MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Poland »

Szczerze mówiąc ten multipleks powinien być całkiem odkodowany i zbudowany od nowa. Na samym Polsacie News zbyt długo tam nie pociągną.

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

K63 pisze:W Kolbuszowej nie ma nadajnika. Wg polsatowskiej mapy zasięgu mux-4, Kolbuszowa może być w zasięgu nadajnika w Głogowie Małopolskim. Wg tej samej mapy Piła i Tarnobrzeg są poza zasięgiem.
http://www.cyfrowypolsat.pl/oferta/tv-m ... mobilna.cp
A ten nadajnik(odnośnie Kolbuszowej): https://radiopolska.pl/wykaz/obiekt/622 ? Być może dane nie są po prostu zaktualizowane na tej stronie i dlatego w wykazie nie ma MUX-4...

Działa Ci ta mapa tutaj: http://www.cyfrowypolsat.pl/oferta/tv-m ... mobilna.cp ? Ja już nie raz od swego czasu próbowałem i nic, tzn. "puste, białe okno" w "okienku" gdzie chyba powinna być mapa.

Awatar użytkownika
MJJ
Posty: 270
Rejestracja: 8 marca 2011, o 20:12
Odbiornik: Philips PFL7665H
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: MJJ »

K63 pisze: 21 września 2019, o 10:48
telko.in pisze:Cyfrowy Polsat wystąpił do Urzędu Komunikacji Elektronicznej o zgodę na czasowe przeprowadzenie emisji eksperymentalnej w czterech nowych lokalizacjach na częstotliwości z wykorzystaniem sygnału programów Polsat News, Polsat Sport, Polsat Sport Extra, Polsat Film, Polsat Cafe, Polsat Play
Skoro wystąpili o zgodę na emisję eksperymentalną z wykorzystaniem sygnału 6 kanałów to dlaczego włączyli tylko jeden?

Awatar użytkownika
kaem3
Posty: 287
Rejestracja: 6 września 2010, o 21:39
Miejscowość: Starogard Gd.
Odbiornik: Philips 32PFS6855/12
Instalacja antenowa: Dipol prosty w oknie, 3 piętro. Brak odbioru MUX-8.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kisielice (61 km)

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: kaem3 »

U mnie brak odbioru. Sygnał z Chwaszczyna dobry, po wskazaniu 22 kanału telewizor odnalazł i dodał Polsat News, ale... jest czarny ekran i komunikat "wybrany program jest niedostępny". EPG działa. Jakiś pomysł dlaczego tak?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: K63 »

DVB-T(2) INQUIRING pisze: 21 września 2019, o 13:54 A ten nadajnik(odnośnie Kolbuszowej): https://radiopolska.pl/wykaz/obiekt/622 ? Być może dane nie są po prostu zaktualizowane na tej stronie i dlatego w wykazie nie ma MUX-4...
Aktualizacje na tej stronie wprowadzane są na bieżąco na podstawie pozwoleń wydawanych przez UKE. Wczorajsze pozwolenia dla CP już zostały zaktualizowane dla odpowiednich nadajników.
https://radiopolska.pl/wykaz/mux/189
Na marginesie - wiążące są pozwolenia UKE. A tam nie ma Kolbuszowej. W podkarpackim są tylko 3 nadajniki mux-4
- Rzeszów/Tyczyn
- Rzeszów/Góry (Sędziszów Małopolski) - nadajnik planowany
- Rzeszów/Saria (Głogów Małopolski-Przewrotne)
DVB-T(2) INQUIRING pisze: 21 września 2019, o 13:54 Działa Ci ta mapa tutaj: http://www.cyfrowypolsat.pl/oferta/tv-m ... mobilna.cp ? Ja już nie raz od swego czasu próbowałem i nic, tzn. "puste, białe okno" w "okienku" gdzie chyba powinna być mapa.
Jakiej przeglądarki używasz? U mnie działa na Firefox. Trzeba tylko włączyć Adobe Flash.
kaem3 pisze: 21 września 2019, o 20:16 U mnie brak odbioru. Sygnał z Chwaszczyna dobry, po wskazaniu 22 kanału telewizor odnalazł i dodał Polsat News, ale... jest czarny ekran i komunikat "wybrany program jest niedostępny". EPG działa. Jakiś pomysł dlaczego tak?
DVB-T2. :?:
Na Polsacie twierdzą że do odbioru potrzebny jest "telewizor nowej generacji". Ale jakiej konkretnie - nie słyszałem.
Ostatnio zmieniony 22 września 2019, o 00:22 przez K63, łącznie zmieniany 1 raz.

mkonst
Posty: 22
Rejestracja: 21 grudnia 2010, o 15:25
Miejscowość: Swarzędz
Odbiornik: Samsung UE32T5372
Instalacja antenowa: 11/21-60 + 4/5-12/DAB (2 szt. w obu polaryzacjach) + 1/RUZ/B/88-108/S
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: mkonst »

Przemo pisze: 20 września 2019, o 19:18 Potwierdzam odbiór w Rawiczu kanału 28 ze Śremu. Dwa telewizory LG wyszukały kanał Polsat News HD bez problemu i odbiór jest bezproblemowy. Problem jest z odbiornikiem Panasonic. Widzi sygnał, lecz za nic nie może znaleźć stacji na kanale 28. Pozostałe muxy ze Śremu od 1-3 i 8 odbiera bez problemu. Co to może być? Jakieś niestandardowe parametry emisji, czy coś innego.
Okolice Poznania, Panasonic TX-L24C3E, na kanale 28 ze Śremu sygnał i jakość 100%, a nie znajduje żadnego kanału :(

Awatar użytkownika
Rzeszowiak
Posty: 313
Rejestracja: 26 listopada 2012, o 19:28
Miejscowość: Rzeszów
Instalacja antenowa: Antena UHF/VHF T-urbo-T COMBO Telmor.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Rzeszowiak »

W Rzeszowie odbiór Polsatu News SD na kanale 35 siła sygnału na telewizorze 92%.

mkonst
Posty: 22
Rejestracja: 21 grudnia 2010, o 15:25
Miejscowość: Swarzędz
Odbiornik: Samsung UE32T5372
Instalacja antenowa: 11/21-60 + 4/5-12/DAB (2 szt. w obu polaryzacjach) + 1/RUZ/B/88-108/S
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: mkonst »

Uruchomiłem tuner USB (X3M HU2200) i bez problemu działa Polsat News w kanale 28 (emisja testowa ze Śremu) i odkodowany w kanale 50 (mux-4 z Mosiny), co potwierdza że Panasonic ma jakiś problem.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: K63 »

Pojawiły się już symulacje zasięgu dla 4 lokalizacji mux-a testowego
http://mapy.tvradio.cba.pl/Telewizja/MU ... /index.htm

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: DVB-T/S »

Są planowane kolejne uruchomienia nadajników PN HD?

ricki
Posty: 44
Rejestracja: 10 stycznia 2010, o 17:51

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: ricki »

Acid pisze: 20 września 2019, o 19:41 Co najwyżej odkodowany PN w MUX4 https://radiopolska.pl/wykaz/mux/4
Z tego wykazu wynika iż pozwolenie tymczasowe (czyli UP w wykazie) w Kaliszu obejmuje znacznie lepszą lokalizację niż dotychczas (również Chełmce a dotychczas tylko centrum Kalisza) wiadomo coś kiedy taki nadajnik może ruszyć?

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

Czy Polsat News jest nadawany poprzez MUX-4 w rozdzielczości: 625 x 576 ? [Generalnie chyba przyjęło się, że SD to: 720 x 576; ewentualnie czasami bodajże: 704 x 576.]

Jeżeli jest to rozdzielczość: 625 x 576 i do tego niski bitrate(przepływność) kanału, to nie dziwie się temu, ponieważ wiem(domyślam się) jakie generalnie jest założenie MUX-4(TV Mobilna)... - choć myślę, że nie tylko to powoduje to i że jest to "naciągane" tłumaczenie. Oprócz tego dochodzą tu może kwestie biznesowe(finansowe). Znajduje się na tym jednym MUX'ie bodajże 12 kanałów telewizyjnych..., gdzie dla przyzwoitej jakości kanałów SD "przyjęło się" najprawdopodobniej, że powinno ich być chyba około ośmiu(w DVB-T) na jednym MUX'ie.

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Martens »

Po przeczytaniu, że uruchomiono w Chwaszczynie testowy nadajnik z Polsat News HD włączam z ciekawości kanał 22 w moim dekoderze. Jakież było moje zdziwienie, gdy na kanale tym pojawił się stabilny sygnał, mimo iż antena ustawiona jest tyłem do Chwaszczyna! :shock: Biorę inną antenę, troszkę z nią spaceruję i okazuje się, że sygnał jest praktycznie w każdym jej położeniu!

Jak to możliwe, skoro MUX-1, MUX-2 i MUX-3 nadawane z tego samego Chwaszczyna, z dwukrotnie wyższą mocą, są praktycznie niemożliwe do odbioru w moich warunkach (blokowisko, góry, las)? :!: Z tego też powodu antenę ustawioną mam na Jagodnik, w celu odbioru MUX-ów 1 i 2 (MUX-3 i MUX-4 antena łapie z Jaśkowej Kopy).

Sprawdzam z ciekawości parametry nadawania i dekoder pokazuje tak:
MUX-1 - 64 QAM, GI: 1/4, FEC: 5/6
MUX-2 - 64 QAM, GI: 1/8, FEC: 3/4
MUX-3 - 64 QAM, GI: 1/4, FEC: 5/6
MUX-4 - 64 QAM, GI: 1/8, FEC: 3/4
MUX-8 - 64 QAM, GI: 1/4, FEC: 5/6
MUX-testowy - 16 QAM, GI: 1/32, FEC: 2/3

Czy inne parametry modulacji robią aż tak kolosalną różnicę w odbiorze? Nie sądzę, aby to była kwestia tylko niższego kanału.

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Kamilx »

W przypadku testowego MUX-a minimalny poziom sygnału potrzebnego do odbioru to 39 dB, w przypadku MUX1, MUX3, MUX8 to 51 dB, a MUX2 i MUX4 to 48 dB.
Ostatnio zmieniony 22 września 2019, o 17:36 przez Kamilx, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: DanielK »

Martens pisze: 22 września 2019, o 17:04 MUX-testowy - 16 QAM, GI: 1/32, FEC: 2/3

Czy inne parametry modulacji robią aż tak kolosalną różnicę w odbiorze? Nie sądzę, aby to była kwestia tylko niższego kanału.
Dokładnie tak właśnie jest. Szczególnie modulacja i FEC.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: poxipol »

Różnice są dość znaczne pod względem poziomu i jakości sygnału.
http://www.aval.com.pl/index.php?parame ... nalu-dvb-t

bartosz4
Posty: 249
Rejestracja: 3 lutego 2011, o 16:50

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: bartosz4 »

Dziś sprawdziłem k.22 z Chwaszczyna na działce (jakieś 50 km od) i ... rewelacja. Na tunerze mam 100% ! Pozostałe muksy to zwykle między 77 a 85. Antena wciąż ta sama siatka od ćwierć wieku.
Wyżej ktoś pisze,że nadają DVB-T 2 . To taki jeden z pierwszych tunerów już mam w tym systemie?

W każdym razie to aż się prosi żeby ten niby w przyszłości mux4 był normalnie wykorzystywany skoro daje takie efekty.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: poxipol »

Jak podano testowy nadajnik pracuje z przepływnością wideo 8,2 Mbit/s z 2 ścieżkami audio po 192 Kbit/s
W multipleksie testowym jest 6 programów,w tym 1 HD
Modulacja to QAM 16 FEC 2/3
Pełne ugniecenie programów to przejście modulacji na QAM 256 FEC 3/5 ,4/5
Jeżeli ktoś ma nie za bogate parametry,to docelowo może mieć kaszanę.

dobel
Posty: 3
Rejestracja: 8 kwietnia 2015, o 16:41
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa-Raszyn

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: dobel »

Nie wiem po co te testy są prowadzone skoro nadają w DVB-T a pozwolenie mają na DVB-T 2.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: hadam »

Jest jeszcze problem z EPG. Na telewizorze Samsung brak na PN w HD, natomiast na SD stoi w miejscu z opóźnieniem. O dziwo na starym tunerze Ariva T-60 EPG na Polsat News HD jest normalnie.

Zablokowany