Antena 40km od nadajnika

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: DVB-T/S »

Opaska kominowa i 2m rurka i sprawa załatwiona.
Obie anteny dobrze wyglądają w śmietniku. I po co ten wzmacniacz? Będzie 100m kabla?

r0siu
Posty: 9
Rejestracja: 4 listopada 2012, o 12:56

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: r0siu »

No to co proponujesz?
VHF
https://dvbsklep.pl/antena-vhf-ca-rtv-6-mux-8
UHF???

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: DVB-T/S »

Ta antena się słabo nadaje.
Bierz Chirschmanna na 7 kanał i drugą zwykłą yagę 19 elementów za 30 zł z allegro.

sawo
Posty: 50
Rejestracja: 2 stycznia 2017, o 11:01
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: Philips 32PFS5823/12;
CryptoBox 752HD Combo
Instalacja antenowa: UHF ATV 21/21-45, ATV 27/21-26; VHF FESA 9 BV k. 6-8
Zwrotnica pasmowa ZWR-400
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec; TON Człuchów

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: sawo »

Potwierdzam, posiadam antenę pasmową Hirschmann na VHF oraz jak kolega wspomniał antenę 19 el. UHF za ok. 30 zł bez przepłacania za jakieś wynalazki typu "combo", obie połączone zwrotnicą.
Odbiór znakomity na telewizorze Philips, ponadto sygnał rozdzieliłem na dwa tunery.

Uważam, że jest to najbardziej niezawodne rozwiązanie.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: DVB-T/S »

Cieszę się że pomogłem. Ludzie kupują oczami a nie głową i dlatego kupują badziewie.
Trochę już anten zamontowałem i gdyby proponowane anteny się nie sprawdzały to bym ich nie polecał.

pablo82
Posty: 312
Rejestracja: 29 grudnia 2008, o 11:24
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: pablo82 »

Jeśli ktoś koniecznie potrzebuje jednej anteny na pasmo VHF i UHF, odbierającej w różnych polaryzacjach, to godna polecenia w wersji pasywnej bez wzmacnicza jest antena EMME ESSE DVB-T UNI LINE LOG 560HVD VHF UHF. Bardzo dobrze odbiera w odległości 40km od nadajnika, a podejrzewam, że i z dalszych odległości poradziła by sobie z odbiorem DVB-T zarówno w VHF, jak i UHF. Ja takiej używam w odległości 31km od nadajnika na Św. Krzyżu i doskonale odbiera zarówno Mux8 w polaryzacji V z siłą 91% i jakością 100% oraz pozostałe 1,2,3 Muxy w poziomie w UHF z siłą 98% i jakością 100%. Po drodze 30metrów kabla od dwóch tv i całość rozdzielona rozgałęźnikiem, jak w opisie obok. Odkąd jej używam, to nie zauważyłem żadnych spadków, czy przycinek sygnału podczas oglądania tv.
Parametry i opis tej anteny można przeczytać np tutaj:
https://www.dmtrade.pl/p7856,emme-esse- ... f-uhf.html

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: DVB-T/S »

Testowałem i szkoda pieniędzy. U Ciebie łapie na drucie więc i taka marna antena da radę.

pablo82
Posty: 312
Rejestracja: 29 grudnia 2008, o 11:24
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: pablo82 »

Owszem dwie anteny VHF i UHF połączone zwrotnicą zawsze będą pewniejszym i solidniejszym rozwiązaniem. Przy czym, jeżeli ktoś ma mało miejsca i może umieścić tylko jedną, to ta się sprawdza, bynajmniej w woj. Świętokrzyskim. Miałem w sumie kilkanaście anten. Poprzenia logarytmiczna od Barczaka ledwo dawała radę w odbiorze na Mux-8, mimo, że przerobiłem ją na VHF w pionie.
Ps. Co do odbioru na przysłowiowym drucie, to w moją stronę sygnał z Mux-8 ze Św. Krzyża leci mocno wytłumiony i moc jest na poziomie 2kW. Także nie na każdym "drucie" się go odbierze. U mnie się powyższa antena sprawdziła, co nie oznacza, że u wszystkich będzie ona dobrze sprawować się w odbiorze i nie ma co się w tej sprawie sprzeczać. Pozdrawiam i życzę Wszystkim spokojnych Świąt z bezproblemowym odbiorem DVB-T.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: DVB-T/S »

Co oznacza że ktoś ma mało miejsca? Antenę chcesz wcisnąć między pralkę a wannę :?: :lol:

ajin
Posty: 2
Rejestracja: 18 maja 2019, o 21:04
Miejscowość: Chełm

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: ajin »

Witam
potrzebuję pomocy w doborze anteny naziemnej. Mieszka w bloku na pierwszym piętrze i najbliższy nadajnik (45km) jest na zachód ode mnie. Niestety okna mam tylko i wyłącznie na wschód. Jakieś 30m naprzeciw stoi kolejny blok. Anteny zbiorczej na bloku nie ma(nie ma możliwości montażu własnej na dachu), więc jestem skazany sam na siebie. Próbowałem anteny siatkowej z castoramy (ANTENA ZEWNĘTRZNA DPM SOLID HN15ECO VHF UHF) oraz jakiejś kierunkowej anteny yaga produkcji chińskiej. Niestety na żadnej nie było sygnału. Siła sygnału wahała się w okolicach 25% lecz jakość zawsze była na poziomie 0%. Zależy mi na odbiorze mux1,2,3.
W załączeniu wykres z dvbtmap.eu
Obrazek


Czy dobrym wyborem będzie zakup Telmor ASR IQ HD i próbowanie złapania sygnału z odbicia ?

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: DVB-T/S »

Dobrym wyborem będzie zawołanie kogoś kto ma miernik. Już teraz wydałeś za dużo pieniędzy a dalej chcesz wydać kolejne i nic z tego nie będzie.
Wg profilu terenu coś po drodze zasłania sygnał.
I czemu antena nie może być na dachu?

ajin
Posty: 2
Rejestracja: 18 maja 2019, o 21:04
Miejscowość: Chełm

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: ajin »

Zarządzenie wspólnoty, przy remoncie dachu zrzucili wszystkie anteny i jest zakaz. Na razie nie wydałem ani grosza bo wszystko zwróciłem więc na razie nie jestem stratny. Czy w ogóle istnieje szansa aby odbierać sygnał mając okna w przeciwnym kierunku niż nadajnik ? Wieszając ją na balkonie (1 piętro). Zasłania ukształtowanie terenu między Piaskami a Chełmem. Czy ten anteny Telmor są coś warte ? Jest sporo opinii o dobrym odbiorze z odbicia.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: DVB-T/S »

Bez miernika bym nie zaryzykował próby ustawienia jakiejkolwiek anteny, a tym bardziej w trudnych warunkach.
To że pozdejmowali to jedno ale każdy ma prawo oglądać więc nie ma czegoś takiego że wspólnota się nie zgadza!
Niech zrobią instalację zbiorczą.

spanio
Posty: 8
Rejestracja: 20 sierpnia 2019, o 18:50
Miejscowość: Radom

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: spanio »

Dzień dobry.

To mój pierwszy post. Chciałbym się poradzić profesjonalistów o zakup anteny dla moich rodziców dla domku.
Chciałbym dokonać podłączenia telewizora tylko pod antenę, umożliwiająca odbiór z dostępnych multipleksów włącznie z MUX-8 .

Antena montowana na północnych obrzeżach Radomia.
Nadajnik, z możliwością odbioru wszystkich źródeł sygnału czyli: Mux1,Mux2,Mux3,Mux8 znajduję się w odległości 45km.

W pobliżu nie widać przeszkód wizualnych - antena będzie montowana na kominie budynku na wysokości ok.5-6m (popularnym uchwytem w kształcie L do komina).
Długość kabla od telewizora (Philips PUS7303) do 10m.
Kabel/le pod dwa punkty instalacji są pod tynkiem (instalacją położona z 7lat temu i nie są to pewnie wysokiej jakości kable) - skorzystam z jednego i podłączenia punkt punkt.

Miejsce nadajnika:
Position: Przysucha - Kozłowiec
GPS: 51°21'31.0"N 20°34'20.0"E
Region: Mazowieckie
Wys. anteny: 140 m n.p.t

Raport z dvbtmap.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
https://ibb.co/gmYN9tn
https://ibb.co/qgxDHwC
https://ibb.co/C1j18bX
https://ibb.co/GCznY4C

Najlepiej coś bez zewnętrznego zasilacza. Czy to ma sens? Taka antena VHF/UHF (z ew. DAB?) ustawiona bez profesjonalnych narzędzi pomiarowych.
Nie wiem jak dalej potoczy się, ale chciałbym mieć na przyszłość dobrą bazę do nieznanych zmian, wiec ew. mogę przepłacić obecnie kilkadziesiąt złotych (kiedyś np dołożenie rozgałęziacza do drugiego telewizora albo zwrotnica i druga antena płatnej tv, albo możliwość podłączenia samego radia z sygnałem cyfrowym dab w drugim punkcie..., ale to tylko luźne myślenie "na nieznane kiedyś" wiec obecnie tylko 1 do 1).
Proszę o uwagi, tylko proszę nie ganić za mocno :).
Ostatnio zmieniony 21 sierpnia 2019, o 00:07 przez spanio, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: DVB-T/S »

Dwie anteny + zwrotnica i będzie hulać. Tylko pasywne anteny i żelowany zewnętrzny przewód i zapomnisz o temacie na długie lata.

Na tym forum nie można dawać linków z allegro więc jak coś pisz na PW to Ci doradzę co i jak.

spanio
Posty: 8
Rejestracja: 20 sierpnia 2019, o 18:50
Miejscowość: Radom

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: spanio »

DVB-T/S pisze: 20 sierpnia 2019, o 21:52 Na tym forum nie można dawać linków z allegro więc jak coś pisz na PW to Ci doradzę co i jak.
Zapewne jako nowy użytkownik i ochrony przed spamem nie mam widocznej funkcji wysyłania wiadomości PW. Proszę o kontakt.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: K63 »

spanio pisze: 20 sierpnia 2019, o 21:48 Antena montowana na północnych obrzeżach Radomia.
Podejrzewam, że na azymucie na Kozłowiec - w odległości kilku kilometrów - masz dwa mocne nadajniki mux-3 i mux-8 (ul. Przytycka)

spanio
Posty: 8
Rejestracja: 20 sierpnia 2019, o 18:50
Miejscowość: Radom

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: spanio »

K63 pisze: 20 sierpnia 2019, o 23:02
spanio pisze: 20 sierpnia 2019, o 21:48 Antena montowana na północnych obrzeżach Radomia.
Podejrzewam, że na azymucie na Kozłowiec - w odległości kilku kilometrów - masz dwa mocne nadajniki mux-3 i mux-8 (ul. Przytycka)
Tak - odległość. 7,5km. Kilkadziesiąt stopni różnicy.
RON Radom / ul. Przytycka
MUX-3 - Moc 50KW - Kanał: 42 - Częstotliwość: 642 MHz
MUX-8 - Moc 8,5KW - Kanał: 8 - Częstotliwość: 198,5 MHz
Rozumiem, że zamiast kupować antenę "combo" (VHF/UHF/ DAB) skierowaną na jedną stację nadawczą to lepiej poświecić więcej czasu celem montażu i ustawianiu dwóch osobnych anten?
Obrazek

Dopisane to, gdzie chciałbym złapać wszystkie muxy z 45km:
https://emi.emitel.pl/EMITEL/obiekty.as ... t=DODR_E1F
RTCN Przysucha / Kozłowiec
MUX-1 - Moc 50KW - Kanał: 30 - Częstotliwość: 546 MHz
MUX-2 - Moc 50KW - Kanał: 37 - Częstotliwość: 602 MHz
MUX-3 - Moc 10KW - Kanał: 26 - Częstotliwość: 514 MHz
MUX-8 - Moc 15,5KW - Kanał: 8 - Częstotliwość: 198,5 MHz

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: VAHANARA »

W takiej konfiguracji, gdzie będziesz miał zapewne już słabe mux-1, 2, 3 z Przysuchy, i dwa silne lokalne mux-3,8, a do tego jesteś 'zanurzony' w SFN mux-8, a być może i śladowych ilościach SFN-ów ze Świętego Krzyża na mux-1,2 to możesz mieć bardzo różnie. Powinno być bezproblemowo, ale bywa różnie. Rozejrzyj się przede wszystkim po bliskiej okolicy - co wisi na domach (zwłaszcza, co wygląda na nowe), czasami to sporo daje i oszczędza czasu.

Wszystko zależy od twojej miejscówki. Skombinuj jakąś pasywną 'siatkę', na uchwyt i zobaczysz. A wtedy można rozsądnie podejść do tematu i dopieścić instalację.

A propo uchwytu na kominie - 'L'-ka - znaczy się taki typowy, przykręcany śrubami do muru (komina)?

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Antena 40km od nadajnika

Post autor: DVB-T/S »

Co wisi na domach? :lol:
Może jakieś stare gacie :lol: :lol: :lol:

Jak chcesz to kombinuj albo wezwij profesjonalnego montera.

Zablokowany