Zakłócenia w odbiorze

Kamilek.W
Posty: 29
Rejestracja: 25 września 2018, o 00:10
Miejscowość: Sosnowiec
Odbiornik: Wiwa Maxx H.265
Instalacja antenowa: Libox Combo LB-2000
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ornontowice

Zakłócenia w odbiorze

Post autor: Kamilek.W »

Witam. Od pewnego czasu mam problem z programami na kanale 55 (Eska, Fokus TV, itd.). Otóż do godziny 20:00-22:00 nie da się tych programów oglądać. Sygnał skacze od 0 do 55%, natomiast po tych godzinach odbiór jest bezproblemowy i sygnał utrzymuje się na tych 55%, a czasami i więcej. Miałem wcześniej taki sam problem i był on spowodowany co dziwne przewodem HDMI gdy go wymieniłem problem ustał ale ostatnio zaczęło się znowu to samo. Sprawdzałem na innym przewodzie HDMI i sytuacja jest bez zmian. Antena kierunkowa pasywna ustawiona na dachu w kierunku nadajnika "Kosztowy". Dodam, że w budynku są dwa mieszkania i pod drugim podłączona jest zwykła antena siatkowa z zasilaczem ustawiona prawie w tym samym kierunku i programy te odbiorane są bez problemu, a i samych stacji "łapie" więcej bo i Stars TV czy nawet czeskie programy, które u mnie nie występują. Myślałem nad wymianą anteny na większą bo obecna jest dość mała ale Pan w sklepie poinformował mnie, że nie ma to najmniejszego sensu bo w tym miejscu powinienem mieć idealny odbiór i muszę zbierać jakieś zakłócenia. Miasto Sosnowiec dzielnica Dańdówka jeżeli ma to jakieś znaczenie. Ktoś może mi podpowiedź czym te zakłócenia mogą być spowodowane albo gdzie szukać przyczyny? Z góry bardzo dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Zakłócenia w odbiorze

Post autor: K63 »

Kamilek.W pisze: 19 października 2019, o 14:01 Sosnowiec dzielnica Dańdówka
Kamilek.W pisze: 19 października 2019, o 14:01 mam problem z programami na kanale 55
Do nadajnika Kosztowy masz zaledwie ok. 10 km. To jest także mniej więcej ten sam azymut co Skrzyczne. Problem występuje na k.55, na którym mux-1 nadawany jest synchronicznie z obydwu tych nadajników. Próbowałeś zmienić troszkę kierunek ustawienia anteny? Jaka to antena?
Kamilek.W pisze: 19 października 2019, o 14:01 pod drugim podłączona jest zwykła antena siatkowa z zasilaczem ustawiona prawie w tym samym kierunku i programy te odbiorane są bez problemu, a i samych stacji "łapie" więcej bo i Stars TV czy nawet czeskie programy, które u mnie nie występują
Stosowanie anteny ze wzmacniaczem, w tak małej odległości od mocnego nadajnika, teoretycznie wydaje się być błędem. Ale może wymagają tego lokalne warunki odbiorcze (np. zasłonięty nadajnik)?
Kamilek.W pisze: 19 października 2019, o 14:01 Pan w sklepie poinformował mnie, że nie ma to najmniejszego sensu bo w tym miejscu powinienem mieć idealny odbiór i muszę zbierać jakieś zakłócenia
Nie wiem jaka to antena, ale teoretycznie sprzedawca miał rację. Lecz za poprawny odbiór odpowiada nie tylko antena. Przejrzyj dokładnie całą swoją instalację (przewód, połączenia).

Kamilek.W
Posty: 29
Rejestracja: 25 września 2018, o 00:10
Miejscowość: Sosnowiec
Odbiornik: Wiwa Maxx H.265
Instalacja antenowa: Libox Combo LB-2000
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ornontowice

Re: Zakłócenia w odbiorze

Post autor: Kamilek.W »

Antena dokładnie taka:

https://abcv.pl/pl/p/Antena-telewizyjna ... oBEALw_wcB

Kierunek anteny zmieniałem niejednokrotnie i było tylko gorzej bo znikały inne kanały nie tylko 55. Pan w sklepie podpowiedział mi jeszcze żeby spróbować ustawić antenę w drugim kierunku w stronę Zawiercia i wtedy próbować wyszukać kanały od nowa i chcę to jutro zrobić ale najpierw wolałem zapytać jeszcze Was na forum. Co do przewodów to mam dosztukowane dosłownie 2m przewodu bo tyle brakło do dekodera ale tak jest od kilku lat zrobione i jak wspomniałem wcześniej było dobrze żadnych zakłóceń odbioru i zanikania sygnału. Jeżeli mnie pamięć nie myli to problemy z sygnałem zaczęły się jak zaczęli dodawać nowe programy typu Nobox. Przed tym żadnego problemu nie było nigdy no poza wspomnianym HDMI.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Zakłócenia w odbiorze

Post autor: K63 »

Kamilek.W pisze: 19 października 2019, o 22:38 Kierunek anteny zmieniałem niejednokrotnie i było tylko gorzej bo znikały inne kanały nie tylko 55
Antena jest OK. Chodziło mi raczej o niewielkie odchylenie, a nie o całkowitą zmianę kierunku. Bywa, że przy gorszym odbiorze jednego z mux-ów, pomaga niewielka zmiana wysokości zawieszenia anteny. Antenę ustawiaj używając opcji wyszukiwania ręcznego lub diagnostyki konkretnego kanału (nigdy wyszukiwania automatycznego).
Kamilek.W pisze: 19 października 2019, o 22:38 Pan w sklepie podpowiedział mi jeszcze żeby spróbować ustawić antenę w drugim kierunku w stronę Zawiercia i wtedy próbować wyszukać kanały od nowa
A czemu miałoby to służyć? Przecież na tym azymucie nie ma żadnego nadajnika (chyba że chodzi o odbiór Kosztowych/Skrzycznego z odbicia?)
Jeżeli już będziesz kręcił anteną, to ustaw ją raczej na Częstochowę i wyszukuj kanały ręcznie.
Kamilek.W pisze: 19 października 2019, o 22:38 Przed tym żadnego problemu nie było nigdy no poza wspomnianym HDMI.
Przewód HDMI teoretycznie nie powinien mieć żadnego związku z zakłóceniami odbioru sygnału tv.
Kamilek.W pisze: 19 października 2019, o 22:38 mam dosztukowane dosłownie 2m przewodu bo tyle brakło do dekodera ale tak jest od kilku lat zrobione i jak wspomniałem wcześniej było dobrze żadnych zakłóceń odbioru i zanikania sygnału
Sprawdź wszystko dokładnie. Może coś się poluzowało, uszkodziło, itp.
Kamilek.W pisze: 19 października 2019, o 14:01 do godziny 20:00-22:00 nie da się tych programów oglądać
Kamilek.W pisze: 19 października 2019, o 14:01 antena siatkowa z zasilaczem ustawiona prawie w tym samym kierunku i programy te odbiorane są bez problemu
Zakłócenia z najbliższej okolicy raczej można wykluczyć, skoro sąsiednia antena odbiera bezproblemowo.
W ostateczności (za zgodą właściciela) możesz podłączyć się do tej anteny, rozdzielając sygnał na dwa odbiorniki.

Kamilek.W
Posty: 29
Rejestracja: 25 września 2018, o 00:10
Miejscowość: Sosnowiec
Odbiornik: Wiwa Maxx H.265
Instalacja antenowa: Libox Combo LB-2000
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ornontowice

Re: Zakłócenia w odbiorze

Post autor: Kamilek.W »

Anteną kręciłem i delikatnie i w całości i zmieniałem wysokość i na nic się to zdało bo tylko było gorzej. Tylko w tej pozycji co jest aktualnie "łapie" kanał 55 no ale cóż z tego skoro są z tym problemy. Co do odwracania w stronę Zawiercia to dokładnie o to Panu chodziło, mówił jeszcze, że ewentualnie mogę spróbować ustawić w stronę Wisły. Przewód sprawdzę na pewno tak samo i jeżeli będzie w porządku to jeszcze spróbuję odwrócić antenę na ten przeciwny kierunek i wtedy wyszukać kanały. Moje podejrzenia padają również na nadajniki LTE, ponieważ w linii prostej do nadajnika Kosztowy jest kilka nadajników LTE 800. Możliwe, że je uruchomili czy coś i dlatego zaczęło tracić sygnał? Bo z tego co się zorientowałem to te nadajniki należą do sieci Play i wcześniej były raczej nieczynne ale pewności 100% nie mam. Czy zastosowanie filtra tego typu: https://warsztatowski.com/pl/p/Filtr-pr ... _kEALw_wcB cokolwiek może poprawić jeżeli wyżej wymienione rzeczy nie pomogą?

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Zakłócenia w odbiorze

Post autor: Dobrycel »

Sprawdz jakie masz warunki i zmieniaj kierunki anteny wg https://emimaps.emitel.pl/
mozesz ustawiac na Kraków na Czestochowe Opole - kanał nadawania podany na mapach Emimaps.
Dobrze kierunek ustaw a potem sprawdzaj czy coś łapiesz itp.
Na samym poczatku to ustaw na Skrzyczne.
Jesli te zmiany nie pomogą to na bank Antena do wymiany.
A to sztukowanie to jak zrobiłeś? Czy i w jaki sposób kable są połączone? Zrob tego zdjecia i podeslij.
Czy to skrecone na beczce i 2 razy wtyk F? Czy to mozesz rozłączyc tzw na takie wciskane połaczenie (najgorsze i robiące najwięcej strat).

Jesli jeszcze mozesz, to zapytaj innych co odbieraja. Jakie maja zwyczaje. co wyłaczają z pradu o 22 itp. lub co sie samo wyłącza. Potem mozesz testowac czy sie poprawia czy nie. Ps Czy u Ciebie tez jakies urządzenia nie wyłączają sie o 22? Routery lub inne rzeczy? Uwierz mi, ale wiele rzeczy potrafi zakłócenia robić. Masz osobno dekoder do TV wpiety?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Zakłócenia w odbiorze

Post autor: K63 »

Kamilek.W pisze: 20 października 2019, o 03:09 Co do odwracania w stronę Zawiercia to dokładnie o to Panu chodziło
A sygnał ma się tam od czego odbić?
Kamilek.W pisze: 20 października 2019, o 03:09 ewentualnie mogę spróbować ustawić w stronę Wisły
Azymut na Skrzyczne jest zbliżony do tego na Kosztowy (różnica ok. 15°). Jeżeli w kierunku tych nadajników nie masz wysokich przeszkód, to teoretycznie powinieneś odebrać obydwa równocześnie.
Kamilek.W pisze: 20 października 2019, o 03:09 Moje podejrzenia padają również na nadajniki LTE, ponieważ w linii prostej do nadajnika Kosztowy jest kilka nadajników LTE 800
W jakiej odległości? Z map widzę że w Twojej dzielnicy jest dwa na ul. Jedności. Teoretycznie LTE może zakłócać k.55, ale byłoby tak samo na sąsiedniej siatce (tym bardziej że ma ona wzmacniacz). Sprawdź odbiór mux-2 na k.58 ze Skrzycznego.
Jeszcze jedno - w czasie występowania zakłóceń poproś sąsiada by na chwilę wyłączył zasilacz swojej siatki i wówczas sprawdź u siebie odbiór na k.55. Wcześniej jednak sprawdź, czy w twoim odbiorniku w menu instalacyjnym nie ma włączonego zasilania anteny.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Zakłócenia w odbiorze

Post autor: VAHANARA »

Kamilek.W pisze: 19 października 2019, o 14:01 .Witam Od pewnego czasu mam problem z programami na kanale 55 (Eska, Fokus TV, itd.). Otóż do godziny 20:00-22:00 nie da się tych programów oglądać. Sygnał skacze od 0 do 55%, natomiast po tych godzinach odbiór jest bezproblemowy i sygnał utrzymuje się na tych 55%, a czasami i więcej.
Mało tej jakości.
Podaj jakości na pozostałych mux-ach.
Jeśli odbiornik pokazuje - podaj też poziomy sygnałów dla wszystkich mux-ów.

Przyczyny takiej sytuacji mogą być wielorakie, ale nasuwają mi się trzy prawdopodobne:

1. Wieczorami poprawia się propagacja fal radiowych, więc do anteny dolatuje więcej sygnałów i wtedy zaczynają się cuda z SFN-ami, do wygaszania odbioru włącznie.
3. Słaba jakość instalacji odbiorczej, jako całość - kabel, złącza, etc...
2. LTE. Nie musi być BTS, może być również jakiś bliski klient.
Kamilek.W pisze: 19 października 2019, o 14:01 Miałem wcześniej taki sam problem i był on spowodowany co dziwne przewodem HDMI gdy go wymieniłem problem ustał ale ostatnio zaczęło się znowu to samo. Sprawdzałem na innym przewodzie HDMI i sytuacja jest bez zmian.
To mogłoby oznaczać, że masz totalnie źle zrobioną tę 'sztukówkę' przy odbiorniku, o której napisałeś parę postów później. Albo złącza są źle pozakładane, albo kabel jest całkowicie do niczego. Po prostu, na początku miałeś kabel HDMI o marnym ekranowaniu i dlatego zakłócał. Potem zmieniłeś na kabel normalny, o przyzwoitym ekranowaniu, i zrobiło się OK.

Sorki, ale to nie świadczy dobrze o twojej instalacji.
Kamilek.W pisze: 19 października 2019, o 14:01 Dodam, że w budynku są dwa mieszkania i pod drugim podłączona jest zwykła antena siatkowa z zasilaczem ustawiona prawie w tym samym kierunku i programy te odbiorane są bez problemu, a i samych stacji "łapie" więcej bo i Stars TV czy nawet czeskie programy, które u mnie nie występują.
Nie ma się co sugerować, bo w mieście, na dachu sygnał może się całkowicie zmieniać co kilka metrów. Słabe sygnały odbierają, bo właśnie mają wzmacniacz. Ale, może i u ciebie jest generalnie jakiś brak sygnału - dlatego potrzebne byłyby poziomy sygnałów.
Kamilek.W pisze: 20 października 2019, o 03:09 Moje podejrzenia padają również na nadajniki LTE, ponieważ w linii prostej do nadajnika Kosztowy jest kilka nadajników LTE 800. Możliwe, że je uruchomili czy coś i dlatego zaczęło tracić sygnał? Bo z tego co się zorientowałem to te nadajniki należą do sieci Play i wcześniej były raczej nieczynne ale pewności 100% nie mam. Czy zastosowanie filtra tego typu: https://warsztatowski.com/pl/p/Filtr-pr ... _kEALw_wcB cokolwiek może poprawić jeżeli wyżej wymienione rzeczy nie pomogą?
Jak pisałem wcześniej, to nie musi być tylko BTS, może być i bliski klient nadający w paśmie 800. Odbiór LTE z tego pasma skutkuje typowo dwoma objawami:

1. obniżeniem WSKAZAŃ odbieranych sygnałów TV - czym niższy kanał tym mniejszy wpływ - największy były na k55
2. obniżeniem jakości sygnału TV

Jeśli odbierasz sygnał LTE to oczywiście filtr MOŻE pomóc, choć nie MUSI zlikwidować całkowicie wpływu LTE na odbiór. Ale zawsze coś pomoże. Ten filtr z.twojego linku wygląda mi na SAW, bo nie podają tłumienia w paśmie LTE. One mają takie sobie tłumienia, ja bym próbował na początek filtr klasyczny, jak np. Signala z Dipolu. Filtr bezpośrednio przed odbiornikiem.
Aczkolwiek, to już jako ciekawostka, przy bardzo silnych sygnałach LTE, czasami trzeba łączyć w szereg różne filtry...

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Zakłócenia w odbiorze

Post autor: K63 »

VAHANARA pisze: 20 października 2019, o 16:07 Wieczorami poprawia się propagacja fal radiowych, więc do anteny dolatuje więcej sygnałów i wtedy zaczynają się cuda z SFN-ami, do wygaszania odbioru włącznie.
Tylko że wygląda na to, że właśnie wieczorami sygnał poprawia się ...
Kamilek.W pisze: 19 października 2019, o 14:01 Otóż do godziny 20:00-22:00 nie da się tych programów oglądać. Sygnał skacze od 0 do 55%, natomiast po tych godzinach odbiór jest bezproblemowy i sygnał utrzymuje się na tych 55%, a czasami i więcej.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Zakłócenia w odbiorze

Post autor: VAHANARA »

Wieczorem, czyli właśnie w okolicach 20-tej. Podnoszą się poziomy odbieranych sygnałów i druga nośna, która do tej pory robiła tylko za zakłócenie, zaczyna wchodzić w zakres poziomów synchronizacji odbiornika - odbiornik próbuje zalockować się to do jednej, to do drugiej, nie może się zdecydować, głupieje i problem gotowy. Albo zaczyna lockować się do tej słabszej i ma wysoki poziom zakłóceń od tej silniejszej. Tak to sobie tłumaczę. Było o tym sporo na forum.

Miewałem dokładnie takie scenariusze.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Zakłócenia w odbiorze

Post autor: K63 »

Doskonale rozumiem o co Ci chodzi. Jednak wieczorami odbiornik radzi sobie lepiej z SFN, skoro potrafi odbierać stabilnie (o ile to SFN jest przyczyną problemu :?:). Ale wzajemne oddziaływanie jest nadal na tyle duże, że jakość nie jest rewelacyjna.
Emitel wyjaśnia jak poradzić sobie z poprawnym odbiorem mux-3 nadawanego w SFN. Lecz równie dobrze może to odnosić się do innych mux-ów -> https://www.emitel.pl/aktualnosci/jak-p ... erac-mux3/
Czy jest to problem SFN, najłatwiej przekonać się w czasie przerwy konserwacyjnej na jednym z nadajników. Ale najbliższa taka będzie w Kosztowych dopiero 21 listopada.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Zakłócenia w odbiorze

Post autor: VAHANARA »

K63 pisze: 20 października 2019, o 20:45Doskonale rozumiem o co Ci chodzi. Jednak wieczorami odbiornik radzi sobie lepiej z SFN, skoro potrafi odbierać stabilnie (o ile to SFN jest przyczyną problemu :?:). Ale wzajemne oddziaływanie jest nadal na tyle duże, że jakość nie jest rewelacyjna.
No, ale on ma problem w godzinach 20 - 22 - wtedy właśnie nie ma odbioru, kiedy wszystko się krzaczy - o ile to SFN, rzecz jasna. Ja mam coś bardzo podobnego pod Kraśnikiem w jednej lokalizacji.
K63 pisze: 20 października 2019, o 20:45Emitel wyjaśnia jak poradzić sobie z poprawnym odbiorem mux-3 nadawanego w SFN. Lecz równie dobrze może to odnosić się do innych mux-ów -> https://www.emitel.pl/aktualnosci/jak-p ... erac-mux3/
Rozwiązaniem jest odpowiednia sieć nadajników. Reszta to półśrodki albo bardzo kosztowne zabawy, co najgorsze, nie zawsze możliwe do zrealizowania albo po prostu niewspółmiernie drogie. Nie mówiąc o długoterminowej skuteczności. Dlatego więc mam podejrzenie, że masa ludzi po prostu przyzwyczaja się do faktu, że od czasu do czasu mux-3 nie ma...
K63 pisze: 20 października 2019, o 20:45Czy jest to problem SFN, najłatwiej przekonać się w czasie przerwy konserwacyjnej na jednym z nadajników. Ale najbliższa taka będzie w Kosztowych dopiero 21 listopada.
I tu jest prawdziwa ciekawostka, bo właśnie że nie zawsze. Pod Kraśnikiem wyłączyli główny nadajnik, i wszystko znikło... a antena widzi główny i doświetlający w kącie 6 stopni...

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Zakłócenia w odbiorze

Post autor: K63 »

VAHANARA pisze: 20 października 2019, o 21:16 No, ale on ma problem w godzinach 20 - 22 - wtedy właśnie nie ma odbioru
Nie "w tych" godzinach, tylko "przed". W pierwszym poście napisał wyraźnie "do godziny 20-22 nie da się oglądać" - czyli rozumiem, że w ciągu dnia jest problem, a późnym wieczorem zaczyna być w miarę OK.
Zresztą niech wyjaśni to sam zainteresowany, bo my tu prowadzimy dyskusję, a on milczy.
Prawdziwa "zabawa" z SFN-ami zacznie się po migracji na k.21-48. Wówczas będą rozległe sieci obejmujące nawet 2-3 województwa.

Kamilek.W
Posty: 29
Rejestracja: 25 września 2018, o 00:10
Miejscowość: Sosnowiec
Odbiornik: Wiwa Maxx H.265
Instalacja antenowa: Libox Combo LB-2000
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ornontowice

Re: Zakłócenia w odbiorze

Post autor: Kamilek.W »

Pobawiłem dzisiaj się chwilę przy tej antenie, pobrałem program DVB-T Finder i ustawiałem antenę według niego na "Kosztowy". Według aplikacji powinno być 204 stopnie ja pierwotnie miałem ustawioną antenę na 198 stopni. Podniosłem ją na samą górę masztu tak aby była nad drzewami bo z dachu budynku widzę nadajnik Kosztowy i sygnał spadł do 0 na każdym kanale. Po wielu próbach ustawiania doszedłem do wniosku, że prawdopodobnie sama antena ma uszkodzone gniazdo na przewód, ponieważ przy ruszaniu przewodem przy gnieździe sygnał pojawia się i znika. Dodam, że dzieje się to tylko w przypadku gdy antena jest u samego dołu masztu skierowana na drzewa. U samej góry ruszanie przewodu nic nie zmienia, sygnał nadal wskazuje 0. W najbliższych dniach pojadę do sklepu i kupię antenę z wbudowanym filtrem LTE oraz nowe 30m przewodu aby nie korzystać z tego sztukowanego. Dla ciekawostki powiem, że ta druga antena ustawiona jest na nadajnik Ornontowice i odbiera bezproblemowo każdy program z tamtejszego MUX ale po dopytaniu dzisiaj kanał 55 również skacze na jakości ale nie tak jak u mnie tylko jakieś 40-70% do zera nie spada ale zakłócenia w odbiorze są. Dziękuję wszystkim za pomoc, następnym razem pierwsze co zrobię to sprawdzę na samym początku antenę bo nie spodziewałem się, że po dwóch latach od zakupu strzeli ją szlag.
Ostatnio zmieniony 20 października 2019, o 23:05 przez Kamilek.W, łącznie zmieniany 1 raz.

Byczek12345
Posty: 312
Rejestracja: 3 maja 2013, o 23:38
Miejscowość: Nuddd

Re: Zakłócenia w odbiorze

Post autor: Byczek12345 »

Kamilek.W pisze: 19 października 2019, o 14:01 Witam. Od pewnego czasu mam problem z programami na kanale 55 (Eska, Fokus TV, itd.). Otóż do godziny 20:00-22:00 nie da się tych programów oglądać.
U mnie, okolice Ogrodzieńca zauważyłem dzisiaj podobną sytuację na 55 kanale, siła/jakość - 70/50-58. To chyba na granicy prawidłowego odbioru, dawniej miałem 90/100, podobnie jak pozostałe kanały z Katowic. Jesteśmy na tej samej linii prostej, Kosztowy - Dańdówka - Podzamcze. Wygląda na to, że było grzebane przy nadajniku. Po przeczytaniu tego tematu sprawdziłem u siebie, czy coś się nie pochrzaniło. Podobna sytuacja była na początku uruchomienia DVB-T.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Zakłócenia w odbiorze

Post autor: K63 »

Anteny - zarówno naziemne, jak i satelitarne - ustawiamy na najlepsze parametry sygnału, a nie na aplikacje. Przy tak małej odległości od mocnego nadajnika, 5-6 st. nie powinno radykalnie wpływać na jakość sygnału. Twoja 19-elementowa yagi "patrzy" trochę szerzej.
Kamilek.W pisze: 20 października 2019, o 22:39 prawdopodobnie sama antena ma uszkodzone gniazdo na przewód, ponieważ przy ruszaniu przewodem przy gnieździe sygnał pojawia się i znika
Sama antena nie ma gniazda dla przewodu. W puszce masz zamontowany symetryzator, który w razie potrzeby możesz wymienić za kilka złotych. A może wystarczy poprawić mocowanie przewodu lub symetryzator oczyścić i dokręcić? Nie można wykluczyć uszkodzonia przewodu.
Byczek12345 pisze: 20 października 2019, o 23:02 okolice Ogrodzieńca zauważyłem dzisiaj podobną sytuację na 55
Nad Polskę wchodzi podwyższone "tropo". Nad Śląskiem może być odczuwalne jutro (21 października).

Byczek12345
Posty: 312
Rejestracja: 3 maja 2013, o 23:38
Miejscowość: Nuddd

Re: Zakłócenia w odbiorze

Post autor: Byczek12345 »

K63 pisze: 20 października 2019, o 23:21Nad Polskę wchodzi podwyższone "tropo". Nad Śląskiem może być odczuwalne jutro (21 października).
Nie sądzę, odbiór troposferyczny nie jest stabilny w czasie.
Ostatnio zmieniony 20 października 2019, o 23:30 przez Byczek12345, łącznie zmieniany 1 raz.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Zakłócenia w odbiorze

Post autor: VAHANARA »

K63 pisze: 20 października 2019, o 22:19 Nie "w tych" godzinach, tylko "przed". W pierwszym poście napisał wyraźnie "do godziny 20-22 nie da się oglądać" - czyli rozumiem, że w ciągu dnia jest problem, a późnym wieczorem zaczyna być w miarę OK.
Zresztą niech wyjaśni to sam zainteresowany, bo my tu prowadzimy dyskusję, a on milczy.
Ja to mimo wszystko zrozumiałem, że problemy są wieczorami... ale, nie wyjaśnił.
K63 pisze: 20 października 2019, o 22:19Prawdziwa "zabawa" z SFN-ami zacznie się po migracji na k.21-48. Wówczas będą rozległe sieci obejmujące nawet 2-3 województwa.
Może nie. Największy problem to chyba dyslokacja nadajników, kiedy w środku jednego jest silny doświetlacz albo znacznie pokrywają się obszarami i kierunkami silne nadajniki. Zobaczymy, jak to będzie wyglądało po przejściu, choć w pewnych regionach się nie zmieni...
Kamilek.W pisze: 20 października 2019, o 22:39 W najbliższych dniach pojadę do sklepu i kupię antenę z wbudowanym filtrem LTE oraz nowe 30m przewodu aby nie korzystać z tego sztukowanego.
Ja bym wziął antenę bez filtra, a filtr dołączył przed TV. To zdecydowanie skuteczniejsze rozwiązanie.

Co do kabla - czarny (opona PE), z wysokim ekranowaniem, jeśli AL to z żelem. Będziesz miał spokój na długie, długie lata.
Kamilek.W pisze: 20 października 2019, o 22:39 ale po dopytaniu dzisiaj kanał 55 również skacze na jakości ale nie tak jak u mnie tylko jakieś 40-70% do zera nie spada ale zakłócenia w odbiorze są
Każdy odbiornik inaczej reaguje na spadki jakości czy różnej maści zakłócenia, więc faktycznie istotne jest, że zakłócenia są.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Zakłócenia w odbiorze

Post autor: K63 »

Kamilek.W pisze: 20 października 2019, o 22:39 ta druga antena ustawiona jest na nadajnik Ornontowice i odbiera bezproblemowo każdy program z tamtejszego MUX ale po dopytaniu dzisiaj kanał 55 również skacze na jakości ale nie tak jak u mnie tylko jakieś 40-70% do zera nie spada ale zakłócenia w odbiorze są
Trzeba wziąć poprawkę, że tak ustawiona antena jest odkręcona od azymutu na Kosztowy ok. 40-45 st., zatem dobrych parametrów nie ma się co spodziewać. Coś za coś.
To że przy 40% jakości są zaniki, nie ma się co dziwić. Prawdopodobnie parametry jakościowe są na pograniczu lub poniżej normy, tylko że niektóre odbiorniki jakoś radzą sobie nawet z tak kiepskim sygnałem.

Byczek12345
Posty: 312
Rejestracja: 3 maja 2013, o 23:38
Miejscowość: Nuddd

Re: Zakłócenia w odbiorze

Post autor: Byczek12345 »

Skrzyczne - 55 kanał, moc 100 kW;
Kosztowy - 55 kanał moc 50 kW;

Dwa nadajniki w jednej prostej z miejscem zamieszkania, jeżeli było kombinowane z synchronizacją SFN (a pewnie było), to WASZE porady można wsadzić w cztery litery. U mnie jest podobnie, ale jeszcze na granicy poprawnego odbioru. Zauważyłem że jakość sygnału u mnie waha się od 40 do 55, dawniej zawsze było 100%, a z anteną jest wszystko w porządku.

Zablokowany