HEVC=h265 w dvb-t1

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
some83
Posty: 300
Rejestracja: 20 maja 2018, o 23:35
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

HEVC=h265 w dvb-t1

Post autor: some83 »

Chciałbym zaproponować pomysł zezwolenia nadawcom stosowanie kodeka HEVC w DVB-T1.
Nie od razu wszystkie kanały.
  • Tylko np 1 z kanałów pulicznych.
  • Po 1 z kanałów należących do tego samego właściciela: Puls2, tvn7, superPolsat, Tv6.
  • Albo np nocne pasmo powtórkowe w HEVC od 1:00-5:00.
Zawsze można zduplikować tabelkę ID VPidów, i dodać kanały z pustym Vpid.
Np By Telewizory znajdował tvp3 lub puls 2 w wersjie HEVC i H264, przy czym tylko 1 z tych kanałów byłby dostępny.
A te tabelki zostały zmrożone ustaleniami natury urzędniczej.
Dodatkowo do wyboru:
  • jak na Tvp1 i Tvp Info nadają Wiadomości, to 1 z tych kanałów mógłby nadawać HEVC.
  • Albo dać na tvp ABC nocne pasmo powtórkowe w HEVC w ramach zachęcania do posiadania odbiorników w DVB-T2 HEVC.
  • Można by też zezwolić kanałom z Mux8 przejść na HEVC, przynajmniej w niektórych lokaliazcjach, albo Tvp Sport HD w HEVC zrobić (Tym bardziej, że jest kopia w SD )
Odbiorniki FTA dvbt2 HEVC FHD kosztują już około 10h pensji minimalnej czyli to mniej niż niedziela niehandlowa.
Rozmawiałem nawet z anonimowym posłem z parti rządzącej o tym, ale on zastrzegał się, że w tej sprawie jest lakiem.
Ale ogólnie pomysł mu się podobał.

Oczywiście to są warianty techniczne zupełnie niezależne od emitela.
Nie trzeba wszystkich wymienionych wariantów stosować na raz.
A po przełączeniu wszystkich kanałów na HEVC wystarczyłoby przejść na DVB-t2, i wtedy trzebaby poprawić anteny i emitel musiałby wymienić jakiś sprzęt, a tak to wszystko byłoby po stronie nadawców i krritv.



Nie wiem, Ale może ktoś z forum bardziej przekonujący ode mnie mógłby spróbować przekonać KRRiTV by dała na to zielone światło. Po X przekierowaniach nie dostałem od nich odpowiedzi.
Nic technicznie nie stoi by podnieść jakość paru kanałom do HEVC = h265 już teraz w dvb-T1 bez modyfikacji instalacji antenowych.
A finansowo myślę, że to nie jest wielki wydatek, dla kraju, w którym się płaci pensje byłym pierwszym damom. (Bez krytyki tego pomysłu.)

Chciałem, też zaznaczyć, im szybciej TV naziemna przejdzie na HEVC, tym szybciej przejdzie na HEVC tv satelitarna.
Mam wrażnie, że gdyby w Polsce nie było na naziemnej mpeg4, to do tej pory były by na orbicie kanały w mpeg2, z tymże, że byłoby ich mniej i w gorszej jakości.
{Oczywiście nie ma twardego związku między 1 i drugim, ale jednak jakiś jest.}
Ostatnio zmieniony 18 czerwca 2019, o 01:13 przez some83, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: HEVC=h265 w dvb-t1

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Chciałbym zaproponować pomysł zezwolenia nadawcom stosowanie kodeka HEVC w DVB-T1.
Tylko czy nadawcy tego chcą? Czy któryś wystąpił do KRRiT/UKE z takim wnioskiem?
Nic technicznie nie stoi by podnieść jakość paru kanałom do HEVC
HEVC nie gwarantuje "podniesionej" jakości. Pozwala na efektywniejszą kompresję, to fakt, ale nie oznacza to automatycznie lepszej jakości obrazu jeśli zaoszczędzone pasmo przeznaczy się na coś innego. W obecnych emisjach też można by trochę poprawić jakość obrazu np, wyłączając ścieżki audio w MPEG i stosując tylko E-AC3 oraz rezygnując z teletekstu, ale nadawcy uważają, że te usługi są potrzebne ich widzom i zapewne mają rację.
A po przełączeniu wszystkich kanałów na HEVC wystarczyłoby przejść na DVB-t2, i wtedy trzeba by poprawić anteny
Obawiam się, że mylisz skutki z przyczynami.
W związku z koniecznością zwolnienia pasma 700MHz, czyli części pasma wykorzystywanego obecnie przez telewizję naziemną, trzeba będzie "upchnąć" obecne multipleksy w węższym paśmie częstotliwości. Spowoduje to zmianę kanałów, zapewne też wymaganych charakterystyk anten nadawczych, a nawet niektórych lokalizacji stacji nadawczych. Dlatego cześć osób prawdopodobnie będzie musiała zmodyfikować swoje anteny odbiorcze.
Aby dało się odbudować obecny zasięg, trzeba zmienić modulację na DVB-T2. Pozwala ona na większą elastyczność. Skoro i tak trzeba będzie wymienić odbiorniki na obsługujące DVB-T2, wprowadzono też nowy, efektywniejszy sposób kompresji obrazu, HEVC/H.265.
Dzięki temu nie tylko uda się odtworzyć obecną sieć, ale dodatkowo zwiększy się pojemność multipleksów, co pozwoli na przejście wszystkich kanałów na HDTV, a nawet pojawi się możliwość dlaczego rozwoju oferty - trochę miejsca na dodatkowe treści.

Włączenie HEVC w DVB-T wymagałoby przebudowy stacji czołowych, nowe kodery, inna sygnalizacja, no i ten przełącznik, który miałby zmieniać system kompresji gdyby przełączanie miałby być tylko na jakiś czas :shock:
Zamieszanie spowodowane tym, że część osób raz może może oglądać dany kanał, a raz nie, byłoby niesamowite :twisted: , a wytłumaczenie wszystkim, że to taki eksperyment z HEVC, praktycznie niemożliwe. Nadawcy też raczej nie byliby zadowoleni, gdyby część widzów nie mogła oglądać ich kanałów (i reklam).

Cały proces przejścia na DVB-T2/HEVC powinien być planowany w taki sposób, by w jak najmniejszym stopniu wpływać na możliwości odbioru i konieczność ingerencji po stronie widza. Każde wieloetapowe rozwiązanie typu najpierw nowy odbiornik, za jakiś czas nowa antena, dla wielu widzów jest nieakceptowalny (co kilka miesięcy jakiś problem z telewizją naziemną = kupię "kablówkę" lub "satelitę" i będzie spokój).
Widzowie chcą oglądać telewizję, a nie ciągle coś zmieniać. Ilość zmian powinna być ograniczona, podobnie jak było z przejściem z telewizji analogowej na cyfrową. Zmieniam, ustawiam, reguluję i mam spokój przez kilka lat.

Takie jest moje zdanie, ale chętnie poczytam jak to widzą inni.

aron_m
Posty: 109
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 15:08
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: Sony HX 850
Instalacja antenowa: Telkom Telmor Digit, balkon 3 piętro budynku, bez widoczności z nadajnikami
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wrocław/Ślęża, Żórawina

Re: HEVC=h265 w dvb-t1

Post autor: aron_m »

ale dodatkowo zwiększy się pojemność multipleksów, co pozwoli na przejście wszystkich kanałów na HDTV
Dlaczego w instytucjach i firmach zajmujących się planowaniem i wdrażaniem technologii i procesów do Naziemnej TV Cyfrowej panuje taki
beton
?

Wprowadzono w 2012 roku NTC na dużym obszarze kraju. Mówiono o lepszej jakości obrazu. Tak, nie skłamano tylko w 1 przypadku - odbiorcy ze starymi TV kineskopowymi rzeczywiście dostali b.dobrą wręcz idealną jakość obrazu. Wszyscy którzy mieli już płaskie TV cyfrowe z matrycami ekranu FULL HD (bo takie były TYLKO dostępne w sklepach i internecie od kilkunastu lat) musieli przełknąć gorzką pigułkę - obraz z NTC nie był i nie jest taki super jak to zachwala się; jest rozmyty i nieostry, barwy są gorsze niż te w źródłach kanałów HD.
Sytuację poprawiła TVP uruchamiając stopniowo na przestrzeni lat od 2012 roku swoje kanały w FULL HD.
I co znów stoimy w tym samym punkcie? Za kilka lat zmiana standardu nadawania - TVP zacznie nadawać w 4K a reszta znów w tyle bo TYLKO w FULL HD?
Proszę mi wskazać sprzedawcę w Polsce , który oferuje telewizory z matrycą FULL HD i tunerem antenowym DVB-T2 oraz kompresją HEVC\H.265
Zapewne być może oferują je jakieś nieznane firmy których produkty są wątpliwej jakości. Wszyscy znani czołowi gracze : SONY, PANASONIC, LG, SAMSUNG mają w swojej ofercie telewizory z matrycami ekranów 4K i tunerami DVB-T2 HEVC\H.265
Więc co? Znów powtórka z rozrywki?
Dlaczego w analogu dało się nadawać b.dobry obraz w systemie PAL D/K TV analogowy kineskopowy miał około 500 linii w ekranie a system nadawania PAL miał 625 lub 525 linii. Więc idealnie obraz na ekranie był ostry i wyraźny.
Zamiast iść do przodu to się cofamy w rozwoju. Dlaczego nie myśleć w przyszłość i wprowadzić czegoś co posłuży na lata?

Awatar użytkownika
sirdaniel
Posty: 235
Rejestracja: 16 maja 2012, o 08:28
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator

Re: HEVC=h265 w dvb-t1

Post autor: sirdaniel »

Ale że jak.. Kto ma odbiornik dvbt-1 z hevc. To nie zadziała razem. Sprawa zamknięta.
Nie ma co porównywać skoku jakościowego z SD analogowego do FHD ze skokiem z FHD do 4k/UHD. Nieuprawnione. Jak by w DVBT2 wszystkie kanały były w FHD.. to bym się cieszył, naprawde. Było by ok. Byle kompresja nie kaszaniła.
Chcesz usprawniać NTC - to dobrze. Usprawmy razem. Lobbuj za wprowadzeniem dvbt-2, hevc, FHD we wszystkich kanałach i kanałów testowych 4k, dźwięku AC3/+ lub AAC a wywalenie bezsensownych powielających się ścieżek audio. Stwórzmy standard nadawania, który nie zestarzeje się zaraz po wprowadzeniu.

some83
Posty: 300
Rejestracja: 20 maja 2018, o 23:35
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

Re: HEVC=h265 w dvb-t1

Post autor: some83 »

Tylko czy nadawcy tego chcą?
Ja rozumiem, że tak im się chce jak palaczowi w parowozie dosypywać więcej węgla do kotła dla szybszej jazdy.

Ale myślę, że byłoby to korzystne także i dla nich podobnie jak szybkie pociągi są korzystne dla maszynistów.
Bo YT w trybie uchodzącym za darmowy i podstawowym daje materiały FHD@25fps @ 4Mbps, FHD@60fps nawet na większym,
nie wspominając o materiałach 4k @ 60fps @ 28Mbps {Niektóre tylko upscale'owane do tej roździelczości dla większego bitrate'u, ale i tak trze było zaopatrzyć się w tv 4k, by móc ten większy bitrate dojrzeć.}
No i tv feed'ując populacji bezjajeczny mainstrym w jakości technicznej dużo niższej niż różnorakiego pokroju ekstremalnie niezależni {opino}twórcy z internetu. [Nie zawsze niezależni finansowo, czasem tylko mentalnie, czy inicjatywą egzekutywną.]
Byłem w szoku jak zauważyłem, że bitrate na kanałach FTA satelitarnych i naziemnych to zaledwie 1Mbps.
Podczas oglądając teledyski z YT, rezygnuje z klipów 720p @2Mbps, a celuje w teledyski 4k.
Nie dziwota, że młodzież siedzi w sieci.
Normalnie myślałem, że nadawcy nadają FTA SD @ 4Mbps, założenie wziąłem z powietrza, no ale po odkryciu bitratu tym bardziej nie mogę patrzeć na FTA SD TV, a słabo patrzało mi się wcześniej.
Przecież to 10 letnie klipy na YT mają 480p @ 1Mpbs, które oglądam z przyjemnością ale jako Lyrics Video.
I dlatego, im szybciej kodek HEVC będzie na naziemnej tym szybciej trafi na satelity i do kablówek.
Włączenie HEVC w DVB-T wymagałoby przebudowy stacji czołowych, nowe kodery, inna sygnalizacja, no i ten przełącznik, który miałby zmieniać system kompresji gdyby przełączanie miałby być tylko na jakiś czas :shock:
Wydaje mi, się, że taka sygnalizacja to nie problem, bo są kanały, jak np. Nikolodeon/MTV, CartoonNetwork/TCM i inne, które czasem współdzielą niektóre częstotliwości innych nie współdzieląc. Taka sygnalizacja kosztuje pewnie tyle co pensja informatyka.
Lub kogoś, kto by wajhę przekładał.
A jeśli chodzi o emitel, to przecież nie ma on nic do tego w jakim kodeku będą przesyłane programy.
A do kablówek i platform jest już od dawna osobny przesył w Postaci FHD i to w przypadku jakiś plaftorm oznaczany jako FTA*.
A stacja czołowa to jedna na 1 kanał, albo nawet nie, a i tak trzeba by ją zmodernizować na potrzeby HEVC t2 w przyszłości.
Zamieszanie spowodowane tym, że część osób raz może może oglądać dany kanał, a raz nie, byłoby niesamowite :twisted: , a wytłumaczenie wszystkim, że to taki eksperyment z HEVC, praktycznie niemożliwe. Nadawcy też raczej nie byliby zadowoleni, gdyby część widzów nie mogła oglądać ich kanałów (i reklam).
Tu w jakieś mierze przyznaje rację.
Ale ja powiedziałem, że nie trzeba by wszystkiego na raz przełączyć, czy nawet połowy kanałów.
Ale np. Nocne pasmo powtórkowe, ale nie na każdym, ale 1 publicznym o niskiej oglądalności, godzina 1 w nocy do 5 w nocy, a w weekendy, to być może 2 w nocy do 5 w nocy.
Część widzów mogłaby nie zauważyć niczego.
I nie na wszystkich kanałach na raz.
I np zamiast na noc wyłączać Tvp ABC, można by zrobić powtórki w HEVC.
Albo jakiś kanał tv publicznej o małej oglądalności, np TVP3 {nie wiem, czy w istocie małą oglądalność ma}, jakby przełączyć w całości na Tvp3 HD 720p @25fps, mogłaby się zwiększyć takiemu kanałowi oglądalnośći.
Można by przełączyć Tvp sport HD na HEVC w Muxie8, tym bardziej, że jest zduplikowany w innym.
Myślę, że te moje pomysły są skromne, i nie robią dużo szumu.
Nie trzeba też wszystkich pomysłów wdrażać na raz w życie, acz tylko 1 z wariantów/wariacji.

A każdy taki wariant to dodatkowa motywacja by klienci w sklepach/reklamach byli informowali, że warto kupić odbiornik HEVC, bo to nie jest odległa pieść przyszłości, a jest to stosowane już teraz.
I platformy cyfrowe też by mogły dostać pomocnego bodźca by przejść szybciej na HEVC.
np jakby rząd dał Tvp Info HD w HEVC z większym bitratem na Satelicie.
TVP Polonie HD HEVC fta.

Domyślam się, że eksperymenty z Tvp3 dopbiero po wyborach.
Ale na orbicie mogłaby tvp FTA Polonia w HEVC HD, czy tvp info HEVC fta trafić na już.
CZy nie wiem, tvp Parlament 4k fta na astrze/hotBirdzie (Mam wrażenie, że na to byłaby stosunkowo łatwa szansa, a to i tak rozbuchałoby jakiś marketing. )


Na koniec chciałbym uzyskać potwierdzenie, że o ile kodek to sprawa nadawców, którzy teoretycznie outsourceować ten problem, na "zewnątrzną stacje czołową" np u emitela.
To zmiana z dvbt1 na dvbt2 jest w całości po stronie emitela.
Mi chodzi o techniczne umiejscowienie problemu.

Kto ma odbiornik dvbt-1 z hevc
drogi sirDaniel, otóż każdy kto ma odbiornik dvbT2 z HEVC, ma odbiornik dvbT1 z HEVC.
Powiem, że np na satelitach są tansmisje dvbS1 w mpeg4, odbierane bez problemu na odbiornikach dvbS2 (nawet na słabszych antenach niż transmiscje dvbS2).
Np. tv trwam mogłaby się w ten sposób przełączyć na Astrze na kodek mpeg4 bez renegocjacji umowy na transponder.
Przy tej przepływności zachowując dokładnie te same pieniądze mogli by na Astrze dać Trwam w HD w dvbS1.

Normalnie widziałem sporo kanałów po rosyjsku w dvbS1 mpeg4 z przepływnościami lepszymi niż Tvp1 HD
Mało tego, obecni posiadacze odbiorników dvbT2 HEVC, nie zauważyli by żadnej zmiany, poza polepszeniem obrazu, pozostali by zostali z audio. Najbardziej co mi się nie podoba, to możliwość istnienia w kraju transmisji jednoczesnych dvbt2 i dvbt1 w okresie przejściowym.
Moim zdaniem wdrożnie kodeka HEVC w dvbT1 w wąskim paśmie byłoby wystarczającym okresem przejściowym.
wywalenie bezsensownych powielających się ścieżek audio
I z całym szacunkiem, ale mam wrażenie, że jakby dali ścieżkę w ac4 to byś sam mógł czasem być za powielającą ścieżką.
Choćbym uważał, że taka ścieżka powinna być w mono, z bardzo niskim bitratem, aby kto mógł wyposażył się w odbiornik ac4 czy co tam lepszego.
rozumiem, że niektóre ścieżki mogą być bezsensowanie, ale ja bym chciał, np by telenowele były nadawane wraz z oryginalną np hiszpańskojęzyczną ścieżką dźwiękową i hiszpańsko języcznymi napisami.
Normalnie, jak sprawdzałem na lokalnych playerach itp, tam co najwyżej da się włączyć ścieżkę czasem angielską, ale już o hiszpańskiej czy innej, to nie spotkałem się z taką możliwością.

Nadawcy też raczej nie byliby zadowoleni, gdyby część widzów nie mogła oglądać ich kanałów (i reklam).
Ale myślę, że nocna widownia niektórych kanałów jest małym promilem ‰.
Dodatkowo widziałem takie sytuacje:
w nocy wróżka na tvn i ta sama wróżka na tvn7 {Nie wiem, czy krriTv nie powinno w takim razie nakazać połączenie tych 2 strumieni w 1 HD}, Podobnie polsat i super polsat z tą samą wróżką w nocy na 1 i drugim kanale.
No nie sądzę, że w tym paśmie problemy byłby zbyt duże, zwłaszcza, że ta sama wróżka byłaby np w tvn w h264, a na tvn7 w h265,
podobnie z polsatem, pulsem2, itp itd.

Gdyby chociaż nadawali 2 wróżki na raz.
Ostatnio zmieniony 18 czerwca 2019, o 01:20 przez some83, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
mclusky
Posty: 33
Rejestracja: 10 lutego 2013, o 03:15
Odbiornik: Phillips 55PUS7303/12
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa / PKiN

Re: HEVC=h265 w dvb-t1

Post autor: mclusky »

Zróbmy chociaż raz coś bez udziwnień. Niech to będzie kompatybilne z resztą tej bliższej Europy czyli DVB-T2 HEVC\H.265. Wyskakiwanie jak Filip z Konopii tak jak w przeszłości z np. z MPEG4 w DVB-T1 czy stereo Nicam sprawi że producenci będą musieli specjalnie na nasz rynek coś robić, a to wszystkim negatywnie odbije się na kieszeni...

some83
Posty: 300
Rejestracja: 20 maja 2018, o 23:35
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

Re: HEVC=h265 w dvb-t1

Post autor: some83 »

sprawi że producenci będą musieli specjalnie na nasz rynek coś robić, a to wszystkim negatywnie odbije się na kieszeni...
Ale nie ma po co specjalnie na nasz rynek robić odbiornikaa dvb-T1 HEVC!!!!!.
Bo przecież każdy odbiornik dvb-T2 HEVC odbierze i HEVC i mpeg4 z dvb-T1/

Takie odbiorniki widziałem po 100zł, czyli poniżej 10h pensji minimalnej.
To jest trochę jakbyś chciał by na nasz rynek odtwarzacze Blu-Ray 4k nie czytały zwykłych płyt Blu-Ray.
Nie ma takich odtwarzaczy Blu-Ray 4k i nikomu do głowy nie przychodzi je robić.


Nawet w tablece wikipedii wyłuszczono, że wszystkie tryby modulacji dvb-t1 są obsługiwane w dvb-t2.
W dvb-s1 też są obecnie nadawane na satelitach kanały w kodeku mpeg4.

Jedyne co by musieli zrobić to ewentualnie dodać funkcję szybkiego rozpoznawania w jakim kodeku jest aktuanie nadawany sygnał.
{Co nie jest trudną zmnianą, po prostu wystarczyłoby by oznacznie kodeka nie byłoby na twardo zapisywane w liście kanałów, a na bierząco zczytywane z muxu i wgranie nowego firmware'u, jeśli już tego w firmware'ze nie ma.}
A i to tylko, pod warunkiem, że chcielibyśmy zastosować wariant nocnych powtórek.


Mam propozycje, bo widzę, że się wypowiadają ludzie kontrujący pomysł.
Co jest zrozumiałe.
Ale może by trzeba przejść z trybu dyskusji, do liczenia głosów.
Więc proponuję, by wśród czytających odezwałyby się krótko osoby chętne.
Lub niechętne.
Za i przeciw:
{A jeśli przeciw to niech się określi z jaką leniwą/sknerowską grupą medialną lub polityczną jest związany....
. 8-) 8-) :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: 8-) 8-) }
  • Natychmiast po wyborach przełączyć Tvp3 na kodek HEVC.
    {Politycy nie pozwolą przed wyborami, bo tam lecą reklamówki wyborcze.}
  • Lub już teraz w nocy na Mux1 mógłby się zgłaszać Tvp APC HEVC z pasmem powtórkowym, czyli w paśmie, gdzie nic nie nadają między 1:00 w nocy a 4:45 rano.
    A Pid z Vpid Tvp ABC w nocy byłby pusty, wtedy żadna lista kanałów by się nie zmieniła osobom totalnie nie zainteresowany.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: HEVC=h265 w dvb-t1

Post autor: dvbtowiec »

Nie ma się co tak podniecać tym pomysłem, nikt na to nie pójdzie, a zwłaszcza nadawcy, bo spora grupa odbiorców nie ma dziś HEVC w swoich odbiornikach i nie rzucą się po zakupy do sklepów, bo ktoś w paśmie nocnym będzie coś w HEVC nadawał.
Wyobrażasz sobie nadawcę który z własnej woli ogranicza sobie zasięg widzów, tym samym zasięg reklamodawców, bo chce promować HEVC?

Dopóki nie zostanie do tego zmuszony przez regulatora, nie zrobi tego, bo to jest biznesowo nieopłacalne.
A regulator nie wprowadzi takiego rozwiązania jakie proponujesz z dnia na dzień, bo rynek w tym nadawcy mu to zbojkotują.
Do tego trzeba miesięcy konsultacji społecznych i decyzji minimum 3 urzędów co daje kolejne miesiące.
Realna szansa na wdrożenie takiego rozwiązania, to okres minimum 2 lat.


Najlepszym rozwiązaniem byłoby uruchomienie na jednej częstotliwości kanałów w HD w dvb-t2 w HEVC, co prędzej czy później się stanie w okresie przejściowym przełączania nadajników.

some83
Posty: 300
Rejestracja: 20 maja 2018, o 23:35
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

Re: HEVC=h265 w dvb-t1

Post autor: some83 »

Zgodzę, się z tym, że nadawcom nie zależy.
Ale obdiorniki HEVC kosztują obecnie poniżej 10h pensji minimalnej, więc nie ma co robić okresów przejściowych tylko przełączyć na szybko należałoby. {Od strony finansowej jest to mniejszy problem niż 1 niedziela niehandlowa.}
Dodatkowo, rozmawiałem z prezesem anonimowej Tv kablowej, to powiedział, wbrew pozorom liczba telewizorów w Polsce w 4k jest dość wysoka, a HEVC HD jest przecież więcej i taniej można dokupić pod telewizor,

Zresztą ludzie mogliby się trochę bardziej rzucić na takie odbiorniki, jeśli by w ustawie było, że np od 75% procentowego nasycenia odbiornikami HEVC nadawcy muszą się przełączyć w 100%.

Ale ponieważ w istocie nadawcom prywatnym nie zależy, to od czego mamy nadawcę publicznego,
Przecież jakby przełączyli coś tam na HEVC mogliby dać np TVP 3 HD HEVC na naziemnej, i wtedy inni nadawcy siłą rynku by się dostosowali.
Rozumiem, że może należałoby zacząć od emisji na orbicie np Tvp Polonia HD HEVC fta, czy tam tvp Historia HD HEVC FTA, lub tvp Kulltura HD HEVC fta i to tak z minimum 2x większym bitratem, niż kiedykolwiek będzie to miało miejsce na naziemnym nadawaniu. {czy inne kanały tvp retransmitowane na Litwie}.
Co dzięki odbiornikom kombo miałoby też przełożenie na ilość odbiorników naziemnych. {Nie wprost i na sztywno, ale jednak.}

Awatar użytkownika
sirdaniel
Posty: 235
Rejestracja: 16 maja 2012, o 08:28
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator

Re: HEVC=h265 w dvb-t1

Post autor: sirdaniel »

Nie no serio.. kolega zafiksował się na temacie nie przyswajając wad "rozwiązania". W końcu od dłuższego czasu są ciężkie upały :mrgreen:

Anonimowy prezes Tv Cablowej nadaje swoje programy w blokowiskach, ewentualnie po IPTV. Taki jego target ma już odpowiednie odbiorniki w większości, ew kwestia dekoderów. Gorzej jest na wsiach i innych w rozproszonych lokalizacjach. No ale jeśli już ktoś ma hevc to ma i dvbt-2 bo bardzo mała ilość odbiorników była sprzedawana tylko z tunerem DVBT-1 a miała możliwości dekodowania plików hevc np z pendrive, był krótki okres przejściowy w ofercie odbiorników. No a skoro znów każdy już sprzedawany TV ma dvbt2 to po co tkwić w starej technologii tylko trzeba korzystać z zalet nowszych. Trzeba ponownie przygotować ofertę ale z głową aby nie było problemu z bitratem jak to niektórzy pamiętają np w skokach narciarskich albo jakością w programach na żywo. Publiczna TV robiła testy 4k, 8k i 16k (gdzie nasze pieniądze??) więc myślę że temat nie jest nowością ani leśnie dziadki nie będą zajmować się takim tematem. Wdrożenie nowego standardu dvbt-2 nie powinno sprawić problemu?

A tymi odbiornikami to tak się nie przejmuj. W takiej Czechii w listopadzie wprowadzają dvbt2, a na teraz maja pokrycie w domostwach ok 43% odpowiednich odbiorników.

some83
Posty: 300
Rejestracja: 20 maja 2018, o 23:35
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

Re: HEVC=h265 w dvb-t1

Post autor: some83 »

Mnie chodzi, o to, że zmniana kodeka na HEVC w DVB-T1 jest tańszym rozwiązaniem dla nadawców.

Bo wystarczy wymienić tylko urządzenia kodujące w jednym miejscu, po jednym na kanał
{Zawsze można skalować w dół z sygnału AVC=h264 FHD np do 720p, czy SD.}

Podczas gdy zmiana z dvbT1 na dvbT2 wymaga zmiany modulatorów po stronie Emitela.
Przy każdym nadajniku, o ile się nie mylę.
A przecież Emitel nie opłaci tego z własnej kieszeni, tylko przeżuci na nadawców.


Ewentualnie myślałbym, żeby jako okres przejściowy przełączać kolajne nadajniki, na nowy standard, a nie zaraz cały kraj.
Na pewno nie ma co nadawać na raz w dwóch standardach.

I właśnie gdyby na początek kodek tylko zmienić, to na kanałach dalej działała by fonia, telegazeta, w której to mogłaby być informacja, gdzie kupić odbiornik na nowy standard.




Możliwe, że się nieźle zafiksowałem.
Jak rosyjskie kanały zmieniły kodek z mpeg2 na mpeg4, pozostawiając ten sam bitrate, roździelczość i transponder dvb-S1. Zresztą Bitrate mieli wyższy niż Tvp1 HD z naziemnej, i mpeg2 wyglądali zdacydowanie gorzej, ale po przełączeniu na nowszy kodek, z pewnością nie wyglądali gorzej niż Tvp1 HD!!!!
A żadne opłaty miesięczne tym stacjom nie skoczyły, no i wtedy bardziej opłacało się oglądać je z satelity niż z YT.
To różnica jakości była niesamowita dla mnie.
Więc domniemuje, że z AVC na HEVC byłoby podobnie, i stąd możliwe, że się zafiksowałem.
A pomysł, nie wydaje mi się drogi.
Gdyż koszt tego pomysłu, za lepszą jakość pewnie wynosiłby DUŻO MNIEJ niż miesięczny rachunek za nadawanie, a pewnie dużo dużo dużo mniej.
Przy czym jest to opłata jednorazowa. {Przynajmniej w okresie gwarancji.}

No i może dzięki zmianie kodeka po stronie nadawców, HEVC mógłby trafić szybciej i na orbitę, i do iptv, w senie do playerów, ipli itp itd

Jak 4fun nadawało w mpeg2 fta na orbicie, nadawali 1 kanał, teraz nadają 3 w mpeg4, i nie wiem, czy coś więcej płacą.
Swoją drogą największa obawa nadawców, to pewnie, że dużo sprzętu HEVC obsługuje YT, i iptv+.
Zresztą co się dziwić, jak taki współczesny niski standard na YT to 4Mbps w FHD i jeśli chodzi o naziemną, to nie wiem, czy sam HEVC im pomoże.

Trochę jak teraz radia internetowe można dostać taniej i w lepszej jakości niż DAB+.
Jak nadawcy będą zwlekać, zamiast ponaglać i przyśpieszać, mogą skończyć jak radio FM, choć póki co mają większe szanse niż FM.
Zresztą Microsoft zwlekał z WindowsXp, no i doczekał się coraz silniejszej konkurencji ze strony iOS, MacOs, Androidów a nawet i Linuxów.



=================
Normalnie:
https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/t ... x#comments

Tvp z prototypem do dynamicznego podmieniania reklam połączenie telewizji i internetu Korbank i Mattebox.

Normalnie, jak widać pieniądze na dynamiczną zmianę kontentu są.
Więc dynamiczna zmiana kodeka nadawania, roździelczości i propocji obrazu to przy tym pikuś.

I pytanie brzmi,
właściwie moja propozycja brzmi:
możeby tak zaczęli w nocy, kiedy jeden kanał kończy nadawanie, np Tvp ABC jakiś inny kanał przełączać do HD, np Tvp3 HD.
Mogliby bitrate dynamicznie zwiększać na kanale Tvp1 HD, albo Tvp Historia.
Ja akurat dość często w nocy po pracy oglądam Tv.
A są kanały, które kończą nadawanie wcześniej niż inne.

Normalnie, ile to sygnalizacja i jej projektowanie kosztuje, a tutaj proszę jaki Kosmos odpicowali!!!!
:-)
PS rozumiem, że to nic w tym nie jest kwestią Emitela.


No i proszę.
Polsat chce uruchomić Polsat Film w ramach pewnie krótkich testów w dvbT2 HEVC = H265 tylko w Poznaniu.
A w Warszawie, Katowicach i Trójmieście Polsat Film poleci w dvbt1 HEVC = H265
Dlaczego, pewnie, boją się, że na parę miesięcy przed wyborami, wyborcy mogli by stracić z odbiorników kanał PolsatNews.
Tak jak mówiłem, zmieniając sam kodek video, można na muxie dvbT1 uzyskać postęp, dać motywacje do zmiany sprzętu jednocześnie zachowując pełną kompatybilność dla części kanałów ze starymi odbiornikami.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: HEVC=h265 w dvb-t1

Post autor: dvbtowiec »

Kolego, to jest na dodatkowym testowym nadajniku robione, bez szkody dla oficjalnie działających MUX'ów. CP może na nim robić co chce, bo to nie jest emisja regularna. Oczywiście że takie rzeczy da się zrobić jak opisujesz, ale nikt tego nie zrobi na oficjalnie działających nadajnikach choćby w godzinach nocnych :) O tym była mowa wyżej.

Zapewne do 2022 roku doczekamy się nie jednych jeszcze testów HEVC w różnych konfiguracjach, ale na specjalnych nadajnikach i częstotliwościach z pozwoleniami tymczasowymi.

some83
Posty: 300
Rejestracja: 20 maja 2018, o 23:35
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

Re: HEVC=h265 w dvb-t1

Post autor: some83 »

dvbtowiec pisze: 5 marca 2020, o 10:34 Oczywiście że takie rzeczy da się zrobić jak opisujesz, ale nikt tego nie zrobi na oficjalnie działających nadajnikach choćby w godzinach nocnych :)
a Ja teraz zaatakuję ten temat od innej Strony:
bo jak mniemam DvbT1 ⊂ DvbT2,
Lub inaczej:
DvbT1 ∈ DvbT2

to Wydaje mi się, że nadawcy prywatni NiE potrzebują urzędniczego zezwolenia na nadawanie w DvbT1,
albo w DvbT2 bardzo bliskim parametrom odbioru DvbT1.
Skoro: DvbT2 to PRAWIE także i DvbT1.

Można używać dokładnie tych samych:
  1. Modulacji,
  2. Okresów ochronnych
  3. Rozmiarów FFT dla OFDM
  4. Rozproszonych kanałów pilotowych.
a Nawet FEC można dać bardzo podobne
(Kodowanie splotowe + Reed-Solomon vs LDPC + BCH)

i w takim Trybie Widz Nie ma potrzeby robić Nic a Nic z Instalacją Antenową :!: !

ja Wiem, wtedy może NiE udać się upchać 1080p FullHD,
ale przecież można upchać 720p.

Proszę Nie traktować mnie jako kogoś kto nawołuje do Regresu.
Tylko jako kogoś kto nawołuje Stacje Prywatne, by nie bolały nad tym,
że TVP pozostało w DvbT1… (moim osobistym zdaniem jest to co najmniej korupcja mentalna, która władzą Kraju Lub TVP wyjdzie na minus).
Zamiast wstrzymywać się z przejściem na DvbT2, można użyć DvbT2 bardzo bardzo kompatybilnego z DvbT1.
Przynajmniej dopóki TVP także nie przejdzie na DvbT2.

Nie chce mi się wierzyć, by Większość Polaków zainteresowanych NTC,
Nie miało odbiorników kompatybilnych z HEVC i DvbT2.
ale Za to jestem w stanie uwierzyć, że Większość Polaków zainteresowana NTC Nie ma poprawionych instalacji antenowych pod DvbT2, i dostosowanych do ciutkę innych Linii (Powierzchni) ekwifazowych, czy o silniejszym sygnale.
i Jestem w stanie uwierzyć, że dopóki doputy odbierają kanały TVP, a nadawców prywatnych już Nie;
to są święcie przekonani, że ich Instalacja Antenowa jest Perfekt, albo wystarczająca,
albo po prostu kanały prywatne słabo nadają…, a i tak ich antena nie da rady odebrać kanałów TVP.

Więc dużo z nich Nie przestawi Anteny ani o jotę.
bo a Nuż stracą odbiór kanałów TVP, a i tak być może Nie uzyskają odbioru Kanałów Prywatnych.
Zresztą możliwe, że w wielu przypadkach samo przestawienie anteny Nic by Nie dało.

Moim zdaniem i tak nadawcy prywatni mogliby się pokusić o odSzyfrowanie co najmniej swoich własnych produkcji na orbicie.
Zwłaszcza jak mówią, że grożą im wielomilionowe straty.

Zaznaczę, że jestem fanem Najnowszych Kodeków Wideo i Audio.
i Nie Mam Nic Przeciw DvbT2, nawet takiej w 2×2 MiMo = Nadawanie/Odbieranie Stereo na Obydwu Polaryzacjach i na 2wóch Antenach osiągając 144Mb/s / MUX.

MaxEvans
Posty: 1185
Rejestracja: 13 listopada 2016, o 09:49
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: LG Flatron M237WDP-PZ ARIVA T75 SKYMASTER STB265 WIWA LITE
Instalacja antenowa: Antena DIPOL 11 Symetryzator Kabel Televes T-100 Plus 5 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: SLR Dąbrowa (22 km) RTCN Zygry (43 km)

Re: HEVC=h265 w dvb-t1

Post autor: MaxEvans »

Zobaczymy jak będzie u mnie 23 maja. Jest jak piszesz wcześniej mux 4 był w polaryzacji V teraz w H a działa jak chce. O niegonwalczył nie będę. Pozostałe muxy jakość i siła po 100 i zobaczymy jak będzie po zmianie.

Awatar użytkownika
MarioPL
Posty: 299
Rejestracja: 15 lutego 2014, o 09:18
Miejscowość: Luboń k.Poznania
Odbiornik: LG 43UP78003LB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem", AE Poznań

Re: HEVC=h265 w dvb-t1

Post autor: MarioPL »

Nie wiem o jakim "robieniu z instalacją" piszcie. U mnie nic nie robiłem, nic nie poprawiałem, wszystko jest tak jak było przy dvb-t, a co najważniejsze wszystko działa idealnie 👍
@giaur500. Nasz kolega @some83, to taki fantasta tego forum 😉
Ostatnio zmieniony 7 maja 2022, o 10:14 przez MarioPL, łącznie zmieniany 1 raz.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: HEVC=h265 w dvb-t1

Post autor: giaur500 »

Pomysł jest naprawdę bardzo głupi. Bardzo, bardzo mało ludzi ma odbiorniki z obsługą hevc, ale bez obsługi dvb-t2. Takich odbiorników nie ma też praktycznie w sprzedaży. Nadając dvb-t z hevc odetniemy od tego sygnału i tak praktycznie wszystkich z odbiornikami dvb-t, a jak kupią odbiornik z hevc to i tak będzie obsługiwał też dvb-t2.

Nie widzę zatem sensu nadawania dvb-t/hevc a jakieś jeszcze fantazje o przełączaniu i nadawaniu a to raz w hevc, a raz nie to chyba dowód na brak kontaktu z rzeczywistością

some83
Posty: 300
Rejestracja: 20 maja 2018, o 23:35
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

Re: HEVC=h265 w dvb-t1

Post autor: some83 »

giaur500 pisze: 7 maja 2022, o 09:30 Pomysł jest naprawdę bardzo głupi. Bardzo, bardzo mało ludzi ma odbiorniki z obsługą hevc, ale bez obsługi dvb-t2. Takich odbiorników nie ma też praktycznie w sprzedaży. Nadając dvb-t z hevc odetniemy od tego sygnału i tak praktycznie wszystkich z odbiornikami dvb-t, a jak kupią odbiornik z hevc to i tak będzie obsługiwał też dvb-t2.

Nie widzę zatem sensu nadawania dvb-t/hevc a jakieś jeszcze fantazje o przełączaniu i nadawaniu a to raz w hevc, a raz nie to chyba dowód na brak kontaktu z rzeczywistością
Ja Teraz NiE o Tym.
Widzę, że zwyczaj szybkiego Czytania zrobił Ci krzywdę w tym przypadku:
some83 pisze: 6 maja 2022, o 17:18 a Ja teraz zaatakuję ten temat od innej Strony:
ale Spoko, to popularne, nie zrozumienie jak przecinki są nie tam gdzie się domniemało.
ale jakby napisało się więcej, to by było:
TLDR

ja Sam pisałem, że uważam, że nie odbiorniki są problemem,
a w wielu przypadkach instalacja antenowa.

ten Kolega Lepiej zrozumiał:
MarioPL pisze: 7 maja 2022, o 09:26 Nie wiem o jakim "robieniu z instalacją" piszcie. U mnie nic nie robiłem, nic nie poprawiałem, wszystko jest tak jak było przy dvb-t, a co najważniejsze wszystko działa idealnie 👍
@giaur500. Nasz kolega @some83, to taki fantasta tego forum 😉
Znaczy miałeś dobrą instalację, jak dla swojego miejsca.
Jeśli ktoś uprzednio odbierał na przysłowiowym kablu i dalej odbiera 100% na kablu, to Nic nie traci.
Pewnie jak ktoś odbierał z Dachu, to w blisko 100% dalej z Dachu odbiera.
Ale nadawcy się boją.
Bo o podziale reklamowego tortu decydują pojedyncze %.
Ja tutaj chciałem dać pomysł by uchronić Nadawców TV przed Totalnym Regresem.
i niepotrzebne proszenie się urzędów o nadawanie w dvbT1

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: HEVC=h265 w dvb-t1

Post autor: giaur500 »

Ale o co ci chodzi? Rzuciłeś pomysł, a ja się do niego odniosłem. Nie napisałeś, że zmieniłeś zdanie i że uważasz ten pomysł jest jednak nietrafiony.

some83
Posty: 300
Rejestracja: 20 maja 2018, o 23:35
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

Re: HEVC=h265 w dvb-t1

Post autor: some83 »

giaur500 pisze: 8 maja 2022, o 11:05 Ale o co ci chodzi?
Grzecznie wyjaśnię.
giaur500 pisze: 8 maja 2022, o 11:05 Nie napisałeś, że zmieniłeś zdanie i że uważasz ten pomysł jest jednak nietrafiony.
Ja jestem fanem najnowszych Kodeków Wideo i Audio.
a nawet i modulacji (2×2 MiMo),
więc nadawanie w starym HEVC jest dla mnie dość nie trafione, ale zawsze to Lepiej niż przestarzałe AVC.
Więc nie tyle uważam pomysł za nie trafiony,
ale też kolega mam wrażenie, nie zrozumiał idei.

a ja już pisałem, co rozumiem, można nie wiedzieć, Bo nie zbieram followersów influenszczeniem się…
że wolę HEVC, VVC niż T2, bo takie ustalony Kodek z NTC przejdzie także Satelity,
które wolę od NTC,
a T2 nijak nie przejdzie na Satelity.
some83 pisze: 7 maja 2022, o 12:11
giaur500 pisze: 7 maja 2022, o 09:30 Pomysł jest naprawdę bardzo głupi
Ja Teraz NiE o Tym.
some83 pisze: 6 maja 2022, o 17:18 a Ja teraz zaatakuję ten temat od innej Strony:
Więc Pisałem już to ze 3 razy.
Jeśli nadawcy będą nadawać w dvbT2 o dokładnie takim samym bitRate jak z dvbT1,
ale w Kodeku HEVC, to prawie NiKT nie będzie musiał poprawiać odbiorczych instalacji antenowych.
a o to Nie trzeba błagać Urzędników by na to raczyli pozwolić.
some83 pisze: 7 maja 2022, o 12:11 ja Sam pisałem, że uważam, że NiE odbiorniki są problemem,
a w wielu przypadkach Instalacja Antenowa.
Może inaczej: Populacja Ma odbiorniki DvbT2 HEVC,
ale Nie Poprawi instalacji antenowej, dopóki im odbiera kanały TVP,
bo a Nuż w trakcie procesu przestawiania anteny kanały TVP im znikną.
a Też Nie wezwą specjalisty, dopóki TVP nie przestawi nadawania.
Bo jakby TVP przestawiło nadawania, to czasem tego specjalistę trzeba byłoby wzywać i płacić mu jeszcze raz.

Oczywiście NiE wszyscy, tylko procenty, spośród tych co mieliby różnicę,
ale Widownie obecnie Liczy się w %.

(Byłoby 1000Kanałów TV to by Liczyło się w ‰)


Podobnie na Satelitach Modulacje S2 wymagają najczęściej Lepszej instalacji antenowej niż S1.
Dlatego Najlepiej z punktu widzenia odbiorcy nadawać w VVC , Av1, Mpeg5 i S1,
a Nie czasem w S2 i Mpeg2.

Podobnie są też modulacje S2 i S2X:
S1: QPSK
S2: 8PSK, 16APSK[e], 32APSK[e]
S2X: 64/128/256APSK

ale te S2X to Najlepiej się nadają do nadawania w krajach okołorównikowych, (Lub dla dosyłów technicznych, by uniemożliwić odbiór z małej anteny zwykłym widzom)
Gdzie do Satelit Blisko, a w niskich modulacjach i w bardzo bliskich Lokalizacjach,
(coś jak fizycznie bezpośrednio pod Satelitą)
to można bez czaszy Satelitarnej uzyskać odbiór.
gdyby nie to, że tam odbiorcy są często dużo biedniejsi,
To raczej komentarz dla Tych, co uważają,
że na Satelitach GeoStacjonarnych jest wystarczająco miejsca na Nadawanie 8K TV w Mpeg4, ale w 256APSK

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: HEVC=h265 w dvb-t1

Post autor: giaur500 »

Re: HEVC=h265 w dvb-t1
Ja jestem fanem najnowszych Kodeków Wideo i Audio.
a nawet i modulacji (2×2 MiMo),
więc nadawanie w starym HEVC jest dla mnie dość nie trafione,
Świetny pomysł. Użyjmy kodeków, których nie odbierze żaden ze sprzętów dostępnych na rynku. Nawet miesiąc temu pewnie pojawił się jakiś kodek, od razu użyć. Że żaden telewizor dostępny w sprzedaży tego nie odbierze, a co tam. Najnowsze kodeki można stosować wtedy, gdy mamy do czynienia z usługą płatną, a nadawca dostarcza tunery do odbioru sygnału, a i tak się nie stosuje najnowszych, bo wymiana tunerów u wszystkich klientów to koszt większy, niż zysk z lepszego kodeka.
Jeśli nadawcy będą nadawać w dvbT2 o dokładnie takim samym bitRate jak z dvbT1,
ale w Kodeku HEVC, to prawie NiKT nie będzie musiał poprawiać odbiorczych instalacji antenowych.
Znowu opowiadasz jakieś kocopoły. Bitrate nic nie ma do konieczności albo nie poprawiania instalacji. Tak samo, jak zawartość muxa. Wpływ ma charakterystyka nadajnika (moc, kierunkowość), kanał na którym nadaje mux (częstotliwość) i parametry nadawania (np modulacja), co ma wpływ na odporność na zakłócenia i może się okazać, że sygnał będzie trudniej odebrać i trzeba lepszej anteny.

Ja osobiście chętniej bym widział mniej programów w muxach (mniejsza pojemność muxa), ale lepsza odporność na zakłócenia, tzn łatwiej odebrać sygnał. To by wnosiło więcej, niż po 5 powtórkowych zapchajdziur, które nadają tylko śmieciowe audycje i i nikt i tak tego nie ogląda.
Ostatnio zmieniony 10 maja 2022, o 09:46 przez giaur500, łącznie zmieniany 2 razy.

Zablokowany