Zakłócenia w odbiorze

Kamilek.W
Posty: 29
Rejestracja: 25 września 2018, o 00:10
Miejscowość: Sosnowiec
Odbiornik: Wiwa Maxx H.265
Instalacja antenowa: Libox Combo LB-2000
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ornontowice

Re: Zakłócenia w odbiorze

Post autor: Kamilek.W »

Odpowiadając koledze VAHANARA problemy z odbieraniem kanału 55 występowały DO godziny 20:00-22:00 po tych godzinach wszystko było ok. Co do przewodu to aktualnie mam właśnie taki czarny i do niego dosztukowane jest około 2m zwykłego białego przewodu ale jak wspomniałem wolę go wymienić bo ten jednak swoje lata ma. Odpowiadając dalej koledze K63 to do tej anteny co posiadam przewód montowany jest za pomocą wtyku "F" i wczoraj sam wtyk też wymieniałem na nowy bo wziąłem pod uwagę to, że może być zaśniedziały. Także przepraszam za wprowadzenie w błąd z anteną jaką posiadam bo rzeczywiście ta z linku podanego wcześniej nie posiada gniazda na wtyk "F". Wziąłem po prostu z Google pierwszą z brzegu 19-elementową i nie zwróciłem uwagi na ten symetryzator. W każdym razie antena wygląda tak samo poza tym mocowaniem przewodu. Co do zastosowania filtra przy samym tunerze DVB-T to tak też zrobię jeżeli mówicie, że będzie to lepsze rozwiązanie. Pytanie tylko czy kupując antenę z wbudowanym filtrem to jest sens montować osobny dodatkowy filtr? Ponieważ z tego co zdążyłem zorientować się w sklepach to wszystkie anteny jakie mieli mają już wbudowany ten filtr.

Byczek12345
Posty: 312
Rejestracja: 3 maja 2013, o 23:38
Miejscowość: Nuddd

Re: Zakłócenia w odbiorze

Post autor: Byczek12345 »

Kamilek.W, ja mam podobną sytuację na kanale 55. Dawniej było dobrze - jakość zawsze 100% - wina synchronizacji SFN.
Przeczytaj mój poprzedni post - napisaliśmy w tej samej chwili. Moja rada to umieścić antenę jak najniżej, by ograniczyć sygnał ze Skrzycznego.

Kamilek.W
Posty: 29
Rejestracja: 25 września 2018, o 00:10
Miejscowość: Sosnowiec
Odbiornik: Wiwa Maxx H.265
Instalacja antenowa: Libox Combo LB-2000
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ornontowice

Re: Zakłócenia w odbiorze

Post autor: Kamilek.W »

Byczek12345 czytałem tylko te problemy u mnie występują już jakiś czas i nigdy nie udało mi się osiągnąć sygnału lepszego niż 55%, a to i tak słaby wynik bo potrafiło łapać co jakiś czas zakłócenia. Po wczorajszych perypetiach na dachu wydaje mi się, że jednak sama antena lub przewód są winne jeżeli ustawiłem antenę dokładnie tak samo jak była wcześniej i złapałem tylko kanał 41 i to na 42% jakości. Nic więcej nie udało się znaleźć.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Zakłócenia w odbiorze

Post autor: VAHANARA »

Kamilek.W pisze: 21 października 2019, o 08:33 Odpowiadając koledze VAHANARA problemy z odbieraniem kanału 55 występowały DO godziny 20:00-22:00 po tych godzinach wszystko było ok.
No dobrze, ale od której zaczynał się brak odbioru, czy może brak był cały dzień?
Kamilek.W pisze: 21 października 2019, o 08:33 Pytanie tylko czy kupując antenę z wbudowanym filtrem to jest sens montować osobny dodatkowy filtr? Ponieważ z tego co zdążyłem zorientować się w sklepach to wszystkie anteny jakie mieli mają już wbudowany ten filtr.
No, tak się teraz porobiło. Problem w tym, że w antenach montowane są filtry różnego rodzaju i wykonania, o różnych skutecznościach tłumienia LTE. Część ma filtry SAW, o niewielkich tłumieniach - rzędu 25...35dB i to też zwykle selektywnie, a filtr powinien ciąć od 790...800 równo na wysokości tych 60dB, czyli tak, jak filtry na elementach dyskretnych.

I teraz - jeśli antena ma wyspecyfikowane rzeczywiste tłumienia filtru, to OK - wiadomo, czego się spodziewać. Ale, jeśli nie ma albo ma jakieś ogólniki - to albo coś działa, albo nie - i dalej ciężko bez miernika stwierdzić, czy LTE zakłóca, czy nie.

Oczywiście, gdybyś zmieniał antenę, a będzie z filtrem - to zobaczysz, co się okaże. Filtr zewnętrzny dodać można zawsze.

Kamilek.W
Posty: 29
Rejestracja: 25 września 2018, o 00:10
Miejscowość: Sosnowiec
Odbiornik: Wiwa Maxx H.265
Instalacja antenowa: Libox Combo LB-2000
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ornontowice

Re: Zakłócenia w odbiorze

Post autor: Kamilek.W »

Odbioru nie było cały dzień. Nie wiem od której godziny zaczynał się ten brak odbioru bo nigdy nie siedziałem całą noc przed telewizorem i nie sprawdzałem tego ale od godziny 20:00-22:00 (to też zależało bo jednego dnia o tej 20:00 już się dało oglądać, zaś drugiego dopiero od 20:30 lub 21:00 ale zawsze od tej 22:00 był gwarantowany dobry odbiór) do tej 1:00 w nocy odbiór był bezproblemowy. Zrobię tak jak piszesz założę nową antenę sprawdzę jak z odbiorem na poszczególnych MUXach i wtedy najwyżej dokupię osobny filtr. Powiedz mi czy taki osobny filtr mogę podłączyć bezpośrednio pod antenę? Czy lepiej jednak pod tuner?

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Zakłócenia w odbiorze

Post autor: VAHANARA »

Czyli, jeśli sygnału nie było cały dzień, to nie musiał by być SFN, a problem z instalacją. Albo, jedno i drugie. No, nic - zobaczy się, jak wymienisz kabel i ewentualnie antenę.

Lepiej jest zakładać filtr jak najbliżej odbiornika, bo sygnały LTE 'włażą' zarówno przez antenę (głównie), jak i przez kabel oraz złącza. Tak więc filtr przy odbiorniku wycina wszystko, a przy antenie może nie wyciąć ci sąsiada zza ściany, którego modem nadaje 'ile mu fabryka dała' do BTS-a...

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Zakłócenia w odbiorze

Post autor: K63 »

Kamilek.W pisze: 21 października 2019, o 08:33 do tej anteny co posiadam przewód montowany jest za pomocą wtyku "F"
Czyli w zależności od typu puszki antenowej użyto symetryzatora z odpowiednim gniazdem F
- https://abcv.pl/pl/p/Symetryzator-anten ... gJQb_D_BwE
- https://www.dmtrade.pl/p6077,symetryzat ... atowy.html
Co prawda podłączenie przewodu jest łatwe i szybkie, ale różnie bywa z trwałością połączenia gniazda z płytką. Czasem wystarczy lekkie szarpnięcie lub zbyt mocne dokręcenie F-ki , by stało się to co u Ciebie.

Byczek12345
Posty: 312
Rejestracja: 3 maja 2013, o 23:38
Miejscowość: Nuddd

Re: Zakłócenia w odbiorze

Post autor: Byczek12345 »

Kamilek.W, masz dokładnie to co u mnie, ale nigdy nie sprawdzałem, bo odbiór jest poprawny. W tej chwili (dzień i słońce) poziom sygnału (spadł) 58, a jakość skacze od 10 do 50%, czasem chwilowo jest 100%. Odbiorniki LG jakoś sobie z tym radzą i nie widziałem problemu. Pozostałe kanały 6, 21, 34, 40, 41 i 49 jakość 100% poziom od 70 do 90.

Edycja:
Od godziny 16.00 do chwili obecnej jakość sygnału 100% i ani drgnie, oby tak pozostało - dotykałem tylko pilota.

Edycja II:
Wystarczyło przełączyć telewizor chwilowo na inny kanał i problem powrócił, ewidentnie problem synchronizacji SFN. Tuner załapał inny nadajnik, a ten drugi go zakłóca.
Ostatnio zmieniony 21 października 2019, o 19:45 przez Byczek12345, łącznie zmieniany 1 raz.

Kamilek.W
Posty: 29
Rejestracja: 25 września 2018, o 00:10
Miejscowość: Sosnowiec
Odbiornik: Wiwa Maxx H.265
Instalacja antenowa: Libox Combo LB-2000
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ornontowice

Re: Zakłócenia w odbiorze

Post autor: Kamilek.W »

Kupiłem dzisiaj nowy przewód koncentryczny ekranowany i nową antenę LB-2000. Antenę ustawiłem w całkowicie innym kierunku bo na Ornontowice i odbieram teraz to co chciałem bez żadnego problemu. Kanał 6 - 98%, 21 - 80%, 34 - 71%, 40 - 74%, 41 - 88%, 47 - 48%, 49 - 77%, 55 - 85% oraz 58 - 80%. Co dokładnie było uszkodzone czy antena czy przewód nie wiem ale dla pewności wolałem zmienić i to i to. Przynajmniej odbieram teraz Stars TV :D Dziękuję wszystkim za pomoc!

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Zakłócenia w odbiorze

Post autor: Dobrycel »

Czyli masz duzo kasy jak Ci sie anteną nie chcialo pokrecić i posprawdzać. Teraz działa więc ok.

Kamilek.W
Posty: 29
Rejestracja: 25 września 2018, o 00:10
Miejscowość: Sosnowiec
Odbiornik: Wiwa Maxx H.265
Instalacja antenowa: Libox Combo LB-2000
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ornontowice

Re: Zakłócenia w odbiorze

Post autor: Kamilek.W »

Kolego Dobrycel, a czytałeś temat?

Zablokowany