Nowe wymagania techniczne dla odbiornika NTC w Polsce (DVB-T2/HEVC/AC-4) od 1.12.2019, a HbbTV 2.0.1 od 1.1.2021

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Nowe wymagania techniczne dla odbiornika NTC w Polsce (DVB-T2/HEVC/AC-4/ HbbTV v.2.0.2) zaczną obowiązywać od 1.12.2

Post autor: dvbtowiec »

@Dobrycel
Zawsze można uaktualnić, to tylko oprogramowanie. Jednak może to zrobić tylko producent, gdyż oprogramowanie telewizora to system zamknięty.
Inną sprawą jest czy użyty w telewizorze hardware obsłuży nową wersję. To jest tak jak z każdym komputerem, czy smartfonem. Teoretycznie możesz zaktualizować każdy, ale pytanie czy w każdym przypadku się to opłaca, bo po aktualizacji telefon/komputer może nie działać, lub będzie działał wolno, wieszał się.

Co do SmartTV, to pytanie do producenta konkretnego modelu. Zazwyczaj wsparcie techniczne wykonywane jest do 2 lat od zakupu.
Nie będziesz musiał kupować o ile rozwój aplikacji Smart TV nie będzie wymagał obsługi przez nowsze odbiorniki, bo te starsze mogą sobie z ich obsługą już nie poradzić. Jednak w praktyce nic nie jest na wieczność ;)



@Paweł Tutka
Dzięki za tą deklarację. Liczę na to że po niej ktoś do Pana z propozycja współpracy się odezwie.
Jeśli jednak byłby w tej sprawie opór materii, mam pewien pomysł.
HbbTV to nic innego jak adres strony internetowej.
Tu moja wiedza jest ograniczona i nie wiem czy taki serwis stawia się jak każdą stronę w sieci?
Jeśli tak, to można by publicznie gdzieś taką aplikację wystawić i przynajmniej niektórzy użytkownicy, a już na pewno serwisanci i monterzy, mogliby zrobić takie testy.

Jak tego dokonać?
Wystarczyłoby ustawienia sieciowe telewizora przepuścić przez serwer proxy, który to można skonfigurować na każdym domowym komputerze za pomocą odpowiedniej aplikacji.
Następnie w serwerze proxy dokonać podmiany adresu sieciowego z którym łączy się aplikacja HbbTV na wybranym kanale i teoretycznie powinno to zadziałać ;)
Ale może za cienki jestem i zbytnio spłaszczam temat w oparciu o wiedzę jaką mam przy funkcjonowaniu tradycyjnych serwisów sieciowych.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Nowe wymagania techniczne dla odbiornika NTC w Polsce (DVB-T2/HEVC/AC-4/ HbbTV v.2.0.2) zaczną obowiązywać od 1.12.2

Post autor: Krosnoludek »

Od Panasonic dostałem odpowiedź:
wersja HBB TV w najnowszych telewizorach Panasonic to 1.2.

JSo
Posty: 23
Rejestracja: 8 października 2019, o 13:59
Miejscowość: Zabrze
Odbiornik: Openbox SX9
Instalacja antenowa: antena siatkowa, Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Lysa Hora, Ostrava

Re: Nowe wymagania techniczne dla odbiornika NTC w Polsce (DVB-T2/HEVC/AC-4/ HbbTV v.2.0.2) zaczną obowiązywać od 1.12.2

Post autor: JSo »

W uzupełnieniu powyższej informacji, telewizor Panasonic TX-65GZ2000 przeszedł test HbbTV dostępny na kanale 1-szym czeskiej telewizji w 94 %. Nie przeszedł ostatnich 2 testów opisanych jako "zabezpeczeni" (nie pamiętam dokładnie nazwy, a nie chce mi się 2-gi raz puszczać testu). Jest to test wersji 2.0, a więc wygląda na to, że jest lepiej niż przyznaje się do tego w swej skromności Panasonic.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Nowe wymagania techniczne dla odbiornika NTC w Polsce (DVB-T2/HEVC/AC-4/ HbbTV v.2.0.2) zaczną obowiązywać od 1.12.2

Post autor: dvbtowiec »

Czyli tego:
https://digital.rozhlas.cz/sites/defaul ... k=An3P0hnW

Czyli albo Panasonic nie wie czym dysponuje, albo co gorsza ten test nie do końca sprawdza wersję 2.0

Adres serwisu, gdyby ktoś chciał go zobaczyć jak działa
http://hbbtv.ceskatelevize.cz/hbbtv20te ... %8CT%20bod
Do uruchomienia potrzebna jest odpowiednia nakładka hybrydowa hbbtv np. w przeglądalce FF.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Nowe wymagania techniczne dla odbiornika NTC w Polsce (DVB-T2/HEVC/AC-4/ HbbTV v.2.0.2) zaczną obowiązywać od 1.12.2

Post autor: blockbuster »

U mnie test CT wypadł na 85%.
Brak było jednej czcionki (Monospace), następnie błąd w zakładce "Funkcje systemowe" (Simple Companion Screen Test) oraz trzy błędy w zakładce "Zabezpieczenia" (DRM PlayReady live, DRM Widevine i DRM Widevine live).
TV to LG UK6300MLB z HbbTV w wersji 1.5 (podobno ;) ).

Dla zainteresowanych- sytuacja z HbbTV 2.0 na rynku czeskim (stan na koniec września)
Hisense – Jak bylo řečeno, „dvojka“ je v televizorech už od roku 2017, žádné starší přístroje podle firmy aktualizovat nepůjdou. V kolekci 2019 najdete subverzi HbbTV 2.0.1 u řady 5600, u ostatních už jde ale o HbbTV 2.0.2.

LG – formou aktualizace bude HbbTV 2.0 k dispozici ve vybraných televizorech z kolekce 2018. Jarní kolekce pro rok 2019 přichází s 1.5 a postupně se pracuje na zavádění 2.0. U nejnověji uváděných televizorů ze září 2019 (modely 8K a tzv. NanoCell) je už HbbTV 2.0 implementováno, což si záhy budeme moci ověřit.

Loewe – aktualizace na HbbTV 2.0 je podle společnosti Basys možná u výrobků od roku 2014!

Philips má v celé kolekci 2018 HbbTV zabudováno dvakrát. Jednou v podobě verze 1.5 a podruhé ve verzi 2.0. Starší televizory aktualizovat nepůjdou, kolekce 2019 je na tom stejně, jako 2018.

Samsung – značka začala přístroje z kolekce 2018 vybavené HbbTV 2.0 prodávat v Itálii. V Česku byly ve verzi 1.5 s tím, že jsou připraveni na budoucí aktualizaci na „dvojku“. A platí to i o kolekci 2019, přičemž termín aktualizace zatím není stanoven.

Sony – společnost nám pouze sdělila, že „plná podpora HbbTV 2.0 je plánovaná od roku 2020“.

TCL – zatím víme jen to, že HbbTV 2.0 je ve vybraných modelech z kolekce 2019.
Źródło:
https://www.televizniweb.cz/2019/09/jak ... atibilitu/

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Nowe wymagania techniczne dla odbiornika NTC w Polsce (DVB-T2/HEVC/AC-4/ HbbTV v.2.0.2) zaczną obowiązywać od 1.12.2

Post autor: Krosnoludek »

Na moje pytanie zadane LG
DVB-T2 dla Polski jest zablokowane? 😮
Pragnę poinformować, że w dniu 4 listopada 2019 roku w dzienniku ustaw zostało opublikowane ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA CYFRYZACJI z dnia 7 października 2019 r. w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych, które wejdzie w życie w dniu 1 grudnia 2019 roku:
http://dziennikustaw.gov.pl/du/2019/212 ... 212501.pdf
U was "góra" na pewno o tym wie, tam w tym rozporządzeniu podane są wszelkie szczegóły by telewizor w przyszłości poprawnie odbierał w Polsce sygnał telewizji naziemnej.

Czy 1 grudnia telewizory LG zostaną dostosowane do nowych wymagań w tym podniesiona zostanie wersna HbbTV z 2.0.1 na obowiązującą w Polsce 2.0.2 ?
Cyt. z ustawy:

14. Telewizja hybrydowa (HbbTV, o ile występuje w odbiorniku)
Jeśli odbiornik umożliwia wykorzystywanie telewizji hybrydowej HbbTV, to obsługuje wersję 2.0.2 zgodnie z normą
ETSI TS 102 796 [18] w wersji V1.5.1 (2018-09) lub nowszą. HbbTV jest aktywna domyślnie w momencie zakupu od-
biornika cyfrowego, jeżeli został on w tę usługę wyposażony. Wymagane jest, aby użytkownik mógł łatwo włączać
i wyłączać funkcję HbbTV.
Odbiornik HbbTV poprawnie odbiera i wykonuje aplikacje programowe (API) zgodne z HbbTV według ETSI
TS 102 796 [18] w wersji V1.5.1 (2018-09) lub nowszej.
Taką nadesłali odpowiedź :
Ze względu na fakt, że nadawca w Polsce nie określił jeszcze dokładnie parametrów standardu HbbTV w wersji 2.0.2, nie możemy niestety w tej chwili nic więcej powiedzieć na temat wdrożenia go w naszych telewizorach. Specyfikacja wspomnianego standardu na ten moment jest jedynie bardzo ogólna, brakuje również sygnałów testowych. Jak już wcześniej pisaliśmy, na ten moment nasze odbiorniki obsługują wersję 2.0.1.
DVB-T2 jest jak mi wcześniej napisano prawdopodobnie dla naszego kraju zablokowane.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Nowe wymagania techniczne dla odbiornika NTC w Polsce (DVB-T2/HEVC/AC-4/ HbbTV v.2.0.2) zaczną obowiązywać od 1.12.2

Post autor: Krosnoludek »

blockbuster pisze: 7 listopada 2019, o 18:06 U mnie test CT wypadł na 85%.
Brak było jednej czcionki (Monospace), następnie błąd w zakładce "Funkcje systemowe" (Simple Companion Screen Test) oraz trzy błędy w zakładce "Zabezpieczenia" (DRM PlayReady live, DRM Widevine i DRM Widevine live).
TV to LG UK6300MLB z HbbTV w wersji 1.5 (podobno ;) ).

Według Włoskiej strony LG masz wersję HbbTV 2.0.1

https://www.lg.com/it/tv/lg-43UK6300PLB-tv-led

Działa Ci Polsat News na MUX-2 w HbbTV ?

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Nowe wymagania techniczne dla odbiornika NTC w Polsce (DVB-T2/HEVC/AC-4/ HbbTV v.2.0.2) zaczną obowiązywać od 1.12.2

Post autor: dvbtowiec »

Nie mogę na razie doszukać się potwierdzenia co ma Sony w swoich modelach, ale na stronie dostawcy przeglądarki którą m.in. Sony wykorzystuje w swoich telewizorach jest napisane:

https://www.vewd.com/news/opentech-vewd ... operators/
OSLO, Norway – September 11, 2018 – Vewd, the world’s largest smart TV OTT software provider, and Opentech, one of South Korea’s leading set-top box manufacturers, today announced a multi-year contract that adds Vewd Core, and Vewd’s award-winning HbbTV 2.0.1 and newly released Operator Applications modules to their set-top boxes. The new agreement will result in the first deployment of set-top boxes supporting the new HbbTV Operator Application standard.
Zatem skoro przechodzi test HbbTV 2.0 w czeskiej telewizji, tzn. że z dużym prawdopodobieństwem w Sony z roku modelowego 2019 jest wersja 2.0.1.


Znalazłem na innej stronie potwierdzenie że w Samsungach są:
HbbTV HbbTV 2.0.1(IT,GB,DE)/HbbTV 1.5(CZ,SK,AT,FR,ES,FI,EE,GR,SI,HR)/HbbTV 1.0(PL,HU,CH,BE,NL,LU,PT,DK)/MHEG 5(GB,IE)

Jak widać tej firmie opłaca się w ramach jednego modelu telewizora implementować różne wersje oprogramowania do różnych krajów :D

sawo
Posty: 50
Rejestracja: 2 stycznia 2017, o 11:01
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: Philips 32PFS5823/12;
CryptoBox 752HD Combo
Instalacja antenowa: UHF ATV 21/21-45, ATV 27/21-26; VHF FESA 9 BV k. 6-8
Zwrotnica pasmowa ZWR-400
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec; TON Człuchów

Re: Nowe wymagania techniczne dla odbiornika NTC w Polsce (DVB-T2/HEVC/AC-4/ HbbTV v.2.0.2) zaczną obowiązywać od 1.12.2

Post autor: sawo »

Czy ktoś z forumowicz orientuje się jaka jest zainstalowana wersja HbbTV w odbiorniku Philips 32PFS5823/12, który został zakupiony w listopadzie 2018r. Nigdzie nie mogę znaleźć takiej informacji.

some83
Posty: 300
Rejestracja: 20 maja 2018, o 23:35
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

Re: Nowe wymagania techniczne dla odbiornika NTC w Polsce (DVB-T2/HEVC/AC-4/ HbbTV v.2.0.2) zaczną obowiązywać od 1.12.2

Post autor: some83 »

Tak, z ciekawości.
Jak myslicie, czy to, że wymagania stają się obowiązujące przed świętami.
(Szkoda, że nie wcześniej.)
Wpłynie, na producentów sprzętu w ten sposób, że:
udostępnią aktualizację, by ich sprzęt obsługiwał chociaż DvbT2 jeśli to technicznie wykonalne?

Bo rozumiem, że kodek HEVC wymaga tyle mocy obliczeniowej, że go nie wyczarują od tak.

Rozumiem, że modele, które wyprzedali parę miesięcy temu, będą mieli w niedomówieniu,
ale modele, które wciąż sprzedają, może im jednak zależeć na jakieś aktualizacji.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Nowe wymagania techniczne dla odbiornika NTC w Polsce (DVB-T2/HEVC/AC-4/ HbbTV v.2.0.2) zaczną obowiązywać od 1.12.2

Post autor: hadam »

Nie. Niemożna tego zrobić z poziomu software upgrade, bo to czy odbiornik obsługuje DVB-T czy DVB-T2 to nie jest tylko kwestia oprogramowania ale i sprzętowa. Czyli wymaga wymiany głowicy w odbiorniku.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Nowe wymagania techniczne dla odbiornika NTC w Polsce (DVB-T2/HEVC/AC-4/ HbbTV v.2.0.2) zaczną obowiązywać od 1.12.2

Post autor: dvbtowiec »

Co do aktualizacji softu w telewizorach, to także nie będzie miało znaczenia czy kupiłeś przed 1 grudnia, czy po 1 grudnia.
Telewizor w sklepie który będzie leżał na półce po 1 grudnia, to nie będzie inny telewizor niż ten kupiony 1 kwietnia 2019.
Jeśli wówczas nie było odpowiedniego oprogramowania, to go nie będzie również po 1 grudnia.
Nowe modele pojawią dopiero na wiosnę 2020 roku.

Liczy się tylko czy producent wspiera dany model, czy nie.
Nikt nie będzie na serwerach zapisywał kiedy po raz pierwszy się zalogowałeś z telewizorem w sieci ;)
Będzie się liczył model telewizora, dla którego wsparcie przewidziano np. na 2 lata od zakończenia produkcji.

O DVB-T2 i HEVC już kolega wspomniał wyżej. To są uwarunkowania sprzętowe także a nie wyłącznie softwarowe. Zatem tutaj co kupisz, to będziesz miał na wieki wieków w tym telewizorze.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Nowe wymagania techniczne dla odbiornika NTC w Polsce (DVB-T2/HEVC/AC-4/ HbbTV v.2.0.2) zaczną obowiązywać od 1.12.2

Post autor: blockbuster »

Krosnoludek pisze: 7 listopada 2019, o 20:59
Według Włoskiej strony LG masz wersję HbbTV 2.0.1

https://www.lg.com/it/tv/lg-43UK6300PLB-tv-led
Pytanie tylko czy producent zaimplementował tę wersję także na nasz rynek?
TV jest z kwietnia 2019 ale modelowo to rocznik 2018.
Na pytanie wysłane do LG jakiś czas temu nie otrzymałem odpowiedzi więc tak na prawdę nie wiem jaką mam wersję.
Jak napisałem (zacytowałem) w poprzednim poście np. w Czechach kolekcja wiosenna LG na rok 2019 wychodziła z HbbTV w wersji 1.5 (wersja 2.0 mam być poprzez aktualizację). Dopiero w najnowszych telewizorach HbbTV 2.0 jest już zaimplementowane.
Krosnoludek pisze: 7 listopada 2019, o 20:59 Działa Ci Polsat News na MUX-2 w HbbTV ?
Na kanałach Polsatu (MUX-2) w HbbTV poza reklamą KSW nie wyświetla się nic więcej. Natomiast w MUX-e testowym na Polsacie News HD jest także transmisja tego kanału poprzez HbbTV i ta działa bez zarzutu.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Nowe wymagania techniczne dla odbiornika NTC w Polsce (DVB-T2/HEVC/AC-4/ HbbTV v.2.0.2) zaczną obowiązywać od 1.12.2

Post autor: Krosnoludek »

Pytając jaka jest obecnie wersja HbbTV w tv LG, napisano że we wszystkich telewizorach z webOS 4.5 jest 2.0.1 i taka jest we weszystkich krajach wersja zaimplementowana, podejrzewam że u Ciebie bęczie też 2.0.1 tak jak podano na Włoskiej.

Dziwne jednak że Polsat News nie działa u Ciebie, który potrzebuje minimum wersji 1.5, a Ty masz wyższą, dalczego?
https://hbbtv.pl/2019/09/20/polsat-news-w-hbbtv/
U innych obecnie działa ?
A może chwilowo wyłączono Polsat News na MUX-2 a włączono reklamę walki KSW: https://hbbtv.pl/2019/11/04/polsat-ksw-51-w-hbbtv/

Awatar użytkownika
sirdaniel
Posty: 235
Rejestracja: 16 maja 2012, o 08:28
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator

Re: Nowe wymagania techniczne dla odbiornika NTC w Polsce (DVB-T2/HEVC/AC-4/ HbbTV v.2.0.2) zaczną obowiązywać od 1.12.2

Post autor: sirdaniel »

Mam pytanie, a czy z poziomu przeglądarki hbbtv można wejść w adres internetowy na Telewizorze? Np na taki https://www.whatsmyua.info/ wtedy odczytacie parametr useragent swojego tv, który będzie zawierał wersję hbbtv.
Przykładowy ua: HbbTV/1.4.1 (+PVR+DL; Sonic; 40VX700WDR; 1.32.455; 2.002; com.example.2016VX700; ) BKit/445.27.1
Taki user agnent zawiera nawet więcej informacji.
Wzorzec jest taki: HbbTV/1.x.1 (<capabilities>; <vendorName>; <modelName>; <softwareVersion>; [<hardwareVersion>]; <familyName>; <reserved>)


Trzeba sie kierować tym zestawieniem
Wersja HbbTV 2.0.2 według normy ETSI TS 102 796 ma oznaczenie 1.5.1. Należy zwrócić szczególną uwagę by nie pomylić numeracji 1.5.1 ETSI z jedną ze wcześniejszych wersji HbbTV 1.5, która według normy ETSI to V1.2.1.

Zestawienie wersji HbbTV wraz z oznaczeniami:

HbbTV 2.0.2 (TS 102 796 V1.5.1) – październik 2018
HbbTV 2.0.1 (TS 102 796 V1.4.1) – kwiecień 2016
HbbTV 2.0 (TS 102 796 V1.3.1) – październik 2015
HbbTV 1.5 (TS 102 796 V1.2.1) – marzec 2012
HbbTV 1.0 (TS 102 796 V1.1.1) – czerwiec 2010


Doczytałem też, że w Polsce wprowadza się HBBTV w wersji 2.0.2


EDIT:
Zwalidowałem równiez "jakąś" stronę polsatu hbbtv na darmowym walidatorze online. Jest dużo błędów html oraz problem z nagłówkiem oznaczającym zawartość. Myślę, że strona na razie w fazie ciągłych testów.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Nowe wymagania techniczne dla odbiornika NTC w Polsce (DVB-T2/HEVC/AC-4/ HbbTV v.2.0.2) zaczną obowiązywać od 1.12.2

Post autor: dvbtowiec »

@Krasnoludek
Tak, na kanałach z grupy Polsat z MUX2 obecnie jest wyświetlana reklama KSW.
Nie ma możliwości przejścia do PN HD emitowanego z HbbTV. Taka opcja jest tylko na kanale PN nadawanych w MUX4 i testowych MUX'ach gdzie emitowana jest wersja HD.
Ale kolega @blockbuster pisał że właśnie na tym testowym mux odbiera PNHD z HbbTV, więc wg mnie wszystko się tu zgadza.

@sirdaniel Tego typu informacje podają przeglądarki zastosowane w telewizorach, po wejściu w informacje szczegółowe o przeglądarce.
Niestety z tych danych nie da się wyczytać jaka wersja HbbTV tam jest zastosowana, a bynajmniej na tych które miałem okazję sprawdzać.
Nic nie wskazuje i nie sugeruje tych informacji o jakich piszesz.
Wcześniej także dotarłem do tych informacji, ale w tym przypadku nie pomagają niestety :(

Awatar użytkownika
sirdaniel
Posty: 235
Rejestracja: 16 maja 2012, o 08:28
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator

Re: Nowe wymagania techniczne dla odbiornika NTC w Polsce (DVB-T2/HEVC/AC-4/ HbbTV v.2.0.2) zaczną obowiązywać od 1.12.2

Post autor: sirdaniel »

Hmm, w takim w większości przeglądarkowych useragentach nie ma info o HBBTV. Możliwe, że Philips podaje, bo ktos pytał..
Tutaj kilka typów przeglądarkowych useragentów https://udger.com/resources/ua-list/dev ... Smart%20TV lub https://developers.whatismybrowser.com/ ... ific/tv/10 mających info o hbbtv. Mam nadzieje, że nie pochodzą z rozszerzeń do przeglądarek PC symylujących HBBTV..

Może jest inny sposób na uzyskanie czystego ua z hbbtv nie przeglądarkowego, a uzyskanie z aplikacji obsługującej hbbtv w telewizorze. Może ta aplikacja to ten sam program co przeglądarka w TV. Jest to jedeyny pewny sposób na sprawdzenie. To co przeglądarka wysyła w nagłówku oznacza ni mniej ni więcej jako to, co obsługuje.

Edit, aha i jeszcze najlepiej wejść na stronę pokazującą ua niż patrzeć w ustawieniach tv.

Edit 2: Samsung info o 2 tv 2019 https://translate.google.com/translate? ... %2F1336285

Możliwe, że aplikacja tv nie zgłasza swojej wersji hbbtv (czy to w ogóle możliwe?) aby jej strona hbbtv czasem nie odrzuciła. A aplikacja działa na tyle na ile może, byle się nie rozwaliła. Hmm..

Awatar użytkownika
Paweł Tutka
Posty: 109
Rejestracja: 18 lutego 2012, o 13:01
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: Kilkanaście TV umożliwiających odbiór HbbTV
Instalacja antenowa: DVB-T
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa - Raszyn

Re: Nowe wymagania techniczne dla odbiornika NTC w Polsce (DVB-T2/HEVC/AC-4/ HbbTV v.2.0.2) zaczną obowiązywać od 1.12.2

Post autor: Paweł Tutka »

Proszę o kilka dni cierpliwości. Postaram się o to by wypracować jakieś rozwiązanie umożliwiające sprawdzenie wersji HbbTV w telewizorze. Będzie to można zrobić bezpośrednio z poziomu TV.

Bardzo często w telewizorach jest kilka różnych przeglądarek www które w różny sposób się identyfikują w komunikacji z serwerem. Dlatego też sprawdzanie parametru useragent z poziomu przeglądarki www w TV nie jest właściwym rozwiązaniem dla ustalania wersji HbbTV w TV.

To że dany model TV w kraju A ma wersję HbbTV 2.0.2 - to wcale to nie oznacza, że ten sam model TV sprzedawany na polskim rynku będzie miał tą samą wersję HbbTV. Wszystko jest zależne od działania producenta TV w zakresie ustalenia / ustawienia wytycznych dla odbiornika TV na dany rynek.

Nawet jeśli dany model TV będzie miał HbbTV w wersji 2.0.2 to też nie jest to gwarancją, że wszystko co zaoferuje nadawca TV w swojej aplikacji HbbTV zadziała poprawnie. Na koniec dnia wszystko jest uzależnione od tego jak dobrze zaimplementowano HbbTV w danym modelu TV, jak wygląda wsparcie na tym TV dla MPEG-DASH dla VOD / Live, jak wygląda wsparcie dla systemu DRM, jakie kodeki wideo są wspierane przez odbiornik TV.

Jako osoba zajmująca się produkcją aplikacji HbbTV w Polsce od 2012 roku staram się by aplikacje HbbTV działały poprawnie na jak największej ilości dostępnych telewizorów.

W tej chwili na kanałach Polsat, Super Polsat, TV4, TV6 w miejsce aplikacji HbbTV Polsat KSW51 wróciła aplikacja HbbTV Polsat News. Teaser promujący tą aplikację HbbTV obecnie wyświetla się na TV z HbbTV o wersji większej niż 1.0. Aplikacja HbbTV KSW 51 wyświetlała się na TV dla wszystkich wersji HbbTV. Zatem jeśli widziałeś aplikację KSW51, a nie widzisz Polsat News - to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że Twój TV ma HbbTV w wersji 1.0

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Nowe wymagania techniczne dla odbiornika NTC w Polsce (DVB-T2/HEVC/AC-4/ HbbTV v.2.0.2) zaczną obowiązywać od 1.12.2

Post autor: Krosnoludek »

Co Paweł Tutka powie na to stanowisko, że jest jeszcze za szybko na HbbTV 2.0.2
https://www.piit.org.pl/__data/assets/p ... cznych.pdf
Czy to oznacza próbę zablokowania wejścia w Polsce wersji HbbTV 2.0.2 :shock:
Taki Samsung potrafi na inne kraje dać wersję 2.0.1 a na Polskę pcha 1.0 z 2010 roku,
LG jak by niebyło jest chociaż w porządku i daje najnowszą jaką mają czyli 2.0.1

Awatar użytkownika
sirdaniel
Posty: 235
Rejestracja: 16 maja 2012, o 08:28
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator

Re: Nowe wymagania techniczne dla odbiornika NTC w Polsce (DVB-T2/HEVC/AC-4/ HbbTV v.2.0.2) zaczną obowiązywać od 1.12.2

Post autor: sirdaniel »

W zasadzie o ile przychylałem się w swoich wypowiedziach do HBBTV oraz promuję najnowsze standardy, to postulat o wymogu 2.01 jest dla mnie zupełnie racjonalny. Patrząc na oficjalną zapowiedź wersji 2.02 mamy HDR, FDR ora AC-4. Z tym że odbiorniki wcale nie muszą obsługiwać tych funkcji by być HBBTV.
I teraz główne pytanie do obu stron. Czy producenci będą mieli problem z wdrożeniem firmware zawierające np same poprawki do 2.02 (tak, pozwólmy im to zrobić nawet trochę poźniej) i stracą na tym wizerunkowo.. Albo czy, takie odbiorniki nie mające tego numerka nie będą dopuszczane do obrotu w Polsce czy jakoś inaczej zostanie ograniczony do ich dostęp poprzez oznaczenie nie wiem, np not ready polish-DVB?

Zablokowany