ATSC 3.0 4096 QAM vs DVB-T2 256 QAM

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
reserv19
Posty: 1
Rejestracja: 12 sierpnia 2018, o 02:44
Miejscowość: Wojnicz

ATSC 3.0 4096 QAM vs DVB-T2 256 QAM

Post autor: reserv19 »

Co myślicie o wprowadzanej w USA systemu telewizji naziemnej ATSC 3.0? Dodam że ATSC 3.0 obsługuje modulację do 4096 QAM a DVB-T2 tylko do 256 QAM co daje duży skok przepustowości. Czytałem że technologia była by niemożliwa bez użycia GaN (azotku galu). W Europie może coś się dopiero tworzy typu dvb-t3, skorzystają z technologi radiowych 5G i stworzą nowy standard dvb-t3. Gdyby na multiplex uzyskano pojemność rzędu 1Gb/s to można by śmiało dać wszystkie kanały w UHD 4K.

some83
Posty: 300
Rejestracja: 20 maja 2018, o 23:35
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

Re: ATSC 3.0 4096 QAM vs DVB-T2 256 QAM

Post autor: some83 »

Wierzyć mi się nie chce by to możliwe po powietrzu.
Moja wypowiedź jest z kapelusza trochę, a trochę coś ogólnie wiem.

ATSC (Advanced Television Systems Committee) nie ma słowa Terrestial.
Standard ATSC służy pewnie do transmiscji i przez Satelitę, Kabel i naziemnie, zresztą jak DVB.
{Pewnie podobne takie cudeńska są możliwe w DVB-S2X, tam jest 256APSK}}
USA, to duży kraj, i chcą by pewnie wszyscy byli podłączeni, łącznie z bazami żołnierzy poza stanami.

To można uzyskać pewnie przez kabel, albo w niewielkiej odległości, nie wiem, może np. NYC.
A nawet gdyby serio chcieliby nadawać tak naziemnie, anteny by musiałby być gęsto, i by się nic nie odebrało np. na parterze, tylko na antenach zbiorczych na dachach domów.

Mam wrażenie, że dlatego się posypało DAB+, bo nie zauważyli, że te idealne parametry są osiągalne, tylko na lepszych odbiornikach, antenach, lokalizacjach i na papierze fajnie, ale w praktyce już nie.

Prawdopodobnie jeśli chodzi o satkę, to zamiast 60cm trzeba by używać 90cm120cm i to na bliską satelitę.

Z pewnością wysokie przepływności są osiągalne, ale na bliskie odległości i brak przeszkód, super anteny itp

PS sprawdziłem angielską wiki i tam w haśle: ATSC_standards
W 1 miejscu jest opisane jako naziemne, kablowe i satelitarne, a w drugim, jako tylko naziemne i kablowe.

Zablokowany