Antena 75 km od nadajnika

Maximus Magnus
Posty: 14
Rejestracja: 28 września 2015, o 13:37

Antena 75 km od nadajnika

Post autor: Maximus Magnus »

Witam. Mój problem z odbiorem DVB-T jest taki, że ostatnio, okresowo spada lub zanika mi sygnał na kanałach nadawanych z MUX 2 i 3. Sygnał z MUX 1 i MUX 8 jest wtedy dobry. Mam antenę typu combo, a dokładnie OLYMPIA BX1000 COMBO https://www.eltrox.pl/antena-dvb-t-1000 ... eagle.html z przedwzmacniaczem antenowym APL-109e (wzmocnienie 26-28dB dla DVB-T).
Sygnał odbieram z dwóch nadajników: MUX 1-3 (kanały 25, 57, 39 wszystkie polaryzacja pozioma) Płock (raczej Sierpc) / Rachocin, do którego mam z Kutna, gdzie mieszkam w linii prostej 75 km, a MUX 8 (kanał 25 polaryzacja pionowa) Płock / Radziwie odległość 38 km. Dodatkowo korzystam z anteny radiowej również ze wzmacniaczem (18 dB). Całość jest spięta zwrotnicą RTV Z2R Badmor i zasilana zasilaczem 12 V.
Czy takie objawy to za małe wzmocnienie dla MUX 2 i 3? Dziwne jednak, że działają kanały z MUX 1 i MUX 8 (ten nadajnik jest co prawda bliżej).
Czy może sygnał jest za bardzo wzmocniony i w ten sposób przesterowany?
Niestety nie mam fizycznie możliwości przestawienia anteny na kierunek Łódź, a do tamtych nadajników miałbym bliżej ok. 60 km.
To co zaobserwowałem w dniu wczorajszym, gdy warunki atmosferyczne zmieniały się to, że gdy popołudniu kiedy padał deszcz i niebo było zachmurzone sygnał na wszystkich MUX był stabilny, natomiast już wieczorem, gdy pogoda zaczęła się poprawiać znowu zaczęły się problemy z MUX 2 i 3. Dziś rano, gdy pogoda była w miarę dobra znowu wszystko było w miarę dobrze, ale sygnał na MUX 2 i 3 jest "skaczący". Poziom sygnału skacze od 50 do 98 %. W chwili obecnej najbardziej stabilny sygnał jest na MUX 1 i 8.

Dodatkowo w mojej lokalizacji w odległości 1 km są nadajniki BTS z T-Mobile, Play i Orange LTE800. Antena wg danych posiada filtr LTE, ale nie wiem czy on wystarcza?

Czy zwrotnica może mieć wpływ na spadek sygnału? Zwrotnicę, którą mogłem wykorzystać dla zsumowania sygnałów z jednej anteny z polaryzacjami V i H oraz anteny radiowej była wg podpowiedzi z innego forum Zwrotnica RTV Z2R Badmor.

Parametry techniczne:

zakres pracy: 47 - 860 MHz
obudowa z tworzywa
ilość wejść: 2

radio - kanały 3-5 (UKF)

telewizja - kanały 6-60 (VHF, UHF)

ilość wyjść: 1
możliwość zasilenia przedwzamcniacza w antenie
produkt polski - Badmor

Przed zastosowaniem tej zwrotnicy sygnał był bardziej stabilny. Nie chciałbym jednak stracić radia.

Będę wdzięczny za sugestie. Pozdrawiam.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena 75 km od nadajnika

Post autor: poxipol »

Według opisu posiadasz trzy niezależne anteny,dwie zwrotnice antenowe,
przedwzmacniacz antenowy-liniowy 5-60
przedwzmacniacz do fm ?

Pomijając absurdalny opis parametrów anteny-tej niby combo,nie wiadomo co do połączenia tych anten użyto ?
-zwrotnica dopuszkowa
-sumator antenowy
Ma to istotne znaczenie !

Jeżeli poziom wzmocnienia z pasma FM i MUX-8 będzie za wysoki,to może skutkować pogorszeniem odbioru na niektórych kanałach pasma UHF.
Przedwzmacniacz liniowy K 5-60 powinien posiadać co najmniej regulację wzmocnienia pasma VHF K 5-12

Jeżeli wychodzi coś nie tak,powinno się zmodyfikować instalację.
Antena UHF
symetryzator antenowy SA IV-V ew.przedwzmacniacz K 21-60
Antena VHF
symetryzator antenowy SA I-III ew.przedwzmacniacz K 5-12
Antena UKF FM
symetryzator antenowy SA I-III
Do anten FM bardziej daje się tłumiki antenowe,aby ograniczyć zakłócenia z odległych nadajników.
Dobór przedwzmacniaczy uzależniony jest od uzyskania parametrów w trybie pasywnym-z symetryzatorami.

Jeżeli uzyskamy odpowiednie parametry trzech pasm odbioru,wtedy podpinamy zwrotnicę pasmową ZW FM/III/IV-V

Maximus Magnus
Posty: 14
Rejestracja: 28 września 2015, o 13:37

Re: Antena 75 km od nadajnika

Post autor: Maximus Magnus »

Oczywiście bardzo dziękuję za odpowiedź, ale najzwyczajniej w świecie uszkodzony był zasilacz. Jak do tej pory na tej "niby-antenie combo", która na marginesie musi być combo skoro odbieram polaryzacje V i H odbierałem bardzo dobrze wszystkie MUX. Nie pamiętałem jednak , że zasilacz może mieć aż tak kluczowe znaczenie, bo już kiedyś mi nawalił. Po prostu od niedawna dołożyłem JEDYNĄ w swojej instalacji zwrotnicę (druga możliwe, że jest w antenie, ale widać, że działa OK) i myślałem, że TU jest problem z odbiorem.
Generalnie stosunek ceny do jakości tej anteny uważam za bardzo dobry i polecałbym ją tym, którzy nie chcą obwieszać domu antenami i nie mają możliwości odbioru wszystkich MUX w jednej polaryzacji poziomej.

Pozdrawiam.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena 75 km od nadajnika

Post autor: poxipol »

Trochę to dziwne.
Zasilacz przy załamaniu pogody tracił sprawność,a przy ładnej pogodzie ją tracił.
Uszkodzony zasilacz powoduje znaczny spadek sygnału i pewnie dołożenie przedwzmacniacza jest zbędne.
Jednakże dołożenie dodatkowej zwrotnicy powoduje dwukrotny wzrost tłumienia,a wystarczyła by jedna zwrotnica na wszystko.

To że antena ma możliwość przestawiania polaryzacji,nie oznacza że jest combo.
W tym przypadku jest to antena tzw,kombinowana w połączeniu dwóch anten zwrotnicą.
Równie dobrze można wydłużyć nośnik i dołożyć FM i wyjdzie potrójny tandem.
Combo to można nazwać anteny,które posiadają wspólny dipol,względnie wspólny tor zasilający dowolnych dipoli na różne częstotliwości w niezależnych polaryzacjach.

Sprawa samej anteny.
Do typowego krokodyla UHF nie można mieć zastrzeżeń.
Natomiast sposób zmian polaryzacji anteny VHF,budzi zastrzeżenia.
Obrazek
Jest tu karygodne niedociągnięcie producenta,w tym inny sposób montażu jej w pol.V
Jaka jest tu fuszerka,oceńcie sami.
Ma to duży wpływ na parametry odbioru VHF.

Maximus Magnus
Posty: 14
Rejestracja: 28 września 2015, o 13:37

Re: Antena 75 km od nadajnika

Post autor: Maximus Magnus »

Nie jestem, aż takim znawcą tematu, ale jak na razie u mnie wszystko po wymianie zasilacza działa OK. Myślę jednak, że duże znaczenie dla poprawnego działania u mnie na tej antenie MUX 2 odbieranym na kanale 57 (762 MHz) ma sygnał LTE 800. Chyba przydałby się jakiś dobry filtr LTE? Pozdrawiam.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena 75 km od nadajnika

Post autor: poxipol »

Wracając do dołożonej anteny VHF w antenę UHF.
Dla producenta jak widać nie ma znaczenia jaka jest odległość dipola od reflektora w odmiennych polaryzacjach odbioru.
Pomijając prawa fizyki, elementy VHF przy zmianie polaryzacji są rozmieszczane w sposób aby nie kolidowały z elementami anteny UHF.
Niezależnie od odbieranej polaryzacji,odległość pomiędzy reflektorem a dipolem powinna wynosić 180mm ( dot.anten 5-12 )
Przy tej konstrukcji anteny,powinien być jeszcze dodatkowy direktor reflektora,umieszczony pomiędzy dwoma istniejącymi direktorami.
Odległość powinna się wtedy wydłużyć o dodatkowe 120mm.

Sprawa montażu jej w sytuacji gdy VHF mamy w pol.V.
Uchwyt masztowy powinien znajdować się za reflektorem anteny VHF.
Gdy nie ma możliwości innego jego montażu to na dodatkowym poziomym wysięgniku.
Ma to istotny wpływ na stosunek promieniowania głównego do wstecznego,aby nie przekroczył wartości krytycznej poniżej 12 dB.

Jakieś tam Filtry LTE,to poniekąd bajer marketingowy.
Jeżeli nie ma konkretnego uzasadnienia jego zastosowania,to mając go zyskujemy dodatkowe osłabienie sygnału.
Każdy bierny element instalacji powoduje tłumienie sygnału.
Każde nieuzasadnione użycie przedwzmacniacza powoduje wzrost zakłóceń i wnoszenie szumów własnych.
Taki profesjonalny Filtr LTE to około 300zł.
Naturalny Filtr LTE to antena o stosownych parametrach,w zastosowaniu do istniejącej dywidendy cyfrowej.
Typowy krokodyl wyklucza te możliwości

Ostatnio zmienia się tendencja ulepszenia parametrów krokodyli,podobnie jak było w latach 70-tych ubiegłego wieku.
Obrazek

Zablokowany