. Nie wiem jak duży ma to wpływ, ale poniżej toru sygnału między anteną a nadajnikiem (jak to wokół Bydgoszczy) jest bardzo dużo lasów, blisko jest także ruchliwa droga. Jednakże na wprost anteny raczej brak przeszkód.

Widok instalacji z oddali:
Obrazek

Celem jest taka modyfikacja instalacji antenowej, aby odbiór wszystkich MUX-ów (1, 2, 3, 8) był stabilny bez zaniku sygnału nawet w najgorszych warunkach. Chciałbym aby instalacja uwzględniała już przyszłe wprowadzenie DVB-T2 (zapas sygnału, zabezpieczenie przed zakłóceniami LTE/5G).

Rozgałęzienie na 3 odbiorniki (może w przyszłości 4), na końcu nie ma gniazdek, lecz bezpośredni wtyk do odbiornika. Koszt instalacji musi być rozsądny, dlatego odpadają producenci typu Televes. Może da się wykorzystać jeszcze ten wzmacniacz szerokopasmowy? Ma on regulację mocy pokrętłem.

Nie ma takiej konieczności, ale można przy okazji dołożyć także antenę FM. Myślę, że DAB+ odpada (tym bardziej, że żadne urządzenie w budynku nie obsługuje tej technologii), gdyż sygnał nadaje z innej lokalizacji oraz w innej polaryzacji (rozumiem, że trzeba mieć kolejną antenę na taką okoliczność?).

Starałem się przekazać możliwie dużo informacji, aby móc dobrać możliwie najrozsądniejszy zestaw.

Z góry dzięki za pomoc.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: poxipol »

Posiadasz dobrą antenkę w swojej klasie ATX-50 k21-60.
Niestety jak na załączonym obrazku,jest dość sfatygowana.
Do tego dochodzi stan styków i samego symetryzatora.
Jeżeli jest w stanie kompletnym,to można się pobawić z jej wyprostowaniem.
Obecnie są dostępne tego typu anteny w sprzedaży,jak i jej mocniejsza wersja ATX-91
Nie polecam typowych anten trójramiennych " Krokodyli "ze względu na dobre zbieranie szumów z ulicy.

Obecnie nie ma anten uwzględniających kolejną dywidendę cyfrową.
Uwzględniając twój układ kanałów,nawet w danej chwili korzystna byłaby antena k21-41.
Tego typu anteny produkowano w latach 70-tych ubiegłego wieku,gdzie nie było emisji w V zakresie pasma UHF.
Stosując np.tego typu antenkę,zyskujemy lepsze parametry w kanałach roboczych,jak i mamy naturalną filtrację sygnałów powyżej końcowego kanału roboczego.
Filtr LTE powinno się stosować tylko w przypadkach gdzie jest to konieczne-dobierając odpowiednio do poziomu zakłóceń.

Z odbiorem wszystkich MUX-_ów nie powinno być problemów.
Wyjątkiem może być MUX-3 ze względu na synchroniczną emisję Bydgoszcz Chodkiewicza k36
Do podziału sygnału na wiele odbiorników,najlepiej jest stosować anteny o możliwie dużym zysku w celu pominięcia wzmacniacza..

MUX-8 to już pasmo VHF-H III zakres jak i DAB+
FM to VHF-L I-II zakres

W twoim przypadku najkorzystniej jest mieć trzy anteny na odpowiednie pasma,połączone odpowiednią zwrotnicą.
W domu do wydzielenia pasma FM można dać małostratną zwrotnicę.

Z lepszych anten dla MUX-8 można polecić anteny z grupy Hirschmann.
np.wąskopasmowa k6-8
Obrazek
lub kanałowa Fesa
Ta pierwsza może okazać się korzystniejsza ze względu na posiadany reflektor kątowy,jak i może przyszłościowy odbiór DAB+
Przy wyborze anteny FM należy uwzględnić jej odbiór w dwóch polaryzacjach.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: K63 »

poxipol pisze: 25 marca 2019, o 19:37 Obecnie nie ma anten uwzględniających kolejną dywidendę cyfrową.
Sprzedawca wspomnianych anten Hirschmann (SatPartner) ma w ofercie antenę na k.21-50. Ale nie wiem co to za producent.
Obrazek
Antena dostępna na allegro pod nazwą "Antena Kierunkowa UHF DVBT Symetryzator Filtr LTE".
Firma Instalsat ma w ofercie 2 anteny Hirschmanna na k. 21-48 - FESA 817N48 i FESA 815N48. Ponadto w ofercie Televesa zaczynają pojawiać się "krokodyle" na k. 21-48, ale ceny są z kosmosu. Podejrzewam że w/w anteny FESA także tanie nie będą.

Mateusz
Posty: 21
Rejestracja: 25 marca 2019, o 12:47
Miejscowość: Bydgoszcz

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: Mateusz »

Dzięki za odpowiedzi.

Podejrzewam, że na dotychczasowej antenie może brakować z 3-4 dipoli/motylków. Mogę spróbować wyprostować co się da, wymienić symetryzator, na nowo podłączyć końcówkę przewodu. Jednakże myślę, że jest to rozwiązanie na tzw. chwilę, do czasu założenia nowej anteny. Pytanie również czy przez podniszczony materiał po tylu latach antena nie straciła już swoich właściwości.

A co myślicie o "Kierunkowa ANTENA UHF ATX-55s telewizyjna antena" z serwisu na A? W sumie też nie wiadomo jaki to producent, czy materiał jest trwały, co oznacza ta s-ka na końcu. Zastanawia mnie także ten żółty kolor, wygląda jakby miała plastikowe elementy.

Oferta "Antena Kierunkowa UHF DVBT Symetryzator Filtr LTE" wydaje się interesująca ze względu na prostą konstrukcję i niewielkie gabaryty. Nie wiadomo jednak czy deklarowany zysk energetyczny jest rzeczywisty? Wydawać by się mogło (może zwodniczo), iż bardziej rozbudowana antena jaką jest ATX powinna mieć lepsze osiągi. Choć może dotyczy to bardziej wyższych częstotliwości...

Jeżeli chodzi o anteny FESY, to w jaki sposób dokonać detalicznego zakupu w Instalsat? Nie wiem również w jaki sposób można sprawdzić cenę takich anten.

Niestety nie ma w ofercie anteny VHF Hirschmann dla kanału 8 lub grupy 6-8. Na moje zapytanie o nią nie otrzymałem jak na razie odpowiedzi od sprzedającego.

Może są jeszcze jakieś inne nieco słabsze anteny, ale w szerszej sprzedaży?

Czy zwrotnica AMS ZA-104MS oraz antena FM jak poniżej
https://www.abcv.pl/userdata/gfx/fb0395 ... 90e0a6.jpg
jest ok?

Zastanawia mnie w jakiej kolejności te anteny powinny znaleźć się na uchwycie. Według jednego ze znalezionych schematów jest to od góry FM, UHF, zwrotnica, VHF, SAT. Pytanie również w jakiej odległości w cm powinny być oddzielone od siebie poszczególne anteny?

Nie ma to znaczenia, jeżeli w pokojach, gdzie nie jest potrzebne radio, podłączymy kabel bezpośrednio do odbiornika TV bez rozdzielenia sygnału FM i VHF/UHF?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: poxipol »

Anteny typu ATX -to rozbudowane konstrukcje,składające się z czterech anten Yagi pobudzanych synfazowo.Do tego dwa dipole całofalowe połączone równolegle.Posiada również reflektor aperiodyczny ( nierezonansowy ) znacznie przekraczający długością fali,co czyni antenę mniejszym narażeniem na zakłócenia.Istotnym elementem jest też krótki direktorek,aby zapewnić jak najlepsze dopasowanie wszystkich parametrów w danym paśmie odbioru.
Te plastyki to izolatory dystansowe,które muszą być wykonane z dielektryka.
" s" może oznaczać w komplecie z symetryzatorem.

Jak rozmieścić anteny i w jakich odległościach,uzależniony jest od zakupionych anten,a zwłaszcza FM
Typowy odstęp UHF od VHF-H to min.0,8m

Przedstawiona antena Fm,to nie najlepsze rozwiązanie -pionowy bacik przykręcony do plastykowej puszki,w połączeniu z rozgałęźnikiem.
Lepszym rozwiązaniem może być 1RZ PM B H/V ,o dużym kącie promieniowania,lub dookólna H/V SV Total
Zwrotnica może być.

Wąskopasmowe anteny pasma VHF to w sklepach się raczej nie spotka.
Są przeróżne szerokopasmowe K 5-12
Opisane wąskopasmowe można spotkać na Allegro.
Jako tako Hirschmann nie produkuje już anten.Przejął je Triax ,używając loga tej Firmy.

Spadek sygnału w antenie umieszczonej na zew powoduje
-słabe styki
-deformacja lub jej ubytki
-oblodzenie
-pokrycie sadzą z dymiącego komina.

Zwrotnię w domu,to tylko w przypadku,gdzie obok telewizora mamy radio

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: K63 »

Mateusz pisze: 26 marca 2019, o 18:28 Niestety nie ma w ofercie anteny VHF Hirschmann dla kanału 8 lub grupy 6-8
Jeden ze sklepów wprowadził do swojej oferty anteny kanałowe Emme Esse na k.6 i 8. Ceny jednak nie są zachęcające.
Mateusz pisze: 26 marca 2019, o 18:28 w jaki sposób dokonać detalicznego zakupu w Instalsat?
Zadzwoń lub wyślij maila. Słyszałem od kogoś, że inna antena - FESA 815N37 (na k.21-37) - kosztuje u nich ok. 180 zł + przesyłka 30 zł.

Mateusz
Posty: 21
Rejestracja: 25 marca 2019, o 12:47
Miejscowość: Bydgoszcz

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: Mateusz »

Skłaniam się ku zakupowi tej ATX-55s. Bardzo dobry stosunek jakości do ceny. Dokładając do tego VHF i FM zrobi się tam już i tak niezła choinka, dlatego nie chce brać ATX-91. Myślę, że przy tym dystansie i przy tej mocy nadajnika ATX-55s będzie optymalnym wyborem. Ale jeżeli się mylę, to jestem otwarty na sugestie.

Jedyna dostępna dla kanału 8 (lub grupy 6-8) od tego sprzedawcy to "Antena K-8 MUX8 DAB+ ZWROTNICA VHF/UHF MUX-1-2-3/8". Co myślicie o niej? Trochę bez sensu ta zwrotnica, ale może nie będzie to przeszkadzać?

Alternatywnym wyborem może być szerokopasmowa "Antena VHF CA-RTV 6 MUX 8 DVB-T" od innego sprzedawcy. Myślę, że deklarowany zysk 10 dBi jest w porządku.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: poxipol »

Aby zapewnić jak najlepszy rezonans anteny odbiorczej,co wiąże się z uzyskaniem jak najlepszych wszystkich jej parametrów ( nie tylko zysk energetyczny ) III zakres pasma VHF podzielono na 3 podzakresy.
wg.OIRT
6-7
8-9
10-12
Obecnie mamy CCIR,gdzie przy tej samej szerokości tego pasma,mamy nieco węższą szerokość poszczególnych kanałów.Stąd kanał nr.5
Przy starszych opisach,warto sprawdzić częstotliwości.

W dawniejszych emisjach VHF anteny szerokopasmowe były rzadkością,a sprzedaż konkretnych anten,uwzględniała rejonizacja.Oczywiście wiązało się to z uzyskaniem lepszego odbioru jak i zwiększenie zasięgu.
http://multiservice.internetdsl.pl/prod ... product=75
Dla porównania antena szerokopasmowa Ca RTV 4 w górnym paśmie odbioru ma zysk 5 dBi ( 2,9 dB )
http://www.barczak.com.pl/oferta/anteny ... ntowa.html
Przyrost dwóch direktorów nie podwaja jej zysku
Dawne anteny wąskopasmowe Telcom-Telmor,Polkat
5-elementowa 6 dB
12-elementowa 10 dB

Jeżeli decydujemy się na zakup szerokopasmowej to najlepiej z reflektorem kątowym..
https://www.dipol.com.pl/antena_telewiz ... _A0710.htm
https://www.dipol.com.pl/antena_telewiz ... _A1116.htm

Mateusz
Posty: 21
Rejestracja: 25 marca 2019, o 12:47
Miejscowość: Bydgoszcz

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: Mateusz »

Niestety te anteny wąskopasmowe VHF Hirschmanna nie będą już dostępne w sprzedaży, gdyż nie są już produkowane. Z tym sztuk, które jeszcze są nie ma anteny na kanał 8 lub z grupy 6-8. Trzeba więc szukać czegoś innego.

Mateusz
Posty: 21
Rejestracja: 25 marca 2019, o 12:47
Miejscowość: Bydgoszcz

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: Mateusz »

Dzień dobry,

Niestety musiałem zarzucić temat instalacji antenowej na jakiś czas ze względu na obowiązki. Teraz, w okresie letnim mam możliwość, żeby to wszystko nadrobić.

Dziękuję wam za dotychczasową pomoc. Bardzo dużo rzeczy się dowiedziałem, także dokształcając się trochę informacjami z Internetu.

Odnosząc się do moich wcześniejszych postów, kupiłem m.in. następujące elementy:
- antena UHF / ATX-55 z symetryzatorem Badmor 21-60,
- antena VHF / Dipol 7/5-12,
- antena FM / Dipol 1RZ PM B (jeszcze w drodze, ale udało się ją załatwić),
- konwerter Inverto SAT + naziemna (tutaj mam dużą wątpliwość, więcej poniżej),
- zwrotnica AMS ZA-104Ms,
- gniazda końcowe R/TV/SAT AXING,
- kabel TRISET 113 PE,
- kilka beczek profesjonalnych Masters,
- złączki samokompresyjne.

W tzw. międzyczasie byłem na dachu i stara antena to jedna sprawa. Spodziewałem się, że kabel będzie w nie najlepszym stanie, ale nie wiedziałem, że aż tak. Na odcinku kilku metrów został sam dielektryk z przewodem wewnętrznym. Wiedziałem już więc, że nie mogę skorzystać z istniejącego okablowania. Problem jest niestety taki, że nie mogę za bardzo niczego wiercić na zewnątrz ze względu na nowe ocieplenie, tynki itp.

Wcześniej instalacja wyglądała w ten sposób, że kabel szedł od anteny przez całą długość dachu aż do jednego z pokoi na górze i tam sygnał był rozdzielany do pozostałych 3 pokoi, gdzie kable wychodziły z powrotem na zewnątrz i wchodziły do poszczególnych pomieszczeń. Niestety ze względu na ocieplenie, kabli tych od niedawna już nie widać, ale podejrzewam, że są w podobnym stanie, co ta z dachu, gdyż przez ponad 20 lat były odkryte na zewnątrz.

No i tutaj przechodzimy do rozwiązania, które zdecydowałem się realizować. Parę lat temu inna osoba zainstalowała antenę satelitarną (nie ja, gdyż m.in. użyłbym czarnych, żelowanych kabli i dałbym antenę 90-tkę). I przy niej są dwa nowe kable (jeszcze nie zniszczone), które bezpośrednio idą do dwóch najważniejszych pokoi. Kupiłem więc konwerter Inverto Quad z wbudowaną zwrotnicą RTV/SAT. Chciałbym po prostu podłączyć sygnał z anten naziemnych do tego konwertera. Dwa sygnały pójdą tymi satelitarnymi kablami, omijając całą tą starą instalację. Górne pokoje podłączę po staremu wymieniając odkryte odcinki kabli na żelowanego TRISET-a. No i w każdym z pokoi na końcu gniazdo R/TV/SAT.

Pytanie czy to rozwiązanie jest najbardziej optymalne w opisanej sytuacji? Czy sygnały naziemne i satelitarne nie będą się w jakiś sposób zakłócać ze względu np. na różnice w mocach itp.? Myślałem jeszcze o osobnej zwrotnicy RTV/SAT i zwykłym konwerterze Quad, cenowo wyszłoby podobnie, ale byłoby myślę większe ryzyko, że całość gorzej zadziała (być może ten konwerter jakoś bardziej inteligentnie zarządza tymi sygnałami) + doszłaby większa plątanina kabli, kolejne ryzyko zalania, korozji itp.

Napiszcie co myślicie, jakby co mogę jeszcze oddać ten konwerter. Bo być może lepiej (choć wolałbym nie) mimo wszystko zrobić osobne okablowanie dla naziemnej albo kupić jakiś konwerter Unicable + osobna zwrotnica? Tutaj jestem otwarty na propozycje, póki jeszcze można coś zmienić.

Obrazek

Na powyższym zdjęciu znajduje się maszt z bliska po ściągnięciu starej anteny naziemnej. Podejrzewam, że pamięta lata 80-te, być może nawet że wcześniejsze. Jest tam dodatkowy wysięgnik poziomy, nie wiem czy do czegoś może się on przydać (przypominam, że z Trzeciewca MUX-8 jest w polaryzacji poziomej). Niżej znajduje się jakiś element, nie wiem czy to jest jakaś pozostałość po antenie czy jakiś element konstrukcyjny masztu (choć ten jest w jednym kawałku, nie jest łączony) i czy wolno mi to ściągnąć.

Pytanie teraz jak te anteny i zwrotnicę najrozsądniej umieścić, w jakiej kolejności, odległości itp.? Maszt jest dość wysoki, ma chyba z ponad 3 metry. Ledwo udało się ściągnąć starą antenę, zaś dojście do najwyższego punktu na samej górze jest praktycznie niemożliwe i dość ryzykowne. Boję się też, że zbyt wysoko umieszczona antena zwiększa szansę na ściągnięcie wyładowań w trakcie burzy. Z drugiej strony chce zachować odpowiednią odległość między antenami.

No i mam takie małe pytania, mnie istotne. Czy wymieniać te widoczne około metrowe kawałki kabla przy satelicie na żelowane czy zostawić je w jednym kawałku jak są? Przy beczce Masters + samokompresyjnych wtykach strata nie powinna być duża, ale zawsze to jakieś ryzyko zalania mimo zabezpieczenia. Czy przy konwerterze Inverto zastosować dodatkowe gumowe osłonki (nie ma ich w zestawie, są zaś przy zwrotnicy)? Czy w jakiś sposób można zabezpieczyć puszkę antenową? Przy ATX-55 ma ona całkiem duży otwór. Nie wiem jednak czy jego zalepienie jest spowoduje, że w środku będzie się zbierała wilgoć. Puszka Dipola ma w zestawie taką gumową piankę, więc tu problemu nie ma.

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: K63 »

W teorii wszystko zdaje się mieć "ręce i nogi", ale z rezerwą podchodziłbym do rozwiązania z konwerterem QUAD+TERR. Zwróć uwagę na potężne tłumienie sygnału w torze tv naziemnej (13 dB). Jeżeli tę stratę trzeba byłoby zbilansować jakimś przedwzmacniaczem, trudno będzie znaleźć źródło zasilania między LNB, a anteną/antenami tv naziemnej. Podobny problem będziesz miał umieszczając jakikolwiek inny sumator RTV /SAT nad dachem. Chyba że sygnały z Trzeciewca są tak wysokie, że kilkanaście dB straty na antenach pasywnych nie wpłynie znacząco na finalny odbiór.
Trudno cokolwiek zaplanować bez dokonania pomiarów, bo nie wiadomo jak będzie wyglądał finalny bilans sygnałów (czy np. tv sat nie będzie zakłócać tv naziemnej).
Ponadto możesz mieć problem przy montażu złączy samokompresyjnych na przewodzie żelowanym. W niektórych przypadkach aby to zrobić, trzeba nacinać powłokę zewnętrzną przewodu. Może lepiej użyć dobrego przewodu zewnętrznego bez żelu (np. tzw. "pełna miedź").

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: poxipol »

W porównaniu ze zwrotnicą Axing SWE 40-01 ( made in Swiss ) tłumienie wynosi ok.8,5 dB.
Chińskie Inverto jak podano 13 dB.
Do tego dochodzi jeszcze tłumienie gniazd.
Z odbiorem sygnału sat nie powinno być problemów.
Jeżeli poziomy sygnałów naziemnych z poszczególnych anten będą dobre,to wzmacniacz może być zbędny.
Jeżeli tłumienia okażą się za duże to dodatkowo wzmacniacz masztowy szerokopasmowy -nie przedwzmacniacz.
Problem może być z zasilaniem.
Najprościej jest jedną właściwą polaryzację zasilania do ekranu,a drugą pojedynczym kabelkiem.

Z masztu zdemontuj wysięgnik.
Kolejność anten od góry
UHF,VHF,FM
Odległości
0,8 1,2 m
W ostateczności można to skrócić o 0,2 m
Zwrotnica pomiędzy antenami UHF-VHF

Wprowadzenie kabla z zew. do pomieszczenia,to wystarczy wyskrobać trochę pianki obok framugi okna.

Mateusz
Posty: 21
Rejestracja: 25 marca 2019, o 12:47
Miejscowość: Bydgoszcz

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: Mateusz »

Dzięki za odpowiedzi.

Udało się "oczyścić" maszt ze wszystkich wystających elementów. Przemówił dopiero wariant siłowo-młotkowy, na szczęście maszt nadal się trzyma. Zainstalowałem (na razie jeszcze na oko) antenę UHF na samej górze, 80 cm niżej antenę VHF, pomiędzy nimi zwrotnica i... nie ma już miejsca na antenę radiową. Można jeszcze ewentualnie obniżyć antenę satelitarną o 20 cm, ale i tak sporo brakuje. W jaki sposób najlepiej to rozwiązać? Nie wiem czy nie będzie musiała być jakaś inna antena radiowa lub jakiś specjalny wysięgnik. Ewentualnie można zainstalować ją osobno gdzieś obok. Nie jest ona aż tak istotna, jeżeli coś ma stracić na jakości, to może to być właśnie radio. Najważniejsze, żeby zmaksymalizować wyniki dla anten telewizyjnych.

Obrazek

Właśnie pożyczyłem miernik i sprawdzę dokładne parametry. Do tej pory wiedziałem tylko tyle, że po podłączeniu bezpośrednio do dekodera, jak i przez pasywny splitter na 4 odbiorniki wszystkie multipleksy działają i dekoder zawsze pokazuje siłę 95 i jakość 80.

Przekonały mnie wasze argumenty i zamienię ten konwerter na sumator masztowy DSE SOC-4. Nawet jeśli jest odpowiedni zapas dla konwertera z tłumieniem 13 dB, to i tak lepiej zamienić go na sumator z tłumieniem 9 dB. W dodatku cena jest sporo niższa. Niestety zewnętrznego Axinga nie znalazłem, ale na papierze parametry DSE są zbliżone.

Ja wiem, niestety tutaj nie mogę nic zrobić, siły wyższe oprócz wiercenia nie chcą zwisających kabli na zewnątrz. Co trochę uspokaja, to fakt, że gdyby instalacja była na osobnych kablach z pasywnym zewnętrznym splittem na 4 odbiorniki to i tak tłumienie wyniosło by ok. 9 dB. Dochodzi więc jedynie tłumienie gniazd Axinga (do 2 dB). Trzeba będzie tylko sprawdzić czy satelitarna nie będzie odcinać naziemnej.

Na razie na końcu kabli są zwykłe F-ki, żeby mieć łatwą możliwość modyfikacji. Na samym końcu spróbuję z samokompresyjnymi. Biały kabel też zniknie.

Może jestem zbyt drobiazgowy, ale trochę mnie męczy jeszcze ta puszka antenowa ATX-a. Dosłownie po 2 minutach od zainstalowania jakaś osa zaczęła się tam kręcić, pewnie ze względu na ten żółty kolor. Nie wiem czy jest taka praktyka, żeby pusty otwór wokół kabla czymś zatykać, np. silikonem albo jakąś gąbką. Choć być może wtedy będzie zbierać się wilgoć.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: K63 »

Mateusz pisze: 17 sierpnia 2019, o 14:41 Niestety zewnętrznego Axinga nie znalazłem
Telmor produkuje sumator QUAD+Terr z przejściem napięcia do naziemnej. Ale także w wersji wewnętrznej. No i ... cena.
Mateusz pisze: 17 sierpnia 2019, o 14:41 Nie wiem czy jest taka praktyka, żeby pusty otwór wokół kabla czymś zatykać
Nie zatykaj, niech puszka ma wentylację. Jak zatkasz to robactwo nie wlezie, ale będzie się "kisiła" wilgoć.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: poxipol »

Zwrotnica-Sumator Axing jest urządzeniem pasywnym.
Urządzenia takie i podobne można spotkać na poddaszach,gdzie nie ma warunków pokojowych.Kwestia to dodatkowe zabezpieczenie dekielka,względnie dodatkowa osłona przed deszczem,śniegiem.

Sprawa anteny FM
Według mojego mniemania.
Antena dookólna SV Total H/V ( w porównaniu z twoją ma o 1 dB większy zysk ) na szczycie masztu,za reflektorem UHF
Anteny należy tak skorygować,aby mocowanie anteny FM było na minimum.wysokości końca ramienia reflektora UHF.

Antena sat powinna być możliwie jak najniżej masztu -stabilniejszy maszt i dodatkowa osłona komina przed gwałtownymi podmuchami wiatru.

Mateusz
Posty: 21
Rejestracja: 25 marca 2019, o 12:47
Miejscowość: Bydgoszcz

Re: Antena 30km od nadajnika

Post autor: Mateusz »

Tym razem miałem już do dyspozycji miernik. Kręciłem antenami o kilka/kilkanaście stopni w lewo oraz w prawo i nie widziałem na mierniku jakiś spektakularnych różnic. Do tej pory miałem doświadczenie w ustawianiu anten satelitarnych i tam ta precyzja mi bardziej odpowiada. Nie mogłem znaleźć optymalnego katą kierunku anten, ustawiłem więc mniej więcej w linii prostej do Trzeciewca. Szczerze pisząc wydaje mi się, że jak ustawiałem pierwszy raz na oko, podpatrując trochę wskazania dekodera, to było nawet ciut lepiej ze względu na lepsze wyniki dla MUX-3.

Poniżej znajdują się wskazania miernika (nie pokazuje on MER-u), gdy kabel od zwrotnicy antenowej podłączony jest bezpośrednio do jednego z pokoi jeszcze bez żadnego rozgałęźnika/sumatora. Na końcu nie ma jeszcze gniazdka.

Myślałem, że wskazania te będą lepsze i spokojnie uda się uzyskać SNR ok. 30 dB, które według tej tabeli są minimalne. Przy samej antenie, gdzie nie robiłem zdjęć, wskazania poziomu o 3-4 dBµV lepsze, SNR może o 1 dB.

Obrazek

Z kolei drugi pomiar to wskazania po podłączeniu na końcu rozgałęźnika na 4 odbiorniki (symulacja sumatora, który ma podobne tłumienie). Miernik był już rozładowany, dlatego niektóre wskazania są może ciut zaniżone. Robiłem zdjęcie w krótkim momencie przed jego samoczynnym wyłączaniem się.

Obrazek

Co o tym sądzicie? Wygląda to tak, jakby po założeniu sumatora na dachu oraz gniazdek miało starczyć poziomu na styk (będzie pewnie z ok. 52 dBµV). Pytanie tylko czy będzie wystarczający zapas na przyszłość, gdy za pewne z czasem spadnie o kilka dBµV. Ponadto nie wiem jak z tymi wskazaniami SNR, może zrobiłem jakiś błąd i te wskazanie powinno wynosić np. 35 dB. Chciałbym aby instalacja była już przygotowana pod DVB-T2/HEVC. Aby było to zrobione raz, ale bardzo porządnie.

Puszkę zostawiłem jak jest. Tych samokompresyjnych rzeczywiście nie mogłem założyć. Jeden udało mi się wcisnąć, choć nie do samego końca, drugi wszedł do połowy i na razie tak jest podłączony, gdyż musiałem uciekać przed deszczem. Wymyślę jakiś sposób na to. Pytanie tylko jak zabezpieczyć te wtyki: czy owinięcie taśmą samowulkanizującą wystarczy? W zwrotnicy, gdzie w zestawie są gumowa osłonki, je także owinąłem samowulkanizującą.

Z tej radiowej to kurczę nie wiem czy w ogóle nie zrezygnować. Tej SV Total boję się na samej górze masztu ze względu na burze, wiatr i wizualnie będzie to wszystko miało z 5 metrów wysokości. Chyba, że można tę SV-kę zamontować gdzieś od dołu na wysięgniku. Ewentualnie jakaś osobna instalacja na osobnym uchwycie obok masztu.

Tak właśnie myślałem, że antena satelitarna powinna być niżej. Ale niestety więcej niż 20 cm nie da się obniżyć, gdyż śruby uchwytu są za długie nie zmieszczą się pomiędzy murem a anteną.

Zablokowany