Jaka antena do MUX-8?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: K63 »

kaem3 pisze: 29 marca 2019, o 21:52 A co sądzicie o antenach combo (...) Na przykład OPTICUM AX1000 czy AX900.
Mogą się nazywać Opticum, Olympia, DPM, Red Eagle, Miton i kto wie, jak jeszcze. Wszystkie pochodzą z tych samych fabryk w Chinach. Poczytaj sobie różne fora. Są to wyroby, które przysparzają ich nabywcom najwięcej problemów. A szczególnie z odbiorem mux-8.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: DVB-T/S »

Musze się zgodzić z Kolegą K63. Te anteny często są tak marnej jakości że nie nadają się nawet do odbioru bardzo silnego sygnału. Grubość rurek jest porównywalna z grubością zwykłej kartki papieru, a jakość plastiku jest najgorsza z możliwych.

Awatar użytkownika
kaem3
Posty: 287
Rejestracja: 6 września 2010, o 21:39
Miejscowość: Starogard Gd.
Odbiornik: Philips 32PFS6855/12
Instalacja antenowa: Dipol prosty w oknie, 3 piętro. Brak odbioru MUX-8.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kisielice (61 km)

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: kaem3 »

Zaryzykowałem i kupiłem 15-elementowe combo Dipola (kod firmy Dipol: A1515). Antena na UHF, którą mam obecnie ma już kilka lat i pewne objawy zużycia już są (tu luźne, tam luźne, rozsypała się ta gumowa osłonka na złącze F), więc i tak przyda się jej wymiana. Teraz tak: jeżeli nowa antena nie zda egzaminu na MUX-8, to co oznacza? Że mam inwestować w jakieś kosztujące kilkaset złotych potężne Hirschmanny czy Kathreiny + zwrotnica + uchwyt? No przecież ja nie mam nawet miejsca na balkonie do instalacji czegoś, co ma długość półtora metra czy ileś. Dlaczego z odbiorem MUX-8 jest tyle problemów? Przecież to dużo niższe częstotliwości niż MUX-1,2,3. Czy jednak moce nadajników są za niskie (średnio 5 razy niższe niż w przypadku MUX-1,2,3)? Przecież analogowy TVP1 z Chwaszczyna na kanale 10 był odbierany u mnie na często bardzo prymitywnych antenach dostępnych za komuny w sklepach i nie było problemu. Szło się do państwowego sklepu WPHW czy innej Unitry-Serwis, prosiło się panią o "antenę na Jedynkę gdańską" i na 100% było się pewnym odbioru (pod warunkiem prawidłowego montażu i posiadania dostatecznej jakości kabla, który nie zawsze był do kupienia). A dzisiaj? Może trzeba by wprowadzić usługę wypożyczania anten żeby można było przetestować ją przed zakupem? Bo inaczej sobie tego nie wyobrażam. Co o tym sądzicie?
Dodam, że próba odbioru MUX-8 z Kisielic (kanał 8, polaryzacja H) przy użyciu dipola prostego również nie powiodła się. Czyli co? Jestem w zasięgu dwóch RTCN-ów i z żadnego nie mogę odebrać MUX-8? Jest gorzej niż w PRL, kiedy to mieliśmy odwrotną sytuację: najpierw był odbiór w pasmach I-III, z którym jakoś sobie ludzie poradzili, a dopiero potem zaczęto uruchamiać nadajniki w pasmach IV-V, co szło z oporami ale i w końcu i w tym paśmie zasięgi zrobiły się z czasem zadowalające.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: DVB-T/S »

Jaki jest problem z długością anteny? Będzie ona w czym przeszkadzać? 150 cm to nie jest jakaś długa antena.
Hirschman nie kosztuje kilkaset zł a kilkadziesiąt.
Ostatnio zmieniony 30 marca 2019, o 22:10 przez DVB-T/S, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
kaem3
Posty: 287
Rejestracja: 6 września 2010, o 21:39
Miejscowość: Starogard Gd.
Odbiornik: Philips 32PFS6855/12
Instalacja antenowa: Dipol prosty w oknie, 3 piętro. Brak odbioru MUX-8.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kisielice (61 km)

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: kaem3 »

Tak, masz rację. Później sprawdziłem cenę i można już ją mieć za jakieś 70 zł plus wysyłka. Więc może kiedyś...

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

Do anten "combo" zalicza się anteny,które nie wymagają zwrotnicy pasmowej.
Tutaj mamy kombinację dwóch anten na wspólnym nośniku połączonych zwrotnicą.
Antena UHF nie budzi zastrzeżeń.
Antena VHF to taka kaleka,którą obcięto z przodu i tyłu,pozostawiając na pokaz bierny element dopasowujący.
Bierny element dopasowujący służy tylko do kompletnej anteny i nie bierze udziału w zysku anteny.Pozostawienie go pogarsza tylko jakość odbioru.
Biorąc pod uwagę jego szerokopasmowość, to w dolnym paśmie VHF jego zysk wyniesie ok minus 1 dB

Wielu użytkowników miało problemy z odbiorem VHF z tym bublowatym wynalazkiem.
Niektórym udał odbiór VHF po wymianie zwrotnicy i usunięciu tego biernego elementu

O niebo lepszy byłby log 6-60 H/V

Gdyby były takie jak piszesz prymitywne antenki jak za PRL-u,to o wiele mniej byłoby problemów z odbiorem.
Takie antenki były produkowane na licencji,bądź odwzorowywane na dawniejszym największym potentacie "Hirschmann".
Od tamtego czasu antenki się nie zmieniły.
Problemem jest jedynie zakup z bogatego asortymentu,właściwego do swojej lokalizacji.

Awatar użytkownika
kaem3
Posty: 287
Rejestracja: 6 września 2010, o 21:39
Miejscowość: Starogard Gd.
Odbiornik: Philips 32PFS6855/12
Instalacja antenowa: Dipol prosty w oknie, 3 piętro. Brak odbioru MUX-8.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kisielice (61 km)

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: kaem3 »

Jeśli to combo nie będzie odbierać MUX-8 to dokupię Fesę 309, a combo zostawię sobie do UHF (1,2,3).

meteor
Posty: 18
Rejestracja: 30 grudnia 2018, o 20:54
Miejscowość: Limanowa
Odbiornik: Tuner Cabletech, Wiwa HD 80
Instalacja antenowa: Antena, Barczak 6LOG HV 12 i Polkat ATV16/21-60. Wzmacniacz Polkat WA9
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Przechyba

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: meteor »

Nie wiem skąd taka opinia anten z PRL Składałem i montowałem wiele anten firm Telmor, Polkat były bardzo solidnie zrobione naprawdę doskonałej jakości, ich montaż to dosłownie przyjemność, parametry zaś nie były wzięte z sufitu tylko pomiarów tych anten. Fakt tej jakości nie miały anteny spółdzielni z Krakowa ale i tak na głowę parametrami i jakościa biły wiele współczesnych. Były też na lokalnych rynkach anteny prywatnych producentów ale tych unikałem i mogę się wypowiadać co do jakości. Sam nie wiedziałem że w nas będą nadawali na VHF i skasowałem 3 anteny Polkatu na kanały 6-7 OIRT (to obecnie mniej więcej kanały 7-8 CCIR) oprócz puszek mimo około 40 lat były w bardzo dobrym stanie. Oczywiście żałuję o u nas MUX-8 to kanał 7.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: DVB-T/S »

Może kiedyś Telmor coś sensownego produkował. Teraz to jedynie badziewie które wymieniam na anteny.

Awatar użytkownika
kaem3
Posty: 287
Rejestracja: 6 września 2010, o 21:39
Miejscowość: Starogard Gd.
Odbiornik: Philips 32PFS6855/12
Instalacja antenowa: Dipol prosty w oknie, 3 piętro. Brak odbioru MUX-8.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kisielice (61 km)

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: kaem3 »

Nie miałem na myśli, że anteny w PRL były kiepskiej jakości, tylko że były to podstawowe modele z niewielką liczbą elementów (wszyscy takie mieli, takie same) i dawały radę w analogu pasmach I-III (czysty obraz bez śladu "śniegu"), a teraz mamy MUX-8 w paśmie III i nagle są problemy, bo telewizor nawet nie chce zaprogramować kanałów, nawet nie chce się zatrzymać u mnie na kanale 6 (pomimo dostatecznej mocy 20 kW). Jeśli 30-40 lat temu były problemy z odbiorem, to właśnie w pasmach IV-V, ale nie w I-III gdzie nadawano TVP1 z zasięgiem NAPRAWDĘ 90% powierzchni kraju, a nie jak teraz, że z byle powodu odbioru brak już 50 km od nadajnika w prawie płaskim terenie.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: DVB-T/S »

Teraz są jakieś chore wyliczenia że moc 10x mniejsza wystarczy niż ta w analogu. To jest zgodne z prawdą ale ilość zakłóceń powoduje ze tak małe moce są "zagłuszane" przez nie.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: K63 »

kaem3 pisze: 31 marca 2019, o 19:01 pomimo dostatecznej mocy 20 kW
Nie sugeruj się mocami maksymalnymi. Twoja lokalizacja to chyba Starogard Gdański. Sprawdź jakie masz wytłumienia w swoim kierunku z Chwaszczyna (ok. 170-180°) ...
Obrazek
... i z Kisielic (ok. 310°).
Obrazek
Zatem w pierwszym przypadku masz ERP ok. 8 kW , a w drugim ok. 3 kW.
Na dobrą sprawę "twoim" nadajnikiem jest Szymbark, który masz najbliżej i nadaje niemal bez tłumienia ok. 7 kW.
Tak wygląda teoria, która w praktyce może nie znaleźć potwierdzenia.

meteor
Posty: 18
Rejestracja: 30 grudnia 2018, o 20:54
Miejscowość: Limanowa
Odbiornik: Tuner Cabletech, Wiwa HD 80
Instalacja antenowa: Antena, Barczak 6LOG HV 12 i Polkat ATV16/21-60. Wzmacniacz Polkat WA9
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Przechyba

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: meteor »

Co do mocy nadajników MUX 8 absolutnie zgadzam się są o wiele za małe i też mam problem z odbiorem na tym paśmie. Kolega miał podobnie ale że nie zezłomował starej anteny ATV6-7/12 to w końcu ja zamontował i odbiór ma bardzo dobry. Wystarczy zapytać krótkofalowców o zasiegi, na pasmie 2m a 70cm są podobne przy takich samych mocach. Dlatego, przynajmniej ja tak uważam moce nadajników VHF nie powinny być mniejsze niż około 1/3 UHF aby zasieg był podobny.

Awatar użytkownika
kaem3
Posty: 287
Rejestracja: 6 września 2010, o 21:39
Miejscowość: Starogard Gd.
Odbiornik: Philips 32PFS6855/12
Instalacja antenowa: Dipol prosty w oknie, 3 piętro. Brak odbioru MUX-8.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kisielice (61 km)

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: kaem3 »

Czy jeśli kupię Fesę 309, to będę mógł ją podłączyć do zwrotnicy wbudowanej w antenę combo?

edycja

Odpowiedź z tego co widzę jest na nie, ponieważ zwrotnica w antenie combo współpracuje na zaciskach z dipolem VHF, a wejście F ma tylko do UHF. No nic, najwyżej zdemontuję dipol i direktor VHF jeśli nie zdadzą egzaminu.
W Starogardzie anten do odbioru MUX-8 jest bardzo mało. Oddzielne pionowo spolaryzowane anteny na pasmo III widziałem tylko trzy i dość blisko siebie, praktycznie na jednym osiedlu (tak jakby jeden magik je montował po sąsiedzku). Pozostałe anteny, które mogłyby działać, to anteny combo (też tylko kilka sztuk) i przeważnie ze źle spolaryzowanym dipolem VHF (poziomo zamiast pionowo). Antena Telmoru ze wzmacniaczem (pol. H), którą widziałem w pewnym miejscu użyteczności publicznej, odbiera MUX-8 z dużymi zacięciami (ale przynajmniej telewizor się zaprogramował).

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: DVB-T/S »

Jak to combo jest z dipola to tam siedzi najprawdopodobniej taki symetryzator i się nie nada.
Obrazek
Parę zł więcej na allegro są takie fajne zwrotnice.
Obrazek

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

To jakiś śmieszny sumator,a nie żadna zwrotnica pasmowa.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: DVB-T/S »

W środku ma filtry pasmowe więc to zwrotnica. Po co piszesz głupoty skoro tego nawet nie miałeś w ręku i nie przetestowałeś?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

W sumatorze,czyli odwrotnością rozgałęźnika mamy max 4 dB tłumienia,przy tłumieniu zaporowym 17 dB
Przy najprostszej zwrotnicy pasmowej VHF/UHF w paśmie UHF max tłumienie do 1,5 dB VHF ok 1 dB ,przy tłumieniu zaporowym 40 dB.

Zapewne chińczyk może więcej.

Awatar użytkownika
kaem3
Posty: 287
Rejestracja: 6 września 2010, o 21:39
Miejscowość: Starogard Gd.
Odbiornik: Philips 32PFS6855/12
Instalacja antenowa: Dipol prosty w oknie, 3 piętro. Brak odbioru MUX-8.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kisielice (61 km)

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: kaem3 »

Combo przyszło, zainstalowałem i... telewizor wreszcie zaprogramował co trzeba. Programy MUX-8 lekko się zacinają, czasami mocniej, czasami jest nawet brak sygnału, ale tego się spodziewałem. Można więc powiedzieć, że antena zdała egzamin na tyle na ile pozwalają warunki odbioru i jej zysk. Wkrótce dołączy do niej Fesa.
A poziom sygnału dla UHF (MUX-1,2,3) nieco spadł. No ale poprzednia antena miała 8 direktorów, a combo ma tylko 4.
Co do dyskusji o zwrotnicach, to wydaje mi się, że istotna jest nie pasmowość wejść zwrotnicy, lecz tłumienie pomiędzy wejściami - żeby anteny wzajemnie nie pogarszały sobie sygnału.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaka antena do MUX-8?

Post autor: poxipol »

Pasmowość wejść zwrotnicy,bądź podział pasma, a nawet wydzielenie konkretnych kanałów,to podstawowa cecha zwrotnic - bo niby co ma wydzielać.
Jeżeli występuje problem z odb.VHF,podpinamy do niej symetryzator SA I-III i bezpośrednio podpinamy do odbiornika.
Jeżeli odbiór się poprawi,to może wynikać to z niedogodności posiadanego modelu zwrotnicy.

Jako ciekawostka.
Była ( jest ? ) Fesa 9Fa gdzie Hirschmann stosuje interesujący sposób przestrajania pasma częstotliwości za pomocą zaginania aluminiowych pasków,stanowiących zakończenia elementów promieniujących.

Zablokowany