Nowe wymagania techniczne dla odbiornika NTC w Polsce (DVB-T2/HEVC/AC-4) od 1.12.2019, a HbbTV 2.0.1 od 1.1.2021

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Byczek12345
Posty: 312
Rejestracja: 3 maja 2013, o 23:38
Miejscowość: Nuddd

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: Byczek12345 »

Może coś przeoczyłem, ale autorzy tego raportu nic nie wspominają o kodeku HEVC, tylko posługują się pojęciem DVB-T2.
To że odbiornik posiada DVB-T2 nie oznacza że ma kodek HEVC, bo może mieć wyłącznie MPEG-4
Nic nie przeoczyłeś @dvbtowiec, mam już w domu jeden odbiornik DVB-T z MPEG-2, wystarczy mi.
A propaganda sprzedaży takich odbiorników była podobna jak teraz - oczyścić magazyny ze starego szmelcu.
Nosiłem się rok temu z zamiarem kupna jakiegoś odbiornika, ale co mam kupić żeby to nie był bubel.
Moim zdaniem w odbiorniku telewizyjnym tuner i dekoder powinien być w formie wymiennego modułu, aby każdy mógł go sobie dostosować do swoich potrzeb. Tak jak w zwykłym komputerze PC.

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

dvbtowiec napisał:
Może coś przeoczyłem, ale autorzy tego raportu nic nie wspominają o kodeku HEVC, tylko posługują się pojęciem DVB-T2.
To że odbiornik posiada DVB-T2 nie oznacza że ma kodek HEVC, bo może mieć wyłącznie MPEG-4, a takich odbiorników było na rynku bardzo dużo w początkowym okresie.
Właśnie też to zauważyłem, że nie ma tam mowy o kodeku HEVC(H.265)("podstawie podstaw" do odbioru teoretycznego przyszłego standardu nadawania NTC w Polsce, gdzie chyba np. HFR nią nie jest), który z tego co chyba wiadomo będzie wykorzystywany jako podstawowy i chyba jedyny kodek obrazu w przyszłym standardzie nadawania naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce w standardzie DVB-T2 - co jest planowane i o czym tu w tym wątku już od jakiegoś czasu trwała i trwa chyba na te tematy rozmowa. Sam znam przykład posiadania dekodera do odbioru NTC z 2014 roku w standardzie DVB-T2 odbierającego sygnał tylko w kodeku H.264(i może wcześniejsze kodeki też)...
Nie wiem czy dobrze kojarzę, ale chyba pierwsze dekodery do odbioru NTC w standardzie DVB-T2 z kodekiem HEVC(H.265) zaczęły pojawiać się na rynku w Polsce w 2016 może 2017 roku...
Być może aktualizacjami dałoby radę "wgrać" dany kodek do urządzenia, które go nie posiada, ale nie wiem bo się na tym nie znam. Nawet jeśli to byłoby to chyba problematyczne dla większości społeczeństwa, które by było w takiej sytuacji...

Byczek12345
Posty: 312
Rejestracja: 3 maja 2013, o 23:38
Miejscowość: Nuddd

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: Byczek12345 »

-Widzę że nie tylko ja mam problem z wklejaniem cytatów-

Dekoder powinien być sprzętowy, programowe dekodery to jest jak naszywanie łaty na dziurę.

some83
Posty: 300
Rejestracja: 20 maja 2018, o 23:35
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: some83 »

To ja wtrącę swoje 3 grosze.
Jeśli chodzi o nasycenie odbiornikami Dvb-T2 Mpeg4 jest pewnie większe niż nasycenie odbiornikami Dvb-t2 HEVC.
Ja bym tam sugerował żadnych okresów przejściowych nie robić.
Ale można by ewentualnie zostawić przejściowo 1 kanał w DvbT2 Mpeg4 z rządowymi teleZakupami na odbiorniki Dvb-T2 HEVC.

Albo większość kanałów przestawić na Dvb-T2 HEVC, i zostawić 2 kanały publiczne w Dvb-T2 Mpeg4.
Skoro niedługo nasycenie odbiornikami Dvb-T2 Mpeg4 miałoby osiągnąć 90%.
To na takich 2 kanałach publicznych byłoby właściwe miejsce na reklamy tunerów Dvb-T2 HEVC.

Zresztą jakby 90% ludzi miałoby odbiorniki Dvb-T2 Mpeg4, to nawet jeśli cała telewizja zostałaby przełączona na Dvb-T2 HEVC to przecież wszyscy Ci ludzie będą mogli zobaczyć: TeleTekst i EPG, a nawet słuchać ścieżek audio.
I w tym TeleTekście mogliby przeczytać numer telefonu pod którym mogliby zamówić odbiornik Dvb-T2 HEVC.

I po paru miesiącach nawet i takie kanały można przełączyć na Dvb-T2 HEVC.

Obecnie odbiorniki Dvb-T2 HEVC kosztują z 10h pensji minimalnej, a na aukcjach widziałem kilkadziesiąt kup teraz używek z Niemiec w cenie 5h pensji minimalnej z hakiem i to wraz z wysyłką.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: K63 »

Połączone siły UKE, KRRiT, MWE Networks i MWE Teleport będą w Szczecinie testować HEVC (h265) i AAC oraz ich kompatybilność z telewizorami i dekoderami.
viewtopic.php?f=35&t=2292&p=232664#p232664

Awatar użytkownika
PrzemekS
Posty: 51
Rejestracja: 16 marca 2018, o 15:10
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: Opticum Sloth Combo Plus
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Śrem/SLR Piątkowo/UE Poznań

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: PrzemekS »

Zastanawia to audio AAC. Tak nadają choćby Czesi, ale nie my. Projekty polskich norm DVB-T2 też nie przewidują AAC a EAC3 i AC4. My zdecydowaliśmy się płacić Dolby Labs, oni Coding Technologies (wiem, wiem, Dolby kupiło przed dekadą Coding Technologies). Po co więc to mieszanie z kodekami?

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »


Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

"Takie tam", trochę w temacie(dla większości forumowiczów być może w większości są to już znane informacje):
https://businessinsider.com.pl/media/tv ... ji/78ep365

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: DanielK »

Powtórzę się jak już poprzednicy wspomnieli:
To że odbiornik posiada DVB-T2 nie oznacza że ma kodek HEVC, bo może mieć wyłącznie MPEG-4
Teraz już POWTARZACZE powtarzają jak leci.
Ogólnie taka organizacja jak ZIPSEE Cyfrowa Polska powinni wiedzieć, że są różnice w kodekach, oraz że oprogramowaniem to zbyt wiele nie zmienią, a nie wspomnieli o tym ani słowem w raporcie. Pytanie dla kogo ten raport jest skierowany :lol:
Można mieć pewność, że tylko telewizory 4K są zgodne z DVB-T2 H265.

Byczek12345
Posty: 312
Rejestracja: 3 maja 2013, o 23:38
Miejscowość: Nuddd

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: Byczek12345 »

Można mieć pewność, że tylko telewizory 4K są zgodne z DVB-T2 H265.
Żadnej pewności nie ma, zrobią tak samo jak przy wprowadzeniu DVB-T - EAC3 i MPEG-4 - było wprowadzone w ostatniej chwili.
W sklepach jest jeszcze cała masa odbiorników dobrych firm tylko ze starym DVB-T, czemu tego nie wycofają ze sprzedaży?

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: JaroslawMroczkowski »

czemu tego nie wycofają ze sprzedaży?
A kto i na jakiej podstawie miałby to zrobić?

mek
Posty: 54
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 13:03
Odbiornik: Samsung D 6500
Instalacja antenowa: telmor digit kompakt bierna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: mek »

Odnośnie telewizorów swego czasu kupiłem telewizor marki SHARP LC-32DH77E w roku 2008 wg. specyfikacji był przygotowany na odbiór dvbt (2K/8K OFDM ) . Jak się okazało jak podałem sygnał dvbt nie działał. Musiałem prosić serwis i przedstawicielstwo we Warszawie żeby to naprawili i w końcu wymienili cała płytę główną . Zawsze jest problem z nowościami :( i w tym przypadku nowa forma nadawania może rodzić problemy po stronie sprzętu oby kupujący nie pozostał sam z problemem :( .

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: DVB-T/S »

Dlatego jest TV satelitarna. W sumie to wychodzi taniej niż wymiana co chwilę TV na spełniający jakieś tam chore normy.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: dvbtowiec »

Taniej? :)
Najtańszy abonament w TV satelitarnej to ok 30zł.
Na cyfrówkę przeszliśmy oficjalnie zdaje się w 2013r.
Jak dobrze pójdzie standard zmienimy koło 2022 a może nawet i 2025r.
Czyli licząc na okrędkę po ok 10 latach mamy koszt abonamentu 3600zł.
W tej cenie można kupić dobrej klasy nowy telewizor, który i tak ulega eksploatacji.
A gdy porównamy to do wymiany samego dekodera (bo głównie tak ogląda się płatną satelitarną), to nawet licząc odbiornik combo, zwraca nam się po roku opłacania abonamentu.

Coś kolega przesadził z tym "taniej" :)

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: Krosnoludek »

Dlatego ja cały czas postulowałem, by nowe telewizoryczy też STB spełniające nową specyfikację oznaczać odpowoednią naklejką, tak jak to uczyniono w innych krajach, a czy dany produkt spełnia czy nie wymogi obarczyć dystrybutora, i jeśli dany produkt oznaczony naklejką w przyszłości nie działałby tak jak powinien wszelka odpowiedzialność spoczywała by na tym dystrybutorze co tak oznaczył tą naklejką i musiałby na swój koszt usunąć usterkę. Pan Jarosław był temu przeciwny.
Kupując telewizor kierowałbym się czy dany model posiada taką naklejkę, a przez to nie będzie problemu z odbiorem NTC w nowym standardzie.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: DVB-T/S »

Najtańszy abonament to 20 zł. Dekoder jest za 1 zł i jak się zepsuje bezpłatnie zostanie wymieniony.

10 lat to 2400 zł. Jak bym miał się męczyć tyle lat oglądaniem zamazanych kwadratów w jakości SD to sorry ale 20 zł wolę wydać i mieć programy w HD.

A kupowanie TV za 3600 to zwykła rozrzutność. Co 2 lata nowy TV za 3600 to po 10 latach daje 36000zł! Tak! Dzisiejsze TV wytrzymują gwarancję :lol:

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: K63 »

DVB-T/S pisze: 11 lipca 2019, o 22:24 Co 2 lata nowy TV za 3600 to po 10 latach daje 36000zł!
Małe sprostowanie - jeżeli nowy co dwa lata, to przez 10 lat będzie ich 5, czyli 18000 zł. Ale to też trochę dużo. ;)

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: Dobrycel »

Jakbym czytał redaktorów niemieckich portali.
Dekoder STB kosztuje w granicach 130 pln. Z Takim dekoderem nawet telewizor bez H265 oraz H266 będzie współpracować (przecież na satelicie też są inne kodowania a mamy obraz). Wszystko robi nas tuner dekoder (bo różnie to ludzie nazywają). Ważne jest aby Telewizor był Full HD, ale nie musi. Takie telewizory powinny byc tanie. Musiałbym na głowe upaść aby kupować nowy telewizor za kilka tysiecy, zamiast przystawki. Owszem, jakbym miał type pieniedzy, że byłbym milionerem, to bym gdzies gdzie potrzebują oddał taki TV i kupił im przystawkę. Sobie bym kupił coś nowego.

Już na początku, jak wchodziła telewizja cyfrowa, czytałem w prasie biadolenie, ze ludzie będą musieli TV wymieniać. Namieszali biednym ludziom w głowach, wydrenowali portfele. Ja kupiłem dekoder STB i cieszyłem się naziemną TV na starym telewizorze. Wszystko działało i nadal działa. Telewizor gdzieś w domu w kącie stoi.

Nie ogłupiajmy ludzi. Jak ktoś nie ma 2000 czy 3600 na nowy TV to bierze stary TV od kogoś za darmo, lub 50 pln ewentualnie za C2H5OH. Kupujemy do tego dekoder i wszystko działa. Wszystko to w granicach 200 pln. Zanim wejdzie DVBT2 minie sporo czasu (kilka lat). Ważne, aby tv miał wejście HDMI, bo może być problem z dostępnością dobrego dekodera z euro (to wyjście szerokie). W takich małych pieniądzach nadal mozna oglądać telewizje. Nie wykluczajmy cyfrowo ludzi, nie mąćmy im w głowach, że trzeba wymieniać TV bo to nieprawda. Nie każdego stać na kupno nowego TV.

Dobra a teraz pytanie o nowy kodek H266
Czy ten kodek ma szanse wejść do naziemnej TV? Nie oczekuje 8K itp. Zwykle HD, tak aby zmieścić jak najwięcej kanałów z czym obecnie jest problem. Nie ukrywam, ze cieszyłbym sie z jakości HD każdego kanału w naziemnej. Życzyłbym sobie (to moje życzenie) aby ten nowy kodek wszedł do DVBT2) jeśli to realne. A Ci co mają nowe TV kupią sobie dekodery i niech nie marudzą. Więcej przepijają w ciągu weekendu, jak dekoder kosztuje.

PS nikogo nie chce obrażać, a stwierdzić fakty, że nie ma potrzeby inwestowania ogromnych pieniędzy w TV jak można dekoder kupić.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: dvbtowiec »

Nowy TV co 2 lata? :roll: Nieźle :D

Co do dekoderów, nie każdy lubi mieć dodatkowe pudełko pod TV, ja np. zaliczam się do takich osób.
Jeśli płatna TV to tylko z modułem CI+, żadnych zewnętrzynych skrzyneczek w moim przypadku.

Co do kodeka, raczej na najbliższą perspektywę nie ma szans. Rozporządzenie z kodekiem H265 przygotowywane było kilka lat.
Nie da się tak na pstryk wprowadzić czegoś nowego, co na rynku się pojawia i nie ma jeszcze zaplecza sprzętowego do tego.

Awatar użytkownika
PrzemekS
Posty: 51
Rejestracja: 16 marca 2018, o 15:10
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: Opticum Sloth Combo Plus
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Śrem/SLR Piątkowo/UE Poznań

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: PrzemekS »

Co do kodeków to ogólna reguła jest taka, że wprowadzenie nowych ma największy sens przy jednoczesnym zwiększeniu rozdzielczości. Tak było w przypadku MPEG-2--->AVC, tak jest w przypadku AVC--->HEVC i tak zapewne będzie w przypadku HEVC--->VVC. Innymi słowy jego wdrożenie będzie miało największy sens w przypadku 4K i 8K, w przypadku niższych rozdzielczości jego przewaga nad HEVC będzie mała.
Nie wspomnę, że kolejne kodeki mają coraz wyższą złożoność algorytmiczną, więc wymagają sprzętu o coraz większej zdolności obliczeniowej.

Zablokowany