Odbiór DVB-T w woj. zachodniopomorskim

aneks
Posty: 3
Rejestracja: 26 lutego 2018, o 08:00
Miejscowość: Międzyzdroje

Re: Odbiór DVB-T w woj. zachodniopomorskim

Post autor: aneks » 1 marca 2018, o 08:31

K63 pisze:Jakich anten używają sąsiedzi?
Także kierunkowe, wyglądają prawie identycznie jak mój model.
K63 pisze:Po pierwsze stosowanie wzmacniacza tak blisko nadajników to potencjalne źródło kłopotów, po drugie LNA-101 nie podejdzie to tego typu anteny. Jakie masz parametry sygnału na poszczególnych mux-ach?
To może tak, po sprawdzeniu jeszcze raz Mux-1 i 2 są odbierane prawidłowo. Brak tylko lub od czasu do czasu pojawi się coś z Mux-3.
Wygląda na to, że tylko pogadać z sąsiadem o rozdzielaczu...

Awatar użytkownika
K63
Posty: 2612
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 + DIPOL 19/21-60 w polar. V, wzm.Telmor WWK-840, rozg. Telmor RDM-2F
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Odbiór DVB-T w woj. zachodniopomorskim

Post autor: K63 » 5 lipca 2019, o 13:04

Testowy Szczeciński Multipleks DVB-T MWE.
W czwartek, 4 lipca br. o godz. 16.00 firma MWE Networks na terenie Szczecina uruchomiła nowy multipleks DVB-T - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Aktualnie dostępne są na nim trzy kanały własne nadawcy Power TV, Nuta.TV i TVR, a w przyszłości testowo na nim udostępniony zostanie kanał Ultra TV 4K.
Multipleks został uruchomiony na kanale nr 39 w paśmie UHF, dzięki czemu odbiór sygnału możliwy jest na każdej antenie naziemnej i w każdym odbiorniku DVB-T. Antena dookólna została zamontowana na maszcie biurowca Pazim, który zlokalizowany jest w centralnej części Szczecina. - Początkowo sygnał będzie nadawany z obniżoną mocą, która zostanie wkrótce zwiększona do docelowych parametrów 1KW ERP - komentuje portalowi Wirtualnemedia.pl Michał Winnicki, właściciel MWE Networks.
Jak informuje nas Michał Winnicki, szczeciński multipleks będzie miał charakter eksperymentalny. - Ma zbadać możliwość uatrakcyjnienia naziemnej telewizji cyfrowej poprzez emisje lokalne oraz emisję programu w jakości 4K - mówi. Na początek w multipleksie MWE Networks pojawiły się trzy kanały własne nadawcy: muzyczne stacje Power TV i Nuta.TV oraz poświęcona stylowi życia telewizja TVR. W późniejszym czasie oferta zostanie rozszerzona o kolejne stacje telewizyjne. Testowo na tym MIX-ie ma zacząć nadawać także kanał Ultra TV 4K (stacja ta jak na razie znajduje się w ofercie sieci kablowych, m.in. Vectry). Firma Michał Winnicki Entertainment pozwolenie na uruchomienie nowego multipleksu otrzymała we wtorek, 2 lipca br. - Niezwłocznie po jego otrzymaniu przystąpiliśmy do montażu nadajnika - zdradza nam szef MWE Networks. - Nadawanie w naziemnej telewizji cyfrowej to ogromny prestiż i nobilitacja dla naszej firmy. Staraliśmy się o to od prawie 6 lat. Spełniło się właśnie jedno z moich największych marzeń - nasze własne kanały telewizyjne są dostępne w Szczecinie we wszystkich sieciach kablowych, platformach satelitarnych oraz w końcu także w naziemnej telewizji cyfrowej - zdradza portalowi Wirtualnemedia.pl Michał Winnicki.
Winnicki nie ujawnia jednak kosztów uruchomienia szczecińskiego multipleksu. - Mogę tylko zdradzić, że antenę i nadajnik kupiliśmy od dystrybutora na własność, co przełoży się na opłacalność w dłuższej perspektywie czasu - informuje nas. - Mamy długofalowe plany związane z DVB-T i DVB-T2 - dodaje. Projekt powstał we współpracy z UKE oraz KRRiT, a część techniczna wspierana jest przez spółkę MWE Teleport (będącą operatorem dolnośląskiego multipleksu DVB-T MUX L4) oraz jej podwykonawców. - Szczecin i okolice będą poligonem doświadczalnym do testów nowych modulacji i form transmisji w naziemnej telewizji cyfrowej. Połączone siły MWE Networks i MWE Teleport mają przetestować wydajność nowych kodeków, takich jak HEVC (h265) i AAC oraz ich kompatybilność z telewizorami i dekoderami - mówi Wirtualnemedia.pl Michał Winnicki. Promocja nowego multipleksu ma ruszyć we wrześniu. - Chcemy wtedy zorganizować dużą kampanię outdoorową, internetową i radiową. Do tego czasu będziemy mieli uruchomioną maksymalną moc nadawania, w pełni zmierzony zasięg, a ludzie wrócą z wakacji do domów i zasiądą przed telewizorami - informuje nas. - Taka sama kampania jest planowana dla MUX L4 na Dolnym Śląsku - zdradza.
https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/m ... e-networks
Cytat przedstawiciela nadawcy z innego forum ...
Potwierdzamy (...) Na początek nadajemy 3 programy: Nuta.TV, Power TV i TVR. Wkrótce zwiększymy moc nadajnika, a tym samym zasięg powinien objąć dużą część województwa zachodniopomorskiego i może nawet lubuskiego.

mihau
Posty: 37
Rejestracja: 1 lutego 2015, o 15:42
Odbiornik: Ferguson Ariva T650i

Re: Odbiór DVB-T w woj. zachodniopomorskim

Post autor: mihau » 11 lipca 2019, o 15:20

Choć zapowiedź zahaczenia zasięgiem o woj. lubuskie przy mocy 1 kW nawet pomimo modulacji QPSK i FEC 1/2 wydaje się niewiarygodna to jednak po sprawdzaniu profilu terenu w dvbtmap.eu dla wybranych miejscowości okazuje się nie takie nierealne. Np. we wsi Stare Dzieduszyce, w gminie Witnica , w powiecie gorzowskim wystarczy zawieszenie anteny na wysokości 5 metrów nad poziomem terenu by na prosta na profilu terenu bez uwzględnienia krzywizny ziemi nie przecinała żadnego wzniesienia. Ponadto w Google Street View zauważyłem anteny siatkowe skierowane najprawdopodobniej na RTCN Szczecin *Kołowo*, a to tylko 3 stopnie różnicy w azymucie względem tej miejscowości.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 2612
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 + DIPOL 19/21-60 w polar. V, wzm.Telmor WWK-840, rozg. Telmor RDM-2F
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Odbiór DVB-T w woj. zachodniopomorskim

Post autor: K63 » 25 marca 2020, o 15:09

Obrazek
Emitel pisze:W nocy z 29 na 30 marca br. (z niedzieli na poniedziałek) dojdzie do zmiany częstotliwości nadawania programów telewizji naziemnej w ramach Multipleksu 1 oraz 4. Zmiany dotyczą wyłącznie obszarów Białogardu i Koszalina.

Zmiana częstotliwości nadawania programów dotyczyć będzie wyłącznie emisji multipleksu pierwszego (MUX-1) oraz multipleksu czwartego (MUX-4) w województwie zachodniopomorskim. Przełączenie nastąpi w nocy z 29 na 30 marca w godzinach 0:00-5:00. Konieczność zmiany częstotliwości nadawania wynika z prowadzonego w Polsce projektu refarmingu pasma 700 MHz. Sygnał zostanie przeniesiony odpowiednio z kanału 45 na 21 (MUX-1) oraz z kanału 40 na 28 (MUX-4).
(...)
W zasięgu emisji MUX-1 z obiektu nadawczego Emitel „RTCN Białogard/Sławoborze” znajdują się gminy: Barwice, Będzino, Białogard, Biesiekierz, Bobolice, Brojce, Brzeźno, Czaplinek, Dobra, Drawsko Pomorskie, Dygowo, Golczewo, Gościno, Gryfice, Grzmiąca, Ińsko, Kamień Pomorski, Karlino, Karnice, Kołobrzeg, Koszalin, Łobez, Manowo, Maszewo, Mielno, Nowogard, Ostrowice, Płoty, Połczyn-Zdrój, Przybiernów, Rąbino, Radowo Małe, Resko, Rewal, Ryman, Siemył, Sławoborze, Świdwin, Świerzno, Świeszyno, Trzebiatów, Tychowo, Ustronie Morskie, Węgorzyno i Złocieniec.
https://www.emitel.pl/aktualnosci/zmian ... pomorskim/

Lukamisza
Posty: 1
Rejestracja: 7 kwietnia 2020, o 09:34
Miejscowość: Kołobrzeg

Re: Odbiór DVB-T w woj. zachodniopomorskim

Post autor: Lukamisza » 7 kwietnia 2020, o 14:08

Witam.
Mam problem z odbiorem kanałów z MUX-1 od czasu zmiany częstotliwości. Żadnego kanału nie chce mi znaleźć. Mieszkam w bloku w Kołobrzegu i mam antenę zbiorczą. Ktoś wie w czym może być problem? Za wszelką pomoc będę wdzięczny.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 579
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Odbiór DVB-T w woj. zachodniopomorskim

Post autor: DanielK » 7 kwietnia 2020, o 14:21

@Lukamisza - zapytaj sąsiadów, czy też ma kłopot. Jeśli tak, to trzeba przestroić wzmacniacz / filtr na instalacji zbiorczej.

dvbtowiec
Posty: 771
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Odbiór DVB-T w woj. zachodniopomorskim

Post autor: dvbtowiec » 7 kwietnia 2020, o 15:50

W antenie zbiorczej nie masz wzmacniacza na całe pasmo UHF, tylko najwyraźniej wzmacniacz kanałowy, lub filtry są nałożone na konkretne kanały.

Trzeba interweniować u zarządcy budynku, lub firmy która opiekuje się instalacją.

Odpowiedz