DAB+ w Polsce

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: eter »

Kto by sobie zawracał obecnie głowę z jakością dźwięku w emisjach naziemnych.
Ma być dużooo....
Skoro w internecie nadaje się streamy Polskiego Radia z bieda jakością, gdzie nie mają przecież racji bytu ograniczenia "więcej z gorszą jakością" to co mówić o nadawaniu naziemnym, gdzie więcej - zawsze równa się gorzej...

To tak jak z TV.
W sklepie lecą reklamówki w 4K a potem gawiedź włącza takie cudo TV 4K UHD HDR w domu i patrząc na naziemne SD zastanawia się....mam to 4K UHD HDR czy nie mam, bo jakieś takie brzydkie to i nie wyraźne a tyle kosztowało.

Awatar użytkownika
sirdaniel
Posty: 235
Rejestracja: 16 maja 2012, o 08:28
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: sirdaniel »

JaroslawMroczkowski pisze: 15 lipca 2019, o 13:52 Na rysunku 12 pokazano wpływ przepływności na jakość dźwięku dla rożnych kodeków z rodziny AAC. Wyraźnie wynika z niego, że dla HE-ACC v2, stosowanego w DAB+, wpływ zwiększenia przepływności powyżej około 90kb/s jest praktycznie znikomy. (Wszystko przy założeniu dobrego źródła sygnału. Jeśli sygnał źródłowy będzie zniekształcony, dodatkowa kompresja podkreśli artefakty.)
Zgadzam się z powyższym zdaniem; dlatego; że jeśli mamy algorytm służący do maksymalnej kompresji z minimalnym bitrate, to właśnie tak jest. Tak samo dzieje się z kodekiem mpeg4-sp czyli popularne 3gp w komórkach. Kodek zapewniał "wspaniałą" kompresję obrazu w starych nokiach, sony ericssonach, sagemach: tzn. nie wiem ile byś chciał władować tam bitów, to i tak obraz będzie kaszana, bo algorytm więcej nie pozwoli pomimo zwiększania przepływności.
Trzeba wybrać algorytm zachowujący lepsza jakość, co nie będzie AAC V2 tylko HE przynajmniej. Wtedy potrzebujemy trochę więcej bitów, bo jeśli z tym zejdziemy nisko to wiadomo, że algorytm będzie kaszanił i gorzej będzie się zachowywał niż te całe v2.
Polecam skorzystać z rady dołączonej obok obrazka nr 12, która mówi, że: "Even atbitrates as low as 24 kbit/s, HE-AAC v2 still produces a quality far higher than that of any other audio codec available." Niestety problemem nadawców jest to, że nie chcą do końca słuchać tego co im piszą, tylko patrzą na obrazki... Przecie jakby umieli czytać po angielsku, wiedzieli by że wystarczy 24 kbit/s ugh...

A tak na poważnie. Ludzie, wystarczy oglądać internet. Hydrogenaudio forums ogłasza co dwa lata lub kilka lat testy odsłuchu. Kto zna forum wie, że tam siedzą ludzie, którym słoń na uszy nie siadał. Biorę na szybko pierwszy lepszy test http://listening-test.coresv.net/results.htm z AAC to nawet Opus wygrywa, a w niskich bitrate Opus rządzi od dawna, poza tym kodek jest royality free. Natomiast nie wiem jak się nadaje na nadawanie radia i czy ma dobrą korekcję błędów (w przypadku słabego sygnału). Przecie ludzie wszystko zależy jakiego kodeka używacie do transmisji. Kodeki od różnych producentów (mam na mysli programy/biblioteki/aplikacje/wersje koderów/kopresatory/) dają rózne wyniki i ich opcje typu ABR, VBR, CBR, buforowanie itp. wystarczy posłuchać co się daje na wyjście, bo jeden kodek AAC może mieć gorszą wydajność od drugiego kodeka innego wydawcy. Testy na słuch dla kompresji dźwięku i wzrokowe w przypadku kompresji obrazu dają najlepsze wyniki niż testy metryczne. Może jakieś młodsze ucho by się przydało.

Awatar użytkownika
PrzemekS
Posty: 51
Rejestracja: 16 marca 2018, o 15:10
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: Opticum Sloth Combo Plus
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Śrem/SLR Piątkowo/UE Poznań

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: PrzemekS »

Opus bardzo dobrze nadawałby się do nadawania cyfrowego na falach eteru bu został pomyślany do transmisji w sieci, gdzie jitter i dropouty bywają bardzo wysokie. Tak więc "robustness" tego kodeka z natury rzeczy musi być spory. Przepraszam za te anglojęzyczne terminy, po prostu nie ma zbyt dobrych polskich odpowiedników.

Niemniej sądzę że w nadawaniu naziemnym czy satelitarnym Opus się nie przyjmie. Chciałbym aby było inaczej ale nie mam złudzeń. A sądzę tak z długoletniego doświadczenia, po prostu branża AV szerokim łukiem omija kodeki open source nawet jakby były znacząco lepsze od licencjonowanych odpowiedników. Kasa wygrywa z jakością techniczną, niestety.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: JaroslawMroczkowski »

sirdaniel pisze:[...] wystarczy oglądać internet. [...] Biorę na szybko pierwszy lepszy test, z AAC to nawet Opus wygrywa
Niestety te porównania dotyczą plików, z nie transmisji live i konkretnych implementacji kodeków.
Nawet Opus? "The Opus codec was the clear winner, and the AAC encoded by Apple iTunes won the second place.." Raczej tylko Opus. Z wykresu wynika, że przy przepływnościach, o których mówimy w przypadku DAB+, kodeki Opus i AAC (a w zasadzie AppleAAC) nie wiele się różnią. Reszta wypada znacznie gorzej. Oczywiście to materiał promocyjny kodeka Opus, więc w innych zestawieniach możemy dostać inne wyniki.
Obrazek

https://opus-codec.org/comparison/


W DAB+ mamy możliwość korzystania z AAC, HE AAC v1, HE AAC v2.
Przy czym:
→ AAC + SBR= HE-AAC = AAC+ = HE-AAC+ V1
→ AAC + SBR + PS = HE-AAC + PS = HE-AAC+ V2 = enhancedAAC+ = eAAC+
SBR is useful for data rates < 80 kbit/s
PS is useful for data rates < 48 kbit/s
Jest wiec w czym wybierać w zależności od typu programu i oczekiwań nadawcy.

Nadawca przeprowadził testy odsłuchowe i wybrał najbardziej optymalny zestaw parametrów. Być może te testy należałoby powtórzyć, bo algorytmy podlegają ciągłej ewolucji, z resztą każdy nadawca może to zrobić we własnym zakresie, ale dyskusja o innych kodekach, czy przepływności bitowej kanału w oderwaniu od innych aspektów (np. źródła sygnału, jakości odbiornika, itp) do niczego nie doprowadzi.

DVB-T/S pisze:Minimalna wartość jest skandaliczna.
Nie koniecznie. Dla programu typu gadające głowy. mono, to nawet sporo za dużo. Nigdzie nie jest napisane, że nie ne można nadawać więcej. Trudno wszystkim narzucać wyższe parametry. To ich suwerenna decyzja. Nawiązując do autostradowej analogii, nieakceptowalne byłoby napisanie, że mogą tam wjeżdżać tylko samochody klasy premium.

DAMIAN KATOWICE
Posty: 271
Rejestracja: 8 lutego 2016, o 15:41
Odbiornik: Sherwood TX 5505id,Sony ST-SE 520,Dual PR 3
Instalacja antenowa: VHF 4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DAMIAN KATOWICE »

Ale nie wszystkie programy będę "gadajace" a multiplex trzeba będzie zapełnić nie pięcioma a dziesięcioma pragramami a co za tym idzie jakość po właśnie 96kbps lub niżej, po drugie nie wyobrażam sobie odbioru mobilnego testowałem radio w samochodzie nie da się słuchać tnie co chwilę w Katowicach, lepiej czasami wychodził mux RB przy 1kW😁analog jest pewny zawsze zagra, to samo mamy tv na przenośnym odbiorniku złapiemy jedynie mux TV Polskiej przy 60kW😁z resztą muxów jest już problem, jak by nie było kablowek i anten satelitarnych to byłby problem z odbiorem tv naziemnej na antenie pokojowej niestety a analog grał śnieg ale był i tu jest różnica.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: JaroslawMroczkowski »

TV naziemna w Polsce z założenia jest projektowana do odbioru stacjonarnego. Nie ma co dyskutować.

Radio cyfrowe bez problemu gra w samochodzie. Oczywiście zależy to od czułości odbiornika i systemu antenowego, ale z doświadczenia wiem, że różnice mogą być spore nawet pomiędzy różnymi wersjami tego samego modelu samochodu. (nie zawsze nowszy ma lepsze radio i dotyczy to zarówno DAB jak i FM).

DAMIAN KATOWICE
Posty: 271
Rejestracja: 8 lutego 2016, o 15:41
Odbiornik: Sherwood TX 5505id,Sony ST-SE 520,Dual PR 3
Instalacja antenowa: VHF 4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DAMIAN KATOWICE »

Sprawdzane na Radiu Alpine i czkawka to jak gra jak nie gra? P. Jarosławie dobrze wiemy że Dab+ ciężko odebrać w domu na antenie teleskopowej przecież nikt nie będzie używał anteny zewnętrznej do radyjka przenośnego proszę pisać prawdę co za tym idzie przeciętny Kowalski włączy radio internetowe w pracy a nie będzie się wiginał z radyjkiem przy oknie na parapecie żeby złapać sygnał daba paranoja.

Awatar użytkownika
PrzemekS
Posty: 51
Rejestracja: 16 marca 2018, o 15:10
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: Opticum Sloth Combo Plus
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Śrem/SLR Piątkowo/UE Poznań

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: PrzemekS »

To co opisujesz to przykład efektu klifu https://en.wikipedia.org/wiki/Cliff_effect

Przyznam,że był to jeden z powodów dlaczego dałem sobie spokój z DABem jaki miałem w dwóch samochodach (inny to "jakość"), a materiał porównawczy miałem dobry bo mogłem porównać te same stacje nadające z tego samego obiektu nadawczego na Piątkowie. Tam gdzie analog lekko sobie szumi (w samochodzie w normalnym ruchu jest to niemal nieodczuwalne, ze względu na hałas od silnika, szum opon, etc.) tam DAB wykładał się całkowicie (od czkania po ciszę). Co ciekawe, działo się tak nawet w parkingach podziemnych centrów handlowych z których górnych kondygnacji jest łączność optyczna z obiektem nadawczym na Piątkowie.

voip
Posty: 86
Rejestracja: 26 września 2011, o 20:32
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy, Komin E.Rybnik

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: voip »

Centrum Katowic. Oryginalny UConnect 7 w Fiacie 500X. Odbiór DAB PR zanikł tylko w tunelu pod rondem. Radio automatycznie i niezauważalnie przełączyło się na FM. Po wyjeździe z tunelu wróciło do DAB. Ulica Chopina i okolice -DAB gra. W Rybniku, puki co, DAB jest słaby i włącza się tylko na niezabudowanych wzniesieniach.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

DAMIAN KATOWICE pisze: 27 lipca 2019, o 06:15 P. Jarosławie dobrze wiemy że Dab+ ciężko odebrać w domu na antenie teleskopowej przecież nikt nie będzie używał anteny zewnętrznej do radyjka przenośnego proszę pisać prawdę
Wszystko zależy od izolacji budynku. U mnie zanika odbiór tylko kiedy stanę w piwnicy w metalowej futrynie od również metalowych drzwi. W Gdańsku nie gra DAB+ dokładnie w tych samych miejscach, w których nie gra UKF, czyli na wybudowanym poddaszu z izolacją aluminiową są miejsca, gdzie ani UKF ani DAB+ nie gra. Jest to powiedzmy miejsce metr na metr, przesuną odbiornik w inna stronę, już gra. Test przeprowadzałem z LG Stylus 2. Radiobudzik jest bez anteny teleskopowej, po prostu kabel leży na podłodze w najdalej od okna oddalonym miejscu i gra zawsze, co nie mogę powiedzieć o UKF-ie, bo częstotliwości miejskie czasami okropnie szumią, aż nie da się słuchać.
DAMIAN KATOWICE pisze: 27 lipca 2019, o 06:15 co za tym idzie przeciętny Kowalski włączy radio internetowe w pracy a nie będzie się wiginał z radyjkiem przy oknie na parapecie żeby złapać sygnał daba paranoja.
Jeżeli przeciętny Kowalski ma szefa, który pozwoli mu włączyć prywatne urządzenie do sieci firmowej, to zastanawiałbym się, czy chcę mieć takiego szefa. Owszem samemu też to robiłem, kiedy nie było nikogo innego w pracy albo był szef zemną. Różnicą było, że właśnie ja miałem dostęp do serwerów i panelu rozdzielczego.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Ostatnia odpowiedź o szefie wynika z braku argumentu?
Jaki prosty wniosek wynika z tej wielopostowej dyskusji?
Tam gdzie FM szumi, DAB przerywa nieznośnie przerywa. Lub go nie ma?

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

DAMIAN KATOWICE pisze: 27 lipca 2019, o 06:15 przeciętny Kowalski włączy radio internetowe w pracy a nie będzie się wiginał z radyjkiem przy oknie na parapecie żeby złapać sygnał daba paranoja.
antypyra pisze: 27 lipca 2019, o 17:26 Ostatnia odpowiedź o szefie wynika z braku argumentu?
Wszystko zależy od tego, czy firma bierze bezpieczeństwo w swojej lokalnej sieci komputerowej na serio, czy nie. Jeżeli w takiej sieci działają serwery, to podłączenie czegokolwiek dodatkowego stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa. Przecież nikt nie będzie sprawdzał odbiornik radiowy z wifi, czy ktoś się może na niego włamać. Już nie wspominam o odkurzaczach z wifi, które mierzą wszystkie pomieszczenia i wysyłają dane z sieci Wifi/LAN do producentów w Chinach – wszystkie dane, do których mogą zdobyć dostęp. Jednego dnia najgłupszy szef dowie się o zagrożeniu, które jest związane z sprzętem niezabezpieczonym przez producentów.
Czyli wystarczy jeden reportaż o takim zagrożeniu i rozgłośnie tracą część słuchaczy.
antypyra pisze: 27 lipca 2019, o 17:26 Tam gdzie FM szumi, DAB przerywa nieznośnie przerywa. Lub go nie ma?
Tylko tam, gdzie trzeba dodać nadajnik, aby uzupełnić sieć UKF, potrzebują dodatkową częstotliwość. W DAB+ dodatkowej częstotliwości nie potrzebuję. Mogę uzupełniać sieć nadajnikami małej mocy.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DVB-T/S »

Sądziłem że radio internetowe będzie grało z przeglądarki na komputerze który stoi w biurze, więc nie wiem o jakim zagrożeniu mowa?
DAB+ to niewypał i się nie przyjął a w Polsce FM nie wyłączą nigdy bo zabiją radio na falach eteru.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

DVB-T/S pisze: 28 lipca 2019, o 15:47 Sądziłem że radio internetowe będzie grało z przeglądarki na komputerze który stoi w biurze, więc nie wiem o jakim zagrożeniu mowa?
O tym właśnie nie myślałem, bo odwiedzałem firmy w których szefowie kupują komputery stacjonarne, bo przecież ekran jeszcze działa i jest taniej. Wtedy potrzebujesz tylko głośniki albo słuchawki. Nie ma problemu. Myślałem o odbiornikach wifi, które można również podłączyć do LAN. Już większość rozgłośni oferuje odtwarzacz bez flasha, najgorsze zagrożenie na laptopach i stacjonarnych odpada. Miejmy nadzieję, że szef zamówi internet przez światłowód. Znam firm które mogły by śmigać z 50, 100, 200 albo 300 Mbit/s po sieci, ale lepiej nie eksperymentować i stawiają na starego operatora i czasami 6 Mbit/s, częściej na tylko 3 Mbit/s … a do wysyłania to nawet 0,5 Mbit/s jest luksusem. Niby wystarczy mniej dla radia internetowego, ale stabilny dostęp w tych przypadkach to raczej wyjątek. Zapadła Polska zaczyna się często już na krawędzi aglomeracji.
DVB-T/S pisze: 28 lipca 2019, o 15:47 DAB+ to niewypał i się nie przyjął a w Polsce FM nie wyłączą nigdy bo zabiją radio na falach eteru.
Nie sądzę, że uruchomienie nadajników z mocą 0,5 - 2 kW w tym coś zmieni. Powtarza się historia, co to da, że w Częstochowie dodadzą 12 programów do multipleksu, jeżeli część jest już dostępna na UKF-ie. Chyba że w DAB+ będą nadawali inne treści.

DAMIAN KATOWICE
Posty: 271
Rejestracja: 8 lutego 2016, o 15:41
Odbiornik: Sherwood TX 5505id,Sony ST-SE 520,Dual PR 3
Instalacja antenowa: VHF 4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DAMIAN KATOWICE »

DVB-T/S pisze: 28 lipca 2019, o 15:47 Sądziłem że radio internetowe będzie grało z przeglądarki na komputerze który stoi w biurze, więc nie wiem o jakim zagrożeniu mowa?
DAB+ to niewypał i się nie przyjął a w Polsce FM nie wyłączą nigdy bo zabiją radio na falach eteru.

Tylko kolega zrozumiał ;) oczywiscie że będzie grało z przeglądarki i w większości zakładów pracy właśnie tak jest, też nie wiem o jakim zagrożeniu mowa!zagrożenie to Dab+! w pracy np.leci FM i gra idealnie zaś Dab milczy brak sygnału całkowice i o tym mowa jest a znów co nie którzy piszą że gra wszędzie nie gra i nie będzie grać wszędzie choćby na samą częstotliwość i nie pomogą tu żadne wykresy zasięgu czy też jakości dzwięku bo tu nie trzeba doktoratu skończyć aby "usłyszeć" syf lecący z głośnika.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

DAMIAN KATOWICE pisze: 29 lipca 2019, o 11:12 zagrożenie to Dab+!
18 Podmiotów gospodarczych ubiega się o koncesję na DAB+. Oferują 21 programów z którymi chcą zapełnić 54 z 84 możliwych miejsc w 7 multipleksach DAB+. Niektórzy stracili koncesję, inni nie mają możliwości na rozwój na UKF-ie, bo nie ma już wolnych częstotliwości albo chcą nadawać swoje radio internetowe w eterze. Często mówią, że chcą zaoferować słuchaczom darmowy dostęp do ich programów. To jest zagrożenie? Pewnie tylko dla tych, którzy blokują rozwój radia. Każdy wie, że rozwój jest tylko możliwy w internecie i DAB+. Można nadal brnąć na UKF-ie w ustawianie nadajników małej mocy z wycięciami w różnych kierunkach. Jeżeli firmy jak Polsat z muzo.fm zrozumiały, że skompletowanie częstotliwości na cały kraj potrwać może wiek a z DAB+ tylko parę lat. To jedynym zagrożeniem dla DAB+ są osoby nadmiernie przestrzegające przed DAB+. Bo nie DAB+ jest problemem, a zastosowanie technologii przez rozgłośnie, które prowadzą loudness war w eterze. Na szczęście w DAB+ takie postepowanie nie ma żadnego sensu, bo nie zwiększy zasięg rozgłośni.
DAMIAN KATOWICE pisze: 29 lipca 2019, o 11:12 w pracy np.leci FM i gra idealnie zaś Dab milczy brak sygnału całkowice
Przecież na UKF-ie są podobne problemy. Chwalisz UKF, a wiesz dokładnie, że źle skoordynowane częstotliwości uniemożliwiają czysty odbiór w wielu regionach Polski i nie tylko w Polsce.
DAMIAN KATOWICE pisze: 29 lipca 2019, o 11:12 i nie pomogą tu żadne wykresy zasięgu
Te same zakresy zasięgu również nic nie mówią o tym czy można odbierać rozgłośnię bez problemu na UKF-ie, bo często niby odbiór ma być możliwy a nie jest.
DAMIAN KATOWICE pisze: 29 lipca 2019, o 11:12 czy też jakości dzwięku bo tu nie trzeba doktoratu skończyć aby "usłyszeć" syf lecący z głośnika.
Syf lecący z głośnika jest główną cechą UKF-u. Loudness war rozpoczęto zanim uruchomiono pierwszy nadajnik DAB+ na świecie. Problem, który ty opisujesz, pochodzi z UKF-u. Nawet YouTube i Spotify stosują rekomendację R-128, tylko że nie dostosowują się do -23 LUFS, tak jak obecnie rozgłośnie w DAB+ nie dostosowują się do -23 LUFS a zbliżają się do -18 LUFS. Pytałem tutaj o wasze doświadczenie. Może każdy sprawdzić. Ponownie rozpocząłeś pisanie tego samego zamiast jakiś faktów.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DVB-T/S »

[...]

DAB+ w zarodku jest stworzony do gigantycznego zarobku :!: Masakryczna jakość dźwięku przez wciskanie nieograniczonej stacji w skandalicznej jakości dźwięku, zmniejszanie mocy nadajników co wymusza stosowanie kierunkowych anten, koszmarnie drogie odbiorniki radiowe (nowoczesne z jednym głośnikiem :shock: ).

Tu ma być jak najtaniej a nie jak najlepiej. Taka ta dzisiejsza nowoczesna technologia.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

DVB-T/S pisze: 1 sierpnia 2019, o 08:58 Byłbyś idealnym urzędnikiem który ma wszystko w d**** i na pytanie klienta odpowiada całkiem nie na temat, byle cokolwiek powiedzieć.
Ty cały czas szukasz błąd w technologii, która nic za to nie może, że słuchacz nie potrafi obsłużyć odbiornik, jest już poza zasięgiem nadajnika, albo mieszka w kraju w którym nie wykorzystuje się największą zaletę systemu, którą jest SFN. Jeżeli przebywasz na terenie w którym zasięg jest gwarantowany a jest naprawdę niemożliwy, to zadzwoń do UKE.
DVB-T/S pisze: 1 sierpnia 2019, o 08:58 DAB+ w zarodku jest stworzony do gigantycznego zarobku :!:
Bo pewnie anteny, nadajniki, maszty, odbiorniki, wieże itp. do UKF-u były rozdawane za darmo przez organizację charytatywną. Tylko sprzęt do DAB+ kosztuje?
DVB-T/S pisze: 1 sierpnia 2019, o 08:58 Masakryczna jakość dźwięku przez wciskanie nieograniczonej stacji w skandalicznej jakości dźwięku,
Do tej pory nadaje tylko Polskie Radio w DAB+, nadawcy komercyjni prowadzą testy. Czy Polskie Radio nadaje w internecie w lepszej jakości niż w DAB+? Skąd wtedy to narzekanie?
DVB-T/S pisze: 1 sierpnia 2019, o 08:58 zmniejszanie mocy nadajników co wymusza stosowanie kierunkowych anten,
Naprawdę masz zero pojęcia. Spytaj nadawców, którzy teraz próbują koordynować częstotliwości na UKF-ie w ilu kierunkach muszą tłumic sygnał. Jeżeli sprawdziłbyś, jak są skoordynowane częstotliwości, to odkrył byś, że np. w Chwaszczynie część, w Raszynie wszystkie częstotliwości UKF są skoordynowane z wytłumieniem w jednym albo wielu kierunkach. Wykaz można rozszerzyć o wiele dalszych lokalizacji jak np. Kraków. Przecież nie rozgłośnie utworzyły granice województw a politycy.
DVB-T/S pisze: 1 sierpnia 2019, o 08:58 koszmarnie drogie odbiorniki radiowe (nowoczesne z jednym głośnikiem :shock: ).
Tu ma być jak najtaniej a nie jak najlepiej. Taka ta dzisiejsza nowoczesna technologia.
Bzdura, nie odbiorniki są drogie a zarobki w Polsce za niskie. Polski rząd walczy, aby pracownicy zarabiali coraz mniej a nie więcej. Przypominam sobie spór o wynagrodzeniu kierowców zagranicą. Polscy kierowcy mieli otrzymywać wynagrodzenie minimalne z danego kraju, Polski rząd blokował to. Wczoraj pokazała niemiecka telewizja ZDF polskich pracowników Ryanair, który zmienił bazę samolotów, kiedy Niemcy chcieli wprowadzić radę pracowników.

Dlaczego prasa fachowa w Polsce nie przeprowadza regularnie testy odbiorników i trzeba sięgać po publikacje zagraniczne? Te od początku wskazywały na wielką rozbieżność, jeżeli chodzi o jakość np. głośników.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DVB-T/S »

[...]
Zarobki są za małe, ciągle pisanie o UKF-ie który nie ma żadnego związku z gównianą jakości dźwięku DAB+, zasięgu a tym bardziej streamów z internetu.
Masz swój świat i co byś nie napisał tego nie zmienisz.

Nie szukam błędów w technologii która w założeniu przewyższa FM wielokrotnie, ale obecne trendy księgowych są jakie są i zamiast być lepiej jest gorzej. Mam kolejny raz pisać co jest źle?

Systemy antenowe i nadajniki do UKF z pewnością były TAŃSZE niż do DAB+. Za darmo nie były co nie zmienia niczego.
Jedyny problem jest taki że DAB+ działa dobrze jedynie na papierze księgowego :lol:

W Polsce zarobki są za niskie... Taa. Nawet jak by Polacy zarabiali po 10k na rękę to i tak by było mało.
Jednak porównując ceny odbiorników FM i DAB+ te drugie przy porównywalnych parametrach są wielokrotnie droższe niż do FM.

Nie ma testów odbiorników bo zainteresowanie nimi jest na poziomie 0,1% albo jeszcze mniejszym.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Jestem w Hiszpanii. Tu się DAB nie rozwija, bo i po co ? DAB bez plusa jest tylko w Madrycie i Barcelonie. Ale RNE Clasica gra z 224 kbps, co nawet jak na mp2 jest dużo i więcej niż podane do wierzenia 96 w AAC. Za to w wielkich miastach ETM wyłapuje po 60 stacji na FM. W mniejszych po 40. Jedne grają lepiej inne gorzej. Do kultury wyższej te stacje potrzebne nie są.
Ostatnio zmieniony 2 sierpnia 2019, o 14:25 przez antypyra, łącznie zmieniany 1 raz.

Zablokowany