3 anteny na maszcie

danmuz
Posty: 87
Rejestracja: 23 grudnia 2013, o 21:48
Miejscowość: Płońsk
Odbiornik: Panasonic TX-58EX780E, Marantz M-CR603
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/PKiN/Raszyn

3 anteny na maszcie

Post autor: danmuz »

Mam 3 anteny na maszcie. Najwyżej ATX-91 pol H, niżej VHF Hirschmann pol H i najniżej 5 elem. FM pol V (na wysięgniku 1m). Jaka powinny być odległości pomiędzy nimi zgodnie ze sztuką ;) ?

Zastanawiam się nad jeszcze jedną anteną FM w pol V na inny kierunek i wtedy w jakiej odległości powinna być od tej pierwszej FM jeśli byłaby zamontowana pod nią ?

Może będzie to FM w pol H więc proszę o wskazówkę jaką odległość zachować jeśli wybrałbym tą opcję ;)

Byczek12345
Posty: 311
Rejestracja: 3 maja 2013, o 23:38
Miejscowość: Nuddd

Re: 3 anteny na maszcie

Post autor: Byczek12345 »

Przyjmuje się pół długości fali, jako minimalną odległość pomiędzy antenami. U Ciebie antena poniżej będzie wyznaczała odległość, bo jest na niższą częstotliwość.
Nie wystarczy pojedynczy dipol pionowy do odbioru FM? Jeżeli umieścisz je na tej samej wysokości, to będą oddziaływać na siebie.
Przy zmianie polaryzacji drugiej anteny FM na poziomą (H), możesz je umieścić na tej samej wysokości.

danmuz
Posty: 87
Rejestracja: 23 grudnia 2013, o 21:48
Miejscowość: Płońsk
Odbiornik: Panasonic TX-58EX780E, Marantz M-CR603
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/PKiN/Raszyn

Re: 3 anteny na maszcie

Post autor: danmuz »

A pół długości fali to ile cm ? ;)
Niestety nie wystarczy 1-elem antena FM...chodzi o odbiór stacji z odległości 60-70 km. Wzmacniacz odpada bo mam kilka stacji u siebie w mieście...

Czyli w pol V muszą być pod sobą w odległości pół fali ?
A w pol H mogę być na tej samej wysokości na maszcie ?

Byczek12345
Posty: 311
Rejestracja: 3 maja 2013, o 23:38
Miejscowość: Nuddd

Re: 3 anteny na maszcie

Post autor: Byczek12345 »

Kalkulator długości fali.
http://sq9jdo.com.pl/_Technika/Kalkulat ... r_f_l.html
W tym wszystkim chodzi o to by wiązki promieniowania anten nie zachodziły na siebie.
Przy różnej polaryzacji oddziaływanie jest minimalne.
Dwie anteny kierunkowe w polaryzacji pionowej możesz umieścić na tej samej wysokości, jeżeli odbiór jest z przeciwnych kierunków (reflektory plecami do siebie).

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: 3 anteny na maszcie

Post autor: K63 »

Obrazek Obrazek

danmuz
Posty: 87
Rejestracja: 23 grudnia 2013, o 21:48
Miejscowość: Płońsk
Odbiornik: Panasonic TX-58EX780E, Marantz M-CR603
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/PKiN/Raszyn

Re: 3 anteny na maszcie

Post autor: danmuz »

Czyli jeśli dobrze rozumiem te dane to pomiędzy UHF a VHF powinna być odległość 1m a pomiędzy VHF a FM - 2m ?

Druga antena FM będzie odbierała z przeciwnego kierunku.
W pol V rozumiem że musi być drugi wysięgnik w bok i może on być na tej samej wysokości co dla pierwszej anteny FM ?

Jeśli zdecyduje się na drugą antenę FM ale w pol H to mogą one być "obok siebie" na jednej wysokości ?

Byczek12345
Posty: 311
Rejestracja: 3 maja 2013, o 23:38
Miejscowość: Nuddd

Re: 3 anteny na maszcie

Post autor: Byczek12345 »

Wszystko zależy od częstotliwości, podałem Ci kalkulator.
Jeśli zdecyduje się na drugą antenę FM ale w pol H to mogą one być "obok siebie" na jednej wysokości ?
Mogą, tak jak pisałem wyżej - plecami do siebie.
Antenę UKF można dać wyżej, zachować odległość pół fali anteny VHF. Radio jest mniej wrażliwe na tego typu zakłócenia.
Jeżeli antena jest blisko jakiegokolwiek elementu metalowego, to zmienia się jej rezystancja i charakterystyka promieniowania.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: 3 anteny na maszcie

Post autor: poxipol »

Anteny FM to II zakres częstotliwości,co wiąże się z dużymi rozmiarami anten,zwłaszcza 5-el
Mocowanie anteny jest w punkcie ciężkości,uniemożliwiając mocowanie ich na tej samej wysokości bez konkretnych wysięgników,mając na uwadze odmienne polaryzacje.
FM to sygnał analogowy,a zatem odbiornik nie posiada korektora błędów,a zawieszenie anteny powinno być bardziej rygorystyczne.

Typowe poglądowe obrazki.
Obrazek
Odbiór FM to ciasno upchane programy z różnych obiektów,o zróżnicowanych polaryzacjach i mocach.
Montując dwie silnie kierunkowe anteny i sumując ich sygnały możemy mieć niezły młyn w odbiorniku.W takim przypadku możemy przekładać kable.
Kiedyś znajomemu zrobiłem taki krzyżak z dwóch anten 5-el na wspólnym nośniku z pol. H/V,gdzie za pomocą obrotnicy mógł sobie buszować w eterze w różnych kierunkach.
Mniej więcej coś takiego.
Obrazek

danmuz
Posty: 87
Rejestracja: 23 grudnia 2013, o 21:48
Miejscowość: Płońsk
Odbiornik: Panasonic TX-58EX780E, Marantz M-CR603
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/PKiN/Raszyn

Re: 3 anteny na maszcie

Post autor: danmuz »

Te obrazki znam ;) widziałem tu na forum.

Anteny FM nie będą sumowane. Będą podłączone do różnych odbiorników. Chodzi mi tylko o to jak mam to wszystko zamontować/rozmieścić na maszcie 10 metrowym zabetonowanym w ziemi.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: 3 anteny na maszcie

Post autor: poxipol »

Przy tej wysokości masztu nie ma co wszystkiego upychać.Wystarczą standardowe odległości.
Dochodzi dodatkowa antena i raczej nie ma tu większej filozofii,czy będzie pracować w pol.H czy V
Przede wszystkim trzeba uwzględnić który kierunek odbioru jest słabszy i na jakiej polaryzacji nam zależy.
Na słabszy kierunek odbioru antena powinna być wyżej- pod VHF.
Odległości od siebie i sposób mocowania anten FM uzależniony jest od ich polaryzacji odbioru.
Trzeba się po prostu konkretnie zdecydować a nie kombinować że z pol H będzie wygodniej.

danmuz
Posty: 87
Rejestracja: 23 grudnia 2013, o 21:48
Miejscowość: Płońsk
Odbiornik: Panasonic TX-58EX780E, Marantz M-CR603
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/PKiN/Raszyn

Re: 3 anteny na maszcie

Post autor: danmuz »

Wybór pomiędzy pol H czy V na drugiej antenie FM to nie "kombinowanie" ;) zwyczajnie zastanawiam się nad obiorem stacji z Rachocina (pol H) lub Żuromina - np. Radio 7 pol V.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: 3 anteny na maszcie

Post autor: poxipol »

A jaki problem zestroić dowolną antenę FM,aby pracowała w dwóch polaryzacjach,bez dodatkowych kosztów.
Dla przykładu antena 5-el
zysk 7 dB
kąt promieniowania 58 stopni
VRV 14 dB
Przy konfiguracji H/V tracimy około 1 dB zysku.
Jedyny problem to wysięgnik z mocnego dielektryka.

danmuz
Posty: 87
Rejestracja: 23 grudnia 2013, o 21:48
Miejscowość: Płońsk
Odbiornik: Panasonic TX-58EX780E, Marantz M-CR603
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/PKiN/Raszyn

Re: 3 anteny na maszcie

Post autor: danmuz »

A jaki wpływ na jakość sygnału dvb-t i fm może mieć wypionowanie samego masztu ? może się zdarzyć, że anteny zamontowane na odchylonym od pionu maszcie dadzą sygnały lepszej jakości ?

Mój maszt ma 3 odciągi. Jedna z tych stalowych lin "przechodzi przez" tył anteny fm - pomiędzy reflektorem a dipolem. Oczywiście nie dotyka samej anteny. Zastanawiam się czy lepiej nie zmienić punktu zamocowania tej liny żeby nie przechodziła przez antenę. Ma to jakiś wpływ na poziom sygnału z anteny fm ?

Zablokowany