MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: dvbtowiec »

Jeśli technicy obsługujący naziemną transmisję to czytają:
PN pomimo rozkodowania ma chyba tzw. flagę identyfikującą go jako kodowany. Niektóre starsze odbiorniki sobie z tym nie radzą i nie dodają kanału na listę, mimo że jest się w zasięgu.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Zgodnie ze Stanowiskiem KRRiT (http://www.krrit.gov.pl/Data/Files/_pub ... -krrit.pdf) wszystkie programy w multipleksie telewizji mobilnej MUX4 powinny mieć ustawioną flagę visible_service_flag na 0, co oznacza, że żaden standardowy, stacjonarny odbiornik telewizyjny prawidłowo obsługujący sygnalizację DVB nie powinien pokazywać ich na liście serwisów.

Zgodnie z zaleceniem ETSI takie programy nie są pokazywane na liście serwisów, ale można je wybrać wpisując na pilocie numer takiego programu. Są ukryte jako nie przeznaczone dla urządzeń stacjonarnych.

To może być przyczyną braku odkodowanych programów z mux4 na niektórych TV.

lumca_2
Posty: 274
Rejestracja: 14 grudnia 2008, o 10:11
Miejscowość: niedaleko Ostrawy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Hošťálkovice,Hladnov, Kosztowy,Skrzyczne

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: lumca_2 »

Pozdrawiam z okolice Ostrawy, panie Jaroslawie, czy mogę zapytać, gdzie jest problem ze strojeniem programu PN HD z Katowic na K40 na telewizoru Panasonic AS640? Prawdopodobnie wszyscy użytkownicy telewizorów Panasonic mają ten problem.
Dziękuję za odpowiedź.
Ostatnio zmieniony 23 września 2019, o 14:16 przez lumca_2, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: hadam »

Owszem, tak właśnie jest na moim starym TV Samsung, kanały z MUX-4 są zapisane ale ukryte. Ale po odkodowaniu Polsat News już ten jeden kanał jest normalnie widoczny na liście, choć ma flagę kodowania, pozostałe nadal są ukryte.

Problem natomiast jest z EPG na Polsat News HD, ten sam Samsung nie pokazuje, natomiast na tunerze Ariva T-60 jest.

I jeszcze mam radę dla tych którym te kanały się nie wyszukują:
Można spróbować zmienić w menu wyszukiwania kanałów kraj z Polska na inne, zaznaczam chodzi o kraj wyszukiwania, nie mylić z językiem menu, napisów teletekstu itd.
W przypadku mojego Samsunga po zmianie kodowane kanały z MUX-4 są widoczne, ale po tej zmianie trzeba na nowo wyszukać kanały, bo lista jest skasowana.
Kiedyś tego próbowałem, dlatego wiem, ale wróciłem do ustawień na Polska, bo już wcześniej pan Mroczkowski pisał, że prawidłowo powinny być ukryte, niemniej niektórym to może pomóc. Nie wiem tylko co z tym EPG.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: dvbtowiec »

Nie wszystkie telewizory się tak zachowują.
Miałem okazję jeden ostatnio stroić, który niczego nie znalazł i nie dodał na listę.
Także na liście kanałów do sortowania ich nie było.

Tak mają niestety niektóre typy.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: hadam »

I jeszcze takie info z wirtualnemedia.pl. Informacja od rzecznika Polsatu, którą różnie można zrozumieć. Albo skrócą testy, mniej niż mają pozwolenie, albo przedłużą. W każdym razie nie przełączą do DVB-T2 w najbliższym czasie.
Jak podaje nadawca, powodem podjęcia decyzji o testach jest chęć zwiększenia zasięgu nadawania oraz dotarcia do widzów kanałów, które nadawane są za pośrednictwem MUX-a czwartego (to ok. 33 proc. populacji). Emisja eksperymentalna dotyczy kanałów: Polsat News, Polsat Sport, Polsat Sport Extra, Polsat Film, Polsat Cafe, Polsat Play.

Nadawca zwrócił się w tej sprawie o zgodę do Urzędu Komunikacji Elektronicznej - dotyczy ona "rozpoznania możliwości wdrożenia zaawansowanych usług dla klientów końcowych technologii hybrydowych", który łączy przekaz linearny (w DVB-T, a w późniejszych latach w DVB-T2) oraz internetowy – w technologii HbbTV.

W ramach emisji Polsatu News w czterech, wybranych miastach, nadawca przeprowadzi testy aplikacji i usług hybrydowych oraz oszacuje do jak dużej grupy odbiorców dociera nadawany sygnał (oraz kto ma możliwość jego odbioru).

Olga Zomer, rzecznik prasowa Cyfrowego Polsatu odpowiedziała nam, że o długości testów Grupa będzie decydować w trakcie ich trwania. Nie chciała komentować, jakich efektów spodziewa się nadawca.

Czytaj więcej na: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/p ... hybrydowej

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: K63 »

dvbtowiec pisze: 23 września 2019, o 10:21 Nie wszystkie telewizory się tak zachowują.
Miałem okazję jeden ostatnio stroić, który niczego nie znalazł i nie dodał na listę.
Także na liście kanałów do sortowania ich nie było.

Tak mają niestety niektóre typy.
Podobnie jak wspomniano już wcześniej, mój Panasonic 37X20 także nie wyszukuje mux-4, pomimo odbieranego sygnału (ale słowackie kanały kodowane wyszukuje i zapisuje!). Dekodery combo nie mają z tym żadnego problemu.
Natomiast mam inną ciekawostkę. W pewnej lokalizacji sprawdzałem wczoraj tv SHARP, który niegdyś bezproblemowo zeskanował i zapisał na liście kodowane kanały mux-4 na k.33. Poproszono mnie jednak, by je skasować. Teraz chciałem umieścić na liście Polsat News, ale pomimo bardzo dobrego sygnału telewizor tych kanałów już nie zapisuje. Czyżby zmieniono parametry emisji na tyle, że ten tv ma obecnie problemy z prawidłowym zidentyfikowaniem sygnału? Dekoder zewnętrzny na tej samej instalacji wyszukuje i zapisuje.

maryann2
Posty: 3
Rejestracja: 21 września 2019, o 08:51
Miejscowość: Czechy
Odbiornik: LG RH731T i inne
Instalacja antenowa: ASP4+ 127dB Philips+ RTA140
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: maryann2 »

Hej, witajcie!
Ktoś wie, czy w kraku sygnał k.33 MUX4 zostanie wzmocniony, kiedy? W myśl http://www.sat-charts.eu/nadajniki.php powinien być jak inne MUXy, a na razie jest słabszy od MUX8.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: K63 »

Pozwolenie zakłada emisję z mocą maks. 79 kW z wysokości 275 m n.p.t. Czy i kiedy to nastąpi - pytaj nadawcę, operatora lub UKE.

Awatar użytkownika
maciek_p
Posty: 136
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków/Chorągwica

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: maciek_p »

maryann2 pisze: 23 września 2019, o 12:32 Hej, witajcie!
Ktoś wie, czy w kraku sygnał k.33 MUX4 zostanie wzmocniony, kiedy?
W Krakowie MUX 4 nadaje z Chorągwicy z mocą 79 kW, a do tego masz nadajniki:
Kopiec Kościuszki
Huta T. Sędzimira
Wieża Ciśnień, ul. Hallera
Skawina

W Krakowie chyba nie można narzekać na poziom sygnału MUX 4.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: K63 »

Nie sądzę, by było to 79 kW. Pozwolenie to zakłada emisje dookólną. Skoro tak, to dlaczego na mapie zasięgu Cyfrowego Polsatu, kilkanaście km na południe od Wieliczki, sygnał jest już bardzo słaby. Ewidentnie na tej mapie widać, że wiązka główna idzie na Kraków. Ponadto myślę, że gdyby emisja była z parametrami docelowymi, to nadajniki doświetląjace w Krakowie byłyby wyłączone lub ograniczona zostałaby ich ilość.
Na marginesie, trudno znaleźć oficjalne informacje o aktualnych parametrach emisji z obiektów Emitel-a. Emitel ich na swojej stronie nie publikuje, a jedynym w miarę wiarygodnym źródłem pozostaje Radiopolska, której informacje pokrywają się niemiecką stroną https://www.ukwtv.de/cms/radio-dx/72-se ... -%20mobile

maryann2
Posty: 3
Rejestracja: 21 września 2019, o 08:51
Miejscowość: Czechy
Odbiornik: LG RH731T i inne
Instalacja antenowa: ASP4+ 127dB Philips+ RTA140
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: maryann2 »

Tak, Radipolska podaje na ten czas wiarygodną moc.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: dvbtowiec »

W Krakowie odbiór MUX4 jest bardzo dobry.
Ostatnio byłem w Krzeszowicach. Tam jest możliwy odbiór MUX testowego z Katowic, czyli PN HD śmiga ładnie. Sygnał na wysokim poziomie ok 90%

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Krosnoludek »

Ciekawie, czy my w Krośnie doczekamy się kiedyś MUX-4 nadającego z Suchej Góry?, inni mają MUX-4, muxy lokalne, muxy experementalne, a my nic tylko podstawowa oferta :evil:

wieslaw
Posty: 104
Rejestracja: 3 lipca 2015, o 19:26
Miejscowość: Świdnica
Odbiornik: Viola HD T1 + OTV THOMSON 21DK24E
Instalacja antenowa: Antena siatkowa b/wzmacniacza
w mieszkaniu IIp.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Praded-Jeseniky, Ślęża

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: wieslaw »


Awatar użytkownika
kaem3
Posty: 287
Rejestracja: 6 września 2010, o 21:39
Miejscowość: Starogard Gd.
Odbiornik: Philips 32PFS6855/12
Instalacja antenowa: Dipol prosty w oknie, 3 piętro. Brak odbioru MUX-8.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kisielice (61 km)

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: kaem3 »

Na moim Sony, Polsat News się znajduje i dodaje, ale jest komunikat "wybrany program jest niedostępny". Czy to wina nietypowych parametrów modulacji (16QAM), czy flagi visible_service_flag? Bo przecież brak obsługi DVB-T2 chyba nie ma tu nic do rzeczy, skoro formalnie jest to "stare" DVB-T. A może właśnie dopiero odbiorniki z DVB-T2 radzą sobie poprawnie z 16QAM?

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Krosnoludek »

wieslaw pisze: 23 września 2019, o 19:25 A stąd sygnał nie dolatuje -
http://www.sat-charts.eu/nadajnik,33Tar ... rcina.html
Niestety nie zero sygnału, może gdyby założyć mocną antenę ze wzmacniaczem i wycelować ją w Tarnów to może jakiś sygnał by się pojawił. Nie na tym to polega by odbierać z dalekich odległości, MUX-4 po wyłączeniu analogu miał przejść na docelowe kanały i osiągnąć pokrycie ogólnopolskie, owszem przeszli na docelowe kanały, lecz pokrycie sygnałem pozostało nadal szczątkowe i za to niewywiązywanie się z zapisów koncesji Polsatowi powinna być odebrana koncesja, bo tam zapewne jest zapisane pokrycie kraju w sygnał, to tak jak by Emitel MUX-2 nadawał na części Polski bo tak mu się opłaca. Gdzie jest regulator rynku ja się pytam? Polsat powinien dostać ultimatum, albo zaczną nadawać na cały kraj jak pozostałe muxy, albo zostanie im cofnięta koncesja na rozpowszechnianie MUX-4.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: K63 »

Zakładając że G.Św. Marcina nadaje mux-4 z mocą maks. 4 kW, to na azymucie na Krosno idzie tylko 0.2 kW. Przy odległości ponad 60 km odbiór jest raczej nierealny.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Krosnoludek »

Przed chwilą napisałem do UKE Reszów, zobaczymy co odpiszą, jakie są plany, kiedy MUX-4 pojawi się wreszcie na nadajniku Sucha Góra.

Strona Tv Mobilnej: http://www.infotvfm.pl/

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: DanielK »

DVB-T(2) INQUIRING pisze: 22 września 2019, o 14:22 Czy Polsat News jest nadawany poprzez MUX-4 w rozdzielczości: 625 x 576 ? [Generalnie chyba przyjęło się, że SD to: 720 x 576; ewentualnie czasami bodajże: 704 x 576.]
Polsat News na MUX-4 nadaje w rozdzielczością 640x576.
Sprawdziłem na kilku odbiornikach LG, Samsung, Strong, Alma, wszędzie wykonując automatyczne wyszukiwanie Polsat News wskoczył na pozycję 101 (LCN) i jako jedyny z MUX-4 zapisał się FTA. Więc wydaje mi się że jest ok.

Zablokowany