Nowe wymagania techniczne dla odbiornika NTC w Polsce (DVB-T2/HEVC/AC-4) od 1.12.2019, a HbbTV 2.0.1 od 1.1.2021

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: Dobrycel »

Moduł CI to jest do satelity. Do naziemnej nie ma. Jaki problem miec dodatkowy dekoder? Schowasz gdzies pod stolikiem i nie widać. Kupować nowy TV bo Ci pudełko przeszkadza? Dziwną masz fantazje :)

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: dvbtowiec »

Wiem gdzie stosuje się moduł CI :)
Jestem z tych co mają TV wiszący na ścianie i nie mam żadnego stolika pod.
Nie jestem też fanem posiadania dwóch pilotów.
Nie widzę w tym żadnej fantazji, to kwestia wygody użytkowania i estetyki.
Każdy stosuje rozwiązania jakie mu pasują.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: DVB-T/S »

Też mam jeden pilot do dekodera. Włączam dekoder i włącza się TV, wyłączam dekoder i TV jest na STAND BY.
Nie rozumiem jaki to wielki problem z INNYM pilotem niż tym dedykowanym do TV obsługiwać dekoder?
Jest tylko jeden pilot.

Jak ktoś ma fanaberię że TV wisi na ścianie i brakło pomyślunku aby zrobić tunel w ścianie na kable to będzie szukał pretekstu aby kupić nowy TV który wytrzyma 2 lata :lol:
A podobno polska to biedny kraj.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: dvbtowiec »

Jest mi bardzo miło Panowie i doceniam Waszą troskę o to żebym zmienił zdanie :)
Doceniam również to kolego że wiesz lepiej ode mnie co mam, a czego nie mam w ścianie.
Podziwiam również Twoją wiedze na temat tego co jaki okres czasu wymienia się telewizory.
Przykro mi że Cię rozczaruję, gdyż korzystam z mojego ostatniego telewizora już 6 rok i działa bez zarzutów, a wszyscy moi sąsiedzi, którzy wybrali set top boxy, właśnie po roku, dwóch, trzech latach kupowali kolejne.
Może Tobie się po prostu w tabelce przestawiło co po 2 latach się psuje? :lol:

Muszę Cię rozczarować, argumenty za dekoderem masz kiepskie i jeszcze nieco Twoja wiedza odnośnie częstotliwości wymiany telewizorów jakoś mało wiarygodna. Zatem pozostanę przy swoim :D

A na dokładkę dodam że telewizor to dziś duże centrum multimedialne, którego w dekoderze próżno szukać.
Pozdrowienia dla zwolenników dodatkowych pudełek :)

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: DVB-T/S »

Jesteś wyrocznią! Jeden TV wytrzymał 6 lat to tak od razu jest u wszystkich :shock:

Serwisuję sporo TV i niestety statystyki są bezlitosne. Czy to jakiś NO NAME czy "markowy" LG (LifesGówno) jednakowo pada podświetlanie, uszkadzają się zasilacze czy płyta MAIN.

Tobie 6 lat wytrzymał to się ciesz.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Nowy standard nadawania NTC w Polsce: DVB-T2/HEVC/AC-4

Post autor: Krosnoludek »

Naziemna telewizja nowej generacji coraz bliżej. Czy przez DVB-T2 trzeba będzie wymienić telewizor? Tłumaczymy

Od kilku dni media zasypują nas doniesieniami o nowym standardzie naziemnej telewizji cyfrowej. Jakie da nam korzyści? Czy będziemy musieli wymienić nasze stare telewizory? Kiedy telewizyjna nowinka trafi do Polski? Oto wszystko, co musicie wiedzieć o DVB-T2.

Więcej: http://next.gazeta.pl/next/7,151243,249 ... s=BoxBizMT

Zmieniłem również tytuł wątku na bardziej aktualny

Byczek12345
Posty: 312
Rejestracja: 3 maja 2013, o 23:38
Miejscowość: Nuddd

Re: Nowy standard nadawania NTC w Polsce: DVB-T2/HEVC/AC-4/ HbbTV v.2.0.2

Post autor: Byczek12345 »

Możemy z dużą pewnością powiedzieć, że jeśli klient kupi dziś w sklepie nowy telewizor, to będzie on gotowy na odbiór telewizji w standardzie DVB-T2. Wynika to z faktu, że telewizory sprzedawane w Polsce są zgodne ze standardami europejskimi, a w wielu krajach Europy Zachodniej DVB-T2 już działa
- cytat z powyższego linka.

BZDURA :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

W sklepach jest jeszcze bardzo dużo odbiorników ze starym DVB-T.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Nowy standard nadawania NTC w Polsce: DVB-T2/HEVC/AC-4/ HbbTV v.2.0.2

Post autor: dvbtowiec »

Wszyscy powielają bezmyślnie to magiczne dvb-t2.
W odbiorcach tworzy się przekonanie że jeśli jest dvb-t2 to już będzie działać.
Ciekawe ile w sklepach jest obecnie odbiorników HD, które mają T2 nie posiadając HEVC.


Jeszcze słowo komentarza dla @DVB-T/S - każdy ma doświadczenia w oparciu o branżę w jakiej się porusza. To że serwisujesz sprzęty różnej maści, nie oznacza że każdy taki sam model tego samego producenta zepsuje się u wszystkich po tym samym okresie eksploatacji.
Myślę że na podstawie tak banalnej analogii, każdy serwis dowolnego sprzętu/samochodów itp. mógłby stworzyć analogiczną teorię i w zasadzie niczego nie opłacałoby się kupować ;)

Kolejny raz Cię rozczaruję. Wśród sąsiadów/rodziny mam wiele osób które mają telewizory i wszystkie działają od lat bezawaryjnie.
Sam dysponuję drugim znacznie starszym telewizorem tej samej marki, który działa już ponad 10 lat bez serwisu.
Życzę owocnego serwisowania i zadowolenia Klientów z usług !

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Nowy standard nadawania NTC w Polsce: DVB-T2/HEVC/AC-4/ HbbTV v.2.0.2

Post autor: DVB-T/S »

TV nie psują się! One po okresie gwarancji przestają działać ZGODNIE Z ŻYCZENIEM KLIENTÓW! Za kilka lat TV staje się przestarzały bo jutuby nie działają i trzeba nowy.

Co do serwisowania dużo tego nie ma bo mało kto się decyduje na naprawę.

mek
Posty: 54
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 13:03
Odbiornik: Samsung D 6500
Instalacja antenowa: telmor digit kompakt bierna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: Nowy standard nadawania NTC w Polsce: DVB-T2/HEVC/AC-4/ HbbTV v.2.0.2

Post autor: mek »

Z tym you tube to pelna racja firmy nie za dlugo aktualizuja oprogramowanie tak mialem w samsungu gdzies 5lat i tv smart zrobil sie mniej smart :D

some83
Posty: 300
Rejestracja: 20 maja 2018, o 23:35
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

Re: Nowy standard nadawania NTC w Polsce: DVB-T2/HEVC/AC-4/ HbbTV v.2.0.2

Post autor: some83 »

Mam pytanie, a jakby w odbiornikach, w sensie, przystawkach, settop Boxach DVB-T2 HEVC FullHD zrobić obowiązkowo standard:
Remote Control over HDMI.
Czyli pilot po HDMI, wiele odbiorników także można zawiesić na ścianie.

Mnie nie bardzo obchodzą ludzie z wyglancowanymi ścianami....
...mnie tak moje ściany nie obchodzą.....



Zresztą unia, nakazała ujednolicenie ładowarek do telefonów na USB.
To może coś przedsięwziąć, by nie trzeba było z każdym nowym telewizorem kolejnego pilota kupować.
Choć, wiem, że w tym jest taki problem, że europosłowie, w przeciwieństwie do mnie i reszty plebsu używają telefonu komórkowego do sterowania swoimi smartTv.
Można by nakazać sprzedaż pilotów i telewizorów oddzielnie.
Przecież piloty na podczerwień to nie jest taka rewolucyjna technologia, by trzeba było z każdym nowym tv kolejny szpanerski pilot wypuszczać.
Zresztą mogą nakazać by wszeklie smartTv akzeptowały klawiatury/myszki bluetooth lub inne bezprzewodowe.

Mogę się domyślić, że mogą nakazać wypuszczenie update'u by takie rzeczy były akceptowalne, możliwe.
Lub nakazać prawnie umożliwienie firmom trzecim dokonanie takiego update'u.

Zresztą niektóre takie mogą być kombo z odbiornikiem satelitarnym, i iptv.
A iptv i tak będzie przecież wyglądać lepiej z HEVC = H265 na pokdładzie.


Zresztą nie ma też problemu, by nakazać prawnie, by taka przystawka/settop Box mógł się nauczyć posługiwać oryginalnym pilotem od TV.
Lub piltot do settop Boxa mógł się nauczyć kontrolować także i TV.
Więc Sorry, że użyje formatowania cytatowego jako wyróżnienia/podkreślienia:
W obecnych czasach są bardzo tanie rozwiązania prawne i technologiczne, by nawet tv z przystawką obsługiwało się 1 pilotem:
  1. remote over HDMI - pilot po HDMi
  2. uczący się pilot nabywane osobno do obsługi dwóch urządzeń,
  3. uczący się pilot nabywany wraz z settopBoxem do obsługi dwóch urządzeń,
  4. smarttv uczący się obsługiwania innego pilota.
  5. przystawka ucząca się obługiwania innego pilota od, np TV,
  6. klawiatury/touchpady myszki Bluetooth
  7. klawiatury/touchpady myszki WiFi
  8. klawiatury/touchpady myszki w innych technologiach bezprzewodowych w tym ładowane bezprzewodowo/słonecznie
Przez tanie mam na myśli, rozwiązania, które nie są rewolucyjne, a ich dostępność/cena wynika bardziej z polityki copyRight'owej/ stopy targowania się pracowników/firm niż rzeczywistych kosztów produkcji.
Fakytcznie ich docenianie jest bowiem na poziomie koszów malowania ścian.
Mnie nie bardzo obchodzą ludzie z wyglancowanymi ścianami....
...mnie tak moje ściany nie obchodzą.....

No nie wiem, jak do tego można dopuścić, by nie można było wprowadzać nowszej technologii bo jakiemuś malkontentowi nie chce się używać dwóch pilotów.
Bo ściana u nich 10-20 razy droższa od takiego pilota.
Normalnie albo to przystawka za droga, albo to ściana za droga.
I to najczęście nie będą ludzie z pensją czy emeryturą minimalną.

Kojarze, jak to rozmawiałem, że w Niemczech bardzo konserwatywny rynek, i tam długo nadawali analogowo.
A ja odpowiadam, bo cyfrowe kanały komercyjne były kodowane.
A teraz ledwo nadają w FTA mpeg2 w Niemczech kanały komercyjne, bo komercyjne HD jest zakodowane.
Zresztą nic nie stało na przeszkodzie by naziemnie zakodować w HEVC sygnał HD.
Podobnie Tvp Sport dali w HD w FTA, bo mogli zakodować 4k.

Zresztą tak jak powiedziałem, dla malkontentów można by zostawić z dwa kanały w Dvb-T2 Mpeg4/h264, a pozostałe dać w Dvb-T2 HEVC/h265
Nie widzę, potrzeby by malkontentom zostawiać jakiś okres przejściowy z nadawaniem symultanicznym.
Zresztą zamiast przejściowego nadawania symltanicznego można dać 2x większy bitrate na stałe.


Na zachodzie czasem dają okresy przejściowe, ale dlatego, że kanały w Dvb-t są kodowane, i nie można komuś zabronić korzystać z już wykupionego abonementu na odkodowanie.

A te systemy do kodowania, to od drobiazg. {moduły i karty CAM}
Kosztują czasem tyle ile sprzęt do najnowszego standardu FTA w HD. (Nie licząc abonamentu)
A i jeśli w tym całym kodowaniu się jakaś dziura znajdzie to i tak wymieniają cały sprzęt do dekodowania {Czyli koszty dla klienta droższe niż odbiornik do najnowszej technologii FTA HD, ale spokojnie zamortyzowane na miesiące abonamentu, w który jest wliczony darmowy odbiornik na dzień dobry}

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Nowy standard nadawania NTC w Polsce: DVB-T2/HEVC/AC-4/ HbbTV v.2.0.2

Post autor: K63 »


dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Nowy standard nadawania NTC w Polsce: DVB-T2/HEVC/AC-4/ HbbTV v.2.0.2

Post autor: dvbtowiec »

I znów tylko DVB-T2.

Panowie od cyfryzacji, sam posiadam odbiornik DVB-T2, którego kodek zatrzymał się na MPEG4.

Ciekawi mnie ilu producentów zechce łaskawie "uaktywnić" i rozwiązać problem dostępności DVB-T2 HEVC w kilkuletnich odbiornikach, których czas aktualizacji już dawno minął.

Natomiast tak czy siak, to by było najmniejsze zmartwienie, bo w takich telewizorach wystarczy wówczas przestawić regionalizację sygnału np. na Niemcy i powinno wszystko zaświecić.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Nowy standard nadawania NTC w Polsce: DVB-T2/HEVC/AC-4/ HbbTV v.2.0.2

Post autor: K63 »

Celowo wrzuciłem ten filmik, by pokazać jak fachowcy udzielają mało rzeczowej informacji. Same ogólniki. Nacisk idzie na jakość obrazu i na możliwość emisji większej ilości programów w jakości HD (chociaż nie będzie to obligatoryjne). Ponadto dziwi mnie to przekonanie że producenci zadbają o aktualizację w odbiornikach 3-4 letnich (za 2-3 lata, gdy wejdzie dvb-t2, te odbiorniki będą miały 5-7 lat :!: ).

Awatar użytkownika
sirdaniel
Posty: 235
Rejestracja: 16 maja 2012, o 08:28
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator

Re: Nowy standard nadawania NTC w Polsce: DVB-T2/HEVC/AC-4/ HbbTV v.2.0.2

Post autor: sirdaniel »

No a co miał Pan powiedzieć w telewizji śniadaniowej. Mówił najprościej jak sie da, żeby widz zrozumiał.

Natomiast jedno mnie uderzyło aktualizacja oprogramowania odbiorników do dvbt2.. Czyżby ten pan coś wiedział, że odbiorniki sa sztucznie/programowo ograniczane czy co??? :o

some83
Posty: 300
Rejestracja: 20 maja 2018, o 23:35
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

Re: Nowy standard nadawania NTC w Polsce: DVB-T2/HEVC/AC-4/ HbbTV v.2.0.2

Post autor: some83 »

Tak to pewnie głównie sprzedawcy zapewniają, nawet nie firmy.
Ale patrząc na specyfikacje sprzętową, to o ile się w Telewizorze dysponuje mocnym prockiem, i byśmy w Polsce tak jak w Niemczech zastosowali niższą modulację, to może fizycznie i teoretycznie jest to możliwe.
W Praktyce, może głównie dla jakiś tam Tv Z androidem, albo nawet i nie.
Tym bardziej, że za obsługę kodek'a HEVC by firmy musiały zapłacić, choć, tą opłatę, teoretycznie bardzo teoretycznie mogłoby przejąć państwo, bowiem, wyszłoby państwu taniej takie coś, niż dopłacać ludziom nawet do dekoderów lub setTopBox'ów.

Mogłoby się wydawać, że jakieś Tv z Androidam, mogłby obsłużyć kodek HEVC jako aplikację.
Co nie znaczy, że to się uda, bo jestem w stanie się domyśleć, że mogą być tam jakieś ograniczenia, jeśli nie fizyczne, to trochę sztucznie zrobione, dla większego bezpieczeństwa antywirusowego systemu telewizory jak i użytkownika.

Wydaje mi się, że właśnie najbardziej sprzętowa jest modulacja.
Nie będę się twierdził, ani zarzekał. Tym bardziej, że na ścianach Politechniki widziałem plakat o tranzycjach między softem a hardwarem, więc jeśli chodzi o konkretne Tv to tam może być różnie.


Ale z pewnością, raczej pełnej specyfikacji Dvb-T2 raczej nie spodziewałbym się, by załatwili update'm soft'u.
Zresztą kojarzę języki programowania sprzętu, bo niektóre "sprzętowe" rozwiązania to matryce programowalne.
{Coś może nawet głębszego jak firmware, kojarzę karte PciExpress quad Dvb-S2 lub Dvb-T2, która właśnie jakimś knyfem programistycznym się na niskim poziomie przeprogramowuje między obsługą T2 a S2, i nie, nie jest to przełączanie, bo trwa to dość długo, tam się coś, że tak powiem, wgrywa/przegrywa i trwa to znacznie dłużej niż przełączenie Tv między wbudowaną obsługą satki a naziemną}
Oczywiście nie sądzę, by pogwarancyjny sprzęt chciało się firmom upgrade'ować, chyba, żeby mieli nadzieję, że taki sprzęt będzie bardziej się przegrzewał i szybciej psuł.
{Zresztą zgodnie z teorią, planowania psucia produktu, można założyć, że niektóre firmy tylko po to wypuściły by taki update, by skryć w nim odroczone w czasie uśmiercenie sprzętu.}

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Nowy standard nadawania NTC w Polsce: DVB-T2/HEVC/AC-4/ HbbTV v.2.0.2

Post autor: DVB-T/S »

TV jest aktualizowany przez góra kilka lat od taty premiery, a jak wiadomo na początku jest taki TV droższy niż pod koniec produkcji.

I czemu tak mocno to przeżywacie? Będzie trzeba zmienić TV to się kupi nowy albo dołoży STB.

Już teraz wiadomo że kwestią czasu jest zagrabienie całego pasma na internet.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Nowy standard nadawania NTC w Polsce: DVB-T2/HEVC/AC-4/ HbbTV v.2.0.2

Post autor: K63 »

Wywiad z Andrzejem Kozłowskim, prezesem zarządu Emitel S.A., m.in. na temat czekających nas w najbliższym czasie zmian w zakresie nadawania tv naziemnej.
A.K. Refarming pasma 700 MHz, to proces, którego skala wydaje się niedoszacowana przez decydentów. Dla przykładu w Wielkiej Brytanii, od momentu ustalenia zasad, cały proces przebudowy sieci nadawczej zajął podobnemu do Emitel operatorowi infrastruktury, firmie Arqiva, cztery lata. Od dłuższego czasu sygnalizujemy, że to nie będzie przysłowiowe „przesunięcie wajchy” związane tylko z przełączeniem nadawania na nowe częstotliwości. W istocie refarming oznacza głęboką przebudowę istniejącej infrastruktury oraz (w części lokalizacji) konieczność budowy nowych masztów.

Nie wystarczy wymiana nadajników?
W niektórych miejscach – tak, ale w większości lokalizacji konieczne będą znacznie poważniejsze działania. Zmieni się przecież plan kanałów telewizyjnych, co wymagać będzie nowego radiowego planowania sieci. Nastąpi zagęszczenie kanałów i częstsze wykorzystywania tych samych zakresów w niewielkiej odległości. W wielu przypadkach trzeba będzie dokonać przebudowy istniejących masztów (w tym 300-metrowych obiektów). Znajdujące się na szczycie systemy antenowe ważą ponad 2 tony i mają wysokość do 20 metrów. Instalacja wymaga zazwyczaj wielu tygodni pracy, a niekiedy użycia śmigłowca. Znaczna część nadajników wymagać będzie wymiany, przestrojenia lub wysłania za granicę do producentów, by mogły zostać przystosowane do nowych warunków pracy. Będzie to wszystko operacja „na żywym organizmie”, a każda niedokładność montażu szybko objawi się, jako uszkodzenie i przerwa w nadawaniu.
Ponadto konieczna będzie budowa od kilkunastu do kilkudziesięciu nowych, pełnowymiarowych obiektów nadawczych o wysokości 100 metrów i więcej.

Ile na to wszystko trzeba czasu?
Szacujemy, że zajmie to nam trzy lata. Zatem żeby zdążyć na uzgodniony termin – połowę 2022 r. – w zasadzie już powinniśmy zaczynać.

Czy Emitel nie może podjąć żadnych działań? Takich, co do których jest pewność, że będą konieczne i takie same bez względu na detale refarmingu?
Przygotowujemy się już do procesu zamówień nowego sprzętu. W większości krajów UE proces refarmingu trwa od dłuższego czasu, więc producenci sprzętu oraz firmy serwisowe mają pełne obłożenie i potrzebują planować zamówienia z dużym wyprzedzeniem.
Trudno na tym etapie zrobić coś więcej, bo nie jesteśmy w całym procesie sami. Naszymi partnerami są nadawcy telewizyjni, którzy zanim zwrócą się do Emitela muszą otrzymać od Urzędu Komunikacji Elektronicznej nowe decyzje rezerwacyjne. Przedtem docelowy plan kanałowy musi przejść standardową ścieżkę konsultacyjną. Do tego regulator potrzebuje zaktualizowanego przez rząd krajowego planu zmiany przeznaczenia pasma 700 MHz. To kluczowy dokument, który powinien określić m.in. docelowy standard nadawania oraz liczbę multipleksów. Obecnie mamy tylko nieoficjalne informacje, że przyjęty zostanie standard DVB-T2 i system kodowania HEVC. Żeby proces został rzeczywiście uruchomiony wszyscy uczestnicy potrzebują formalnych wytycznych i decyzji. Bez tego jakiekolwiek inwestycje z naszej strony byłyby nieracjonalne.
(...)
Proces wyłączania emisji analogowych dał Emitelowi okres zwiększonych przychodów z równoległego nadawania sygnału analogowego i cyfrowego. Czy refarming 700 MHz także będzie miał taki efekt?
Tym razem sygnał będzie od razu przełączany – obszar po obszarze – na nowe zakresy i na nowy standard nadawania. Nie jest mi nic wiadomo, żeby istniały plany simulcastu.
(...)
W takim razie wróćmy do szans jakie może wam dać refarming, a właściwie związana z nim zmiana systemu nadawania telewizji naziemnej.
W tym kontekście chciałbym zwrócić uwagę na pewne zjawisko – trend podłączania odbiorników telewizyjnych do internetu. Dużo się mówi o technologii HbbTV czyli telewizji hybrydowej. Wraz z jej rozwojem, platforma telewizji naziemnej staje się realną alternatywą dla innych platform TV, a to oznacza konkretne korzyści biznesowe dla nas i dla nadawców. Jednym z przykładów jest technologia dynamic add instertion (DAI), której wykorzystanie oznacza szansę na zwiększenie wpływów reklamowych.
(...)
Cały wywiad -> https://www.telko.in/zarobic-na-infrast ... kacyjnej,0

maker3
Posty: 49
Rejestracja: 29 kwietnia 2010, o 12:23

Re: DVB-T2 / HEVC / AC-4

Post autor: maker3 »

Dobrycel pisze: 12 lipca 2019, o 16:42 Moduł CI to jest do satelity. Do naziemnej nie ma. Jaki problem miec dodatkowy dekoder? Schowasz gdzies pod stolikiem i nie widać. Kupować nowy TV bo Ci pudełko przeszkadza? Dziwną masz fantazje :)
Moduł CI jest powiązany z jakimś systemem kodowania, a nie źródłem sygnału.
Ten sam moduł może równie dobrze działać z satelitą, kablówką czy telewizją naziemną.
To że Cyfrowy Polsat nie oferuje modułów Irdeto dla telewizji mobilnej to tylko jego decyzja biznesowa.
sirdaniel pisze: 27 lipca 2019, o 01:46 No a co miał Pan powiedzieć w telewizji śniadaniowej. Mówił najprościej jak sie da, żeby widz zrozumiał.

Natomiast jedno mnie uderzyło aktualizacja oprogramowania odbiorników do dvbt2.. Czyżby ten pan coś wiedział, że odbiorniki sa sztucznie/programowo ograniczane czy co??? :o
Kilkuletnich TV dla polski nikt specjalnie nie będzie aktualizować. Kto sprytny ustawi sobie inny kraj w menu, reszta pewnie pójdzie po nowy TV/STB.

Producenci nadal blokują funkcje? 10 lat temu to byłą norma, ale może teraz już nikt tak nie robi?

some83
Posty: 300
Rejestracja: 20 maja 2018, o 23:35
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

Re: Nowy standard nadawania NTC w Polsce: DVB-T2/HEVC/AC-4/ HbbTV v.2.0.2

Post autor: some83 »

to tak tylko wspomnę, że zdaje się Sony musiało sprzedawać w USA smartphone'a z wyłączonym, niedziałającym czytnikiem linii papilarnych.
A rozmaite funkcje programistyczne są wzdrożone w wielu telefonach, ale najpierw prawnicy te funkcje przeglądają i w różnych rynkach je wyłączają by nie było pozwów od firm troli patentowych, takich jak np microSoft z opatentowaną wysoką technologią DoubleClick® podwójnego Kliknięcia.
To nie jest teoria spiskowa, był na mainstream'owym portalu artykuł o tym.

PS
Optuje za HEVC w Dvb-T1, byle szybko, najlepiej już jutro. Pojutrze może być w Dvb-T2

Zablokowany