DVB-T CZECHY

dyskusje o zagranicznych emisjach telewizji cyfrowej DVB-T
mariusz m.
Posty: 24
Rejestracja: 22 czerwca 2019, o 22:46
Miejscowość: Zielona Góra

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: mariusz m. »

A co słychać w Żarach? :)

piotrekstz
Posty: 20
Rejestracja: 4 października 2018, o 14:44
Miejscowość: Żary
Odbiornik: Globo STB T90 Lite
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa + siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Żagań Wichów

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: piotrekstz »

No proszę, a u mnie niestety nadal nic. Ale złapałeś je na DVB-T 1 czy na DVB-T 2 ? Jaka częstotliwość? Bo u mnie nic.

mariusz m.
Posty: 24
Rejestracja: 22 czerwca 2019, o 22:46
Miejscowość: Zielona Góra

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: mariusz m. »

Kanał 26 telewizja publiczna czyli Ceska televize.Dziś bardzo smutny dzień dla Czechów-zmarł Karel Gott.Odbiór bez żadnych problemów.Reszta mux-kanał 31 i 52 też bez zastrzeżeń.Naprawdę niewiem co tam u Ciebie jest nie tak.Bardzo dziwne że brak odbioru.Spróbuj może jeszcze ustawic na nadajnik w Usti.

mariusz m.
Posty: 24
Rejestracja: 22 czerwca 2019, o 22:46
Miejscowość: Zielona Góra

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: mariusz m. »

Kanał 26 już nadaje od kwietnia bodajże tamtego roku już tylko w T2.Tak samo kanał 31.Na tym kanale są programy Nova,Prima,Slagr,Noe,Seznami inne.W sumie czesi upchali w tym muxie aż 18 programów.

mariusz m.
Posty: 24
Rejestracja: 22 czerwca 2019, o 22:46
Miejscowość: Zielona Góra

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: mariusz m. »

52 kanał to 5 programów telewizji Prima i Nova czyli powielenie programów z kanału 31.Tam odbiór po staremu bez T2.

piotrekstz
Posty: 20
Rejestracja: 4 października 2018, o 14:44
Miejscowość: Żary
Odbiornik: Globo STB T90 Lite
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa + siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Żagań Wichów

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: piotrekstz »

Ok, coś jeszcze pokombinuję. A może oni zaczynają nadawać w polaryzacji pionowej?

mariusz m.
Posty: 24
Rejestracja: 22 czerwca 2019, o 22:46
Miejscowość: Zielona Góra

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: mariusz m. »

Nie ma takiej możliwości.Tylko niemieckie muxy są w pionie. :)

piotrekstz
Posty: 20
Rejestracja: 4 października 2018, o 14:44
Miejscowość: Żary
Odbiornik: Globo STB T90 Lite
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa + siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Żagań Wichów

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: piotrekstz »

Już mam Czechy z powrotem!!! Niestety, tylko te z DVB-T 1... w dodatku średnia siła sygnału :(

mariusz m.
Posty: 24
Rejestracja: 22 czerwca 2019, o 22:46
Miejscowość: Zielona Góra

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: mariusz m. »

Same powróciły czy im w czymś pomogłeś?Jaka siła/Jakość sygnału?Co Ci odbiera,tzn jakie programy?

piotrekstz
Posty: 20
Rejestracja: 4 października 2018, o 14:44
Miejscowość: Żary
Odbiornik: Globo STB T90 Lite
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa + siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Żagań Wichów

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: piotrekstz »

Same nagle powróciły, siła sygnału od 59 do 61 procent, a jakość sygnału od 0 do 23 procent... słabizna :)

mariusz m.
Posty: 24
Rejestracja: 22 czerwca 2019, o 22:46
Miejscowość: Zielona Góra

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: mariusz m. »

U mnie siła 93 jakość 66-70% kanał 26 MUX CT

patpat
Posty: 6
Rejestracja: 14 października 2019, o 09:46
Miejscowość: Olesnica
Odbiornik: Realtek RTL2832 - Sony CXD2837ER DVB-T/T2/C demodulator
Instalacja antenowa: - LNA188 + Dipol 44/21-60 Tri Digit DVB-T UHF
- Dipol 1RUZ PM B
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jeseník, Studniční Vrch

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: patpat »

piotrekstz pisze: 2 października 2019, o 20:44 Ok, coś jeszcze pokombinuję. A może oni zaczynają nadawać w polaryzacji pionowej?
Z tego co widziałem cześć nadajników czeskich nadaje w polaryzacji pionowej ale przez ostatni rok nic się nie zmieniało. Dopiero od nowego roku zaczną wyłaczanie DVBT i pośrednich muxów. U siebie sam poza polskimi mux1,2,3,4,8 oraz L4, mam jeszcze czeskie 1,2,3,4,11,12. Niestety nie udało mi się dotychczas złapać muxa 13 ponieważ na tym samym kanale niedaleko nas nadaje Polski mux. Mieszkam pomiędzy Dobroszycami a Oleśnicą.
Tutaj przykładowa informacja o polaryzacjach nadajników czeskich mux4.
https://www.multiplex4.cz/images/DB_PS_ ... 42019.pdf
pozdrawiam,

Krispl
Posty: 80
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 23:07

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Krispl »

Trochę z zaskoczenia na moim TV pojawiły się dwa nowe kanały CT1 JM HD i CT1 SD HD. Czy to są dodatkowe nowe kanały lokalne na stałe na tym MUX-ie czy też jakieś hybrydy ?

Mam też pytanie czy są jakieś szanse na zwiększenie mocy MUX-13 DVB-T2 bo u mnie odbiór to rarytas. Pierwszy i drugi MUX odbiera bardzo dobrze i całodobowo na poziomie sygnału 40-50 % i jakość od 70-100 % a z kolei trzeci MUX czasami tylko wieczorem i wcześnie rano bywa na poziomie 0-15 %. Odległość od nadajnika prawie taka sama ok. 95-100 km tylko moc o 3 dB mniejsza bo 10 KW i wysokość nadajnika chyba trochę mniejsza. Być może jest słaba propagacja w kierunku Polski z anten nadawczych.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: blockbuster »

Krispl pisze: 31 października 2019, o 12:57 Czy to są dodatkowe nowe kanały lokalne na stałe na tym MUX-ie czy też jakieś hybrydy ?
Tak to są dodatkowe kanały z lokalnymi wersjami wiadomości (docelowo ma ich być pięć). Przejściowy MUX CT jak i docelowy MUX-21 to w większości kraju emisja w SFN na k26, dlatego zastosowano takie rozwiązanie.

https://www.televizniweb.cz/2019/10/ct- ... eloplosne/

Krispl
Posty: 80
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 23:07

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Krispl »

Dzięki za info i link. Z tego co czytam w opisie to w przypadku docelowego nadawania pasma 5-ciu programów lokalnych spadnie jakość pozostałych programów. Np. na CT Sport HD przepływ spadnie z 5,8 Mb do 3 Mb.

patpat
Posty: 6
Rejestracja: 14 października 2019, o 09:46
Miejscowość: Olesnica
Odbiornik: Realtek RTL2832 - Sony CXD2837ER DVB-T/T2/C demodulator
Instalacja antenowa: - LNA188 + Dipol 44/21-60 Tri Digit DVB-T UHF
- Dipol 1RUZ PM B
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jeseník, Studniční Vrch

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: patpat »

Krispl pisze: 31 października 2019, o 12:57

Mam też pytanie czy są jakieś szanse na zwiększenie mocy MUX-13 DVB-T2 ........... z kolei trzeci MUX czasami tylko wieczorem i wcześnie rano bywa na poziomie 0-15 %. Odległość od nadajnika prawie taka sama ok. 95-100 km tylko moc o 3 dB mniejsza bo 10 KW i wysokość nadajnika chyba trochę mniejsza. Być może jest słaba propagacja w kierunku Polski z anten nadawczych.
Witam, z jakiego nadajnika odbierasz sygnał i gdzie plus minus mieszkasz? Też starałem się mux13 odebrać. Na razie niestety mi się nie udało.

Pozdrawiam,

Krispl
Posty: 80
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 23:07

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Krispl »

Odbieram czeskie programy w Sosnowcu woj. śląskie. Antena ATX-91 bez wzmacniacza ustawiona na Lysą Horę i Frenstat pod Radhostem. Oba nadajniki umieszczone wysoko w górach. Do Lysej Hory mam ok. 90 km a do Radhosta ok. 100 km. Oba nadajniki praktycznie w tym samym kierunku a odbiór dramatycznie inny. Nawet przy mniejszej mocy Radhosta - 10 kW (Lysa Hora 20 kW) odbiór powinien być raczej stabilny. Sporadycznie wskakuje mi odbiór na kilka godzin wieczorem lub rano. Wydaje się, że wiązka antenowa jest chyba dość mocno ścięta w kierunku północno- wschodnim. Może koledzy podzielą się informacjami o poziomie sygnału z tego MUX-a w okolicach Katowic. Gdyby ktoś miał pomiar miernikiem poziomu sygnału to byłoby ciekawie porównać poziom między sygnałami kanałów 26, 28 i 31.

Awatar użytkownika
magnezz81
Posty: 110
Rejestracja: 20 lipca 2017, o 23:36
Miejscowość: Zabrze
Odbiornik: Sony KD-55XE9005 4K
Ferguson Ariva 252 Combo
Instalacja antenowa: Zabrze-Rokitnica 282+18 m npm
Emme Esse 1 VHF, 3 UHF
Johansson Profiler 6600A
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice, Ornontowice, Ostrava, Zilina

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: magnezz81 »



W stronę Sosnowca ERP na E31 z Radhosta 3,2 kW - im bardziej na wschód tym jeszcze mniej. Dla porównania - w stronę Katowic czy Mikołowa 5 kW, Zabrza 7,9 kW. U mnie antena łapie z 3 lokalizacji.
Dokładniej moc promieniowania w Twoją stronę sprawdzisz sobie m.in. tu.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: DanielK »

Miałem okazję odbierać DVB-T/T2 z Czech z bliższej odległości od nadajników to muszę przyznać, że muxy w DVB-T2 maja poziom sygnału nawet o kilka dB wyższy niż te w starym DVB-T. Wiadomo po części są nadawane w niższym paśmie.
Przy okazji na "starych" muxach przeznaczonych wkrótce do wyłączenia stale nadawana jest charakterystyczna ikona nadajnika z wykrzyknikiem.

Awatar użytkownika
magnezz81
Posty: 110
Rejestracja: 20 lipca 2017, o 23:36
Miejscowość: Zabrze
Odbiornik: Sony KD-55XE9005 4K
Ferguson Ariva 252 Combo
Instalacja antenowa: Zabrze-Rokitnica 282+18 m npm
Emme Esse 1 VHF, 3 UHF
Johansson Profiler 6600A
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice, Ornontowice, Ostrava, Zilina

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: magnezz81 »

Dostępny m.in. w PS 13 kanał KINOSVET zmienił nazwę na CS Mystery. W hbbtv dalej wyświetla starą nazwę.
Pytanie do odbierających mux regionalny 7 na E38 czy tam też stacja zmieniła nazwę.

A druga kwestia - po pojawieniu się LTV Plus w PS 13 30 listopada miał zakończyć emisję mux regionalny 2 na E59 - ktoś z stale odbierających może to potwierdzić? Na stronie LTV Plus dalej wymieniają kanał 59.

Zablokowany