Dotykanie Anteny jakie to zjawisko?

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
some83
Posty: 300
Rejestracja: 20 maja 2018, o 23:35
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

Dotykanie Anteny jakie to zjawisko?

Post autor: some83 »

Mój Tata stwierdził, że jak się dotyka antenę to jest lepszy odbiór, szczególnie na mux8, który jest jednak często dość słaby.
Twierdzi, że dotykał w izolowanych sandałach.
{Choć rozumiem, że na częstotliwościach mux8 sandały mogą nie stanowić przeszkody, ale nie wiem.}
Chciałbym się spytać jakie to zjawisko, i co można zrobić, by antena "czuła się dotknięta" nawet jeśli nikt nie dotyka.

Nie wiem uziemić ją?

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Dotykanie Anteny jakie to zjawisko?

Post autor: VAHANARA »

Można powiedzieć, że twój tata dotykając anteny ją "stroi". Samo 'strojenie' to takie dobranie wymiarów i położeń jej elementów, aby uzyskać jak najlepszy sygnał odbierany, czyli miała jak najlepsze "parametry". Dla kupnych anten możliwości ich strojenia są zwykle małe lub żadne, jeśli pominiemy ich całkowitą przeróbke.

Dotykając każdej anteny zmienia się jej parametry, czyli zmienia się jej odbiór. Kwestia jest tylko taka, na ile dotknięcie może zmienić jej parametry - czasami zmieni je nieznacznie, czasami bardzo. Czasami odbiór się polepszy, zwykle się pogarsza.

Czym gorsze warunki odbioru, czyli słaby sygnał i czym gorsza jakość anteny (albo jej niedobranie do warunków odbioru) tym zmiany powodowane dotknięciem mogą być większe - doprowadzając czasami albo do b. dobrego odbioru albo do jego całkowitego zaniku.

Czy coś można z tym zrobić, aby nie oglądać TV stojąc przy antenie dotykając jej - stojąc przy antenie pokojowej, jak się domyślam - małe, albo żadne...

some83
Posty: 300
Rejestracja: 20 maja 2018, o 23:35
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

Re: Dotykanie Anteny jakie to zjawisko?

Post autor: some83 »

To nie jest mała antena.

Zewnętrzna na balkonie.
I dotykanie jest pomocne w Mux'ie 8.
{Jeśli chodzi o resztę mux'ów nie jest to potrzebne, a mux publiczny da się odebrać na pokojówce, więc tutaj w ogóle nie ma problemu, zresztą nawet z głównego kierunku ten sam mux publiczny nadaje z największą mocą, z tego samego kierunku co wszystkie inne }

Ale rozumiem, że dotykanie to zmiana pojemności?

A może zamiast uziemić podłączyć do kondensatora.
Albo do worka z solą fizjologiczną czy wodą, taką nie destylowaną.


A i tata mówi, że mux 8 najlepiej odbiera mu przy wysokim Ciśnieniu.
A przy niskim są duże zakłócenia.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Dotykanie Anteny jakie to zjawisko?

Post autor: poxipol »

Przy zmiennych warunkach propagacji,przy dotykaniu anteny,występuje kompensacja reaktancji indukcyjnej.
Problem z odbiorem może wynikać z niedoskonalności anteny,wadliwego jej montażu,względnie uchybienia w dalszej części instalacji.

W antenach o zasilaniu bocznikowym,kompensację tą dokonuje się poprzez dołączenie kondensatora,o odpowiednio dobranej jego pojemności.
Łączy się go równolegle z zaciskami anteny.

Idąc na skróty,zawsze można dogadać się z tatą.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Dotykanie Anteny jakie to zjawisko?

Post autor: Anduraki »

Dotykając antenę stajesz się jej częścią, dotyk może zarówno poprawić odbiór jak i zepsuć jeśli negatywnie zmienisz jej charakterystykę (przesuniesz częstotliwość odbioru na inne pasmo).

Pamiętam że kiedyś byłem zdeterminowany żeby coś obejrzeć, a sporo było zakłóceń i chciałem poprawić jakość - jednakże dotyk powodował pogorszenie jakości sygnalu, natomiast pokrywka od garnka :lol: którą trzymałem z tyłu znacznie poprawiała jakość i eliminowała zakłócenia ;)

Byczek12345
Posty: 312
Rejestracja: 3 maja 2013, o 23:38
Miejscowość: Nuddd

Re: Dotykanie Anteny jakie to zjawisko?

Post autor: Byczek12345 »

Ja pamiętam "stare czasy", jak po kablu antenowym płaskim (takie były, koncentryk to była rzadkość), przesuwało się owinięty kawałek folii aluminiowej, by poprawić odbiór. Teraz też zdało by egzamin przy zakłóceniach :lol:

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Dotykanie Anteny jakie to zjawisko?

Post autor: VAHANARA »

Byczek12345 pisze: 4 września 2019, o 13:30Ja pamiętam "stare czasy", jak po kablu antenowym płaskim (takie były, koncentryk to była rzadkość), przesuwało się owinięty kawałek folii aluminiowej, by poprawić odbiór. Teraz też zdało by egzamin przy zakłóceniach :lol:
Heh, mieliśmy w wojsku na warsztacie radiotechnicznym antenę z takim "patentem" - wiadomo, "pod latarnią najciemniej"... :D
Jakoś tam działało...

Zablokowany