Ulepszenie anteny siatkowej.

codizwierzak
Posty: 16
Rejestracja: 14 lutego 2016, o 09:18
Odbiornik: Dvb-t:T-HD 1000
Dab+:Tesco DR1403B-CE
Instalacja antenowa: Antena siatkowa ASP-8 z symetryzatorem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wrocław/Ślęża,Lubin/Przemysłowa

Ulepszenie anteny siatkowej.

Post autor: codizwierzak »

Witam ,posiadam antenę siatkową ASP-8(tylko bez 4 małych pręcików dopinanych do dipoli). Czy mógłbym dodać jakieś elementy ,aby zwiększyć jej zysk? Jak tak to jakie? Pozdrawiam

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Ulepszenie anteny siatkowej.

Post autor: poxipol »

Te krótkie pręciki to bierne elementy dopasowujące,poprawiające inne parametry dla lepszego jakości sygnału -nie zysk energetyczny.
Nie opracowano np.rozwiązania typu cztery anteny Yagi o wspólnym reflektorze tzn dipol,element dopasowujący ,direktory pobudzające.
Wiąże się to z synfazowym zasilaniem tych anten.
Szeroki zakres pracy anteny w K 21-60,przy zastosowaniu symetrycznego transformatora nie zapewni jej poprawnej pracy w szerokim paśmie.
Konieczne jest zastosowanie innego transformatora.

codizwierzak
Posty: 16
Rejestracja: 14 lutego 2016, o 09:18
Odbiornik: Dvb-t:T-HD 1000
Dab+:Tesco DR1403B-CE
Instalacja antenowa: Antena siatkowa ASP-8 z symetryzatorem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wrocław/Ślęża,Lubin/Przemysłowa

Re: Ulepszenie anteny siatkowej.

Post autor: codizwierzak »

Czyli jak wykonam te pręciki to jakość sygnału będzie lepsza?Transformator ,czyli symetryzator?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Ulepszenie anteny siatkowej.

Post autor: K63 »


piotr l
Posty: 21
Rejestracja: 17 sierpnia 2019, o 22:39
Miejscowość: brody
Odbiornik: toshiba
Instalacja antenowa: autorska przeróbka anteny tridigit 10m nad terenem z kablem triset
Nadajnik - obiekt nadawczy: raszyn + PKiN

Re: Ulepszenie anteny siatkowej.

Post autor: piotr l »

codizwierzak pisze: 5 września 2017, o 21:57 Witam ,posiadam antenę siatkową ASP-8(tylko bez 4 małych pręcików dopinanych do dipoli). Czy mógłbym dodać jakieś elementy ,aby zwiększyć jej zysk? Jak tak to jakie? Pozdrawiam
Anteny siatkowe ze względu na opakowanie mają zbyt małą odległość siatki od wibratorów co skutkuje małym zyskiem na III zakresie .wystarczy kupić w sklepie np.mrówce dwie tulejki długości 116 mm i odpowiednie śruby szpilki i wymienić w antenie a kanały od 5 do 12 się wzmocnią .Ten wymiar jest wyliczony na kanał 7 vhf i najwyższy 58 uhf ,jeśli odbieramy inne kanały należy go zmienić odpowiednio do potrzeb np dla 5 vhf i najwyższego 40 uhf będzie to 150 mm.Direktory przed wibratorami mają wpływ na zysk na IV i V zakresie .Fabryczny pojedynczy 156 mm jest wystarczający ,krótkie 3 są bezsensownym ozdobnikiem .Ja zastosowałem po 4 direktory o długościach 175,170.160.156 w odsępach 27,50,72,96 mm od wibratorów .Większa ilość direktorów zakłóca jednolitość pola elektromagnetycznego sygnału więc maksymalnie może być ich 4.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Ulepszenie anteny siatkowej.

Post autor: poxipol »

Aby zrozumieć istotę siatki,czyli anteny synfazowej,boczno-kierunkowej z reflektorem płaskim,należy zgłębić tematykę synfazowego łączenia anten.
Nie należy z tym mylić tzw.pobudzania synfazowego,które występuje np.w krokodylach,czy ATX-ach.
Podstawowym warunkiem jej prawidłowego działania jest jej synfazowość zasilania za pomocą transformatora rozwidlającego,wykonanego w postaci symetrycznego sztywnego toru sprzęgającego z zachowaniem zgodności faz.

Antena jest skonstruowana do pracy w szerokim paśmie UHF -IV i V zakres częstotliwości.
Ze względu na jej szerokopasmowość wszystko mamy kompromisowo uśrednicowane.aby zapewnić wszystkie parametry sygnału wpływające na jego jakość.
Dobry rezonans pasma UHF to grupa pięciu kanałów.
Aby uzyskać max.wzrost zysku energetycznego,odległości pomiędzy dipolami od dolnego pasma użytecznego to 0,9 długości fali.
W wykonaniach mamy śr.0,5 długości fali..
Sredni zysk tych anten składający się z 4 dipoli to 12,5 dB.
Jeżeli przyjmiemy śr.zysk dipola całofalowego 2 dB x4=8,do tego teoretyczny zysk połączenia 4 anten 5 dB ( w praktyce 4,5 dB ) to otrzymamy 12,5 dB
Po połączeniu synfazowym 4 kompletnych siatek również zyskamy dodatkowo 4,5 dB
W większości anten mamy wspólny płaski reflektor aperiodyczny,który służy do eliminacji zakłóceń np.wielodrogowość -odbity sygnał z opóźnieniem,oraz innych źródeł zakłóceń.
Z drugiej strony,niektórzy całkowicie demontują reflektor,co umożliwia im dodatkowy odbiór z przeciwnego nadajnika.

Dodatkowe direktorki przed dipolami to bierne elementy dopasowujące nie mające wpływu na większy zysk,a jedynie na poprawę jakości sygnału.
Jeżeli natężenie sygnału pasma VHF jest wysokie to nawet inne anteny UHF lepiej odbierają jak siatka niezależnie od polaryzacji.
Jeżeli odbiór jest utrudniony to najrozsądniejszym wyjściem jest wydłużenie tylko i wyłącznie jednego dipola do długości odbieranego kanału pasma VHF,oddzielonego dławikami od istniejącego dipola.
Ze względu na duże gabaryty,może to być dipol półfalowy.

Jak zwiększyć zysk siatki zachowując wszystkie parametry sygnału.
Cztery dobre anteny Yagi
Min. odległość między nimi 0,9 dł.fali.
Wiąże się to ze zdemontowaniem istniejącego transformatora i zastąpienie go szerokopasmowym transformatorem rozwidlającym.
Wszystko łączy się kablem o jednakowych długościach.
Przy zwiększaniu odległości pomiędzy antenami,możemy dodatkowo kształtować jej charakterystykę promieniowania.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Ulepszenie anteny siatkowej.

Post autor: VAHANARA »

Dorzucę ciekawostkę w kwestii ulepszeń / modyfikacji siatek. Antena siatkowa AP-368 Alcada. Wygląda świetnie, i jak znam inne anteny Alcada, ta też pewnie ma w realu to co napisali na papierze.

Czym się różni od 'zwykłej' siatki za 30 zł? Ceną na wysokości 60 EUR. :)

A poważniej, ma:

- zysk na V paśmie na wysokości 16dBi
- nietypowej konstrukcji dipole, bo zamknięte
- dodatkowy direktor
- montaż na dystansie w stosunku do masztu

Więcej można sobie pooglądać w manualu do niej - http://www.alcadelectronics.com/uploads ... 740.01.pdf. Jeśli nie można tego linkować, to łatwo znaleźć ten manual na stronie producenta albo w googlu.

Złożenie czterech dałoby jakieś 21dBi, odlot. Jedyny ból to zaporowa cena.

@ piotr I

Na zdjęciach ani na rysunkach w manualu nie widać dokładnie jaki ta antena ma dystans ekran - dipole, ale wygląda mi na zbliżony do powszechnych standardów. Ciekawe, jakby zareagowała na twój patent z odsunięciem ekranu. Bo gdyby dostała jeszcze z 1...1,5dB to naprawdę byłaby to nieprzeciętna konstrukcja.

Bardzo interesujący jest jej montaż na poziomym dystansie.

Ja, jeśli już mam okazję użyć siatki, to używam typowo siatki Maximum UHF-4 i z chęcią popatrzyłbym, jak ona zareagowałaby na twój sposób. Może, jak znajdę wolniejszą chwilę...

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Ulepszenie anteny siatkowej.

Post autor: VAHANARA »

Trochę mnie ten problem odsunięcia reflektora siatki od dipoli zafrapował, więc przejrzałem stosowne tematy na forum i zapytałem wujka google.
I wygląda mi to tak, że konstrukcyjnie anteny Yagi i Yagi-podobne mają typowo reflektor takiej wielkości i tak umiejscowiony, aby kształtować dół charakterystyki anteny.
Natomiast siatki, jako pierwotnie zaprojektowane na V pasmo, miały, i mają, typowo reflektor wspomagający charakterystykę anteny na górze pasma. Stąd tak bliski montaż ekranu w stosunku do dipoli.
Z tego by wynikało, że przez odsunięcie ekranu w siatce na określoną odległość można stosownie zwiększyć jej zysk na kanałach odpowiadających nowej odległości, kosztem zysku w górnej części pasma anteny, jak również, być może, kosztem kierunkowości.
Wydaje się, że warto spróbować takiego indywidualnego strojenia , bo wygląda, że na IV paśmie można rzeczywiści sporo zyskać, w zasadzie darmowo. I w zależności od szczęścia, być może na III paśmie też.

Tyle 'gdybologii stosowanej', ale być może przydatnej.

Natomiast fakt jest taki, że siatka MAXIMUM UHF-4 też ma montaż na dystansie od masztu (około 12...13cm). Zawsze myślałem, że to po prostu rozwiązanie konstrukcyjne dające łatwy i szybki jednopunktowy montaż na maszcie. Ale teraz, po obejrzeniu AP-368 Alcada, wcale nie jestem przekonany, że to tylko o to chodzi.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Ulepszenie anteny siatkowej.

Post autor: poxipol »

Gdzieś dzwonią ,tylko nie wiadomo w którym kościele.
Jest wyjątek,gdzie reflektor,spełnia rolę elementu pobudzającego.
Przykładem jest dwuelementowa antena Yagi na I i II zakres częstotliwości.
Podstawowym warunkiem tego spełnienia jest praca na jednym kanale,a reflektor musi być w rezonansie z dipolem ( siatka posiada reflektor nierezonansowy dla całego jej pasma pracy )
Drugim warunkiem jest bocznikowe zasilanie dipola.
Stosowanie innego dipola pogarsza WFS,gdzie część energii zostaje bezpowrotnie wypromieniowana z powrotem.
Reflektor i dipol muszą być w osi.dwa pręty w jednej płaszczyźnie.
Przyrost zysku na tych zakresach to 3,dB,gdzie pojedynczy dipol ma 0 dB
Dołożenie trzeciego elementu przed dipolem, to całkowity zysk anteny 5 dB.

W III,IV i V zakresie częstotliwości nie stosuje się tego typu rozwiązań,a reflektor służy do dyskryminacji zakłóceń.

piotr l
Posty: 21
Rejestracja: 17 sierpnia 2019, o 22:39
Miejscowość: brody
Odbiornik: toshiba
Instalacja antenowa: autorska przeróbka anteny tridigit 10m nad terenem z kablem triset
Nadajnik - obiekt nadawczy: raszyn + PKiN

Re: Ulepszenie anteny siatkowej.

Post autor: piotr l »

Gdybym potrafił wkleić tu grafikę to bym pokazał jak wygląda charakterystyka wzmocnienia układu wibrator -refrektor plaski .Opisowo w odróżnieniu od innych reflektorów gdzie max wzmocnienia jest ok 0,2 dłgości fali i z zwiększaniem dystansu spada przy reflektorze plaskim są dwa maksima wzmocnienia zaczyna wzmacniać na 0,05 długości fali rośnie do 0,25 potem opada do 0,4 przestaje wzmacniać i przy 0,6 znów zaczyna rośnie do 0,7 i spada do 0,8 .To drugie maksimum jest nam nieprzydatne ale odpowiednio operując pierwszym możemy dostosować odległość siatka wibrator ,im kanał muxa 8 jest wyższy a na uhf jest niższy tym łatwiej uzyskać na obu zakresach duże wzmocnienie.Stosując cztery oddzielne reflektorki wygięte pod kątem 170 stopni możemy osiągnąć pierwsze wzmocnienie 0d 0,05 do 0,5 długości fali .Kilka lat temu widziałem fabryczną taką antenę .

piotr l
Posty: 21
Rejestracja: 17 sierpnia 2019, o 22:39
Miejscowość: brody
Odbiornik: toshiba
Instalacja antenowa: autorska przeróbka anteny tridigit 10m nad terenem z kablem triset
Nadajnik - obiekt nadawczy: raszyn + PKiN

Re: Ulepszenie anteny siatkowej.

Post autor: piotr l »

Mam zdjęcie z czech gdzie są zrobione układy 3 i 8 siatek dla uzyskania mozliwosci odbioru i to z czasów gdy jeszcze nikt nie myślał o telewizji cyfrowej a w polsce nie bylo siatek bo z lat 70 ub.wieku.

piotr l
Posty: 21
Rejestracja: 17 sierpnia 2019, o 22:39
Miejscowość: brody
Odbiornik: toshiba
Instalacja antenowa: autorska przeróbka anteny tridigit 10m nad terenem z kablem triset
Nadajnik - obiekt nadawczy: raszyn + PKiN

Re: Ulepszenie anteny siatkowej.

Post autor: piotr l »

piotr l pisze: 26 sierpnia 2019, o 01:02
VAHANARA pisze: 25 sierpnia 2019, o 20:54 Trochę mnie ten problem odsunięcia reflektora siatki od dipoli zafrapował, więc przejrzałem stosowne tematy na forum i zapytałem wujka google.
I wygląda mi to tak, że konstrukcyjnie anteny Yagi i Yagi-podobne mają typowo reflektor takiej wielkości i tak umiejscowiony, aby kształtować dół charakterystyki anteny.
Natomiast siatki, jako pierwotnie zaprojektowane na V pasmo, miały, i mają, typowo reflektor wspomagający charakterystykę anteny na górze pasma. Stąd tak bliski montaż ekranu w stosunku do dipoli.
Z tego by wynikało, że przez odsunięcie ekranu w siatce na określoną odległość można stosownie zwiększyć jej zysk na kanałach odpowiadających nowej odległości, kosztem zysku w górnej części pasma anteny, jak również, być może, kosztem kierunkowości.
Wydaje się, że warto spróbować takiego indywidualnego strojenia , bo wygląda, że na IV paśmie można rzeczywiści sporo zyskać, w zasadzie darmowo. I w zależności od szczęścia, być może na III paśmie też.

Tyle 'gdybologii stosowanej', ale być może przydatnej.

Natomiast fakt jest taki, że siatka MAXIMUM UHF-4 też ma montaż na dystansie od masztu (około 12...13cm). Zawsze myślałem, że to po prostu rozwiązanie konstrukcyjne dające łatwy i szybki jednopunktowy montaż na maszcie. Ale teraz, po obejrzeniu AP-368 Alcada, wcale nie jestem przekonany, że to tylko o to chodzi.
Gdybym potrafił wkleić tu grafikę to bym pokazał jak wygląda charakterystyka wzmocnienia układu wibrator -refrektor plaski .Opisowo w odróżnieniu od innych reflektorów gdzie max wzmocnienia jest ok 0,2 dłgości fali i z zwiększaniem dystansu spada przy reflektorze plaskim są dwa maksima wzmocnienia zaczyna wzmacniać na 0,05 długości fali rośnie do 0,25 potem opada do 0,4 przestaje wzmacniać i przy 0,6 znów zaczyna rośnie do 0,7 i spada do 0,8 .To drugie maksimum jest nam nieprzydatne ale odpowiednio operując pierwszym możemy dostosować odległość siatka wibrator ,im kanał muxa 8 jest wyższy a na uhf jest niższy tym łatwiej uzyskać na obu zakresach duże wzmocnienie.Stosując cztery oddzielne reflektorki wygięte pod kątem 170 stopni możemy osiągnąć pierwsze wzmocnienie 0d 0,05 do 0,5 długości fali .Kilka lat temu widziałem fabryczną taką antenę .Zastanowiłem się patrząc na wykres wzmocnienia układu wibrator -reflektor płaski jak by to pracowało przy dużym oddaleniu i wykorzystaniu drugiego maksimum na uhf a pierwszego na konkretnych kanałach III zakresu .Teoria mówiła że to poprawi sygnał na kanale III zakresu na uhf też się wiele nie popsuje ale w praktyce jest tak że dla 7 kanału sygnał wzrósł z 10mikroV na 16 mikroV ale 27 kanał miał 28 mikroV a ma 12 mikroV ,42kanał miał 28mikroV a ma 26mikroV ,58 kanał miał 29mikroV a ma 12 mikroV czyli tylko tam gdzie mux 8 jest bardzo słaby a na uhf odbieramy jeden mux około 40 kanału gra jest warta świeczki ,w innym wypadku pozostaje tylko pierwsze maksimum układu siatka wibrator .
Ostatnio zmieniony 29 sierpnia 2019, o 13:20 przez piotr l, łącznie zmieniany 1 raz.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Ulepszenie anteny siatkowej.

Post autor: VAHANARA »

piotr l pisze: 26 sierpnia 2019, o 13:38 Gdybym potrafił wkleić tu grafikę to bym pokazał jak wygląda charakterystyka wzmocnienia układu wibrator -refrektor plaski .
Jeśli mogę, to kilka uwag technicznych:
1. W to forum grafikę wkleja się poprzez linkowanie do obrazków na serwerach zewnętrznych.

2. "Wzmocnienie" - tylko w odniesieniu do elementów aktywnych, czyli wzmacniaczy itp.
"Zysk" - a to w odniesieniu do elementów pasywnych - anten.
No tak jest przyjęte w naszej technice, po angielsku jest prościej - po prostu "gain do wszystkiego.

3. Jak cytujesz, to lepiej wybieraj tylko interesujący akapit, bo cały cytat utrudnia czytanie forum.
piotr l pisze: 26 sierpnia 2019, o 13:38 Opisowo w odróżnieniu od innych reflektorów gdzie max wzmocnienia jest ok 0,2 dłgości fali i z zwiększaniem dystansu spada przy reflektorze plaskim są dwa maksima wzmocnienia zaczyna wzmacniać na 0,05 długości fali rośnie do 0,25 potem opada do 0,4...
No tak, ale jak popatrzysz na konstrukcję Yag i Yago-podobnych to tam odległości reflektor - dipol też z reguły oscylują wokoło 0,25 długości fali. Oczywiście, dokładne odległości dobiera się w zależności od kombinacji pożądanego pasma, zysku, F/B, kierunkowości i pewnie czegoś tam jeszcze dla anteny. Trochę inaczej będzie dla różnych dipolo i typów anten, ale jakoś to się tak kręci wokół ćwiartki fali.
piotr l pisze: 26 sierpnia 2019, o 13:38 wykorzystaniu drugiego maksimum na uhf a pierwszego na konkretnych kanałach III zakresu i z wyliczeń mi wychodzi że gdyby odstęp wynosił 253mm to działał by 5 kanał i 21-57
Możliwe, że i tak mogłoby być, o ile całość konstrukcji by na to pozwoliła. Ba jak się ogląda siatki na VHF-e to tam już przysłowiowe "cuda wianki" potrafią się dziać, tak że na jednych kanałach sana siatka może mieć znaczne wytłumianie, a na innych dawać nawet znaczny zysk. Ale dla danego modelu i jego wykonania, możliwe, że dało by się coś podbić.
Tyle, że z drugiej strony na VHF nie trzeba już z reguły dużych zysków i tu walka o 1... 2 dB może nie mieć większego praktycznego znaczenia.
piotr l pisze: 26 sierpnia 2019, o 13:38 Tyle teoria nie próbowałem.
W środę, jeśli czas pozwoli, spróbuję odsunięcia ekranu + dodania direktora + dystansu do masztu dla przeciętnej siatki w porównaniu do Mazimum.
poxipol pisze: 26 sierpnia 2019, o 00:06 Gdzieś dzwonią ,tylko nie wiadomo w którym kościele.
Jest wyjątek,gdzie reflektor,spełnia rolę elementu pobudzającego.
Przykładem jest dwuelementowa antena Yagi na I i II zakres częstotliwości.
Podstawowym warunkiem tego spełnienia jest praca na jednym kanale,a reflektor musi być w rezonansie z dipolem ( siatka posiada reflektor nierezonansowy dla całego jej pasma pracy )
Drugim warunkiem jest bocznikowe zasilanie dipola.
Stosowanie innego dipola pogarsza WFS,gdzie część energii zostaje bezpowrotnie wypromieniowana z powrotem.
Reflektor i dipol muszą być w osi.dwa pręty w jednej płaszczyźnie.
Przyrost zysku na tych zakresach to 3,dB,gdzie pojedynczy dipol ma 0 dB
Dołożenie trzeciego elementu przed dipolem, to całkowity zysk anteny 5 dB.
Fakt, gdzieś dzwonią.
Jedno mnie nurtuje - trzyelementowa, komunistyczna antena Polkatowska z pasma I/II bazująca na takim właśnie zbocznikowanym dipolu prostym miała deklarowany zysk netto ~5dBd czyli ~7dBi.
Obecnie produkowane trzyelementowe konstrukcje dla pasm FM / VHF bazujące na dipolach pętlowych mają deklarowane zyski w okolicach 6...8dBi. Przyjmując, że część tych anten ma zabudowane symetryzatory, a w części ich producenci "poszaleli" marketingowo, to wychodzi, że średnio też mają po ~7dBi netto, a wynikałoby, że powinny mieć ze 3dB mniej. ?

Tego typu konstrukcje anten są dość unikatowe, więc dla ciekawych i młodych wrzucam link do oryginalnej instrukcji montażu takiej anteny: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1961135.html

Ja sam osobiście montowałem swego czasu taką na k2 z Warszawy - 95km i telewizja była spoko... :D

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Ulepszenie anteny siatkowej.

Post autor: VAHANARA »

VAHANARA pisze: 26 sierpnia 2019, o 22:45W środę, jeśli czas pozwoli, spróbuję odsunięcia ekranu + dodania direktora + dystansu do masztu dla przeciętnej siatki...
Czas pozwolił, ale upał był nie do zniesienia. Tym niemniej, jak dla mnie, warto się było po pocić. Kilka uwag:

1. Direktor. To bardzo dobra opcja - do jakichś 3dB zwiększenia zysku. Stosunkowo łatwy i skuteczny sposób zmiany zysku anteny dla wybranego kanału lub grupy kanałów. Znaczy się Hiszpanie i Niemcy wiedzą dokładnie co robią i ich 16dBi siatki naprawdę mogą tyle mieć.

2. Ekran. Generalnie jego dodanie może dodać też do 3dB w stosunku do 'gołych' dipoli. Co do odległości dipole/ekran - tak, siatka reaguje na odległość ekran - dipole. Ale miałem kłopoty to dobrze zweryfikować. Np. dla kanału 36 widać było dokładnie maksimum dla około 30 centymetrowego odsunięcia ekranu od masztu (czyli około 3/4 długości fali), a przy samym maszcie nie było specjalnie nic widać - może dlatego, że nie mogłem ekranu zbliżyć poniżej jakichś 12cm. Wygląda więc na to, że potwierdza się, iż dla niskich kanałów możliwe jest rzeczywiście podbicie zysku siatki przez regulację tej odległości. Tylko tu już raczej nie będzie 3dB, ale mniej, w zależności od kanału i konstrukcji samen siatki, czyli pierwotnej odległości dipoli od siatki. Myślę więc, że jeśli byłaby to kwestia jednego czy półtora dB, to wtedy nie warto byłoby się bawić w przeróbkę.

3. Odsunięcie siatki od masztu. W zasadzie to co mogłem zrobić, nie wskazywało, żeby anteny jakoś wyraźnie reagowały na tę odległość. Niby coś czasami było widać, ale również zbliżenie ręki od tyłu ekranu czasami powodowało jakąś reakcję. Nie mam zdania. Na pewno jest duży plus z możliwością przechyłu anteny przy montażu z dystansem, ale, co ciekawe, siatka Maximum nie ma akurat takiej możliwości. Na pewno WIELKI plus takiej konstrukcji z dystansem / wysięgnikiem to łatwość i szybkość montażu, podobnie do normalnych anten.

No i tyle.

piotr l
Posty: 21
Rejestracja: 17 sierpnia 2019, o 22:39
Miejscowość: brody
Odbiornik: toshiba
Instalacja antenowa: autorska przeróbka anteny tridigit 10m nad terenem z kablem triset
Nadajnik - obiekt nadawczy: raszyn + PKiN

Re: Ulepszenie anteny siatkowej.

Post autor: piotr l »

Postanowiłem jeszcze pokombinować z siatką i do tej z odsuniętym na 116mm reflektorem dołożyć drugi złożony z 2 siatek przekręconych o 90 stopni na wysięgnikach aby odleglość od wibratora wyniosła 392mm .Efekt przeszedł oczekiwania na 7 kanale 20mikroV ,27 kanał 29mikroV to o 1 więcej ,40 i 58 bez zmian ale pojawiły się dwa programy lokalne jeden z Łodzi a drugi z Kielc czyli druga siatka nie tylko wzmocniła vhf ale i dół uhf .Nie mam zdjęcia po tej przeróbce bo antena na maszcie ale przed przeróbką wyglądała tak.https://www.fotosik.pl/zdjecie/a78384040dd04180

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Ulepszenie anteny siatkowej.

Post autor: VAHANARA »

Czyli zasadniczo zrobiłeś to, co w tej chwili czyni się typowo w combach VHF/UHF, dodaje się drugi reflektor na VHF. I wszystko się ładnie składa. Idąc dalej, to gdyby dodać do zacisków dipoli szerokopasmowych po dipolu prostym nastrojonym na VHF (tak jak w większości comb zintegrowanych), to jeszcze powinno się jakieś drobne dB na VHF-ie zyskać.
Oczywiście, takie bezpośrednie połączenie dipoli zaskutkuje niewielką utratą jakości sygnału na UHF-ie, ale przy dobrych warunkach na UHF-ie można sobie na to pozwolić. Sprawdzałem kiedyś wpływ takiego dipola prostego nastrojonego na VHF na UHF w jakimś 'trójzębie' combo.

Zresztą, podobnie były robione siatki do analogu z kanałami na VHF, a zwłaszcza w pionie. Wtedy stosowano np. dipol pętlowy (czasami z direktorami) podłączony do zacisków symetryzatora siatki zwykłymi kawałkami przewodów elektrycznych. I jakoś działało...

Trzeba przyznać, że podatność siatek na stosunkowo proste modyfikacje jest duża...

Zablokowany