DVB-T w woj. lubuskim

szymon9904
Posty: 123
Rejestracja: 23 lipca 2015, o 14:36
Miejscowość: Żary
Odbiornik: T2: FTE T220 Max, Samsung UE40K5672 | DAB: Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: FTE Diamond (pasywnie) - ok. 17 m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śnieżne Kotły / Wichów / Liberec / Lobau

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: szymon9904 »

3 dni temu dostałem informację o całkowitym braku sygnału na kanale 32 w południowej części Zielonej Góry - Jędrzychów (antena logarytmiczna ustawiona na Wichów). Teoretycznie nie było problemu, bo w tamtym miejscu odbierany jest w dobrej jakości MUX3 ze Śnieżnych Kotłów (k. 49).

Dzisiejszej nocy była konserwacja obiektu przy ul. Ptasiej - w tym i nadajnika doświetlającego MUX3.
Po konserwacji sygnał wrócił i jest stabilny. Czyżby SFN się rozsynchronizował i powodował przez te 3 dni problemy?

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1361
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: DanielK »

Dzisiaj jest niezapowiedziana konserwacja RTCN Żagań/Wichów.

eter
Posty: 1295
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: eter »

No nie dziwne, trzeba przewietrzać nadajniki w taki upał... :lol:

Ikey
Posty: 145
Rejestracja: 12 lutego 2009, o 13:07
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Jemiołów

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: Ikey »

Czyżby uruchamianie k48 ?

Ikey
Posty: 145
Rejestracja: 12 lutego 2009, o 13:07
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Jemiołów

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: Ikey »

Czy panowie z Emitela mogliby przyjrzeć się parametrom SFN na MUX1 k45 Jemiołów-Wichów?
Od kilku tygodni multiplex zaczął przycinać.
Straszny syf ten SFN... Same problemy...

Ikey
Posty: 145
Rejestracja: 12 lutego 2009, o 13:07
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Jemiołów

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: Ikey »

Mux 1 Jemiołów Wichów padł. Jest sygnał, brak strumieni.

szymon9904
Posty: 123
Rejestracja: 23 lipca 2015, o 14:36
Miejscowość: Żary
Odbiornik: T2: FTE T220 Max, Samsung UE40K5672 | DAB: Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: FTE Diamond (pasywnie) - ok. 17 m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śnieżne Kotły / Wichów / Liberec / Lobau

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: szymon9904 »

U mnie (Żary) aktualnie wszystko jest okej, wszystkie kanały z MUX1 normalnie działają :)

Ikey
Posty: 145
Rejestracja: 12 lutego 2009, o 13:07
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Jemiołów

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: Ikey »

Czyli skopana synchronizacja SFN. Jak zwykle.

Ikey
Posty: 145
Rejestracja: 12 lutego 2009, o 13:07
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Jemiołów

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: Ikey »

No to Szymon masz szczęście, że mieszkasz daleko od Jemiołowa. Mój Tv na skutek fatalnej synchronizacji nadajników Wichów i Jemiołów na k 45 pokazuje:
- siła sygnału 94%
- jakość zmienna
- NIT: nieosiągalny
- ONID: 0x0
- TSID: 0x0
- identyfikator sieci: 0x0
- wskaźnik kodu: nieznany
itd..
Listę kanałów wczytuje, brak odbioru.

Problem ten opisany jest tu jako ZERO dB ECHO ISSUE str 41:
https://tech.ebu.ch/docs/tech/tech3327.pdf
i tu:
https://www.gatesair.com/documents/slid ... ations.pdf

Oczywiście kanały 46 Jemiołów oraz 41 Wichów niebędące w sieci SFN odbieram zawsze idealnie.

Panowie z Emitela!
Strefa zero dB echo powinna w przypadku k45 w lubuskim wypadać na południowych stokach Zielonej Góry (na linii Świdnica-Ochla-Drzonków). Tam nachylenie zbocza wału zielonogórskiego jest większe i do Wichowa jest blisko co powoduje, że nikt w tych rejonach nie kieruje anteny na północ na Jemiołów. To rozwiązało by problem. Proszę przeanalizować taką zmianę.

szymon9904
Posty: 123
Rejestracja: 23 lipca 2015, o 14:36
Miejscowość: Żary
Odbiornik: T2: FTE T220 Max, Samsung UE40K5672 | DAB: Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: FTE Diamond (pasywnie) - ok. 17 m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śnieżne Kotły / Wichów / Liberec / Lobau

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: szymon9904 »

W moim przypadku MUX2 z Jemiołowa ma 100% jakości (według telewizora), więc w jakiś sposób oba sygnały w ramach SFN na k. 45 docierają do mojego odbiornika.
W tamtym roku pamiętam dwudniowy problem z MUX3 - SFN z Ptasiej się rozjechał i przez około 2 dni (przy podobnych natężeniach sygnałów Wichów + Ptasia lub Jemiołów + Ptasia - a takie było np. u mojego kolegi na Jędrzychowie) nie było możliwości odbioru. Wtedy pozostawał odbiór ze Śnieżnych Kotłów :)

A co do południowych stoków Zielonej Góry - to ogólnie świetny propagacyjnie teren. Badałem akurat odbiór radia, ale to i tak pozwoliło mi dojść do bardzo ciekawych wniosków..

Ikey
Posty: 145
Rejestracja: 12 lutego 2009, o 13:07
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Jemiołów

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: Ikey »

Oczywiście można odebrać Jemiołów w Żarach, jednak dysproporcja siły sygnałów Wichów-Jemiołów jest u Ciebie ogromna, dlatego nie będziesz miał problemów z SFN. Tym bardziej jak nie jesteś w strefie "0dB".
Kilka km na południe od wału zielonogórskiego praktycznie niemożliwy jest odbiór UHF z Jemiołowa. Dosłownie wszyscy kierują tam anteny na południe. Tam właśnie powinna być ustawiona ta martwa strefa.
Rzuć okiem na mapę biorąc po uwagę, że Wichów np w Przylepie ma wielokrotnie większy sygnał niż Jemiołów w Ochli. Stąd właśnie problemy z SFN w pasie Leśniów-Płoty-Przylep-Zawada-Jany-Zabór.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1361
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: DanielK »

Może wystarczy zmienić antenę, na bardziej kierunkową, typu tri-digit lub inaczej "krokodyl"? Ew. instalatora z profesjonalnym miernikiem?

Ikey
Posty: 145
Rejestracja: 12 lutego 2009, o 13:07
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Jemiołów

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: Ikey »

Może wystarczy nie nadawać na tym samym kanale z dwóch bliskich obiektów?

Ikey
Posty: 145
Rejestracja: 12 lutego 2009, o 13:07
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Jemiołów

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: Ikey »

Ok, taki żart. Daniel dziękuję za radę, wiem że można zawsze coś poprawić, znam się na tym i zajmuję się systemami antenowymi od lat.
Ale nie o to tu chodzi. Najbardziej irytujące jest to, że konsekwencje błędów decyzyjnych (dopuszczenie SFN) i wykonawczych (błędna konfiguracja urządzeń nadawczych) przerzuca się na odbiorców.
Ja sobie poradzę. Piszę w imieniu tysięcy odbiorców, którzy zmuszani są do opłacenia "instalatora z profesjonalnym miernikiem".

bart412
Posty: 47
Rejestracja: 28 września 2010, o 15:59

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: bart412 »

Brak sygnału MUX 1 z nadajników Wichów i Jemiłów od piątkowego popołudnia

szymon9904
Posty: 123
Rejestracja: 23 lipca 2015, o 14:36
Miejscowość: Żary
Odbiornik: T2: FTE T220 Max, Samsung UE40K5672 | DAB: Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: FTE Diamond (pasywnie) - ok. 17 m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śnieżne Kotły / Wichów / Liberec / Lobau

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: szymon9904 »

U mnie w Żarach wszystko działa. Albo coś u Ciebie z anteną, no albo SFN znowu się rozjechał..

EDIT: podejrzałem na mierniku jak to wygląda, wzrósł BER a zmalał SNR. MUX2/3 i 8 w porządku. Tak samo MUX3 ze Śnieżnych - też ok.

adgjm
Posty: 19
Rejestracja: 9 listopada 2009, o 15:42
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Śrem / RTCN Jemiołów

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: adgjm »

U mnie również od piątku brak sygnału na MUX1.

bart412
Posty: 47
Rejestracja: 28 września 2010, o 15:59

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: bart412 »

szymon9904 pisze: 7 kwietnia 2019, o 18:26 U mnie w Żarach wszystko działa. Albo coś u Ciebie z anteną, no albo SFN znowu się rozjechał..

EDIT: podejrzałem na mierniku jak to wygląda, wzrósł BER a zmalał SNR. MUX2/3 i 8 w porządku. Tak samo MUX3 ze Śnieżnych - też ok.
Mam anteny połączone zwrotnicą. UHF jedna na Jemiołów, druga do tropo na Liberec, ale bez problemu łapie Wichów (mux 2 śmiga bez zacięcia, w czasie konserwacji Jemiołowa Mux 1 też daje się odebrać z lekko skaczącą jakością) także coś z nadajnikami. Sprawdzałem Jemiołów na innej antenie i też brak.

szymon9904
Posty: 123
Rejestracja: 23 lipca 2015, o 14:36
Miejscowość: Żary
Odbiornik: T2: FTE T220 Max, Samsung UE40K5672 | DAB: Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: FTE Diamond (pasywnie) - ok. 17 m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śnieżne Kotły / Wichów / Liberec / Lobau

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: szymon9904 »

Generalnie widać, że jest jakieś obniżenie sygnału. U mnie zapas sygnału jest na tyle duży, że nie zauważyłem żadnych artefaktów na ekranie ani nic. Dopiero miernik stwierdził, że jest słabiej niż zawsze. Przy czym tak jak mówię - inne multipleksy (w tym te niemieckie, czeskie, L1 z Rząsin) odbierają dobrze. Kanał 32 w SFN okej, a także MUX2 na kanałach 41 i 46.

A nie masz możliwości odbioru MUX1 ze Śnieżnych Kotłów?

bart412
Posty: 47
Rejestracja: 28 września 2010, o 15:59

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: bart412 »

szymon9904 pisze: 7 kwietnia 2019, o 20:44 Generalnie widać, że jest jakieś obniżenie sygnału. U mnie zapas sygnału jest na tyle duży, że nie zauważyłem żadnych artefaktów na ekranie ani nic. Dopiero miernik stwierdził, że jest słabiej niż zawsze. Przy czym tak jak mówię - inne multipleksy (w tym te niemieckie, czeskie, L1 z Rząsin) odbierają dobrze. Kanał 32 w SFN okej, a także MUX2 na kanałach 41 i 46.

A nie masz możliwości odbioru MUX1 ze Śnieżnych Kotłów?
Ja to bardziej środek województwa. Okolice Rzepin, Torzym, do Śnieżnych mam 165 km. Antena Tri Digit + LNA 177 zasilane 5v z dekodera. Łapie sygnał od wieczora i do rana. Na kanale 35 najlepiej. Przy tropo dolatuje MUX L1 i Liberec k43 i 52, przy większym 26 i 31. Bokiem odbieram stale jeden mux niemiecki. Zastanawiam się nad zmianą na ATX 91 ze wzmacniaczem liniowym 5V, albo układ synfazowy dwóch anten logarytmicznych emme esse o stałym wzmocnieniu 15 db + wzmacniacz liniowy

Zablokowany